Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 44 от 10.VI

НАРЕДБА № 1 ОТ 5 НОЕМВРИ 2009 Г. ЗА ПОКАЗАТЕЛИТЕ И РЕДА ЗА АТЕСТИРАНЕ НА СЪДИЯ, ПРОКУРОР, СЛЕДОВАТЕЛ, АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ И ЗАМЕСТНИК НА АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ

 

НАРЕДБА № 1 ОТ 5 НОЕМВРИ 2009 Г. ЗА ПОКАЗАТЕЛИТЕ И РЕДА ЗА АТЕСТИРАНЕ НА СЪДИЯ, ПРОКУРОР, СЛЕДОВАТЕЛ, АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ И ЗАМЕСТНИК НА АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ

В сила на 01.01.2010 г.
Издадена от Висшия съдебен съвет

Обн. ДВ. бр.93 от 24 Ноември 2009г., отм. ДВ. бр.44 от 10 Юни 2011г.

Отменена с § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 3 от 30 май 2011 г. за показателите, методиката и реда за атестиране на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител - ДВ, бр. 44 от 10 юни 2011 г., в сила от 10.06.2011 г.


Глава първа.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Обхват на наредбата

Чл. 1. Тази наредба регламентира критериите, показателите, компетентните органи, реда и начина за атестиране на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител в органите на съдебната власт, както и документите, които следва да се изготвят при атестирането.


Приложно поле

Чл. 2. Разпоредбите на наредбата са приложими към всички съдии, прокурори, следователи, административни ръководители и заместници на административни ръководители в органите на съдебната власт с изключение на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и главния прокурор.


Източници

Чл. 3. Залегналите в наредбата правила се основават на Конституцията на Република България, Закона за съдебната власт, Европейската харта за статута на съдиите, Препоръките на Комитета на министрите на Съвета на Европа за статута на съдиите, прокурорите и следователите, вкл. № R(94)12, становищата на Консултативния съвет на европейските съдии на вниманието на Комитета на министрите на Съвета на Европа, както и на всички други национални и международни актове, регламентиращи дейността и статута на съдиите, прокурорите и следователите.


Цели на наредбата

Чл. 4. Наредбата има за цели:

1. да утвърди върховенството на закона и да осигури действена защита на правата на съдиите, прокурорите, следователите, административните ръководители и техните заместници;

2. да осигури законосъобразна, прозрачна и справедлива процедура за кариерно израстване;

3. да увеличи личната мотивация за професионално развитие на съдиите, прокурорите, следователите, административните ръководители и техните заместници;

4. да предотврати корупцията в системата на съдебната власт;

5. да допринесе за повишаване на доверието към съдебната власт.


Глава втора.
ПОНЯТИЕ ЗА АТЕСТИРАНЕ

Същност на атестацията

Чл. 5. Атестацията представлява обективна оценка на професионалните, деловите и нравствените качества на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител, проявени при изпълнение на заеманата от него длъжност.


Принципи на атестирането

Чл. 6. Атестирането гарантира равни и справедливи възможности за кариерното израстване на съдиите, прокурорите, следователите, административните ръководители и техните заместници, като се основава на принципите на законност, равнопоставеност, обективност и прозрачност.


Забрана за нарушаване на независимостта и основните права на съдиите, прокурорите и следователите

Чл. 7. Атестирането не може да засяга независимостта и основните права на съдиите, прокурорите и следователите.


Предмет на атестирането

Чл. 8. (1) Атестацията се отнася до квалификацията, достиженията и професионалната пригодност на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител.

(2) Квалификацията е съвкупност от придобитите професионални знания, умения и лични способности на атестирания.

(3) Достиженията са персоналните качествени и количествени резултати, постигнати от атестирания в практическата му дейност.

(4) Професионалната пригодност е специфичната квалификация за конкретно определена длъжност.


Основания за атестиране

Чл. 9. (1) Атестиране се провежда в следните случаи:

1. за придобиване на несменяемост;

2. за повишаване в длъжност или за преместване;

3. за повишаване в ранг;

4. периодично - на всеки пет години от последното атестиране до навършване на 60-годишна възраст;

5. за назначаване на административен ръководител или заместник на административен ръководител.

(2) Не се атестират кандидати, допуснати до участие в конкурс по глава четвърта от Наредба № 1 от 2007 г. относно реда и организацията по провеждане на конкурси за назначаване, повишаване в длъжност и преместване на съдия, прокурор и следовател (обн., ДВ, бр. 2 от 2008 г.; изм., бр. 19 от 2008 г.), ако са били атестирани с решение на Висшия съдебен съвет през последната една година преди обявяването на свободните длъжности.

(3) При назначаване на административен ръководител или на заместник на административен ръководител комисията по предложенията и атестирането провежда едновременно атестиране на всички кандидати за съответната ръководна длъжност, които не са били атестирани с решение на Висшия съдебен съвет през последната една година преди обявяването на свободните длъжности.


Период на атестиране

Чл. 10. (1) При основанията по чл. 9, ал. 1, т. 2, 3 и 5 от наредбата атестирането се провежда за изтекъл период от три години, а при основанията по чл. 9, ал. 1, т. 1 и 4 - за период от пет години.

(2) При проведено атестиране по чл. 9, ал. 1, т. 1, 3 или 5 от наредбата, което е приключило с отрицателна комплексна оценка, ново атестиране може да се проведе най-рано след две години.


Отсъствие на атестирания от работа

Чл. 11. (1) При атестирането не се допуска неравностойно третиране на съдии, прокурори или следователи, които са отсъствали от работа поради платен/неплатен отпуск, служебен отпуск, отпуск поради временна нетрудоспособност или поради командироване.

(2) В тези случаи атестирането се провежда за период, през който атестираният е работил реално в съответния орган на съдебна власт.


Глава трета.
КРИТЕРИИ ЗА АТЕСТИРАНЕ НА СЪДИЯ, ПРОКУРОР, СЛЕДОВАТЕЛ, АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ И ЗАМЕСТНИК НА АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ

Раздел I.
Понятие за критерии за атестиране

Понятие

Чл. 12. (1) Критериите за атестиране определят квалификацията, достиженията и професионалната пригодност на атестирания съгласно изискванията на конкретната длъжност, на която е назначен.

(2) Атестирането на съдия, прокурор или следовател се провежда въз основа на общи и специфични критерии.

(3) Атестирането на административен ръководител и заместник на административен ръководител обхваща оценка на квалификацията и достиженията му като съдия, прокурор или следовател, както и оценка на професионалната му пригодност за ръководна длъжност въз основа на допълнителни критерии.

(4) Общите критерии са единни за всички магистрати, специфичните критерии са диференцирани съобразно спецификата на дейността на съдиите, прокурорите и следователите, а допълнителните се отнасят само за административните ръководители и техните заместници.

(5) Съдиите, прокурорите и следователите, назначени на административни длъжности по чл. 172, ал. 1 от Закона за съдебната власт, се атестират съгласно изискванията на ал. 3.


Раздел II.
Общи критерии за атестиране на съдия, прокурор или следовател

Общи критерии

Чл. 13. Общите критерии за атестиране на съдия, прокурор или следовател са:

1. брой и вид на преписките и делата и сложност и тежест на преписките и делата;

2. спазване на сроковете;

3. брой потвърдени и отменени актове и основанията за това;

4. разбираемо и обосновано мотивиране на актовете;

5. резултати от проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет;

6. поощрения през периода, за който се извършва атестирането, и наказания през периода, за който се извършва атестирането;

7. спазване правилата за професионална етика на съдиите, прокурорите и следователите.


Брой, вид, сложност и тежест на преписките и делата

Чл. 14. (1) Общият критерий за атестиране на съдия, прокурор или следовател "брой, вид, сложност и тежест на преписките и делата" е комплексен и характеризира обема и естеството на работата на атестирания.

(2) Компонентите "брой и вид на преписките и делата" очертават работата на атестирания по отношение на количеството възложени и разгледани от него преписки и дела и специализацията на правните му познания по материя.

(3) Компонентите "сложност и тежест на преписките и делата" очертават способността на атестирания да разглежда и решава преписки и дела с правна сложност и фактическа тежест.


Спазване на срокове

Чл. 15. Общият критерий за атестиране на съдия, прокурор или следовател "спазване на срокове" очертава проявената в дейността на атестирания експедитивност и дисциплинираност.


Брой потвърдени и отменени актове и основанията за това

Чл. 16. Общият критерий за атестиране на съдия, прокурор или следовател "брой потвърдени и отменени актове и основанията за това" очертава качеството на работата на атестирания по отношение нивото на правните му познания и способността му да постановява законосъобразни актове.


Разбираемо и обосновано мотивиране на актовете

Чл. 17. Общият критерий за атестиране на съдия, прокурор или следовател "разбираемо и обосновано мотивиране на актовете" очертава качеството на работата на атестирания по отношение способността му за аналитично мислене и умението му за правилен анализ на правнорелевантните факти.


Резултати от проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет

Чл. 18. Общият критерий за атестиране на съдия, прокурор или следовател "резултати от проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет" очертава обективно констатираните резултати в дейността на атестирания във връзка с организацията по образуването и движението на възложените му преписки и дела, сроковете за приключването им и анализа на постановените от него влезли в сила актове.


Поощрения и наказания през периода

Чл. 19. Общият критерий за атестиране на съдия, прокурор или следовател "поощрения и наказания през периода" очертава официално признатите положителни или негативни прояви на атестирания за периода на атестиране.


Спазване правилата за професионална етика

Чл. 20. Общият критерий за атестиране на съдия, прокурор или следовател "спазване правилата за професионална етика" определя доколко поведението на атестирания е съобразено с правилата, установени от Кодекса за етично поведение на българските магистрати.


Раздел III.
Специфични критерии за атестиране на съдия, прокурор или следовател

Специфични критерии за атестиране на съдия

Чл. 21. Специфичните критерии за атестиране на съдия са:

1. спазване на графика за провеждане на съдебни заседания;

2. умение за водене на съдебно заседание и съставяне на протокол.


Спазване на графика за провеждане на съдебни заседания

Чл. 22. Специфичният критерий за атестиране на съдия "спазване на графика за провеждане на съдебни заседания" очертава уменията на атестирания за целенасочено разпределение и оптимална организация на работата му.


Умение за водене на съдебно заседание и съставяне на протокол

Чл. 23. Специфичният критерий за атестиране на съдия "умение за водене на съдебно заседание и съставяне на протокол" очертава нивото на познанията на атестирания в областта на процесуалното право и практическото им приложение при разглеждането на делата.


Специфични критерии за атестиране на прокурор

Чл. 24. Специфичните критерии за атестиране на прокурор са:

1. умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното и съдебното производство;

2. изпълнение на писмените указания и разпореждания на по-горестоящия прокурор;

3. способност за организиране на работата и ръководство на разследващите органи и екипите, които участват в досъдебното производство.


Умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното и съдебното производство

Чл. 25. Специфичният критерий за атестиране на прокурор "умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното и съдебното производство" очертава оперативните умения на атестирания за целенасочено планиране и оптимална организация на работата му в досъдебното и съдебното производство.


Изпълнение на писмените указания и разпореждания на по-горестоящия прокурор

Чл. 26. Специфичният критерий за атестиране на прокурор "изпълнение на писмените указания на по-горестоящия прокурор" очертава отговорното отношение на атестирания към работата му.


Способност за организиране на работата и ръководство на разследващите органи и екипите, които участват в досъдебното производство

Чл. 27. Специфичният критерий за атестиране на прокурор "способност за организиране на работата и ръководство на разследващите органи и екипите, които участват в досъдебното производство" очертава способността на атестирания за сътрудничество и уменията му за оперативно ръководство и контрол.


Специфични критерии за атестиране на следовател

Чл. 28. Специфичните критерии за атестиране на следовател са:

1. умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното производство;

2. изпълнение на писмените указания и разпореждания на прокурора.


Умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното производство

Чл. 29. Специфичният критерий за атестиране на следовател "умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното производство" очертава оперативните умения на атестирания за целенасочено планиране и оптимална организация на работата му в досъдебното производство.


Изпълнение на писмените указания и разпореждания на прокурора

Чл. 30. Специфичният критерий за атестиране на следовател "изпълнение на писмените указания и разпореждания на прокурора" очертава отговорното отношение на атестирания към работата му.


Раздел IV.
Допълнителни критерии за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител

Допълнителни критерии за атестиране на административен ръководител или заместник на административен ръководител

Чл. 31. (1) Допълнителните критерии за оценка на пригодността за заемане на ръководна длъжност са:

1. способност за работа в екип и разпределение на задачи в него;

2. способност за вземане на решения;

3. представителност.

(2) Допълнителните критерии по ал. 1 се прилагат и при атестирането на съдиите, прокурорите и следователите, назначени на административни длъжности по чл. 172, ал. 1 от Закона за съдебната власт.


Способност за работа в екип и разпределение на задачи в него

Чл. 32. Допълнителният критерий за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител "способност за работа в екип и разпределение на задачи в него" очертава управленската, организационната и комуникационната компетентност на атестирания.


Способност за вземане на решения

Чл. 33. Допълнителният критерий за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител "способност за вземане на решения" очертава уменията на атестирания правилно да възприема и анализира ситуации, свързани с изпълнение на професионалните задължения, и да реагира своевременно с вземане на управленски решения.


Представителност

Чл. 34. Допълнителният критерий за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител "представителност" очертава персоналните достижения на атестирания за подобряване на дейността на ръководения от него орган на съдебната власт и уменията му да защитава авторитета на съдебната власт.


Глава четвърта.
ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА КРИТЕРИИТЕ ЗА АТЕСТИРАНЕ НА СЪДИЯ, ПРОКУРОР, СЛЕДОВАТЕЛ, АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ И ЗАМЕСТНИК НА АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ

Раздел I.
Понятие за показатели

Понятие

Чл. 35. (1) Показателите са качествени и количествени ориентири за измерване на квалификацията, достиженията и професионалната пригодност на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител.

(2) Въз основа на показателите се формират словесните констатации и цифровата оценка по всеки от критериите за атестиране.


Раздел II.
Показатели по общите критерии за атестиране на съдия, прокурор или следовател

Показатели за оценяване на комплексния общ критерий "брой, вид, сложност и тежест на преписките и делата"

Чл. 36. (1) Показателите по компонента "брой и вид на преписките и делата" относно количеството възложени и разгледани от атестирания преписки и дела и специализацията на правните му познания по материя са:

1. относно обема на работата:

а) брой на възложените на атестирания за разглеждане и решаване дела и преписки;

б) брой на решените от атестирания дела и преписки;

2. относно специализацията на правните познания на атестирания:

а) вид на разглежданите и решени преписки и дела;

б) вид на постановените актове;

в) познаване и приложение на европейското право.

(2) Показателите по компонента "сложност и тежест на преписките и делата" относно способността на атестирания да разглежда и решава преписки и дела с правна сложност и фактическа тежест са:

1. относно правната сложност на преписките и делата:

а) обем на правните въпроси, подлежащи на разрешаване в производствата;

б) наличие на противоречива практика по правните въпроси;

в) наличие на значителен обем доказателства с разнопосочно съдържание, подлежащи на преценка;

2. относно фактическата тежест:

а) брой на страните и участниците в производствата;

б) обхват на подлежащите на установяване факти;

в) количество на доказателствените материали, подлежащи на обсъждане.


Показатели за оценяване на общия критерий "спазване на срокове"

Чл. 37. Показателите по общия критерий "спазване на сроковете" относно проявената в дейността на атестирания експедитивност и дисциплинираност са:

1. оптимална организация и планиране на дейността на атестирания;

2. съобразяване с предвидените в съответните закони срокове при изпълнение на служебните задължения;

3. недопускане на закъснения и неоснователни отлагания при разглеждането и решаването на делата и преписките.


Показатели за оценяване на общия критерий "брой потвърдени и отменени актове и основанията за това"

Чл. 38. Показателите по общия критерий "брой потвърдени и отменени актове и основанията за това" относно нивото на правните познания на атестирания и способността му да постановява законосъобразни актове са:

1. задълбочени теоретични правни познания и способност за правилното им прилагане съобразно закона и съдебната практика при решаването на преписките и делата;

2. способност за обективно, всестранно и пълно изясняване на фактическите обстоятелства, необходими за правилното решаване на преписките и делата;

3. умение за правилна оценка на установените релевантни факти.


Показатели за оценяване на общия критерий "разбираемо и обосновано мотивиране на актовете"

Чл. 39. Показателите по общия критерий "разбираемо и обосновано мотивиране на актовете" относно аналитично мислене и умението на атестирания за правилен анализ на правнорелевантните факти са:

1. умение за концентриране върху предмета на доказване по преписките и делата;

2. изчерпателно обсъждане на спорните въпроси по преписките и делата и на възраженията на страните;

3. конкретност, логичност и последователност при мотивиране на застъпената теза;

4. умения за използване на ясен професионален език, в т.ч. езикова култура и грамотност.


Показатели за оценяване на общия критерий "резултати от проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет"

Чл. 40. Показателите по общия критерий "резултати от проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет" относно обективно констатираните резултати във връзка с организацията по образуването и движението на възложените на атестирания преписки и дела, сроковете за приключването им и анализа на постановените от него влезли в сила актове са:

1. конкретните положителни или отрицателни констатации на Инспектората към ВСС за дейността на атестирания;

2. наличието, респ. отсъствието, на препоръки към атестирания за подобряване организацията по образуване и движение на възложените му преписки и дела;

3. констатации относно спазването на сроковете;

4. анализи, обобщения, сигнали на Инспектората към Висшия съдебен съвет, отнасящи се до влезли в сила актове, постановени от атестирания.


Показатели за оценяване на общия критерий "поощрения и наказания през периода"

Чл. 41. (1) Показателите по общия критерий "поощрения и наказания през периода" относно официално признатите положителни прояви на атестирания за периода на атестиране са:

1. заслуги за осъществяване на съдебната власт;

2. проявени висок професионализъм, образцово изпълнение на служебните задължения и високи нравствени качества;

(2) Показателите по общия критерий "поощрения и наказания през периода" относно официално признатите негативни прояви на атестирания за периода на атестиране са:

1. предприети от административния ръководител против атестирания мерки по чл. 327 от Закона за съдебната власт;

2. допуснато от атестирания виновно неизпълнение на служебните му задължения и тежестта на дисциплинарното нарушение с оглед наложената дисциплинарна санкция.


Показател за оценяване на общия критерий "спазване правилата за професионална етика"

Чл. 42. Показател по общия критерий "спазване правилата за професионална етика" е степента на съобразяване на поведението на атестирания със стандартите за етично поведение, установени от Кодекса за етично поведение на българските магистрати.


Раздел III.
Показатели по специфичните критерии за атестиране на съдия

Показатели за оценяване на специфичния критерий за атестиране на съдия "спазване на графика за провеждане на съдебни заседания"

Чл. 43. Показателите по специфичния критерий за атестиране на съдия "спазване на графика за провеждане на съдебни заседания" относно уменията на атестирания за целенасочено разпределение и оптимална организация на работата му са:

1. способност за своевременно и адекватно планиране на обема на конкретната работа, която следва да се осъществи в съответното съдебно заседание;

2. умения за прогнозиране и придържане към относителните времеви рамки на продължителността на съдебното заседание с оглед конкретните процесуални действия, които предстоят да бъдат извършени;

3. предварително проучване на материалите по делото и старателна подготовка на съдебното заседание.


Показатели за оценяване на специфичния критерий за атестиране на съдия "умение за водене на съдебно заседание и съставяне на протокол"

Чл. 44. Показателите по специфичния критерий за атестиране на съдия "умение за водене на съдебно заседание и съставяне на протокол" относно нивото на познанията на атестирания в областта на процесуалното право и практическото им приложение при разглеждането на делата са:

1. стриктно спазване на правата и законните интереси на участниците в съдебното производство;

2. познаване и практическо приложение на процесуалните техники за пълноценно изясняване на делата от фактическа страна;

3. умение своевременно и законосъобразно да анализира и разрешава фактически и юридически въпроси при разглеждане на делата;

4. способност за бързи и целенасочени действия съобразно процесуалния закон с цел разглеждане на делата в разумен срок.


Раздел IV.
Показатели по специфичните критерии за атестиране на прокурор

Показатели за оценяване на специфичния критерий за атестиране на прокурор "умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното и съдебното производство"

Чл. 45. Показателите по специфичния критерий за атестиране на прокурор "умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното и съдебното производство" относно оперативните умения на атестирания за целенасочено планиране и оптимална организация на работата му в досъдебното и съдебното производство са:

1. способност правилно и законосъобразно да прогнозира, анализира и разрешава фактически и юридически въпроси от неговата компетентност в досъдебното и съдебното производство;

2. умения за правилна оценка на фактите на основата на обективните причинно-следствени връзки;

3. способност за бързи и целенасочени действия съобразно процесуалния закон с цел приключване на преписките и делата в предвидените законови срокове.


Показатели за оценяване на специфичния критерий за атестиране на прокурор "изпълнение на писмените указания и разпореждания на по-горестоящия прокурор"

Чл. 46. Показателите по специфичния критерий за атестиране на прокурор "изпълнение на писмените указания на по-горестоящия прокурор" относно отговорното отношение на атестирания към работата му са:

1. стриктно спазване на процесуалните изисквания във връзка с отношенията с по-горестоящия прокурор;

2. умения и способност за целенасочен и резултатен обмен на информация с по-горестоящия прокурор - своевременното му уведомяване за всички съществени обстоятелства от значение за работата;

3. способност за вземане на самостоятелни решения при оптимална координация с горестоящия прокурор относно съществените обстоятелства за правилното осъществяване на функцията на прокурора в досъдебното и съдебното производство.


Показатели за оценяване на специфичния критерий за атестиране на прокурор "способност за организиране на работата и ръководство на разследващите органи и екипите, които участват в досъдебното производство"

Чл. 47. Показателите по специфичния критерий за атестиране на прокурор "способност за организиране на работата и ръководство на разследващите органи и екипите, които участват в досъдебното производство" относно способността на атестирания за сътрудничество и уменията му за оперативно ръководство и контрол са:

1. отлични способности за работа в екип;

2. умение да се разграничават стратегическите, тактическите и оперативните цели при разследването и да се действа в съответствие с това;

3. умение за оптимално разпределение на задълженията и координация между участниците във формираните екипи за разследване;

4. непрекъснат контрол върху работата на разследващите органи и екипите, които участват в досъдебното производство;

5. способност за вземане на самостоятелни, своевременни и законосъобразни решения във връзка с процеса на протичане на досъдебното производство и поемане на отговорност за тях.


Раздел V.
Показатели по специфичните критерии за атестиране на следовател

Показатели за оценяване на специфичния критерий за атестиране на следовател "умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното производство"

Чл. 48. Показателите по специфичния критерий за атестиране на следовател "умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното производство" относно оперативните умения на атестирания за целенасочено планиране и оптимална организация на работата му в досъдебното производство са:

1. способност правилно и законосъобразно да прогнозира, анализира и разрешава фактически и юридически въпроси от неговата компетентност в досъдебното производство;

2. умения за правилна оценка на фактите на основата на обективните причинно-следствени връзки;

3. способност за бързи и целенасочени действия съобразно процесуалния закон с цел приключване на разследването в предвидените законови срокове;

4. умения за своевременни и съобразени със закона действия на следователя като участник в дежурната следствено-оперативна група;

5. способност за осъществяване на оптимална организация по отношение на неотложните следствени действия.


Показатели за оценяване на специфичния критерий за атестиране на следовател "изпълнение на писмените указания и разпореждания на прокурора"

Чл. 49. Показателите по специфичния критерий за атестиране на следовател "изпълнение на писмените указания и разпореждания на прокурора" относно отговорното отношение на атестирания към работата му са:

1. стриктно спазване на процесуалните изисквания във връзка с отношенията с прокурора;

2. умения и способност за целенасочен и резултатен обмен на информация с прокурора - своевременното му уведомяване за всички съществени обстоятелства от значение за работата;

3. способност за вземане на самостоятелни решения при оптимална координация с прокурора относно съществените обстоятелства за правилното протичане на досъдебното производство;

4. качество и срочност при изпълнение на процесуално-следствени действия, възложени по досъдебни производства от други служби или по международни следствени поръчки;

5. качество и срочност при изпълнение на предварителни проверки, възложени от прокурор.


Раздел VI.
Показатели по допълнителните критерии за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител

Показатели за оценяване на допълнителния критерий за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител "способност за работа в екип и разпределение на задачи в него"

Чл. 50. Показателите по допълнителния критерий за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител "способност за работа в екип и разпределение на задачи в него" относно управленската, организационната и комуникационната компетентност на атестирания са:

1. ясно дефинирани стратегически цели и очертани оперативни приоритети в дейността на съответния орган на съдебна власт;

2. отлични умения за сътрудничество и способност за ръководство на работата в екип;

3. способност за взаимен целенасочен и резултатен обмен на информация с други лица с цел постигане на висока степен на взаимно разбиране в процеса на общуване;

4. умение за оптимално разпределение на задълженията и координация между съдиите, прокурорите или следователите и служителите в ръководения от атестирания орган на съдебната власт;

5. умение да мотивира и създава атмосфера на доверие сред колектива;

6. справедливост при оценката на проявите и постиженията на съдиите, прокурорите или следователите и служителите в ръководения от него орган на съдебната власт;

7. своевременно отчитане на потенциални конфликтни ситуации и предотвратяване на възникването им;

8. констатации от планови проверки на Инспектората към Висшия съдебен съвет на съответния орган на съдебната власт относно дейността на атестирания по прилагането на познанията, способностите и уменията му за осъществяване на възложените ръководни функции.


Показатели за оценяване на допълнителния критерий за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител "способност за вземане на решения"

Чл. 51. Показателите по допълнителния критерий за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител "способност за вземане на решения" относно уменията на атестирания правилно да възприема и анализира ситуации, свързани с изпълнение на професионалните задължения, и да реагира своевременно с вземане на управленски решения са:

1. разработване на нови идеи и решения;

2. прояви на самоинициативност;

3. способност за вземане на самостоятелни, своевременни, законосъобразни и справедливи управленски решения по обективен и прозрачен начин след изслушване и мотивирана преценка на становищата на съдиите, прокурорите или следователите и служителите;

4. поемане на лична отговорност за взетите решения и предприетите при упражняване на ръководните функции мерки;

5. умения за работа с обществеността с цел повишаване доверието в съдебната власт;

6. констатации на Инспектората към Висшия съдебен съвет от планови проверки на съответния орган на съдебна власт относно издадените актове на атестирания, организацията по изпълнението им и резултатността им.


Чл. 52. Показателите по допълнителния критерий за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител "представителност" относно персоналните достижения на атестирания за подобряване на дейността на ръководения от него орган на съдебната власт и уменията му да защитава авторитета на съдебната власт са:

1. активно и убедително поведение на атестирания, което издига авторитета на съдебната власт;

2. умение за комуникация с други държавни органи, граждани и юридически лица.


Глава пета.
МЕТОДИКА НА АТЕСТИРАНЕ

Раздел I.
Методи на атестиране

Методи на атестиране

Чл. 53. Атестирането на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител се извършва чрез:

1. количествено оценяване на работата на атестирания въз основа на статистически данни и тяхното съпоставяне и сравняване;

2. качествено оценяване на работата на атестирания въз основа на статистически данни и тяхното съпоставяне и сравняване;

3. непосредствено наблюдение;

4. лични впечатления;

5. анализ на достоверна писмена информация, относима към предмета на атестирането.


Количествено оценяване на работата на съдия въз основа на статистически данни

Чл. 54. (1) Количественото оценяване на работата на съдия се извършва въз основа на съпоставяне, сравняване и анализ на следните основни статистически данни:

1. относно броя и вида на висящите дела и времевата им продължителност:

а) до три месеца;

б) от три до шест месеца;

в) от шест месеца до една година;

г) над една година;

2. относно срочността при разглеждането на делата и при изготвянето на съдебните актове:

а) несвършени дела в началото и в края на периода на атестиране;

б) възложени дела през периода на атестиране;

в) насрочени дела през периода на атестиране;

г) приключени дела през периода на атестиране;

д) срокове за изготвяне на съдебните актове: до един месец, до три месеца, до една година.

(2) Съответните статистически форми за отчет на съдилищата, утвърдени от Висшия съдебен съвет с протокол № 3 от 21.01.2009 г., диференцират относимите към атестирането на съдия основни статистически данни по ал. 1 според спецификата на дейност на отделните органи на съдебната власт, специализация на атестираните по материя, видовете възложени, насрочени и приключени дела, видовете постановени съдебни актове.

(3) Статистическите данни се анализират с оглед специализацията на дейността на атестираните по материя, видовете разглеждани и решени дела, тяхната правна сложност и фактическа тежест, видовете постановени съдебни актове, като се отчита моментът на разпределяне на делото на атестирания.


Количествено оценяване на работата на прокурор въз основа на статистически данни

Чл. 55. (1) Количественото оценяване на работата на прокурор се извършва въз основа на съпоставяне, сравняване и анализ на следните основни статистически данни:

1. относно образуването и движението на преписките:

а) общ брой възложени преписки и дела;

б) предмет на преписките и делата, вкл. изготвени обвинителни актове, предложения за споразумения, бързи и незабавни полицейски производства, изпълнения на присъди, дежурства и извършване на лични проверки, постановления за спиране и прекратяване, прекратени наказателни производства от съда;

в) досъдебни производства, взети на специален надзор;

г) брой проведени и приключени разследвания;

2. относно срочността на произнасяне през периода на атестиране:

а) несвършени преписки и дела в началото и в края на периода на атестиране;

б) приключени преписки и дела в срок до един месец; с разрешение до два месеца; над три месеца; над шест месеца;

в) срочност при изпълнение на присъди: в срок от 7 дни; в срок до един месец; в срок над един месец.

(2) Съответните статистически форми за отчет на прокуратурата диференцират относимите към атестирането на прокурор основни статистически данни по ал. 1 според спецификата на дейност на отделните органи на съдебната власт, специализация на атестираните, видовете възложени и приключени преписки и дела, видовете постановени актове.

(3) Статистическите данни се анализират с оглед специализацията на дейността на атестираните по материя, видовете възложени и приключени преписки и дела, тяхната правна сложност и фактическа тежест, видовете постановени актове, като се отчита моментът на разпределяне на преписката или делото на атестирания.


Количествено оценяване на работата на следовател въз основа на статистически данни

Чл. 56. (1) Количественото оценяване на работата на следовател се извършва въз основа на съпоставяне, сравняване и анализ на следните основни статически данни:

1. относно обема на работа съобразно приключените дела:

а) приключени дела срещу известен извършител с обвинителни заключения, заключения с мнение за прекратяване или спиране на наказателното производство;

б) приключени дела срещу неизвестен извършител със заключения с мнение за прекратяване или спиране на наказателното производство;

в) дела, останали на производство в края на периода на атестиране над два месеца, над четири месеца, над шест месеца;

г) брой следствени поръчки и извършени проверки, възложени от прокурор, от други следствени служби, международни следствени поръчки;

2. относно срочността на разследване на делата:

а) неприключени дела в началото и в края на периода на атестиране;

б) брой възложени за разследване дела;

в) неприключени дела над шест месеца;

г) неприключени дела над една година с повдигнато обвинение за умишлено престъпление;

д) неприключени дела над две години с повдигнато обвинение за тежко умишлено престъпление;

е) брой дела без искано разрешение за продължаване срока на разследването.

(2) Съответните статистически форми за отчет на Националната следствена служба диференцират относимите към атестирането на следовател основни статистически данни по ал. 1 според спецификата на дейността на Националната следствена служба и окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури, вкл. следствения отдел в Софийската градска прокуратура, специализацията на атестираните, видовете възложени и приключени дела, видовете постановени актове.

(3) Статистическите данни се анализират с оглед специализацията на дейността на атестирания, видовете възложени и приключени дела, тяхната правна сложност и фактическа тежест, видовете постановени актове, като се отчита моментът на разпределяне на делото на атестирания.


Качествено оценяване на работата на съдия, прокурор и следовател въз основа на статистически данни

Чл. 57. Оценката на качеството на работата на съдиите, прокурорите и следователите се извършва след анализ на фактите, установени в рамките на инстанционния контрол, относно постановените от тях актове съобразно спецификите на отделните професии.


Качествено оценяване на работата на съдия въз основа на статистически данни

Чл. 58. (1) Качественото оценяване на работата на съдия се извършва въз основа на съпоставяне, сравняване и анализ на следните основни статистически данни:

1. съотношение между постановените, подлежащите на обжалване и обжалваните актове;

2. брой потвърдени, изцяло отменени, изменени актове, прекратени производства и основанията за това;

3. брой актове, недопуснати до касационно обжалване;

4. брой уважени молби за определяне на срок при бавност.

(2) Съответните статистически форми за отчет на съдилищата, утвърдени от Висшия съдебен съвет с протокол № 3 от 21.01.2009 г., диференцират относимите към атестирането на съдия основни статистически данни по ал. 1 според спецификата на дейност на отделните органи на съдебната власт, специализация на атестираните по материя, видовете дела и видовете постановени съдебни актове.


Качествено оценяване на работата на прокурорите въз основа на статистически данни

Чл. 59. (1) Качественото оценяване на работата на прокурорите се извършва въз основа на съпоставяне, сравняване и анализ на следните основни статистически данни:

1. брой потвърдени, изцяло отменени или изменени актове и основанията за това;

2. брой оправдателни присъди по внесени обвинителни актове и основанията за това;

3. брой на делата, върнати за доразследване и основанията за това.

(2) Съответните статистически форми за отчет на прокуратурата диференцират относимите към атестирането на прокурор основни статистически данни по ал. 1 според спецификата на дейност на отделните органи на съдебната власт, специализацията на атестираните, видовете преписки и дела и постановените по тях актове.


Качествено оценяване на следователите въз основа на статистически данни

Чл. 60. (1) Качественото оценяване на следователите се извършва въз основа на съпоставяне, сравняване и анализ на следните основни статистически данни:

1. съпоставимост между актовете на следователя и прокурора:

а) брой обвинителни заключения и съответен брой обвинителни актове;

б) брой заключения с мнение за прекратяване и съответен брой постановления за прекратяване;

в) брой заключения с мнение за спиране и съответен брой постановления за спиране;

2. брой на делата, върнати от съда за доразследване.

(2) Съответните статистически форми за отчет на Националната следствена служба диференцират относимите към атестирането на следовател основни статистически данни по ал. 1 според спецификата на дейността на Националната следствена служба и окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури, вкл. следствения отдел в Софийската градска прокуратура, специализацията на атестираните, видовете възложени и приключени дела, видовете постановени актове.


Оценяване на съдия, прокурор или следовател въз основа на непосредствено наблюдение

Чл. 61. (1) Качеството на работата на съдия, прокурор или следовател се оценява въз основа на анализ на фактите, установени в рамките на осъществено непосредствено наблюдение.

(2) Непосредственото наблюдение се извършва чрез цялостна проверка на конкретни преписки и дела, по които е работил атестираният в периода на атестиране, относно образуването, движението, приключването им и качеството на постановените актове.

(3) Компетентните атестиращи органи проверяват не по-малко от 15 броя избрани на случаен принцип преписки и дела, по които е работил атестираният в периода на атестиране, както и всички постановени от него изцяло отменени актове.

(4) Атестиращите органи формират непосредствени впечатления от работата на атестираните съдии и прокурори, като посещават поне едно съдебно заседание с тяхно участие, ако в периода на проверката такива се провеждат съобразно организацията на дейността на съответния орган на съдебна власт.

(5) Атестиращите органи могат да събеседват с колеги на атестирания по въпроси, свързани с предмета на атестирането.


Оценяване на съдия, прокурор или следовател въз основа на лични впечатления

Чл. 62. Лични впечатления за работата на съдия, прокурор, следовател се придобиват чрез събеседване с атестирания по въпроси, свързани с предмета на атестиране.


Оценяване на съдия, прокурор или следовател въз основа на анализ на достоверна писмена информация за дейността му

Чл. 63. (1) Дейността на съдия, прокурор или следовател се оценява и въз основа на анализ на фактите, установени в рамките на всякаква относима към атестирането достоверна писмена информация за атестирания.

(2) Достоверна писмена информация представляват: годишните доклади за дейността на съответния орган на съдебната власт; информация от комисиите за професионална етика, сформирани в съответните органи на съдебната власт; информация от Инспектората към Висшия съдебен съвет; становища на административните ръководители; информация от проверки или данни по Закона за предотвратяване и разкриване конфликт на интереси; становища от Националния институт на правосъдието за принос на атестирания в дейността по обучение; становища на съответните постоянни комисии към Висшия съдебен съвет относно дейността на атестирания в помощни атестационни комисии или комисии за професионална етика в органите на съдебната власт; данни за участия в допълнителни професионални обучения за повишаване на квалификацията при предоставена възможност за това; данни за участия в мероприятия, повишаващи авторитета на съдебната власт, констатации от финансови проверки и др.


Оценяване на административен ръководител и заместник на административен ръководител

Чл. 64. (1) При оценяването на административен ръководител и заместник на административен ръководител се използват всички методи на атестиране съгласно чл. 53.

(2) Оценяването на административен ръководител и заместник на административен ръководител относно пригодността им за ръководна длъжност се извършва въз основа на непосредствено наблюдение, лични впечатления и анализ на достоверна писмена информация за дейността му.

(3) Непосредственото наблюдение на административен ръководител и заместник на административен ръководител се извършва чрез придобиване на впечатления за взетите от атестирания управленски решения за подобрение на дейността на органа на съдебната власт, който ръководят; предприетите организационни промени; действията за подобряване на материалната база и условията на труд на магистратите и служителите; действията по адекватно и справедливо разпределение на работата в съответния орган на съдебната власт; упражняването на контролни функции; спазването на финансовата дисциплина, както и за всякакви други обстоятелства от значение за обективната оценка по допълнителните критерии за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител.

(4) При атестирането на административен ръководител и заместник на административен ръководител се вземат предвид и данните за предходния им управленски опит, както и констатациите от извършени финансови проверки на органа, който ръководят.


Раздел II.
Компетентни органи и процедури при атестиране

Инициатива за провеждане на атестирането

Чл. 65. (1) Атестирането на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител се провежда по:

1. решение на комисията по предложенията и атестирането;

2. предложение на лице по чл. 38, ал. 2 или 3 от Закона за съдебната власт.

(2) Предложението за атестиране за придобиване на несменяемост или за периодично атестиране се прави до три месеца преди изтичане на петгодишния срок, като административният ръководител е длъжен да следи за спазването на сроковете.


Компетентност на комисията по предложенията и атестирането

Чл. 66. (1) Комисията по предложенията и атестирането провежда атестирането на съдии, прокурори, следователи, на административни ръководители и заместници на административни ръководители.

(2) Съдиите и прокурорите от Върховния касационен съд, Върховния административен съд, Върховна касационна прокуратура, Върховна административна прокуратура, директорът на Националната следствена служба и следователите от Националната следствена служба се атестират непосредствено от комисията по предложенията и атестирането към Висшия съдебен съвет.

(3) В случаите на непосредствено атестиране комисията по предложенията и атестирането възлага с решение поименно на един или повече от членовете си да извършат проверката на дейността на атестирания.

(4) В тези случаи проверката на дейността на атестирания се осъществява в сроковете и по реда на чл. 73, ал. 3, чл. 74 и 75.

(5) Атестиран съдия се проверява от членове на комисията по предложенията и атестирането, които са съдии, атестиран прокурор - от членове на комисията, които са прокурори, а атестиран следовател - от членове, които са прокурори или следователи.


Забрана за участие в процедурата по атестиране

Чл. 67. Член на комисията по предложенията и атестирането към Висшия съдебен съвет няма право да участва при вземането на решения, свързани с атестирането, които се отнасят лично до него, негов съпруг или роднина по права линия, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство до трета степен включително.


Помощни органи на комисията по предложенията и атестирането

Чл. 68. (1) В съответните органи на съдебната власт се създават помощни атестационни комисии, които са помощни органи на комисията по предложенията и атестирането.

(2) Помощните атестационни комисии подпомагат комисията по предложенията и атестирането при атестирането на:

1. съдии, административни ръководители и заместници на административни ръководители от районните, окръжните, административните, военните и апелативните съдилища, вкл. военно-апелативния съд;

2. прокурори, административни ръководители и заместници на административни ръководители от районни, военно-окръжни, окръжни, апелативни прокуратури и военно-апелативна прокуратура;

3. следователи от окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури, вкл. следствения отдел в Софийската градска прокуратура, завеждащи окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури, вкл. следствения отдел в Софийската градска прокуратура, военни следователи.

(3) В случаите по ал. 2 комисията по предложенията и атестирането възлага на помощна атестационна комисия проверката на дейността на атестирания по показателите за атестиране.


Състав на помощните атестационни комисии

Чл. 69. (1) Помощните атестационни комисии се формират от трима членове съответно съдии, прокурори или следователи, както следва:

1. при атестиране на съдии:

а) районен съдия, административен ръководител на районен съд, заместник на административен ръководител на районен съд - трима съдии от съответния окръжен съд, а по отношение на Софийския районен съд - от Софийския градски съд;

б) окръжен съдия, вкл. съдия от Софийския градски съд, административен ръководител и заместник на административен ръководител на окръжен съд, вкл. на Софийския градски съд - три-ма съдии от съответния апелативен съд;

в) административен съдия, административен ръководител и заместник на административен ръководител на административен съд - трима съдии от Върховния административен съд;

г) съдия във военен съд, административен ръководител и заместник на административен ръководител на военен съд - трима съдии от военно-апелативния съд;

д) апелативен съдия и съдия във военно-апелативния съд, административен ръководител и заместник на административен ръководител на апелативен съд, административен ръководител и заместник на административен ръководител на военно-апелативния съд - трима съдии от Върховния касационен съд;

2. при атестиране на прокурори:

а) прокурор от районна прокуратура, административен ръководител и заместник на административен ръководител на районна прокуратура - трима прокурори от съответната окръжна прокуратура, а по отношение на Софийската районна прокуратура - от Софийската градска прокуратура;

б) прокурор от окръжна прокуратура, вкл. от Софийската градска прокуратура, административен ръководител и заместник на административен ръководител на окръжна прокуратура, вкл. на Софийската градска прокуратура - трима прокурори от съответната апелативна прокуратура;

в) прокурор от военно-окръжна прокуратура, административен ръководител и заместник на административен ръководител на военно-окръжна прокуратура - трима прокурори от военно-апелативна прокуратура;

г) прокурор от апелативна прокуратура, прокурор от военно-апелативна прокуратура, административен ръководител и заместник на административен ръководител на апелативна прокуратура, административен ръководител и заместник на административен ръководител на военно-апелативна прокуратура - трима прокурори от Върховната касационна прокуратура;

3. при атестиране на следователи:

а) следовател в окръжен следствен отдел в окръжна прокуратура, следствен отдел в Софийската градска прокуратура, завеждащ окръжен следствен отдел и завеждащ следствения отдел в Софийската градска прокуратура - двама следователи от Националната следствена служба и прокурор от окръжната прокуратура, съответно от Софийската градска прокуратура;

б) военен следовател - трима прокурори от военно-окръжна прокуратура.

(2) В състава на помощната атестационна комисия не може да участва:

1. административен ръководител и заместник на административен ръководител;

2. лице, по отношение на което е наложено дисциплинарно наказание или мярка "обръщане на внимание" по чл. 327 от Закона за съдебната власт;

3. лице, когато атестирането се провежда по отношение лично на него, на негов съпруг или роднина по права линия, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство до трета степен включително;

4. лице, по отношение на което поради други обстоятелства може да се предполага, че е предубедено или заинтересовано от вземането на определено решение.

(3) При невъзможност да се сформира помощна атестационна комисия от съответния орган по реда и при условията на ал. 1 и 2 атестирането се провежда непосредствено от комисията по предложенията и атестирането.


Определяне на членовете на помощната атестационна комисия

Чл. 70. (1) Членовете на помощната атестационна комисия се посочват със заповед на административния ръководител на съответния компетентен при атестирането орган на съдебната власт съобразно принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение.

(2) Членовете на помощната атестационна комисия се определят измежду съдиите, прокурорите и следователите от съответния компетентен при атестирането орган на съдебната власт, чиято специализация кореспондира с материята, по която работи атестираният.

(3) Атестираният може да присъства при случайния подбор чрез електронно разпределение на членовете на помощната атестационна комисия.


Съдържание на заповедта на административния ръководител за посочване на членовете на помощната атестационна комисия и необходими приложения

Чл. 71. (1) Отсъствието на пречки за участие в атестирането на съответния по чл. 69, ал. 2, т. 1 и 2 и обстоятелствата по чл. 70 се удостоверяват чрез заповедта на съответния административен ръководител, в която са посочени поименно членовете на помощната атестационна комисия, тяхната длъжност, ранг, специализация по материя.

(2) Отсъствието на пречки за участие в атестирането по чл. 69, ал. 2, т. 3 и 4 се декларира от всеки член на помощната атестационна комисия и се удостоверява с подписа му.

(3) Актът за определянето на членовете на помощната атестационна комисия въз основа на принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение и декларациите им по ал. 2 се прилагат към заповедта на административния ръководител.


Възможност за отводи

Чл. 72. (1) Данните относно персоналния състав на помощната атестационна комисия се съобщават незабавно на атестирания и на членовете на помощната атестационна комисия.

(2) Лицата по ал. 1 в двудневен срок могат да направят пред административния ръководител на съответния компетентен при атестирането орган на съдебната власт мотивиран отвод на лице от състава на помощната атестационна комисия или мотивиран самоотвод.

(3) Административният ръководител се произнася по отвода незабавно.


Проверка на дейността на атестирания

Чл. 73. (1) Дейността на атестирания се проверява от комисията по предложенията и атестирането в случаите по чл. 66, ал. 2 и чл. 69, ал. 3 или от помощната атестационна комисия в случаите по чл. 68, ал. 2.

(2) По преценка комисията по предложенията и атестирането може да провери непосредствено и дейността на лице по чл. 68, ал. 2.

(3) Проверката се извършва в 14-дневен срок от формирането на помощната атестационна комисия или решението на комисията по предложенията и атестирането за извършване на непосредствена проверка.


Информация за дейността на атестирания

Чл. 74. (1) Компетентните органи за атестиране имат право на достъп до цялата информация относно атестирания съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител.

(2) Съответните административни ръководители предоставят незабавно на компетентните атестиращи органи необходимата информация за дейността на атестирания.

(3) Достоверността на представената на компетентните атестиращи органи информация за дейността на атестирания се гарантира чрез официална справка от ръководителя на органа, откъдето е предоставена, а по отношение на информацията за поведението на атестирания - от членовете на съответната комисия за професионална етика.


Доклад на помощната атестационна комисия

Чл. 75. (1) Помощната атестационна комисия представя на комисията по предложенията и атестирането обобщен доклад за резултатите от проверката и предложение за комплексна оценка.

(2) Докладът се изготвя в 7-дневен срок от приключването на проверката на дейността на атестирания.

(3) Съдържанието на доклада включва анализ на установените чрез методите на атестиране обективни факти и обстоятелства за дейността на атестирания и констатации на помощната атестационна комисия по предвидените показатели за атестиране.

(4) Въз основа на комплексна преценка на констатациите по показателите за атестиране помощната атестационна комисия излага съображения за поставените конкретни оценки по всеки отделен критерий и мотивирано формулира предложението си за комплексна оценка.


Допълнителна проверка

Чл. 76. След запознаване с доклада на помощната атестационна комисия комисията по предложенията и атестирането може да върне преписката на помощната атестационна комисия за отстраняване на непълноти или да изслуша атестирания, както и по свой почин да събира всякаква допълнителна информация по показателите за атестиране.


Възможност за писмено възражение срещу резултатите от атестирането

Чл. 77. (1) Комисията по предложенията и атестирането предоставя на атестирания резултатите от атестирането преди внасянето им за обсъждане във Висшия съдебен съвет.

(2) Резултатите от атестирането се връчват на атестирания чрез съответния административен ръководител по чл. 38, ал. 3 от Закона за съдебната власт.

(3) В 7-дневен срок от уведомяването атестираният може да подаде до комисията за предложения и атестиране писмено възражение срещу резултатите от атестирането.


Разглеждане на писменото възражение на атестирания

Чл. 78. (1) Комисията по предложенията и атестирането се произнася с мотивирано становище по писменото възражение на атестирания в едномесечен срок от постъпването му.

(2) При необходимост комисията по предложенията и атестирането може да изиска допълнителна информация по показателите за атестиране, включително и да изслуша атестирания кандидат.

(3) На атестирания задължително се предоставя възможност за изслушване, ако по реда на ал. 2 бъдат събрани нови данни за дейността му, с които той не е бил запознат.

(4) Със становището си комисията по предложенията и атестирането може:

1. да остави възражението без уважение като неоснователно;

2. да уважи възражението изцяло или частично, като промени констатациите и оценките по някои или всички критерии за атестиране или измени предложената комплексна оценка.


Приключване на атестацията

Чл. 79. Дейността на комисията по предложенията и атестирането по атестиране на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител приключва с изготвяне на окончателно предложение за комплексна оценка.


Компетентност на Висшия съдебен съвет

Чл. 80. (1) В 14-дневен срок от приключване на атестацията комисията по предложенията и атестирането внася за разглеждане във Висшия съдебен съвет резултатите от атестирането, писменото възражение, ако има такова, становището си по него и окончателното предложение за комплексна оценка.

(2) Ако предложението на комисията по предложенията и атестирането е за отрицателна комплексна оценка, Висшият съдебен съвет задължително изслушва атестирания.

(3) В тези случаи атестираният се уведомява по подходящ начин най-малко 7 дни преди датата на заседанието и му се предоставя възможност да представи писмени възражения срещу окончателното предложение на комисията по предложенията и атестирането за комплексна оценка.

(4) Висшият съдебен съвет се произнася по отрицателната атестация в срок не по-късно от един месец от изготвянето на окончателното предложение за комплексна оценка от комисията по предложенията и атестирането, в рамките на който срок се провежда изслушването на атестирания и му се предоставя възможността за представяне на писмени обяснения.

(5) По искане на атестирания или по свой почин Висшият съдебен съвет може да изслуша и атестирани лица с положителна комплексна оценка.

(6) Висшият съдебен съвет с решение определя комплексната оценка от атестацията, която не подлежи на самостоятелно обжалване.

(7) В решението по ал. 6 се посочва общият сбор от точките, които формират комплексната оценка.

(8) В решението по ал. 6 могат да се съдържат и препоръки към атестирания, изпълнението на които се отчита при следващо атестиране.

(9) Резултатите от атестирането се обявяват на интернет страницата на Висшия съдебен съвет.


Раздел III.
Механизъм на оценяване

Етапи на оценяването

Чл. 81. Оценяването на квалификацията, достиженията и професионалната пригодност на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител за периода на атестирането включва три етапа:

1. словесни констатации относно показателите по всеки от критериите за атестиране въз основа на установените факти и обстоятелства за дейността на атестирания;

2. цифрова оценка на всеки отделен критерий за атестиране с конкретен брой точки въз основа на констатациите относно показателите по съответния критерий;

3. формиране на комплексна словесна оценка от атестирането въз основа на сумарния брой от точки по всеки от отделните критерии за атестиране.


Цифрова оценка на критериите за атестиране по точкова система

Чл. 82. (1) Оценката на отделните критерии с конкретен брой точки представлява цифров израз на обобщените констатации относно изпълнението на предвидените показатели.

(2) Конкретните положителни или отрицателни констатации по показателите за атестиране обуславят съответно увеличаване или намаляване на броя на точките в оценката на всеки от критериите.


Оценяване на общите критерии за атестиране с брой точки

Чл. 83. Общите критерии за атестиране се оценяват по точковата система, както следва:

1. брой, вид, сложност и тежест на преписките и делата - от 0 до 15 точки общо, от които:

а) по компонентите "брой и вид на преписките и делата" - от 0 до 5 точки;

б ) по компонентите "сложност и тежест на преписките и делата" - от 0 до 10 точки;

2. спазване на сроковете - от 0 до 10 точки;

3. брой потвърдени и отменени актове и основанията за това - от 0 до 15 точки;

4. разбираемо и обосновано мотивиране на актовете - от 0 до 15 точки;

5. резултати от проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет - от 0 до 5 точки, като:

а) при обективно констатирани положителни резултати в дейността на атестирания - към общия сбор от оценките на критериите по т. 1 - 4 на тази разпоредба се прибавя съответният брой точки от предвидения диапазон, определен според относителното значение на конкретните положителни резултати;

б) при обективно констатирани негативни резултати в дейността на атестирания - от общия сбор от оценките на критериите по т. 1 - 4 от тази разпоредба се изважда съответният брой точки от предвидения диапазон, определен според относителното значение на конкретните негативни резултати;

в) при отсъствие на проверки критерият се оценява с 0 точки, тъй като обективно не са налице констатации за резултати;

6. поощрения и наказания през периода, за който се извършва атестирането - от 0 до 5 точки, като:

а) при поощрения - към общия сбор от оценките на критериите по т. 1 - 4 на тази разпоредба се прибавя съответният брой точки от предвидения диапазон, определен според вида и относителното значение на официално признатата положителна проява на атестирания;

б) при наказания - от общия сбор от оценките на критериите по т. 1 - 4 на тази разпоредба се изважда съответният брой точки от предвидения диапазон, определен според вида и относителното значение на официално признатата негативна проява на атестирания;

7. спазване правилата за професионална етика на съдиите, прокурорите и следователите - от 0 до 10 точки.


Информация от комисиите за професионална етика към съответните органи на съдебната власт

Чл. 84. При оценяването на общия критерий "спазване правилата за професионална етика на съдиите, прокурорите и следователите" се взема предвид постъпилата информация от комисиите за професионална етика към съответните органи на съдебната власт.


Оценяване на натовареността с брой точки

Чл. 85. (1) При оценяването на общите критерии за атестиране се отчита действителната натовареност на съответния съдебен район и орган на съдебната власт, както и индивидуалната натовареност на атестирания съдия, прокурор или следовател.

(2) Натовареността на съответния орган на съдебната власт се съпоставя с натовареността на органите на съдебната власт от същия вид и степен, а индивидуалната натовареност на атестирания се сравнява с натовареността на другите съдии, прокурори или следователи от същия орган на съдебната власт.

(3) Отчитането на натовареността гарантира справедливост на оценяването с оглед обема на реално положения от атестираните труд.

(4) Натовареността по ал. 1 се оценява по точковата система с брой точки в диапазон от 0 до 5, както следва:

1. при действителна средна натовареност на съответния орган на съдебната власт и/или на равномерна индивидуалната натовареност на атестирания в органа на съдебна власт, където работи, за цифрова оценка се приема средната величина на броя точки от предвидения диапазон;

2. при действителна натовареност на съответния орган на съдебната власт над средната и/или на индивидуална натовареност на атестирания над средната за органа на съдебна власт, където работи, броят на точките се увеличава последователно до предвидения максимум в зависимост от конкретните параметри на натовареността;

3. при действителна натовареност на съответния орган на съдебната власт под средната и/или на индивидуална натовареност на атестирания под средната за органа на съдебна власт, където работи, броят на точките се намалява последователно до предвидения минимум в зависимост от конкретните параметри на натовареността.

(5) Конкретните параметри на натовареността на органите на съдебната власт за страната се определят от Висшия съдебен съвет.


Цифрово оценяване на специфичните критерии за атестиране на съдия с брой точки

Чл. 86. Специфичните критерии за атестиране на съдия се оценяват по точковата система, както следва:

1. спазване на графика за провеждане на съдебни заседания - от 0 до 10 точки;

2. умение за водене на съдебно заседание и съставяне на протокол - от 0 до 10 точки.


Цифрово оценяване на специфичните критерии за атестиране на прокурор с брой точки

Чл. 87. Специфичните критерии за атестиране на прокурор се оценяват по точковата система, както следва:

1. умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното и съдебното производство - от 0 до 5 точки;

2. изпълнение на писмените указания и разпореждания на по-горестоящия прокурор - от 0 до 5 точки;

3. способност за организиране на работата и ръководство на разследващите органи и екипите, които участват в досъдебното производство - от 0 до 10 точки.


Цифрово оценяване на специфичните критерии за атестиране на следовател с брой точки

Чл. 88. Специфичните критерии за атестиране на следовател се оценяват по точковата система, както следва:

1. умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното производство - от 0 до 10 точки;

2. изпълнение на писмените указания и разпореждания на прокурора - от 0 до 10 точки.


Цифрово оценяване на допълнителните критерии за атестиране на административен ръководител или заместник на административен ръководител с брой точки

Чл. 89. (1) Допълнителните критерии за атестиране на административен ръководител и заместник на административен ръководител се оценяват по точковата система, както следва:

1. способност за работа в екип и разпределение на задачи в него - от 0 до 15 точки;

2. способност за вземане на решения - от 0 до 20 точки;

3. представителност - от 0 до 15 точки.

(2) При оценяването на допълнителните критерии за атестиране на административен ръководител или на заместник на административен ръководител се анализират и отчитат и резултатите от дейността на органа на съдебна власт, който той ръководи.


Информация от Инспектората към Висшия съдебен съвет

Чл. 90. При оценяването на критериите се взема предвид постъпилата информация от Инспектората към Висшия съдебен съвет.


Комплексна оценка

Чл. 91. (1) Комплексната оценка от атестирането представлява словесно обобщение на квалификацията, достиженията и професионалната пригодност на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител, заместник на административен ръководител, преценени по сбора от цифровите оценки по отделните критерии за атестиране.

(2) Въз основа на сумарната величина, формирана от сбора на присъдените точки по всеки критерий, включително оценката за натовареност по чл. 85, комплексната оценка от атестирането може да е положителна или отрицателна.

(3) Степените на положителна комплексна оценка са:

1. задоволителна;

2. добра;

3. много добра.


Комплексна оценка на съдия, прокурор, следовател

Чл. 92. (1) Отрицателна комплексна оценка по отношение на съдия, прокурор или следовател се формира при констатирано "неприемливо изпълнение на работата" при общ сбор от броя на точките по отделните критерии, включително оценката за натовареност по чл. 85, по-малък от 40 точки.

(2) Задоволителна комплексна оценка по отношение на съдия, прокурор или следовател се формира при констатирано "задоволително изпълнение на работата" при общ сбор от броя на точките по отделните критерии, включително оценката за натовареност по чл. 85, от 40 до 70 точки.

(3) Добра комплексна оценка по отношение на съдия, прокурор или следовател се формира при констатирано "съответно на длъжността изпълнение на работата" при общ сбор от броя на точките по отделните критерии, включително оценката за натовареност по чл. 85, от 71 до 90 точки.

(4) Много добра комплексна оценка по отношение на съдия, прокурор или следовател се формира при констатирано "изключително изпълнение на работата" при общ сбор от броя на точките по отделните критерии, включително оценката за натовареност по чл. 85, от 91 точки до 100 точки.


Комплексна оценка на административен ръководител и заместник на административен ръководител

Чл. 93. (1) Отрицателна комплексна оценка по отношение на административен ръководител и заместник на административен ръководител се формира при констатирано "неприемливо изпълнение на работата" при общ сбор от броя на точките по отделните критерии, включително оценката за натовареност по чл. 85, по-малък от 80 точки.

(2) Задоволителна комплексна оценка по отношение на административен ръководител и заместник на административен ръководител се формира при констатирано "задоволително изпълнение на работата" при общ сбор от броя на точките по отделните критерии, включително оценката за натовареност по чл. 85, от 80 до 100 точки.

(3) Добра комплексна оценка по отношение на административен ръководител и заместник на административен ръководител се формира при констатирано "съответно на длъжността изпълнение на работата" при общ сбор от броя на точките по отделните критерии, включително оценката за натовареност по чл. 85, от 101 до 130 точки.

(4) Много добра комплексна оценка по отношение на административен ръководител и заместник на административен ръководител се формира при констатирано "изключително изпълнение на работата" при общ сбор от броя на точките по отделните критерии, включително оценката за натовареност по чл. 85, от 131 точки до 150 точки.


Значение на понятията относно изпълнението на работата

Чл. 94. (1) "Неприемливо изпълнение на работата" означава, че атестираният системно изпълнява работата си значително под нивото на изискванията за длъжността и не притежава квалификация, достижения и професионална пригодност за съответната длъжност по чл. 163 от Закона за съдебната власт или съответните ръководна или административна длъжност.

(2) "Задоволително изпълнение на работата" означава, че атестираният не отговаря напълно на изискванията за длъжността и притежава недостатъчна квалификация, достижения и професионална пригодност за съответната длъжност по чл. 163 от Закона за съдебната власт или съответните ръководна или административна длъжност, като е необходимо подобрение на дейността му.

(3) "Съответно на длъжността изпълнение на работата" означава, че атестираният в цялост ефективно и добросъвестно изпълнява работата си на нивото на изискванията за длъжността, без да ги надхвърля и притежава необходимата квалификация, достижения и професионална пригодност за съответната длъжност по чл. 163 от Закона за съдебната власт или съответните ръководна или административна длъжност.

(4) "Изключително изпълнение на работата" означава, че атестираният системно изпълнява работата си много ефективно и добросъвестно на ниво, съществено надхвърлящо изискванията за длъжността, и притежава отлична квалификация, достижения и професионална пригодност за съответната длъжност по чл. 163 от Закона за съдебната власт или съответните ръководна или административна длъжност.


Раздел IV.
Единен формуляр

Съдържание на Единния формуляр за атестиране на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител

Чл. 95. (1) Единният формуляр е неразделна част от тази наредба.

(2) Единният формуляр включва:

1. част I - кадрова справка;

2. част II - становище на административния ръководител по чл. 30, ал. 2 от Закона за съдебната власт;

3. част III - проверени дела, посетени съдебни заседания, събеседвания, използвана достоверна писмена информация;

4. част IV - констатации по общите критерии за атестиране по чл. 198 от Закона за съдебната власт;

5. част V - констатации по специфичните критерии за атестиране по чл. 199 от Закона за съдебната власт;

6. част VI - констатации по допълнителните критерии за атестиране по чл. 201, ал. 1 от Закона за съдебната власт;

7. част VII - цифрови оценки по общите критерии за атестиране;

8. част VIII - цифрови оценки по специфичните критерии за атестиране;

9. част IХ - цифрови оценки по допълнителните критерии за атестиране;

10. част Х - обобщен доклад и предложение за комплексна оценка от атестиращите органи;

11. част ХI - окончателно предложение за комплексна оценка от комисията по предложенията и атестирането.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 209а от Закона за съдебната власт и отменя Методиката за атестиране, приета от Висшия съдебен съвет с протокол № 2 от 11.01.2008 г.


§ 2. Наредбата влиза в сила на 01.01.2010 г.


§ 3. До влизането в сила на наредбата атестирането се извършва по досегашния ред съгласно Методиката за атестиране, приета от Висшия съдебен съвет с протокол № 2 от 11.01.2008 г.


§ 4. След влизане на наредбата в сила Висшият съдебен съвет може да приеме с решение Методически указания за механизма на оценяване при атестирането.

Наредбата е приета с решение на Висшия съдебен съвет по протокол № 43 от 5 ноември 2009 г.


Приложение



ЕДИНЕН ФОРМУЛЯР ЗА АТЕСТИРАНЕ НА СЪДИИ, ПРОКУРОРИ И СЛЕДОВАТЕЛИ И НА АДМИНИСТРАТИВНИ РЪКОВОДИТЕЛИ И ЗАМЕСТНИЦИ НА АДМИНИСТРАТИВНИ РЪКОВОДИТЕЛИ
Част I
Кадрова справка
Лични данни за лицето  
(име, презиме, фамилия)  
Дата и място на раждане:  
ЕГН  
Телефон, е-mail  
Орган на съдебната власт  
Длъжност:  
Юридически стаж:  
- в орган на съдебната власт  
(конкретизира се всяка заемана  
длъжност и периодът на заемането й в  
съответния орган на съдебната власт)  
- извън органите на съдебната власт  
Допълнителни квалификации и  
специализации  
Повишаване на място в ранг и заплата  
(последен ранг - решение на ВСС)  
Дата, място и резултати от  
предходната атестация  
Период на атестацията:  
Част II
Становище на административния ръководител по чл. 30, ал. 2 ЗСВ
Орган на съдебната власт  
Административен ръководител  
Становище:  
Част III
Проверени дела; посетени съдебни заседания; събеседвания; използвана достоверна писмена информация
  Проверени дела:
   
  Посетени съдебни заседания:
   
  Събеседвания:
   
  Достоверна писмена информация:
Част IV
Констатации по общите критерии за атестиране по чл. 198 ЗСВ
А. Съдии
1. Брой и вид на преписките и делата - количество възложени и разгледани преписки и дела (специализация на правните познания на атестирания по материя)
  Сложност и тежест на преписките и делата (способност на атестирания да разглежда и решава преписки и дела с правна сложност и фактическа тежест)
  1.1 Първоинстанционни дела
    граждански търговски администр. НДОХ НДЧХ ЧНД АНД
                 
  1.2 Въззивни дела
    граждански търговски НДОХ НДЧХ
           
  1.3 Касационни дела
    граждански търговски администр. НДОХ НДЧХ АНД
               


Констатации


2. Спазване на сроковете - проявена в дейността на атестирания експедитивност и дисциплинираност
  2.1 Подготовка за разглеждане на делото от съдия докладчик
  2.2 Брой висящи дела (от датата на образуване)
    до 3 месеца от 3 до 6 месеца от 6 месеца до над 1 година
        1 година  
           
  Срочност на изготвяне на съдебните актове
  2.3 Дела през периода на атестиране
    година останали постъпили насрочени свършени
      несвършени      
             
             
             
             
             
  2.4 Срокове за изготвяне на съдебните актове
    година брой свършени свършени в срок свършени в срок свършени в срок до
      дела до 1 месец до 3 месеца 1 година
             
             
             
             
             


Констатации


3. Брой потвърдени и отменени актове и основанията за това - ниво на правните познания на атестирания и способност за постановяване на законосъобразни актове
  Постано- Година Подлежащи Обжалвани Потвърдени Изцяло Изменени Прекра- Уважени Недопуснати
  вени   на     отменени   тени жалби до
  актове   обжалване           за касационно
                  бавност обжалване
                     
                     
                     
                     
                     


Констатации:


4. Разбираемо и обосновано мотивиране на актовете - аналитично мислене и умение
  за правилен анализ на правнорелевантните факти
  Констатации:
   
   
   
5. Резултати от проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет - обективно
  констатирани резултати във връзка с организацията по образуването и
  движението на възложените на атестирания преписки и дела, сроковете за
  приключването им и анализа на постановените от него и влезли в сила актове
  Констатации:
   
   
   
6 (а) Поощрения през периода, за който се извършва атестирането - официално
  признатите положителни прояви на атестирания
  Констатации:
   
   
   
6 (б) Наказания през периода, за който се извършва атестирането - официално
  признатите негативни прояви на атестирания
  Констатации:
   
   
   
7. Спазване правилата за професионална етика - съобразяване на поведението на
  атестирания с правилата, установени от Кодекса за етично поведение на
  българските магистрати
  Констатации:
   
   
   
8. Натовареност
  Констатации:
   
   


Б. Прокурори


1. Брой и вид на преписките и делата - количество възложени и разгледани преписки и дела (специализация на правните познания на атестирания по материя)
  Сложност и тежест на преписките и делата (способност на атестирания да разглежда и решава преписки и дела с правна сложност и фактическа тежест)
  Наказателни Наказателни преписки Административни Граждански дела
  преписки и дела от и дела от частен дела  
  общ характер характер    
         
  1.1 Общ брой възложени преписки-
  1.2 Предмет
    Изготвени Предложения Приключени Изпълнение Дежурства и Постановления Прекратени
    обвинителни за бързи и на присъди извършване за спиране и наказателни
    актове споразумение незабавни   на лични прекратяване производства
        полицейски   проверки   от съд
        производства        
  1.3 Брой досъдебни производства, взети на специален отчет
  1.4 Брой проведени и приключени разследвания


Констатации:


2 Спазване на сроковете-проявена в дейността на атестирания експедитивност и дисциплинираност
  2.1 Срок за приключване на преписките
    Несвършени Възложени Приключени в Приключени с Приключени Приключени Несвършени
    преписки в преписки 1-месечен разрешение в срок над в срок над преписки в
    началото на срок до 2 месеца   3 месеца 6 месеца края на
    периода           периода
                 
  2.2 Изпълнение на присъди
    В 7-дневен срок В срок до 1 месец В срок над 1 месец
         


Констатации:


3. Брой потвърдени и отменени актове и основанията за това-ниво на правните познания на атестирания и способност за постановяване на законосъобразни актове
  Година Потвърдени Изцяло Изменени Оправдателни Дела, върнати от
      отменени   присъди по съда за
          внесени доразследване
          обвинителни  
          актове  
             
             
             
             
             


Констатации:


4. Разбираемо и обосновано мотивиране на актовете-аналитично мислене и умение
  за правилен анализ на правнорелевантните факти
   

Констатации:

5. Резултати от проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет-обективно
  констатирани резултати във връзка с организацията по образуването и
  движението на възложените на атестирания преписки и дела, сроковете за
  приключването им и анализа на постановените от него и влезли в сила актове
  Констатации:
   
   
   
6 (а) Поощрения през периода, за който се извършва атестирането-официално
  признатите положителни прояви на атестирания
  Констатации:
   
   
   
6 (б) Наказания през периода, за който се извършва атестирането-официално
  признатите негативни прояви на атестирания
  Констатации:
   
   
   
7. Спазване правилата за професионална етика-съобразяване на поведението на
  атестирания с правилата, установени от Кодекса за етично поведение на
  българските магистрати
  Констатации:
   
   
   
8. Натовареност
  Констатации:
   
   


В. Следователи


1. Брой и вид на преписките и делата - количество възложени и разгледани преписки и дела (специализация на правните познания на атестирания по материя)
  Сложност и тежест на преписките и делата (способност на атестирания да разглежда и решава преписки и дела с правна сложност и фактическа тежест)
  1.1 Приключени дела срещу известен извършител
    Обвинителни Заключения с Заключения с мнение за
    заключения мнение за спиране
      прекратяване  
         
  1.2 Приключени дела срещу неизвестен извършител
    Заключения с мнение за прекратяване Заключения с мнение за спиране
       
  1.3 Дела, останали на производство в края на периода
    над 2 месеца над 4 месеца над 6 месеца
         
  1.4 Брой следствени поръчки и извършени проверки
    Възложени Възложени от други Международни
    от прокурор следствени служби следствени поръчки
         


Констатации:


2. Спазване на сроковете - проявена в дейността на атестирания експедитивност и дисциплинираност
  Неприключили Възложени Неприключили Неприключени Неприключени Дела без Неприключили
  в началото на   над над 1 г. с над 2 г. с искано в края на
  периода   6 месеца повдигнато повдигнато разрешение за периода
        обвинение за обвинение за продължаване  
        умишлено тежко на срока  
        престъпление умишлено    
          престъпление    
               


Констатации:


3. Брой потвърдени и отменени актове и основанията за това-ниво на правните познания на атестирания и способност за постановяване на законосъобразни актове
  3.1 Съпоставимост между актовете на следователя и на прокурора
    Актове на следователя Актове на прокурора
    вид брой вид брой
    Обвинително   Обвинителен акт  
    заключение      
    Заключение с мнение за   Постановление за  
    прекратяване   прекратяване  
    Заключение с мнение за   Постановление за  
    спиране   спиране  
  3.2 Брой дела, върнати от съда за доразследване

Констатации:

4. Разбираемо и обосновано мотивиране на актовете - аналитично мислене и умение за правилен анализ на правнорелевантните факти
   

Констатации:

5. Резултати от проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет - обективно констатирани резултати във връзка с организацията по образуването и движението на възложените на атестирания преписки и дела, сроковете за приключването им и анализа на постановените от него и влезли в сила актове
  Констатации:
   
   
   
6 (а) Поощрения през периода, за който се извършва атестирането - официално признатите положителни прояви на атестирания
  Констатации:
   
   
   
6 (б) Наказания през периода, за който се извършва атестирането - официално признатите негативни прояви на атестирания
  Констатации:
   
   
7. Спазване правилата за професионална етика - съобразяване на поведението на атестирания с правилата, установени от Кодекса за етично поведение на българските магистрати
  Констатации:
   
   
   
8. Натовареност
  Констатации:
   
Част V
Констатации по специфичните критерии за атестиране по чл.199 ЗСВ

А. Съдии

  Констатации
Спазване на графика за  
провеждане на съдебни  
заседания-умения за  
целенасочено разпределение и  
оптимална организация на  
работата на атестирания  
Умение за водене на съдебно  
заседание и съставяне на  
протокол-ниво на познания на  
атестирания в областта на  
процесуалното право и  
практическото им приложение при  
разглеждане на делата  

Б. Прокурори

  Констатации
Умения за планиране и  
структуриране на действията в  
досъдебното и съдебното  
производство - оперативни умения  
на атестирания за целенасочено  
планиране и оптимална  
организация на работата му в  
досъдебното и съдебното  
производство  
Изпълнение на писмените  
указания и разпореждания на  
по-горестоящия  
прокурор - отговорно отношение на  
атестирания към работата му  
Способност за организиране на  
работата и ръководство на  
разследващите органи и екипите,  
които участват в досъдебното  
производство - способност на  
атестирания за сътрудничество и  
уменията му за оперативно  
ръководство и контрол  

В. Следователи

  Констатации
Умения за планиране и  
структуриране на действията в  
досъдебното и съдебното  
производство - оперативни умения  
на атестирания за целенасочено  
планиране и оптимална  
организация на работата му в  
досъдебното производство  
Изпълнение на писмените  
указания и разпореждания на  
прокурора - отговорно отношение  
на атестирания към работата му  
Част VI
Констатации по специфичните критерии за заемане на ръководна длъжност по чл. 201, ал. 1 ЗСВ
  Констатации
1. Способност за работа в екип и  
разпределение на задачи в  
него - управленска,  
организационна и  
комуникационна компетентност на  
атестирания  
2. Способност за вземане на  
решения - умения на атестирания  
правилно да възприема и  
анализира ситуации, свързани с  
изпълнение на професионалните  
задължения, и да реагира  
своевременно с вземане на  
управленски решения  
3. Представителност - персонални  
достижения на атестирания за  
подобряване на дейността на  
ръководения от него орган на  
съдебнатга власт и уменията му  
да защитава авторитета на  
съдебната власт  
Част VII
Цифрови оценки по общите критерии за атестиране на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител
Критерии на атестацията Оценка Коментари и забележки
1 Брой, вид, сложност и тежест    
  на преписките и делата    
2 Спазване на сроковете    
3 Брой потвърдени и отменени    
  актове и основанията за това    
4 Разбираемо и обосновано    
  мотивиране на актовете    
5 Резултати от проверките на    
  Инспектората към ВСС    
6 Поощрения и наказания през    
  периода, за който се извършва    
  атестирането    
7 Спазване правилата за    
  професионална етика на    
  съдиите, прокурорите и    
  следователите    
8 Натовареност    
Част VIII
Цифрови оценки по специфичните критерии за атестиране

А. Съдии

Критерии на атестацията Оценка Коментари и забележки
1 Спазване на графика за    
  провеждане на съдебни    
  заседания    
2 Умение за водене на съдебно    
  заседание и съставяне на    
  протокол    

Б. Прокурори

Критерии на атестацията Оценка Коментари и забележки
1 Умения за планиране и    
  структуриране на действията в    
  досъдебното и съдебното    
  производство    
2 Изпълнение на писмените    
  указания и разпореждания на    
  по-горестоящия прокурор    
3 Способност за организиране на    
  работата и ръководство на    
  разследващите органи и    
  екипите, които участват в    
  досъдебното производство    

В. Следователи

Критерии на атестацията Оценка Коментари и забележки
1 Умения за планиране и    
  структуриране на действията в    
  досъдебното и съдебното    
  производство    
2 Изпълнение на писмените    
  указания и разпореждания на    
  прокурора    
Част IХ
Цифрови оценки по допълнителните критерии за заемане на ръководна длъжност по чл. 201, ал. 1 ЗСВ
Критерии на атестацията Оценка Коментари и забележки
Критерии на атестацията Оценка Коментари и забележки
1. Способност за работа в екип и    
разпределение на задачи в него    
2. Способност за вземане на    
решения    
3. Представителност    
Част Х
Предложение за комплексна оценка от помощната атестационна комисия
Положителна Точки Изпълнение на работата
1. Задоволителна   Задоволително изпълнение на
    работата
2. Добра   Съответно на длъжността изпълнение
    на работата
3. Много добра   Изключително изпълнение на
    работата
Отрицателна   Неприемливо изпълнение на работата
  Обобщен доклад от помощната атестационна комисия:
  Помощна атестационна комисия в състав:
 
1 .....................................................................................................................
...............................................
  (име и фамилия) (подпис)
 
2 .....................................................................................................................
...............................................
  (име и фамилия) (подпис)
 
3 .....................................................................................................................
...............................................
  (име и фамилия) (подпис)
Част ХI
Окончателно предложение за комплексна оценка на комисията по предложенията и атестирането на съдии, прокурори и следователи към ВСС
Положителна Точки Изпълнение на работата
1. Задоволителна   Задоволително изпълнение на работата
2. Добра   Съответно на длъжността изпълнение на
    работата
3. Много добра   Изключително изпълнение на работата
Отрицателна   Неприемливо изпълнение на работата
Коментар от комисията по предложенията и атестирането на съдии, прокурори и следователи към ВСС относно комплексната оценка:
Единният формуляр е изготвен на .............................................................................................................................................

(дата)

Единният формуляр ми бе връчен на:
...................

(дата)

.......................................................................................................................................
 
.............................................

(име и фамилия)

 

(подпис)


Промени настройката на бисквитките