Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 99 от 16.XII

СТАТУТ НА БЪЛГАРСКАТА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ

 

СТАТУТ НА БЪЛГАРСКАТА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ

Приет с Решение на Народното събрание от 29 юни 1994 г.

Обн. ДВ. бр.56 от 12 Юли 1994г., отм. ДВ. бр.99 от 16 Декември 2011г.

Отменен с § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за Българската телеграфна агенция - ДВ, бр. 99 от 16 декември 2011 г., в сила от 16.12.2011 г.


1. Българската телеграфна агенция (БТА) е общонационален автономен и информационен институт на Република България. Българската телеграфна агенция се наблюдава от Народното събрание.


2. Народното събрание осъществява правомощията си по отношение на БТА пряко, като:

а) одобрява Статута на Българската телеграфна агенция;

б) избира и освобождава генералния директор на БТА;

в) изслушва периодично отчет на генералния директор на БТА.


3. Постоянната комисия за радио, телевизия и информационно-съобщителна дейност:

а) наблюдава дейността на БТА;

б) подготвя и внася за разглеждане в Народното събрание законопроекти и проекти за решения, свързани с работата на БТА;

в) предлага на Народното събрание кандидатури за генерален директор на БТА;

г) одобрява структурата и правилника за дейността на БТА;

д) разглежда и утвърждава по доклад на генералния директор искания за целево финансиране на дейността на БТА от държавния бюджет.


4. Българската телеграфна агенция служи на интересите на народа и се ръководи от върховните цели на обществото и на държавата.


5. В информационната си дейност БТА е задължена:

а) да не става източник на клевети и неверни твърдения по отношение на Народното събрание, президента на републиката, Министерския съвет и другите държавни институции;

б) да не става източник за разпалване на политическа, етническа и религиозна вражда и ненавист сред обществото;

в) да не става източник за пропаганда на война или представяне на прояви на насилие и жестокост по начин, чрез който те се оневиняват или възхваляват;

г) да отразява равнопоставено и обективно многообразието от политически, научни и художествени възгледи в обществото без каквито и да е внушения;

д) да защитава българския език, традиции и култура и да гарантира общонационалния български облик на своите емисии, бюлетини и издания;

е) да гарантира в своите информационни емисии правото на отговор на личности, организации и институции, които основателно се чувстват засегнати в материали на БТА.


6. В рамките на БТА никой няма право да развива политическа дейност и да агитира в полза или против която и да е политическа сила.


7. Българската телеграфна агенция не може при никакви случаи да се съобразява с влияния или въздействия, които могат да накърняват точността или обективността на информацията. Българската телеграфна агенция при никакви случаи не може да попада под юридическия или фактическия контрол на политическа, икономическа или идеологическа групировка.


8. Ръководителите на държавни ведомства, на партии, коалиции, организации и съюзи не могат да се месят пряко в работата на БТА.


9. Председателят на Народното събрание, президентът на републиката, министър-председателят и специално упълномощени от тях лица, както и политическите партии и коалиции, представени в Народното събрание, имат право да поискат от БТА незабавното разпространяване на официални материали чрез нейните информационни канали за страната и чужбина.


10. По време на предизборни кампании БТА съобразява информационната си дейност с принципи и условия, ако такива са установени от Закона за изборите или са постановени със специално решение на Народното събрание.


11. Българската телеграфна агенция се ръководи от генерален директор, който отговаря пред Народното събрание за цялостната дейност на агенцията.


12. Генералният директор на БТА утвърждава щата и информационната схема на БТА съобразно действащото законодателство и в зависимост от финансовите резултати и възможности на агенцията.


13. Генералният директор на БТА няма право да заема ръководни постове в политически партии и движения и да членува в синдикални организации.


14. Българската телеграфна агенция осъществява следните основни функции:

а) търси пълна и обективна информация за политически, обществени, икономически, културни и спортни събития както на територията на Република България, така и в чужбина;

б) събира, обработва и снабдява по възможно най-бърз начин печата, радиото и телевизията с вътрешна и международна информация, със статийни материали и фотоилюстрации;

в) разпространява за страната и чужбина официални държавни и правителствени документи;

г) разменя информация (чрез електронни емисии и печатни бюлетини) с чуждестранни осведомителни агенции;

д) подготвя и разпространява специализирани бюлетини и информационно-илюстровани издания, предназначени за средствата за масово осведомяване, държавни учреждения, изследователски институти, както и за широки слоеве от населението;

е) развива и модернизира комуникационни средства както за оптимизиране на информационното обслужване на български абонати, така и за разширяване на българското присъствие в международните информационни мрежи.


15. За изпълнение на своите функции като официален информационен институт на държавата, разполагащ с денонощно действащ канал за връзка със световните и регионалните осведомителни агенции, БТА получава първа информация от Народното събрание, канцеларията на президента на републиката, Министерския съвет, министерствата и другите централни ведомства, Върховния и Конституционния съд на Република България.


16. Българската телеграфна агенция предоставя за използване крайните си продукти - електронни информационни емисии, бюлетини и издания - срещу заплащане.


17. Дейността на БТА се финансира със собствени средства и с целево отпуснати средства от държавния бюджет.


Промени настройката на бисквитките