НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 35 ОТ 2006 Г. ЗА КАПИТАЛОВАТА АДЕКВАТНОСТ И ЛИКВИДНОСТТА НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПОСРЕДНИЦИ (ДВ, БР. 97 ОТ 2006 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 35 ОТ 2006 Г. ЗА КАПИТАЛОВАТА АДЕКВАТНОСТ И ЛИКВИДНОСТТА НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПОСРЕДНИЦИ (ДВ, БР. 97 ОТ 2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.20 от 11 Март 2011г.
§ 1. В чл. 142 се правят следните промени:
1. В ал. 1 след думите "може да бъде изложен," се добавя "политики за възнагражденията съгласно раздел Iа, които насърчават ефективното управление на риска".
2. В ал. 2 се правят следните промени:
а) в т. 6, буква "а" след израза "секюритизационни сделки," се добавя "включително на репутационния риск (какъвто възниква във връзка със сложни структури или продукти)", а след думите "инвестиционният посредник е" се добавя "инвеститор,";
б) точка 10 се изменя така:
"10. относно ликвидния риск:
а) разработени са устойчиви стратегии, политики, процедури и системи за установяване, измерване, управление и наблюдение на ликвидния риск, които са:
1. за подходящи времеви хоризонти, включително за един работен ден, с цел осигуряване поддържането на адекватно равнище на ликвидни буфери;
2. съобразени с групите дейности, валутите и лицата и включват подходящи механизми за разпределение на разходите, ползите и рисковете, свързани с ликвидността;
3. съответстват на комплексността, рисковия профил, обхвата на дейност на инвестиционния посредник и толеранса към риск, установен от управителния орган;
4. отразяват значимостта на инвестиционния посредник във всяка държава членка, в която той упражнява дейност;
б) инвестиционният посредник информира за нивото на толеранс към риска за всяка група дейности;
в) разработени са методологии за установяване, измерване, управление и текущия контрол на източниците на финансиране, които обхващат:
1. текущите и прогнозираните значими парични потоци, произтичащи от активи, задължения и задбалансови позиции, включително условните задължения;
2. възможния ефект на репутационния риск;
г) инвестиционният посредник разглежда алтернативни сценарии по отношение на ликвидните си позиции и на редуциращите риска фактори, като допусканията, на които се основават решенията му във връзка с източниците на финансиране, подлежат на редовен преглед; в тази връзка алтернативните сценарии обхващат по-специално задбалансовите позиции и другите условни задължения, включително задълженията на предприятия с предмет на дейност секюритизация или други лица със специална цел, по отношение на които инвестиционният посредник действа като спонсор или предоставя значителна ликвидна подкрепа;
д) инвестиционният посредник взема под внимание възможното въздействие на спецификата на посредника и на пазара като цяло, както и комбинирани алтернативни сценарии; инвестиционният посредник взема предвид различни времеви хоризонти и различни степени на симулирани условия на криза;
е) инвестиционният посредник коригира своите стратегии, вътрешни политики и лимити в зависимост от ликвидния риск и разработва ефективни планове за непредвидени обстоятелства, като отчита резултатите от алтернативните сценарии, посочени в буква "г";
ж) за преодоляване на възможни ликвидни затруднения инвестиционният посредник разработва планове за непредвидени обстоятелства, съдържащи подходящи стратегии и мерки за прилагането им при евентуален недостиг на ликвидност; тези планове подлежат на редовно тестване, актуализиране въз основа на получените резултати от алтернативните сценарии, посочени в буква "г"; плановете се докладват на управителния орган на инвестиционния посредник и се одобряват от него, като вътрешните политики и процеси могат да бъдат съответно коригирани."
§ 2. В глава петнадесета се създава раздел Iа:
"Раздел Іа
Политики за възнагражденията
Чл. 142а. (1) Инвестиционните посредници приемат и прилагат политики относно възнагражденията, които включват заплати и други финансови и материални стимули, включително облаги, свързани с пенсиониране, за следните категории персонал:
1. висшия ръководен персонал;
2. служители, чиято дейност е свързана с поемане на рискове;
3. служители, изпълняващи контролни функции, и
4. всички служители, чиито възнаграждения са съразмерни с възнагражденията на служители по т. 1 и 2 и чиито дейности оказват съществено влияние върху рисковия профил на инвестиционния посредник.
(2) Инвестиционният посредник следва следните принципи при прилагане политиката за възнагражденията, като се вземат предвид естеството, мащабът и комплексността на неговата дейност, структурата на вътрешната му организация и обхватът на извършваните от него инвестиционни услуги и дейности:
а) осигуряване на надеждно и ефективно управление на риска и ненасърчаване на поемането на риск, който надвишава допуснатото от инвестиционния посредник ниво;
б) съответствие със стратегията, целите, ценностите и дългосрочните интереси на инвестиционния посредник, както и прилагане на мерки за избягване на конфликти на интереси.
(3) Инвестиционните посредници могат да определят освен постоянно, така и променливо възнаграждение, които трябва да бъдат в такова съотношение, че постоянното да представлява достатъчно висок дял от общото възнаграждение, както и да позволява прилагането на гъвкава политика относно променливото възнаграждение, включително възможността то да не бъде изплащано.
Чл. 142б. (1) Надзорният орган на инвестиционния посредник, а при липса на такъв управителният му орган приема, периодично подлага на преглед основните принципи на политиката за възнагражденията и е отговорен за нейното прилагане.
(2) Звеното за вътрешен одит извършва периодичен преглед поне веднъж годишно на прилагането на политиката за възнагражденията. В случай че инвестиционният посредник няма създадено звено за вътрешен одит, периодичният преглед се извършва от отдела за вътрешен контрол.
(3) Служителите, изпълняващи контролни функции, са независими от служителите на инвестиционния посредник, върху които упражняват контрол, разполагат с подходящи правомощия и получават възнаграждения съобразно степента на постигане на целите, свързани с техните функции, независимо от резултатите от дейностите, постигнати от структурните звена, които контролират.
(4) Върху възнагражденията на ръководните сред служителите по чл. 142а, ал. 1, т. 2 и 3 лица се осъществява надзор пряко от комитета по възнагражденията. В случай че такъв комитет не е създаден, надзорът се извършва от надзорния орган, съответно при липса на такъв - от управителния орган на дружеството.
Чл. 142в. (1) Променливото възнаграждение е обвързано с резултатите от дейността, като неговият общ размер се основава на комбинация от оценките за дейността на отделното лице, на съответното структурно звено, както и на цялостните резултати на инвестиционния посредник. При оценката на дейността на отделното лице се вземат предвид както финансови, така и нефинансови критерии.
(2) Оценките по ал. 1 обхващат период от няколко години, така че оценъчният процес да се основава на дългосрочното изпълнение на дейността и изплащането на променливите възнаграждения да е разпределено за период, отчитащ икономическия цикъл и поетите от инвестиционния посредник рискове.
(3) Оценката на резултатите от дейността, използвана за изчисляване на променливите възнаграждения и разпределението им, включва корекция за всички видове настоящи и бъдещи рискове и отчита цената на капитала, както и необходимата ликвидност.
(4) Общият размер на променливото възнаграждение не ограничава способността на инвестиционния посредник да поддържа и подобрява капиталовата си база.
(5) Променливото възнаграждение не се изплаща посредством инструменти или методи, които улесняват заобикалянето на изискванията на наредбата.
(6) Инвестиционният посредник може да предоставя гарантирано променливо възнаграждение единствено на новоназначени служители и го изплаща само първата година.
(7) Обезщетенията, свързани с предсрочно прекратяване на договор, отразяват постигнатите с течение на времето резултати и са определени по такъв начин, че да не се възнаграждава неуспехът.
(8) Лицата по чл. 142а, ал. 1 не могат да използват лични стратегии за хеджиране или застраховане, свързани с възнагражденията или отговорността, с цел да се намали ефектът на отчитането на риска, заложен във възнагражденията им.
Чл. 142г. (1) Променливото възнаграждение, включително отложената му част, се изплаща само ако това не застрашава стабилността на инвестиционния посредник, като се вземат предвид:
1. финансовото състояние на инвестиционния посредник, и
2. резултатите от дейността на инвестиционния посредник, на структурното звено и на приноса на съответния служител.
(2) Ако е налице отрицателен или незадоволителен финансов резултат, променливите възнаграждения се ограничават чрез намаляване на плащанията по разсрочените възнаграждения или възстановяване на изплатени или придобити възнаграждения.
Чл. 142д. (1) Не по малко от 50 % от променливото възнаграждение представлява съвкупност от следните елементи:
1. акции, други инструменти, свързани с акции, както и равностойни непарични инструменти, които са част от капитала на инвестиционния посредник, в случай че инвестиционният посредник не е публично дружество; и
2. инструменти по чл. 6а, които по подходящ начин отразяват кредитното качество на инвестиционния посредник.
(2) Инструментите по ал. 1 подлежат на подходяща политика на ограничаване на прехвърлянето им, целяща постигане на съответствие между стимулите и дългосрочните интереси на инвестиционния посредник. Това правило се прилага както за частта от променливото възнаграждение, разсрочена в съответствие с ал. 3, така и за частта, която не е разсрочена.
(3) Не по-малко от 40 % от променливото възнаграждение се разсрочва за период с минимална продължителност от три до пет години в зависимост от икономическия цикъл, естеството на дейността на инвестиционния посредник и произтичащите от това рискове, както и от длъжността на съответния служител.
(4) За лицата, получаващи променливо възнаграждение в особено голям размер, разсрочената част по ал. 3 е най-малко 60 %.
(5) Изплащането на разсрочено променливо възнаграждение се извършва пропорционално или чрез постепенно нарастване през периода на разсрочване.
Чл. 142е. (1) Когато инвестиционният посредник предвижда облаги, свързани с пенсиониране, неговата пенсионна политика съответства на бизнес стратегията, целите, ценностите и дългосрочните му интереси.
(2) При пенсиониране облагите по ал. 1 се предоставят под формата на определените в чл. 142д, ал. 1 инструменти и подлежат на петгодишен период на ограничаване на прехвърлянето им.
(3) В случай на прекратяване на правоотношението преди изпълнение на условията за пенсиониране предоставянето на инструментите по ал. 2 се отлага от инвестиционния посредник за срок от пет години.
Чл. 142ж. За инвестиционен посредник, който се е възползвал от извънредна държавна помощ, се прилагат следните правила:
1. променливото възнаграждение строго се ограничава като процент от нетните приходи, когато то е несъвместимо с поддържането на разумна капиталова база и навременното прекратяване на държавната подкрепа;
2. преструктурира възнагражденията по начин, който да е съобразен с разумното управление на риска и дългосрочния растеж, включително и когато е подходящо, установяването на граници за възнагражденията на лицата, които ефективно ръководят стопанската дейност на инвестиционния посредник;
3. на лицата, които ефективно ръководят стопанската дейност на инвестиционния посредник, не се изплаща променливо възнаграждение, освен ако това е обосновано.
Чл. 142з. Инвестиционните посредници прилагат разпоредбите по чл. 142а - 142ж на равнище група, предприятие майка и дъщерни дружества, включително по отношение на тези от тях, установени в офшорни финансови центрове.
Чл. 142и. (1) Инвестиционните посредници, които са значими от гледна точка на естеството, обхвата и комплексността на тяхната дейност и вътрешната им организация, създават комитет по възнагражденията.
(2) Комитетът по възнагражденията отговаря за изготвянето на решения относно възнагражденията, включително такива, които оказват влияние върху риска и управлението на риска на инвестиционния посредник и които да бъдат взети от надзорния орган, съответно при липса на такъв - от управителния орган.
(3) При вземането на решения по ал. 2 комитетът по възнагражденията отчита дългосрочните интереси на акционерите, инвеститорите и други заинтересовани страни в инвестиционния посредник.
Чл. 142к. (1) Съставът на комитета по възнагражденията се определя така, че да може да се произнася компетентно и независимо по политиките за възнагражденията, както и по създадените стимули за управление на риска, капитала и ликвидността.
(2) Председателят и членовете на комитета по възнагражденията са членове на надзорния орган, съответно при липса на такъв - на управителния орган, като те нямат изпълнителни функции в инвестиционния посредник.
Чл. 142л. (1) Инвестиционните посредници предоставят на комисията заедно с годишните финансови отчети следните данни за предходната година:
1. броя на лицата, получаващи възнаграждения, равняващи се най-малко на левовата равностойност на 1 000 000 евро, и функционалните им дейности, включително основните елементи на общото възнаграждение, премии, дългосрочни облаги и пенсионни вноски;
2. броя на лицата, получаващи възнаграждения, равняващи се най-малко на 100 000 лв., и функционалните им дейности, включително основните елементи на общото възнаграждение, премии, дългосрочни облаги и пенсионни вноски;
3. информацията по чл. 142м, ал. 1, т. 7.
(2) Комисията анализира информацията по ал. 1, т. 3 с цел сравняване на тенденциите и практиките за възнагражденията.
(3) Комисията предоставя информацията по ал. 1, т. 1 и ал. 2 на Европейския банков орган.
Чл. 142м. (1) Инвестиционните посредници разкриват публично политиките по чл. 142а, ал. 1, както и следната информация за тях в седемдневен срок от приемането им:
1. информация относно процеса на вземане на решение, използван при избор на политиката за възнагражденията;
2. информация за състава и мандата на комитета по възнагражденията, външния консултант, чиито услуги са използвани за определяне на политиката за възнагражденията, и другите заинтересовани лица;
3. информация относно връзката между заплащането и резултатите от дейността;
4. основните структурни характеристики на системата за възнагражденията, включително информация относно използваните критерии за измерване на постигнатите резултати и коригиране на риска, политиката за разсрочване и критериите за изплащане на възнагражденията;
5. информация относно критериите за постигнатите резултати, на базата на които се определя правото за придобиване на акции, опции и променливото възнаграждение;
6. основните параметри и обосновка на схемите за променливо възнаграждение и други материални стимули;
7. обобщена количествена информация относно възнагражденията, поотделно по видове дейност;
8. обобщена количествена информация относно възнагражденията, поотделно за висшия ръководен персонал и за служителите, чиито дейности оказват съществено въздействие върху рисковия профил на инвестиционния посредник, като се посочва следното:
а) размер на възнагражденията за финансовата година, разделени на постоянни и променливи възнаграждения, както и на брой на получателите;
б) размер и форма на променливите възнаграждения, разделени на парични средства, акции, свързани с акции инструменти и др.;
в) размер на неизплатените разсрочени възнаграждения, разделени на безусловно и условно дължими части;
г) размер на отложените възнаграждения, отпуснати през отчетната година, изплатени и намалени чрез корекции въз основа на постигнатите резултати;
д) плащания при сключване и прекратяване на договори, направени през отчетната година, и брой на получателите на такива плащания;
е) размер на плащанията при прекратяване на договори, начислени през отчетната година, брой на получателите на такива плащания и най-високият размер на сумата на едно лице.
(2) Инвестиционни посредници, които са значими от гледна точка на естеството, обхвата и комплексността на тяхната дейност, оповестяват публично количествената информация по ал. 1 и за лицата, които управляват и представляват инвестиционния посредник.
(3) Инвестиционните посредници спазват изискванията по ал. 1 и 2 по начин, съобразен с естеството, вътрешната организация, обхвата и комплексността на тяхната дейност.
(4) Информацията по ал. 1 и 2, както и политиката и практиката за възнагражденията на инвестиционния посредник, се актуализира поне веднъж годишно и актуализацията се оповестява в седемдневен срок от приемането й."
§ 3. В чл. 153, ал. 1 думите "чл. 147 и 148" се заменят с "чл. 142м, 147 и 148".
§ 4. В допълнителните разпоредби се правят следните промени:
1. В § 1 се създават т. 55 и 56:
"55. "Висш ръководен персонал" са:
а) членовете на съвета на директорите, които са изпълнителни членове, и членовете на управителния съвет или друго лице, което управлява дейността на инвестиционния посредник;
б) лицата, чиято длъжност според вътрешната структура на инвестиционния посредник включва изпълнение на функции по ръководство и контрол на структурни звена, които имат пряко отношение към осъществяване на основния предмет на дейност на инвестиционния посредник;
в) ръководството на специализираната служба за вътрешен контрол.
56. "Облаги, свързани с пенсиониране" са по-големи пенсионни обезщетения, предоставяни по преценка на инвестиционния посредник на служител като част от условията по променливото му възнаграждение, които не включват натрупаните обезщетения, предоставяни на служителя, съобразно условията на пенсионната схема, определени в политиката на инвестиционния посредник."
2. В § 3 се създава т. 6:
"6. Директива 2010/76/ЕС на Европейския парламент и на Съвета за изменение на директиви 2006/48/ЕО и 2006/49/ЕО по отношение на капиталовите изисквания за търговските портфейли и за пресекюритизация и на надзорния преглед на политиките за възнагражденията."
§ 5. В приложение № 4, т. 1.12.1, буква "г" думите "не обхващат 80 % лимит" се заменят с "не обхващат 90 % лимит".
§ 6. В приложение № 5, раздел II, т. 1.7.4 числото "12,5 %" се заменя с "11,25 %".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 7. (1) До 31 декември 2011 г. инвестиционните посредници, изчисляващи размера на рисковопретеглените експозиции съгласно глава дванадесета, раздел ІІ, трябва да разполагат със собствен капитал, който е по-голям или равен на стойността, посочена в ал. 3 или 4.
(2) До 31 декември 2011 г. инвестиционните посредници, използващи усъвършенстван метод за измерване на операционния риск съгласно глава тринадесета, раздел І, трябва да разполагат със собствен капитал, който е по-голям или равен на стойността, посочена в ал. 3 или 4.
(3) Посочената в ал. 1 и 2 стойност е 80 % от минималния размер на собствения капитал, който инвестиционните посредници са длъжни да поддържат съгласно действащото законодателство за периода преди 1 януари 2007 г.
(4) В случай че бъде издадено разрешение от комисията за инвестиционните посредници, посочени в ал. 5, определената в ал. 1 и 2 стойност може да бъде до 80 % от минималния размер на собствения капитал, който инвестиционните посредници са задължени да поддържат съгласно членове 105 - 110, 128 или 129 и Директива 2006/49/ЕО за периода преди 1 януари 2011 г.
(5) Инвестиционен посредник може да прилага ал. 4 единствено ако е започнал да използва метода на вътрешния рейтинг или усъвършенстван метод за измерване при изчислението на капиталовите изисквания след 31 декември 2009 г.
§ 8. До 31 декември 2012 г. среднопретеглената по експозициите загуба при неизпълнение за всички експозиции на дребно, обезпечени с жилищни имоти, без да се ползват гаранции от централни правителства, не може да бъде по-ниска от 10 %.
§ 9. Думите "Комитета на европейските регулатори на ценни книжа" се заменят с "Европейският орган за ценни книжа и пазари".
§ 10. Разпоредбите на глава 15, раздел Iа се прилагат и относно:
а) дължимите възнаграждения въз основа на договори, сключени преди датата на действително изпълнение във всяка държава членка и начислени или изплатени след тази дата; и
б) начислените, но все още неизплатени възнаграждения преди датата на действително изпълнение във всяка държава членка за услуги, предоставени през 2010 г.
§ 11. Наредбата се издава на основание чл. 8, ал. 7 и 8 и чл. 10, ал. 3, изр. първо ЗПФИ и е приета с Решение № 125-Н от 24.02.2011 г. на Комисията за финансов надзор.