Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 11.XI

НАРЕДБА № 11 ОТ 31 ОКТОМВРИ 2011 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА В ДЪРЖАВНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ ПО ЧЛ. 163 ОТ ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ И В ТЕХНИТЕ ТЕРИТОРИАЛНИ ПОДЕЛЕНИЯ

 

НАРЕДБА № 11 ОТ 31 ОКТОМВРИ 2011 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА В ДЪРЖАВНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ ПО ЧЛ. 163 ОТ ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ И В ТЕХНИТЕ ТЕРИТОРИАЛНИ ПОДЕЛЕНИЯ

В сила от 11.11.2011 г.
Издадена от Министерството на земеделието и храните

Обн. ДВ. бр.89 от 11 Ноември 2011г., отм. ДВ. бр.101 от 18 Декември 2012г.

Отменена с § 4 от заключителните разпоредби на Наредба № 22 от 14 декември 2012 г. за условията и реда за определяне на средствата за работната заплата в държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите и в техните териториални поделения - ДВ, бр. 101 от 18 декември 2012 г., в сила от 18.12.2012 г.


Раздел I.
Определяне на средствата за работна заплата в държавните предприятия и техните териториални поделения

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за определяне на средствата за работна заплата в държавните предприятия, създадени по реда на чл. 163, ал. 1 от Закона за горите, и в техните териториални поделения.

(2) Средствата за работна заплата в централното управление на държавното предприятие се образуват в зависимост от финансовия резултат и от изпълнението на дейностите в цялото предприятие.

(3) Средствата за работна заплата в териториалните поделения на държавното предприятие се образуват в зависимост от финансовия резултат от дейността на държавното предприятие и от изпълнението на дейностите в съответното поделение.

(4) Държавните предприятия и техните териториални поделения образуват средствата си за работна заплата тримесечно, като за базисен размер на средствата се приемат начислените средства за работна заплата от предходното тримесечие, коригирани по реда на наредбата.


Чл. 2. (1) Държавните предприятия и техните териториални поделения, които приключват предходната година с печалба по счетоводния баланс и през всяко от отделните тримесечия на текущата календарна година имат положителен финансов резултат и нямат просрочени задължения към края на отчетното тримесечие от началото на годината, образуват средствата си за работна заплата в съответствие с финансово-икономическото си състояние.

(2) Държавните предприятия и техните териториални поделения, които приключват предходната година с печалба по счетоводния баланс, от началото на текущата календарна година имат положителен финансов резултат и нямат просрочени задължения, но приключват отчетното тримесечие със загуба, запазват размера на средствата си за работна заплата от предходното тримесечие. По този ред се образуват средствата за работна заплата само през едно тримесечие на годината. В следващите тримесечия, ако предприятието и неговите териториални поделения са на загуба за отчетното тримесечие, но от началото на годината са с положителен финансов резултат, образуват средствата си за работна заплата по реда на чл. 4, ал. 1 и 2.


Чл. 3. (1) Държавните предприятия, които не отговарят на условията по чл. 2, образуват средствата си за работна заплата тримесечно, като средната брутна работна заплата за предходното тримесечие се умножи по фактическия средносписъчен брой на персонала (без лицата в отпуск по майчинство) за отчетното тримесечие и получената сума се коригира с коефициент.

(2) Коефициентът по ал. 1 се изчислява като съотношение на събраните средства по чл. 179, ал. 1 от Закона за горите през отчетния период и събраните средства през базисния период.

(3) Териториалните поделения на държавното предприятие, които не отговарят на условията по чл. 2, образуват средствата си за работна заплата тримесечно, като средната брутна работна заплата за предходното тримесечие се умножи по фактическия средносписъчен брой на персонала (без лицата в отпуск по майчинство) за отчетното тримесечие и получената сума се коригира с коефициент.

(4) Коефициентът по ал. 3 се изчислява като съотношение на начислените средства по чл. 179, ал. 1 от Закона за горите през отчетния период и начислените средства през базисния период.

(5) Териториалните поделения на държавното предприятие, които в резултат на непредвидени събития (пожари, свлачища, снеголом, ледолом и др.) добият повече дървесина от разчетената, при изчисляване на коефициента по ал. 3 изключват средствата за фонд "Инвестиции в горите" по чл. 179, ал. 1 от Закона за горите, начислени върху добитата в повече дървесина.

(6) Окончателният размер на средствата за работна заплата за съответното тримесечие в държавните предприятия и техните териториални поделения се одобрява от директора на съответното държавно предприятие.

(7) Образуването на окончателния размер на средствата по ал. 6 се извършва само в последния месец от тримесечието. За първите два месеца на отчетното тримесечие възнаграждението на персонала на държавните предприятия и техните териториални поделения се изплаща по утвърдените поименни щатни разписания.


Чл. 4. (1) Държавните предприятия, които приключват отчетното тримесечие с положителен финансов резултат и нямат просрочени задължения към края на отчетното тримесечие, могат да увеличават средствата си за работна заплата с коефициент 0,80 за всеки процент увеличение на коефициента по чл. 3, ал. 2.

(2) Териториалните поделения на държавното предприятие, които приключват отчетното тримесечие с положителен финансов резултат и нямат просрочени задължения към края на отчетното тримесечие, могат да увеличават средствата си за работна заплата с коефициент 0,80 за всеки процент увеличение на коефициента по чл. 3, ал. 4.

(3) Държавните предприятия и техните териториални поделения, които приключват отчетното тримесечие със загуба, намаляват загубата спрямо предходното тримесечие и нямат просрочени задължения към края на отчетното тримесечие, запазват начислените средства за работна заплата от предходното тримесечие.

(4) Държавните предприятия и техните териториални поделения, които приключват отчетното тримесечие със загуба, увеличават загубата спрямо предходното тримесечие и имат просрочени задължения, не могат да увеличават средствата си за работна заплата, достигнати от предходното тримесечие.

(5) Държавните предприятия и техните териториални поделения, в които през предходното тримесечие вследствие на влошена пазарна конюнктура, предприети мерки за финансово оздравяване, аварии и други подобни причини, довели до принудително ползване на неплатен отпуск от повече от 50 на сто от средносписъчния брой на персонала (без лицата в отпуск по майчинство) за повече от 15 календарни дни, образуват средствата си за работна заплата на основата на начислените средства за работна заплата през тримесечието, предхождащо тримесечието, през което е ползван принудителният неплатен отпуск.


Чл. 5. (1) При определяне на средствата за работна заплата от начислените средства през предходното и отчетното тримесечие се изключват:

1. обезщетенията по чл. 220, 222, чл. 224, ал. 1 и чл. 331 от Кодекса на труда;

2. възнагражденията на директорите на териториалните поделения, съответно на директорите на държавните предприятия;

3. допълнителните възнаграждения за положен нощен труд по чл. 8 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, приета с ПМС № 4 от 2007 г. (ДВ, бр. 9 от 2007 г.);

4. внесените от работниците и служителите за тяхна сметка суми за задължително и доброволно социално и здравно осигуряване, които не се облагат по Закона за данъците върху доходите на физическите лица;

5. сумите, начислени за сметка на работодателя за първите дни на временна неработоспособност, съгласно Кодекса за социално осигуряване и Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване;

6. възнагражденията на наетите лица по извънтрудови правоотношения и на сезонните работници;

7. възнагражденията за извънреден труд по чл. 262, ал. 1, т. 2 и 3 от Кодекса на труда, начислени съгласно определените размери с колективния трудов договор;

8. възнагражденията за работа през официалните празници по чл. 264 от Кодекса на труда, начислени в размери, съгласно колективния трудов договор.

(2) Териториалните поделения на държавното предприятие, в които се откриват нови работни места за общественополезни дейности и за предоставяне на социални услуги по национални социални програми, както и по програми на Европейския съюз, при образуване на средствата си за работна заплата през отделните тримесечия на годината изключват средствата за работна заплата и числеността на лицата, наети по проектите и програмите.

(3) Начислените суми за компенсируеми отпуски на персонала в резултат на неизползвано право на отпуск по реда на Счетоводен стандарт 19 - Доходи на персонала, и на Международен счетоводен стандарт 19 - Доходи на наети лица, както и за обезщетения при пенсиониране се изключват от начислените средства за работна заплата и при определяне на финансовия резултат.


Чл. 6. Когато установените по реда на наредбата средства за работна заплата не осигуряват изплащането на минималната работна заплата, определена в браншовия колективен трудов договор за съответния период, и на минималните размери на съответните допълнителни и други трудови възнаграждения, за съответното тримесечие се начисляват средствата, осигуряващи тези плащания, без да се увеличава числеността на персонала, достигната през предходното тримесечие.


Чл. 7. Териториалните поделения на държавното предприятие, които през предходното тримесечие са начислили в разходите си средства за работна заплата в размер, по-голям от полагащите се средства, образувани по реда на наредбата, не могат да увеличават средствата си за работна заплата през следващите тримесечия до компенсиране размера на увеличението. Превишението на средствата се изключва при образуване на средствата за работна заплата през следващото тримесечие.


Раздел II.
Определяне на възнагражденията на директорите на държавните предприятия и техните териториални поделения, както и на членовете на управителните съвети

Чл. 8. (1) Възнагражденията на директорите на териториалните поделения се определят тримесечно на база на резултатите за отчетното тримесечие на териториалното поделение.

(2) За териториалните поделения, приключили с положителен финансов резултат през отчетното тримесечие, месечното възнаграждение на директорите се определя в размер от 200 на сто до 300 на сто от отчетената средна работна заплата, изчислена по реда на наредбата, но не повече от 8 минимални работни заплати за страната. Процентът завишение над 200 на сто се определя по заложените критерии в приложението.

(3) За териториалните поделения, приключили със загуба през отчетното тримесечие, месечното възнаграждение на директорите се определя в размер от 200 на сто до 300 на сто от отчетената средна работна заплата, изчислена по реда на наредбата, по заложените критерии в приложението, но не повече от 5 минимални работни заплати за страната.

(4) За първите два месеца на отчетното тримесечие възнаграждението на директорите на териториалните поделения се определя авансово на база възнаграждението от предходното тримесечие. В последния месец на тримесечието се коригира полагаемото се възнаграждение.

(5) В случаите, когато начислените средства за работна заплата за работниците и служителите на териториалното поделение превишават образуваните по реда на наредбата, определеното общо за трите месеца възнаграждение на директора на териториалното поделение се намалява с размера на една минимална работна заплата, определената за страната.


Чл. 9. (1) Месечните възнаграждения на директора и на членовете на управителния съвет на държавното предприятие се определят от размера на минималната работна заплата за страната:

1. на директора в размер 10 минимални работни заплати за страната;

2. на членовете на управителния съвет в размер 6 минимални работни заплати за страната.

(2) В случаите, когато начислените средства за работна заплата за работниците и служителите на държавното предприятие превишават образуваните по реда на наредбата, определеното общо за трите месеца възнаграждение на директора на държавното предприятие се намалява с размера на определената за страната една минимална работна заплата.


Чл. 10. Директорите на държавните предприятия след приключване на второ и четвърто тримесечие предоставят отчети на министъра на земеделието и храните и министъра на труда и социалната политика.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Базисен период" е четирите тримесечия, предхождащи отчетното тримесечие.

2. "Отчетен период" е отчетното и предходните три тримесечия.

3. "Просрочени задължения" са следните парични задължения, които не са изпълнени изцяло или частично в срока, определен в договор или в нормативен акт:

а) задължения към държавния и/или общинския бюджет;

б) вноски за задължително обществено и здравно осигуряване;

в) задължения по договори за доставка и услуги, свързани с дейността;

г) задължения към централното управление на държавното предприятие за средствата по чл. 176, ал. 3 от Закона за горите.

4. "Положителен финансов резултат" е печалбата, установена като разлика между счетоводната печалба за отчетното тримесечие и дължимите данъци за сметка на печалбата по Закона за корпоративното подоходно облагане.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. (1) Държавните предприятия до набиране на базисен период от четири последователни тримесечия ползват само коефициента от отчетното и предходното тримесечие. В случаите на намаление на коефициента средствата за работна заплата не се намаляват.

(2) Териториалните поделения до набиране на базисен период от четири последователни тримесечия изчисляват коефициента по чл. 3, ал. 1, като използват данните от тримесечията преди преобразуването и преизчисляват данните по съпоставими резултати.


§ 3. (1) От датата на вписване на държавните предприятия в търговския регистър до влизане в сила на наредбата средствата за работна заплата в териториалните поделения на държавните предприятия и възнагражденията на директорите на териториалните поделения се определят по реда и при условията на Инструкция № 1 от 2008 г. за образуване на средствата за работна заплата в държавните горски стопанства и в държавните ловни стопанства, издадена от Държавната агенция по горите (ДВ, бр. 103 от 2008 г.).

(2) От датата на вписване на държавните предприятия в търговския регистър до влизане в сила на наредбата месечните възнаграждения на директора и на членовете на управителния съвет на държавното предприятие се определят от размера на минималната работна заплата за страната, като:

1. на директора в размер 10 минимални работни заплати за страната;

2. на членовете на управителния съвет в размер 6 минимални работни заплати за страната.


§ 4. Наредбата се издава на основание чл. 175, ал. 1 от Закона за горите.


§ 5. Указания по прилагане на наредбата дават министърът на земеделието и храните и министърът на труда и социалната политика съобразно ведомствената компетентност.


§ 6. Наредбата отменя Инструкция № 1 от 2008 г. за образуване на средствата за работна заплата в държавните горски стопанства и в държавните ловни стопанства, издадена от Държавната агенция по горите (ДВ, бр. 103 от 2008 г.).


§ 7. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".


Приложение към чл. 8, ал. 2 и 3


Критерии за определяне на процента завишение над 200 на сто от отчетената средна брутна работна заплата на териториалното поделение на държавното предприятие за отчетното тримесечие


1. Численост на реално заети длъжности по утвърденото поименно щатно разписание без лицата в отпуск по майчинство, лицата в неплатен отпуск и отпуск по болест над 3 месеца:

а) до 50 души - до 5 %;

б) от 51 до 100 души - 10 %;

в) над 101 души - 15 %.

2. Липса на вземания от клиенти по договори - 15 %.

3. Положителен финансов резултат - 15 %.

4. Спазени срокове по текущи задължения - 15 %.

5. Изпълнени в срок и обем мероприятия по финансовия план на териториалното поделение - 20 %.

6. Изпълнен разчет за средствата, които се внасят в бюджета на централното управление на държавното предприятие - 20 %.


Промени настройката на бисквитките