Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 38 от 17.V

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 36 ОТ 2009 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА УПРАЖНЯВАНЕ НА ДЪРЖАВЕН ЗДРАВЕН КОНТРОЛ (ДВ, БР. 63 ОТ 2009 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 36 ОТ 2009 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА УПРАЖНЯВАНЕ НА ДЪРЖАВЕН ЗДРАВЕН КОНТРОЛ (ДВ, БР. 63 ОТ 2009 Г.)

В сила от 17.05.2011 г.
Издадена от Министерството на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.38 от 17 Май 2011г.

§ 1. В чл. 4, ал. 2 след думата "отбраната" се добавя "Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията".


§ 2. В чл. 5, ал. 3 думата "препарати" се заменя със "смеси", а думите "Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати" се заменят със "Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси".


§ 3. В чл. 6, ал. 1, т. 4 думата "храните" се заменя с "натуралните минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни цели".


§ 4. В чл. 7, ал. 1, т. 10 думата "препарати" се заменя със "смеси".


§ 5. В раздел ІІ "Условия и ред за извършване на държавен здравен контрол на обекти с обществено предназначение" се създават чл. 16а, 16б и 16в:

"Чл. 16а. Държавният здравен контрол на обектите с обществено предназначение се извършва както в процеса на тяхното проектиране и изграждане, така и в процеса на експлоатацията им.

Чл. 16б. Органите на държавния здравен контрол участват в процедурите и взeмането на решение по екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда съгласно изискванията на Закона за опазване на околната среда, като оценяват съответствието със здравните изисквания на планове, програми и инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии или техни изменения или разширения по реда на Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми, приета с Постановление № 139 на Министерския съвет от 2004 г. (ДВ, бр. 57 от 2004 г.), и Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, приета с Постановление № 59 на Министерския съвет от 2003 г. (ДВ, бр. 25 от 2003 г.).

Чл. 16в. (1) Органите на държавния здравен контрол съгласуват устройствени схеми и планове и извършват оценка на съответствието със здравните изисквания на инвестиционни проекти съгласно разпоредбите на Закона за устройство на територията и при спазване изискванията по чл. 18 и 19.

(2) В случаите, когато за устройствена схема или план или инвестиционен проект е извършена екологична оценка, съответно оценка на въздействието върху околната среда, и съответният орган на държавния здравен контрол е участвал в процедурите и вземането на решение по реда на наредбите по чл. 16б, органът на държавния здравен контрол се съобразява с дадените становища и взетите решения при извършване на действията по ал. 1."


§ 6. Член 17 се изменя така:

"Чл. 17. (1) Органите на държавния здравен контрол участват в състава на:

1. Висшия експертен екологичен съвет на Министерството на околната среда и водите (МОСВ);

2. Националния експертен съвет по устройството на територията и регионалната политика на Министерството на регионалното развитие и благоустройството;

3. други експертни съвети на централните ведомства;

4. експертните екологични съвети на регионалните инспекции по околната среда и водите към МОСВ;

5. областните и общинските експертни съвети по устройство на територията.

(2) В експертните съвети по ал. 1, т. 1 - 3 участват държавни здравни инспектори от Министерството на здравеопазването или НЦРРЗ.

(3) В експертните съвети по ал. 1, т. 4 и 5 участват държавни здравни инспектори от РЗИ, определяни със заповед на директора на инспекцията ежегодно или за всеки конкретен случай."


§ 7. В чл. 24, т. 9 думите "чл. 56 от Закона за здравето" се заменят с "установените с нормативен акт забрани и ограничения за тютюнопушене".


§ 8. В чл. 26, ал. 2 се правят следните изменения:

1. В т. 1 буква "б" се заличава.

2. В т. 2 думите "удостоверение за вписване в регистъра" се заличават.


§ 9. В чл. 27, ал. 2 се правят следните изменения:

1. Точка 1 се изменя така:

"1. натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни цели;".

2. В т. 4 думата "препарати" се заменя със "смеси".

3. Създава се т. 7:

"7. медицински изделия."


§ 10. В чл. 29 думите "храни, добавки в храни, материали и предмети, предназначени за контакт с храни" се заменят с "натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни цели", а думите "регламенти на Европейската общност (ЕО)" се заменят с "регламенти на Европейския съюз (ЕС)".


§ 11. Член 31 се изменя така:

"Чл. 31. Държавният здравен контрол на химичните вещества и смеси се извършва по реда на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси, нормативните актове по неговото прилагане и приложимите регламенти на ЕС, а за неуредените случаи се прилагат разпоредбите на Закона за здравето и тази наредба."


§ 12. В чл. 34 думите "допълнителната разпоредба" се заменят с "допълнителните разпоредби".


§ 13. Създава се чл. 34а:

"Чл. 34а. Държавният здравен контрол на медицинските изделия се извършва по реда на Закона за медицинските изделия, нормативните актове по неговото прилагане и приложимите регламенти на ЕС, а за неуредените случаи се прилагат разпоредбите на Закона за здравето и тази наредба."


§ 14. Член 35 се изменя така:

"Чл. 35. Държавният здравен контрол по устройството на урбанизираните територии и дейностите по проектиране, строителство, реконструкция, разширение, въвеждане в експлоатация на жилищни сгради и обекти с обществено предназначение се извършва в съответствие с изискванията на чл. 16а - 16в."


§ 15. Създават се чл. 41а, 41б, 41в и 41г:

"Чл. 41а. Държавният здравен контрол по спазване на изискванията за осигуряване здравословно хранене на групи от населението се извършва за установяване спазването на Наредба № 37 от 2009 г. за здравословно хранене на учениците (ДВ, бр. 63 от 2009 г.) и останалите наредби по чл. 34, ал. 2 във връзка с § 1, т. 11, буква "л" от допълнителните разпоредби на Закона за здравето.

Чл. 41б. Органите на държавния здравен контрол извършват контрол върху дейността с азбест и/или азбестосъдържащи материали по реда на Закона за здравето и за установяване спазването на Наредба № 9 от 2006 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на азбест при работа (ДВ, бр. 71 от 2006 г.).

Чл. 41в. Държавният здравен контрол по спазване на установените с нормативен акт забрани и ограничения за реклама и продажба на алкохолни напитки се извършва за установяване спазването на чл. 54 и 55 от Закона за здравето.

Чл. 41г. Държавният здравен контрол по спазване на установените с нормативен акт забрани и ограничения за тютюнопушене се извършва по реда на Закона за здравето и за установяване спазването на Наредбата за условията и реда, при които се допуска тютюнопушене в закрити обществени места и в сградите с обособени работни места, приета с Постановление № 264 на Министерския съвет от 2010 г. (ДВ, бр. 90 от 2010 г.)."


§ 16. В чл. 51 думите "Наредба № 2 от 2006 г. за дейността на Националната система за мониторинг на шума в околната среда и за изискванията за провеждане на собствен мониторинг и предоставяне на информация от промишлените източници на шум в околната среда (ДВ, бр. 37 от 2006 г.)" се заменят с "Наредба № 54 от 2010 г. за дейността на Националната система за мониторинг на шума в околната среда и за изискванията за провеждане на собствен мониторинг и предоставяне на информация от промишлените източници на шум в околната среда (ДВ, бр. 3 от 2011 г.)".


§ 17. В чл. 52 думите "наредбата по чл. 34, ал. 2 във връзка с § 1, т. 12, буква "г" от допълнителната разпоредба на Закона за здравето" се заменят с "Наредба № 9 от 2010 г. за максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения (ДВ, бр. 17 от 2010 г.)".


§ 18. В чл. 53 думите "наредбата по чл. 34, ал. 2 във връзка с § 1, т. 12, буква "г" от допълнителната разпоредба на Закона за здравето" се заменят с "Наредба № 9 от 2010 г. за максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения".


§ 19. В чл. 57 думите "допълнителната разпоредба" се заменят с "допълнителните разпоредби".


§ 20. В чл. 62, ал. 1 думите "Правилника за устройството и дейността на РИОКОЗ (обн., ДВ, бр. 16 от 2005 г.; изм., бр. 56 от 2006 г., бр. 39 от 2007 г. и бр. 58 от 2008 г.)" се заменят с "Устройствения правилник на регионалните здравни инспекции (ДВ, бр. 6 от 2011 г.)".


§ 21. В приложение № 1 частта "Гръб на служебните карти на държавни здравни инспектори" се изменя така:

"


Гръб на служебните карти на държавни здравни инспектори
 
 
ИЗВЛЕЧЕНИЕ ОТ ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО
 
Чл. 19. (2) При провеждането на държавния здравен контрол държавните здравни инспектори имат право:
1. на свободен достъп до обектите, продуктите, стоките, дейностите и лицата, подлежащи на контрол;
2. да изискват сведения и документи и да получават копия от тях на хартиен и/или електронен носител;
3. да вземат проби и образци за лабораторни анализи в количества, необходими за извършване на изследвания;
4. да разпореждат извършване на прегледи и изследвания за оценка на здравословното състояние на лицата по чл. 34, ал. 3;
5. да предписват отстраняване от работа на лица, които са болни или заразоносители и представляват опасност за здравето на околните;
6. да предписват провеждане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки, като определят срокове за тяхното изпълнение;
7. да спират експлоатацията на обекти с обществено предназначение, на части от тях или на съответната дейност в случаите по чл. 38, ал. 3, като уведомят незабавно директора на регионалната здравна инспекция;
8. да спират реализацията на продукти и стоки със значение за здравето на човека в случаите по чл. 39, ал. 1, т. 1;
9. да поставят удостоверителни знаци в случаите по чл. 38 и 39;
10. да съставят актове за установяване на административни нарушения;
11. да предлагат на органите на Дирекцията за национален строителен контрол при въвеждане в експлоатация на строежите в Република България решение за отказ за приемане на обекти с обществено предназначение, когато установят съществени нарушения на нормите и изискванията, определени с нормативен акт;
12. да издават хигиенни заключения за съответствието на обектите с обществено предназначение, на продуктите, стоките и дейностите със значение за здравето на човека и на максимално допустимите нива на факторите на жизнената среда със здравните изисквания;
13. да правят предложения за принудителни административни мерки, предвидени в закон.
Чл. 48. Органите на Министерството на вътрешните работи, другите държавни и общински органи и ръководителите на ведомствата, организациите, физическите и юридическите лица са длъжни да оказват необходимата помощ и съдействие на държавните здравни инспектори при упражняване на правомощията им.

"


§ 22. Навсякъде в текста думите "регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве", "регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве", "регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве" и "РИОКОЗ" се заменят съответно с "регионална здравна инспекция", "регионалната здравна инспекция", "регионалните здравни инспекции" и "РЗИ".


§ 23. Навсякъде в текста думите "регламенти на ЕО" се заменят с "регламенти на ЕС".


Заключителни разпоредби

§ 24. В Наредба № 9 от 2005 г. за условията и реда за създаване и поддържане на публичен регистър на обектите с обществено предназначение, контролирани от регионалните здравни инспекции (обн., ДВ, бр. 28 от 2005 г.; изм., бр. 50 от 2006 г., бр. 61 от 2008 г., бр. 14 от 2011 г.) в приложение № 1 ред с код 27 се заличава.


§ 25. Наредба № 7 от 1992 г. за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда (ДВ, бр. 46 от 1992 г.) се отменя.


§ 26. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките