Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 51 от 5.VI

ИНСТРУКЦИЯ № 513 ОТ 11 МАРТ 2013 Г. ЗА РЕДА И СРОКОВЕТЕ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ КОМИСИЯТА ЗА ОТНЕМАНЕ НА НЕЗАКОННО ПРИДОБИТО ИМУЩЕСТВО, ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ "НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ", МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ, ОРГАНИТЕ КЪМ МИНИСТ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 513 ОТ 11 МАРТ 2013 Г. ЗА РЕДА И СРОКОВЕТЕ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ КОМИСИЯТА ЗА ОТНЕМАНЕ НА НЕЗАКОННО ПРИДОБИТО ИМУЩЕСТВО, ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ "НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ", МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ, ОРГАНИТЕ КЪМ МИНИСТЪРА НА ФИНАНСИТЕ И ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

В сила от 26.03.2013 г.
Издадена от председателя на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, председателя на Държавна агенция "Национална сигурност", министъра на вътрешните работи, министъра на финансите и главния прокурор на Република България

Обн. ДВ. бр.30 от 26 Март 2013г., отм. ДВ. бр.51 от 5 Юни 2020г.

Отменена с § 6 от заключителните разпоредби на Инструкция № 1 от 8 април 2020 г. за условията, реда и сроковете за осъществяване на взаимодействие между Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, Прокуратурата на Република България, Министерството на финансите, Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция "Национална сигурност" и Инспектората към Висшия съдебен съвет - ДВ, бр. 51 от 5 юни 2020 г., в сила от 05.06.2020 г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази инструкция урежда реда и сроковете за осъществяване на взаимодействието между Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), Министерството на вътрешните работи (МВР), органите към министъра на финансите и Прокуратурата на Република България за постигане на целите на Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество (ЗОПДНПИ).

(2) Органи за отнемане на незаконно придобито имущество са директорите на териториалните дирекции (ТД) на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (комисията) и инспекторите в тези дирекции.

(3) Органи към министъра на финансите са Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници" (АМ) и техните териториални структури.


Чл. 2. (1) Органите по чл. 1 осъществяват взаимодействие при запазване на своята организационна и функционална независимост и при стриктно спазване на процесуалноправните и материалноправните норми, уреждащи тяхната компетентност.

(2) Взаимодействието по тази инструкция се осъществява между централните и териториалните структури на съответните институции.


Глава втора.
РЪКОВОДСТВО, КОНТРОЛ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО МЕЖДУ ОРГАНИТЕ

Чл. 3. Общото ръководство и контрол на взаимодействието между органите за отнемане на незаконно придобито имущество, ДАНС, МВР, НАП, АМ и прокуратурата по прилагането на ЗОПДНПИ се осъществява от председателя на комисията, председателя на ДАНС, министъра на вътрешните работи, министъра на финансите и главния прокурор в съответствие с действащото законодателство.


Чл. 4. (1) За подпомагане на взаимодействието председателят на комисията, председателят на ДАНС, министърът на вътрешните работи, изпълнителният директор на НАП, директорът на АМ и главният прокурор със свои заповеди определят служители за контакт.

(2) Служителите за контакт:

1. подпомагат ръководствата на съответните органи при осъществяване на общото ръководство и контрол на взаимодействието между тях;

2. осъществяват общата координация и организация на взаимодействието между органите;

3. осигуряват оперативното взаимодействие по конкретни проверки за установяване на незаконно придобито имущество.


Глава трета.
НАЧИНИ НА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ ОТДЕЛНИТЕ ОРГАНИ

Раздел I.
Общи положения

Чл. 5. Взаимодействието между комисията, ДАНС, МВР, НАП, АМ и прокуратурата се осъществява чрез обмен на информация и оказване на съдействие в рамките на техните правомощия с цел установяване на имуществото на лицата, неговото обезпечаване и отнемане в полза на държавата.


Чл. 6. При необходимост във връзка с възникнали общи организационни въпроси, свързани с взаимодействието между органите на комисията, ДАНС, МВР, НАП, АМ и прокуратурата, могат да бъдат създавани работни групи.


Раздел II.
Взаимодействие между комисията и прокуратурата

Чл. 7. (1) Наблюдаващият прокурор незабавно изпраща информация на директора на съответната ТД, когато за престъпление, посочено в чл. 22, ал. 1 ЗОПДНПИ, е образувано досъдебно производство. Информацията съдържа номера на производството и правната квалификация на престъплението и се отразява в писмо съгласно приложение № 1.

(2) Наблюдаващият прокурор изпраща незабавно писмено уведомление на директора на съответната ТД, когато за престъпление, посочено в чл. 22, ал. 1 ЗОПДНПИ, е постановено:

1. привличане на обвиняем;

2. отказ да се образува досъдебно производство на основание, посочено в чл. 22, ал. 2 ЗОПДНПИ във връзка с чл. 24, ал. 1, т. 2, 3, 4, 5 и 10 НПК;

3. прекратяване на наказателното производство, когато лицето не е било привлечено като обвиняем на основание, посочено в чл. 22, ал. 2 ЗОПДНПИ във връзка с чл. 24, ал. 1, т. 2, 3, 4, 5 и 10 НПК;

4. спиране на наказателното производство, когато лицето не е било привлечено като обвиняем на основание, посочено в чл. 22, ал. 3 ЗОПДНПИ.

(3) Наблюдаващият прокурор изпраща незабавно допълнително уведомление на директора на ТД, когато за престъпление, посочено в чл. 22, ал. 1 ЗОПДНПИ, е постановено:

1. възобновяване на наказателно производство, спряно по ал. 2, т. 4;

2. внасяне на обвинителен акт, предложение за одобряване на споразумение или предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а НК;

3. налагане на обезпечителни мерки върху имуществото на обвиняемия.

(4) Върховната касационна прокуратура уведомява комисията при влязъл в сила акт на български съд, с който се признава осъдителен акт на чуждестранен съд, както и при трансфер на наказателно производство за престъпление, посочено в чл. 22, ал. 1 ЗОПДНПИ.

(5) Уведомлението по ал. 2 (приложение № 2) съдържа наличната информация относно:

1. лицето, за което е налице съответното основание по чл. 22 ЗОПДНПИ;

2. престъплението, за което е била образувана преписка или досъдебно производство;

3. имуществото на лицето, ако такова е било установено;

4. обезпечителните мерки върху имуществото на обвиняемото лице, ако такива са били наложени, както и процесуалното основание за това;

5. информация за внесен обвинителен акт, предложение за одобряване на споразумение или постановление за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а НК;

6. координати за последваща комуникация - телефон и електронен адрес на наблюдаващия прокурор.

(6) По писмено искане на директора на съответната ТД на комисията наблюдаващият прокурор предоставя на същия или на определен от него инспектор копия на налични в делото или преписката актове на органите на досъдебното производство или документи, свързани с имущественото състояние на лицето.


Чл. 8. (1) При провеждане на досъдебно производство за престъпление, за което Наказателният кодекс предвижда отнемане в полза на държавата, конфискация или глоба или когато по друга предвидена в закона причина имущественото състояние е от значение за наказателното производство, наблюдаващият прокурор може да изиска справка от комисията за налични предходни проверки или производства срещу лицето, както и копия на събраните по тях документи, свързани с имущественото му състояние.

(2) След направеното уведомление по реда на чл. 25, ал. 1 ЗОПДНПИ наблюдаващият делото прокурор може да изиска от съответната ТД последваща информация за имущественото състояние на лицето, както и за имуществото на притежаваните или контролираните от него юридически лица, включително и копия на съответните документи.


Чл. 9. Когато проверката по чл. 21, ал. 2 ЗОПДНПИ завърши с решение за прекратяване и е било установено несъответствие между имуществото и нетния доход под 250 000 лв. за целия проверяван период, в 10-дневен срок комисията уведомява наблюдаващия прокурор и при поискване предоставя копия на събраните в проверката материали.


Чл. 10. (1) За получените уведомления по чл. 7, ал. 2 комисията изпраща на Върховната касационна прокуратура до 15-о число на всеки месец информация в табличен вид (приложение № 3), обобщена по прокуратури за предходния месец, както следва:

1. номерата на съответните прокурорски преписки и наказателни производства на съответната прокуратура;

2. номерата на образуваните по тях проверки в компетентната териториална дирекция;

3. датата на осъществения контакт между наблюдаващия прокурор и съответния териториален директор;

4. датата, на която водените по преписките проверки са били прекратени или са били образувани съответни производства, както и датата, на която образуваните производства са били прекратени.

(2) Ежегодно, до края на месец януари, комисията изпраща на Върховната касационна прокуратура обобщена информация за броя на получените от прокуратурите в страната през предходната година уведомления по реда на чл. 7, ал. 2.


Раздел III.
Взаимодействие между комисията и Министерството на вътрешните работи

Чл. 11. (1) Органите на комисията и МВР обменят информация за имуществото на лицата по чл. 22, 23 и 24 ЗОПДНПИ при спазване на изискванията на Закона за Министерството на вътрешните работи, за което може да се предположи, че е незаконно придобито в страната или в чужбина.

(2) След подаване на писмено искане до съответното регионално структурно звено на "Пътна полиция" - по седалището на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице, органите на комисията получават копие от договорите за покупко-продажба и други документи за придобиването на моторните превозни средства, регистрирани на името на проверяваното лице и свързаните с него лица, по смисъла на ЗОПДНПИ, когато същите са изрично посочени от органите на комисията.


Чл. 12. По писмено искане на органите на комисията МВР оказва съдействие при осъществяване на правомощията по ЗОПДНПИ, когато съществува опасност от посегателство върху здравето или живота им.


Чл. 13. Когато в хода на извършваните проверки се установят данни за престъпления от общ характер, органите на комисията незабавно уведомяват МВР.


Раздел IV.
Взаимодействие между комисията и ДАНС

Чл. 14. Предоставянето на информация между комисията и ДАНС се осъществява чрез органите на комисията и председателя на ДАНС или упълномощени от него длъжностни лица от агенцията.


Чл. 15. По писмено искане на органите на комисията за всеки конкретен случай ДАНС:

1. предоставя обобщена информация относно наличието на записи за лицата по чл. 22, 23 и 24 ЗОПДНПИ в Специализирана административна дирекция "Финансово разузнаване" на ДАНС;

2. предоставя данни, получени от международния обмен на финансоворазузнавателна информация, при спазване на надлежния ред за предоставянето им;

3. събира допълнителна информация от международния обмен на финансоворазузнавателна информация след предоставяне на подробна аргументация от органите на комисията.


Чл. 16. Предоставянето на информация по чл. 15 се извършва в едномесечен срок от датата на получаване на разрешение за това, когато такова е необходимо.


Раздел V.
Взаимодействие между комисията и органите по приходите на НАП

Чл. 17. (1) Органите на комисията и органите по приходите на НАП обменят информация съобразно правомощията си за лицата по чл. 22, 23 и 24 ЗОПДНПИ относно:

1. тяхното имущество;

2. източниците на доходи и техния размер;

3. обичайните и извънредните разходи;

4. платените публичноправни задължения;

5. подадените данъчни декларации;

6. преобразуване на имуществото;

7. издадените ревизионни актове и доклади.

(2) Исканията за предоставяне на информация по ал. 1 се отправят от председателя на комисията или директорите на териториални дирекции на комисията, изпълнителния директор на НАП или териториалните директори на НАП.

(3) Органите по приходите на НАП, съответно органите на комисията, предприемат незабавно действия за събиране на информацията по ал. 1 и я изпращат не по-късно от 30 дни от постъпване на искането.

(4) Органите на комисията предоставят исканата информация на органите на НАП след налагане на обезпечителните мерки от съда.

(5) Информационният обмен между комисията и НАП се осъществява на хартиен носител, а при възможност - по електронен път чрез електронно съобщение, подписано с квалифициран електронен подпис.


Чл. 18. (1) За целите на взаимодействието по чл. 17 председателят на комисията или директорите на териториалните дирекции на комисията могат да отправят писмено искане до органите по приходите на НАП за предприемане на действия по осъществяване на данъчно-осигурителен контрол по реда на глава петнадесета от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

(2) По писмено искане на председателя на комисията или директорите на териториалните дирекции на комисията органите по приходи, извършващи действията по глава петнадесета от ДОПК, предоставят сведения за хода на същите и за установените обстоятелства, както и копие от събраните материали, посочени в искането.

(3) В случай на отказ да се извършат действия по реда на глава петнадесета от ДОПК съответният директор на териториална дирекция на НАП незабавно писмено уведомява заявителя по ал. 1 относно причините за отказа.


Чл. 19. Когато проверката по чл. 21, ал. 2 ЗОПДНПИ завърши с решение за прекратяване и е било установено несъответствие между имуществото и нетния доход под 250 000 лв. за целия проверяван период, в 10-дневен срок комисията уведомява изпълнителния директор на НАП и при поискване предоставя копия на събраните в проверката материали.


Раздел VI.
Взаимодействие между комисията и органите на Агенция "Митници"

Чл. 20. (1) Органите на комисията и на Агенция "Митници" обменят информация съобразно правомощията си за лицата по чл. 22, 23 и 24 ЗОПДНПИ относно:

1. платените публични вземания;

2. подадените акцизни данъчни декларации;

3. подадените единни административни документи;

4. подадените митнически валутни декларации;

5. съставените ревизионни актове и доклади;

6. наличието на наложени обезпечителни мерки върху имуществото на лицата, в т.ч. вида на мярката, датата на налагането им и индивидуализация на обезпеченото имущество.

(2) Исканията за предоставяне на информация по ал. 1 се отправят от председателя на комисията или директорите на териториални дирекции на комисията до директора на АМ.

(3) Предоставянето на информация по ал. 1, т. 3, 4 и 5 се осъществява от справочната система на АМ чрез изграждане на телекомуникационна връзка между двете администрации и осигуряване на достъп посредством удостоверение за квалифициран електронен подпис на упълномощени от председателя на комисията лица.

(4) Със свои заповеди ръководителите на двете институции определят начина за комуникация и лицата, отговорни за изграждане и поддръжка на телекомуникационната връзка.

(5) Председателят на комисията определя със своя заповед упълномощените лица, на които да бъде предоставен достъп до справочната система на АМ.

(6) При постъпване на искане за предоставяне на информация по ал. 1 се предприемат незабавно действия, като същата се изпраща не по-късно от 30 дни от постъпването му.

(7) За информацията по ал. 1, която не е обхваната от справочната система на АМ, информационният обмен между комисията и АМ се осъществява на хартиен носител.

(8) При поискване от председателя на комисията или териториалните й дирекции началникът на съответната митница им изпраща заверени копия на документите.


Чл. 21. (1) Председателят на комисията или директорите на териториални дирекции на комисията могат да отправят писмено искане до съответните органи на АМ за осъществяване на данъчен контрол по реда на глава петнадесета от ДОПК на данъчнозадължените лица по Закона за акцизите и данъчните складове и за осъществяване на митнически контрол по реда на Закона за митниците.

(2) По писмено искане на председателя на комисията или директорите на териториални дирекции на комисията митническите органи, извършващи действията по ал. 1, предоставят сведения за хода на същите и за установените обстоятелства, както и копие от събраните материали, посочени в искането.

(3) В случай на отказ да се извършат действия по реда на глава петнадесета от ДОПК или по Закона за митниците съответният началник на митница писмено уведомява заявителя по ал. 1 относно причините за отказа.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази инструкция се издава на основание чл. 30, ал. 2 ЗОПДНПИ.


§ 2. Инструкцията влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".


Приложение № 1 към чл. 7, ал. 1



ДО

ТЕРИТОРИАЛНАТА ДИРЕКЦИЯ НА КОМИСИЯТА ЗА ОТНЕМАНЕ НА НЕЗАКОННО ПРИДОБИТО ИМУЩЕСТВО

ГР. ......................

 
На основание чл. 31, т. 1 от Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество Ви уведомявам, че на ..................... 20... г. ..................... прокуратура е образувала досъдебно производство № ..................... по описа на ............. за престъпление по чл. ..................... от НК.
 

Прокурор:

(.....................)

телефон: .....................

е-mail: ........................


Приложение № 2 към чл. 7, ал. 5



ДО

ТЕРИТОРИАЛНАТА ДИРЕКЦИЯ НА КОМИСИЯТА ЗА ОТНЕМАНЕ НА НЕЗАКОННО ПРИДОБИТО ИМУЩЕСТВО

ГР. ......................

 
На основание чл. 25 от Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество Ви уведомявам, че на ........... 20 ... г. ................... прокуратура е привлякла...... Х.............. като обвиняем по .....................................от НК по досъдебно производство № .......... по описа на ............, пр. пр. № ............... по описа на .................. прокуратура. За образуваното досъдебно производство сме Ви уведомили с писмо № ........от .....20... г.
(отказала да образува досъдебно производство по пр. пр. № ................. на ................прокуратура срещу .................. по чл. ......... от НК поради това, че е последвала амнистия/е изтекла предвидената в закона давност/след извършване на престъплението деецът е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта/деецът е починал);
(прекратила досъдебното производство № .... по описа на ......................, пр. пр. № ............... по описа на .................. прокуратура, водено срещу .............. като ............. Х .................. не е бил привлечен като обвиняем по чл. ........... от НК поради това, че е последвала амнистия/е изтекла предвидената в закона давност/след извършване на престъплението деецът е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта/деецът е починал. За образуваното досъдебно производство сме Ви уведомили с писмо № ........ от ..... 20... г.);
(спряла досъдебното производство № ..... по описа на....., пр. пр. № ........... по описа на ............ прокуратура, водено срещу ............. по чл. ....... от НК, като ..... Х ......... не е бил привлечен като обвиняем поради това, че след извършване на престъплението е изпаднал в краткотрайно разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта, или има друго тежко заболяване/притежава имунитет/е с неизвестен адрес и не може да бъде намерен. За образуваното досъдебно производство сме Ви уведомили с писмо № ........ от ........ 20... г.);
(възобновила досъдебното производство № ....... по описа на ........., пр. пр. № ............... по описа на ........ прокуратура, водено срещу ...... Х ...... за престъпление по чл. .......от НК, спряно на ......... 20 ... г. поради това, че след извършване на престъплението деецът е изпаднал в краткотрайно разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта, или има друго тежко заболяване/е притежавал имунитет/е бил с неизвестен адрес и не може да бъде намерен. За спирането на производството сме Ви уведомили с писмо № ........... от ...... 20... г.);
(внесла обвинителен акт/предложение за одобряване на споразумение/постановление за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а НК/по досъдебно производство № ..... по описа на ..............., пр. пр. № .............. по описа на ...............прокуратура срещу ................... за престъпление по ........... от НК. За образуването на производството/привличането на лицето като обвиняем сме Ви уведомили с писмо № ........../.......20.... г.).
Към настоящия момент по отношение на лицето......не е установено имущество/е установено следното имущество ..............................., като същото е/не е предмет на разследването.
По делото не са постановени обезпечителни мерки/са постановени обезпечителни мерки на основание чл. 72 НПК/ЗМИП/ЗМФТ върху следното имущество .....................................................
 

Прокурор:

(.....................)

телефон: .....................

е-mail: ........................


Приложение № 3 към чл. 10, ал. 1



ТД ................................
Месец ..........................
Окръжна и районна прокуратура Номер на пр. преписка (ДП) Дата и номер на образуване на проверката в ТД Дата на контакт между ОП/РП и ТД Дата на прекратяване на проверката от ТД/наличие на имущество в размер на…. (конкретна сума) Дата на образувани производства (след налагане на обезпечителните мерки) Дата на прекратяване на производството
             
             
             
             
             


Промени настройката на бисквитките