РЕШЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ (ОБН., ДВ, БР. 69 ОТ 2005 Г.)
РЕШЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ (ОБН., ДВ, БР. 69 ОТ 2005 Г.)
Обн. ДВ. бр.18 от 27 Февруари 2007г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и § 1, ал. 1 от допълнителните разпоредби на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
РЕШИ:
§ 1. (В сила от първото заседание на Европейския парламент, следващо изборите за членове на Европейския парламент от Република България) В чл. 15 се създава ал. 5:
"(5) В работата на парламентарните групи могат да участват с право на съвещателен глас и в съответствие с чл. 12, ал. 1 и членовете на Европейския парламент от Република България."
§ 2. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 т. 18 се изменя така:
"18. Комисия по европейските въпроси;".
2. В ал. 3 думите "европейска интеграция" се заменят с "европейските въпроси" и се добавя второ изречение "Комисията по европейските въпроси изготвя доклади и по други актове на институциите на Европейския съюз."
§ 3. (В сила от първото заседание на Европейския парламент, следващо изборите за членове на Европейския парламент от Република България) Създава се чл. 19а:
"Чл. 19а. В заседанията на Комисията по европейските въпроси имат право да участват и членовете на Европейския парламент от Република България с право на съвещателен глас. Членовете на Европейския парламент от Република България могат да участват и в заседанията на другите постоянни комисии по покана на техните председатели."
§ 4. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Към Комисията по европейските въпроси се създава постоянно действаща подкомисия, която следи за правилното и навременното усвояване на средствата от фондовете и програмите на Европейския съюз."
§ 5. В чл. 45 се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се отменя.
2. В ал. 4 думите "и 2" се заличават.
§ 6. В чл. 63, ал. 3 думите "присъединяването на Република България към Европейския съюз" се заменят с "членството на Република България в Европейския съюз".
§ 7. В чл. 70, ал. 1 изречение четвърто се заличава.
§ 8. Създава се нова глава десета:
"Глава десета
ПАРЛАМЕНТАРНО НАБЛЮДЕНИЕ И КОНТРОЛ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Чл. 97а. (1) Министерският съвет внася в Народното събрание приетата от него Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз в едноседмичен срок от приемането й.
(2) Председателят на Народното събрание изпраща Годишната програма по ал. 1 на Комисията по европейските въпроси и на другите постоянни комисии.
(3) Комисията по европейските въпроси, като взема предвид и предложенията на другите постоянни комисии, предлага проект за Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз. Годишната работна програма съдържа списък на проектите за актове на институциите на Европейския съюз, по които Народното събрание осъществява наблюдение и контрол. Проектът за Годишната работна програма се обсъжда и приема от Народното събрание.
(4) Председателят на Народното събрание изпраща на Министерския съвет приетата Годишна работна програма по предходната алинея.
(5) При нововъзникнали обстоятелства Комисията по европейските въпроси може да предлага по своя инициатива или по предложение на други постоянни комисии допълнения в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз, които се приемат по реда на ал. 3.
Чл. 97б. (1) Проектите за актове на институциите на Европейския съюз, включени в Годишната работна програма по чл. 97а, ал. 3, се внасят от Министерския съвет в Народното събрание в триседмичен срок от получаването им.
(2) Проектите за актове по ал. 1 се придружават от становище, което съдържа кратко описание на акта, първоначална позиция, въз основа на оценка на интересите на страната и отражението на акта върху тях, информация за процедурата по приемането и датите на обсъждане на проекта от институциите на Европейския съюз и друга информация.
(3) При настъпване на обстоятелства, които налагат промени в първоначалната българска позиция, Министерският съвет своевременно информира Народното събрание за тези обстоятелства и за промените в позицията.
Чл. 97в. Председателят на Народното събрание в срока по чл. 64, ал. 1 разпределя на Комисията по европейските въпроси и на други постоянни комисии получените от Министерския съвет проекти за актове на институциите на Европейския съюз, придружени от становище. Когато с тях се засягат въпроси на външната политика или отбраната, председателят на Народното събрание задължително ги разпределя на Комисията по външна политика, съответно на Комисията по отбраната.
Чл. 97г. Комисията по европейските въпроси обсъжда проектите за актове на институциите на Европейския съюз и становищата към тях, след постъпване на докладите на другите постоянни комисии.
Чл. 97д. Комисията по европейските въпроси изготвя доклад и го представя на председателя на Народното събрание, който го изпраща на Министерския съвет.
Чл. 97е. (1) Когато проектът за акт на институциите на Европейския съюз засяга въпроси на външната политика, Комисията по европейските въпроси провежда съвместно заседание с Комисията по външна политика, а когато проектът за акт засяга въпроси на отбраната, Комисията по европейските въпроси провежда съвместно заседание с Комисията по отбраната.
(2) При съвместни заседания се изготвя съвместен доклад на двете комисии.
Чл. 97ж. Министерският съвет, в изпълнение на чл. 105, ал. 4 от Конституцията, внася отчет в Народното събрание за своите действия във връзка с приемането на актове от Европейския съюз. В отчета се посочват и въпроси, по които при окончателното приемане на акта от институциите на Европейския съюз са възникнали различия спрямо приетата позиция на българската страна.
Чл. 97з. (1) Комисията по европейските въпроси изслушва кандидатите за длъжности в институциите на Европейския съюз, предложени от Министерския съвет.
(2) Кандидатите по ал. 1 са длъжни да се явят на заседание на Комисията по европейските въпроси и да отговарят на поставените от членовете й въпроси.
Чл. 97и. (1) Министерският съвет текущо предоставя на Народното събрание информация за проектите за актове на Европейския съюз, които се отнасят се до задълженията на Република България, които произтичат от нейното членство в Европейския съюз, както и за проекти на актове, в разработката на които участва.
(2) На всеки две седмици Народното събрание и Министерският съвет обменят информация за актовете по ал. 1, като Министерският съвет текущо предоставя разработваните по тези актове становища.
Чл. 97к. Народното събрание организира и поддържа база данни за проекти за актове и други документи на институциите на Европейския съюз, както и за становищата на българската страна по тях, изпратени на Народното събрание съгласно чл. 97б, ал. 2.
Чл. 97л. (1) Народното събрание изслушва доклад на министър-председателя в началото на всеки шестмесечен период на председателство на Европейския съюз за участието на Република България в Европейския съюз през предходното председателство и за задачите на Република България по време на текущото председателство.
(2) Народното събрание може да провежда изслушване на министър-председателя относно позицията на Република България в предстоящи заседания на Европейския съвет.
(3) (В сила от първото заседание на Европейския парламент, следващо изборите за членове на Европейския парламент от Република България) В заседанията на Народното събрание по ал. 1 и 2 могат да участват без право да гласуват членовете на Европейския парламент от Република България."
§ 9. Досегашната глава десета става глава единадесета.
§ 10. Досегашната глава единадесета става глава дванадесета.
§ 11. (В сила от първото заседание на Европейския парламент, следващо изборите за членове на Европейския парламент от Република България) В чл. 9 от Финансовите правила по бюджета на Народното събрание - Приложение към Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, се създава ал. 7:
"(7) Народното събрание осигурява на членовете на Европейския парламент от Република България работно помещение в София с необходимите технически и комуникационни средства, като финансирането на разходите се поема от съответния член на Европейския парламент."
Заключителни разпоредби
§ 12. Решението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на § 1, 3, 8 относно чл. 97л, ал. 3 и § 11, които влизат в сила от първото заседание на Европейския парламент, следващо изборите за членове на Европейския парламент от Република България.
-------------------------
Решението е прието от 40-то Народно събрание на 23 февруари 2007 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.