НАРЕДБА ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РЕДА НА ПРЕХВЪРЛЯНЕ ВЕЩНИ ПРАВА ВЪРХУ НЯКОИ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
НАРЕДБА ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РЕДА НА ПРЕХВЪРЛЯНЕ ВЕЩНИ ПРАВА ВЪРХУ НЯКОИ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
Обн. ДВ. бр.2 от 6 Януари 1970г., отм. ДВ. бр.26 от 30 Март 1973г.
Отменено основание - виж § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за собствеността на гражданите - ДВ, бр. 26 от 30 март 1973 г.
1. По предвидения в закона ред се извършват правни сделки за прехвърляне право на собственост, както и за учредяване или прехвърляне на други вещни права върху незастроени или застроени с малоценни постройки недвижими имоти, които се намират в границите на общия градоустройствен план на населените места, където се прилага законът.
2. Собственик, който желае да сключи сделка по чл. 1 от закона, прави писмено предложение до изпълнителния комитет на общинския народен съвет.
В предложението се посочват видът и размерът на мястото и подобренията, както и цената, която се иска. Към него се прилагат документи за правото на собственост и на другите вещни права и квитанция за внесена първоначална такса, определена от Министерския съвет.
Когато имотът влиза в имуществена общност на съпрузи или е семейно жилище, макар и да е индивидуална собственост на един от тях, молбата за сключване на сделки по чл. 1 и 5 от закона се подава от двамата съпрузи или от единия от тях със съгласието на другия, изразено писмено с нотариално заверен подпис.
3. Председателят или натовареният от него щатен член на изпълнителния комитет на общинския народен съвет, определя поотделно цената на сградите, мястото и другите подобрения съгласно чл. 2, ал. 1 от закона.
Решението, с което се определя цената на имота, се съобщава писмено на собственика. Последният, ако е съгласен с цената, съобщава това писмено и представя със заявление всички документи, необходими за сключването на сделката по нотариален ред.
Най-късно 5 дни от съгласието на собственика с определената цена се поставя обявление на видно място в народния съвет с данни за вида и размера на мястото, сградите и другите подобрения в него, годината, когато са направени, както и определената цена за сведение на лицата, които желаят да сключат сделката.
4. Лицата, които желаят да сключат сделката, правят писмено предложение до народния съвет. В предложението се посочва нуждата, която те имат от имота. Към него се прилагат удостоверение за семейно, материално, здравно и трудово положение на лицето, както и удостоверение, че то е жител на населеното място.
5. При сделки относно идеална част от недвижими имоти предложението се съобщава на останалите съсобственици, които, ако желаят да сключат сделката, трябва да заявят това писмено най-късно в 10-дневен срок от получаване на съобщението.
В случаите, когато съсобствениците се съгласят да сключат сделката, обявление по т. 3, ал. 3 не се прави.
6. Председателят, съответно натовареният от него щатен член на изпълнителния комитет на общинския народен съвет определя приобретателя измежду кандидатите, съгласно разпорежданията на чл. 2, ал. 2 от закона, не по-рано от 14 дни и не по-късно от един месец от обявлението, за което се съобщава на заинтересуваните писмено.
При един кандидат сделката се сключва с него.
Ако в едномесечния срок по алинея първа не е направено предложение за сключване на сделката, със съгласие на продавача срокът се продължава, докато се яви поне един кандидат.
7. Определеният приобретател трябва да внесе цената на депозит в Държавната спестовна каса по специална сметка на народния съвет, както и необходимите такси в седемдневен срок от писменото съобщение.
В същия срок внася цената и съсобственикът, който е заявил, че желае да изкупи идеалната част.
Ако определеният приобретател не внесе цената в срока по алинея първа, органът по чл. 1 от закона определя друг приобретател измежду останалите кандидати по реда на чл. 2, ал. 2 от закона.
Изплащане на цената на срокове със или без съответни обезпечения и други допълнителни условия може да се уговарят само с нотариално заверено писмено съгласие на продавача.
В седемдневен срок от внасяне цената на депозит в Държавната спестовна каса общинският народен съвет изпраща на нотариуса преписката, по която са определени цената и приобретателят, както и документ за плащане на цената и останалите книжа, необходими за издаване на нотариалния акт.
8. Вещни права върху незастроени или застроени с малоценни постройки имоти, които се намират в населени места, включени в общия градоустройствен план на градовете, където се прилага законът, могат да придобиват жители както на населеното място, така и на града.
Изпълнителният комитет на градския народен съвет може да разреши по семейни или производствени причини жители на едно населено място, присъединено към градския народен съвет, да придобиват такива права в други населени места, присъединени към същия градски народен съвет. Такова разрешение за придобиване права в населените места, включени в общия градоустройствен план, но неприсъединени към градския народен съвет, може да се даде от изпълнителния комитет на общинския народен съвет на населеното място, в чието землище се намира недвижимият имот.
9. Замяна и дарение на вещни права, посочени в чл. 1 от закона, прехвърлянето им срещу издръжка, както и продажба на наследство, в което са включени такива вещни права, се извършва с разрешение на председателя, съответно щатния член на изпълнителния комитет на общинския народен съвет, по молба на заинтересуваните.
В молбата се посочват: трите имена, занятието и местожителството на страните, размерът, видът, местонахождението и данъчната оценка на имота, а при продажба на наследство - и уговорената цена. Към молбата се прилагат удостоверение за семейно и материално положение на приобретателя и други документи за установяване на обстоятелствата по молбата.
Органът по алинея първа разрешава да се извърши сделката, след като провери дали с нея не се цели заобикаляне на закона.
Нотариусът съставя нотариален акт или заверява подписите на договарящите при продажба на наследство въз основа на даденото разрешение и другите необходими документи.
10. Независимо от местожителството на страните, вида и местонахождението на имотите Законът за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти не се прилага при:
а) придобиване право на собственост и на други вещни права по наследство по закон и завещание;
б) сделки по чл. 1 и 5 от закона между съпрузи и роднини по права линия;
в) доброволни и съдебни делби.
Законът не се прилага и при сделки по чл. 1 и 5 от същия между роднини по съребрена линия до трета степен включително, ако приобретателят е жител на населеното място, където се намира имотът.
11. Нотариусът не засвидетелствува датата, подписите и съдържанието на предварителни договори за сделки, които трябва да се извършват по реда на закона.
12. Посредничество за сключване на сделки с недвижими имоти в цялата страна могат да извършват само народните съвети.
13. Съдебните изпълнители не извършват публична продажба на имоти по чл. 1 от закона. След като извършат описа на имота, те изпращат изпълнителното дело на председателя на общинския народен съвет за определяне на цената.
Цената на имота не може да бъде по-малка от 80% от най-високата оценка за съответната категория съобразно т. 3, ал. 1. За продажбата се прави обявление съгласно т. 3, ал. 3, което се поставя на видно място в сградата на народния съвет и се разгласява по други подходящи способи.
За продажбата се прилагат съответно т. 4, 5, 6, ал. 1 и 2, както и чл. 11, ал. 2 от закона.
Определеният купувач трябва да внесе цената на имота по сметката на съдебния изпълнител, както и следуемите се държавни и местни такси в 7-дневен срок от писменото съобщение. След внасяне на цената и таксите народният съвет изпраща делото на съдебния изпълнител за възлагане на имота на определения купувач и за разпределяне на сумата.
Ако определеният купувач не внесе в срок цената на имота и следуемите се такси, органът по чл. 1 от закона поканва другите кандидати да сторят това по реда на степенуването им съгласно чл. 2, ал. 2 от закона. Ако никой от тях в 7-дневен срок от писменото съобщение не внесе цената и таксите, взискателят в 7-дневен срок от писменото съобщение може да поиска имотът да се възложи нему по цена 80% от първоначално определената.
Когато не са се явили кандидати или лицата по предходната алинея в срок не са внесли цената и таксата и взискателят не е поискал имотът да се възложи нему, органът по чл. 1 от закона прави ново обявление с 20% намаление на цената на имота. Ако и тази продажба не се състои, ново обявление за продажбата на имота се прави не по-рано от изтичане на 3 месеца при нова цена.
14. Тази наредба се издава на основание чл. 18 от Закона за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти.