ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ НА ПРАВОСЪДИЕТО (ДВ, БР. 76 ОТ 2007 Г.)
ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ НА ПРАВОСЪДИЕТО (ДВ, БР. 76 ОТ 2007 Г.)
Обн. ДВ. бр.65 от 23 Август 2011г.
§ 1. Заглавието се изменя така: "Правилник за организацията и дейността на Националния институт на правосъдието и на неговата администрация".
§ 2. Навсякъде в текста абревиатурата
"ЗСВ" се заменя със "Закон за съдебната власт" при спазване на правилата за пълен и кратък член.
§ 3. Навсякъде в текста абревиатурата "ВСС" се заменя с "Висш съдебен съвет" при спазване на правилата за пълен и кратък член.
§ 4. Навсякъде в текста абревиатурата "УС" се заменя с "Управителен съвет" при спазване на правилата за пълен и кратък член.
§ 5. Навсякъде в текста абревиатурата "НИП" се заменя с "Национален институт на правосъдието" при спазване на правилата за пълен и кратък член.
§ 6. Член 5 се изменя така:
"Чл. 5. Националният институт на правосъдието се управлява и представлява от директор."
§ 7. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашната т. 1 се отменя.
2. Създава се нова т. 1 със следното съдържание:
"1. задължително първоначално обучение на кандидатите за младши съдия и младши прокурор;".
3. Точка 1 става т. 2 и се изменя така:
"2. задължително първоначално обучение в случаите на първоначално назначаване на длъжност в органите на съдебната власт по чл. 186а от Закона за съдебната власт извън посочените в т. 1;".
4. Точка 2 става т. 3 и след израза "съдиите по вписванията" се добавя "съдебните помощници, прокурорските помощници;".
5. Точки 3, 4 и 5 стават съответно т. 4, 5 и 6.
6. Точка 6 става т. 7 и се изменя така:
"7. кандидатите за младши съдии и младши прокурори;".
7. Точки 7, 8 и 9 стават съответно т. 8, 9 и 10.
8. Точки 11 и 12 стават т. 12 и 13.
§ 8. В чл. 8 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 изразът "който се състои от четирима представители на ВСС и трима представители на Министерството на правосъдието" се заменя с "в състава на който се включват петима представители на Висшия съдебен съвет и двама представители на Министерството на правосъдието".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор са членове по право на управителния съвет от квотата на Висшия съдебен съвет. Председателят на Върховния касационен съд е председател на управителния съвет."
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Останалите двама представители на Висшия съдебен съвет са членове на Висшия съдебен съвет."
4. Алинея 4, изречение второ се изменя така: "Той определя другия член на управителния съвет от квотата на Министерството на правосъдието."
§ 9. В чл. 10 се правят следните изменения:
1. В ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
а) в т. 2 думите "обективна и трайна" се заменят с "трайна фактическа" и думата "функциите" се заменя със "задълженията";
б) точка 3 се изменя така:
"3. когато бъде освободен като съдия, прокурор или следовател или като член на Висшия съдебен съвет - за членовете на Висшия съдебен съвет;"
в) точка 4 се отменя;
г) създава се нова т. 4 със следното съдържание:
"4. при тежко нарушение или системно неизпълнение на задълженията."
2. Създава се нова ал. 3 със следното съдържание:
"(3) Прекратяване на мандата на член на управителния съвет се извършва с мотивирана заповед на министъра на правосъдието - за представителя на Министерството на правосъдието, или с решение на Висшия съдебен съвет - за представителите от квотата на Висшия съдебен съвет."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя, както следва:
"(4) При изтичане или предсрочно прекратяване мандата на член на управителния съвет съответният представляван орган е длъжен в едномесечен срок да избере на негово място нов свой представител, който довършва мандата на предишния."
§ 10. В чл. 11, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 3 след думите "одобрява проекта на бюджет" се добавя "на Националния институт на правосъдието".
2. В т. 4 след думите "приема вътрешните правила" се поставя запетая и се добавя "предвидени в правилника по чл. 263 от Закона за съдебната власт".
3. В т. 5 след думите "програмния съвет" се добавя "на Националния институт на правосъдието".
4. Точки 6 и 7 се изменят така:
"6. прави предложение пред Висшия съдебен съвет за определяне числеността на служителите;
7. приема тригодишен план за дейността си;".
5. В т. 10 след думата "преподаватели" се добавя "и ги оценява за периода, през който са командировани в Националния институт на правосъдието;".
§ 11. В чл. 16 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Решенията на управителния съвет се приемат с мнозинство повече от половината от членовете му с изключение на решенията по чл. 11, ал. 1, т. 1 - 4, които се приемат с мнозинство от 2/3 от членовете."
2. Алинея 2 се отменя.
3. Досегашната ал. 3 става ал. 2.
§ 12. В чл. 17 след думата "страната" се добавя "с изключение на действащи съдии, прокурори и следователи, членове на Висшия съдебен съвет и министъра на правосъдието."
§ 13. В чл. 18, ал 2 се правят следните изменения:
1. В основния текст думата "назначено" се заменя с "избрано".
2. В т. 2 думите "чл. 164, ал. 5 ЗСВ" се заменя с "чл. 164, ал. 7 от Закона за съдебната власт".
3. В т. 4 думите "съответната длъжност" се заменят с "определена държавна или обществена длъжност".
§ 14. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Директорът на НИП се избира от управителния съвет с мнозинство от две трети от членовете му за срок пет години. Той може да бъде избран за още един мандат след оценка на дейността му от управителния съвет."
2. В ал. 3:
а) точка 1 се заличава и се създава нова т. 1 със следния текст:
"1. при подаване на оставка;"
б) в т. 2 изразът "в случай на невъзможност" се заменя с "при трайна фактическа невъзможност";
в) в т. 3 изразът "или отнемане на правото да заема съответната длъжност" се заменя със "с наложено наказание лишаване от свобода или лишаване от право да заема определена държавна или обществена длъжност;"
г) точки 4 и 5 се заличават;
д) създава се нова т. 4 със следната редакция:
"4. за тежко или системно нарушение на Закона за съдебната власт и на този правилник;".
§ 15. В чл. 22, ал. 2, т. 2 думите "чл. 164, ал. 4 ЗСВ" се заменят с " чл. 164, ал. 5 от Закона за съдебната власт".
§ 16. В чл. 26 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Служителите в Националния институт на правосъдието съгласно чл. 340, ал. 3 ЗСВ са съдебни служители и работят по трудово правоотношение. Те се назначават в съответствие с изискванията на чл. 343 ЗСВ при спазване принципите на прозрачност, публичност и равен достъп."
2. Алинея 3 се отменя.
3. Създава се нова ал. 3 със следния текст:
"(3) По отношение на служителите на Националния институт на правосъдието се прилагат и разпоредбите на чл. 344 - 354, чл. 358а, чл. 358б и чл. 359 от Закона за съдебната власт."
§ 17. В чл. 27 се правят следните допълнения:
1. Създава се ал. 1:
"(1) Служителите в Националния институт на правосъдието следва да изпълняват задълженията си добросъвестно и точно съобразно длъжностната характеристика за длъжността, на която са назначени."
2. Създава се нова ал. 2 със следното съдържание:
"(2) Служителите в НИП са длъжни:
1. при необходимост да изпълняват служебните си задължения извън работното време, в почивни и празнични дни;
2. да пазят като служебна тайна сведенията, които са им станали известни в кръга на служебните им задължения и засягат интересите на гражданите, юридическите лица и държавата;
3. при изпълнение на служебните си задължения и в обществения живот да имат поведение, което не уронва престижа на съдебната власт."
§ 18. В чл. 28 ал. 1 се изменя така:
"(1) Придобиването, поддържането и повишаването на квалификацията на кандидатите за младши съдии и младши прокурори, на младшите съдии и младшите прокурори, на съдиите, прокурорите и следователите, на държавните съдебни изпълнители, на съдиите по вписванията, съдебните помощници, прокурорските помощници, на съдебните служители, на инспекторите от Инспектората към министъра на правосъдието по ЗСВ и на други служители от Министерството на правосъдието е тяхно право и задължение, гарантирано от закона."
§ 19. В чл. 29, ал. 1 след израза "по предложение на директора" се добавя "след съгласуване с Висшия съдебен съвет".
§ 20. В чл. 31 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 изразът "на младшите съдии, младшите прокурори, младшите следователи, съдиите, прокурорите, следователите, държавните съдебни изпълнители, съдиите по вписванията, съдебните служители, инспекторите от Инспектората към министъра на правосъдието по ЗСВ и другите служители от Министерството на правосъдието" се заменя с "лицата по чл. 249, ал. 1 от Закона за съдебната власт".
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Националният институт на правосъдието издава удостоверения за участието на лицата по ал. 1, одобрени за участие в съответните учебни курсове, организирани от института, в съответствие с правилата за учебната дейност."
§ 21. В чл. 34 изразът " 50 % от планираната продължителност на курса:" се заменя с "10 % от планираните продължителност или обем на курса без уважителна причина:".
§ 22. В глава пета наименованието на раздел ІІ се изменя така:
"Раздел ІІ
Задължителен курс на първоначално обучение за кандидати за младши съдии и кандидати за младши прокурори (първоначално обучение)".
§ 23. Член 35 се изменя така:
"Чл. 35. (1) Висшият съдебен съвет приема с решение окончателния списък на одобрените кандидати за младши съдии и младши прокурори по съответните длъжности съобразно заявеното им желание.
(2) Решението на Висшия съдебен съвет по предходната алинея се изпраща на Националния институт на правосъдието за осъществяване на задължителното първоначално обучение.
(3) Курсът на първоначално обучение на кандидатите за младши съдии и младши прокурори е девет месеца и започва през месец септември на съответната година. Датата на започване на курса се определя от директора на НИП.
(4) През време на обучението кандидатите за младши съдии и за младши прокурори получават стипендия от бюджета на Националния институт на правосъдието в размер на седемдесет на сто от основното възнаграждение на младши съдия и младши прокурор.
(5) Издръжката на обучаваните за периода на обучението се покрива от тяхната стипендия. Разходите за обучението са за сметка на НИП."
§ 24. Член 36 се изменя така:
"Член 36. (1) По време на обучението на обучаваните се поставя текуща оценка, която се формира от участието им в учебните занятия и резултатите от възложените им писмени работи. Оценката съдържа и описателна част, в която постоянните преподаватели изразяват впечатлението си от придобитите от курсиста знания и умения.
(2) В края на обучението кандидатите за младши съдии и младши прокурори полагат писмен и устен практически изпит, които се оценяват по шестобалната система.
(3) Изпитите по ал. 2 се провеждат от комисия, определена от Висшия съдебен съвет, в състав председател и четирима членове, която включва съдии и прокурори. В комисията не могат да участват постоянни преподаватели в Националния институт на правосъдието, както и членове на Висшия съдебен съвет.
(4) Резултатите от писмения и устния изпит се обявяват на общодостъпно място в сградата на Националния институт на правосъдието и на страницата му в интернет."
§ 25. Създава се нов чл. 36а със следното съдържание:
"Чл. 36а. (1) За резултатите от изпитите се изготвя обща изпитна оценка, която представлява средноаритметично от сбора от оценката от писмения и устния изпит, и се изпраща на Висшия съдебен съвет.
(2) Успешно завършил обучението е кандидат за младши съдия и младши прокурор, който е получил обща изпитна оценка не по-ниска от много добър "4,50".
(3) За кандидатите за младши съдия и младши прокурор, които не са завършили успешно обучението, се насрочва повторно писмен и устен изпит не по-рано от един месец и не по-късно от 2 месеца от обявяване на оценките от изпитите по ал. 2. При повторно получена оценка от изпитите, по-ниска от много добър "4,50", кандидатът не се назначава на длъжност младши съдия и младши прокурор.
(4) За успешното завършване на задължителното първоначално обучение Националният институт на правосъдието издава на кандидатите за младши съдии и младши прокурори удостоверение, съдържащо текущата оценка и оценките от изпитите, което се изпраща на Висшия съдебен съвет и на административните ръководители на съответните органи на съдебната власт и се взема предвид при по-нататъшното им атестиране.
(5) Висшият съдебен съвет приема Правила за статута на кандидатите за младши съдии и младши прокурори по време на задължителното им първоначално обучение в Националния институт на правосъдието, както и Правила за провеждането на финалните изпити на кандидатите за младши магистрати в края на задължителното първоначално обучение в Националния институт на правосъдието.
(6) Управителният съвет на Националния институт на правосъдието приема методика към Правилата за провеждането на финалните изпити на кандидатите за младши магистрати в края на задължителното първоначално обучение в Националния институт на правосъдието, както и Вътрешни правила за реда и организацията на задължителното първоначално обучение."
§ 26. В чл. 37 изразът "младшите съдии, младшите прокурори и младшите следователи" се заменя с "младшите съдии и младшите прокурори".
§ 27. В чл. 38 изразът "младшите съдии, младшите прокурори и младшите следователи" се заменя с "младшите съдии и младшите прокурори".
§ 28. В чл. 39 изразът "младшите съдии, младшите прокурори и младшите следователи" се заменя "младшите съдии и младшите прокурори", а думата "обучението" се заменя с "работата".
§ 29. В глава пета наименованието на раздел ІІІ се изменя така:
"Раздел ІІІ
Задължителен курс за повишаване на квалификацията при първоначално назначаване на длъжност в органите на съдебната власт (задължителна начална квалификация) и при повишаване в длъжност на съдии и прокурори от районно на окръжно ниво (задължителна текуща квалификация)".
§ 30. В чл. 40, ал. 2 числото "10" се заменя с "15";
§ 31. Член 41 се изменя така:
"Чл. 41. (1) При повишаване в длъжност от районно на окръжно ниво съдиите и прокурорите преминават курс за задължителна текуща квалификация в НИП.
(2) Курсът е с обща продължителност от най-малко 9 дни. Той се състои от отделни нива, всяко от които с продължителност до 5 дни.
(3) Лицата по ал. 1 се командироват за участие в обучението за сметка на НИП."
§ 32. В чл. 42, ал. 1 преди думата "съдиите" се добавя "младшите съдии и младшите прокурори" и след "съдиите по вписванията," се добавя "съдебните помощници, прокурорските помощници,".
§ 33. В чл. 49, ал. 1, т. 2 цифрата "5" се заменя с "8".
§ 34. Член 50 се изменя така:
"Чл. 50. (1) Съдиите, прокурорите и следователите, привлечени като постоянни преподаватели, се командироват за срок една година от Висшия съдебен съвет по предложение и за сметка на Националния институт на правосъдието. Срокът може да бъде удължаван ежегодно след оценяване работата на постоянния преподавател от управителния съвет на Националния институт на правосъдието в рамките на обща продължителност пет години.
(2) Постоянните преподаватели, които не са съдии, прокурори или следователи, работят по трудово правоотношение. За този период те получават от Националния институт на правосъдието възнаграждение в размер на възнаграждението на съдия в окръжен съд.
(3) Средствата за възнагражденията на постоянните преподаватели задължително се включват в бюджета на Националния институт на правосъдието."
§ 35. В чл. 51 се правят следните изменения:
1. Точка 1 се изменя така:
"1. преподават в курсовете за задължително първоначално обучение, задължителната начална квалификация и задължителната текуща квалификация;".
2. Точка 5 се изменя така:
"5. участват в подготовката на изпитите по чл. 258, ал. 2 от Закона за съдебната власт;".
§ 36. В чл. 54 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 изразът "съд, прокуратура или окръжна следствена служба" се заменя със "съд или прокуратура", изразът "съдия, прокурор или следовател" се заменя със "съдия или прокурор" и изразът "младшия съдия, младшия прокурор или младшия следовател" се заменя с "младшия съдия или младшия прокурор".
2. В ал. 2 в основния текст изразът "съдиите, прокурорите и следователите наставници" се заменя със "съдиите и прокурорите наставници", а в т. 2 изразът "младшите съдии, младшите прокурори и младшите следователи" се заменя с "младшите съдии и младшите прокурори".
3. В ал. 3 изразът "съдиите, прокурорите и следователите наставници" се заменя със "съдиите и прокурорите наставници", а думите "предвид задълженията си по чл. 258, ал. 5 ЗСВ" се заличават.
4. В ал. 4 след израза "управителния съвет" се добавя "на Националния институт на правосъдието".
§ 37. В чл. 55 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 изразът "съдиите, прокурорите и следователите" се заменя със "съдиите и прокурорите" и изразът "към съответните съдилища, прокуратури и следствени служби" се заменя с "към съответните съдилища и прокуратури".
2. В ал. 2 изразът "съдиите, прокурорите и следователите" се заменя със "съдиите и прокурорите".
§ 38. В чл. 56 изразът "съдиите, прокурорите и следователите" се заменя със "съдиите и прокурорите".
§ 39. В чл. 59, т. 2 думата "всички" се заличава.
§ 40. В чл. 62, ал. 1, т. 2 след израза "съдиите по вписванията," се добавя "съдебните помощници, прокурорските помощници,".
§ 41. В чл. 67, ал. 1 изразът "и за вътрешен одит" се заличава, а думата "бюджетните" се заменя с "финансовите".
§ 42. В преходните и заключителните разпоредби се създават нови § 7 и 8:
"§ 7. Измененията в Правилника за организацията и дейността на Националния институт на правосъдието и на неговата администрация влизат в сила от деня на обнародването им в "Държавен вестник".
§ 8. Вътрешните правила се привеждат в съответствие с Правилника за организацията и дейността на Националния институт на правосъдието и на неговата администрация в шестмесечен срок от обнародването му в "Държавен вестник"."