Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 25 от 25.III

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 228 ОТ 23 СЕПТЕМВРИ 2009 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА СЪВЕТ ЗА ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 228 ОТ 23 СЕПТЕМВРИ 2009 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА СЪВЕТ ЗА ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА

В сила от 06.10.2009 г.

Обн. ДВ. бр.79 от 6 Октомври 2009г., отм. ДВ. бр.25 от 25 Март 2011г.

Отменено с § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 67 от 17 март 2011 г. за закриване на съвета за икономическа политика към Министерския съвет - ДВ, бр. 25 от 25 март 2011 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Създава Съвет за икономическа политика към Министерския съвет, наричан по-нататък "съвета".

(2) Съветът е консултативен орган към Министерския съвет с координиращи и информационно-аналитични функции по въпросите на икономическото развитие на Република България.


Чл. 2. (1) Съветът се състои от председател и членове.

(2) Председател на съвета е заместник министър-председателят и министър на финансите. В отсъствие на председателя неговите функции се изпълняват от определен от него член на съвета.

(3) Членове на съвета са:

1. министърът на икономиката, енергетиката и туризма;

2. министърът на регионалното развитие и благоустройството;

3. министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията;

4. министърът на земеделието и храните;

5. министърът на труда и социалната политика;

6. министърът на околната среда и водите;

7. министърът на здравеопазването;

8. министърът на образованието, младежта и науката;

9. заместник-министър на физическото възпитание и спорта, определен от министъра на физическото възпитание и спорта;

10. заместник-министър на финансите, определен от заместник министър-председателя и министър на финансите;

11. заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма, определен от министъра на икономиката, енергетиката и туризма.

(4) При обективна невъзможност да участват в заседанията на съвета членовете му се представляват от изрично упълномощени за това длъжностни лица.


Чл. 3. (1) Съветът:

формулира приоритетите и координира политиките за икономическото и инфраструктурното развитие на Република България;

определя приоритетите при разработването и изпълнението на политиките за осъществяване на публичните и за насърчаване на частните инвестиции;

осъществява координация при разработването, изпълнението и отчитането на национални стратегии и програми и други планови документи за икономическото развитие на страната;

организира разработването и приема Национална програма за интегрирано развитие на инфраструктурата в Република България;

извършва координация и мониторинг на реализацията на инфраструктурните проекти, включени в Националната програма за интегрирано развитие на инфраструктурата в Република България;

одобрява инвестиционните проекти, които ще бъдат предложени за финансиране с държавни или гарантирани от държавата заеми;

координира и контролира изпълнението на ангажиментите на правителството по заемните споразумения и договори със Световната банка, Международния валутен фонд и другите международни финансови институции.

(2) При изпълнение на функциите си съветът си взаимодейства със Съвета за управление на средствата от Европейския съюз.

(3) При изпълнение на функциите си съветът може да взаимодейства с Икономическия и социален съвет.

(4) При изпълнение на функциите си съветът чрез председателя си може да предлага на Министерския съвет за одобряване и приемане проекти на нормативни актове, програми и стратегии по въпросите на икономическата политика.

(5) Съветът отчита ежегодно дейността си пред Министерския съвет.


Чл. 4. Председателят на съвета:

1. представлява съвета;

2. насрочва заседанията, определя дневния ред и ръководи заседанията на съвета;

3. организира и контролира изпълнението на решенията на съвета;

4. внася за разглеждане на заседания на Министерския съвет предлаганите от съвета проекти по чл. 3, ал. 4.


Чл. 5. (1) Съветът провежда заседания най-малко веднъж на 3 месеца.

(2) Заседанията на съвета се свикват по инициатива на председателя или на който и да е от членовете му.

(3) Дневният ред и материалите за заседанията се изпращат на членовете на съвета най-малко 3 дни преди датата на заседанието. Промени и предложения по дневния ред може да предлага всеки член на съвета най-късно един ден преди датата на заседанието. Предложенията и промените в дневния ред се гласуват от съвета.


Чл. 6. (1) Заседанията на съвета са редовни, ако на тях присъстват или са представени чрез пълномощници най-малко половината плюс един от членовете му.

(2) Съветът приема решения по обсъжданите въпроси с обикновено мнозинство от присъстващите на заседанието членове.

(3) За всяко заседание на съвета се води стенограма от осигурено от дирекция "Правителствена канцелария" на Министерския съвет лице, която е неразделна част от протокола, в който се отразяват само взетите решения. Протоколът се утвърждава от председателя и към него се прилагат стенограмата и документите, разгледани на заседанието.


Чл. 7. (1) При необходимост съветът може да кани на своите заседания и да разглежда становища на представители на органи и администрации от изпълнителната власт, на неправителствени организации, представители на организациите на бизнеса, на финансови и банкови институции и на научни организации и висши училища.

(2) Съветът може да привлича експерти и да създава работни групи по конкретни въпроси, свързани с непосредственото изпълнение на функциите му.


Чл. 8. (1) Административното и техническото обслужване и експертното осигуряване на съвета се осъществява от дирекция "Икономическа и социална политика" на Министерския съвет, която изпълнява функциите на секретариат, и се организира от секретар на съвета - държавен служител в дирекцията.

(2) Секретариатът осъществява експертно осигуряване на съвета, като:

1. организира събирането и обобщава представените становища по разглежданите от съвета материали;

2. изразява становища и предложения по икономическата целесъобразност на предложените за приемане от съвета решения;

3. анализира изпълнението на инфраструктурните проекти, включени в Националната програма за интегрирано развитие на инфраструктурата в Република България;

4. организира и координира подготовката, а при необходимост - участва в подготовката на проекти на документи по чл. 3, ал. 4 за внасянето им за заседание на Министерския съвет;

5. координира работата на създадените от съвета работни групи по чл. 7, ал. 2;

6. осъществява мониторинг, като координира изпълнението и отчитането на изпълнението на решенията на съвета;

7. изпълнява други задачи, възложени от председателя на съвета.

(3) Секретарят на съвета организира провеждането на заседанията му, изготвя протокол за всяко заседание и съхранява документацията на съвета.


Чл. 9. (1) Създават се:

1. Информационна система за инфраструктурните проекти, включени в Националната програма за интегрирано развитие на инфраструктурата, която се поддържа от дирекция "Икономическа и социална политика" на Министерския съвет;

2. Информационна система за планиране и управление, която се поддържа от дирекция "Информация и системи за управление на средствата от Европейския съюз" на Министерския съвет.

(2) Информационните системи по ал. 1 подпомагат работата на съвета.


Чл. 10. (1) В Информационната система за инфраструктурни проекти, включени в Националната програма за интегрирано развитие на инфраструктурата, се поддържа следната информация за всеки от проектите:

1. общи данни за проекта;

2. локализация на проекта в среда на географска информационна система (ГИС) с данни за проекта;

3. финансови параметри на проекта, които включват общата индикативна стойност, планираните средства - общо и по източници на финансиране, и планираните средства по шестмесечия - общо и по всеки източник на финансиране;

4. данни и информация за етапите и дейностите по изпълнение на проекта.

(2) Поддържането и ползването на информационната система по ал. 1 се извършва по правилата съгласно приложение № 1.

(3) Ръководителите на ведомствата, които отговарят за изпълнението на проекти или група проекти от програмата по ал. 1, определят ръководителите на проекти и операторите на проекти, които отговарят за правилното, пълното и срочното въвеждане и актуализация на информацията за проектите в информационната система по ал. 1.


Чл. 11. (1) В Информационна система за планиране и управление се поддържа информация за:

1. националните програми, стратегии и други стратегически и планови документи за развитието на страната;

2. секторните програми за развитие;

3. планирането, управлението и оценката за изпълнението на проекти и инициативи, които се осъществяват на централно и местно ниво.

(2) В информационната система по ал. 1 не се въвежда класифицирана информация.

(3) При наличието на техническа и процедурна възможност за избягване на двойното въвеждане на данни Информационната система за планиране и управление обменя данни с други информационни системи от и извън структурите на публичната администрация. Министерствата, другите ведомства от централната администрация и областните администрации подпомагат дирекция "Информация и системи за управление на средствата от Европейския съюз" на Министерския съвет при изготвяне на процедурните правила за обменяне на данни.

(4) Поддържането и ползването на Информационната система за планиране и управление се извършва по правилата съгласно приложение № 2.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Ръководителите на проекти и операторите на проекти по чл. 10, ал. 3 се определят в срок един месец от влизането в сила на постановлението.


§ 2. Отменят се:

1. Постановление № 58 на Министерския съвет от 2002 г. за създаване на Съвет за икономическа политика (обн., ДВ, бр. 28 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 2 от 2004 г., бр. 27, 29, 78, 83 и 84 от 2005 г. и бр. 70 от 2006 г.).

2. Решение № 203 на Министерския съвет от 2008 г. (необнародвано).


§ 3. Постановлението се приема на основание чл. 21 от Закона за администрацията.


§ 4. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Приложение № 1 към чл. 10, ал. 2


Правила за поддържане и ползване на Информационната система за инфраструктурни проекти, включени в Националната програма за интегрирано развитие на инфраструктурата


1. Информационната система за инфраструктурни проекти, наричана по-нататък "информационната система", се създава за целите на мониторинга на изпълнението на проектите, включени в Националната програма за интегрирано развитие на инфраструктурата в Република България, наричана по-нататък "програмата".

2. Информационната система е предназначена за използване от Съвета за икономическа политика, от отговорните за реализацията на инфраструктурните проекти министерства и ведомства и от администрацията на Министерския съвет.

3. Информационната система отговаря на следните основни изисквания:

а) поддържа електронна база данни, въз основа на която по зададени финансови, технически и времеви показатели се получават необходимите данни, информация и аналитични справки за осъществяване на мониторинга на изпълнението на проектите, включени в програмата;

б) създава електронно досие на всеки проект, включен в програмата, съдържащо: общи данни, местоположение, планирани и усвоени средства за реализацията му, график на дейностите и тяхното изпълнение във времето;

в) осигурява възможност за лесно запознаване с електронното досие на всеки проект чрез показване на въведени и резултативни данни;

г) осигурява възможност за ефективното следене и управление на всеки проект и подпомага вземането на решения;

д) обхваща всички проекти, включени в програмата и следени от отговорните министерства и ведомства;

е) поддържа процедури за контрол на достъпа до информационната система и защита на данните от неоторизиран достъп.

4. Информационната система съдържа:

а) общи данни за проекта:

- отговорно ведомство;

- координатор на проекта;

- оператор на проекта;

- код (идентификационен номер) на проекта;

- код в информационната система;

- наименование на проекта;

- кратко описание на проекта;

- основание за включване;

- икономически сектор;

- икономически подсектор;

- форма на финансиране;

- възложител, съответно представител на концедента;

- бенефициент;

- изпълнител, съответно концесионер;

- планирано начало на проекта (начална дата);

- планиран край на проекта (крайна дата);

б) локализация на проекта в среда на географска информационна система (ГИС) с данни за проекта;

в) финансови параметри на проекта, които включват заложените в началото на проекта обща индикативна стойност, планираните средства общо по източници на финансиране и планираните средства по шестмесечия общо и по всеки източник;

г) данни и информация за етапите и дейностите за всеки проект, както следва:



Код Етапи и дейности
1 2
I. Етап 1: Програмиране и финансиране
I.1. Дейности при съфинансиране от Европейския
  съюз (ЕС)
I.1.1. Идентифициране на подходяща оперативна
  програма на ЕС и приоритетна ос (от
  бенефициента) - за проектите, които се
  съфинансират от фондовете на ЕС
I.1.2. Публикуване на покана за представяне на
  проектни предложения по тази ос на
  оперативната програма от съответния
  управляващ орган или междинно звено
I.1.3. Внасяне на апликационна форма в
  управляващия орган от бенефициента
I.1.4. Оценка на проектното предложение от
  оценителна комисия на управляващия орган
I.1.5. Сключване на договор между управляващия
  орган и бенефициента
I.2. Дейности при финансиране от държавния
  бюджет
I.2.1. Идентифициране на проекта от официален
  планов или стратегически документ
I.2.2. Съответствие на проекта с финансовата рамка
  на държавния бюджет
I.2.3. Възлагане изработване на предпроектни
  проучвания и анализи
I.2.4. Одобряване изграждането на проекта от
  Съвета за икономическа политика при
  Министерския съвет
I.2.5. Включване на одобрения проект за
  реализиране в специално приложение към
  държавния бюджет
I.3. Дейности при финансиране чрез финансови
  институции
I.3.1. Проект на решение на Министерския съвет за
  сключване на Споразумение за държавен заем
  или кредит с държавни гаранции за
  реализиране на съответен проект
I.3.2. Решение на Министерския съвет за
  ратифициране изграждането на проекта чрез
  държавен заем или заем с държавни гаранции
  със закон
I.3.3. Ратифициране на споразумение за
  финансиране на проекта чрез финансови
  институции
I.4. Дейности при финансиране чрез форми на
  публично-частно партньорство (ПЧП) без
  компенсация, в т.ч. концесии
I.4.1. Възлагане изработване на предпроектни
  проучвания и анализи
I.4.2. Изготвяне на предписания на органа по
  опазване на околната среда и водите във
  връзка със строителството и/или
  експлоатацията на обекта на ПЧП/концесията
I.4.3. Приемане на анализите от екипа за
  подготвителни действия
I.4.4. Изработване обосновката на ПЧП/концесията
I.4.5. Проект на доклад на възложителя, който
  съдържа мотивирано предложение за
  откриване на процедура за предоставяне на
  ПЧП/концесия по чл. 38, ал. 1 от Закона за
  концесиите (ЗК)
I.4.6. Съгласуване от възложителя със съответните
  органи по чл. 16 ЗК на документите по т. I.4.5
I.4.7. Приемане на решение от Министерския съвет по
  чл. 41 ЗК за откриване на процедурата с
  фиксиране вида на ПЧП/концесии без
  компенсация
I.4.8. Обнародване в "Държавен вестник" на
  решението на Министерския съвет за откриване
  на процедурата
I.4.9. Провеждане на процедурите за избор на
  изпълнител
I.4.10. Доклад на комисията с проект на решение за
  определяне на изпълнител/концесионер
I.4.11. Приемане на решение от Министерския съвет за
  определяне на изпълнител/концесионер и
  обнародване в "Държавен вестник"
I.4.12. Сключване на договор за изпълнение на
  ПЧП/концесия без компенсация
I.5. Дейности при финансиране чрез форми на
  публично-частно партньорство (ПЧП) с
  компенсация от държавния бюджет, в т.ч.
  концесии
I.5.1. Възлагане изработване на предпроектни
  проучвания и анализи
I.5.2. Изготвяне предписания на органа по опазване
  на околната среда и водите във връзка със
  строителството и/или експлоатацията на обекта
  на ПЧП/концесията
I.5.3. Приемане на анализите от екипа за
  подготвителни действия
I.5.4. Изработване обосновката на ПЧП/концесията
I.5.5. Проект на доклад на възложителя за откриване
  на процедура за ПЧП/концесия по чл. 38, ал. 1
  ЗК
I.5.6. Проект на решение за откриване на процедура
  за предоставяне на концесия с компенсация
I.5.7. Съгласуване от възложителя със съответните
  органи по чл. 16 ЗК на документите по т. I.5.5 и
  I.5.6
I.5.8. Приемане на решение от Министерския съвет по
  чл.41 ЗК за откриване на процедурата на
  ПЧП/концесия с компенсация
I.5.9. Обнародване в "Държавен вестник" на
  решението на Министерския съвет за откриване
  на процедурата
I.5.10. Провеждане на процедурите за избор на
  изпълнител
I.5.11. Доклад на комисията с проект на решение за
  определяне на концесионер
I.5.12. Приемане на решение от Министерския съвет за
  определяне на концесионер и обнародване в
  "Държавен вестник"
I.5.13. Сключване на договор за изпълнение на
  ПЧП/концесия с компенсация от държавния
  бюджет
I.6. Включване на проекта в Националната
  стратегия за интегрирано развитие на
  инфраструктурата в Република България
II. Етап 2: Идентификация на проекта
II.1. Възлагане изработването на генерален план
II.2. Изработване на генерален план
II.3. Възлагане изработването на екологична оценка
  на генералния план
II.4. Изработване на екологична оценка/ОВОС на
  генералния план
II.5. Провеждане на процедура и издаване на
  становище по екологичната оценка на
  генералния план
II.6. Провеждане на процедура за одобряване и
  влизане в сила на генералния план
II.7. Възлагане изработването на подробен
  устройствен план (ПУП)
II.8. Изработване на ПУП
II.9. Възлагане изработването на екологична оценка
  на ПУП
II.10. Изработване на екологична оценка на ПУП
II.11. Процедиране, одобряване и влизане в сила на
  ПУП
II.12. Провеждане на процедура и издаване на
  административен акт за промяна на
  предназначението на земята за нуждите на
  проекта
II.13. Прилагане на ПУП-извършване на
  отчуждителни процедури
II.14. Прилагане на ПУП-нанасяне на ПУП в
  кадастралната карта
II.15. Възлагане на предварително
  (прединвестиционно) проучване или идеен
  проект
II.16. Изработване на предварително
  (прединвестиционно) проучване или идеен
  проект
II.17. Възлагане на ОВОС на предварителното
  проучване или на идейния проект
II.18. Изработване на ОВОС на предварителното
  проучване или на идейния проект
II.19. Провеждане на процедура и издаване на
  решение по ОВОС на предварителното
  проучване или на идейния проект
II.20. Извършване на археологически проучвания
II.21. Получаване на разрешително за
  хидрогеоложко проучване по чл. 44, ал. 6 от
  Закона за водите (ЗВ) (при необходимост)
II.22. Получаване на разрешително за емисии на
  парникови газове по чл. 131 от Закона за
  опазване на околната среда (ЗООС)
II.23. Получаване на разрешение за изграждане на
  сграда, съоръжение или пътна връзка по чл. 26
  от Закона за пътищата в обслужващите зони и
  ограничителната линия на пътя
III. Етап 3: Формулиране на проекта
III.1. Възлагане изработването на идеен или
  технически проект или възлагане
  изработването на комплексен проект за
  инвестиционна инициатива
III.2. Изработване на идеен или технически проект
  или на комплексен проект за инвестиционна
  инициатива
III.3. Възлагане на ОВОС на комплексния проект за
  инвестиционна инициатива или за
  инвестиционните проекти, с които се изработват
  парцеларни планове
III.4. Изработване на ОВОС на комплексния проект
  за инвестиционна инициатива
III.5. Провеждане на процедура и издаване на
  решение по ОВОС за комплексния проект за
  инвестиционна инициатива или за
  инвестиционните проекти, с които се изработват
  парцеларни планове
III.6. Съгласуване и оценяване съответствието
  (одобряване) на идейния или техническия
  проект
III.7. Разработване проект на финансово
  предложение
III.8. Други разрешения, регистрации и
  съгласувателни документи, които са условие за
  съгласуване на инвестиционния проект и за
  разрешаване на строителството
III.9. Получаване на разрешително за ползване на
  воден обект по чл. 46 ЗВ
III.10. Получаване на разрешително за водовземане
  по чл. 44 ЗВ
III.11. Получаване на разрешение по Закона за
  гражданското въздухоплаване (ЗГВ) за
  изграждане на обекти от инфраструктурата на
  гражданското въздухоплаване
III.12. Получаване на разрешение по ЗГВ за
  строителство в сервитутните зони на влияние
  на летището
III.13. Учредяване право на ползване и сервитути
  върху гори и земи от горския фонд по чл. 16а от
  Закона за горите
III.14. Получаване на писмено съгласие за
  строителство по чл. 13, ал. 2 от Закона за
  защитените територии
III.15. Получаване на разрешително по чл. 104 ЗООС
  за изграждане на съоръжение
III.16. Разрешение за строеж
ІV. Етап 4: Реализация на проекта
ІV.1. Провеждане на процедури за определяне на
  консултант/инженер (строителен надзор)
ІV.2. Подготовка на процедурата за възлагане на
  строителство (документация за възлагане по
  ЗОП или подготвителни действия за
  предоставяне на концесия)
ІV.3. Провеждане на процедури за възлагане на
  строителство (по ЗОП или по ЗК)
ІV.4. Избор на изпълнител/концесионер
ІV.5. Провеждане на преговори и сключване на
  договора за строителство
ІV.6. Провеждане на процедури за възлагане на
  проектирането за нуждите на изпълнение на
  строителството (разработване на технически
  или работен проект)
ІV.7. Проектиране за нуждите на изпълнението
  (разработване на технически или работен
  проект) на изпълнение на строителството
ІV.8. Изпълнение на договора за строителните
  дейности по проекта
ІV.9. Авансово плащане (дата на извършване)
ІV.10. Междинни плащания (дата на извършване)
ІV.11. Получаване на удостоверение за
  експлоатационна годност на летище-по чл. 44
  ЗГВ
ІV.12. Получаване на удостоверение за
  експлоатационна годност на пристанище-по
  чл. 95 от Закона за морските пространства,
  вътрешните водни пътища и пристанищата в
  Република България
ІV.13. Получаване на удостоверение за
  експлоатационна годност на жп
  инфраструктура-по чл. 115а от Закона за
  железопътния транспорт
ІV.14. Получаване на разрешение за пускане в
  експлоатация на съоръжение с повишена
  опасност -
  по чл.40 от Закона за техническите изисквания
  към продуктите
ІV.15. Получаване на разрешение по чл. 12 от Закона
  за управление на отпадъците като условие за
  разрешаване ползването на строежа
ІV.16. Получаване на удостоверение по чл. 52, ал. 5 от
  Закона за кадастъра и имотния регистър като
  основание за въвеждане на обекта в
  експлоатация
ІV.17. Предаване и въвеждане на обекта в
  експлоатация
V. Етап 5: Оценка на проекта
V.1. Одит
V.2. Окончателна оценка
V.3. Заключително плащане
V.4. Последваща оценка


д) система за отчитане изпълнението на проектите с възможност за получаване на аналитични справки за планираното и реалното изпълнение на проектите по определени финансови, технически и времеви показатели, включително агрегиране на базите данни по отношение на планирани и усвоени средства за инвестиционните проекти (общо и по години и шестмесечия) и изпълнение на планирани дейности и етапи, както следва:

- общи данни за проект;

- финансиране на проект, в т. ч. планирани средства общо и по шестмесечия, усвоени средства за проекта общо и по шестмесечия и по години, усвоени средства за проекта по шестмесечия и по години спрямо плана (процент усвояване), планирани средства с натрупване по шестмесечия и по години, усвоени средства за проекта по шестмесечия и по години с натрупване и изпълнение за проекта спрямо плана в процент с натрупване към настоящ момент;

- изпълнение на сроковете съгласно времевия график за проект, в т. ч. данни за планови дати за начало и край на етапа, начало и край на реализацията на проекта, планова продължителност на дейности и етапи и отчети за продължителност на реализацията на всяка дейност и етап, за удължена реализация и за съкратена реализация в процент от времетраенето на етапа и от времетраенето на проекта, за закъсненията в изпълнението на проекта и др.;

- статистика за изпълнението на проекта по етапи, в т. ч. достигнат процент на изпълнение на дейностите и реализирано закъснение по етапи;

- линейни графици за изпълнение на проектите, които се генерират автоматично с въвеждането на плановите дати за начало и край на дейност и датите за реализация на дейност;

- агрегиране и анализ на информацията за изпълнение на финансовите и времевите параметри за проектите в програмата или за група проекти по различен избор на критерии;

е) система за въвеждане и контрол на данните за проектите от отговорник (оператор) от съответното ведомство (възложител или бенефициент) на проекта, в т.ч. планови данни и данни за изпълнението на проектите в произволно избран момент от оператора на проекта;

ж) автоматичен семантичен контрол за качеството на въвежданите от операторите данни.

5. Информационната система се поддържа и е достъпна на електронен адрес: www.infra.government.bg.


Приложение № 2 към чл. 11, ал. 4


Правила за поддържане и ползване на Информационната система за планиране и управление


1. Информационната система за планиране и управление (ИСПУ) подпомага работата на Съвета за икономическа политика и други заинтересувани структури от държавната, областната и общинската администрация във връзка с координацията на планирането, управлението и оценката на резултатите на проекти и инициативи, свързани с постигането на националните цели за развитие.

2. Управление и адрес на ИСПУ

2.1. Информационната система за планиране и управление се поддържа като единна електронна база данни на електронен адрес: www.ispu.government.bg.

2.2. Дирекция "Информация и системи за управление на средствата от Европейския съюз" на Министерския съвет е администратор на ИСПУ, отговаря за поддържането й като електронна база данни и осъществява контрол върху пълнотата и сроковете за въвеждане и актуализация на информацията по реда на т. 6.

3. Структура на информацията

3.1. Информационната система за планиране и управление съдържа информация за проектите, отнасяща се до тяхната фаза, стратегическите документи, на базата на които се изпълняват, секторите и подсекторите на прилагане, оценка на въздействието и показатели за мониторинг, размера, етапите, сроковете и формата на финансиране (подпомагане), партньорите, териториалния обхват, както и новини, свързани с проектите.

3.2. Информацията в ИСПУ се поддържа чрез класификатори, определящи типа на съответната информация. Използвани са утвърдени класификатори за статистически нужди в страната и такива, които биха дали възможност за обмен на информация с местни и международни организации.

3.3. Информацията в ИСПУ е организирана по начин, който осигурява възможност за:

3.3.1. изготвяне на доклади, справки и графики за въведените проекти и инициативи по предварително зададени от потребителя критерии;

3.3.2. самостоятелно дефиниране на доклади, справки и графики за въведените проекти и инициативи;

3.3.3. получаване на информация за връзките между отделните записи;

3.3.4. получаване на справка за другите проекти, в които участва организацията, отговорната институция, изпълнителят или бенефициентът, както и информация за връзката с тях;

3.3.5. получаване на информация за плана за работа с донорите, както и актуалните новини в сектора, за който се отнася проектът.

3.4. Информацията в ИСПУ се поддържа на български език.

4. Процедури за получаване на информация от ИСПУ. Право на достъп

4.1. Информационната система за планиране и управление се състои от публична и служебна част.

4.2. Публичната част на ИСПУ предоставя обобщена информация за въведените проекти и инициативи, от която се ползват всички потребители. Структурата на предоставяната публична информация за проектите с международно финансиране се одобрява от Съвета за икономическа политика по предложение на администратора.

4.3. Служебната част на ИСПУ предоставя детайлизирана текстова, таблична и графична информация за въведените проекти и инициативи. Структурата на информацията в ИСПУ е посочена в т. 3.1. Служебната част на ИСПУ е достъпна за предварително овластени потребители, ползващи се от правото на пълен достъп, които имат права на преглед, въвеждане и актуализация на информация. От правото на пълен достъп се ползват:

4.3.1. представители на държавната администрация;

4.3.2. представители на международните партньори за развитие;

4.3.3. операторите на проекти - определените служители за въвеждане и актуализация на информацията по определен проект или група проекти;

4.3.4. определени служители от звената за връзки с обществеността;

4.3.5. технически персонал на ИСПУ, осигуряващ техническа и методическа поддръжка на информацията;

4.3.6. други служители и представители на институции.

4.4. Решението за приемане на изменения в ИСПУ, както и за свързването й с други електронни бази данни, се взема от Съвета за икономическа политика по предложение на администратора.

5. Процедури за определяне на лица с пълен достъп и отговорници за въвеждане и актуализация на информация в ИСПУ

5.1. Министрите и ръководителите на ведомства определят със заповед лицата с пълен достъп и отговорниците за въвеждане и актуализация на информация (оператори на проекти, представители на информационните служби), които пряко предоставят актуалната информация в ИСПУ.

5.2. Длъжностните лица, които предоставят информация за проектите, в които участва администрацията на Министерския съвет, се определят със заповед на главния секретар на Министерския съвет.

5.3. Представителите на организации извън структурите на държавната администрация се определят съгласно процедурите и принципите за сътрудничество, обявени в Общите условия за работа с ИСПУ (т. 8).

5.4. Право на пълен достъп се придобива след получаване от администратора на ИСПУ на писмено предложение за включване в ИСПУ.

5.5. Определените служители въвеждат и актуализират информацията в ИСПУ по реда и начина, предвидени в т. 6, и след писменото разрешение на техния пряк ръководител.

5.6. Министерствата и ведомствата своевременно уведомяват администратора за промени на определените лица за въвеждане и актуализация на информация в ИСПУ и за необходимост от прекратяване или промяна на достъпа.

6. Срок и отговорности за въвеждане на информацията в ИСПУ

6.1. Лицата, определени по реда на т. 5, отговарят за правилното, точното, пълното и навременното предоставяне на информацията в ИСПУ.

6.2. Администраторът на ИСПУ е длъжен при писмено поискване от съответното ведомство/институция да осигури обучение на определените за въвеждане и актуализация на информация лица по:

6.2.1. подлежащите на вписване обстоятелства;

6.2.2. процедурите за въвеждане и актуализация на информация в ИСПУ;

6.2.3. потребителския интерфейс.

6.3. Администраторът поддържа и актуализира техническата и потребителската документация на ИСПУ.

6.4. Администраторът е длъжен да уведоми съответните потребители за промени, засягащи функциите им по отношение на процедурите за въвеждане и актуализация на информация в ИСПУ, и при необходимост да проведе обучения за работа с нея.

6.5. Подлежащите на вписване обстоятелства за текущите проекти, както и промените в тях се въвеждат и актуализират в ИСПУ в срок 7 календарни дни от датата на настъпването им, а за подготвяните проекти - до 7 календарни дни от датата на официалното вземане на решение за подготовка на проекта. Вписаните промени се изпращат в писмен вид в дирекция "Информация и системи за управление на средствата от Европейския съюз" на Министерския съвет до 3 календарни дни от датата на въвеждането им.

6.6. С оглед избягване на двойното въвеждане на данни ИСПУ обменя информация с всички необходими информационни системи от и извън структурите на публичната администрация при възникване на техническа и процедурна готовност. Министерствата и ведомствата подпомагат администратора на ИСПУ за изготвяне на процедурните правила на обмен на информация между информационните системи.

7. Правомощие за заличаване на информация, въведена в ИСПУ

7.1. Въведената в ИСПУ информация за проект може да се заличава само по взаимно съгласие от представителите на финансиращата организация и отговорната институция от българска страна.

7.2. Заличаването на информацията се извършва от администратора след предоставяне от заинтересуваните страни на изричното им писмено съгласие за това.

8. Общи условия за работа с ИСПУ

8.1. Администраторът приема Общи условия за работа с ИСПУ, които се одобряват от Съвета за икономическа политика и се обявяват в публичната част на ИСПУ.

8.2. Общите условия формулират правилата за сътрудничество и обмен на информация за проекти с международно финансиране с институции и организации извън структурите на държавната администрация.

8.3. Общите условия не могат да противоречат на процедурите в правилата и са задължителни за всички потребители.

8.4. Общите условия включват процедурите за предоставяне на необходимите пароли, имена за ползване, реда и начина за сваляне и добавяне на документи към портала от лицата, които са оправомощени за това, както и предвиждат правилата и реда за прекратяване или спиране на достъпа до базата данни.

8.5. Потребителите на ИСПУ изразяват съгласието си с общите условия както в електронна форма, така и писмено - чрез заявка, подписана и подпечатана от оправомощено лице, изпратена на адреса, посочен от администратора в общите условия.

9. Авторско право върху базата данни и ограничение на предоставяне на информацията от ИСПУ

9.1. Имуществените и неимуществените авторски права върху базата данни и съвкупността на включената в нея информация принадлежат на администратора на ИСПУ.

9.2. Лицата, ползващи се от правото на пълен достъп до ИСПУ, не могат да възпроизвеждат, разпространяват или използват по какъвто и да е друг начин освен за служебни цели информация от ИСПУ без изричното писмено съгласие на администратора.

10. Защита на информацията

10.1. Правото на пълен достъп, предоставено на лицата по реда на т. 5, не може да се преотстъпва, без да се уведоми администраторът.

10.2. Паролите и потребителските имена за пълен достъп са лични и не могат да се преотстъпват на други лица.

10.3. Всеки ползвател отговаря за съхраняването на предоставената му парола и потребителско име.

10.4. Потребителите с пълен достъп, които имат право на редакция и актуализация на информация за проектите, променят паролите си в началото на всеки месец.

10.5. При загубени, откраднати или забравени потребителски имена или пароли потребителят уведомява администратора на ИСПУ до два дни от установяването на проблема. Администраторът е длъжен да уведоми потребителя за новите му данни за достъп в рамките на 24 часа.


Промени настройката на бисквитките