Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 85 от 1.XI

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 99 ОТ 2006 Г. ЗА ТЪРГОВИЯ НА ПОСЕВЕН МАТЕРИАЛ ОТ ФУРАЖНИ КУЛТУРИ НА ПАЗАРА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (ДВ, БР. 77 ОТ 2006 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 99 ОТ 2006 Г. ЗА ТЪРГОВИЯ НА ПОСЕВЕН МАТЕРИАЛ ОТ ФУРАЖНИ КУЛТУРИ НА ПАЗАРА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (ДВ, БР. 77 ОТ 2006 Г.)

В сила от 01.11.2011 г.
Издадена от Министерството на земеделието и храните

Обн. ДВ. бр.85 от 1 Ноември 2011г.

§ 1. В чл. 1, ал. 1 се създава т. 12:

"12. търговията на смески от семена, предназначени за съхранението на естествената околна среда".


§ 2. В чл. 38 ал. 3 се изменя така:

"Чл. 38. (3) Малки ЕО Б опаковки" са опаковките, съдържащи базови семена, сертифицирани семена от всички категории, търговски семена или при условие че не се касае за "Малки ЕО А опаковки", семена на смески с нетна маса до 10 кг."


§ 3. Създава се глава четиринадесета:

"Глава четиринадесета

ПРЕДЛАГАНЕ НА ПАЗАРА НА СМЕСКИ ОТ СЕМЕНА, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА СЪХРАНЕНИЕТО НА ЕСТЕСТВЕНАТА ОКОЛНА СРЕДА


Чл. 54. (1) Семената от фуражните култури могат да се предлагат под формата на смески от различни родове, видове и/ или подвидове, предназначени за съхранението на естествената околна среда с оглед опазването на генетичните ресурси, наричани "смески за съхранение".

(2) Смеските по ал. 1 могат да съдържат семена от фуражни култури съгласно приложение № 1, както и семена, които не са от фуражни култури.

(3) Когато смеската съдържа семена от сорт за съхранение, се спазват изискванията на Наредба № 77 от 2006 г. за признаване за вписване на нови сортове земеделски растителни видове, сортове за консервация, сортове за съхранение и сортове, развити с цел отглеждане при специфични условия, в Официалната сортова листа на Република България и Общия каталог на държавите - членки на ЕС (ДВ, бр. 51 от 2006 г.).

(4) Семената за смеските по ал. 1 могат да бъдат директно добити или култивирани.


Чл. 55. (1) Предлагането на пазара на смеските по чл. 54 става след издаването на разрешение от ИАСАС.

(2) При издаването на разрешение по ал. 1 трябва да бъде определен районът или районите в страната, в които семената от смеската са естествено свързани по произход, наричан "район на произход", като се вземе предвид информацията за съответния район/райони от Министерството на околната среда и водите.

(3) Когато районът на произход е разположен в повече от една държава членка, той се определя с общото съгласие на засегнатите държави.


Чл. 56. (1) Директно добитите семена от смески за съхранение трябва да са били добити в рамките на зоната източник на място на добиване, което не е било засявано (култивирано) през последните 40 години, предхождащи датата на подаване на заявление по чл. 58. Зоната източник трябва да се намира в региона на произход.

(2) Процентното съдържание на компонентите на директно добитите смески за съхранение, които представляват видове и/или подвидове, които са характерни за типа естествено местообитание на мястото на добиване и които като съставка на смеската са от значение за съхранението на естествената околна среда в контекста на опазването на генетичните ресурси, трябва да е подходящо за целите на възпроизвеждане на типа естествено местообитание на мястото на добиване.

(3) Процентът на кълняемост на компонентите по ал. 2 трябва да е достатъчен за целите на възпроизвеждане на типа естествено местообитание на мястото на добиване.

(4) Максималното процентно съдържание на видове и/или подвидове, които не отговарят на разпоредбите на ал. 2, не трябва да превишава 1 % по маса от общата маса на смеската.

(5) Директно добитите семена от смески за съхранение не трябва да съдържат семена от Avena fatua, Avena sterilis и Cuscuta spp.

(6) Максиалното съдържание на семена от Rumex spp., различни от семена от Rumex acetosella и Rumex maritimus, не трябва да превишава 0,05 % от масата на смеската.


Чл. 57. (1) Семената, от които е произведена култивираната смеска за съхранение, трябва да са добити в рамките на зоната източник на място на добиване, което не е било засявано (култивирано) през последните 40 години, предхождащи датата на подаване на заявление по чл. 58, и може да са размножени извън него. Зоната източник трябва да се намира в региона на произход.

(2) Семената от култивираните смески за съхранение трябва да са от видове и/или подвидове, които са характерни за типа естествено местообитание на мястото на добиване и които като компонент на смеската са от значение за съхранението на естествената околна среда в контекста на опазването на генетичните ресурси.

(3) Преди да бъдат смесени, компонентите на култивираната смеска за съхранение, които представляват фуражни култури по смисъла на тази наредба, трябва да отговарят на:

а) изискванията за търговските семена в приложение № 3, раздел III по отношение на аналитичната чистота, посочени в колони 4 - 11 от таблицата на раздел I, т. 2, буква "А";

б) изискванията по отношение на максималното съдържание на семена от други растителни видове съгласно приложение № 3, раздел I, т. 2, буква "А", колони 12 - 14, за проба с определено в приложение № 4, колона 4 тегло;

в) изискванията за съдържание на семена от лупина съгласно приложение № 3, раздел I, т. 2, буква "А".


Чл. 58. (1) За търговия със смески за съхранение се издава разрешение от ИАСАС след подаване на заявление.

(2) Заявлението по ал. 1 се придружава от информация относно изискванията за смеските по чл. 56 и 57.

(3) По отношение на директно добити смески за съхранение ИАСАС извършва периодични визуални инспекции на мястото на добиване на семената по време на вегетация с цел да се гарантира, че семената отговарят на изискванията на чл. 56, ал. 2 и 4.

(4) За проверките по ал. 3 се съставя протокол.

(5) По отношение на култивираните смески за съхранение при подаване на заявлението по ал. 1 ИАСАС или под контрола на ИАСАС се извършват лабораторни анализи за определяне на посевните качества на семената от смеските с цел да се гарантира, че семената отговарят на изискванията на чл. 57.

(6) Анализите по ал. 5 се извършват по методи, утвърдени от министъра на земеделието и храните съгласно чл. 31, ал. 6 ЗППМ в съответствие с утвърдените международни методи.

(7) Вземането на проби от семена с цел определяне на посевните им качества се извършва от хомогенни партиди.

(8) Максималната маса на партидите и минималната маса на пробите в зависимост от културата са посочени в приложение № 4.

(9) Разрешението по ал. 1 следва да отговаря на изискванията на приложение № 9.


Чл. 59. Смеските за съхранение могат да се предлагат на пазара, ако отговарят на изискванията на чл. 56 по отношение на директно добитите смески или чл. 57 по отношение на култивираните смески.


Чл. 60. Общото количество семена от смески за съхранение, което може да се предлага на пазара всяка година, не трябва да надвишава 5 % от общото тегло на всички смески от фуражни култури, търгувани през съответната година.


Чл. 61. (1) Преди началото на всеки производствен сезон производителите на директно добити смески за съхранение заявяват количеството от смески, за което възнамеряват да подадат заявление за разрешение, както и размера и местоположението на предвиденото/ предвидените място/ места на добиване.

(2) Преди началото на всеки производствен сезон производителите на култивирани смески за съхранение заявяват количеството от смески, за което възнамеряват да подадат заявление за разрешение, както и размера и местоположението на предвиденото/предвидените място/места за добиване и предвиденото/ предвидените място/места за размножаване.

(3) Ако въз основа на заявлението по ал. 1 се окаже, че ще бъде надхвърлено количеството семена, определено в чл. 60, на всеки отделен производител се определя количество от семена от смески, което може да предлага на пазара за съответния сезон.


Чл. 62. (1) Смеските за съхранение се предлагат на пазара в затворени опаковки или контейнери, снабдени със система за запечатване.

(2) За да се гарантира запечатването на опаковките, всяка система на запечатване включва етикет по чл. 63 и/или печат.

(3) Опаковките се запечатват по такъв начин, че да не могат да бъдат отваряни, без да се наруши целостта на системата на запечатване или да се оставят следи от подправяне на етикета или на опаковката.


Чл. 63. Опаковките семена със смески за съхранение се етикетират от външната страна с етикет на производителя или носят надпис или печат, отговарящ на изискванията на приложение № 10.


Чл. 64. (1) Всеки производствен сезон производителите на смески за съхранение информират ИАСАС за количествата смески, които предлагат на пазара.

(2) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол при поискване информира останалите държави членки и Европейската комисия за количествата смески, които се предлагат на пазара в страната.


Чл. 65. Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол при поискване информира Европейската комисия относно органите за генетични ресурси, признати в страната."


§ 4. В § 1 от допълнителните разпоредби се създават т. 4, 5, 6, 7 и 8:

"4. "зона източник" е зона, допринасяща за опазването на генетичните ресурси на растенията съгласно чл. 5 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), която е управлявана, защитавана и наблюдавана съгласно изискванията на чл. 27 - 34а ЗБР и Наредба № 5 от 2003 г. за условията и реда за разработване на планове за действие за растителни и животински видове (ДВ, бр. 73 от 2003 г.);

5. "място на добиване" е част от зоната източник, от която са били добити семената;

6. "смеска за съхранение" е смеска от семена от фуражни култури и нефуражни по смисъла на чл. 54, ал. 2 от различни родове, видове и/или подвидове, предназначени за съхранението на естествената околна среда с оглед опазването на генетичните ресурси;

7. "директно добита смеска" е смеска от семена, предлагана на пазара като добита от мястото на добиване със или без почистване;

8. "култивирана смеска" е смеска от семена, при която семената са добити от мястото на добиване, размножени са извън него като отделни видове и са смесени, за да се получи смеска, съставена от родове, видове и/ или подвидове, характерни за типа естествено местообитание на мястото на добиване."


§ 5. В приложение № 1 "Списък на видовете фуражни култури", в буква "а" на ред Festuca trachyphylla (Hack.) Krajina думите "власатка твърдоглава" се заменят с "власатка твърдолистна".


§ 6. Създава се приложение № 9 към чл. 58, ал. 9:

"Приложение № 9 към чл. 58, ал. 9



 
Разрешение за предлагане на смески за съхранение на пазара
 
ОБРАЗЕЦ
 
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
 
ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ
ПО СОРТОИЗПИТВАНЕ, АПРОБАЦИЯ И СЕМЕКОНТРОЛ
 
1113 София, бул. Цариградско шосе 125, бл. 1
e-mail: iasas@iasas.government.bg
тел.: 870 03 75; факс: 870 65 17
 
Р А З Р Е Ш Е Н И Е
№ ......../.........
ЗА ПРЕДЛАГАНЕ НА ПАЗАРА НА СМЕСКИ ОТ СЕМЕНА ОТ ФУРАЖНИ КУЛТУРИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА СЪХРАНЕНИЕТО НА ЕСТЕСТВЕНАТА ОКОЛНА СРЕДА СЪГЛАСНО ЧЛ. 58 ОТ НАРЕДБА № 99 ОТ 18 АВГУСТ 2006 Г. ЗА ТЪРГОВИЯ НА ПОСЕВЕН МАТЕРИАЛ ОТ ФУРАЖНИ КУЛТУРИ НА ПАЗАРА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
 
Разрешението се издава на лицето ...........................................................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................................................................................
постоянен адрес/ЕГН ..........................................................................................................................................................................................................................
Идентификационен номер:
Метод на добиване на семената от смеската:
 директно
 чрез култивиране
Процентно съдържание на компонентите по видове и/или подвидове(*)
...............................................................................................................................................................................................................................................
По отношение на култивираните смески за съхранение - процент кълняемост на съставките на смеската, които не отговарят на изискванията на приложение № 3 от Наредба № 99 от 2006 г. за търговия на посевен материал от фуражни култури на пазара на ЕС по отношение на кълняемостта
...............................................................................................................................................................................................................................................
Количеството семена, за което се отнася разрешението
...............................................................................................................................................................................................................................................
Регион на произход ..........................................................................................................................................................................................................................
Ограничение за търговия в региона на произход
...............................................................................................................................................................................................................................................
Зона източник
...............................................................................................................................................................................................................................................
Място на събиране на директно добитите смески
...............................................................................................................................................................................................................................................
Място на размножаване на култивираните смески за съхранение
...............................................................................................................................................................................................................................................
Естествено местообитание на мястото на добиване
...............................................................................................................................................................................................................................................
Година на добиване - ...................................................................................................................................................................................................................
 
(*) По отношение на директно добитите смески е достатъчно да се посочат тези съставки, които са характерни за типа естествено местообитание на мястото на събиране и които като съставки на смеската са от значение за съхранението на естествената околна среда в контекста на опазването на генетичните ресурси.
 
СРОК НА ДЕЙСТВИЕ: .......................................
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР: "
 


§ 7. Създава се приложение № 10 към чл. 63:

"Приложение № 10 към чл. 63


Етикет на смеските за съхранение


Изискващи се реквизити

1. "правила и стандарти на ЕС";

2. име и адрес на лицето, което отговаря за поставянето на етикета или негов идентификационен знак (регистрационен номер);

3. метод на добиване: директно добиване или култивиране;

4. година на запечатване, записана по следния начин: "запечатано през ..... година";

5. регион на произход;

6. зона източник;

7. място на събиране;

8. естествено местообитание на мястото на събиране;

9. думите "смеска за съхранение от семена от фуражни култури, предназначена за използване в район със същото естествено местообитание като на мястото на събиране, без да се отчитат биотичните условия";

10. референтен номер на партидата, даден от лицето, отговорно за поставянето на етикета;

11. тегловни проценти на съставките по видове и/или подвидове(*);

12. нетно или брутно тегло;

13. когато са използвани гранулирани пестициди, гранулиращи вещества или други твърди добавки, се указва естеството на добавката, както и приблизителното съотношение между теглото на чистите семена и общото тегло;

14. по отношение на култивираните смески за съхранение - специфичният процент на кълняемост на съставките на смеската, които не отговарят на изискванията на приложение № 3 по отношение на кълняемостта(**).


(*) Достатъчно е да се посочат съставките на директно добитите смески за съхранение, които са характерни за типа естествено местообитание на мястото на събиране и които като съставки на смеската са от значение за съхранението на естествената околна среда в контекста на опазването на генетичните ресурси.

(**) Достатъчно е да се отбележат средните стойности на изискваните специфични проценти на кълняемост в случай, че броят на изискваните специфични проценти е над пет, като в случая специфичен е процентът на кълняемост на отделния компонент."


§ 8. Навсякъде в текста наименованията "Национална служба за растителна защита" и "Националната служба за растителна защита" се заменят съответно с "Българска агенция по безопасност на храните" и "Българската агенция по безопасност на храните".


Допълнителни разпоредби

§ 9. С тази наредба се въвежда Директива на Комисията 2010/60/ЕС от 30 август 2010 г. за предвиждане на някои дерогации за търговия със смеси от семена от фуражни култури, предназначени за съхранението на естествената околна среда.


Заключителни разпоредби

§ 10. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките