Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 62 от 7.VIII

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ

Обн. ДВ. бр.62 от 7 Август 1979г., отм. ДВ. бр.36 от 7 Май 1991г.

Отменен с § 2 от заключителните разпоредби на Наредба № 1 от 15 април 1991 г. за прилагане на Закона за данък върху оборота и акцизите - ДВ, бр. 36 от 7 май 1991 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Този правилник урежда прилагането на Закона за данък върху оборота (Изв., бр. 91 от 1951 г., изм. и доп., бр. 62 от 1956 г., бр. 76 и 91 от 1957 г., бр. 12 от 1958 г., бр. 11 от 1960 г., ДВ, бр. 99 от 1963 г.).

(2) Разпоредбите на правилника са задължителни за социалистическите организации (държавни, кооперативни и обществени) и техните подразделения, които реализират облагаеми обороти от продажба на стоки, билети за спектакли, спортни игри, игри за развлечения и други забавления или получават възнаграждения за извършени от тях услуги.


Глава втора.
ОБЛАГАЕМИ ОБОРОТИ

Чл. 2. (1) С данък върху оборота се облагат оборотите, реализирани от:

1. продажба на стоки;

2. продажба на билети за кинопрожекции, спектакли и др., както и оборотите от игри за развлечение, спортни игри, лотарии и др.;

3. произведени и продадени вина и алкохолни напитки от населението;

4. извършени услуги.

(2) За продадените на населението стоки и извършени услуги, за които в държавния и обществения сектор се плаща данък върху оборота, регламентираните местни занаятчии вместо данък върху оборота плащат патент.


Чл. 3. (1) Облагаемите обороти се считат за реализирани в деня на постъпване на сумите от продажбите по разплащателната (заемната) сметка или в касата на социалистическата организация - платец на данъка. От деня на постъпването на сумите започват да текат и сроковете за внасяне на данъка.

(2) Когато организацията - платец на данъка, счетоводно отчита реализацията на база на издадени фактури, срокът за внасяне на данъка започва да тече след отчитането на реализацията, независимо че сумите от продажбите не са получени.

(3) Облагаемите с данък върху оборота готови изделия и материали от собствено производство, влагани в собствено строителство, се считат за реализирани в деня, в който се отпускат за тази цел.

(4) Стоките от собствено производство, за които е предвидено да се влагат в ново производство, или услуги, извършвани от същата организация, по цени с данък върху оборота, се считат за реализирани в деня на предаването им от склада.

(5) Стоките, които организациите отпускат на собствените си показни магазини, регламентирани по съответния ред, се считат за реализирани в деня, в който се отпускат на тези магазини.


Глава трета.
ПЛАТЦИ НА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА

Чл. 4. (1) Платец на данъка върху оборота е социалистическата организация, която е реализирала облагаеми обороти, води самостоятелно счетоводство и има разплащателна (заемна) сметка в банката.

(2) Когато организацията не води самостоятелно счетоводство и няма разплащателна сметка, данъкът се внася от горестоящата организация.


Чл. 5. (1) За селскостопанските произведения платци на данъка върху оборота са съответните изкупвателни организации, на които с нормативен акт е възложено изкупуването на селскостопанска продукция.

(2) Ресторантите, болниците, военните поделения, детските домове, пансионите и др. плащат данък върху оборота за селскостопанската продукция, която изкупуват от производителите - обществените и личните стопанства.


Чл. 6. За изкупените стоки от регламентирани частни занаятчии или други физически лица, на които е разрешено производството на такива стоки, платци на данъка са социалистическите организации, които ги изкупуват. Данъкът е за сметка на производителите и се удържа от сумата, която им се изплаща.


Чл. 7. Платци на данъка за оборотите от продажба на оказионни предмети са търговските организации, които се занимават с продажбата на такива предмети. Данъкът е за сметка на собственика на предмета и се удържа от сумата, която му се изплаща.


Глава четвърта.
НАЧИНИ ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ДАНЪКА

Чл. 8. Данъкът върху оборота се определя по един от следните три начина:

1. под формата на разлика между цената на дребно, намалена със съответната търговска отстъпка, и цената на едро;

2. в процент към оборота по цени на дребно или по цени на дребно, намалени с търговска отстъпка, в зависимост от начина на начисляването на данъка при изграждането на цените;

3. по определен размер върху единица мярка.


Чл. 9. (1) За селскостопанските произведения при определяне на данъка по т. 1 на предходния член вместо цена на едро се използува цена на заготвител без данък върху оборота.

(2) Процентните ставки по т. 2 на предходния член се определят за отделни стоки или за групи стоки.

(3) Ставките по т. 3 на предходния член се определят върху тон, килограм, литър, метър, бройка и други метрични единици.

(4) Данък върху оборота за новите стоки, невключени в действуващите ценоразписи за цените на едро и цените на дребно, се определя по реда на чл. 3, ал. 2 ЗДО и не може да бъде по-малък от предвидения данък за стоките, към които се приравняват новите стоки.


Глава пета.
ОБЛЕКЧЕНИЯ ПРИ ОБЛАГАНЕТО И ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ОБЛАГАНЕ

Чл. 10. (1) Облекчението по чл. 15 и 18 ЗДО се ползува от предприятията за трудоустроени лица при народните съвети и ТПК на инвалидите, ако здравите и трудоустроените лица са в нормативно съотношение, утвърдено с Правилника за работата на специалните предприятия за трудоустроени лица при народните съвети и ТПК на инвалидите (ДВ, бр. 53 от 1971 г.), а поделенията при Съюза на слепите и Съюза на глухите - ако спазват нормативното съотношение между зрящи и слепи и между глухи и чуващи, определено с Разпореждане на МС от 9 май 1955 г. и писмо № 14-7 от 4 март 1969 г. на Министерския съвет.

(2) Организациите, посочени в предходната алинея, начисляват пълния размер на данъка върху оборота, като облекчението остава в тяхна полза.


Чл. 11. (1) Когато Министерският съвет съгласно чл. 4, ал. 1 ЗДО освобождава от данък някои организации за известни стоки, услуги или спектакли, данъкът върху оборота се начислява, но не се внася в бюджета, а остава в полза на организациите. При освобождаване от данък отделни стоки, услуги или спектакли данък върху оборота за тези стоки, услуги и спектакли не се начислява.

(2) Когато министърът на финансите на основание чл. 4, ал. 2 ЗДО освобождава от данък отделни организации за стоки или услуги, които ще произведат (извършат) в размер до 5 хил. лв. за една календарна година, данъкът върху оборота се начислява и остава в полза на организациите.


Чл. 12. В случай на увеличаване на данъка върху оборота от Министерския съвет на някои организации за известни стоки или услуги увеличеният размер на данъка е за сметка на организацията.


Глава шеста.
СРОКОВЕ ЗА ВНАСЯНЕ НА ДАНЪКА

Чл. 13. Сроковете за внасяне на данъка върху оборота са месечни, десетдневни, тридневни и всекидневни:

1. месечно - до 10-то число на следващия месец, внасят данъка върху реализирания оборот през месеца социалистическите организации, които за изтеклата година са начислили до 500 хил. лв. данък;

2. десетдневно - до 3 дни след изтичането на десетдневието, внасят данъка върху реализирания оборот социалистическите организации, които за изтеклата година са начислили от 500 хил. лв. 2 млн. лв. данък;

3. тридневно - до 3 дни след изтичането на тридневието, внасят данъка върху реализирания оборот социалистическите организации, които за изтеклата година са начислили над 2 млн. лв. данък;

4. всекидневните срокове, съгласно чл. 5 ЗДО се определят от министъра на финансите за конкретни платци.


Чл. 14. Новообразуваните социалистически организации внасят данъка, реализиран през първите два месеца от образуването им, всекимесечно до 10-то число на следващия месец. За следващите месеци сроковете се определят съобразно техния план за данъка върху оборота.


Чл. 15. (1) Когато платците са затруднени да изчисляват фактическия размер на данъка за реализирания оборот, т. е. за оборота по изплатените фактури, с разрешение на началника на управление "Финанси" при ОНС (СНС) те могат да определят вноските по един от следните начини:

1. по среден процент, определен на база начисления данък и реализирания облагаем оборот за предходния месец - при тридневните и при десетдневните вноски;

2. по среден процент, определен на база плана за данъка и плана за облагаемата реализация за съответното тримесечие - при тридневните и при десетдневните вноски;

3. по 1/10 от размера на начисления данък за предходния месец - при тридневните вноски;

4. по 1/3 от размера на начисления данък за предходния месец - при десетдневните вноски.

(2) Изравняването на вноските по предходната алинея се извършва до 12-то число на следващия месец на базата на фактически следващия се данък. Организациите, които определят вноските по реда на т. 2 на предходната алинея, с разрешение на министъра на финансите могат да изравняват вноските тримесечно или годишно в сроковете за представяне на тримесечните и годишните счетоводни отчети и баланси.

(3) Вноските по т. 1, 2 и 3 на ал. 1 се правят в сроковете, определени с чл. 13, като вноските за първите две тридневки на месеца по т. 1 и 3 на същата алинея се правят до 12-то число.


Чл. 16. (1) Когато платците на данъка върху оборота счетоводно отчитат реализацията по издадени фактури, изчисляват и внасят данъка на базата на издадените фактури, като ползуват сроковете, предвидени в чл. 13, удължени с 4 дни при тридневните и десетдневните вноски.

(2) Ако платците са затруднени да изчисляват фактическия размер на данъка по тридневки и десетдневки, те могат да ползуват с разрешение на началника на управление "Финанси" при ОНС (СНС) един от начините, посочени в чл. 15, като средните проценти, определени по реда на т. 1 и 2, се прилагат към облагаемите обороти по издадените фактури за съответното десетдневие или тридневие. Изравняването на вноските на базата на фактическия данък се извършва до 12-то число на следващия месец.


Чл. 17. (1) При установяването на тридневните и десетдневните срокове за внасяне на данъка неприсъствените дни не се броят, т. е. срокът се удължава с броя на неприсъствените дни. Това не се прилага за изравнителните вноски и когато данъкът се внася в определените срокове по чл. 16.

(2) Когато срокът за плащането на данъка върху оборота изтича в неприсъствен ден, този ден не се брои и срокът изтича в следващия присъствен ден. Дните събота и неделя се считат за неприсъствени.


Глава седма.
ОТЧЕТНОСТ НА ПЛАТЦИТЕ НА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА

Чл. 18. (1) Документът за продажба на готова продукция, полуфабрикати, възли, детайли и др. или извършена услуга, въз основа на които се начислява данъкът върху оборота, е фактурата. Тя се издава от доставчика, съответно организацията, която извършва услугата, при спазване на т. 42 до 46 от Инструкцията за отчитане на стоково-материалните ценности (ДВ, бр. 93 и 94 от 1970 г.).

(2) Когато за някои стоки и материали, произведени от строителните организации, е предвидено да се влагат в строителството по цени с данък върху оборота, вместо фактури се използуват съответните първични счетоводни документи (складови разписки, искания и др.).

(3) Първичните счетоводни документи се използуват вместо фактури и в случаите, когато стоките и материалите - собствено производство, се влагат за ново производство от същата организация по цени с включен данък върху оборота.

(4) При отпускането на стоките в показните магазини социалистическите организации издават вътрешни фактури, в които се вписват видът на стоките, количествата, цените на едро, цените на дребно и търговските отстъпки, както и основанието за определяне на цените. Един екземпляр от фактурите се предава на отговорника на магазина при предаването на стоката.

(5) Организациите - платци на данъка, издават сметка от кочан за закупуваните от тях стоки в следните случаи:

1. заведенията за обществено хранене, пансионите, болниците и др. - за закупените селскостопански произведения направо от производителите, ако това им е разрешено;

2. промишлените организации - за закупените селскостопански продукти направо от производителите, ако това им е разрешено;

3. търговските организации - за приетите оказионни предмети или изкупени произведения на домашната промишленост.


Чл. 19. (1) Платците на данъка върху оборота водят дневник за оборота или друг счетоводен документ (ведомост, журнал и др.), по който може да се установят и контролират облагаемите обороти, дължимият данък и сроковете за внасянето му.

(2) Дневникът за оборота се заверява от ръководители и главния счетоводител, които носят отговорност за достоверността на записаните данни, води се всекидневно и се рекапитулира всекимесечно, тримесечно и в края на всяка година. Годишната рекапитулация също се заверява от ръководителя и главния счетоводител. Всекидневните суми могат да се вписват на един ред, ако се водят отделни ведомости за деня.

(3) Образец на дневник за оборота не се установява. Формата и съдържанието му се съобразяват с организацията на счетоводната отчетност, начините за изчисляването на данъка и възможностите за упражняване на ефикасен финансов контрол.

(4) Сумите по издадените фактури и други документи за продажба на стоки и за извършени услуги се вписват в дневника за оборота или в другите счетоводни документи в деня, в който сумите постъпват по разплащателната (заемната) сметка или в касата на платеца на данъка.

(5) Когато счетоводно реализацията се отчита по издадени фактури, в дневника за оборота или другите счетоводни документи фактурите се записват в деня на издаването им.


Чл. 20. (1) Платците на данък върху оборота представят в съответните управления "Финанси", където са данъчно регистрирани, данъчен отчет по форма, утвърдена от Министерството на финансите и Комитета по единна система за социална информация.

(2) Представянето на данъчните отчети се извършва в сроковете за представяне на счетоводните отчети и баланси, както следва:

1. всекимесечно - когато за изтеклата година е начислен данък над 1 млн. лв.;

2. тримесечно - когато за изтеклата година е начислен данък под 1 млн. лв.

(3) Новоорганизираните стопански организации, поделения и др. до края на календарната година, през която са утвърдени, представят данъчните отчети по реда, установен с предходната алинея, съобразно размера на данъка по финансовите им планове.

(4) Данъчните отчети - месечни и тримесечни, се изготвят в два екземпляра, като първият се представя на управление "Финанси" при ОНС (СНС), а вторият се запазва в стопанската организация - платец на данъка, за отчетност, справки и др. За декември, съответно за четвърто тримесечие, данъчните отчети се представят до 20-ти януари на следващата година.


Глава осма.
КОНТРОЛ И САНКЦИИ

Чл. 21. (1) Социалистическите организации и фактическите лица плащат лихви за невнесения в срок данък върху оборота по 0,05 на сто за всеки просрочен ден, но не по-малко от 5 лв. Лихвата е за сметка на платеца на данъка и се дължи от деня след изтичане срока за изплащане, включително деня на внасянето дължимата сума в бюджета.

(2) Когато платците на данъка - социалистически организации, не са издължили в определения срок следващите се вноски, началниците на управленията "Финанси" при ОНС (СНС) предписват на съответния банков клон да блокира разплащателната сметка на платеца и да събере дължимия данък, като спазва поредността, предвидена в чл. 41, ал. 3 от Правилника за отношенията с банките в народното стопанство (ДВ, бр. 65 от 1978 г.). Предписанието за блокиране на разплащателната сметка се дава след писмено предупреждение до неизправния платец.


Чл. 22. (1) Съгласно чл. 26 и 27 ЗДО за невнасяне в определените срокове на данъка върху оборота, за неводене на установените счетоводни и отчетни форми и др., както и за други нарушения на закона, тарифите към него и на нарежданията на Министерството на финансите се налагат следните наказания:

1. глоба до 80 лв. - на длъжностните лица: директори, председатели, управители и главни счетоводители на социалистическите организации;

2. глоба до 200 лв. - на самите организации-платци.

(2) За констатираните нарушения се съставят актове съобразно изискванията на ЗАНН, в които подробно се описват нарушението и виновните за допускането му лица. В актовете се посочват трите имена на нарушителя, местожителството, единният граждански номер и точният му адрес. Провинението на директора (председателя, управителя) и главния счетоводител могат да се констатират с един акт. Размерът на глобата се определя в зависимост от степента на вината. На организацията се съставя отделен акт за нарушението.

(3) Актът се връчва на нарушителя за подпис. Ако той направи възражение, актосъставителят трябва да даде отговор. След това актът с мнение за размера на глобата се изпраща (предава) на съответния началник на управление "Финанси" при окръжния народен съвет (Столичния народен съвет) за издаване на наказателно постановление. Издаденото постановление се изпраща на финансовия отдел (служба), на територията на който се намира организацията или живее лицето за привеждане на изпълнение по установения ред. На социалистическите организации актовете за неиздължение и за нарушение се връчват чрез директора (председателя, управителя) и главния счетоводител.


Чл. 23. (1) Контролът по правилното определяне, начисляване и внасяне на данъка върху оборота от организациите се извършва от финансовите органи при народните съвети и Министерството на финансите и от органите на ведомствения финансов контрол при извършване на ревизии и обследвания на организациите съгласно Инструкция № 11-36 от 1978 г. за устройството, задачите и дейността на финансовите органи по народното стопанство при управления "Финанси" на окръжните народни съвети (СНС) и Наредбата за приложение на Закона за финансов контрол на Министерството на финансите (Изв., бр. 9 от 1961 г., доп., ДВ, бр. 74 от 1964 г.).

(2) Когато при документалните проверки финансовите органи не установяват нарушения, съставят констативен акт, а при доказани нарушения по ЗДО - акт за неиздължения, един екземпляр от който се предава срещу подпис на ръководството на проверяваната организация или на частното лице. За нарушения, наказуеми по чл. 26, 27 и 30 ЗДО се съставя отделен акт.

(3) При запознаването с акта организацията или лицата могат да направят възражения в писмена форма в тридневен срок от получаването на акта. По възраженията актосъставителят прави писмено заключение.

(4) Действията на финансовите органи по спазването и прилагането на Закона за данък върху оборота се обжалват в 30-дневен срок пред съответния началник на управление "Финанси" при ОНС (СНС), а решенията на тези началници - пред министъра на финансите в срок от 3 месеца от датата на получаване на акта за неиздължението. В актовете и в решенията на началниците на управленията "Финанси" задължително се указват тези срокове. Жалбите и възраженията, подадени след установените срокове, не се разглеждат и актовете, съответно решенията на началниците на управленията "Финанси" се считат за необжалвани и окончателно влезли в сила.

(5) По жалбите, подадени до началника на управление "Финанси" при ОНС (СНС), се събират служебно необходимите доказателства и се извършва проверка на направените възражения за изясняване на тяхното фактическо и правно основание. Началникът на управление "Финанси" се произнася по жалбата с мотивирано решение в 30-дневен срок от постъпването й.

(6) Жалбите и възраженията против решението на началника на управление "Финанси" заедно с цялата преписка се изпращат в Министерството на финансите в 7-дневен срок от постъпването им. Те се придружават с подробни сведения, изясняващи размера на неиздължението и характера на нарушението, както и мотивирано предложение за потвърждаване, намаляване или отменянето му.

(7) Подаването на жалбите не спира събирането на установените с акта неиздължения към бюджета. За срочното събиране на установените неиздължения се вземат всички законоустановени мерки, без да се изчаква постановяване на решение по жалбата от първата контролна инстанция или от Министерството на финансите.

(8) Редът за подаване и решаване на жалбите и възраженията, установени с предходните алинеи, се отнасят и за жалбите и възраженията, подавани от частни лица.


Чл. 24. (1) Наказанията по чл. 26, 27 и 30 ЗДО се налагат с наказателни постановления, които се издават от министъра на финансите или от началниците на управленията "Финанси" при ОНС (СНС).

(2) Наказателните постановления, с които се налагат глоби по чл. 26 и 27 до 10 лв. и по чл. 30 ЗДО до 20 лв. не подлежат на обжалване съгласно § 6 от Закона за административните нарушения и наказания, а тези, с които се налагат глоби над тези размери, могат да се обжалват по реда, посочен в глава трета, раздел 5 от същия закон. Тези обстоятелства се вписват в издаваните наказателни постановления.

(3) Обжалването на наказателните постановления се извършва чрез наказващия орган, който ги е издал. В 7-дневен срок от получаване на жалбата наказващият орган я изпраща на съответния районен съд със съпроводително писмо заедно с необходимите доказателства в подкрепа на обжалваното постановление и трите имена и адреса на актосъставителя.

(4) На жалбите, подадени след изтичане на законния 7-дневен срок, не се дава ход и същите се връщат на подателите.

(5) Намаляването или отменянето от съда на наложената глоба не е основание за отменяне или намаляване на отразените в акта неиздължения по ЗДО.


Чл. 25. (1) Връщането на неправилно или в повече внесени суми за данък върху оборота се извършва при спазване разпоредбите на чл. 111, буква "г" ЗЗД, с която е установен 3-годишен давностен срок за погасяване вземанията от държавата. Когато задълженията за данъка върху оборота, по които са постъпили суми в бюджета, не са били окончателно определени, давностният срок започва да тече от датата на окончателното им определяне.

(2) Връщането на неправилно или в повече внесени суми за данък върху оборота се извършва по искане на правоимащия, направено в посочения срок пред началника на управление "Финанси" при ОНС (СНС), от текущите постъпления по републиканския или местните бюджети в зависимост от това, къде са били внесени.

(3) Социалистическите организации могат да правят прихващане на надвнесения данък от следващи плащания, ако вземанията не са погасени с давност, вместо да правят искане за връщането на сумите.


ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. За селскостопанската продукция освен изкупни цени, по които продукцията се заплаща на производителите, се определят (договарят) и цени на заготвител, които включват надценката, ползувана от заготвителната организация. Цената на заготвител може да бъде без данък или с включен данък върху оборота.


§ 2. Данъкът върху оборота за произведените и продадени алкохолни вина и други спиртни напитки се плаща от техните производители (притежатели) в размерите и по реда и сроковете, предвидени в Инструкция № 1 за производство, търговия и облагане на спиртните напитки на Министерството на финансите (ДВ, бр. 10 от 1976 г., изм., бр. 42 от 1976 г.).


§ 3. Този правилник се издава на основание чл. 33, ал. 2 и чл. 5, ал. 2 от Закона за данък върху оборота и отменя Инструкция № 4-28 от 1960 г. на Министерството на финансите (Изв., бр. 101 от 1960 г., изм. и доп., ДВ, бр. 74 от 1964 г., бр. 28 от 1965 г., бр. 36 и 96 от 1971 г.).


Промени настройката на бисквитките