НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ДЕПА И НА ДРУГИ СЪОРЪЖЕНИЯ И ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ И ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА ОТПАДЪЦИ (ДВ, БР. 83 ОТ 2004 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ДЕПА И НА ДРУГИ СЪОРЪЖЕНИЯ И ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ И ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА ОТПАДЪЦИ (ДВ, БР. 83 ОТ 2004 Г.)
Обн. ДВ. бр.27 от 1 Април 2011г.
§ 1. В чл. 2 се правят следните изменения:
1. Точка 2 се изменя така:
"2. употреба на инертни отпадъци, подходящи за възстановяване на релефа, за запълване или за строителни цели (изграждане, реконструкция и рекултивация) в депа;".
2. Точка 3 се изменя така:
"3. натрупване на:
а) неопасни драгажни утайки по протежение на брега на малки водни обекти, от които те са драгирани;
б) неопасни утайки в повърхностни води, вкл. на дъното на водни обекти и под него;".
§ 2. В чл. 5, ал. 1 след думите "директора на регионалната инспекция по околната среда и водите" се добавя "(РИОСВ)".
§ 3. В чл. 14, ал. 1 се създава т. 6:
"6. неидентифицирани и нови химични вещества, възникнали в резултат на научноизследователска, развойна и учебна дейност, ефектът от които върху човека и околната среда е неизвестен."
§ 4. В чл. 35 се създава ал. 8:
"(8) Министърът на околната среда и водите утвърждава със заповед Ръководство за извършване на основно охарактеризиране на отпадъците и прилагане на критериите за приемане на отпадъци на различни класове депа."
§ 5. (В сила от 01.04.2011 г.) Създава се чл. 35а:
"Чл. 35а. (1) Притежателят на отпадъци, предназначени за обезвреждане чрез депониране, представя на директора на РИОСВ, на чиято територия се образуват отпадъците, документацията от основното охарактеризиране във:
1. един екземпляр на хартиен и електронен носител в случаите, когато за отпадъка не се изисква изпитване за определяне на поведението му при излужване;
2. два екземпляра на хартиен и електронен носител в случаите, когато за отпадъка се изисква изпитване за определяне на поведението му при излужване.
(2) В случаите по ал. 1, т. 1 директорът на РИОСВ в 14-дневен срок от представяне на документацията от основното охарактеризиране може да изисква отстраняване на нередовности и/или предоставяне на допълнителна информация от притежателя на отпадъка.
(3) В случаите по ал. 1, т. 2 директорът на РИОСВ в 14-дневен срок от представяне на документацията от основното охарактеризиране изпраща по служебен път документацията на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), като прилага становище на РИОСВ по представената документация.
(4) В случаите по ал. 3 изпълнителният директор на ИАОС в 14-дневен срок от представяне на документацията от основното охарактеризиране може да изисква отстраняване на нередовности и/или предоставяне на допълнителна информация от притежателя на отпадъка.
(5) В случаите по ал. 2 и 4 притежателят на отпадъка отстранява нередовностите и/или предоставя допълнителна информация в срок, определен от компетентния орган.
(6) В едномесечен срок от представяне на документацията от основното охарактеризиране или от отстраняване на нередовностите и/или предоставяне на допълнителната информация:
1. директорът на РИОСВ в случаите по ал. 1, т. 1 се произнася със становище, което съдържа заключение относно:
а) възможността за депониране на разглеждания в документацията отпадък;
б) класа на депото съгласно чл. 11, ал. 1, в което отпадъкът може да се депонира;
2. изпълнителният директор на ИАОС в случаите по ал. 1, т. 2 се произнася със становище, което съдържа заключение относно:
а) възможността за депониране на разглеждания в документацията отпадък;
б) класа на депото съгласно чл. 11, ал. 1, в което отпадъкът може да се депонира;
в) ключовите параметри, които периодично да се изпитват за установяване на съответствието на получените резултати с резултатите от основното охарактеризиране;
г) честотата на извършване на изпитване за установяване на съответствието на получените резултати с резултатите от основното охарактеризиране."
§ 6. В чл. 37, ал. 1, т. 1 на края се поставя запетая и се добавя "които отговарят на критериите за приемане съгласно част I, раздел 2, т. 2.4 на приложение № 1;".
§ 7. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 26 се изменя така:
"26. "Течни отпадъци" са всички отпадъци в течна форма, вкл. отпадъчните води, но с изключение на утайките."
2. Създава се т. 29, 30 и 31:
"29. "Драгажни утайки" са утайките, получени при изгребване от дъното на водни обекти.
30. "Малки водни обекти" са реките, езерата, язовирите, напоителните и отводнителните канали, морските заливи и пристанищата.
31. "Повърхностни води" са водите на сушата с изключение на подземните води, както и преходните и морските води."
§ 8. В приложение № 2 към чл. 23 се правят следните допълнения:
1. В раздел 3 се създава точка 3.12.1:
"3.12.1. При невъзможност за осигуряване на естествени материали за изграждане на площен дренаж се допуска използването на геосинтетичен материал, който да отговаря на следните изисквания:
а) да осигурява коефициент на филтрация 1.10-3 м/сек, който се поддържа стабилен при дълготрайна експлоатация на депото;
б) да е устойчив на химическото и биологичното въздействие на инфилтрата от тялото на депото;
в) да възпрепятства процесите на колматация;
г) да поема теглото и деформациите от намиращото се над него тяло на депото."
2. В раздел 5 се създават точка 5.7 и точка 5.7.1:
"5.7. При повърхностно запечатване на съществуващи депа за неопасни отпадъци, на които са депонирани биоразградими отпадъци, се допуска отвеждане на газови емисии от тялото на депото в атмосферния въздух, при условие че с проекта за изграждане на горния изолиращ екран на депото се докаже, че газовите емисии от депото:
а) са незначителни и тяхното оползотворяване или изгаряне във факел е икономически нецелесъобразно;
б) не водят до риск за живота и здравето на хората и до риск или увреждане на околната среда.
5.7.1. Отвеждането на газовите емисии от тялото на депото в атмосферния въздух се извършва посредством газоотвеждаща система, включваща:
а) газов дренаж съгласно изискванията на т. 4.8, 4.9 и 4.10;
б) вертикални газоотвеждащи кладенци."
§ 9. В приложение № 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В таблица 2:
а) във втората колона на таблицата наименованието "По време на експлоатация на депото" се заменя с "Показатели";
б) в третата колона на таблицата наименованието "След закриване на депото" се заменя с "По време на експлоатация на депото".
2. В раздел 4:
а) точка 4.1.2 се изменя така:
"4.1.2. Вземането на проби се извършва най-малко на три места преди започване на дейностите по депониране, за да се установят препоръчителните стойности за бъдещо вземане на проби. Вземането на проби от подземни води се извършва съгласно стандарт БДС EN ISO 5667 - 11.";
б) създава се нова т. 4.1.3:
"4.1.3. Параметрите, които ще се анализират в пробите от подземни води, се определят от очаквания състав на инфилтрата от депото и качеството на подземните води на съответната територия. При избора на параметрите за анализ трябва да се отчете тяхната подвижност в подземните води в зоната на депото.";
в) досегашната т. 4.1.3 става 4.1.4;
г) досегашната т. 4.1.4 става 4.1.5;
д) досегашната т. 4.1.5 става 4.1.6 и думите "Наблюденията по т. 4.1.4" се заменят с "Наблюденията по т. 4.1.5".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 10. Ръководството по чл. 35, ал. 8 се утвърждава в срок до 31 март 2011 г.
§ 11. Разпоредбите на чл. 35а влизат в сила от 1 април 2011 г.