Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 16 от 17.II

ТЕХНИЧЕСКИ РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО СРЕДСТВАТА ЗА ДОСТЪП ЗА ПРОВЕРКИ (Приети с Резолюция MSC.133(76) на Комитета по морска безопасност на Международната морска организация на 12 декември 2002 г. В сила за Република България от 1 януари 2005 г.)

 

ТЕХНИЧЕСКИ РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО СРЕДСТВАТА ЗА ДОСТЪП ЗА ПРОВЕРКИ

(Приети с Резолюция MSC.133(76) на Комитета по морска безопасност на Международната морска организация на 12 декември 2002 г. В сила за Република България от 1 януари 2005 г.)

Издадени от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията

Обн. ДВ. бр.16 от 17 Февруари 2017г., изм. ДВ. бр.80 от 24 Септември 2021г.

Комитетът по морска безопасност,

Припомняйки член 28 (б) на Конвенцията за Международната морска организация относно функциите на Комитета,

Отбелязвайки новото правило II-1/3-6 на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море (SOLAS) от 1974 г., с измененията и допълненията (наричана по-долу "Конвенцията"), приети с Резолюция MSC.134(76), относно достъпа до и във товарните пространства на нефтени танкери и кораби за сухи насипни товари,

Отбелязвайки още, че гореспоменатото правило предвижда посочените в него средства за достъп да отговарят на изискванията на Техническите разпоредби относно средствата за достъп за инспекции (наричани по-долу "Технически разпоредби"), които да бъдат задължителни съгласно Конвенцията;

Признавайки, че Техническите разпоредби, посочени по-горе, нямат за цел да пречат на развитието на нови технологии, които предоставят по-добри средства за извършване на прегледи и инспекции на кораби,

След като разгледа на седемдесет и седмата си сесия текста на предложените Технически разпоредби,

1. Приема Техническите разпоредби относно средствата за достъп за инспекции, текстът на които е даден в Приложението към настоящата резолюция;

2. Приканва Договарящите се правителства да имат предвид, че Техническите разпоредби влизат в сила на 1 януари 2005 г. с влизането в сила на новото правило II-1/3-6 на Конвенцията;

3. Изисква Генералният секретар да изпрати заверени копия на настоящата резолюция и текста на Техническите разпоредби, съдържащ се в Приложението, на всички Договарящи се правителства по Конвенцията;

4. Изисква още Генералният секретар да предаде копия на тази резолюция и нейното Приложение на Членовете на Организацията, които не са Договарящи се правителства по Конвенцията;

5. Приканва Правителствата да насърчават развитието на нови технологии с цел улесняване на прегледите и инспекциите на кораби и постоянно да информират Организацията относно всички положителни резултати.

ПРИЛОЖЕНИЕ


(Изм. - ДВ, бр. 80 от 2021 г., в сила от 01.01.2006 г.)


ТЕХНИЧЕСКИ РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО СРЕДСТВАТА ЗА ДОСТЪП ЗА ПРОВЕРКИ



1 Преамбюл

1.1 Отдавна е прието, че единственият начин да се гарантира, че състоянието на конструкцията на кораба се поддържа в съответствие с приложимите изисквания, е всички негови компоненти да се проверяват редовно, през целия им експлоатационен живот. Това гарантира липсата на повреди, като пукнатини, изкривяване или деформация поради корозия, претоварване или повреда при контакт, и че намаляването на дебелината е в установените граници.

Осигуряването на подходящи средства за достъп до конструкцията на корпуса с цел извършване на цялостни проучвания и проверки и инспекции отблизо е от съществено значение и такива средства трябва да бъдат разгледани и предвидени в етапа проектиране на кораба.

1.2 Корабите трябва да бъдат проектирани и построени след обмисляне на начина, по който те ще бъдат инспектирани (прегледани) от инспекторите на държавата на знамето и инспекторите на класификационното дружество по време на техния експлоатационен живот и как екипажът ще може да следи състоянието на кораба. Без адекватен достъп структурното състояние на кораба може да се влоши незабелязано и да възникне голяма структурна повреда. Изисква се цялостен подход към проектирането и поддръжката, за да обхване целия прогнозиран живот на кораба.

1.3 За да се реши този проблем, Организацията е разработила тези Технически разпоредби, касаещи средствата за достъп при извършване на инспекции (наричани по-долу "Техническите разпоредби"), предназначени да улеснят проверки отблизо и измервания на дебелината на конструкцията на кораба, посочени в Правило II на SOLAS -1/3-6 относно Достъпа до и в пространствата във и пред товарната зона на нефтени танкери и кораби за насипни товари. Техническите разпоредби не се прилагат за товарните цистерни на комбинирани танкери за химикали/петрол, отговарящи на разпоредбите на Кодекса IВС.

1.4 Постоянните средства за достъп, които са проектирани да бъдат неразделна част от самата конструкция, се предпочитат и администрациите могат да позволят разумни отклонения, за да улеснят такива проекти.

2 Определения

За целите на тези Технически разпоредби се прилагат следните определения в допълнение към тези, предвидени в Конвенцията SOLAS от 1974 г., както е изменена и в Резолюция A.744(18), както е изменена:

.1 Степенка означава стъпалото на вертикална стълба или стъпалото върху вертикалната повърхност.

.2 Стъпало означава стъпалото на наклонена стълба или стъпало към вертикален отвор за достъп

.3 Ред стъпала на наклонена стълба означава действителната дължина на наклонената стълба. За вертикални стълби това е разстоянието между платформите.

.4 Стрингер означава:

.1 рамката на стълба; или

.2 подсилената хоризонтална конструкция на обшивка, монтирана на борда, напречните прегради и/или надлъжните прегради в пространството. За целите на баластните танкове с ширина, по-малка от 5 m, образуващи пространства с двойна обшивка, хоризонталната конструкция на обшивката се счита за стрингер и надлъжно постоянно средство за достъп, ако осигурява непрекъснат проход с ширина 600 mm или повече покрай рамки или стрингери на бордовата обшивка или надлъжна преграда. Отворите в обшивката на стрингера, използвани като постоянни средства за достъп, трябва да бъдат изработени с предпазни парапети или решетки, за да осигурят безопасно преминаване по стрингера или безопасен достъп до всяка напречна лента.

.5 Вертикална стълба означава стълба, чийто наклонен ъгъл е 70° и повече, до 90°. Вертикалната стълба не изменя наклона си с повече от 2°.

.6 Обезопасител означава конструкцията на палубата или стрингера, включително и усилващи елементи над средствата за достъп.

.7 Разстояние под палубата означава разстоянието под обшивката.

.8 Кръстосана палуба означава напречната зона на основната палуба, която се намира вътрешно и между комингсите (защитни прегради около отворите на палубата) на люка.

3 Технически разпоредби

3.1 Структурните елементи, подлежащи на внимателни проверки и измервания на дебелината на корабната конструкция, посочени в Правило II-1/3-6 на SOLAS, с изключение на тези в пространства с двойно дъно, трябва да имат постоянен достъп до степента, посочена в таблица 1 и таблица 2, според случая. За нефтени танкери и подпалубни баластни танкери на рудовози могат да се използват одобрени алтернативни методи в комбинация с монтирани постоянни средства за достъп, при условие че конструкцията позволява безопасното и ефективно използване.

3.2 Постоянните средства за достъп трябва, доколкото е възможно, да бъдат неразделна част от структурата на корабите, като по този начин се гарантира, че те са здрави и в същото време допринасят за общата здравина на конструкцията на кораба.

3.3 Когато са изградени издигнати коридори (пътеки), образуващи секции (подразделения) на постоянен достъп, те трябва да имат минимална чиста ширина от 600 mm, с изключение на обикалянето на вертикални мрежи, където минималната свободна ширина може да бъде намалена до 450 mm, и да имат предпазни парапети откъм отворената страна по цялата им дължина. Наклонените конструкции, осигуряващи част от достъпа, трябва да бъдат с нехлъзгащо се покритие. Предпазните парапети трябва да са с височина 1000 mm и да се състоят от релса и междинна шина с височина 500 mm и от основна конструкция. Стойките не трябва да са на повече от 3 m една от друга.

3.4 Достъпът до постоянни средства за достъп и вертикални отвори от дъното на кораба се осигурява чрез лесно достъпни проходи, стълби или стълбища. Стълбищата трябва да бъдат снабдени със странична опора за стъпалото. Когато степенките на стълбите са монтирани на вертикална повърхност, разстоянието от центъра на степенката до повърхността трябва да бъде най-малко 150 mm. Когато вертикалните шахти са монтирани на повече от 600 mm над нивото на ходене, достъпът се осигурява чрез стълбища и ръкохватки, с площадки от двете страни.

3.5 Постоянните наклонени стълби се изграждат под ъгъл, по-малък от 70°. Не трябва да има препятствия в рамките на 750 mm от лицевата част на наклонената стълба, освен в близост до входa - това разстояние може да бъде намалено до 600 mm. Осигуряват се платформи за почивка с подходящи размери, обикновено на максимум 6 m вертикална височина. Стълбите и парапетите трябва да бъдат изработени от стомана или еквивалентен материал с подходяща здравина и твърдост и здраво закрепени към конструкцията чрез щагове. Методът за опора и дължината на щага трябва да бъдат такива, че вибрациите да бъдат намалени до практически минимум. В товарните трюмове стълбите трябва да бъдат проектирани и изградени така, че да не се увеличават трудностите при обработката на товари и да се сведе до минимум рискът от повреда от съоръженията за обработка на товари.

3.6 Ширината на наклонените стълби между стрингерите не трябва да бъде по-малка от 400 mm. Стъпалата трябва да са на еднакво разстояние едно от друго, измерено вертикално, между 200 mm и 300 mm. Когато се използва стомана, стъпалата трябва да бъдат оформени от два пръта с квадратно сечение със страна не по-малка от 22 mm, монтирани така, че да образуват хоризонтална стъпка с ръбове, насочени нагоре. Стъпалата се прекарват през страничните стрингери и се закрепват към тях чрез двойно непрекъснато заваряване. Всички наклонени стълби трябва да бъдат снабдени с парапети от двете страни, издигнати от основната конструкция, монтирани на удобно разстояние над стъпалата.

3.7 За вертикални или спирални стълби ширината и конструкцията трябва да са в съответствие с международните или националните стандарти, приети от Администрацията.

3.8 Свободно стоящите преносими стълби не трябва да са по-дълги от 5 m.

3.9 Алтернативните средства за достъп включват, но не се ограничават до такива устройства, като:

.1 хидравлично рамо със стабилна основа;

.2 въжена повдигаща платформа;

.3 скеле;

.4 малка надуваема лодка;

.5 рамо на робот или превозно средство с дистанционно управление (ROV);

.6 преносими стълби с дължина над 5 m се използват само ако са оборудвани с механично устройство за закрепване на горния край на стълбата;

.7 други средства за достъп, одобрени и приемливи за Администрацията.

Средствата за безопасна експлоатация и такелаж на такова оборудване към и от и в пространствата трябва да бъдат ясно описани в Ръководството за достъп до конструкцията на кораба.

3.10 За достъп през хоризонтални отвори, люкове или шахти минималният чист отвор не трябва да бъде по-малък от 600 mm x 600 mm. Когато достъпът до товарен отсек е организиран през товарния люк, горната част на стълбата трябва да бъде разположена възможно най-близо до люка. Комингсите на люковете за достъп с височина, по-голяма от 900 mm, също трябва да имат стъпала от външната страна, водещи до стълбата.

3.11 За достъп през вертикални отвори или шахти, в прегради, подове, греди и мрежести панели, осигуряващи преминаване през дължината и ширината на пространството, минималният отвор трябва да бъде не по-малък от 600 mm x 800 mm на височина не повече от 600 mm от прохода, освен ако не са предвидени решетки или други опори за крака.

3.12 За нефтени танкери с дедуейт, по-малък от 5000 тона, при специални обстоятелства Администрацията може да одобри по-малки размери за отворите, посочени в параграфи 3.10 и 3.11, ако може да се докаже способността за преминаване през тези отвори или за пренасяне на пострадало лице, удовлетворяваща Aдминистрацията.

3.13 За кораби за насипни товари стълбите за достъп до товарните трюмове и други пространства са:

.1 Когато вертикалното разстояние между горната повърхност на съседни палуби или между палубата и дъното на товарното пространство е не повече от 6 m - или вертикална стълба, или наклонена стълба.

.2 Когато вертикалното разстояние между горната повърхност на съседни палуби или между палубата и дъното на товарното пространство е повече от 6 m - наклонена стълба или серия от наклонени стълби в единия край на товарния отсек, с изключение на най-горните 2,5 m на товарно пространство, измерено без препятствия над главата, и най-долните 6 m, които могат да са вертикални стълби, при условие че височината на наклонената стълба или стълби, свързващи вертикалните стълби, е не по-малка от 2,5 m.

Второто средство за достъп в другия край на товарния отсек може да бъде оформено от поредица от вертикални стълби, които трябва да се състоят от една или повече стълби, свързващи платформи, разположени на не повече от 6 m една от друга вертикално и от едната страна на стълбата. Съседните секции на стълбата трябва да са странично изместени една от друга поне с ширината на стълбата. Най-горният входен участък на стълбата, директно водещ към товарния люк, трябва да бъде вертикален с височина 2,5 m, измерена без препятствия отгоре, и трябва да бъде свързан с платформа за свързване на стълби.

.3 Вертикална стълба може да се използва като средство за достъп до подпалубни бордови танкове, където вертикалното разстояние е 6 m или по-малко между палубата и надлъжните средства за достъп в танка или стрингера, или дъното на пространството непосредствено под входа. Най-горният входен участък, откъм палубата, на вертикалната стълба на танка трябва да бъде вертикален с височина 2,5 m, измерена чиста от препятствия отгоре, и да включва стълбищна свързваща платформа, освен ако не се качва на надлъжните средства за достъп, стрингера или дъното в рамките на измерената височина, разположена от едната страна на вертикалната стълба.

.4 Освен ако не е разрешено в .3 по-горе, трябва да се използва наклонена стълба или комбинация от стълби за достъп до танк или пространство, където вертикалното разстояние е по-голямо от 6 m между палубата и стрингера непосредствено под входа, между стрингерите или между палубата или стрингера и дъното на пространството непосредствено под входа.

.5 В случай на .4 по-горе най-горната входна секция от палубата на стълбата трябва да бъде вертикална на разстояние 2,5 m от препятствията отгоре и свързана с платформа за почивка и да продължи с наклонена стълба. Дължината на наклонената стълба не трябва да е повече от 9 m в действителна дължина, а височината обикновено не трябва да е повече от 6 m. Най-долната част на стълбите може да бъде вертикална на разстояние не по-малко от 2,5 m.

.6 В пространства с двойна обшивка и ширина, по-малка от 2,5 m, достъпът до пространството може да бъде изпълнен посредством вертикални стълби, които съдържат една или повече стълбищни свързващи платформи, разположени на не повече от 6 m една от друга вертикално и изместени от едната страна на стълбата. Съседните секции на стълбата трябва да са странично изместени една от друга поне с ширината на стълбата.

.7 Спиралната стълба се счита за приемлива като алтернатива на наклонените стълби. В тази връзка най-горните 2,5 m могат да са продължение на спирална стълба и не е необходимо да преминават към вертикална стълба.

3.14 Най-горната входна секция на вертикалната стълба откъм палубата, осигуряваща достъп до танк, трябва да бъде вертикална до разстояние 2,5 m, измерено без препятствия отгоре, и да включва свързваща платформа за стълби, изместена от едната страна на вертикална стълба. Вертикалната стълба може да бъде между 1,6 m и 3 m под конструкцията на палубата, ако стъпва на надлъжни или напречни постоянни средства за достъп, монтирани в този участък.


Таблица 1 - Средства за достъп за баластни и товарни танкове на нефтени танкери


1 Баластни танкове, с изключение на посочените в дясната колона, и горивни танкове

2 Подпалубни бордови баластни танкове с ширина, по-малка от 5 m, образуващи пространства с двойна обшивка, и техните сантинни бордови секции

Достъп до подпалубата и вертикалната структура

1.1 За танкове, чиято височина е 6 m и повече, съдържащи вътрешни конструкции, се осигуряват постоянни средства за достъп в съответствие с .1 до .6:

.1 непрекъснат напречен постоянен достъп на борда на кораба, разположен във всяка напречна преграда на подсилената повърхност, на минимум 1,6 m до максимум 3 m под палубата;

.2 поне едно непрекъснато надлъжно постоянно средство за достъп от всяка страна на танка.

Един от тези достъпи трябва да бъде най-малко от 1,6 m до максимум 6 m под палубата, а другият трябва да бъде най-малко от 1,6 m до максимум 3 m под палубата;

.3 достъп между елементите, посочени в .1 и .2 и от главната палуба до .1 или .2;

.4 непрекъснати надлъжни постоянни средства за достъп, които са интегрирани в конструктивния елемент върху усилената повърхност на надлъжната преграда, при необходимост в съчетание с хоризонтални трегери на напречни прегради, се изграждат за достъп до напречните мрежи, освен ако не са инсталирани постоянни фитинги на най-горната платформа за използване на алтернативни средства, както е определено в параграф 3.9 от Техническите разпоредби, за инспекция на междинни височини;

.5 за кораби с траверси, които са на 6 m или повече над дъното на танка, напречно постоянно средство за достъп до траверсите, осигуряващо проверка на скобите на фланците им от двете страни на танка, с достъп от едно от надлъжните постоянни средства за достъп в .4; и

.6 алтернативни средства, както са дефинирани в параграф 3.9 от Техническите разпоредби, може да бъдат предвидени за малки кораби като алтернатива на .4 за товарни горивни танкове, чиято височина е по-малка от 17 m.

2.1 За пространства с двойна обшивка, над горния шев на сантинните бордови секции, трябва да се осигурят постоянни средства за достъп в съответствие с .1 до .3:

.1 когато вертикалното разстояние между най-горния хоризонтален стрингер и палубата е 6 m или повече, се осигурява едно непрекъснато надлъжно постоянно средство за достъп за цялата дължина на танка със средство, позволяващо преминаване през напречни мрежи, монтирани на минимум 1,6 m до максимум 3 m под главната палуба с вертикална стълба за достъп във всеки край на танка;

.2 непрекъснати надлъжни постоянни средства за достъп, които са интегрирани в конструкцията, на вертикално разстояние не по-голямо от 6 m един от друг; и

.3 армирани стрингери, които трябва, доколкото е възможно, да бъдат в съчетание с хоризонтални трегери на напречни прегради.


1.2 За танкове, чиято височина е по-малка от 6 m, вместо постоянните средства за достъп могат да се използват алтернативни средства, определени в точка 3.9 от Техническите разпоредби, или преносими средства.

2.2 За сантинните бордови секции, чието вертикално разстояние от дъното на танка до горната точка на монтажния шев е 6 m и повече, се предвижда едно надлъжно постоянно средство за достъп за цялата дължина на танка. То трябва да бъде достъпно през вертикални постоянни средства за достъп във всеки край на танка.

2.2.1 Надлъжните непрекъснати постоянни средства за достъп могат да бъдат монтирани на минимум 1,6 m до максимум 3 m от горната част на сантинната бордова секция.
 В този случай може да се използва платформа, разширяваща надлъжните непрекъснати постоянни средства за достъп, така че рамката на мрежата за достъп да може да бъде използвана за достъп до структурни критични зони.

2.2.2 Като алтернатива непрекъснатите надлъжни постоянни средства за достъп могат да бъдат инсталирани на най-малко 1,2 m под горната част на проходното сечение на мрежовия пръстен, което позволява използването на преносими средства за достъп за достигане до структурни критични зони.

Форпикови танкове

1.3 За форпиковите танкове с дълбочина 6 m или повече в централната линия на носовата непроницаема преграда трябва да се осигури подходящо средство за достъп за достигане до критични зони, като подпалубната конструкция, стрингерите, водонепроницаемата преграда и конструкция на бордовата обшивка.

1.3.1 Смята се, че стрингери на по-малко от 6 m вертикално разстояние от палубата или от по-горен стрингер са с осигурен подходящ достъп в комбинация с преносими средства за достъп.

1.3.2 В случай че вертикалното разстояние между палубата и стрингерите или най-ниския стрингер и дъното на танка е 6 m или повече, се предвиждат алтернативни средства за достъп, определени в точка 3.9 от Техническите разпоредби.

2.3 Когато вертикалното разстояние, посочено в 2.2, е по-малко от 6 m, вместо постоянните средства за достъп могат да се използват алтернативни средства, определени в параграф 3.9 от Техническите разпоредби, или преносими средства за достъп. За да се улесни експлоатацията на алтернативните средства за достъп, трябва да се предвидят редови отвори в хоризонталните стрингери. Отворите трябва да са с подходящ диаметър и да имат подходящи защитни парапети.


Таблица 2 - Средства за достъп за кораби за насипни товари

 

1 Товарни трюмове

2 Баластни танкове

Достъп до структурата на палубата

1.1 Постоянните средства за достъп трябва да бъдат монтирани, за да осигурят достъп до надземната конструкция от двете страни на напречната палуба и в близост до централната линия.

Всяко средство за достъп трябва да бъде достъпно от товарния отсек или директно от палубата и инсталирано на минимум 1,6 m до максимум 3 m под нея.

1.2 Постоянното напречно средство за достъп, монтирано на напречната преграда на минимум 1,6 m до максимум 3 m под напречната палуба, се приема за еквивалентно на 1.1.

1.3 Достъпът до постоянните средства за достъп до надземната конструкция на напречната палуба може да бъде изграден и през горната носеща греда.

1.4 Корабите с напречни прегради с пълни горни стулове с достъп от главната палуба, което позволява наблюдение на всички рамки и плочи отвътре, не изискват постоянни средства за достъп до напречната палуба.

1.5 Алтернативно, подвижни средства за достъп могат да се използват за достъп до горната конструкция на напречната палуба, ако нейната височина е 17 m или по-малко над горната част на танка.

Подпалубни бордови танкове

2.1 За всеки подпалубен бордови танк, чиято височина е 6 m и повече, се предвижда едно надлъжно непрекъснато постоянно средство за достъп по протежение на бордовата обшивка, което се монтира на минимум 1,6 m до максимум 3 m под палубата с вертикална стълба за достъп в близост до всеки достъп до този танк.

2.2 Ако през напречните мрежи в рамките на 600 mm от основата на танка не са предвидени отвори за достъп и пръстените на рамката имат диаметър, по-голям от 1 m, касаещ бордовата обшивка и наклонената обшивка, тогава трябва да се осигурят стъпала (степенки)/релси за захващане, за да се осигури безопасен достъп през всеки напречен пръстен на рамката.

2.3 Три постоянни средства за достъп, монтирани в крайния отвор и средния отвор на всеки танк, трябва да бъдат налични, обхващайки пространството от основата на танка до пресечната точка на наклонената плоча (лист от обшивката на кораб) със страничната греда на люка.

Съществуващата надлъжна конструкция, ако е монтирана на наклонената плоча (лист от обшивката на кораб) в пространството, може да се използва като част от това средство за достъп.

2.4 За подпалубни бордови танкове, чиято височина е по-малка от 6 m, вместо постоянните средства за достъп могат да се използват алтернативни средства, определени в точка 3.9 от Техническите разпоредби, или преносими средства.

Достъп до вертикални конструкции

1.6 Във всички трюмове за товари и вградени в конструкцията трябва да бъдат осигурени постоянни средства за вертикален достъп, които да позволяват проверка на минимум 25 % от общия брой трюмови рамки, ляв и десен борд, равномерно разпределени в трюма, включително от всяка страна по пътя на напречни прегради.

Но при никакви обстоятелства това разположение не трябва да бъде по-малко от 3 постоянни средства за един вертикален достъп, монтирани от всяка страна (предни и задни краища на задържане и среден обхват).

Постоянните средства за вертикален достъп, монтирани между две съседни рамки за задържане, се броят за достъп за проверка на двете рамки за задържане.

Средства за преносим достъп могат да бъдат използвани за достъп до наклонената обшивка на по-долните баластни танкове на саморазтоварваща се баржа.

1.7 В допълнение преносими или подвижни средства за достъп се използват за достъп до останалите рамки за задържане до горните им скоби и напречните прегради.

1.8 Преносими или подвижни средства за достъп могат да бъдат използвани за достъп за задържане на рамки до горната им скоба на мястото на постоянните средства, изисквани в 1.6.

Тези средства за достъп се носят на борда на кораба и са лесно достъпни за употреба.

1.9 Ширината на вертикалните стълби за достъп до задържащи рамки трябва да бъде най-малко 300 mm, измерена между стрингерите.

1.10 Единична вертикална стълба с дължина над 6 m е приемлива за проверка на страничните рамки на трюма в конструкция от единични обшивки.

1.11 За конструкция с двойна обшивка не се изискват вертикални стълби за инспекция на товарните повърхности. Инспекцията на тази конструкция трябва да бъде осигурена от пространството с двоен корпус.

Сантинни танкове на саморазтоварваща се баржа

2.5 За всеки сантинен танк на саморазтоварваща се баржа, чиято височина е 6 m и повече, се предвижда едно надлъжно непрекъснато постоянно средство за достъп по протежение на бордовата обшивка и се монтира на най-малко 1,2 m под горната част на прозрачния отвор на мрежестия пръстен с вертикална стълба за достъп в близост до всеки достъп до танка.

2.5.1 Стълба за достъп между надлъжните непрекъснати постоянни средства за достъп и дъното на пространството трябва да бъде осигурена от всеки край на танка.

2.5.2 Като алтернатива надлъжните непрекъснати постоянни средства за достъп могат да бъдат разположени през горната мрежеста обшивка над прозрачния отвор на мрежестия пръстен, на минимум 1,6 m под палубата, когато това подреждане улеснява по-подходяща проверка на идентифицирани структурно критични зони. Увеличена надлъжна рамка може да се използва за целите на пътеката.

2.5.3 За кораби за превоз на насипни товари (бълкери) с двойна обшивка на борда надлъжните непрекъснати постоянни средства за достъп могат да бъдат инсталирани на 6 m от осовата точка на трюма, ако се използват в комбинация с алтернативни методи за достъп до него.

2.6 Ако не са предвидени отвори за достъп през напречните мрежови пръстени в рамките на 600 mm от основата на танка и мрежовите пръстени на рамката имат височина на мрежата, по-голяма от 1 m по отношение на бордовата обшивка и наклонената обшивка, тогава трябва да се осигурят степенки (стъпала)/релси за захващане, които да позволяват безопасен достъп през всеки напречен пръстен на рамката.

2.7 За сантинни танкове на саморазтоварваща се баржа, чиято височина е по-малка от 6 m, вместо постоянните средства за достъп могат да се използват алтернативни средства, определени в точка 3.9 от Техническите разпоредби, или преносими средства. Такива средства за достъп трябва да се докаже, че могат да бъдат разположени и лесно достъпни в зоните, където е необходимо.

Бордови танкове с двойна обшивка

2.8 Осигуряват се постоянни средства за достъп в съответствие с приложимите раздели на таблица 1.

Форпикови танкове

2.9 За форпикови танкове с дълбочина 6 m или повече по осовата линия на водонепроницаемата преграда трябва да се осигури подходящо средство за достъп до критични зони, като конструкцията на палубата, стрингери, водонепроницаема преграда при сблъсък и странична конструкция на корпуса.

2.9.1 Смята се, че стрингери на по-малко от 6 m вертикално разстояние от палубата или стрингера непосредствено по-горе са с осигурен подходящ достъп в комбинация с преносими средства за достъп.

2.9.2 Смята се, че стрингери на по-малко от 6 m вертикално разстояние от палубата или стрингера непосредствено по-горе са с осигурен подходящ достъп в комбинация с преносими средства за достъп.

2.9.3 В случай че вертикалното разстояние между палубата и стрингерите или най-ниския стрингер и дъното на танка е 6 m или повече, се предвиждат алтернативни средства за достъп, определени в точка 3.9 от Техническите разпоредби.


За рудовозите се осигуряват постоянни средства за достъп в съответствие с приложимите раздели на таблица 1 и таблица 2.

Промени настройката на бисквитките