Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 37 от 21.IV

НАРЕДБА ЗА ЕЛЕКТРОННАТА ПЛАТФОРМА ЗА ПРОДАЖБА НА ИМОТИ - ЧАСТНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ, И НА ИМОТИ - СОБСТВЕНОСТ НА ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА С ПОВЕЧЕ ОТ 50 НА СТО ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ В КАПИТАЛА ИЛИ ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА, ЧИИТО ДЯЛОВЕ ИЛИ АКЦИИ СА СОБСТВЕНОСТ НА

 

НАРЕДБА ЗА ЕЛЕКТРОННАТА ПЛАТФОРМА ЗА ПРОДАЖБА НА ИМОТИ - ЧАСТНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ, И НА ИМОТИ - СОБСТВЕНОСТ НА ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА С ПОВЕЧЕ ОТ 50 НА СТО ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ В КАПИТАЛА ИЛИ ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА, ЧИИТО ДЯЛОВЕ ИЛИ АКЦИИ СА СОБСТВЕНОСТ НА ТЪРГОВСКО ДРУЖЕСТВО С ПОВЕЧЕ ОТ 50 НА СТО ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ В КАПИТАЛА

В сила от 01.10.2019 г.
Приета с ПМС № 243 от 26.09.2019 г.

Обн. ДВ. бр.77 от 1 Октомври 2019г., изм. и доп. ДВ. бр.37 от 21 Април 2020г., изм. ДВ. бр.53 от 8 Юли 2022г., изм. и доп. ДВ. бр.55 от 15 Юли 2022г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С наредбата се уреждат:

1. воденето и поддържането на електронната платформа за продажба на имотите и обектите по чл. 2;

2. подготовката и обявяването на електронни търгове;

3. условията и редът за провеждане на електронните търгове за продажба чрез електронната платформа.

Чл. 2. (1) При условията и по реда на наредбата чрез електронната платформа се извършва продажбата на:

1. (изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) имотите по чл. 1, ал. 2, т. 5 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК) - от Агенцията за публичните предприятия и контрол (АППК);

2. имотите, собственост на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или на търговски дружества, чиито дялове или акции са собственост на търговско дружество с повече от 50 на сто държавно участие в капитала - от търговските дружества;

3. (изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) имотите, собственост на търговски дружества - от търговското дружество или от АППК в случаите на чл. 28, ал. 9 и 10 от ЗПСК;

4. други обекти, чиято продажба може да се извършва чрез електронната платформа съгласно ЗПСК.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) Продажбата на имотите и обектите по ал. 1 се извършва чрез електронен търг, наричан по-нататък "електронен търг" или "търг", при който допуснатите кандидати могат да участват в наддаване чрез електронна платформа за продажба на имоти.

Чл. 3. Наредбата не се прилага за продажбата на:

1. имотите - държавна собственост, с данъчна оценка под 10 000 лв., която се извършва от областните управители по реда на Закона за държавната собственост и Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост чрез електронната платформа;

2. обектите и имотите по чл. 1, ал. 4, т. 1, 3 и 4 от ЗПСК.

Глава втора.
ЕЛЕКТРОННА ПЛАТФОРМА ЗА ПРОДАЖБА НА ИМОТИ

Чл. 4. (1) Електронната платформа за продажба на имоти по чл. 3а от ЗПСК, наричана по-нататък "платформата", се поддържа по начин, който осигурява защита на информацията, включително чрез нейното периодично и оперативно архивиране.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) Платформата поддържа запис за всяка операция, извършена от потребителите, свързана с кандидатстването чрез подаване на документи и участието с наддаване в електронните търгове, включително данни за създаването и обмена на документи и за отделните участници в операциите, а действията се удостоверяват с електронни квалифицирани времеви печати. Записите са доказателствено средство за цялостност и пълнота на информацията, както и за авторството и времето на всяко действие.

(3) Платформата е общодостъпна и оперативно съвместима с най-разпространените пазарни продукти на информационните и комуникационните технологии за широка употреба.

(4) При всеки случай на предаване, обмен и съхраняване на информация платформата осигурява защита на целостта на данните и на конфиденциалността на кандидатите и участниците в електронните търгове до момента на посочване на спечелилия наддаването участник.

(5) При провеждането на електронните търгове платформата отчита астрономическото време по часовата зона на Република България с точност до година, дата, час, минута и секунда.

Чл. 5. (1) Платформата осигурява най-малко възможност за:

1. публикуване на решенията, заповедите и обявленията за електронните търгове, провеждани чрез нея, както и относимите към обекта на продажба документи и информация;

2. регистрация на потребителите;

3. подготовка и подаване на документи на кандидатите за участие и за допускането им до търговете;

4. достъп на тръжните комисии до документите на кандидатите за проверка за допустимост;

5. подаване на наддавателни предложения от допуснатите участници;

6. след проведено наддаване - посочване на участника, предложил най-висока цена, когато са налице основанията за това;

7. обмен на друга информация и документи.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) Агенцията за публичните предприятия и контрол:

1. поддържа и управлява платформата и осигурява нейното развитие;

2. подготвя и провежда чрез платформата търгове за продажбата на имоти и обекти от нейна компетентност;

3. извършва мониторинг на търговете от нейна компетентност чрез обобщаване и анализ на информацията в платформата;

4. оказва методическо съдействие за работа с платформата.

(3) (Нова - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) Агенцията за публичните предприятия и контрол не се намесва под никаква форма в работата на функционалностите на системата.

Чл. 6. (1) Достъпът до публичната част на платформата е без регистрация.

(2) За получаване на достъп до информационните меморандуми, съответно до информацията за правното и фактическото състояние на обявените за продажба имоти и обекти, се изисква регистрация в платформата.

(3) Регистриран по ал. 2 кандидат трябва да подаде в електронната платформа изискуемите за електронен търг за продажба на имот документи, с което се регистрира за участие в конкретния търг.

(4) Регистриран по ал. 3 и допуснат до търга кандидат се оторизира за тръжното наддаване чрез получения уникален идентификационен код (УИК) съгласно чл. 22.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) Регистрацията, подписването и подаването на електронни документи от кандидатите и участниците се извършват с квалифициран електронен подпис (КЕП), който трябва да бъде издаден от лицензиран в Република България доставчик на удостоверителни услуги, като за физическо лице в КЕП трябва да бъде вписан единен граждански номер на лицето, съответно личен номер на чужденеца или други индивидуализиращи данни на чуждестранното лице.

(6) В случаите на представителство по упълномощаване в електронен търг пълномощникът се идентифицира и подписва с личен КЕП, от който трябва да е установимо упълномощеното лице, което да съвпада с данните на представлявания кандидат или участник в представеното пълномощно.

Чл. 7. (1) За провеждане на електронен търг продавачът определя срок на валидност на тръжната процедура в месеци, който се посочва в решението, заповедта или обявлението за провеждането на търга.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) В случай че първият кандидат се регистрира за участие в електронен търг в някой от последните 15 работни дни от срока по ал. 1, срокът на валидност на тръжната процедура се удължава с 20 работни дни така, че от деня на регистрацията на този кандидат да има още 15 работни дни. Удължаването на срока се извършва от системата автоматично, както и се публикува съобщение за това.

(3) От регистрацията на първия кандидат започва да тече срок 12 работни дни, изтичащ в 23,59 ч. на последния ден, в който срок всяко лице може да се регистрира като кандидат в същия търг с подаването на изискуемите документи за допускане до участие в търга. До изтичането на срока по изречение първо всеки кандидат има право да се откаже от регистрацията си, като при отказ от първия регистрирал се кандидат срокът е валидно започнал и продължава да тече по отношение на останалите кандидати.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) Наддаването в електронния търг се провежда на петнадесетия работен ден от регистрацията за участие на първия регистрирал се кандидат и е с продължителност 30 минути. Началният час на наддавателния интервал се определя от продавача при обявяването на търга.

(5) Не се допуска извършването на промени в решение или тръжна документация, публикувани на платформата. В случай на необходимост от такива промени търгът се прекратява и след отразяването на промените може да бъде обявен отново.

(6) Данните за проведените електронни търгове се архивират и са достъпни за справки за период 5 години от обявяването на процедурата. След изтичането на този срок те се архивират за срок 10 години в съответствие със Закона за електронното управление.

(7) За представяне на електронни документи, включително създадени или изпратени чрез платформата, се прилага чл. 184 от Гражданския процесуален кодекс.

(8) При обжалване преписката по тръжната процедура се комплектова от разпечатани копия на документите от платформата, заверени по съответния ред от продавача.

Чл. 8. (1) Всички действия и бездействия в платформата на лица, оправомощени от продавачите, съответно от кандидатите и участниците, с които се създават права или задължения или непосредствено се засягат права или законни интереси на други лица, се приемат за извършени от продавача, съответно от кандидата или участника в процедурата за електронен търг.

(2) Продавачите, съответно кандидатите и участниците в процедурите за електронни търгове, носят отговорност за достоверността, актуалността и пълнотата на въведената от тях информация в платформата, както и за спазването на сроковете, съобразно тяхната компетентност.

(3) Участието в електронен търг, включително документите за допускане до търг, се подават чрез платформата при спазване на изискванията, поставени от съответния продавач, и съобразно указанията за работа със системата.

Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2022 г., в сила от 08.07.2022 г., изм. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) В случай на непланирано прекъсване във функционирането на платформата АППК публикува съобщение на нейната интернет страница.

(2) В случаите по ал. 1:

1. когато прекъсването е в рамките на времевия интервал за наддаване, всеки участник, който се е регистрирал за електронния търг, получава уведомление на посочената от него електронна поща за невъзможността да се проведе търгът;

2. във всички случаи продавачите преценяват доколко прекъсването се отразява на правата на кандидатите и участниците и предприемат действия за продължаване или прекратяване на тръжната процедура, за което уведомяват заинтересованите лица.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) При планирано прекъсване във функционирането на платформата това обстоятелство се оповестява на интернет страницата на АППК с посочване на датата и продължителността на планираното прекъсване на платформата и прекъсването се извършва по начин, който да не засяга деня на провеждането на търг или последния ден от изтичащ срок.

Чл. 10. (1) Органите и лицата, извършващи продажби чрез платформата, събират, обработват и предоставят лични данни във и чрез нея само във връзка с провеждането на електронните търгове и съобразно изискванията на европейското и националното законодателство. Събраните данни не могат да се използват за цели, различни от посочените, освен когато това е разрешено със закон.

(2) Платформата не се използва за изготвяне и обмен на документи, съдържащи класифицирана информация.

Глава трета.
ПОДГОТОВКА И ОБЯВЯВАНЕ НА ЕЛЕКТРОНЕН ТЪРГ

Раздел I.
Подготовка и обявяване на електронен търг от АППК (Загл. изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.)

Раздел I.
Подготовка и обявяване на електронен търг от АПСК

Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) Агенцията за публичните предприятия и контрол взема решение за провеждане на електронен търг за продажба на имотите и обектите от своята компетентност. Решението се публикува по реда на чл. 31, ал. 3 от ЗПСК, както и на електронната платформа и на интернет страницата на АППК - на датата на обнародването му в "Държавен вестник".

(2) Решението по ал. 1 съдържа:

1. наименованието и описанието на обекта на търга;

2. (доп. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) началната тръжна цена посочена като цяло число, в левове без данък върху добавената стойност (ДДС);

3. (доп. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) стъпката на наддаване, посочена като цяло число, която се определя в размер между 1 и 10 на сто от началната тръжна цена;

4. (доп. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) размера на депозита за участие посочен като цяло число, който се определя в размер между 10 и 20 на сто от началната тръжна цена, и крайния срок за внасянето му;

5. (изм. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) срока на валидност на процедурата, който се определя в месеци от обнародването на решението в "Държавен вестник", с включването на възможност този срок да бъде удължен с 20 работни дни в случаите по чл. 7, ал. 2;

6. срока за регистрация за участие в електронния търг съгласно чл. 7, ал. 3;

7. началния час на електронния търг.

Чл. 12. (1) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) При подготовката на електронен търг за продажба на имоти и обекти от нейна компетентност АППК изготвя тръжна документация.

(2) Тръжната документация включва:

1. правила за провеждане на електронния търг;

2. образци на изискуемите документи;

3. проект на договор;

4. информационен меморандум.

(3) Правилата за провеждане на електронен търг задължително съдържат:

1. решението по чл. 11;

2. изискванията към кандидатите и начина за изпълнението им, включително документите за допускане до участие в търга;

3. реда за извършване на регистрация за участие в търга;

4. основанията за недопускане и отстраняване;

5. условията за извършване на оглед на имота или обекта;

6. начина на плащане на покупната цена в съответствие с проекта на договор;

7. условията за сключване на договор;

8. основанията за прекратяване, включително за непровеждане на електронния търг.

(4) Началната тръжна цена се определя въз основа на оценка, извършена от независим оценител.

(5) (Нова - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) В случаите, когато за участие в електронния търг не се регистрира нито един кандидат, при обявяване на нов търг за продажба със същия предмет началната тръжна цена може да се намали с не повече от 50 на сто.

Чл. 13. (1) С решението по чл. 11 се одобрява тръжната документация по чл. 12.

(2) Тръжната документация се публикува на платформата едновременно с решението по чл. 11 и достъпът до тях е свободен и публичен, с изключение на информационния меморандум.

(3) Информационният меморандум е достъпен за потребителите, които са се регистрирали на електронната платформа.

Чл. 14. (1) В тръжната процедура не може да участва и се отстранява кандидат, който:

1. има публични задължения към българската държава, установени с влязъл в сила акт;

2. е лице, за което съществуват обстоятелствата по чл. 7, ал. 2 от ЗПСК;

3. (изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) е свързано лице по смисъла на § 1, т. 15 от допълнителните разпоредби на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (ЗПКОНПИ) с член на изпълнителния или надзорния съвет на АППК или е сключил договор с лице по чл. 68 от същия закон, или има друг конфликт на интереси, който не е отстранен към момента на подаване на документите за участие в търга;

4. е обявен в несъстоятелност или е в процедура по ликвидация, или е осъден за банкрут;

5. е лице, за което със закон е установено, че няма право да придобива право на собственост върху земя на територията на Република България, когато е приложимо;

6. е дружество по смисъла на Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим съгласно същия закон;

7. е българско юридическо лице с 50 на сто или с повече от 50 на сто държавно и/или общинско участие в капитала;

8. не отговаря на друго изискване, посочено в тръжната документация.

(2) Липсата на обстоятелствата по ал. 1 се декларира, съответно се удостоверява, от кандидатите по начина, определен в тръжната документация.

(3) При изготвяне и подаване на документите си за участие всяко лице трябва да се придържа точно към обявените от продавача условия и указанията на системата.

Раздел II.
Подготовка и обявяване на електронен търг от търговско дружество с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или търговско дружество, чиито дялове или акции са собственост на търговско дружество с повече от 50 на сто държавно участие в капитала

Чл. 15. (1) Подготовката на електронен търг за продажба на имот - собственост на търговско дружество с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или на търговско дружество, чиито дялове или акции са собственост на търговско дружество с повече от 50 на сто държавно участие в капитала, се извършва по ред, определен с учредителния акт, дружествения договор или устава, както и с вътрешни правила на дружеството - когато са приети такива.

(2) Началната тръжна цена се определя въз основа на оценка, извършена от независим оценител.

(3) (Нова - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) В случаите, когато за участие в електронния търг не се регистрира нито един кандидат, при обявяване на нов търг за продажба със същия предмет началната тръжна цена може да се намали с не повече от 50 на сто. Намалената начална тръжна цена не трябва да е по-ниска от данъчната оценка на имота.

Чл. 16. (1) Решението за продажбата на имот по чл. 15, ал. 1 се взема от търговеца съгласно закона и учредителния акт, устава или дружествения договор.

(2) Решението по ал. 1 се публикува на електронната платформа, а по преценка на продавача се оповестява и по друг подходящ начин.

(3) Решението по ал. 1 съдържа най-малко:

1. наименованието и описанието на обекта на търга;

2. (доп. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) началната тръжна цена, посочена като цяло число, в левове без ДДС;

3. (доп. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) стъпката на наддаване, посочена като цяло число, която се определя в размер между 1 и 10 на сто от началната тръжна цена;

4. (доп. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) размера на депозита за участие, посочен като цяло число, ако такъв е предвиден;

5. начина на плащане на продажната цена;

6. условията за оглед на имота;

7. (изм. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) срока на валидност на процедурата, който се определя в месеци от датата на публикуване на решението в платформата, с включването на възможност този срок да бъде удължен с 20 работни дни в случаите по чл. 7, ал. 2;

8. срока за регистрация за участие в електронния търг съгласно чл. 7, ал. 3;

9. началния час на електронния търг.

(4) Депозитът за участие не може да бъде по-голям от 50 на сто от началната тръжна цена.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2022 г., в сила от 08.07.2022 г.) На интернет страницата на Министерството на икономиката и индустрията се публикува линк към електронната платформа за повече информираност и улеснение на достъпа до електронните търгове.

Чл. 17. (1) С решението по чл. 16 се утвърждава и тръжната документация, която включва правилата за провеждане на електронния търг, образците на изискуемите документи, проекта на договор и информацията за правното и фактическото състояние на имота - обект на търга.

(2) Правилата за провеждане на електронен търг съдържат:

1. решението по чл. 16;

2. изискванията към кандидатите и начина за изпълнението им, включително основанията за недопускане по чл. 14, ал. 1, т. 1, 4, 5 и 6, а когато е приложимо - и в изпълнение на ЗПКОНПИ;

3. реда за извършване на регистрация за участие в съответния електронен търг;

4. друго, по преценка на продавача.

(3) Тръжната документация се публикува на платформата едновременно с решението за обявяване на електронния търг и достъпът до тях е свободен и публичен, с изключение на информацията за правното и фактическо състояние на имота.

(4) Информацията за правното и фактическото състояние на имота е достъпна за потребителите, които са се регистрирали на електронната платформа.

Глава четвърта.
ПРОВЕЖДАНЕ НА ЕЛЕКТРОНЕН ТЪРГ

Раздел I.
Тръжна комисия

Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) За провеждането на електронен търг чрез електронната платформа изпълнителният директор на АППК, съответно търговецът, назначава тръжна комисия.

(2) Комисията се състои от нечетен брой лица, едно от които е юрист. В заповедта за назначаване на комисията се посочва председателят и се включват резервни членове, както и може да се определи възнаграждение за тяхната работа.

Чл. 19. (1) Комисията се запознава със списъка с кандидатите, които са се регистрирали за участие в търга.

(2) Членовете на комисията подписват с КЕП декларации за липса на свързаност с регистриран кандидат, включително при представителство чрез пълномощник, които се въвеждат в служебната част на платформата.

(3) В случай на невъзможност на член на комисията да изпълнява задълженията си може да бъде заменен с резервен член. Нов член се назначава по реда на чл. 18, ал. 1.

(4) Решенията на тръжната комисия се вземат с обикновено мнозинство. Когато член на комисията отстранява кандидат, той посочва причините за това в системата, а когато е против взетото решение, особеното му мнение се отразява в доклада на комисията или се представя отделно към протокола за класирането на участниците.

(5) (Доп. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) Решението на тръжната комисия за допускане, съответно за отстраняване на кандидатите, се отразява в системата от председателя в съответствие с решението по ал. 4. Протоколите за класиране, съответно за закрит търг, се подписват с КЕП от всичките ѝ членове.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) За своята работа комисията изготвя доклад извън системата, който заедно с протокола от електронния търг се представя на изпълнителния съвет на АППК, съответно на компетентния орган на търговеца, за одобряване.

Раздел II.
Провеждане на електронен търг

Чл. 20. (1) За получаване на достъп до информационните меморандуми и до информацията за правното и фактическото състояние на имотите и обектите, обявени за продажба чрез електронната платформа, лицата се регистрират в нея с КЕП и попълване на всички изискуеми от системата данни, които не могат да бъдат извлечени от съответния КЕП.

(2) Регистриран по ал. 1 кандидат може да се регистрира за участие в конкретен търг чрез подаване на изискуемите за допускане до търга документи.

(3) От регистрацията по ал. 2 на първия кандидат започва да тече срокът от 12 работни дни, в който могат да се регистрират за същия търг всички други кандидати. Моментът, от който се определя този срок, се оповестява в платформата.

(4) Когато лице предвижда да участва в търга чрез пълномощник, то трябва да посочи това обстоятелство в платформата по указания начин и да представи към документите по ал. 5 изрично нотариално заверено пълномощно за участието в конкретния търг.

(5) Всички изискуеми за участие в електронен търг документи се представят подписани с КЕП от кандидата, съответно от негов пълномощник, или подписани извън платформата - в сканиран вид. За подписването с КЕП се прилага чл. 6, ал. 5 и 6.

(6) Кандидатите могат да променят и допълват представени от тях документи до изтичането на срока по ал. 3.

Чл. 21. (1) Тръжната комисия разглежда документите на регистрираните за търга кандидати най-рано в първия работен ден след изтичането на срока за регистрация от 12 работни дни и се произнася за допускането или недопускането им до участие до края на работния ден, предхождащ деня на търга.

(2) Комисията отстранява от участие в търга кандидат, който:

1. не е представил някой от изискуемите документи;

2. не отговаря на определените изисквания за допустимост;

3. не е внесъл депозит за участие в търга по определения ред, когато такъв е предвиден.

(3) За допускането или отстраняването на всеки кандидат членовете на комисията се произнасят поотделно, а председателят отразява в системата решението на комисията. Информация за това се отразява и в доклада по чл. 27, ал. 1.

(4) Платформата изпраща уведомления до всички кандидати в търга най-късно до края на работния ден преди деня на провеждане на тръжното наддаване, като на недопуснатите се съобщават и причините за това.

Чл. 22. (1) Всеки допуснат до участие в търга кандидат получава генериран от електронната платформа УИК за участие в съответния търг най-късно в последния работен ден преди деня на търга чрез съобщение на електронния адрес, посочен в КЕП, с който е регистриран.

(2) За да се оторизира като участник в търга, всеки кандидат, получил УИК, трябва да го въведе в системата в рамките на наддавателния времеви интервал в деня за провеждане на наддаването.

(3) С оторизацията си участникът се съгласява с началната тръжна цена.

Чл. 23. (1) (Изм. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) Електронният търг се провежда на петнадесетия работен ден след деня на регистрацията по чл. 20, ал. 2 на първия кандидат, като започва в обявения начален час и наддаването продължава 30 минути.

(2) Наддавателни предложения могат да правят само участници, които са се оторизирали съгласно чл. 22, ал. 2.

(3) Търг се провежда и ако има един оторизирал се участник.

(4) Когато има един оторизирал се участник, той трябва да предложи една стъпка за наддаване над началната цена, за да бъде определен за купувач, в противен случай търгът е непроведен и внесеният депозит за участие се задържа.

(5) В случай че никой от оторизиралите се участници не обяви по-висока от началната цена с една стъпка, търгът се обявява за закрит и внесените депозити за участие се задържат.

(6) Когато до крайния срок за валидност на търга няма регистриран кандидат или нито един кандидат не бъде допуснат до участие, или никой не се е оторизирал, търгът е непроведен.

Чл. 24. (1) Наддаването се извършва само чрез платформата с обявената стъпка на наддаване, като участниците потвърждават последователни суми, посочени автоматично, всяка от които е по-висока от предходната, потвърдена от друг участник, с една стъпка на наддаване.

(2) Всеки участник в търга получава информация в платформата за достигнатите цени без данни за останалите участници и техния брой.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) Електронният търг приключва с изтичането на времевия интервал от 30 минути. В случай че в последните 60 секунди от времевия интервал от 30 минути постъпи наддавателно предложение, срокът за приключване на търга автоматично се удължава с 5 минути, като платформата визуализира това и оставащото време на участниците. Срокът за приключване на търга се удължава автоматично и многократно с 5 минути във всички случаи, когато в последните 60 секунди от времевия интервал от 5 минути постъпи наддавателно предложение.

(4) В случай че никой от участниците в търга не потвърди цена, която е по-висока с една стъпка на наддаване от последната достигната цена, платформата съобщава, че е най-висока и при липса на предложение визуализира край на наддаването.

(5) С изтичането на срока по ал. 3 електронната платформа посочва участника, предложил най-високата цена, и този, предложил втора по размер цена, когато има такъв.

(6) Комисията на продавача може да следи наддавателните предложения без информация за направилите ги участници, когато са повече от един.

Чл. 25. (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) Електронният търг завършва с решение на изпълнителния директор на АППК, съответно с акт на търговеца, за:

1. определяне на купувач, или

2. прекратяване на търга в определените случаи, включително когато е непроведен или закрит.

Чл. 26. (1) За резултатите от наддаването платформата генерира протокол с информация за обекта на търга, началния час, участника с най-високо тръжно предложение и втория класиран, ако има такъв, и час на закриване на търга, който се подписва от членовете на тръжната комисия с КЕП.

(2) В случаите по чл. 23, ал. 5 и 6 електронната платформа генерира протокол за непроведен или закрит търг, който се подписва от членовете на тръжната комисия с КЕП.

Чл. 27. (1) Тръжната комисия в срок 3 работни дни след приключването на търга представя за одобряване и вземане на решение по чл. 25 изготвен доклад за своята работа, в който отразява работата си относно търга и към който прилага протокол по чл. 26.

(2) В срок 3 работни дни след получаването на доклада по ал. 1 продавачът определя спечелилия търга участник.

(3) Участниците в търга и недопуснатите кандидати се уведомяват писмено за решението по ал. 2.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) В срок 5 работни дни след изтичане на срока за обжалване на решението по ал. 2 депозитите на необжалвалите участници се освобождават. Депозитът на спечелилия търга се задържа като гаранция за сключване на договора за продажба и се прихваща от цената. Депозитът на обжалвалия решението участник се задържа до окончателното приключване на производството по жалбата.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) Решението на АППК по ал. 2 може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс (АПК). В решението може да се включи разпореждане за предварително изпълнение при условията и по реда на АПК. В случай че бъде подадена жалба от участник в търга, депозитът на жалбоподателя се задържа до окончателното приключване на производството по жалбата.

Чл. 28. (1) Обявеният в платформата електронен търг се прекратява, когато:

1. няма нито един регистрирал се кандидат до изтичането на срока за валидност на конкретния търг или няма нито един допуснат кандидат;

2. нито един регистрирал се участник не се е оторизирал за наддаване или нито един оторизирал се участник не наддаде с една стъпка над началната тръжна цена;

3. първият и вторият класиран участник откажат да сключат договор;

4. отпадне необходимостта от провеждане на търга или за провеждането му са необходими съществени изменения на обявените условия, или възникнат обстоятелства, които правят провеждането на търга невъзможно.

(2) Актът за прекратяването на търга се издава в срок 3 работни дни от получаването на доклада на комисията, съответно от настъпването на обстоятелството по ал. 1, т. 3 или 4, и се съобщава писмено на съответните лица.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) Решението на АППК по ал. 2 може да се обжалва по реда на АПК. В решението може да се включи разпореждане за предварително изпълнение при условията и по реда на АПК.

(4) Нов търг за същия обект може да се обяви, когато първоначално обявеният е прекратен по ал. 1 и актът за прекратяване не е обжалван или ако е обжалван, спорът е решен с влязло в сила решение.

(5) (Нова - ДВ, бр. 55 от 2022 г., в сила от 05.08.2022 г.) В срок 5 работни дни след изтичане на срока за обжалване на решението на АППК за прекратяване по ал. 2 депозитите на необжалвалите участници се освобождават. Депозитът на обжалвалия участник се задържа до окончателното приключване на производството по жалбата.

Чл. 29. (1) За подготовката на търга и на неговата документация може да се прилагат правила в друг подзаконов нормативен акт, доколкото не противоречат на тази наредба.

(2) За сключването на договор с определения купувач се прилага:

1. (изм. - ДВ, бр. 37 от 2020 г., в сила от 21.04.2020 г.) редът по глава седма от Наредбата за търговете и конкурсите, приета с Постановление № 213 на Министерския съвет от 2003 г. (обн., ДВ, бр. 85 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 80, 103 и 115 от 2004 г. и бр. 44 от 2013 г.) - когато продавач е АППК;

2. ред, определен в приложим нормативен акт, вътрешни правила или тръжната документация - когато продавач е търговец.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на наредбата "съществено изменение на обявените условия" е изменение, което:

1. въвежда изисквания, които, ако са били налице при обявяването на търга, биха привлекли към участие допълнителни кандидати или биха били допуснати други кандидати, или

2. засяга обекта на търга, началната тръжна цена, размера на депозита за участие или начина за плащане на цената.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Когато към датата на влизане в сила на наредбата има публикувано решение за провеждане на процедура за продажба на имоти по чл. 2, ал. 1, тя се довършва по досегашния ред, предвиден в приложимия нормативен акт.

§ 3. Когато към датата на влизане в сила на наредбата има извършени подготвителни действия, включително взето, но непубликувано решение, процедурата се довършва по реда на тази наредба.

§ 4. Наредбата се приема на основание чл. 3а, ал. 3 и чл. 32, ал. 4 от ЗПСК.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 68 ОТ 13 АПРИЛ 2020 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА АГЕНЦИЯТА ЗА ПУБЛИЧНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ И КОНТРОЛ

(ОБН. - ДВ, БР. 37 ОТ 2020 Г., В СИЛА ОТ 21.04.2020 Г.)


§ 2. В Наредбата за електронната платформа за продажба на имоти - частна държавна собственост, и на имоти - собственост на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или търговски дружества, чиито дялове или акции са собственост на търговско дружество с повече от 50 на сто държавно участие в капитала, приета с Постановление № 243 на Министерския съвет от 2019 г. (ДВ, бр. 77 от 2019 г.), се правят следните изменения и допълнения:

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

3. Навсякъде в текста думите "Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол" и абревиатурата "АПСК" се заменят съответно с "Агенцията за публичните предприятия и контрол" и "АППК".

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

§ 13. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


.

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 156 ОТ 5 ЮЛИ 2022 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. - ДВ, БР. 53 ОТ 2022 Г., В СИЛА ОТ 08.07.2022 Г.)


§ 36. В Наредбата за електронната платформа за продажба на имоти - частна държавна собственост, и на имоти - собственост на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или търговски дружества, чиито дялове и акции са собственост на търговско дружество с повече от 50 на сто държавно участие в капитала, приета с Постановление № 243 на Министерския съвет от 2019 г. (обн., ДВ, бр. 77 от 2019 г.; изм. и доп., бр. 37 от 2020 г.), навсякъде думите "Министерството на икономиката" се заменят с "Министерството на икономиката и индустрията".

Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 156 ОТ 5 ЮЛИ 2022 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. - ДВ, БР. 53 ОТ 2022 Г., В СИЛА ОТ 08.07.2022 Г.)


§ 73. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 168 ОТ 12 ЮЛИ 2022 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ЕЛЕКТРОННАТА ПЛАТФОРМА ЗА ПРОДАЖБА НА ИМОТИ - ЧАСТНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ, И НА ИМОТИ - СОБСТВЕНОСТ НА ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА С ПОВЕЧЕ ОТ 50 НА СТО ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ В КАПИТАЛА ИЛИ ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА, ЧИИТО ДЯЛОВЕ ИЛИ АКЦИИ СА СОБСТВЕНОСТ НА ТЪРГОВСКО ДРУЖЕСТВО С ПОВЕЧЕ ОТ 50 НА СТО ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ В КАПИТАЛА, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 243 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2019 Г.

(ОБН. - ДВ, БР. 55 ОТ 2022 Г., В СИЛА ОТ 05.08.2022 Г.)


§ 15. Обявените по реда на чл. 13, ал. 2, съответно на чл. 17, ал. 3, от тази наредба електронни търгове, както и електронните търгове, обявени по реда на чл. 44, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост, до влизането в сила на това постановление се довършват по досегашния ред.

§ 16. Постановлението влиза в сила в 20-дневен срок след обнародването му в "Държавен вестник".

Промени настройката на бисквитките