Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 56 от 10.VII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 154 ОТ 29 ЮНИ 2007 Г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ ПРОГРАМАТА НА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА ПРОЦЕСА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА ЗА ПЕРИОДА МАЙ 2007 - МАЙ 2008 Г. И ЗА ОРГАНИЗАЦИОННОТО Й ОСИГУРЯВАНЕ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 154 ОТ 29 ЮНИ 2007 Г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ ПРОГРАМАТА НА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА ПРОЦЕСА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА ЗА ПЕРИОДА МАЙ 2007 - МАЙ 2008 Г. И ЗА ОРГАНИЗАЦИОННОТО Й ОСИГУРЯВАНЕ

В сила от 10.07.2007 г.

Обн. ДВ. бр.56 от 10 Юли 2007г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. Утвърждава Програмата на Българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа за периода май 2007 - май 2008 г. съгласно приложението.


Чл. 2. (1) Създава Координационен комитет за координиране на дейностите по подготовката и провеждането на инициативите по време на Българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, наричан по-нататък "Координационния комитет", в състав:



Председател: Любомир Кючуков - заместник-министър на външните работи
Членове: - заместник-министър на икономиката и енергетиката
  - заместник-министър на финансите
  - заместник-министър на отбраната
  - заместник-министър на вътрешните работи
  - заместник-министър на правосъдието
  - заместник-министър на транспорта
  - заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството
  - заместник-министър на здравеопазването
  - заместник-министър на труда и социалната политика
  - заместник-министър на образованието и науката
  - заместник-министър на културата
  - заместник-министър на държавната администрация и административната реформа
  - заместник-министър на околната среда и водите
  - заместник-министър на земеделието и горите
  - заместник-министър на държавната политика при бедствия и аварии
  - председателят на Държавната агенция по туризъм
  - директорът на Националната служба за охрана
  - външнополитическият съветник на министър-председателя
  - директорът на дирекция "Правителствен протокол" на Министерския съвет.
   

(2) За участие в Координационния комитет да бъдат поканени секретар по външната политика на Президента на Републиката, външнополитическият съветник на председателя на Народното събрание, директорът на дирекция "Протокол" на Президента на Републиката, кметовете на общините, в които ще бъдат проведени съответните прояви.

(3) Поименният състав на Координационния комитет се определя от съответните министри и ръководители на ведомствата, посочени в ал. 1, в срок 5 работни дни от датата на обнародване на постановлението в "Държавен вестник", за което информират неговия председател.

(4) Координационният комитет в съответствие с Програмата на Българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа за периода май 2007 - май 2008 г. координира дейностите по подготовката и провеждането на проявите.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Заинтересуваните министерства и ведомства представят на Координационния комитет в срок един месец от обнародването на постановлението план-сметка за средствата, необходими за техните мероприятия.


§ 2. Министерството на външните работи да издаде визи за участниците в срещата и за акредитираните журналисти, за които между Република България и съответната държава има визов режим, без заплащане на такси за молби за визи и такси за визи.


§ 3. Постановлението се приема на основание чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България, чл. 21 от Закона за администрацията и чл. 6, т. 2 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация.


§ 4. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


§ 5. Изпълнението на постановлението се възлага на заместник министър-председателя и министър на външните работи и на заинтересуваните министри и председатели на агенции по отношение на проявите, които са от техните компетенции, и на председателя на Координационния комитет за Българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа.


Приложение към чл. 1


ПРОГРАМА на Българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ)


Основен приоритет на Българското председателство на ПСЮИЕ ще бъде запазването на стабилността на региона и засилването на регионалния характер на сътрудничеството в тясно взаимодействие с Европейския съюз (ЕС) в контекста на осъществяваната в момента трансформация на регионалното сътрудничество в ЮИЕ и прилагането на принципа на "регионална принадлежност". В този смисъл важно направление в дейността на Българското председателство ще бъде работата по трансформирането на Пакта за стабилност и стартирането от началото на 2008 г. на Съвет за регионално сътрудничество (СРС).

България като страна - членка на ЕС и НАТО, ще продължи да бъде силен поддръжник на европейската и евро-атлантическата перспектива на страните от региона за утвърждаването му като регион на мир, стабилност, сигурност и добросъседско сътрудничество. Тази цел, както и усилията за постигане на международно признато решение за статута на Косово ще бъдат приоритетно разглеждани по време на предстоящите политически дискусии в рамките на Българското председателство на ПСЮИЕ.

От особен интерес за България ще бъде работата по създаването на Секретариат за парламентарно сътрудничество в ЮИЕ (за негово седалище беше одобрена в края на март кандидатурата на София пред тези на Белград и Скопие) и по стартиране изграждането на Регионален енергиен информационен център със седалище в София, както и в други сфери на енергетиката, транспорта, околната среда и регионалното развитие.

Сред приоритетите в дейността на Българското председателство са и развиване на публично-частното партньорство, активизиране на сътрудничеството с неправителствения сектор, повишаване на административния потенциал на страните от региона в контекста на една от петте приоритетни области на регионалното сътрудничество в ЮИЕ - изграждането на човешки капитал, въпроси на сигурността, правосъдието и вътрешните работи, здравеопазването и туризма.

В рамките на Българското председателство ще бъдат организирани и проведени следните срещи (форуми):

1. Среща на Тройката на политическите директори на ПСЮИЕ, Специалния координатор на Пакта за стабилност за ЮИЕ и Генералния секретар на СРС за обсъждане на текущи въпроси на сътрудничеството по времето на Българското председателство и на трансформацията на Пакта за стабилност в СРС.


Срок: 12 - 13 юни 2007 г.
Място: София
 

2. Шестнадесета регионална среща на политическите координатори на Здравната мрежа на страните от ЮИЕ (София, 21 - 23 юни 2007 г.) в рамките на Българското председателство на Здравната мрежа и с участието на Българското председателство на ПСЮИЕ.

Срок: 21 - 23 юни 2007 г.
Място: София
 

3. Среща на Комитета на политическите директори във връзка с подготовката на Среща на министрите на външните работи.

Срок: септември 2007 г.
Място: Пловдив
 

4. Неформална среща на министрите на външните работи, посветена на по-нататъшните перспективи за сътрудничество и на страните от региона.

Срок: септември 2007 г.
Място: Пловдив
 

5. Учение с международно участие "Файър 2007", организирано от Министерството на вътрешните работи, Министерството на държавната политика при бедствия и аварии и Българския червен кръст.

Срок: септември 2007 г.
Място: област Русе
 

6. Среща на министрите на транспорта на страните от ЦЕИ и ПСЮИЕ на тема "Модернизиране и оптимизиране на транспортната инфраструктура по основните направления на Трансевропейската транспортна мрежа", организирана от Българското председателство на ЦЕИ и с участието на Българското председателство на ПСЮИЕ.

Срок: октомври 2007 г.
Място: Варна, "Ривиера"
 

7. Конференция, организирана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на тема "Партньорство и обмен на добри практики между страните от Югоизточна Европа при реализация на инфраструктурни проекти в региона".

Срок: ноември 2007 г.
Място: София
 

8. Среща на Комитета на политическите директори на ПСЮИЕ и семинар на тема "Регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа - възможности за взаимодействие" (ПСЮИЕ, Пактът за стабилност за ЮИЕ, Съветът за регионално сътрудничество, Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, Централноевропейска инициатива, Процес на Дунавско сътрудничество) с участието на Специалния координатор на Пакта за стабилност за ЮИЕ, генералните секретари на СРС и ОЧИС, представители на Европейската комисия и неправителствени организации.

Срок: декември 2007 г.
Място: Банско
 

9. Среща на министрите на външните работи, организирана съвместно със Словенското председателство на ЕС, Заключителна среща на Регионалната маса на Пакта за стабилност за Югоизточна Европа и първа среща на Съвета за регионално сътрудничество.

Срок: февруари 2008 г.
Място: София
 

10. Провеждане на Кръгла маса на ръководителите на туристическите администрации на страните от ЮИЕ, организирана от Държавната агенция по туризъм.

Срок: февруари 2008 г.
 

11. Среща на Комитета на политическите директори за обсъждане на текущите задачи, произтичащи от срещата на министрите на външните работи и стартирането на дейността на Съвета за регионално сътрудничество.

Срок: март 2008 г.
Място: Велико Търново
 

12. Среща на министрите на околната среда на страните от ЮИЕ.

Срок: март 2008 г.
Място: София
 

13. Среща на министрите на отбраната на страните от ЮИЕ и обсъждане на сътрудничеството във военната област.

Срок: март 2008 г.
 

14. Среща на председателите на парламентите на страните - участнички в ПСЮИЕ.

Срок: март - април 2008 г.
 

15. Семинар на тема "Контрол и качество на храните и тяхната безопасност в страните от Югоизточна Европа", организиран от Министерството на земеделието и горите, с участието на експерти от министерствата на земеделието на страните от ПСЮИЕ.

Срок: март - април 2008 г.
Място: София
 

16. Провеждане на форум, организиран от Министерството на външните работи съвместно с Министерството на образованието и науката, Министерството на икономиката и енергетиката и с Балканския политически клуб, който да посвети вниманието си на разработването на стратегически аспекти по въпросите на сътрудничеството в региона при въвеждането на новите технологии и приноса в този аспект на научните изследвания, образованието, бизнеса и държавната администрация, с участието на гости от Европейската комисия, Генералния секретар на Съвета за регионално сътрудничество, членове на клуба, представители на академичните среди, финансисти, бизнесмени, бивши и действащи политици.

Срок: април 2008 г.
Място: София, резиденция "Бояна"
 

17. Пролетната годишна среща на Инициативата за превенция и готовност при бедствия (DPPI).

Срок: 8 - 9 април 2008 г.
Място: София
 

18. Среща на върха на ПСЮИЕ

- Среща на Комитета на политическите директори

- Среща на министрите на външните работи в рамките на Срещата на върха на ПСЮИЕ

- Среща на върха на ПСЮИЕ.

Срок: 7 - 9 май 2008 г.
 


Промени настройката на бисквитките