Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 79 от 10.X

НАРЕДБА ЗА КОМПЕТЕНТНОСТТА НА МОРСКИТЕ ЛИЦА В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА ЗА КОМПЕТЕНТНОСТТА НА МОРСКИТЕ ЛИЦА В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА

Обн. ДВ. бр.79 от 10 Октомври 1969г., изм. ДВ. бр.81 от 15 Октомври 1971г., изм. ДВ. бр.24 от 23 Март 1984г., отм. ДВ. бр.83 от 28 Октомври 1988г.

Отменена с § 5 от заключителните разпоредби на Наредба № 6 за компетентност на морските лица в Република България - ДВ, бр. 83 от 28 октомври и бр. 84 от 1 ноември 1988 г.


I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1. Морски лица се считат всички навършили 18-годишна възраст граждани на Народна република България, които притежават една от изброените в разпорежданията на тази наредба квалификации и заемат корабна длъжност, а така също и лицата, притежаващи квалификация и изпълняващи брегова длъжност по управлението и контрола в корабоплаването. Квалификацията се установява със свидетелство за правоспособност.


2. В търговския, спомагателния, техническия и риболовния флот на НР България на корабни длъжности, за които се изисква правоспособност, се назначават морски лица - български граждани. Те трябва да бъдат признати за годни след медицинско освидетелствуване съгласно изискванията на медицинските органи по транспорта.


3. Всеки български кораб трябва да бъде екипиран с команден състав, осигуряващ необходимия брой правоспособни сменни вахти, за задоволяване главните корабни служби, състоящ се от морски лица, притежаващи правоспособност, определена в наредбата и таблици I и II към нея.

Правоспособността на капитана на кораба и на главния механик се включва в броя на правоспособните морски лица от състава на корабния екипаж.

Неконтролираните длъжности за помощник-капитани и механици не могат да бъдат заемани от лица без морска квалификация, съответно упомената в приложените таблици към наредбата.

При малките кораби, където техническото оборудване позволява това, се допуска изпълнението на длъжността "моторист" от капитана или лицето, което има право да командува кораба.


4. Свидетелствата за правоспособност се издават от Министерството на транспорта въз основа на успешно положен изпит, плавателен стаж и образователен ценз.

Правоспособностите: "капитан от далечно плаване"; "щурман от далечно плаване"; "капитан от близко плаване"; "щурман от близко плаване"; "корабен механик първа степен"; "корабен механик втора степен"; "корабен механик трета степен"; "корабен електромеханик първа степен"; "корабен електромеханик втора степен" се издават от Държавната инспекция по корабоплаване в София, а останалите правоспособности съгласно този правилник - от Държавните инспекции по корабоплаване във Варна, Бургас и Русе.


5. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 1984 г.) Плавателен стаж на морското лице за придобиване на следваща правоспособност е действителното време, прослужено на търговски кораб по време на експлоатацията му, свързано с изпълнение на функциите, определени за съответната длъжност, след придобиването на последната правоспособност.


6. За плавателен срок се признава и:

времето, проведено на кораб при ремонт и докуване, но не повече от 3 месеца;

(изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) времето, проведено на кораб за практика при обучение по специалността за придобиване и повишаване на квалификацията, но не повече от 6 месеца.

На ръководителите на учебни групи се признава за плавателен срок времето, проведено на кораб в размер на не повече от 50% за придобиване на следващата правоспособност.

Плавателният стаж се удостоверява с документ, издаден от Държавната инспекция по корабоплаване.


7. Лице, което притежава правоспособност от изброените в наредбата или съответна на нея, придобита в чужбина, се признава на базата на взаимност.


8. Лице, което притежава една от изброените в наредбата правоспособности, има правата на всяка по-ниска правоспособност.


9. Корабите, плаващи по вътрешните води, могат да бъдат командувани и от лица, притежаващи една от посочените в тази наредба правоспособности, определени за морското и речното корабоплаване.


10. (Изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) На нарушителите на тази наредба се налагат наказания съгласно член 368 от Кодекса на търговското мореплаване.


11. Плаванията, които извършват българските кораби по райони, са:

За море:

а) далечно плаване - плаването по всички морета и океани;

б) близко плаване - плаването в Черно, Азовско, Мраморно, Егейско и Адриатическо море;

в) местно плаване - плаването в Черно море - западно от линията нос Тендра-Цариград включително.

За река Дунав:

а) далечно плаване - плаването по целия участък на р. Дунав, притоците и каналите, с които е свързана;

б) близко плаване - плаването в участъка на р. Дунав от Сулина до Турно-Северин;

в) местно плаване - плаването по българския участък на р. Дунав.

За вътрешните води:

плаване по вътрешните води - плаването по вътрешните води, които нямат контакт с морето и р. Дунав.


II. ПАЛУБЕН КОМАНДЕН СЪСТАВ - МОРСКО КОРАБОПЛАВАНЕ

12. Капитан от далечно плаване - има право:

а) да командува всякакви кораби по всички морета и океани, а пътнически и учебни - след 24 месеца плавателен стаж, като капитан в далечно плаване;

б) да заема длъжността старши помощник-капитан на пътнически и учебни кораби в далечно плаване.


13. За да придобие правоспособност "капитан от далечно плаване" кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско образование;

б) да има правоспособност "щурман от далечно плаване";

в) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 24 месеца плавателен стаж като старши помощник-капитан в далечно плаване или пък 12 месеца плавателен стаж като капитан в близко плаване на кораби над 1500 бр. р. тона и 12 месеца като старши помощник-капитан в далечно плаване;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма.


14. Щурман от далечно плаване - има право:

а) в далечно плаване да командува товарни кораби до 2500 бр. р. тона и риболовни до 3500 бр. р. тона след 12 месеца плавателен стаж като капитан в близко плаване или старши помощник-капитан в далечно плаване;

да изпълнява длъжността старши помощник-капитан на всякакви кораби, с изключение на пътнически и учебни;

б) в близко плаване да командува товарни и риболовни кораби до 8000 бр. р. тона (за Черно море - неограничен тонаж), пътнически кораби до 250 пътника и влекачи с мощност над 3000 к. с.


15. За да придобие правоспособност "щурман от далечно плаване" кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско образование;

б) да има правоспособност "капитан от близко плаване"

в) да има 12 месеца плавателен стаж като втори помощник-капитан в далечно плаване.


16. Завършилите военноморски академии с щурманска специалност и специални курсове с квалификация "корабен щурман" у нас и в Съветския съюз, както и курсове за командири на кораби втори ранг в Съветския съюз придобиват правоспособност "щурман от далечно плаване", ако имат 3 години стаж на длъжност командир или щурман на кораб, съединение кораби и флагмански щурман във военноморски флот и 6 месеца плавателен стаж като трети и втори помощник-капитан в далечно плаване.


17. Капитан от близко плаване - има право:

а) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) в далечно плаване - да изпълнява длъжността втори помощник-капитан на всякакви кораби, старши помощник-капитан на риболовни кораби до 3500 бр. р. тона и старши помощник-капитан на всякакви непътнически кораби и неучебни с неограничен тонаж в Средиземно море;

б) в близко плаване:

да изпълнява длъжността капитан на всякакви непътнически кораби до 8000 бр. р. тона;

да изпълнява длъжността капитан на влекачи до 3000 к. с.


18. За да придобие правоспособност "капитан от близко плаване" кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско образование;

б) да има правоспособност "щурман от близко плаване"

в) да има 24 месеца плавателен стаж като втори помощник или трети помощник-капитан, от които 12 месеца като втори помощник-капитан в далечно плаване, или:

а) да има средно морско образование със специалност "корабоводене";

б) да има правоспособност "щурман от близко плаване";

в) (доп. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 36 месеца плавателен стаж, от които 24 месеца като капитан на кораб до 350 бр. р. тона и 12 месеца като втори помощник-капитан на кораб над 1000 бр. р. тона във всякакви плавания, или да има 36 месеца плавателен стаж като трети и втори помощник-капитан, от които 12 месеца като втори помощник-капитан в далечно плаване;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма.


19. След 24 месеца плавателен стаж като капитан на кораб от 1000 до 8000 бр. р. тона в близко плаване лице с правоспособност капитан от близко плаване може да изпълнява длъжността капитан на всякакви кораби с неограничен тонаж в близко плаване.


20. Лице, прослужило известно време на командна длъжност в корабите на военно-морски флот, придобива правоспособност "капитан от близко плаване", ако:

а) има висше морско образование;

б) има 3 години стаж на длъжност щурман, командир и помощник-командир на кораб и корабно съединение, или:

а) има висше морско образование;

б) има 2 години стаж на командна длъжност на корабите на военно-морски флот;

в) има 12 месеца плавателен стаж на търговски кораб, от които не по-малко от 6 месеца на длъжност трети и втори помощник-капитан в далечно плаване.


21. Щурман от близко плаване - има право:

а) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) във всякакво плаване да изпълнява длъжността трети помощник-капитан, а след 12 месеца плавателен стаж като трети помощник-капитан - да изпълнява длъжността втори помощник-капитан;

б) в близко плаване да изпълнява длъжността капитан на товарни и риболовни кораби до 350 бр. р. тона след 12 месеца плавателен стаж като трети помощник-капитан;

в) да изпълнява длъжността капитан на влекачи до 1200 к. с. в района на пристанището;

г) да изпълнява длъжността капитан на пътнически кораби до 150 пътника в плаване по българското крайбрежие след 12 месеца плавателен стаж.


22. За да придобие правоспособност "щурман от близко плаване", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско образование;

б) да има 3 месеца плавателен стаж, или:

а) да има средно морско образование със специалност "корабоводене";

б) да има правоспособност "капитан от местно плаване";

в) (доп. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 24 месеца плавателен стаж, от които 12 месеца капитан на кораб до 200 бр. р. тона в местно плаване и 12 м. като четвърти помощник-капитан или да има 24 месеца плавателен стаж като помощник-капитан на длъжности, упоменати в член 23 от тази наредба;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма.


23. Капитан от местно плаване - има право:

а) в близко плаване да изпълнява длъжността трети помощник-капитан; в Черноморския басейн - втори помощник-капитан; старши помощник-капитан на кораби до 350 бр. р. тона;

б) в местно плаване да изпълнява длъжността капитан на:

товарни и риболовни кораби до 200 бр. р. тона в случай, че има 18 месеца плавателен срок на длъжност старши помощник-капитан на товарни кораби до 350 бр. р. тона;

пътнически кораби до 150 пътници (само в района на българското крайбрежие), с изключение на корабите на подводни крила;

влекачи до 850 к. с. в района на пристанището.


24. (Изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) За да придобие правоспособност "капитан от местно плаване", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има средно морско образование със специалност "корабоводене" и 12 месеца плавателен стаж, от които не по-малко от 6 (шест) месеца като четвърти помощник-капитан, или

б) да има завършена школа за запасни офицери за специалността "навигатори" и 6 (шест) месеца плавателен стаж на търговски кораб.


25. Лице, завършило старшински курс за командири на кораби четвърти ранг, може да се яви на изпит за "капитан от местно плаване", ако има 24 месеца плавателен стаж на военен кораб и средно образование.


26. Капитан на маломерен кораб - има право:

в местно плаване на изпълнява длъжността:

капитан на товарни и риболовни кораби до 80 бр. р. тона;

старшина на несамоходен кораб.

(Нова ал. 2 - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) Лице, което има правоспособност капитан на маломерен кораб, може да изпълнява длъжността капитан на пътнически и други специално предназначени кораби с до 60 души човековместимост освен екипажа, но не по-големи от 80 бр. р. тона, в плавания в района на пристанищата и рейдовете пред същите, определени от органите на Държавната инспекция по корабоплаване.


27. За да придобие правоспособност "капитан на маломерен кораб", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има най-малко основно образование;

б) да има 24 месеца плавателен стаж в състава на палубна команда;

в) да е издържал държавен изпит.


28. Лице, завършило курса за рулеви, за командири на моторни катери, за командири на отделения рулеви във военно-морски флот, придобива правоспособност "капитан на маломерен кораб", ако има 24 месеца плавателен стаж по специалността на военен или търговски кораб.


III. ЗА РЕЧНО КОРАБОПЛАВАНЕ

29. Капитан от далечно плаване по р. Дунав - има право:

а) да командува всякакви речни кораби по целия участък на р. Дунав, притоците и каналите й, а пътнически и учебни кораби - след 24 месеца плавателен стаж като капитан от далечно плаване по р. Дунав;

б) да заема длъжността старши помощник-капитан на пътнически и учебни кораби в далечно плаване по р. Дунав.


30. За да придобие правоспособност "капитан от далечно плаване по р. Дунав", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско образование;

б) да има правоспособност "капитан от близко плаване по р. Дунав";

в) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 24 месеца плавателен стаж като втори помощник-капитан в далечно плаване по р. Дунав;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма.


31. Капитан от близко плаване по р. Дунав - има право:

а) в далечно плаване да заема длъжността втори помощник-капитан;

б) в близко плаване да командува всякакви кораби в района на р. Дунав от Сулина до Турно-Северин, а пътнически и учебни - след 12 месеца плавателен срок като капитан от близко плаване по р. Дунав.


32. За да придобие правоспособност "капитан от близко плаване по р. Дунав", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско образование;

б) да има правоспособност "капитан от местно плаване по р. Дунав";

в) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 36 месеца плавателен стаж като втори помощник-капитан в близко плаване или трети помощник-капитан в далечно плаване, от които не по-малко от 12 месеца като втори помощник-капитан в близко плаване по р. Дунав;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма, или:

а) да има средно специално образование по "речно корабоводене";

б) да има правоспособност "капитан от местно плаване по р. Дунав";

в) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 48 месеца плавателен стаж като помощник-капитан в близко плаване по р. Дунав на кораби с мощност на главните двигатели над 500 к. с., от който не по-малко от 12 месеца като втори помощник-капитан;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма.


33. Капитан от местно плаване по р. Дунав има право:

а) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г., бр. 24 от 1984 г.) да командува в местно плаване по р. Дунав:

всякакви непътнически и неучебни кораби с мощност на главните двигатели до 600 к. с.;

пътнически кораби до 150 пътници с изключение на корабите на подводни крила;

маневрени кораби в акваторията на дадено пристанище с мощност на главните двигатели до 800 к. с.;

фериботни платформи в района Видин-Калафат;

всякакви непътнически и неучебни кораби с мощност на главните двигатели до 1500 к. с., ако има висше морско образование по корабоводене или средно образование по речно корабоводене след 12 месеца плавателен срок като капитан на кораб с мощност на главните двигатели от 201 до 600 к. с. и 6 месеца като помощник-капитан на кораб с мощност над 600 к. с.;

да заема длъжността помощник-капитан на кораби с мощност на главните двигатели до 1500 к. с. с изключение на пътнически и учебни;

б) (изм. - ДВ, бр. 24 от 1984 г.) в близко плаване да заема длъжността трети помощник-капитан, ако има висше морско образование по корабоводене или средно образование по речно корабоводене, а след 6 месеца плавателен стаж като трети помощник-капитан в близко плаване - да заема длъжността втори помощник-капитан;

в) (изм. - ДВ, бр. 24 от 1984 г.) в далечно плаване да заема длъжността трети помощник-капитан, ако има висше морско образование по корабоводене или средно образование по речно корабоводене, а след 12 месеца плавателен стаж като трети помощник-капитан в далечно плаване - да заема длъжността втори помощник-капитан с изключение на пътнически и учебни кораби.


34. За да придобие правоспособност "капитан от местно плаване по р. Дунав", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско образование;

б) да има 6 месеца плавателен стаж като помощник-капитан, или:

а) да има средно специално образование по речно корабоводене;

б) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 12 месеца плавателен стаж, от които не по-малко от 6 (шест) месеца като помощник-капитан.


35. (Изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) Капитан на маломерен кораб по р. Дунав - има право:

а) да командува в местно плаване по р. Дунав:

товарни, риболовни и спомагателни кораби с мощност на главните двигатели до 200 к.с.;

дълбачки и смукачки с часова производителност до 60 куб. м след 12 месеца плавателен стаж в състава на палубна команда на дълбачка или смукачка;

б) (изм. - ДВ, бр. 24 от 1984 г.) да заема длъжността помощник-капитан на кораби в местно плаване с мощност на главните двигатели до 600 к. с., ако има средно образование.

Лице, което има правоспособност капитан на маломерен кораб по р. Дунав, може да изпълнява длъжността капитан на пътнически и други специално предназначени кораби с до 60 души човековместимост освен екипажа, но с мощност на двигателя до 200 к. с., в плавания в района на дадено пристанище и котвените му стоянки, определени от органите на Държавната инспекция по корабоплаване.


36. За да придобие правоспособност "капитан на маломерен кораб по р. Дунав", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има най-малко основно образование;

б) да има 36 месеца плавателен стаж в състава на палубна команда на длъжност "моряк", от които 24 месеца на самоходен кораб;

в) да е издържал държавен изпит по специална програма.


37. Лице, което има завършена школа за рулеви, за командири на моторни катери при военно-морски флот, придобива правоспособност "капитан на маломерен кораб по р. Дунав", ако има 24 месеца плавателен стаж на военен, търговски или учебен кораб по р. Дунав.


38. Старшина на шлеп - има право:

да командува всякакви несамоходни кораби по целия участък на р. Дунав.


39. За да придобие правоспособност "старшина на шлеп", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има най-малко основно образование;

б) да има 36 месеца плавателен стаж в състава на палубна команда, от които 24 месеца на несамоходен кораб;

в) да е издържал държавен изпит.


IV. ПАЛУБНА КОМАНДА

40. Лоцман първа степен - има право:

да води кораби в участъците на р. Дунав от Измаил до р. Тимок, от Силистра до Комарно или от Комарно до Регенсбург.


41. За да придобие правоспособност "лоцман първа степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има най-малко основно образование;

б) да е навършил 21 години;

в) да има 60 месеца плаване в съответния участък на р. Дунав, от които най-малко 36 месеца на длъжност "кормчия";

г) да е издържал държавен изпит.


42. Лоцман втора степен - има право:

да води кораби в участъка на р. Дунав по българското крайбрежие.


43. За да придобие правоспособност "лоцман втора степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има най-малко основно образование;

б) да е навършил 21 години;

в) да има 48 месеца действително плаване по българския участък на р. Дунав, от които 36 месеца на длъжност "кормчия";

г) да е издържал държавен изпит.


44. Лоцманите от различните степени имат право:

а) да заемат лоцманска длъжност за съответния участък;

б) след 10-годишно действително плаване като лоцмани със свидетелство за лоцман първа или втора степен да изпълняват в района Силистра-р. Тимок длъжността "капитан" на:

всякакви непътнически кораби с мощност на главните двигатели до 500 к. с.;

пътнически кораби до 150 пътника, с изключение на корабите на подводни крила.


V. ТЕХНИЧЕСКИ ФЛОТ

45. Капитан на плаващо техническо средство - има право:

да командува всякакъв вид плаващи технически средства (съоръжения-драги, смукачки, земснаряди, плаващи кранове и др.).

За море няма право да извършва плаване извън определения район на работа.


46. За да придобие правоспособност "капитан на плаващо техническо средство", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има средно образование;

б) да има 36 месеца плавателен стаж на длъжност "моряк" на плаващо техническо средство;

в) да е издържал държавен изпит.

46.1. (Нови ал. 46.1 до 46.5 вкл. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) Лице, което има висше или средно специално морско (речно) образование по корабоводене и най-малко правоспособност "капитан от близко плаване" за море или р. Дунав, може да придобие правоспособност "капитан на плаващо техническо средство" след 1 (един) месец плавателен стаж като стажант помощник-капитан на плаващо техническо средство при фактическа експлоатационна дейност.

46.2. Лице, което има висше специално образование по корабоводене, може да придобие правоспособност "капитан на плаващо техническо средство" след 3 (три) месеца плавателен стаж като стажант помощник-капитан на плаващо техническо средство при фактическа експлоатационна дейност.

46.3. Лице, което има средно специално образование по морско или речно корабоводене, може да придобие правоспособност "капитан на плаващо техническо средство" след 6 (шест) месеца плавателен стаж като стажант помощник-капитан на плаващо техническо средство при фактическа експлоатационна дейност.

46.4. Лице, което има средно образование и е завършило у нас или в чужбина курс по специалността "дъноудълбочителни работи" с квалификация "багермайстор", може да придобие правоспособност "капитан на плаващо техническо средство" след 3 (три) месеца плавателен стаж като стажант помощник-капитан на плаващо техническо средство при фактическа експлоатационна дейност.

46.5. Лице, което има правоспособност "капитан на плаващо техническо средство" и правоспособност най-малко "капитан от близко плаване" за море, има право да командува плаващи технически средства в преходи извън определения район на работа, съобразно притежаваната от него правоспособност по раздел II-ри от тази наредба и класа на плаващото техническо средство.


47. Старшина на шлеп (шалан, двойка, платформа) от техническия флот - има право:

да командува в местно плаване всякакъв вид несамоходни кораби, обслужващи технически средства.


48. За да придобие правоспособност "старшина на шлеп" (шалан, двойка, платформа) от техническия флот, кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има най-малко основно образование;

б) да има 24 месеца плавателен стаж на длъжност "моряк" на несамоходен кораб от техническия флот;

в) да е издържал държавен изпит.


VI. КОРАБОПЛАВАНЕ ПО ВЪТРЕШНИТЕ ВОДИ

49. Капитан от вътрешно корабоплаване - има право:

да командува по вътрешните водни площи всякакви непътнически кораби до 200 бр. р. тона; пътнически кораби до 200 пътника.


50. За да придобие правоспособност "капитан от вътрешно корабоплаване", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има правоспособност "капитан на маломерен кораб по вътрешните води" и завършено средно образование;

б) да има 24 месеца плавателен стаж на кораб с вместимост от 20 до 40 бр. р. тона;

в) да е издържал държавен изпит.

З а б е л е ж к а. Лице, което има правоспособност "капитан от местно плаване" или по-висока за морското и речното корабоплаване, притежава правата, посочени в § 49.


51. Капитан на маломерен кораб - има право:

да командува всякакви непътнически кораби с вместимост до 40 бр. р. тона; пътнически кораби до 100 пътника.


52. За да придобие правоспособност "капитан на маломерен кораб", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има най-малко основно образование;

б) да има 24 месеца плавателен стаж в състава на палубна команда на кораби от вътрешните води като капитан на кораб до 20 бр. р. тона;

в) да е издържал държавен изпит.


53. Капитан-пилот в морските пристанища може да бъде всяко лице, притежаващо правоспособност най-малко "капитан от близко плаване" и е издържало изпит по специална програма.


54. Девиатор може да бъде всяко лице, което притежава висше морско образование, има свидетелство за "щурман от далечно плаване" и е издържало изпит по специална програма.


VII. МЕХАНИЧЕСКИ КОМАНДЕН СЪСТАВ

55. Корабен механик първа степен - има право:

да ръководи самостоятелно обслужването на всички видове мощности - главни и спомагателни двигатели на всякакъв вид кораби.


56. За да придобие правоспособност "корабен механик първа степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско техническо образование или квалификация машинен инженер със специалност "корабни машини и механизми";

б) да има правоспособност "корабен механик втора степен";

в) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 24 месеца плавателен стаж като втори механик на кораб с мощност на главните двигатели над 2500 к. с. или като главен механик на кораб с мощност на главните двигатели от 1500 к. с. до 2500 к. с.;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма.

(Нова - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) Лице, което има квалификация машинен инженер със специалност "двигатели с вътрешно горене" и е придобило правоспособност "корабен механик втора степен", може да се яви на изпит за "корабен механик първа степен", при наличие на изискуемия се по чл. 56, буква "в" от тази наредба плавателен стаж.


57. Лице, което има висше морско техническо образование и 48 месеца плавателен стаж като механик на кораб, съединение кораби или флагмански механик във военно-морски флот, придобива правоспособност "корабен механик втора степен", като има право да изпълнява длъжност главен механик на съответната мощност след 6 месеца плавателен стаж на търговски кораб и да се яви на изпит за корабен механик първа степен.


58. Корабен механик втора степен - има право:

а) да ръководи самостоятелно обслужването на всички видове главни двигатели на кораб с мощност до 2500 к. с.;

б) да заема длъжност втори механик на кораб с мощност на главните двигатели над 2500 к. с.


59. За да придобие правоспособност "корабен механик втора степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско техническо образование или квалификация със специалност "корабни машини и механизми" - машинен инженер;

б) да има правоспособност "корабен механик трета степен";

в) да има 36 месеца плавателен стаж като четвърти и трети механик, от които 12 месеца като трети механик на кораб с мощност на главните двигатели над 1500 к. с., или:

а) да има средно морско техническо образование със специалност "корабни машини и механизми";

б) да има правоспособност "корабен механик трета степен";

в) да има 48 месеца плавателен стаж като четвърти и трети механик, от които 12 месеца като трети механик на кораб с мощност на главните двигатели над 1500 к. с.;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма.

59.1. (Нова - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) Лице, което има квалификация машинен инженер със специалност "двигатели с вътрешно горене" и е придобило правоспособност "корабен механик трета степен", може да придобие правоспособност "корабен механик втора степен" при наличие на 48 месеца плавателен стаж като четвърти и трети механик, от които не по-малко от 12 месеца като трети механик на кораб с мощност на главните двигатели над 1500 к. с.


60. Лице, което има завършено висше морско техническо образование и 24 месеца плавателен стаж като механик на кораб или съединение кораби във военно-морски флот, след 6 месеца плавателен стаж на търговски кораб придобива правоспособност "корабен механик втора степен".


61. Корабен механик трета степен - има право:

а) да ръководи самостоятелно обслужването на всички видове главни двигатели на кораб с мощност до 1500 к. с.;

б) да заема длъжност втори механик на кораб с мощност на главните двигатели до 2500 к. с.;

в) да заема длъжност трети механик на кораб с мощност на главните двигатели над 2500 к. с.


62. За да придобие правоспособност "корабен механик трета степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има висше морско техническо образование или квалификация машинен инженер със специалност "корабни машини и механизми";

б) да има 3 месеца плавателен стаж, или:

а) да има средно морско техническо образование със специалност "корабни машини и механизми";

б) да има правоспособност "корабен моторист първа степен";

в) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 24 месеца плавателен стаж, от които 12 месеца като корабен моторист първа степен и останалите 12 месеца като четвърти механик на кораби с мощност на главните двигатели до 2500 к. с., или като трети механик на кораби с мощност на главните двигатели до 1500 к. с.;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма.


63. Корабен електромеханик първа степен - има право:

самостоятелно да обслужва всички видове корабни електрически машини и съоръжения на всякакъв вид кораби.


64. За да придобие правоспособност "корабен електромеханик първа степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има правоспособност "корабен електромеханик втора степен";

б) да има 24 месеца плавателен стаж като корабен електромеханик втора степен;

в) да е издържал държавен изпит по специална програма.


65. Корабен електромеханик втора степен - има право:

самостоятелно да обслужва всички видове корабни електрически машини и съоръжения с генераторна мощност до 500 кв.


66. За да придобие правоспособност "корабен електромеханик втора степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) (доп. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има висше морско техническо образование или висше образование с квалификация "електроинженер - силни токове";

б) да има три месеца плавателен стаж по специалността, или:

а) (изм. - ДВ, бр. 24 от 1984 г.) да има средно електротехническо образование със специалност "корабна електротехника";

б) да има правоспособност "корабен електротехник първа степен";

в) да има 24 месеца плавателен стаж като корабен електротехник първа степен;

г) да е издържал държавен изпит по специална програма.


67. Корабен моторист (машинист) първа степен - има право:

а) (доп. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) в местно плаване самостоятелно да ръководи всички видове главни и спомагателни двигатели на кораб с мощност на главния двигател до 500 к. с., ако има 12 месеца плавателен стаж като помощник-механик до 500 к. с., или като моторист на кораби с мощност на главните двигатели от 200 до 500 к. с.;

б) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да изпълнява във всякакво плаване длъжността четвърти механик на кораб с мощност на главните двигатели до 2500 к. с. и трети механик на кораб с мощност на главните двигатели до 1500 к. с., ако има 12 месеца плавателен стаж като корабен моторист първа степен и завършено средно морско техническо образование със специалност "корабни машини и механизми".


68. За да придобие правоспособност "корабен моторист (машинист) първа степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има средно морско техническо образование със специалност "корабни машини и механизми";

б) (доп. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 6 месеца плавателен стаж на съответния вид двигател, или:

а) да има правоспособност "корабен моторист (машинист) втора степен";

б) да има 36 месеца плавателен стаж като корабен моторист (машинист) втора степен;

в) да е издържал държавен изпит.


69. Корабен моторист (машинист) втора степен - има право:

а) да ръководи обслужването на всички видове главни и спомагателни двигатели на кораб с мощност на главния двигател до 200 к. с., ако има 12 месеца плавателен стаж;

б) да изпълнява длъжността помощник-механик на кораб с мощност на главния двигател до 500 к. с.


70. За да придобие правоспособност "корабен моторист (машинист) втора степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има 36 месеца плавателен стаж в състава на машинна команда;

б) да има най-малко основно образование;

в) да е издържал държавен изпит.


71. Лице, което има квалификация и правоспособност за машинист на термични и водноенергетични машини и съоръжения - стабилни или полустабилни двигатели с вътрешно горене до 150 к. с. или машинист на парни двигатели до 150 к. с., придобива правоспособност "корабен моторист (машинист) втора степен", след като бъде назначен със заповед на корабна длъжност в състава на машинна команда.


72. Лице, което има завършена школа по специалността моторист (машинист) във военно-морски флот и 24 месеца плавателен стаж като такъв на военен или търговски кораб, придобива правоспособност "корабен моторист (машинист) втора степен".

(Нова - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) Лице, което е завършило морска учебна школа по учебен план и програма за подготовка на корабни мотористи (машинисти), утвърдени от Министерството на народната просвета, придобива правоспособност "корабен моторист (машинист) втора степен", след успешно положен изпит пред Държавната инспекция по корабоплаване.


73. Лице, което има правоспособност корабен моторист първа степен, съответно втора степен, след 12 месеца плавателен стаж на съответния вид двигател има право да се яви на приравнителен изпит за корабен машинист първа степен, съответно втора степен и обратно.


74. Корабен електротехник първа степен - има право:

да обслужва всички видове корабни електрически машини и съоръжения с генераторна мощност до 300 кв.


75. За да придобие правоспособност "корабен електротехник първа степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има средно електротехническо образование със специалност "корабна електротехника";

б) (изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) да има 6 месеца плавателен стаж по специалността.


76. Лице, което има правоспособност "корабен електротехник втора степен", след 24 месеца плавателен стаж като такъв има право да се яви на изпит за корабен електротехник първа степен.


77. Корабен електротехник втора степен - има право:

да обслужва всички видове електрически машини и съоръжения на кораб с инсталирана генераторна мощност до 100 кв.


78. За да придобие правоспособност "корабен електротехник втора степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има завършена старшинска школа по специалността "корабна електротехника" във военно-морския флот или средно електротехническо образование със специалност "силни токове";

б) да има 6 месеца плавателен стаж по специалността на военен или търговски кораб.


79. Корабен огняр първа степен - има право:

да обслужва всички видове корабни парни котли.


80. За да придобие правоспособност "корабен огняр първа степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има най-малко основно образование;

б) да има правоспособност "корабен огняр втора степен";

в) да има 18 месеца плавателен стаж като такъв;

г) да е издържал държавен изпит.


81. Корабен огняр втора степен - има право:

да обслужва корабни парни котли с нагревателна площ до 100 квадратни метра.


82. За да придобие правоспособност "корабен огняр втора степен", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има най-малко основно образование;

б) да е завършил школа по специалността "котелен машинист" във военно-морски флот или да има правоспособност "старши огняр на парни и водогрейни котли";

в) да има три месеца плавателен стаж по специалността на военен или търговски кораб.

(Нова - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) Лице, което е завършило морска учебна школа по учебен план и програма за подготовка на корабни огняри, утвърдени от Министерството на народната просвета, придобива правоспособност "корабен огняр втора степен", след успешно положен изпит пред Държавната инспекция по корабоплаване.


83. Лице, което има правоспособност "корабен огняр първа степен" и 24 месеца плавателен стаж като такъв, има право да се яви на изпит за корабен машинист втора степен.


Заключителни разпоредби

84. (Изм. - ДВ, бр. 81 от 1971 г.) Моряк на търговски, риболовен, спомагателен и от технически флот кораб може да бъде всяко лице, което отговаря на едно от следните условия:

да е отбило военната си служба в корабите на военно-морски флот, или

да е завършило морска учебна школа по учебен план и програма за подготовка на моряци, утвърдени от Министерството на народната просвета и да е положило успешно изпит пред Държавната инспекция по корабоплаване.

84.1. Лице, което има право на управление на кораби до 20 БРТ или правоспособност "водач на плавателен съд до 10 БРТ", може да бъде моряк на корабите от спомагателния, технически, черноморски и дунавски риболовен флот, а след три години плавателен стаж на тях - да бъде моряк на всякакви кораби.

84.2. Лице, което е работило най-малко три години като работник на плаващо техническо средство, може да бъде моряк на корабите от техническия флот.

84.3. На мястото на съществуващите правоспособности:

за управление на кораби с вместимост до 20 БРТ;

за обслужване на корабни двигатели с мощност до 30 к. с. от 1.I.1972 г. се установява една правоспособност: "водач на плавателен съд до 10 БРТ", съответно за море, за р. Дунав и за вътрешните води, които нямат плавателен контакт с морето и река Дунав.

84.4. "Водач на плавателен съд до 10 БРТ" - има право:

да управлява несамоходни и самоходни кораби (плавателни съдове) с вместимост до 10 БРТ и с мощност на двигателя до 80 к. с., с които да превозва освен екипажа - до 10 души.

Броят на превозваните лица се определя от органите на Държавната инспекция по корабоплаване (Технически и корабоплавателен надзор) и се вписва в позволителното за плаване на плавателния съд.

84.5. За да придобие правоспособност "водач на плавателен съд до 10 БРТ", кандидатът трябва да отговаря на следните условия:

а) да има завършено най-малко основно образование;

б) да е навършил 18 (осемнадесет) години;

в) да има необходимото медицинско свидетелство за годност;

г) да е издържал изпит пред Държавната инспекция по корабоплаване по специална програма след преминаване на подготвителен курс към ДКМС или друга спортна организация.

84.6. Лицата, придобили правоспособност:

за управление на кораби с вместимост до 20 БРТ;

за обслужване на корабни двигатели с мощност до 30 к. с.;

общо за управление на кораби с вместимост до 20 БРТ и за обслужване на корабни двигатели с мощност до 30 к. с., запазват тези си права.

Те могат да кандидатствуват за придобиване на правоспособност "водач на плавателен съд до 10 БРТ", като положат пред Държавната инспекция по корабоплаване приравнителен изпит, съответно:

лицата с право на управление на кораби с вместимост до 20 БРТ - по въпросите от техническата част от програмата за "водач на плавателен съд до 10 БРТ";

лицата с право на обслужване на корабни двигатели с мощност до 30 к. с. - по въпросите от корабоводителската част от програмата за "водач на плавателен съд до 10 БРТ".

84.7. Лице, което има правоспособност за управление на кораби с вместимост до 20 БРТ и отделно правоспособност за обслужване на корабни двигатели с мощност до 30 к. с., придобива без приравнителен изпит правата на "водач на плавателен съд до 10 БРТ", включително и за управление на кораби с вместимост до 20 БРТ, но с мощност на двигателя не по-голяма от 30 к. с.


85. Програмите за полагане на държавен изпит за различните видове правоспособности по този правилник се одобряват от Министерството на транспорта.


86. Лице, прослужило известно време в корабите на военно-морски флот или получило правоспособност съгласно разпорежданията на § 16, 20, 24, 25, 28, 37, 57, 60, 72, 78 и 82 от тази наредба и Указ № 613 от 1965 г., получава правоспособност по общия ред.


87. Лице, притежаващо свидетелство за механическа правоспособност към датата на влизане в сила на настоящата наредба, запазва правото си да заема капитанска длъжност от техническия флот (драги, смукачки, земснаряди, плаващи кранове и др.) само в района на работата. Практическият стаж, придобит от заеманата такава длъжност, не се зачита за получаване на по-висока механическа правоспособност.


88. Лице, придобило правоспособност "щурман от далечно плаване" след успешно положен държавен изпит съгласно изискванията на § 17 от предшествуващия Правилник за компетентността на морските лица, придобива правоспособност "капитан от далечно плаване" без изпит, след като има изискуемия се по тази наредба плавателен стаж.


89. При подаване на молба за издаване на свидетелство за правоспособност по право без изпит и молба за допускане до изпит началникът на Държавната инспекция по корабоплаване прави проверка на стажа на кандидата.

Проверката се състои в изясняване от страна на кандидата производствения стаж, който е преминал, и представяне личните си работни тетрадки по навигация, мореходна астрономия, товарно дело, речна лоция, речна практика, тетрадка за характеристиките на обслужваните главни двигатели, за характеристиките на обслужваните силови уредби и за топлотехническите наблюдения и водообработка, определени за задължително водене от страна на съответните параходства.

Неудовлетворилият проверката кандидат не получава свидетелство и не се допуска до изпит по-рано от нов допълнителен стаж от 6 месеца.

Свидетелствата за правоспособност се връчват от началника на съответната Държавна инспекция по корабоплаване.


90. Лице, притежаващо една от правоспособностите на тази наредба, ако в продължение на 7 години не е упражнявало своята специалност, може да бъде назначено на длъжност "капитан" или "главен механик" само след като прослужи 12 месеца на длъжност "старши помощник-капитан" или "втори механик" на кораб, извършващ плавания, съответствуващи на категорията, която има.


91. Морско лице, което с влязла в сила присъда е лишено от правото да заема държавна или обществена служба или да упражнява професията си като морско лице, а също така и лице, което е променило своето гражданство, престава да се води на отчет.


92. (Доп. - ДВ, бр. 24 от 1984 г.) Тази наредба се издава на основание чл. 87 от Кодекса на търговското мореплаване и чл. 24 и 91 от Указа за търговското корабоплаване и отменя Правилника за компетентността на морските лица в Народна република България от 1 януари 1962 г.


Промени настройката на бисквитките