Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 63 от 14.VIII

НАРЕДБА ЗА РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНТРОЛ ВЪРХУ СТОПАНСКАТА ДЕЙНОСТ НА САМОУПРАВЛЯВАЩИТЕ СЕ СТОПАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ, ОСЪЩЕСТВЯВАНА С ЧУЖДЕСТРАННО ИНВЕСТИЦИОННО УЧАСТИЕ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА ЗА РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНТРОЛ ВЪРХУ СТОПАНСКАТА ДЕЙНОСТ НА САМОУПРАВЛЯВАЩИТЕ СЕ СТОПАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ, ОСЪЩЕСТВЯВАНА С ЧУЖДЕСТРАННО ИНВЕСТИЦИОННО УЧАСТИЕ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 49 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1987 Г.

Обн. ДВ. бр.63 от 14 Август 1987г., отм. ДВ. бр.15 от 21 Февруари 1989г.

Отменена с § 1, т. 17 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 2 на Министерския съвет от 15 февруари 1989 г. за прилагане на Указ № 56 за стопанската дейност - ДВ, бр. 15 от 21 февруари 1989 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Стопанската дейност на самоуправляващите се стопански организации с чуждестранно инвестиционно участие се извършва съгласно българското законодателство, доколкото Указ № 535 и Наредбата за стопанската дейност на самоуправляващите се стопански организации с чуждестранно инвестиционно участие не предвиждат друго.


Чл. 2. Контролът върху стопанската дейност на самоуправляващите се стопански организации с чуждестранно инвестиционно участие се провежда чрез разрешенията за сключването на договорите за установяване на такава дейност и чрез финансов и външнотърговски контрол при нейното осъществяване.


Раздел II.
ПОДГОТОВКА НА ПРОЕКТИТЕ ЗА ДОГОВОРИ И РАЗРЕШЕНИЯ

Чл. 3. (1) Колективният орган на управление на самоуправляващите се стопански организации въз основа на необходимите проучвания и съставена за тази цел технико-икономическа обосновка самостоятелно взима решение за сключване на договори за стопанска дейност с чуждестранно инвестиционно участие.

(2) Технико-икономическата обосновка е целесъобразно да съдържа:

1. данни за техническото и технологичното ниво на проектираното производство, услуги или други дейности в сравнение с най-добрите световни показатели;

2. анализи и прогнози за пазарна реализация и данни за икономическа и валутна ефективност, включително за самофинансиране в конвертируема валута и лева;

3. сведение за наличието на незаети сгради или помещения, които може да бъдат предавани за ползуване от новообразувани сдружения с чуждестранно участие за производствени и административни нужди, а ако такива няма, какви мерки са предприети за осигуряване на ускорено ново строителство;

4. сведение за вида, количеството и цените на суровините, материалите, горивата и енергията, необходими за проектираното производство - местни и от внос;

5. сведение за нивото на квалификация на кадрите и програма за повишаване на тяхната квалификация.

(3) За чуждестранните юридически и физически лица, с които ще се осъществява икономическото сътрудничество, се съставя характеристика по информационни материали, референции от други фирми, български и чуждестранни банки и ръководителя на търговско-икономическата служба в съответната страна.


Чл. 4. Когато за финансиране на стопанската дейност на самоуправляващите се стопански организации с чуждестранно инвестиционно участие се предвижда ползуването на банков кредит, проектодоговорът с технико-икономическата обосновка предварително се съгласува с банката, която ще предоставя кредита.


Чл. 5. (1) Въз основа на решение на колективния орган на управление ръководителят на самоуправляващата се стопанска организация внася проекта на договор за разрешение съгласно чл. 5 от Указ № 535 заедно с мнението на министъра на търговията.

(2) Проектът за договор се мотивира. Мотивите следва да съдържат:

1. обобщено изложение на целите и предмета на проектите;

2. съображения за икономическата и валутната ефективност;

3. избраната правна форма на стопанска дейност с чуждестранно инвестиционно участие;

4. съображения за избора на чуждестранния партньор;

5. технико-икономическа обосновка.


Чл. 6. Министърът на търговията и министърът на финансите могат да правят препоръки на самоуправляващите се стопански организации във връзка с проектите за договори за стопанска дейност с чуждестранно инвестиционно участие.


Чл. 7. Разрешенията за промишлено коопериране, осъществявано чрез външнотърговски договори, се дават по реда на Закона за външната търговия.


Чл. 8. Разрешението няма сила на одобряване на договора и държавата не поема задължения по реализирането на договора.


Раздел III.
ВЪНШНОТЪРГОВСКИ И ФИНАНСОВ КОНТРОЛ

Чл. 9. (1) Министерството на търговията и Министерството на финансите упражняват контрол върху стопанската дейност с чуждестранно инвестиционно участие с оглед финансовата и валутната ефективност за самоуправляващите се стопански организации и държавата.

(2) Министерството на търговията упражнява контрол върху дейността на сдруженията с чуждестранно участие и чрез разрешенията по външнотърговските им сделки, а Министерството на финансите и с оглед осигуряване вземанията на държавния бюджет - данъци, такси, застраховки и др.


Чл. 10. При констатиране на неблагоприятни финансови и валутни резултати Министерството на търговията и Министерството на финансите предлагат на съответните самоуправляващи се стопански организации предприемане на срочни мерки за отстраняване на причините за тези резултати, включително прекратяване изпълнението на сключените договори и споразумения.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Министерството на търговията води на отчет договорите за стопанска дейност с чуждестранно инвестиционно участие и информира периодично Министерския съвет за хода на тяхното изпълнение.


Заключителни разпоредби

§ 2. Министърът на търговията и министърът на финансите дават указания във връзка с въпроси, възникнали при прилагането на наредбата.


Промени настройката на бисквитките