Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 59 от 16.VII

ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-470 ОТ 27 АПРИЛ 2015 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ДЕЙНОСТТА ПО УСТАНОВЯВАНЕ НА ДИСЦИПЛИНАРНИ НАРУШЕНИЯ И НАЛАГАНЕ НА ДИСЦИПЛИНАРНИ НАКАЗАНИЯ, СЪБИРАНЕТО И ОБРАБОТКАТА НА ИНФОРМАЦИЯ ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ДИСЦИПЛИНАТА И ДИСЦИПЛИНАРНАТА ПРАКТИК

 

ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-470 ОТ 27 АПРИЛ 2015 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ДЕЙНОСТТА ПО УСТАНОВЯВАНЕ НА ДИСЦИПЛИНАРНИ НАРУШЕНИЯ И НАЛАГАНЕ НА ДИСЦИПЛИНАРНИ НАКАЗАНИЯ, СЪБИРАНЕТО И ОБРАБОТКАТА НА ИНФОРМАЦИЯ ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ДИСЦИПЛИНАТА И ДИСЦИПЛИНАРНАТА ПРАКТИКА В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

Издадена от министъра на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.34 от 12 Май 2015г., изм. и доп. ДВ. бр.25 от 24 Март 2017г., отм. ДВ. бр.59 от 16 Юли 2021г.

Отменена с § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Инструкция 8121з-877 от юли 2021 г. за дисциплината и дисциплинарната практика в Министерството на вътрешните работи - ДВ, бр. 59 от 16 юли 2021 г., в сила от 20.07.2021 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази инструкция се урежда организацията на дейността по установяване на дисциплинарни нарушения и налагане на дисциплинарни наказания, събирането и обработката на информация за състоянието на дисциплината и дисциплинарната практика в Министерството на вътрешните работи (МВР).

Чл. 2. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2017 г., в сила от 24.03.2017 г.) Тази инструкция урежда организацията на дейността по установяване на дисциплинарни нарушения и налагане на дисциплинарни наказания на държавни служители по чл. 142, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР).

Чл. 3. Дисциплинарната практика обхваща упражняването на дисциплинарната власт, действията по изпълнение и обжалване на заповедите за налагане на дисциплинарни наказания и предприемането на мерки за укрепване на дисциплината.

Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2017 г., в сила от 24.03.2017 г.) Нарушение на служебната дисциплина е това противоправно деяние, което е извършено умишлено или по непредпазливост от служител на МВР и е обявено за наказуемо от ЗМВР.

Чл. 5. (1) Заповед е всяко писмено или устно назовано действие, което трябва да се изпълни, издадено от началник на подчинените му държавни служители в съответствие с неговите правомощия или със заповед на горестоящ началник.

(2) Разпореждането е устно или писмено указание чрез резолюция, издадено от орган на подчинените му държавни служители, което е свързано с изпълнение на функционалните им задължения или със заповед на горестоящ началник.

(3) Заповедта и разпореждането се издават само във връзка със службата. С тях не може да се уронва честта и да се накърнява достойнството на подчинените.

(4) Когато държавен служител прецени, че издадената устна заповед е неправомерна, е длъжен да посочи основанията си за това на началника, който я е издал. Когато заповедта бъде потвърдена писмено, държавният служител я изпълнява, като отговорност за последиците от изпълнението ѝ носи началникът.

(5) Когато по време на служба е възникнало положение на непосредствена опасност или неотложна нужда, заповедта се изпълнява и след устно потвърждение. В този случай началникът е длъжен писмено да потвърди заповедта до края на работното време.

(6) При издадена заповед или разпореждане, чието изпълнение съставлява престъпление, държавният служител не ги изпълнява и незабавно уведомява по-горестоящия началник.

Чл. 6. Дисциплинарното наказание се налага с цел да се въздейства:

1. на наказания служител за спазване на служебната дисциплина и да го предупреди да не извършва други дисциплинарни нарушения;

2. възпитателно и превантивно върху останалите служители.

Чл. 7. При установяване на дисциплинарното нарушение и налагане на съответното наказание е недопустимо да се уронва честта и да се унижава достойнството на служителя.

Чл. 8. Държавните служители по чл. 143, ал. 1, т. 1 и 3 ЗМВР отговарят за състоянието на служебната дисциплина в поверените им структури.

Чл. 9. Държавните служители по чл. 8 са длъжни да:

1. осигуряват бързина и законосъобразност при търсене на дисциплинарна отговорност от подчинените им служители;

2. не допускат укриване или омаловажаване на дисциплинарни нарушения, както и укриване на произшествия;

3. налагат съответното наказание за всяко извършено дисциплинарно нарушение;

4. анализират причините и условията, водещи до извършване на дисциплинарни нарушения, и вземат мерки за тяхното отстраняване;

5. осъществяват дейност по обща и индивидуална превенция за недопускане или ограничаване броя на произшествията и дисциплинарните нарушения;

6. организират и контролират работата по жалби и сигнали срещу техни подчинени.

Раздел II.
Провеждане на дисциплинарно производство при постъпили данни за извършено нарушение на служебната дисциплина по чл. 198 - 202 ЗМВР

Чл. 10. При наличие на данни за извършено дисциплинарно нарушение и за неговия извършител писмено се уведомява компетентният дисциплинарнонаказващ орган.

Чл. 11. В уведомлението по чл. 10 се посочват:

1. данни за извършителя;

2. мястото, времето и обстоятелствата, при които е извършено нарушението;

3. доказателствата, въз основа на които то е установено;

4. разпоредбите, които са нарушени;

5. правното основание и предвиденото наказание.

Чл. 12. Когато при финансов одит или проверка бъде установено нарушение на служебната дисциплина, проверяващият незабавно уведомява органа, компетентен да наложи дисциплинарното наказание, като прилага копия от заповедта за назначаване на одита или проверката и от доказателствата по случая.

Чл. 13. По анонимни сигнали не се образува дисциплинарно производство.

Чл. 14. За анонимни се считат и сигналите, при които посочените лица и адреси са недействителни или не съществуват.

Чл. 15. По анонимни сигнали могат да се извършват проверки, когато се съдържат достатъчно данни относно времето, мястото и деянието, от които може да се направи обоснован извод, че служител на МВР (известен или неизвестен) е извършил дисциплинарно нарушение.

Чл. 16. Дисциплинарнонаказващият орган назначава проверка по чл. 205, ал. 2 ЗМВР с писмена заповед по образец, като копие от нея се изпраща незабавно в дирекция "Човешки ресурси" - МВР. Държавният служител, срещу когото се извършва проверката, се запознава със заповедта, което обстоятелство удостоверява с подпис и отбелязване на дата и час.

Чл. 17. Материали, имащи отношение по проверката, се прилагат към материалите по проверката, ако същата не е приключила.

Чл. 18. (1) (Предишен текст на чл. 18 - ДВ, бр. 25 от 2017 г., в сила от 24.03.2017 г.) Проверката по чл. 205, ал. 2 ЗМВР приключва с изготвяне на писмена справка, с която държавният служител, срещу когото се извършва проверката, се запознава, което обстоятелство се удостоверява с подпис и отбелязване на дата и час.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2017 г., в сила от 24.03.2017 г.) Когато в справката по ал. 1 се съдържат данни за извършено дисциплинарно нарушение и за неговия извършител, дисциплинарно наказващият орган извършва действията по чл. 206, ал. 1 - 4 ЗМВР.

Чл. 19. В случай на липса на основание за търсене на дисциплинарна отговорност екземпляр от писмената справка се изпраща незабавно в дирекция "Човешки ресурси".

Чл. 20. Ако се установи, че съответният ръководен служител не е компетентен да наложи предвиденото дисциплинарно наказание, той незабавно писмено уведомява компетентния орган по реда на чл. 10 и му изпраща всички събрани материали.

Чл. 21. Когато срещу държавен служител е започнало дисциплинарно производство или проверка по чл. 205, ал. 2 ЗМВР и той бъде преназначен в друга структура на МВР, дисциплинарната преписка се изпраща на приемащата структура за вземане на решение за дисциплинарната му отговорност.

Чл. 22. При командироване на държавен служител или когато е изпратен на курс за професионална квалификация или специализация, решението за дисциплинарната му отговорност се взема в командироващата служба.

Чл. 23. След постъпване на данни за извършено дисциплинарно нарушение и за неговия извършител дисциплинарнонаказващият орган задължително извършва действията по чл. 206, ал. 1 - 4 ЗМВР.

Чл. 24. Разпоредбата на чл. 23 се прилага и при получаване от друга структура на материали за налагане на дисциплинарно наказание на държавен служител, извършил нарушение на служебната дисциплина.

Чл. 25. За изслушването на държавния служител, извършил нарушение на служебната дисциплина, се съставя протокол по образец, в който се посочват:

1. дата, час и място на изслушването;

2. орган, осъществил изслушването;

3. данни за присъствали други длъжностни лица;

4. данни за служителя и за това, че е изслушан във връзка с мястото, времето и обстоятелствата, при които е извършено нарушението, или се отразява, че е отказал да даде обяснения.

Чл. 26. Дисциплинарнонаказващият орган не е длъжен да изслуша държавния служител, извършил нарушението, ако той е дал писмени обяснения преди издаване на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание.

Чл. 27. Дисциплинарнонаказващият орган приема с резолюция даденото от държавния служител писмено обяснение по образец. Отбелязват се датата, длъжността и името на дисциплинарнонаказващия орган.

Чл. 28. За отказа на държавния служител да даде писмени обяснения и/или да се запознае с материалите от дисциплинарното производство се съставя протокол по образец.

Чл. 29. Дисциплинарното производство може да започне или да продължи и в случаите, когато сроковете по чл. 195, ал. 1 и 2 ЗМВР не текат.

Чл. 30. (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2017 г., в сила от 24.03.2017 г.) През периода на разрешен отпуск поради временна неработоспособност при определен домашен амбулаторен или свободен режим държавният служител, срещу когото се води дисциплинарно производство или проверка по чл. 205, ал. 2 ЗМВР, е длъжен да се явява пред дисциплинарноразследващия или дисциплинарнонаказващия орган освен ако представи медицинско удостоверение, че заболяването не позволява явяването му.

Раздел III.
Провеждане на дисциплинарно производство при постъпили данни за извършено тежко нарушение на служебната дисциплина по чл. 203, ал. 1 ЗМВР

Чл. 31. (1) При постъпили данни за извършено тежко нарушение на служебната дисциплина прекият ръководител на държавния служител, извършил нарушението, незабавно изготвя предложение по образец до органа по чл. 207, ал. 1 ЗМВР, с което предлага да бъде образувано дисциплинарно производство и да бъде определен дисциплинарноразследващ орган.

(2) Когато данните за тежко нарушение на служебната дисциплина се съдържат в справка от извършена проверка или одит, които съдържат предложение за образуване на дисциплинарно производство, утвърдено от органа по чл. 207, ал. 1, т. 1 ЗМВР, предложение по ал. 1 не се прави. В тези случаи ръководителят на структурата по чл. 37 ЗМВР, чийто служител е извършителят, предлага или определя дисциплинарноразследващ орган.

(3) Материалите по ал. 2 се приобщават към дисциплинарното производство.

(4) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2017 г., в сила от 24.03.2017 г.) Дисциплинарно наказващият орган може да образува дисциплинарно производство без предложение по ал. 1, когато са налице достатъчно данни за извършено тежко дисциплинарно нарушение и за неговия извършител.

Чл. 32. Когато компетентен да образува дисциплинарното производство е министърът на вътрешните работи, материалите по предходния член се докладват чрез директора на дирекция "Човешки ресурси". В останалите случаи в дирекция "Човешки ресурси" се изпраща копие от заповедта за образуване на дисциплинарно производство независимо дали държавният служител е запознат с нея.

Чл. 33. (1) При подаване на заявления за прекратяване на служебно правоотношение на основание чл. 226, ал. 1, т. 2, 4, 13, 14 и 15 ЗМВР от държавни служители, за които са получени данни за извършени от тях тежки нарушения на служебната дисциплина по смисъла на чл. 203, ал. 1 ЗМВР, ръководителите на структури по чл. 37 ЗМВР отбелязват това обстоятелство върху заявлението преди изпращането му до компетентния орган.

(2) Ако данните по предходната алинея се получат след изпращане на заявлението, получилият данните незабавно уведомява писмено компетентния орган по реда на кореспонденцията в МВР.

Чл. 34. (1) Дисциплинарното производство за извършено тежко дисциплинарно нарушение по чл. 203, ал. 1, т. 2 - 14 ЗМВР започва с издаването на заповедта за неговото образуване от органа по чл. 207, ал. 1 ЗМВР.

(2) Заповедта за образуване на дисциплинарно производство се изготвя по образец и в нея се посочват постъпилите данни, извършителят, дисциплинарното нарушение, предвиденото наказание, дисциплинарноразследващият орган, на когото се възлага разследването, срокът за извършване на разследването и правата на държавния служител, срещу когото е образувано дисциплинарното производство.

(3) Държавният служител, срещу когото се води дисциплинарното производство, адресира своите писмени обяснения или възражения до органа по чл. 207, ал. 1 ЗМВР.

Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2017 г., в сила от 24.03.2017 г.) При наличие на обстоятелствата по чл. 214, ал. 1, т. 1, ал. 2 и 3 ЗМВР държавният служител се отстранява временно от длъжност със заповедта за образуване на дисциплинарното производство срещу него, изготвена по образец. В заповедта се посочват мотивите за необходимостта от отстраняване.

Чл. 36. При възникване на обстоятелствата по чл. 214, ал. 1, т. 1 ЗМВР мотивирана заповед за временно отстраняване от длъжност по образец може да се издаде по всяко време на дисциплинарното производство. Копие от заповедта се изпраща в дирекция "Планиране и управление на бюджета" или аналогичното ѝ звено по месторабота на отстранения държавен служител.

Чл. 37. Предложените участници за дисциплинарноразследващ орган по възможност трябва да бъдат съобразени с длъжността на държавния служител, срещу когото е образувано дисциплинарното производство, да бъдат компетентни в областта, предмет на дисциплинарното производство, и да не са участвали в извършени предварителни проверки, по които е образувано дисциплинарното производство.

Чл. 38. В случаите, когато срещу държавен служител е образувано досъдебно производство и е взета мярка за неотклонение "задържане под стража" или "домашен арест", както и при временно отстраняване от длъжност, дисциплинарното производство се провежда в срока, определен в заповедта на органа по чл. 207, ал. 1 ЗМВР.

Чл. 39. Когато дисциплинарноразследващият орган е възпрепятстван да продължи възложеното му дисциплинарно производство, органът по чл. 207, ал. 1 ЗМВР с писмена заповед възлага на друг дисциплинарноразследващ орган да довърши дисциплинарното производство.

Чл. 40. При промяна на дисциплинарноразследващия орган се издава заповед по образец, с която държавният служител, срещу когото се води дисциплинарното производство, и подпомагащият го в защитата се запознават срещу подпис.

Чл. 41. За запознаването на новия член на дисциплинарноразследващия орган с материалите от проведеното до момента разследване и за съгласието му с извършените процесуални действия се съставя протокол по образец. При несъгласие или искания от страна на новия член на дисциплинарноразследващия орган за провеждане на допълнителни действия по дисциплинарното производство същите се изразяват писмено.

Чл. 42. Ръководителите на структурите в МВР са длъжни да оказват съдействие на дисциплинарноразследващия орган при изпълнение на функциите му по провеждане на дисциплинарното производство.

Чл. 43. Когато в хода на дисциплинарното производство по чл. 207, ал. 1 ЗМВР се получат данни за друго дисциплинарно нарушение, извършителят на което е неизвестен, дисциплинарноразследващият орган установява самоличността му, ако това няма да затрудни приключването на производството.

Чл. 44. В случай че установяването на самоличността на извършителя по чл. 43 ще затрудни приключването на производството, дисциплинарноразследващият орган незабавно уведомява писмено органа по чл. 207, ал. 1 ЗМВР.

Чл. 45. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2017 г., в сила от 24.03.2017 г.) След установяване на извършителя по чл. 43 материалите за извършеното от него дисциплинарно нарушение се изпращат на компетентния дисциплинарно наказващ орган за търсене на дисциплинарна отговорност.

Чл. 46. Органът по чл. 207, ал. 1 ЗМВР може с писмена заповед, изготвена по образец, да удължи срока на дисциплинарното производство, копие от която се изпраща незабавно в дирекция "Човешки ресурси". Държавният служител, срещу когото се води дисциплинарното производство, се запознава със заповедта, което обстоятелство удостоверява с подпис и отбелязване на дата и час.

Чл. 47. Предложенията за удължаване на срока за разследване следва да постъпват при компетентния орган не по-късно от три дни преди изтичане на определения срок за приключване на дисциплинарното производство.

Чл. 48. Върху заповедта за образуване на дисциплинарно производство или в писмените си обяснения (протокола за изслушване) държавният служител, срещу когото се води дисциплинарното производство, посочва подпомагащия го в защитата служител на МВР. Участието на подпомагащия служител в дисциплинарното производство се осигурява от държавния служител, срещу когото се води дисциплинарното производство.

Чл. 49. При отказ на посочения да подпомага защитата служител да участва в дисциплинарното производство дисциплинарноразследващият орган съставя протокол.

Чл. 50. В обобщената справка по чл. 207, ал. 7 ЗМВР се посочват:

1. поводът за образуване на дисциплинарното производство;

2. получените предварителни данни;

3. установената фактическа обстановка;

4. извършителят на нарушението;

5. събраните доказателства;

6. нарушените разпоредби;

7. правното основание за предлаганото дисциплинарно наказание или за прекратяване на дисциплинарното производство.

Чл. 51. Държавният служител, срещу когото се води дисциплинарното производство, се призовава с покана по образец, за да удостовери с подпис, имена, длъжност, дата и час, че се е запознал с обобщената справка.

Чл. 52. За неявяването на държавния служител, срещу когото се води дисциплинарното производство, за запознаване с обобщената справка, както и за непредставянето от него на допълнителни обяснения или възражения по неуважителни причини в предвидения срок, се съставя протокол по образец.

Чл. 53. В становището по чл. 207, ал. 12 ЗМВР освен реквизитите от обобщената справка се включва и оценка на допълнителните обяснения и възражения на държавния служител въз основа на събраните доказателства и се посочва наличието или липсата на основание за реализиране на дисциплинарна отговорност.

Чл. 54. Ако член на дисциплинарноразследващия орган има особено мнение относно основанието за реализиране на дисциплинарна отговорност, той го изразява писмено. Особеното мнение се прилага към материалите по дисциплинарното производство.

Чл. 55. Материалите от дисциплинарното производство се докладват на органа по чл. 207, ал. 1 ЗМВР чрез директора на дирекция "Човешки ресурси" или чрез съответното звено "Човешки ресурси". Документите в дисциплинарното производство се подреждат по образец.

Чл. 56. Органът по чл. 207, ал. 1 ЗМВР след запознаване и оценка на събраните доказателства:

1. налага предвиденото дисциплинарно наказание;

2. прекратява дисциплинарното производство;

3. разпорежда събиране на допълнителни доказателства.

Чл. 57. Ако държавният служител, срещу когото е образувано дисциплинарно производство, не е дал писмени обяснения по време на дисциплинарното производство извън случаите по чл. 206, ал. 5 ЗМВР, дисциплинарнонаказващият орган е длъжен преди налагане на дисциплинарното наказание да го покани да даде писмени обяснения или да го изслуша чрез покана по образец.

Чл. 58. Ако органът по чл. 207, ал. 1 ЗМВР е разпоредил събиране на допълнителни доказателства, решението за реализиране на дисциплинарна отговорност се взема в двумесечен срок от първоначалното постъпване на материалите при него.

Чл. 59. Когато след разпореждане на органа по чл. 207, ал. 1 ЗМВР е извършено събиране на допълнителни доказателства, с оглед на които се налага промяна в правното основание или във вида на предвиденото дисциплинарно наказание, се изготвя допълнително становище. На държавния служител, срещу когото е проведено дисциплинарното производство, се връчва покана за запознаване с новото становище и за даване на писмени обяснения по него, адресирани до дисциплинарнонаказващия орган.

Чл. 60. Разпоредбите на чл. 56 - 59 се прилагат и при проверките, назначени по реда на чл. 205, ал. 2 ЗМВР, в резултат на които е установено нарушение на служебната дисциплина, за което се налага дисциплинарно наказание по чл. 197, ал. 1, т. 1 - 5 ЗМВР.

Чл. 61. Образуваното дисциплинарно производство по чл. 207, ал. 1 ЗМВР се прекратява с писмена заповед по образец. Копие от заповедта незабавно се изпраща на дирекция "Човешки ресурси". Държавният служител, срещу когото се води дисциплинарното производство, се запознава със заповедта, което обстоятелство удостоверява с подпис и отбелязване на дата и час.

Чл. 62. (1) Ако при прекратяване на дисциплинарното производство държавният служител е бил временно отстранен от длъжност, органът, разпоредил временното отстраняване със заповед по образец:

1. прекратява дисциплинарното производство на съответното основание съгласно чл. 209 ЗМВР; и

2. възстановява служителя на заеманата длъжност; и

3. разпорежда връщане на иззетите служебна карта, личен знак и/или служебно оръжие и изплащане на възнаграждението за времето на отстраняване.

(2) Когато дисциплинарното производство по чл. 207, ал. 1 ЗМВР не е приключило с налагане на дисциплинарно наказание "уволнение", в заповедта за налагане на съответното наказание се включват и разпорежданията по ал. 1, т. 2 и 3.

Чл. 63. Когато при провеждане на дисциплинарно производство се установят данни за престъпление от общ характер, копия от събраните материали се изпращат на съответната прокуратура по компетентност. Тези случаи се водят на отчет от съответните звена "Човешки ресурси".

Раздел IV.
Налагане на дисциплинарно наказание, срок за изтърпяване и последиците от наказанието

Чл. 64. Заповедите за налагане на дисциплинарни наказания се изготвят по образец и се оформят като явни материали, а при наличие на класифицирана информация в тях - в съответствие с изискванията на Закона за защита на класифицираната информация и правилника за прилагането му.

Чл. 65. В заповедта за налагане на дисциплинарно наказание задължително се посочват:

1. извършителят;

2. мястото, времето и обстоятелствата, при които е извършено нарушението;

3. разпоредбите, които са нарушени, доказателствата, въз основа на които то е установено - регистрационният номер на утвърденото становище, в което се съдържат мотивите за налагане на наказанието;

4. правното основание и наказанието, което се налага;

5. срокът на наказанието;

6. пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва заповедта.

Чл. 66. В мотивите на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание не се посочват като нарушения на служебната дисциплина състави по смисъла на Наказателния кодекс (НК), а само дисциплинарни нарушения по смисъла на ЗМВР.

Чл. 67. Когато срокът на наложено дисциплинарно наказание по чл. 197, ал. 1, т. 2 - 4 ЗМВР не е изтекъл и държавният служител извърши друго нарушение на служебната дисциплина, за което се предвижда налагане на по-леко наказание, същото се налага.

Чл. 68. Когато за държавен служител, на когото е наложено дисциплинарно наказание "мъмрене", "писмено предупреждение" или "порицание", се установи, че преди налагането му е извършил друго нарушение на служебната дисциплина, за което е предвидено същото или по-тежко наказание, то се налага.

Чл. 69. В случаите на системност едногодишният срок по чл. 195, ал. 1 ЗМВР започва да тече от датата на извършване на последното дисциплинарно нарушение, а двумесечният - от датата на откриване на системността.

Чл. 70. При наличие на данни за дисциплинарно нарушение, за което следва да се наложи дисциплинарно наказание по чл. 197, ал. 1, т. 4 и 5 ЗМВР, се изготвя мотивирано предложение до компетентния дисциплинарнонаказващ орган. Извършителят на нарушението се запознава с предложението срещу подпис и дата, като саморъчно отбелязва, че в срок 24 часа от момента на запознаване ще даде или няма да даде писмени обяснения. Ако извършителят не е дал писмени обяснения, се прилага разпореденото в чл. 57.

Чл. 71. Заповедта за налагане на дисциплинарно наказание "уволнение" и прекратяване на служебното правоотношение на това основание се изготвя по образец и се съгласува с юрисконсултите на съответната структура по чл. 37 ЗМВР.

Чл. 72. При нарушение по чл. 203, ал. 1, т. 1 ЗМВР дисциплинарното наказание "уволнение" се налага независимо от това, че преди влизане в сила на присъдата на държавния служител е наложено по-леко дисциплинарно наказание за нарушение, съдържащо признаците и на престъплението, за което е осъден. Нарушението се установява по реда на чл. 206, ал. 1 - 4 ЗМВР.

Чл. 73. Когато държавни служителки в МВР са бременни и ползващи отпуск поради бременност и раждане, компетентният дисциплинарнонаказващ орган може да им прекрати служебното правоотношение по дисциплинарен ред само след разрешение на съответната дирекция от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" към министъра на труда и социалната политика. В тези случаи заверено копие от дисциплинарната преписка се изпраща в съответната териториална дирекция "Инспекция по труда".

Чл. 74. Служебните правоотношения на държавните служители, които заемат ръководна изборна длъжност в синдикални организации на служителите от МВР, могат да бъдат прекратени на основание чл. 226, ал. 1, т. 8 ЗМВР само с предварителното съгласие на ръководния орган на съответната синдикална организация. В тези случаи заверено копие от дисциплинарната преписка се изпраща на ръководния орган на съответната синдикална организация за вземане на решение в указания срок.

Чл. 75. Заповедта за налагане на дисциплинарно наказание се обявява само пред равни и по-старши по длъжност от наказания държавен служител.

Чл. 76. Наказаният държавен служител отбелязва датата и часа на връчване върху съответните копия на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание.

Чл. 77. Съобщението за връчване на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание по чл. 210, ал. 4 ЗМВР се изготвя по образец и се поставя на информационното табло по месторабота на държавния служител.

Чл. 78. Протокол за поставяне на съобщението по чл. 77, изготвен по образец, и документите, с които се удостоверява, че държавният служител не е намерен на посочения от него адрес за кореспонденция, се прилагат към материалите по дисциплинарното производство.

Чл. 79. Отстраняването на непълноти или поправянето на очевидни фактически грешки в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание се извършва от дисциплинарнонаказващия орган с нова заповед, която се връчва на наказания държавен служител по реда на чл. 210, ал. 2 - 4 ЗМВР.

Чл. 80. Копие от заповедта за налагане на дисциплинарно наказание, за нейното изменяне, отменяне или за поправяне на очевидни фактически грешки, както и копие от заповедта за прекратяване на дисциплинарно производство за тежко нарушение по чл. 203, ал. 1, т. 2 - 14 ЗМВР, се прилага към личното кадрово дело на държавния служител. Незабавно след връчването копие от съответната заповед се изпраща в дирекция "Човешки ресурси".

Чл. 81. Материалите, събрани за доказване на дисциплинарното нарушение, се прилагат в личното кадрово дело на наказания държавен служител.

Чл. 82. Отстраняването от длъжност на държавния служител при явяване в състояние, което не му позволява да изпълнява служебните си задължения, се извършва с писмена заповед по образец.

Чл. 83. Държавен служител в МВР може временно да бъде отстранен от длъжност при отнет или отказан достъп до класифицирана информация, ако заеманата длъжност изисква такъв. Отстраняването се извършва с писмена заповед по образец.

Чл. 84. Копия от заповедите по чл. 82 и 83 се изпращат в дирекция "Човешки ресурси" и дирекция "Планиране и управление на бюджета" или аналогичните им звена по месторабота на отстранения държавен служител.

Чл. 85. По време на изтърпяване на дисциплинарно наказание държавният служител може да бъде награждаван с предвидените в ЗМВР награди и отличия.

Чл. 86. (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2017 г., в сила от 24.03.2017 г.)

Раздел V.
Обжалване, промяна или отмяна на наложено дисциплинарно наказание

Чл. 87. При оспорване на наложено дисциплинарно наказание по административен ред цялата преписка, придружена с писмено становище на дисциплинарнонаказващия орган, се изпраща на по-горестоящия административен орган. Когато по-горестоящият административен орган е министърът на вътрешните работи, преписката се докладва чрез директора на дирекция "Човешки ресурси".

Чл. 88. Когато преди издаване на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание държавният служител не е изслушан или не са приети писмените му обяснения, непосредствено по-горестоящият административен орган отменя заповедта, без да разглежда случая по същество.

Чл. 89. Разпоредбата на чл. 88 не се прилага, когато държавният служител не е изслушан или не е дал писмени обяснения по негова вина.

Чл. 90. Компетентният орган, разгледал жалбата, се произнася с решение по образец, в което се посочват датата, имената и длъжността на органа от съответната структура, мотиви и правни основания за отмяна или изменение изцяло или отчасти на оспорения акт или за отхвърляне на жалбата.

Чл. 91. Административният орган, разгледал жалбата, незабавно писмено уведомява оспорващия и дисциплинарнонаказващия орган за решението си.

Чл. 92. Отмяната на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание и налагане на по-леко такова, както и налагането на дисциплинарно наказание "уволнение" и прекратяване на служебното правоотношение на това основание, се извършва с една заповед.

Чл. 93. При налагане на по-леко дисциплинарно наказание след оспорване срокът за изтърпяване на новото дисциплинарно наказание тече от датата на връчване на заповедта, с която е наложено отмененото наказание.

Чл. 94. В случаите на отмяна на заповед за наложено дисциплинарно наказание по чл. 197, ал. 1, т. 6 ЗМВР държавният служител се възстановява на заеманата длъжност след представяне на заверено копие на решението за отмяна на наказанието пред органа по назначаване. Представянето се извършва в деловодството на съответната структура.

Чл. 95. След приключване на административното производство жалбата и актът на непосредствено по-горестоящия орган се прилагат в личното кадрово дело на държавния служител.

Чл. 96. Когато наложеното дисциплинарно наказание на държавен служител бъде признато за незаконно от разгледалия обжалваното наказание или от съда или бъде променено основанието за налагане на наказанието, настъпилата промяна се отразява в АИС "Кадри" и в личното кадрово дело на държавния служител.

Раздел VI.
Произшествия в МВР

Чл. 97. Произшествията в МВР са противоправни деяния, извършени от или срещу служители на МВР, както и други деяния или събития, засегнали дейността или нормалното функциониране на службите на министерството.

Чл. 98. Произшествия са всички деяния, съдържащи признаци на престъпление.

Чл. 99. Произшествия са и следните събития или извършени от служители деяния:

1. осъждане с влязла в сила присъда за извършено умишлено престъпление;

2. влязла в сила присъда за лишаване от право за заемане на държавна служба;

3. нарушаване забраната на чл. 148 ЗМВР;

4. неподаване на декларация по чл. 153, ал. 6 ЗМВР;

5. неявяване на работа без уважителни причини в два последователни работни дни;

6. издаване на неправомерна заповед, при изпълнението на която е настъпила смърт на служител от МВР;

7. самоубийство или опит за самоубийство на служител от МВР;

8. самоубийство или опит за самоубийство на конвоирано или задържано лице;

9. бягство на конвоирано или задържано лице;

10. неправомерно задържане на лица в службите на МВР;

11. неправомерно използване на физическа сила или помощни средства;

12. дребно хулиганство по смисъла на Указа за борба с дребното хулиганство;

13. нарушаване на разпоредби за съхраняване, опазване и използване на служебни оръжия, взривни вещества, боеприпаси, специална техника, имущество, документи, служебни карти, пропуски и лични знаци;

14. други деяния или събития, засегнали дейността или нормалното функциониране на структурите или нанесли значителни имуществени вреди на МВР;

15. нарушаване на правилата за защита на класифицирана информация, довело до нерегламентиран достъп.

Чл. 100. Квалифицирането на произшествията в случаите по чл. 98 се извършва съгласно съставите на престъпленията в НК, а в случаите по чл. 99 - съобразно отразеното в него.

Чл. 101. Деяния или събития, съдържащи признаците на произшествие, при които е причинена смърт, средна или тежка телесна повреда на служител от МВР, без да са нарушени нормативни актове или заповеди и разпореждания, се считат за нещастни случаи.

Чл. 102. За всички произшествия и нещастни случаи незабавно писмено се докладва по реда на подчиненост, като задължително се уведомява и съответното звено "Човешки ресурси" по месторабота на служителя - участник в произшествието.

Чл. 103. В петдневен срок от настъпване на произшествието (нещастния случай) в дирекция "Човешки ресурси" се изпраща съобщение по образец, екземпляр от което се прилага в личното кадрово дело на служителя. За служителите, командировани или изпратени на курс за професионална квалификация и специализация, материалите за допуснато произшествие се изпращат в командироващата (изпращащата) служба за изготвяне на съобщение за произшествие и предприемане на съответните мерки.

Чл. 104. Ако от настъпване на произшествието по чл. 98 и чл. 99, т. 1 - 6 и 15 са изминали повече от две години, а за останалите произшествия и нещастни случаи - повече от една година, съобщение не се изпраща.

Чл. 105. За всяко произшествие или нещастен случай се извършва проверка за изясняване причините и обстоятелствата за тяхното допускане. Проверката приключва с изготвяне на писмена справка, екземпляр от която заедно със събраните материали по случая се прилагат в личното кадрово дело на служителя.

Чл. 106. Не по-късно от 30 дни след регистриране на произшествието или нещастния случай в дирекция "Човешки ресурси" се изпраща отчетна карта по образец. Отчетните карти се изготвят поотделно за всеки от участвалите служители на МВР.

Чл. 107. Отчетна карта по образец се изпраща за извършено корупционно деяние от служител на МВР.

Чл. 108. В отчетната карта се посочват резултатът от проверката и мерките, които са предприети по отношение на участвалите в произшествието служители, или причините за неприключване на проверката.

Чл. 109. В петдневен срок от настъпване на промени в данните, отразени в съобщението за произшествие или нещастен случай или в отчетната карта, в дирекция "Човешки ресурси" се изпраща ново съобщение или нова отчетна карта.

Чл. 110. Звената "Човешки ресурси" по структури водят на отчет случаите, в които материалите по произшествията или нещастните случаи са изпратени на прокуратурата.

Чл. 111. В петдневен срок от получаване на акт на орган на съдебната власт копие от него се изпраща в дирекция "Човешки ресурси".

Чл. 112. Съобщенията за произшествия или нещастни случаи, отчетните карти, актовете на органите на съдебната власт се изпращат в дирекция "Човешки ресурси" от ръководителя на съответната структура в МВР.

Раздел VII.
Отчет, анализ, съхранение и предоставяне на информацията за състоянието на дисциплината и дисциплинарната практика в МВР

Чл. 113. Дирекция "Човешки ресурси" и аналогичните ѝ звена събират, обработват, анализират, съхраняват и предоставят по установения ред информация за наградените служители и за състоянието на дисциплината и дисциплинарната практика.

Чл. 114. До пето число на месеца ръководителите на структури в МВР изпращат в дирекция "Човешки ресурси" справка по образец за предходния месечен период, съдържаща информация за:

1. образуваните и приключените наказателни производства срещу подчинените им служители;

2. обжалваните по административен и съдебен ред заповеди за наложени дисциплинарни наказания и резултатите от тях;

3. хода на образуваните със заповед на орган по чл. 207, ал. 1 ЗМВР дисциплинарни производства срещу подчинените им държавни служители;

4. постъпили сигнали срещу служители на МВР, които след извършена проверка са приети за основателни, като в тези случаи се изготвят следните документи по образец:

а) регистрационна карта за сигнал;

б) отчетна карта за сигнал;

5. справка за работа по сигнали срещу служители на МВР през съответния месец.

Чл. 115. За отчитане състоянието на дисциплината и дисциплинарната практика звената "Човешки ресурси" водят дело "Дисциплина и дисциплинарна практика" със следните раздели по образец:

1. "Произшествия" - в него се отбелязват и класират обобщени данни за произшествия или нещастни случаи по реда на регистриране през годината; в раздела се прилагат и екземпляри от съобщенията и отчетните карти;

2. "Дисциплинарни нарушения и наказания" - в него се отбелязват и класират обобщени данни за извършени нарушения на служебната дисциплина и наложени дисциплинарни наказания по реда на регистриране през годината;

3. "Дисциплинарни производства и проверки" - в него се отбелязват и класират обобщени данни за образувани дисциплинарни производства и проверки по реда на регистрирането им през годината; в раздела се прилагат копия от заповедите за образуване на дисциплинарни производства и за извършване на проверки;

4. "Отличия и награди" - в него се отбелязват и класират обобщени данни за наградени служители по реда на регистрирането им през годината;

5. "Отношение на съдебната власт" - в него се класират писмата, с които са изпращани материали на органите на съдебната власт за вземане на отношение, както и техните актове;

6. "Анализи" - в него се класират годишни анализи за състоянието на дисциплината и дисциплинарната практика в съответната структура и предприети мерки за подобряването им.

Чл. 116. Воденето, съхранението и архивирането на делото по чл. 115 се извършва по установения в МВР ред и съгласно изискванията на ЗЗКИ и правилника за прилагането му.

Чл. 117. Ръководителите на структури в МВР изготвят годишен анализ за състоянието на дисциплината и дисциплинарната практика в поверените им структури по образец, който изпращат в дирекция "Човешки ресурси" не по-късно от петнадесет дни след отчетния период.

Чл. 118. Дирекция "Човешки ресурси" води регистър по образец за образуваните дисциплинарни производства за извършени тежки нарушения на служебната дисциплина и осъществява методическо ръководство и контрол по провеждането им. Такъв регистър се води и от звената "Човешки ресурси" в структурите на МВР.

Чл. 119. След приключване на производството по чл. 207, ал. 1 ЗМВР материалите по дисциплинарното производство се прилагат към личното кадрово дело на държавния служител.

Чл. 120. Дирекция "Човешки ресурси" изготвя:

1. месечен бюлетин за състоянието на дисциплината и дисциплинарната практика в МВР;

2. годишен анализ на състоянието на дисциплината и дисциплинарната практика в министерството и го предоставя на министъра на вътрешните работи и главния секретар на МВР.

Чл. 121. Главният секретар на МВР по предложение на директора на дирекция "Човешки ресурси" утвърждава план за извършване на контролно-методически проверки по линия на дисциплината и дисциплинарната практика в структурите на МВР.

Чл. 122. При проверките по чл. 121 се установява и степента на познаване на нормативните актове, регламентиращи дисциплината и дисциплинарната практика в МВР. Редът за установяване на степента на познаване на нормативните актове, регламентиращи дисциплината и дисциплинарната практика, се определя със заповед на министъра на вътрешните работи.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Образуваните и неприключили до влизането в сила на тази инструкция производства за търсене на дисциплинарна отговорност от държавните служители в МВР се довършват по реда на тази инструкция.

§ 2. Министърът на вътрешните работи утвърждава със заповед образците на документи по инструкцията.

§ 3. Инструкцията се издава на основание чл. 215а от Закона за Министерството на вътрешните работи.

§ 4. Инструкция № Iз-2813 от 2011 г. за дисциплината и дисциплинарната практика в Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 91 от 2011 г.) се отменя.

Заключителни разпоредби
КЪМ ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-470 ОТ 2015 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ДЕЙНОСТТА ПО УСТАНОВЯВАНЕ НА ДИСЦИПЛИНАРНИ НАРУШЕНИЯ И НАЛАГАНЕ НА ДИСЦИПЛИНАРНИ НАКАЗАНИЯ, СЪБИРАНЕТО И ОБРАБОТКАТА НА ИНФОРМАЦИЯ ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ДИСЦИПЛИНАТА И ДИСЦИПЛИНАРНАТА ПРАКТИКА В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

(ОБН. - ДВ, БР. 25 ОТ 2017 Г., В СИЛА ОТ 24.03.2017 Г.)


§ 9. Инструкцията влиза в сила от деня на обнародването ѝ в "Държавен вестник".

Промени настройката на бисквитките