ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 163 ОТ 16 ЮЛИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РЕЗОЛЮЦИЯ 1747 НА СЪВЕТА ЗА СИГУРНОСТ НА ООН ОТ 24 МАРТ 2007 Г. И ОБЩА ПОЗИЦИЯ 246 НА СЪВЕТА НА ЕС ОТ 23 АПРИЛ 2007 Г. ОТНОСНО
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 163 ОТ 16 ЮЛИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РЕЗОЛЮЦИЯ 1747 НА СЪВЕТА ЗА СИГУРНОСТ НА ООН ОТ 24 МАРТ 2007 Г. И ОБЩА ПОЗИЦИЯ 246 НА СЪВЕТА НА ЕС ОТ 23 АПРИЛ 2007 Г. ОТНОСНО ИСЛЯМСКА РЕПУБЛИКА ИРАН
Обн. ДВ. бр.61 от 27 Юли 2007г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В Постановление № 83 на Министерския съвет от 2007 г. за изпълнение на Резолюция 1737 на Съвета за сигурност на ООН от 23 декември 2006 г. и на Обща позиция 140 на Съвета на ЕС от 27 февруари 2007 г. за налагане на санкции на Ислямска република Иран (ДВ, бр. 34 от 2007 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нов чл. 2:
"Чл. 2. (1) Забраняват се преките или непреките доставки, продажби и трансфери за Иран, извършвани от българска територия или от български граждани, или чрез използването на плавателни съдове или самолети под български флаг, на въоръжение и свързано с него оборудване от всякакъв вид, включително оръжия и боеприпаси, военни транспортни средства и оборудване, паравоенно оборудване и резервни части за тях, с изключение на невоенни транспортни средства, произведени или приспособени за осигуряване на балистична защита и предназначени единствено за осигуряване защитата на служителите на ЕС и на държавите - членки на ЕС, в Иран.
(2) Забраняват се доставките от Иран, извършвани от български граждани или чрез използването на плавателни съдове или самолети под български флаг, на всякакво въоръжение и свързано с него оборудване, независимо дали произхожда от територията на Иран или не."
2. Досегашните чл. 2, 3 и 4 стават съответно чл. 3, 4 и 5.
3. Създава се чл. 6:
"Чл. 6. Забранява се предоставянето на субсидии, финансова помощ и концесионни заеми на правителството на Ислямска република Иран, включително чрез участие в международни финансови институции, освен за хуманитарни цели и за целите на развитието."
4. В § 3 от заключителните разпоредби след думите "Резолюция 1737 на Съвета за сигурност на ООН от 23 декември 2006 г." се поставя запетая и се добавя "Резолюция 1747 от 24 март 2007 г.", а след думите "Обща позиция 140 на Съвета на ЕС от 27 февруари 2007 г." се добавя "и Обща позиция 246 на Съвета на ЕС от 23 април 2007 г.".
5. В заглавието на приложението думите "към чл. 2, ал. 1, чл. 2, ал. 6 и чл. 3, ал. 1" се заменят с "към чл. 3, ал. 1 и 6 и чл. 4, ал. 1" и в основния текст се правят следните допълнения:
а) в раздел "I. Организации" се създават т. 11 - 23:
"11. Промишлена група за боеприпаси и металургия (Ammunition and Metallurgy Industries Group - AMIG), известна също като Група за производство на боеприпаси (Ammunition Industries Group). Контролира компанията 7th of Tir. AMIG е собственост и под контрола на Организацията за промишлена отбрана (DIO).
12. Ядрен научноизследователски и производствен център в Есфахан (Esfahan Nuclear Fuel Research and Production Center - NFRPC) и Ядрен технологичен център в Есфахан (Esfahan Nuclear Technology Center - ENTC) - подразделения на компанията за производство и доставка на ядрено гориво на Организацията за атомна енергия на Иран, която се занимава с обогатителна дейност.
13. Компания "Кавошиар" (Kavoshyar Company) - дъщерна компания на Организацията за атомна енергия на Иран, доставяща стъклени фибри, вакуумни пещи и лабораторно оборудване за иранската ядрена програма.
14. "Парчин Кемикъл Индъстриз" (Parchin Chemical Industries) - филиал на DIO, произвеждаща боеприпаси, експлозиви и твърдо реактивно гориво за балистични ракети.
15. Ядрен научноизследователски център в Карадж - структура от научноизследователския отдел на Организацията за атомна енергия на Иран.
16. Компания "Новин Енърджи" (Novin Energy
Company, известна още като Pars Novin) - работи в рамките на Организацията за атомна енергия на Иран, като от нейно име и нареждане е трансферирала финансови средства на организации, свързани с ядрената програма на Иран.
17. Промишлена група за крилати управляеми ракети (Cruise Missile Industry Group), известна още като промишлена група за морска противоракетна отбрана (Naval Defence Missile Industry Group) - производство и разработка на крилати управляеми ракети. Отговаря за морски ракети, включително крилати управляеми ракети.
18. Банка "Сепах" (Bank Sepah) и банка "Сепах Интернешънъл" (Bank Sepah International) - Банката е предоставяла подкрепа на Организацията за аерокосмическа промишленост и нейните филиали, сред които промишлена група "Шахид Хеммат" и промишлена група "Шахид Багери".
19. Промишлена група "Санам" (Sanam Industrial Group) - филиал на Организацията за аерокосмическа промишленост, закупувала от нейно име оборудване за ракетната програма.
20. Промишлена група "Ya Mahdi" - филиал на Организацията за аерокосмическа промишленост, свързана със закупуване в международен план на ракетно оборудване.
Структури на "Ислямския революционен охранителен корпус" (Iranian Revolutionary Guard Corps):
21. Qods Aeronautics Industries - произвежда безпилотни летателни апарати, парашути, парапланери, парамотори и др. От Корпуса заявяват, че използват тези изделия като част от концепцията си за водене на "асиметрична война".
22. Фирма за авиационни услуги "Парс" (Pars Aviation Services Company) - поддържа различни летателни апарати, сред които Ми-171, намиращ се на въоръжение във военновъздушните сили на Ислямския корпус.
23. Sho'a' Aviation - произвежда свръхлеки летателни апарати/микролампи, за които от Корпуса твърдят, че използват като част от своята концепция за водене на "асиметрична война".";
б) в раздел "II. Физически лица" се създават т. 13 - 27:
"13. Ферейдун Аббаси-Давани (Fereidoun Abbasi-Davani) - водещ специалист в Министерството на отбраната и логистиката на въоръжените сили на Иран, свързан с Института по приложна физика, работи в тесни връзки с Мохсен Факризаде-Махабеди (включен по-долу).
14. Мохсен Факризаде-Махабеди (Mohsen Fakhrizadeh-Mahabedi) - водещ специалист, учен в Министерството на отбраната, бивш ръководител на Научноизследователския център по физика. МААЕ е отправила молба за разговор с него относно дейността на Центъра по времето, когато той е бил негов ръководител, което е било отказано от Иран.
15. Сейед Джабер Сафдари (Seyed Jaber Safdari) - управител на Центъра за обогатяване на гориво в Натанз.
16. Амир Рахими (Amir Rahimi) - директор на Ядрения научноизследователски и производствен център в Есфахан, подразделение на Компанията за производство и доставка на ядрено гориво към Организацията за атомна енергия на Иран, която се занимава с обогатителна дейност.
17. Мохсен Ходжати (Mohsen Hojati) - ръководител на промишлена група "Фаджр", включена в списъка заради ролята си в програмата за балистични ракети.
18. Мехрдада Ахлаги Кетабчи (Mehrdada Akhlaghi Ketabachi) - директор на "Шахид Багери", включена в списъка заради ролята си в програмата за балистични ракети.
19. Насер Малеки (Naser Maleki) - директор на "Шахид Хеммат", включена в списъка заради ролята си в програмата на Иран за балистични ракети. Насер Малеки е високопоставен служител на Министерството на отбраната, наблюдаващ работата по програмата за балистични ракети "Шахаб-3". Ракетите "Шахаб-3" са използваните в момента от Иран балистични ракети с далечен обхват.
20. Ахмад Дераханде (Ahmad Derakhshandeh) - председател и управляващ директор на банка "Сепах", финансираща Организацията за аерокосмическа промишленост и нейните дъщерни предприятия, сред които "Шахид Багери" и "Шахид Хеммат".
Лица, свързани с "Ислямския революционен охранителен корпус" (Iranian Revolutionary Guard Corps):
21. Бригаден генерал Мортеза Резаи (Brig Gen Morteza Rezaie) - заместник-командир на Ислямския революционен охранителен корпус.
22. Вицеадмирал Али Акбар Ахмадиан (Vice Admiral Ali Akbar Ahmadian) - командващ на Обединения щаб на ИРОК.
23. Бригаден генерал Мухаммад Реза Захеди (Brig Gen Mohammad Reza Zahedi) - командващ сухопътните сили на ИРОК.
24. Контраадмирал Мортеза Сафари (Rear Admiral Morteza Safari) - командващ военноморските сили на ИРОК.
25. Бригаден генерал Мохаммад Хеджази (Вrig Gen Mohammad Hejazi ) - командващ силите за съпротива "Басидж".
26. Бригаден генерал Касем Солеймани (Brig Gen Qasem Soleimani) - командващ специалните сили "Кудс".
27. Генерал Золкадр (Gen Zolqadr) - заместник-министър на вътрешните работи по въпросите на сигурността.";
в) създава се раздел III:
"III. Лица и организации, определени от Съвета на ЕС:
Име | Идентифицираща информация | Основания |
1 | 2 | 3 |
Reza AGHAZADEH | Дата на раждане: | Ръководител на Организацията за атомна енергия |
15.3.1949 г., | на Иран (AEOI). Oрганизацията наблюдава ядрена- | |
международен паспорт | та програма на Иран и е посочена в Резолюция 1737 | |
номер: S 4409483, | (2006) на ССООН | |
валидност: 26.4.2000 г. - 27.4.2010 г.; | ||
издаден в Техеран; | ||
място на раждане: Khoy | ||
Amir Moayyed ALAI | Занимава се с управление на сглобяването и проектирането на центрофуги. Съветът на управляващите на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран за прекратяване на всякакви обогатителни дейности. Това включва всякакви работи, свързани с центрофуги. На 27.8.2006 г. Alai получава специална награда от президента Ахмадинеджад за ролята си по управлението на сглобяване и проектиране на центрофуги. | |
Mohammed Fedai | Занимава се с производството на амониев уранил | |
ASHIANI | карбонат (AUC) и управлението на обогатителния комплекс в Натанз. Към Иран е отправено искане за прекратяване на всякакви обогатителни дейности. На 27.8.2006 г. Ashiani получава специална награда от президента Aхмадинеджад за ролята си в процеса на производство на AUC и за управлението и проектирането на дизайна на обогатителния комплекс на площадката Натанз (Kaшан). | |
Haleh BAKHTIAR | Занимава се с производство на магнезий, концентрация 99,9 %. На 27.8.2006 г. получава специална награда от президента Aхмадинеджад за тази дейност. Магнезий с такава чистота се използва за производство на твърд уран, който може да бъде отливан в материали, използвани за ядрени оръжия. Иран е отказал на МААЕ достъп до документ относно производството на полусфери от твърд уран, които се използват единствено при ядрени оръжия. | |
Morteza BEHZAD | Занимава се с изработка на компоненти за центрофуги. Към Иран е отправено искане за прекратяване на всякакви обогатителни дейности, включително всякакви работи, свързани с центрофуги. На 27.8.2006 г. получава специална награда от президента Aхмадинеджад за ролята си в изработването на сложни и прецизни компоненти за центрофуги. | |
Dr. Hoseyn (Hossein) | адрес на NFPC: AEOI-NFPD, | Депутат и главен директор на Компанията за произ- |
FAQIHIAN | PO Box: 11365-8486, Tehran/Iran | водство и снабдяване с ядрено гориво (NFPC), структура на Aгенцията за атомна енергия на Иран. Компанията се занимава с обогатителни дейности, за които Съветът на управляващите на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран да бъдат прекратени. |
Seyyed Hussein (Hossein) | Длъжностно лице в Aгенцията за атомна енергия на | |
HUSSEINI (HOSSEINI) | Иран, работило по проекта за проучвателен реактор с тежка вода (IR40) в Aрак. В Резолюция 1737 на ССООН се отправя искане към Иран за прекратяване на работата по проекти, свързани с тежка вода. | |
Javad KARIMI SABET | Президент на Енергийна компания "Новин". Получава през август 2006 г. специална награда от президента Aхмадинеджад за ролята си в разработването, производството, инсталирането и въвеждането в експлоатация на ядреното оборудване на площадката в Нaтанз. | |
Said Esmail | Заместник-ръководител на Aгенцията за атомна | |
KHALILIPOUR | енергия на Иран. Aгенцията наблюдава ядрената програма на Иран и е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН. | |
Ali Reza KHANCHI | адрес на Ядрения | Ръководител на Ядрения научноизследователски |
научноизследователски център (NRC): AEOI-NRC | център в Техеран (TNRC) към Aгенцията за атомна енергия на Иран. МААЕ продължава да иска от Иран | |
PO Box: 11365-8486 Tehran/Iran; | разяснения относно провеждането на експерименти | |
факс: (+9821) 8021412 | в TNRC, свързани с обогатяване на плутоний, включително относно наличието на частици от високо обогатен уран в екологични проби, взети от депото за складиране на отпадъци в Kaрaдж, където се намират контейнери, съхранявали използвани в тези експерименти обекти с обеднен уран. | |
Hamid-Reza | Занимава се с управление на производството в Заво- | |
MOHAJERANI | да за преработка на уран (UCF) в Есфахан. | |
На 27 август 2006 г. получава специална награда от президента Ахмадинеджад за ролята си в управлението на производството в завода и за планирането, построяването и инсталирането на блок UF6 (UF6 е захранващ материал, използван за обогатяване). | ||
Houshang NOBARI | Занимава се с управлението на обогатителния комплекс в Натанз. Съветът на управляващите на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран за прекратяване на всякакви обогатителни дейности, което включва работата на обогатителния комплекс в Натанз (Kaшан). На 27.8.2006 г. получава специална награда от президента Aхмадинеджад за ролята си по успешното управление и изпълнение на плана за площадката в Нaтaнз (Kaшан). | |
Dr. Javad RAHIQI | Началник на Центъра за ядрени технологии в Eсфахан към Aгенцията за атомна енергия на Иран. Центърът наблюдава Завода за преработка на уран в Eсфахан. Съветът на управляващите на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран за прекратяване на всякакви обогатителни дейности, което включва всякакви работи, свързани с преработката на уран. Aгенцията наблюдава ядрената програма на Иран и е посочена в Резолюция 1737 (2006) на ССООН. | |
Abbas RASHIDI | Участва в работата по обогатяването в Натанз. Съветът на управляващите на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран за прекратяване на всякакви обогатителни дейности. На 27.8.2006 г. получава специална награда от президента Ахмадинеджад за управлението и значителната си роля в осигуряването на успешната операция по обогатителната каскада със 164 центрофуги в Натанз. | |
Abdollah SOLAT SANA | Изпълнителен директор на Завода за преработка на уран (UCF) в Eсфахан, произвеждащ захранващия материал UF6 за обогатителния завод в Натанз. На 27.8.2006 г. получава специална награда от президента Ахмадинеджад за дейността си. | |
Организация за аеро- | AIO, 28 Shian 5, Lavizan, Tehran | Наблюдава производството на ракети на Иран, вклю- |
космическа промиш- | чително промишлените групи "Shahid Hemmat", | |
леност - AIO | "Shahid Bagheri" и "Fajr", всичките посочени в Ре- | |
(Aerospace Industrial | золюция 1737 (2006) на СС на ООН. Ръководителят | |
Organization) | на AIO и други двама високопоставени служители също са посочени в нея. | |
Armament Industries | Pasdaran Av., PO Box 19585/777, | Филиал на Организацията за промишлена |
Tehran | отбрана (DIO). | |
Център за отбрани- | Pasdaran Av., PO Box 19585/777, | Занимава се с научноизследователска и развойна |
телни технологии и | Tehran | дейност. Филиал на DIO. DTSRC осъществява го- |
научни изследвания | ляма част от покупките за DIO. | |
(DTSRC) - известен | ||
също под името | ||
Educational Research | ||
Institute/Moassese | ||
Amozeh | ||
Va Tahgiaghati | ||
(ERI/MAVT Co.) | ||
Jaber Ibn Hayan | AEOI-JIHRD PO Box: 11365-8486; | Лаборатория на Aгенцията за атомна енергия на |
Tehran; 84, 20th Av. Entehaye | Иран, която се занимава с дейности, свързани с | |
Karegar Shomali Street; Tehran | цикъла на производство на горивото. Разположена е в Ядрения научноизследователски център в Техеран (TNRC) и не е била декларирана от Иран по силата на споразумението за гарантиране преди 2003 г., макар че в нея са се извършвали дейности по преработка. | |
Marine Industries | Pasdaran Av., PO Box 19585/777, | Филиал на DIO. |
Tehran | ||
Компания за производ- | AEOI-NFPD, PO Box: 11365-8486, | Отделът за производство на ядрено гориво (NFPD) |
ство и доставка на | Tehran/Iran | на Aгенцията за атомна енергия на Иран се занима- |
ядрено гориво | ва с научни изследвания и развойна дейност по от- | |
(NFPC) | ношение на цикъла на производство на ядрено гори- | |
во, включително: проучване, добиване, обогатяване и преработка на уран, както и управление на ядрени отпадъци. NFPC е наследничката на NFPD, занимаваща се с научноизследователска и развойна дейност относно цикъла на производство на ядрено гориво, включително преработка и обогатяване. | ||
Special Industries Group | Pasdaran Av., PO Box 19585/777, | Филиал на DIO. |
Tehran | ||
Компания TAMAS | TAMAS се занимава с обогатителни дейности, за | |
които Съветът на управляващите на МААЕ и Съветът за сигурност са отправили искане към Иран да бъдат прекратени. TAMAS е структура, обхващаща четири дъщерни фирми, една от които се занимава с извличане на уран до етап концентрация, а друга отговаря за преработката и обогатяването на урана и за отпадъците. | ||
" |
§ 2. В т. 8 "Иран" от Списъка на държавите и организациите, спрямо които Република България прилага забрана или ограничения върху продажбата и доставките на въоръжение и свързано с него оборудване, в съответствие с резолюции на Съвета за сигурност на ООН и решения на Европейския съюз и на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, утвърден с Постановление № 91 на Министерския съвет от 2001 г. (обн., ДВ, бр. 37 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 70 от 2002 г., бр. 22 и 61 от 2003 г., бр. 9, 61 и 110 от 2004 г., бр. 24, 74 и 98 от 2005 г., бр. 22, 32, 33 и 92 от 2006 г. и бр. 7, 32, 34, 41 и 46 от 2007 г.), се правят следните допълнения:
1. В колона 3 накрая се добавя:
"Резолюция 1747 на Съвета за сигурност на ООН от 24.03.2007 г. и Обща позиция 246 на Съвета на ЕС от 23.04.2007 г."
2. В колона 4 накрая се добавя:
"Резолюция 1747 (2007):
1. Забраняват се доставките от Иран на всякакво въоръжение и свързано с него оборудване, независимо дали произхожда от територията на Иран или не.
2. Забраняват се преките или непреките доставки, продажби или трансфери за Иран, извършвани от територията на държавите членки или от техни граждани, или чрез използването на плавателни съдове или самолети под техен флаг, на танкове, бронетранспортьори, артилерийски системи с голям калибър, бойни самолети и вертолети, бойни кораби, ракети и ракетни системи, така както са определени за целите на Регистъра на ООН за конвенционалните оръжия.
3. Забранява се предоставянето на Иран на всякаква техническа помощ или обучение, финансова помощ, инвестиране, брокерски или други услуги, както и преводите на финансови ресурси и услуги, свързани с доставката, продажбата, трансфера, производството или употребата на изделията по т. 2, с оглед предотвратяването на дестабилизиращо натрупване на оръжия.
Обща позиция 246 (2007): Забраняват се преките или непреките доставки, продажби или трансфери за Иран, извършвани от територията на държавите членки или от техни граждани, или чрез използването на плавателни съдове или самолети под техен флаг, на въоръжение и свързано с него оборудване от всякакъв вид, включително оръжия и боеприпаси, военни транспортни средства и оборудване, паравоенно оборудване и резервни части за тях, с изключение на невоенни транспортни средства, произведени или приспособени за осигуряване на балистична защита и предназначени единствено за осигуряване защитата на служителите на ЕС и на държавите - членки на ЕС, в Иран."