Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 51 от 3.VII

ПРАВИЛНИК ЗА ТРУДОВО-ВЪЗПИТАТЕЛНИТЕ УЧИЛИЩА

 

ПРАВИЛНИК ЗА ТРУДОВО-ВЪЗПИТАТЕЛНИТЕ УЧИЛИЩА

Издаден от министъра на народната просвета, министъра на правосъдието, министъра на вътрешните работи, министъра на народното здраве и Главна прокуратура на НРБ

Обн. ДВ. бр.100 от 17 Декември 1976г., изм. ДВ. бр.51 от 3 Юли 1987г.

Загубил значение. Виж измененията на глава V от Закона за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните - ДВ, бр. 110 от 30 декември 1996 г., попр., бр. 3 от 10 януари 1997 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Трудово-възпитателните училища са целогодишни учебно-възпитателни заведения за задължително обучение и възпитание на малолетни (от 7- до 14-годишна възраст) и непълнолетни (от 14- до 18-годишна възраст), настанени в тях по съответен ред.


Чл. 2. Трудово-възпитателните училища имат за цел да осъществят общо образование и комунистическо възпитание на учениците, като:

1. осигуряват на малолетните и непълнолетните основно образование и професионална квалификация, а на завършилите VIII клас - и професионално образование;

2. дават на учениците системни и трайни знания, трудови умения и навици за активно участие в материалното производство;

3. възпитават у тях съзнателна дисциплина, другарска взаимопомощ, привързаност към колектива, чувство на отговорност за работата и поведението им;

4. приучват ги да спазват законите и обществения ред и да опазват обществената и личната собственост;

5. съдействуват за тяхната всестранна подготовка и за възпитанието им като съзнателни и предани граждани на Народна република България.


Чл. 3. (1) Трудово-възпитателните училища могат да бъдат: основни трудово-възпитателни училища; основни помощни трудово-възпитателни училища; основни трудово-възпитателни училища със строг режим; професионално-технически трудово-възпитателни училища с двегодишен курс на обучение и средни професионално-технически трудово-възпитателни училища с тригодишен курс на обучение.

(2) Към всяко трудово-възпитателно училище се организират: общежитие, учебни работилници и помощни стопанства за трудово-производственото обучение на учениците.


Чл. 4. (1) Общият брой на учениците в училищата (основни или професионални) е най-много 200, а броят на учениците в клас (паралелка) - най-много 16.

(2) В основните помощни трудово-възпитателни училища и в курсовете за ограмотяване и за повишаване на грамотността броят на учениците в паралелка е най-много 10.


Чл. 5. (1) Трудово-възпитателните училища се откриват и закриват със заповед на министъра на народната просвета. Съответните окръжни народни съвети осигуряват за всяко трудово-възпитателно училище необходимата учебно-материална база съгласно нормативите на Министерството на народната просвета (МНП) и условия за спазване на санитарно-хигиенните изисквания.

(2) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети определят стопанските организации, в които се провежда учебно-производствената практика с учениците.


Глава втора.
НАСТАНЯВАНЕ, ПРЕМЕСТВАНЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ ПРЕСТОЯ НА УЧЕНИЦИТЕ

Чл. 6. Настаняването на малолетните и непълнолетните в трудово-възпитателните училища става:

1. от Министерството на народната просвета по предложения на местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН), направени чрез окръжните комисии за борба срещу противообществени прояви на малолетните и непълнолетните (ОКБППМН);

2. от съд или прокурор по реда на чл. 61 и 64 от Наказателния кодекс.


Чл. 7. За настаняване на учениците в трудово-възпитателните училища, включително и случаите по т. 2 на предходния член, в МНП се представят следните документи:

1. предложение на МКБППМН или присъда, определение или постановление за настаняване от съд или от прокурор;

2. социално-педагогическа характеристика в два броя по образец (приложение № 1), утвърден от МНП и съгласуван с Министерството на вътрешните работи (МВР), изготвена от съответния инспектор при детската педагогическа стая;

3. документ за образование;

4. акт за раждане или друг документ от съответния народен съвет, установяващ точната дата на раждане;

5. медицинско свидетелство в два броя по образец на Министерството на народното здраве (приложение № 2).


Чл. 8. (1) Предложенията, присъдите, определенията и постановленията за настаняване с документите по чл. 7 се представят в Министерството на народната просвета до 30 юли.

(2) Настаняването на учениците става до 20 август, а постъпването в училище - до 5 септември.

(3) Непълнолетни, настанени по реда на чл. 61 и 64 от Наказателния кодекс, и за особени случаи по чл. 6, т. 1, чиито възпитателни дела са разгледани от местните комисии след 1 септември, се приемат и през учебната година.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 1987 г.) (1) Настаняването в трудово-възпитателни училища по чл. 6, т. 1 и разпределянето на учениците по училища се извършват от комисията към МНП с председател, секретар и трима членове - психолог, лекар и юрист - щатен сътрудник на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЦКБППМН).

(2) Съставът на комисията се определя от министъра на народната просвета.

(3) Заседанията са редовни, ако всички членове са поканени писмено и присъствуват повече от половината. Комисията взема решение с обикновено мнозинство от списъчния състав.

(4) За заседанията на комисията се съставят протоколи, които се подписват от всички присъствуващи. Решенията на комисията се мотивират.

(5) Разпределянето се извършва по училища съобразно пола, образованието, характера и степента на отклонението от правилното развитие и възпитание, възрастта и психическото състояние на учениците.

(6) Комисията известява родителите или настойниците на ученика за училището, в което е настанен, и срока за явяването му.

(7) Когато комисията не уважи предложенията на МКБППМН за настаняване, връща документите с указание спрямо лицето да се вземат други възпитателни мерки.

(8) При установяване на сериозни физически или психически заболявания на малолетните и непълнолетните комисията предлага те да бъдат освидетелствувани от медико-педагогическа комисия към министерството в състав, определен от министъра на народната просвета. Освидетелствуваните ученици се представят за лечение или се освобождават.

(9) Комисията обсъжда предложенията на учителските съвети за преместването на ученици от едно трудово-възпитателно училище в друго или в трудово-възпитателно училище със строг режим и взема съответни решения.

(10) Незаконосъобразните решения на комисията се отменят от министъра на народната просвета. Той може да отмени и нецелесъобразни решения на комисията, като върне преписката за ново разглеждане. След повторното разглеждане министърът може да реши въпроса по същество.


Чл. 10. (1) За малолетни и непълнолетни настанени, но неявили се доброволно в определения срок, трудово-възпитателното училище уведомява окръжното управление на МВР по местоживеенето им, за да бъдат доведени принудително.

(2) Когато учениците не бъдат доведени в 20-дневен срок, уведомява се Дирекцията на Народната милиция.


Чл. 11. (1) Приемането на новонастанените в трудово-възпитателните училища става от директора на училището или от неговия заместник в присъствието на възпитателя на класа, член на дружественото бюро на Димитровския комунистически младежки съюз (ДКМС) и член на командирския съвет.

(2) Образуват се лични дела на учениците с документите им.


Чл. 12. Ученик, завършил основно образование в трудово-възпитателно училище, но непоправил се, по решение на учителския съвет може да бъде предложен на МНП за преместване в професионално-техническо трудово-възпитателно училище.


Чл. 13. (1) Настанените в трудово-възпитателните училища оставят в тях за поправяне и получаване на професионална квалификация до навършване на 18 години. Те могат да останат в училищата и до навършване на 19-годишна възраст, когато това е необходимо за довършване на образованието им или получаване на професионална квалификация.

(2) Срокът за наказанието на настанените с присъда по реда на чл. 64, ал. 1 от Наказателния кодекс не се взема пред вид за определяне продължителността на престоя.


Чл. 14. (1) Прекратяването на престоя на учениците в трудово-възпитателното училище се решава в края на учебната година от учителския съвет с участието на районния прокурор и представители на съответната ОКБППМН. За целта се преценяват поведението на всеки ученик и постигнатите резултати от обучението, възпитанието и професионалната му подготовка. При решаването на въпроса се взема предварително мнението на родителите или на лицата, които ги заместват, и на съответния инспектор при детската педагогическа стая.

(2) Престоят на ученик в трудово-възпитателно училище може да бъде прекратен по изключение и преди края на учебната година по предложение на МКБППМН или по здравословни причини.

(3) Решението на учителския съвет за прекратяване на престоя се съобщава незабавно на съответната местна комисия за настаняването им на работа и за да следи тяхното поведение.

(4) Препис от решението на учителския съвет се изпраща и в МНП.


Чл. 15. (1) По решение на учителския съвет, одобрено от МНП, могат да останат в общежитието и на издръжка на училището ученици, завършили последния му клас, продължаващи да учат в по-горна степен учебно заведение. Такива ученици са длъжни да спазват установения ред в общежитието. Времето на престоя им в общежитието към училището се определя от учителския съвет.

(2) Всяка година до 25 юни МНП определя поименно учениците от трудово-възпитателните училища със завършено основно образование (по писмено предложение на съответния директор) за приемане в техникумите, средните професионално-технически училища и професионално-техническите училища, в които не се полага състезателен изпит.

(3) Завършилите ПТТВУ и СПТТВУ подлежат на разпределение по придобитата професия или специалност по общия ред на Наредбата за разпределение и настаняване на работа младите специалисти, завършили висшите учебни заведения, полувисшите институти, техникумите, средните специални и професионално-техническите училища (Изв., бр. 84 от 1962 г.).


Глава трета.
УЧИЛИЩНО РЪКОВОДСТВО

Раздел I.
Учителски съвет

Чл. 16. (1) Трудово-възпитателното училище се ръководи от учителски съвет и директор. В учителския съвет участвуват директорът, зам.-директорите, учителите, възпитателите, медицинският работник, обслужващ училището, и дружинният ръководител.

(2) На заседание на учителския съвет могат да участвуват без право на глас прокурорът, представители на съответните ОКБППМН, на местния народен съвет, обществени организации, председателят на командирския съвет и секретарят на организацията на ДКМС.


Чл. 17. (1) Учителският съвет приема: петгодишния перспективен план; годишния и срочните планове за работа; финансово-производствения план; мероприятия за провеждане на културно-масова и спортно-туристическа дейност с учениците през зимната, пролетната и лятната ваканция; обсъжда състоянието на обучението, възпитанието и професионалната им подготовка; резултатите от учебно-възпитателната работа през учебните срокове и годината; разглежда работата на отделни учители, възпитатели, класни ръководители и др.; утвърждава дневния и седмичния режим в училището; обсъжда въпросите на бита и храненето на учениците; осъществява педагогическото ръководство на комсомолската и пионерската организация; определя престоя на учениците в училището въз основа на резултатите от корекционната и възпитателната работа; прави предложения за преместването на ученици в друго трудово-възпитателно училище или в трудово-възпитателно училище със строг режим; дава звания "старши възпитаник" и "образцов възпитаник" или отнема тези звания на провинили се ученици и обсъжда въпроси, свързани с разширяване и подобряване на учебно-материалната база на училището.

(2) Предложенията на учителските съвети за преместването на учениците се изпращат в два екземпляра в МНП.


Раздел II.
Директор и зам.-директори

Чл. 18. (1) Директорът и зам.-директорите на трудово-възпитателните училища се назначават и освобождават от отдел "Народна просвета" при съответния окръжен народен съвет съгласувано с МНП.

(2) За директор на трудово-възпитателно училище се назначава учител с висше образование, предимно педагог, с качества на добър педагогически ръководител и организатор. При липса на кандидат с висше образование за директор на основно трудово-възпитателно училище може да се назначи редовен прогимназиален учител със същите качества.

(3) Зам.-директорът по трудово обучение и производствена дейност трябва да бъде учител-специалист.

(4) Втори зам.-директор по учебно-възпитателната работа се назначава в училище, което има 9 и повече паралелки.

(5) Зам.-директорите трябва да притежават качества, ценз и стаж, каквито се изискват и за директора.


Чл. 19. Директорът отговаря: за състоянието на учебно-възпитателната работа, за реда и дисциплината в училището; за запазване живота и здравето на учениците; за правилното осъществяване на всички мероприятия, свързани с особеностите на педагогическия режим; за работата на командирския съвет; за организиране на трудово-производствената дейност на учениците; за интегрирането и кооперирането на училището със стопанските организации; за лятната работа на учениците; за редовно водене на личните дела на учениците и служителите и съхраняването им; дава награди и налага наказания на учениците; установява и поддържа връзка с ръководствата на стопанските организации.


Чл. 20. (1) Зам.-директорът по трудово обучение и производствена дейност непосредствено ръководи и отговаря за трудовата и производствената дейност и професионалната подготовка на учениците. Той се грижи за осигуряване на необходимите материали и суровини за нормална учебна, трудова и производствена дейност с учениците.

(2) Зам.-директорът по учебната част отговаря предимно за учебно-възпитателната и методическата работа в училището; следи за изпълнението на учебните програми; заедно с ученическите организации организира извънкласната и извънучилищната дейност на учениците.


Глава четвърта.
УЧИТЕЛИ, КЛАСНИ РЪКОВОДИТЕЛИ, ВЪЗПИТАТЕЛИ И ДРУЖИННИ РЪКОВОДИТЕЛИ

Чл. 21. (1) Учителите и възпитателите в трудово-възпитателните училища се назначават и освобождават от отдел "Народна просвета" при съответния окръжен народен съвет.

(2) За учители, възпитатели и дружинни ръководители се назначават най-подходящите редовни учители, които имат необходимата политическа, научна и педагогическа подготовка и умеят правилно да организират и ръководят корекционно-възпитателния процес.

(3) За възпитатели, учители и дружинни ръководители в трудово-възпитателните училища не се назначават дисциплинарно уволнени и трудоустроени лица.

(4) При назначаване или освобождаване на педагогически кадри се иска мнението на директора на трудово-възпитателното училище.


Чл. 22. Учителите, възпитателите и дружинните ръководители са длъжни добре да познават учениците си, техните възрастови особености, да умеят да съчетават любовта и грижата към тях с разумното изискване и с личния си пример да им оказват положително въздействие.


Чл. 23. Учителят отговаря за качеството на обучението и възпитанието на учениците, за изпълнението на учебния план и програмите по предметите, по които преподава, и за извънкласните дейности; проучва знанията, уменията и навиците на учениците и организира с изоставащите и неуспяващите допълнителна работа за попълване пропуските в знанията им.


Чл. 24. Учителят по трудово и производствено обучение: организира учебната и производствената дейност с учениците в учебните работилници, помощните стопанства и стопанските организации; осигурява необходимите материали и суровини за учебната и производствената дейност; участвува в комисията за професионално ориентиране на учениците и съдействува за правилното им насочване към съответни учебни заведения или постъпване на работа в производството.


Чл. 25. Възпитателят организира и ръководи своята работа съгласно документите и указанията на МНП, като:

1. съвместно с класния ръководител изучава целенасочено, всестранно и задълбочено учениците от класа (групата) си и въз основа на получените възпитателни резултати провежда мероприятия за повишаване равнището на възпитаност на учениците. В края на учебната година те изготвят подробна педагогическа характеристика на всеки ученик от класа;

2. заедно с класния ръководител изисква от учениците да спазват установения режим и правилника за вътрешния трудов ред;

3. съвместно с класния ръководител възпитава у учениците правилно отношение към учебния и физическия труд; провежда инициативи за изграждане на здравни, хигиенни и културни навици у учениците и осигурява културно-битови условия в спалните и другите помещения;

4. организира и ръководи самостоятелната учебна подготовка, като оказва навременна индивидуална и диференцирана помощ на учениците;

5. съвместно с класния ръководител приучва учениците към грижливо опазване на социалистическата собственост и на техните лични и зачислените им от училището вещи и облекло;

6. поддържа непосредствени връзки с учителите, както и периодични връзки с инспекторите при детските педагогически стаи и родителите на учениците;

7. съвместно с класния ръководител и учителите планира и организира работата с неуспяващите и трудните ученици;

8. оказва помощ за разгръщане и усъвършенствуване на обществената активност на учениците и утвърждаване на ученическото самоуправление;

9. съдействува за подготовката на учениците за живота, като чрез системни наблюдения и достъпни за учениците беседи ги запознава с различните явления и изисквания на обществения живот;

10. изгражда здрав и дееспособен ученически колектив;

11. води дневник, в който отразява развитието и степента на възпитаност на поверените му ученици;

12. търси съдействието на извънучилищни учреждения, пионерски домове, читалища, културни домове и др. за организиране на разнообразна и съдържателна извънкласна дейност с учениците.


Чл. 26. На длъжностните лица в трудово-възпитателните училища се забранява да използуват труда на учениците за лични нужди, да налагат физически наказания, да упражняват морално и психическо насилие върху учениците, уронващи достойнството им, и да приемат подаръци от тях или от родителите им.


Глава пета.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНАТА РАБОТА

Чл. 27. Учебно-възпитателната работа в трудово-възпитателните училища се организира съгласно документите и указанията на МНП.


Чл. 28. (1) Обучението на учениците в основните трудово-възпитателни училища се провежда по учебния план и програмите на общообразователните училища и по специални програми за трудово обучение.

(2) Обучението в средните професионално-технически училища и професионално-техническите трудово-възпитателни училища се провежда по учебните програми на съответния вид професионално-техническо училище.


Чл. 29. Преди започване на учебната година се определя достатъчно време за провеждане с новонастанените ученици на допълнителни учебни часове за установяване пропуските в знанията им по основните учебни предмети.


Чл. 30. В трудово-възпитателните училища се провежда системна работа за възпитаване у учениците съзнателна дисциплина въз основа на Примерната програма за комунистическото възпитание на учениците, разпорежданията на МНП и установения режим с правилника за вътрешния ред на училището.


Чл. 31. Във всяко трудово-възпитателно училище се установяват правила за вътрешен ред, които отговарят на следните основни изисквания:

1. учениците нямат право без разрешение да излизат извън района на училището. При отиване на работа, кино, театър, изложби и др. извън района на училището те се придружават задължително от учител или възпитател;

2. осигурява се постоянен денонощен надзор над учениците;

3. учениците активно участвуват според техните възрастови особености и физически възможности в трудови инициативи и в общественополезен труд;

4. в системата от извънкласни мероприятия се обхващат и участвуват всички ученици;

5. при организиране и провеждане на различните видове дейности в цялата система на възпитателната работа се съчетава принципът на доброволността (убеждението) с принципа на задължението (принуждението);

6. създават се условия колективът да отговаря за постъпките на отделния възпитаник и всеки възпитаник да отговаря пред колектива.


Чл. 32. (1) В трудово-възпитателните училища се организира разнообразна извънкласна работа съобразно наклонностите и интересите на учениците.

(2) Във всяко трудово-възпитателно училище се организират предметни кръжоци, клубове за техническо и научно творчество на младежка (ТНТМ), физкултурни и туристически секции и състави за художествена самодейност.

(3) В края на учебната година се устройва изложба на предмети, изработени от учениците.


Чл. 33. При занятията по трудово обучение и производствена практика всеки клас се разпределя на групи от 10-12 ученици.


Чл. 34. При нужда към някои основни трудово-възпитателни училища се откриват едногодишни курсове за ограмотяване и повишаване грамотността на малолетните и непълнолетните над 13-годишна възраст. Учениците, завършили тези курсове, продължават образованието си с цел да получат професионална квалификация.


Чл. 35. (1) След завършване на основното образование или последния курс на професионално-техническите и средните професионално-технически трудово-възпитателни училища учениците полагат квалификационен изпит пред комисия в състав: директорът на училището - председател, учителят по трудово обучение и представител от съответното предприятие.

(2) Ученици, положили успешно квалификационния изпит, получават разряд, за което им се издава и съответен документ.


Чл. 36. Завършилите професионално-технически и средни професионални трудово-възпитателни училища полагат изпит в края на учебната година съгласно Правилника за техникумите, средните професионално-технически и професионално-техническите училища (ДВ, бр. 80 от 1975 г.).


Чл. 37. (1) Ученици, завършили основно образование в трудово-възпитателните училища, получават свидетелство по установения образец за обикновените основни училища и документ за начална професионална квалификация, а завършилите професионално-техническо или средно професионално-техническо трудово-възпитателно училище - документ за образование и професионална квалификация.

(2) В документите за образование и квалификация, издадени на учениците от трудово-възпитателно училище, в наименованието на училището се вписва съответно само "основно училище", "основно помощно училище", "професионално-техническо училище", "средно професионално-техническо училище" с името на патрона и местонахождението му.


Чл. 38. (1) Завършилите трудово-възпитателно училище имат право да продължат образованието си в по-горна степен учебно заведение, а завършилите помощното трудово-възпитателно училище - в учебно-производствените предприятия.


Чл. 39. (1) Учителският съвет може да разрешава на някои ученици домашен отпуск до един месец, който да прекарат през лятото при родителите си. През останалото време те работят в помощното стопанство и работилниците в училището или в специализираните бригади в помощ на народното стопанство.

(2) През лятото на учениците се осигурява културен отдих и физкултурни занимания, както и почивка в самостоятелни лагери.

(3) При пускане на учениците в домашен отпуск директорът на училището уведомява съответните районни поделения на МВР по местонахождение на трудово-възпитателното училище и местожителство на учениците.


Чл. 40. (1) Разрешеният отпуск се вписва в притурка към личната карта на ученика, която той е длъжен да носи със себе си през време на ползуването на отпуск.

(2) Ученици, заловени извън селището, в което се намира трудово-възпитателното училище, непридружени от възпитател или учител, без разрешен отпуск, се считат за бегълци.

(3) Ученици, които имат разрешен отпуск, но закъснеят повече от 12 часа, се считат в бягство.

(4) За всяко бягство се уведомява съответното окръжно управление на МВР. В съобщението се дава подробно описание на беглеца: трите пълни имена, датата на раждането, местожителството, адресът на родителите, словесен портрет на беглеца, облеклото му, кои места обича да посещава най-много, за какви прояви е настанен в трудово-възпитателното училище, какви наклонности има, защо е избягал, коя е вероятната посока на бягството.


Чл. 41. При особени случаи директорите на трудово-възпитателните училища искат помощта на местните органи на народната милиция и прокуратурата, които им оказват съдействие в съответствие със законите на страната.


Чл. 42. Директорите на трудово-възпитателните училища задължават пуснатите в домашен отпуск ученици да се явяват в съответната детска педагогическа стая, а там, където няма такава - при председателя на МКБППМН. Инспекторите при детските педагогически стаи или председателите на МКБППМН удостоверяват явяването и срока на престоя чрез заверка върху притурката на личната ученическа карта.


Чл. 43. (1) В трудово-възпитателните училища не се допускат да влизат граждани без служебна работа.

(2) Не се допускат свиждания на учениците с родители и лица, които са в нетрезво състояние, внасят спиртни напитки и цигари или подтикват учениците към бягства, неспазване на установения режим и други отрицателни прояви.

(3) Не се допуска родители и граждани да спят в общежитието на училището.


Чл. 44. Най-малко веднъж през учебната година съответният отдел "Народна просвета" при окръжния народен съвет извършва проверка на учебно-възпитателната работа в трудово-възпитателните училища.


Чл. 45. Всяка година съответният отдел "Народна просвета" при окръжния народен съвет прави оценка за постигнатите резултати от учебно-възпитателната работа на учителите и възпитателите и освобождава от длъжност непригодните за тези учебни заведения.


Чл. 46. Директорът на трудово-възпитателното училище изпраща в съответния окръжен народен съвет - отдел "Народна просвета" и МНП в началото на учебната година годишен план на училището, производствено-финансовия план и информация за изпълнението му през изтеклата учебна година, а в края на същата - годишния отчет за учебно-възпитателната работа с учениците.


Чл. 47. (1) Окръжните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните упражняват контрол върху намиращите се на територията на съответния окръг трудово-възпитателни училища.

(2) Надзорът за законност върху дейността на трудово-възпитателните училища се упражнява от прокуратурата по реда на глава пета от Закона за прокуратурата.


Глава шеста.
НАГРАДИ И ДИСЦИПЛИНАРНИ НАКАЗАНИЯ НА УЧЕНИЦИТЕ

Чл. 48. (1) Освен наградите, посочени в правилниците за средните политехнически училища и за техникумите, средните професионално-технически и професионално-техническите училища, учениците в трудово-възпитателните училища се удостояват със звания "старши възпитаник" и "образцов възпитаник", дават им се през неучебно време домашен и градски отпуск, билети за културни и други развлечения.

(2) Наградата домашен отпуск през лятото и званието "старши възпитаник" и "образцов възпитаник" се дават от учителския съвет, а останалите награди, включително и домашен отпуск през зимната и пролетната ваканция и празнични дни - от директора.


Чл. 49. (1) Ученик, който нарушава установения ред и режим в училището и с постъпките си умишлено уврежда интересите на другите ученици и колектива, се наказва освен с посочените в Правилника за средните политехнически училища (без т. 4 и 5 на чл. 90), (ДВ, бр. 80 от 1976 г.) и в Правилника за техникумите, средните професионално-технически и професионално-техническите училища (без т. 4 и 5 на чл. 101) и със следните дисциплинарни наказания:

1. лишаване от участие в определена екскурзия, от градски и домашен отпуск, от посещение на театър или концерт извън училището, както и от участие в определени спортни занимания и игри;

2. лишаване от право на свиждане за срок до 1 месец;

3. лишаване от право да получава колетни пратки за срок до 1 месец;

4. извънредно дежурство за поддържане на чистота в общежитието, в животновъдните ферми или в столовата за срок до 3 дни;

5. отнемане на званията "старши възпитаник" или "образцов възпитаник";

6. предложение до МНП за преместване в друго трудово-възпитателно училище или в трудово-възпитателно училище със строг режим.

(2) Дисциплинарните наказания по т. 1, 2, 3 и 4 се налагат от директора на училището, а по т. 5 и 6 - от учителския съвет.


Глава седма.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕНИЧЕСКИЯ КОЛЕКТИВ

Чл. 50. (1) Животът на учениците в трудово-възпитателните училища се организира на основата на принципите на ученическото самоуправление.

(2) Културно-масовата, обществената, физкултурната, спортната, трудовата, кръжочната и другите видове дейности се организират и провеждат на основата на инициативността и самодейността на учениците, като широко се прилага социалистическото съревнование.


Чл. 51. (1) Ръководни органи на ученическото самоуправление в трудово-възпитателното училище са общото събрание на учениците, командирският съвет, отрядното събрание в отрядното ръководство.

(2) Общото събрание на учениците се провежда най-малко един път през учебен срок. На него се приемат плановете за работа, отчита се и се обсъжда състоянието на ученическото самоуправление, вътрешноучилищната дисциплина и се вземат мерки за укрепване на ученическите колективи.

(3) Решенията на събранията се утвърждават от директора.

(4) Органите на ученическото самоуправление се отчитат пред училищното и комсомолското ръководство.


Чл. 52. (1) Общото събрание в края на всяка учебна година избира командирски съвет, както и негов председател и зам.-председател.

(2) Член на командирския съвет, който не изпълнява добросъвестно своите задължения, може да бъде подменен и по-рано от общото събрание. Решението на събранието се утвърждава от директора.

(3) Отрядните командири и секретарят на комсомолското дружество по право са членове на командирския съвет.


Чл. 53. (1) Командирският съвет се събира всеки месец на заседания, на които се разглеждат въпроси, свързани с отношението на учениците към учебния и физическия труд, извънкласните дейности, спазването на установения вътрешен ред и дисциплина в училището и общежитието, участие на учениците в трудови инициативи и подобряване битовите условия, отдиха и съревнованието в училище.

(2) При нужда командирският съвет се събира и на извънредни заседания.

(3) В заседанията на командирския съвет участвуват директорът на училището, неговите заместници и дружинният ръководител. При нужда могат да участвуват учители, възпитатели и медицинският работник.

(4) Решенията на командирския съвет се утвърждават от директора.


Чл. 54. (1) Учениците от всяка паралелка се организират в отряди.

(2) Всеки отряд избира ръководство в състав: командир, зам.-командир, спортен организатор и хигиенист.

(3) Отрядното ръководство се избира от отряда в края на всяка учебна година. Решението на събранието се утвърждава от директора.

(4) Член на отрядното ръководство, който не изпълнява добросъвестно своите задължения, може да бъде подменен и преди това от събранието на отряда. Решението на събранието се утвърждава от директора на училището.


Чл. 55. (1) Отрядите се разпределят на бригади съобразно тяхната работа в учебно-производствените работилници, помощните стопанства, трудови и други обекти.

(2) Зам.-командирът на отряда е ръководител на бригада. За командири на бригади отрядът може да избира и други ученици, активисти от класа.


Чл. 56. (1) По установен от училищното ръководство ред един от отрядните командири изпълнява целодневно дежурство в училището. Той носи отличителен знак.

(2) Дежурният отряден командир е пръв помощник на дежурния възпитател. Той се грижи за спазването на установения в училището ред.

(3) При утринна и вечерна проверка всеки отряден командир докладва на дежурния възпитател за работата и състоянието на отряда.


Чл. 57. За провеждането на обществената дейност на учениците в училищата се създават комисии за трудовата, хигиенната, спортната, културно-масовата работа и съревнованието, които са помощни органи на командирския съвет. Всяка комисия се ръководи от член на командирския съвет. За работата на всяка комисия отговаря определен от учителския съвет учител или възпитател, който отчита дейността си пред училищното ръководство.


Чл. 58. (1) Комисията за трудовата дейност се съставя от зам.-отрядните командири. Тя подпомага организирането на общественополезния труд и другите трудови инициативи на учениците.

(2) Към училището се създава клуб за техническо и научно творчество със следните секции: научно-техническа пропаганда и професионална информация, научно-техническа подготовка и научно-техническо творчество.

(3) Дейността на клуба за техническо и научно творчество на младежта се организира и провежда съгласно указанията на МНП за извънкласната и извънучилищната работа по техническо и научно творчество на учениците.


Чл. 59. (1) Хигиенната комисия се съставя от отрядните хигиенисти. Тя се грижи за подобряване санитарното състояние на училището и общежитието и личната хигиена на учениците - възпитава здравни и хигиенни навици и подпомага движението за трезвеност сред учениците.

(2) Членовете на хигиенната комисия дежурят по ред с дежурния отряден командир.


Чл. 60. (1) Спортната комисия се съставя от отрядните спортни организатори. С помощта на учителя по физическо възпитание тя организира и провежда ведрината, масовите занятия по спортните дисциплини и състезания по спортния календар, за участие в републиканския спортно-туристически събор.

(2) Към спортната комисия се създава секция по туризъм, която организира военизирани игри, състезания по туристическо ориентиране, походи, екскурзии и др.


Чл. 61. Комисията за културно-масовата дейност се избира от командирския съвет в състав от 3 до 7 ученици - активисти. Тя подпомага училищното ръководство за организиране на мероприятията за естетическото възпитание на учениците чрез включването им в съставите на художествената самодейност, чествуванията на училищни празници, бележити дейци, посещения на филми, театри, изложби и др.


Чл. 62. Комисията по съревнованието се избира от командирския съвет, тя се състои от 3 до 5 ученика. Тя организира и отчита по определени показатели съревнованието между отрядите.


Чл. 63. В зависимост от интересите на учениците към училищата могат да се създадат клубове за трезвеност, на атеиста, на интернационалната дружба, на честта, на приятелите на изкуството и др., които се подпомагат от учители и възпитатели, определени от учителския съвет.


Чл. 64. В трудово-възпитателните училища могат да се създават младежки организации ДПО "Септемврийче", ДКМС и др.


Чл. 65. (1) Учителският колектив оказва педагогическа помощ на комсомолската организация и на органите на ученическото самоуправление при организирането и провеждането на извънкласните и обществените инициативи.

(2) Комсомолското дружество и органите на ученическото самоуправление оказват активно съдействие на учителския колектив при организирането и провеждането на учебно-производствената дейност на учениците.


Глава осма.
МЕДИЦИНСКО ОБСЛУЖВАНЕ

Чл. 66. Медицинското обслужване на учениците се извършва от медицински работник, обслужващ училището (лекар, медицинска сестра, фелдшер), по нормативи и указания на Министерството на народното здраве (МНЗ), съгласувани с МНП.


Глава девета.
КОМИТЕТ ЗА РАБОТА С ОБЩЕСТВЕНОСТТА

Чл. 67. (1) За установяване на постоянна връзка с обществените организации към всяко трудово-възпитателно училище се създава комитет за работа с обществеността.

(2) В състава на комитета влизат: директорът на училището, представители на обществените организации в селището и на шефствуващите учреждения и стопански организации.

(3) Комитетът за работа с обществеността оказва помощ на училищното ръководство за подобряване на материалната база на училището, организацията на учебно-производствената дейност, общественополезния труд, извънкласните дейности на учениците и др.


Глава десета.
ОСОБЕНИ ПРАВИЛА ЗА ОСНОВНИТЕ ТРУДОВО-ВЪЗПИТАТЕЛНИ УЧИЛИЩА СЪС СТРОГ РЕЖИМ

Чл. 68. Разпоредбите на останалите глави от този правилник се прилагат и в трудово-възпитателните училища със строг режим, доколкото в тази глава не е установено друго.


Чл. 69. (1) В основното трудово-възпитателно училище със строг режим се настаняват ученици, които системно нарушават установения ред в трудово-възпитателните училища, извършват тежки провинения или не желаят да учат и работят.

(2) Преместването в трудово-възпитателно училище със строг режим се извършва от комисията по чл. 9, ал. 1, въз основа на мотивирано предложение на учителския съвет на трудово-възпитателното училище, което го предлага за преместване.

(3) В трудово-възпитателните училища със строг режим могат да се настаняват и ученици на обикновен режим. Те се обучават и възпитават като ученици в трудово-възпитателните училища с обикновен режим.

(4) В трудово-възпитателното училище със строг режим има въоръжена охрана, която следи за спазването на установения ред.


Чл. 70. (1) Престоят на ученика в трудово-възпитателното училище със строг режим е най-малко три месеца. Когато ученикът докаже с поведението си, че ще спазва режима в трудово-възпитателното училище, по решение на учителския съвет той се връща в училището, което го е изпратило.

(2) Решението на учителския съвет се изпраща на съответното трудово-възпитателно училище.

(3) Ученик, повторно настанен в трудово-възпитателно училище със строг режим, остава в него до прекратяване на престоя му в училището.


Чл. 71. (1) Учениците в трудово-възпитателното училище със строг режим се обучават по учебен план и програми на трудово-възпитателните училища.

(2) Учениците от трудово-възпитателните училища, поставени на строг режим, полагат извън предвиденото по учебния план и програми всекидневно (без неделни и празнични дни) по два часа за малолетните и по три часа за непълнолетните общественополезен труд по определени норми, съобразени с възрастта им. На работния обект те се придружават от възпитател.

(3) При определяне характера на труда се имат пред вид здравословното състояние, възрастовите и физическите възможности на всеки ученик.


Чл. 72. На учениците, поставени на строг режим, не се разрешава домашен отпуск и излизането без придружител извън района на училището.


Чл. 73. При неподчинение, буйство или за предотвратяване на опасни деяния по решение на учителския съвет ученикът може да бъде изолиран в специално помещение, като се държи под наблюдение. Тази мярка се прилага само в краен случай и не може да трае повече от три денонощия. Изолираният не посещава учебни занятия, а извършва всеки ден по шест часа физическа работа на определен обект. Директорът на училището издава мотивирана заповед за изолация на ученика.


Чл. 74. Учениците в трудово-възпитателните училища със строг режим се записват в специален регистър, който се води от директора до прекратяване престоя им в училището.


Глава единадесета.
ФИНАНСИРАНЕ И ОТЧЕТНОСТ

Чл. 75. Трудово-възпитателните училища се финансират от съответния окръжен народен съвет.


Чл. 76. Счетоводната отчетност се води от счетоводител съгласно дадените указания и документи от Министерството на финансите (МФ) и МНП.


Чл. 77. Получените в учебно-производствените работилници материали и произведените предмети, както и сумите от тяхната продажба се осчетоводяват.


Чл. 78. (1) Предмети, произведени в учебно-производствените работилници, могат да останат в училището като инвентар, като стойността им се заплаща от бюджета на училището.

(2) Поправките на училищния инвентар, извършени в учебно-производствените работилници, не се заплащат.


Чл. 79. (1) Сумите, получени от трудово-производствената дейност на учениците във и извън училището, се разпределят, както следва:

1. печалбите от продадената продукция, която е произведена при провеждане на трудовото обучение и учебната практика в училищните работилници и помощните стопанства:

а) на учащите се от производствената група - 35%;

б) на преподавателя - ръководител на същата група - до 10%;

в) на директора и зам.-директора по производствената част (зав. работилница, зав. учебно-опитно поле и стопанство) - общо до 1,5%;

г) на майсторите и работниците - специалисти (техници, счетоводители, домакини, закупчици, шофьори), взели участие в изработването на продукцията - общо до 4,5%;

д) в приход на извънбюджетната сметка на училището (за културни мероприятия и за подобряване на учебно-материалната база) - 49%.

2. сумите, получени от трудовата дейност на учениците, провеждана извън училището в селскостопански, строителни и други обекти:

а) на учащите се от производствената група - 50%;

б) на ръководителите на същата група - 5%;

в) в приход на извънбюджетната сметка на училището - 45%.

(2) Разпределението на сумите, получени от трудово-производствената дейност на учениците в СПТТВУ, става съгласно Наредба № 24 за учебно-производствената дейност на учениците (ДВ, бр. 74 от 1975 г.).

(3) Всяко едно от лицата, посочени в т. 1 и 2 на ал. 1, с изключение на учениците, не може да получи за цялата учебна година (от 1 септември до 31 август) възнаграждение, по-голямо от 20% от основната му годишна заплата, определена по щатната таблица.

(4) При провеждане на производствената практика трудът на учениците се заплаща по реда, установен за останалите учебни заведения.

(5) Най-малко 50% от сумите, които ученикът получава от трудовата си дейност, се внася на влог в Държавната спестовна каса на негово име, а остатъкът му се дава за негови текущи нужди.


Чл. 80. (1) Получените от помощните стопанства продукти и материали, които се използуват за нуждите на училището, се заплащат по фактическата им себестойност от предвидените в бюджета кредити.

(2) Продуктите се получават от комисия в състав: зам.-директор по производственото обучение, счетоводител и учител, която контролира изразходването им.

(3) Готовата продукция от учебните работилници, помощните стопанства към училището и други дейности, изработена от учениците, се освобождава от такси и данъци.


Чл. 81. (1) Отчитането на приходите и разходите на материалите за учебни цели, малоценните и малотрайните предмети се извършва съгласно Инструкцията за отчитане на стоково-материалните ценности.

(2) Получената продукция и материали от помощните стопанства се заприходява по реда, определен с Инструкцията за планиране, изработване и отчитане на продукцията от учениците в трудово-възпитателните училища.


Чл. 82. (1) Всички ученици, настанени в трудово-възпитателно училище, живеят в общежитието към училището. Те получават безплатна храна и типово ученическо облекло по нормативи на МНП.

(2) Храната се приготвя по предварително изработено за цялата седмица меню. По качество и количество храната трябва да бъде съобразена с възрастта на учениците и сезона.


Чл. 83. (1) Бельото и облеклото на учениците се получава от възпитателя и се раздава с ведомост на учениците.

(2) За полученото бельо и облекло от учениците до VIII клас на ведомостта се подписва възпитателят.

(3) Облеклото и бельото на учениците над VIII клас се предава срещу подпис на учениците.

(4) За съхраняването и опазването на облеклото и бельото на учениците до VIII клас отговарят и възпитателите.


Чл. 84. За физически слабите и болните ученици се осигурява по предписание на лекаря, обслужващ училището, усилена диетична храна по нормите на климатичните училища.


Чл. 85. На учениците, на които престоят в трудово-възпитателните училища се прекратява, по преценка на учителския съвет може да се даде безплатно комплект подходящо за сезона облекло. Решението на учителския съвет се оформя със заповед на директора на училището, която заедно с ведомостта за предаденото облекло се предава в счетоводството.


Чл. 86. (1) Всички дрехи и обувки, собственост на училището, се записват в инвентарната книга.

(2) Материали, получени или доставени за нуждите на училището, се приемат с протокол, съставен от комисията, назначена от директора на училището. Когато материалите или част от тях се преработват в предмети, последните се записват в инвентарната книга. Протоколите се прилагат към инвентарната книга.


Чл. 87. (1) Във всяко трудово-възпитателно училище освен задължителните книги, които се водят в съответните общообразователни или професионално-технически училища, се водят още и следните задължителни книги и дела:

1. книга за движението на учениците;

2. лични дела на учениците.

(2) Задължителните книги се номерират, прошнуроват и подпечатват с печата на училището.


Чл. 88. Всяко трудово-възпитателно училище освен печата с точното наименование на училището има и печат с надпис: "основно училище", "основно помощно училище", "професионално-техническо училище", "средно професионално училище" с името на патрона и местонахождението. Средното професионално трудово-възпитателно училище има такъв печат с държавен герб. С този печат се подпечатват само документите за образование и квалификация, а така също и педагогическата характеристика на учениците.


Заключителни разпоредби

§ 1. Този правилник се издава на основание чл. 50, ал. 1 от Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.


§ 2. Този правилник отменя Правилника за трудово-възпитателните училища (обн., Изв., бр. 97 от 1957 г.; изм., бр. 69 от 1961 г. и ДВ, бр. 77 от 1967 г.), както и Правилника за трудово-възпитателните училища със строг режим.


§ 3. За неуредените с този правилник въпроси се прилагат съответно разпоредбите на правилниците за средните политехнически училища и за техникумите, средните професионално-технически и професионално-техническите училища.



Приложение № 1 към чл. 7, т. 2



Да се попълва на пишеща машина!
 
Детска педагогическа стая в град .......................................................................................................................................................................................
район .......................................................................................................................................................................................................................
улица .......................................................................................................................................................................................................................
тел. ........................................................................................................................................................................................................................
окр. ........................................................................................................................................................................................................................
 
Сведение - характеристика
за ............................................................................................................................................................................................................................
(трите имена на малолетния)
 
Дата на раждане, месторождение и местоживеене, адрес, при кого живее .....................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
Къде учи, в кой клас ...............................................................................................................................................................................................
В коя организация членува .............................................................................................................................................................................................
Баща (рожден, втори): име, бащино и фамилно име, адрес, възраст, образование,
месторабота, месечен доход, партийна принадлежност, морален, политически,
културен и трудов лик ................................................................................................................................................................................................
Майка (рождена, мащеха) - същите данни ..............................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
Характеристика на семейството (включително дядо, баба, братя, сестри и др.).
Отношения между членовете в семейството. Жилищни условия (опишете
подробно) ..........................................................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................................................
Положителни прояви на малолетния. Особености в поведението му (палавост,
капризен, инат, внушаем). Кое му влияе по-добре: похвалите или порицанието и
наказанието ......................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................
Как се е развивал в училище. Успех и поведение в училището. Отношение към
учебната работа и труда, любими и трудни предмети, интереси и увлечения.
Държане на обществени места. Другарска среда (опишете подробно) .......................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
Бил ли е в училище с целодневна организация на обучение? ..............................................................................................................................................................
Начало на противообществените прояви .................................................................................................................................................................................
Характер на противообществените прояви (кога, какви и с кого) .........................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
Причини, условия, които пораждат в малолетния противообществени деяния
.................................................................................................................................................................................................................
Какво са направили училището, детската педагогическа стая и обществеността,
за да му помогнат да се поправи .............................. ................................................................................................................................................
Мотивирано предложение на училището или заведението, което предлага
малолетния за настаняване в ТВУ ..................................................................................................................................................................................
Къде да бъде настанен малолетният: по-близо или по-далече от
местожителството му ..............................................................................................................................................................................................
 
Дата ..........................................................................................................................................................................................................................
 
гр. .............................................................................................................................................................................................................................
 
Инспектор при детската педагогическа стая: ............................................................................................................................................................................
(име, бащино и фамилно име)
подпис, печат



Приложение № 2 към чл. 7, т. 5



Медицинско свидетелство за настаняване
на деца и юноши в ТВУ
 
I. Анамнеза и статус
(попълва се от участъковия или училищния лекар по данни на родителите)
 
Име, бащино и фамилно име ............................................................................................................................................................................................
роден на ................... 19 ....... г., ученик в ....................... клас.
1. Патологична наследственост: душевно болни, епилептици, олигофрени,
алкохолици и др. в рода ..........................................................................................................................................................................................
2. Аборти на майката: по желание ....................................................................................................................................................................................
не по желание ....................................................................................................................................................................................................
3. Недоносени и мъртвородени деца: .................................................................................................................................................................................
4. Смущения в протичане на бременността: ..........................................................................................................................................................................
5. Раждане: травми, асфиксия и др. ..................................................................................................................................................................................
6. Хранене през първата година: .................................................................................
проходило на ............................... мес., проговорило на ..................................................................................................................................................
7. Заболявания през първата година: ...............................................................................................................................................................................
8. Заболявания в предучилищна възраст: ..............................................................................................................................................................................
9. Особености в развитието до 7 г. .................................................................................................................................................................................
10. Успех и поведение в училище: ....................................................................................................................................................................................
11. Преобладаващо настроение: .......................................................................................................................................................................................
12. Заболявания или травми, придружени с безсъние: .....................................................................................................................................................................
13. Данни от соматичния статус (само патологични отклонения): ........................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................................................
14. Лабораторни изследвания и преглед от специалисти (при нужда): ..................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
15. Заключение за соматичното състояние: ........................................................................................................................................................................
16. Има ли противопоказания за постъпване в ТВУ .............................................................
................................................................................................................................................................................................................
 
Име и длъжност: .............................................................................................................................................................................................................

(подпис)

 
II. Психо-неврологично изследване
(попълва се задължително от завеждащ детско-юношеския кабинет при
окръжния психо-неврологичен диспансер)
 
1. Неврологичен статус ..........................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
2. Психичен статус .................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
3. Диагноза .........................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
 
Дата .............................................................................................................................................................................................................................
гр. ...........................................................................................................................................................................................................................
Име и длъжност: ............................................................................................................................................................................................................

(подпис)

 


Промени настройката на бисквитките