Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 66 от 25.VIII

НАРЕДБА № 7 ЗА ОБСЛУЖВАНЕ НА СТАРИ ХОРА И ИНВАЛИДИ ПО ДОМОВЕТЕ

 

НАРЕДБА № 7 ЗА ОБСЛУЖВАНЕ НА СТАРИ ХОРА И ИНВАЛИДИ ПО ДОМОВЕТЕ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ

Обн. ДВ. бр.66 от 25 Август 1987г., отм. ДВ. бр.68 от 20 Август 1991г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за социално обслужване на лица и семейства - ДВ, бр. 68 от 20 август 1991 г.


Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за обслужване на стари хора и инвалиди по домовете от центровете за домашен социален патронаж към общинските народни съвети (ОБНС).


Чл. 2. (1) Право на обслужване по домовете имат:

1. стари хора над 65 г. и инвалидите от I и II група, които са затруднени да организират своя бит, но могат да водят относително самостоятелен живот;

2. лицата, поставени под попечителство, когато живеят с близки в едно домакинство и последните са в състояние да се грижат за тях.

(2) Центровете за домашен социален патронаж приемат с предимство:

1. активни борци против фашизма и капитализма;

2. инвалиди от войните;

3. самотни лица;

4. лица на възраст над 80 г.;

5. лица с доход до 100 лв.;

6. участници в Отечествената война.


Чл. 3. (1) Обслужването по домовете на стари хора и инвалиди обхваща:

1. осигуряване на рационалното им и диетично хранене;

2. грижи за здравословното им състояние, оказвани от средни медицински работници, и съдействие за получаване на необходимата медицинска помощ;

3. почистване на жилището им;

4. поддържане на личната хигиена на обслужваните;

5. пране, гладене, поддържане на личното и спалното им бельо;

6. осигуряване на отопление, осветление и поддържане на жилищата;

7. осигуряване на мебели и постелъчен инвентар, облекло и обувки на тези от тях, които нямат собствени средства за закупуването им, по нормативи за пансионите за стари хора;

8. съдействуване за осигуряване на трудови занимания, включително и надомна работа;

9. организиране на културни развлечения и занимания, екскурзии, социални контакти и др.;

10. закупуване на хранителни продукти, предмети и др. по тяхно желание и с техни средства.

(2) Старите хора и инвалидите заплащат за услугите, посочени в ал. 1, т. 1 до 10 такса по чл. 29 от Тарифата за местните такси по Закона за местните данъци и такси (обн., ДВ, бр. 45 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 64 от 1976 г., бр. 73 от 1979 г., бр. 78 от 1980 г., бр. 17 и 68 от 1982 г., бр. 77 от 1983 г., бр. 78 от 1984 г., бр. 48 от 1985 г. и бр. 2 от 1986 г.). Когато те нямат доходи и близки, от които могат да получават издръжка съгласно Семейния кодекс, се обслужват безплатно.


Чл. 4. (1) Общинските народни съвети със съдействието на обществените организации проучват потребностите и издирват самотните стари хора и инвалидите, които не могат сами да водят своето домакинство, и предлагат на окръжните народни съвети да се създадат центрове за домашен социален патронаж по съответния планов ред.

(2) Общинските народни съвети осигуряват необходимата материална база, включително кухня и при необходимост транспорт, както и подходящи кадри за обслужването на старите хора и инвалидите по домовете.

(3) За създаване на център за домашен социален патронаж е необходимо да има не по-малко от 30 души стари хора и инвалиди от селищната система, желаещи да бъдат обслужвани по домовете.

(4) Когато на територията на ОБНС има заведения за социални грижи, центърът за домашен социален патронаж може да се създаде като филиал на заведението с общ щат и бюджет. Когато той е самостоятелно звено, обособяват се отделен щат и бюджет към ОБНС.

(5) За нуждите на домашния социален патронаж с разрешение на изпълнителния комитет (ИК) на съответния ОБНС може да се ползуват кухните на заведенията за социални грижи, здравните заведения, детските градини или столовете за обществено хранене на други ведомства и организации.


Чл. 5. (1) Органите за социални грижи при ОБНС организират обслужването на желаещите стари хора и инвалиди по тяхна молба и след представяне на медицинско свидетелство за здравословното им състояние от лечебно-профилактичното заведение по местоживеенето им. Те правят социална анкета за всеки стар човек или инвалид, уточняват потребностите му от видовете услуги и определят времето за тяхното извършване. При промяна на състоянието и условията, при които живее лицето, услугите и времето за тяхното извършване съответно се променят.

(2) Преди да започне обслужването на лицата по домовете, комисия от медицинска сестра, санитарка и близък на лицето съставя протокол за имуществото, намиращо се в дома му.


Чл. 6. (1) Обслужването на стари хора и инвалиди по домовете се преустановява:

1. по тяхно желание;

2. при пълна загуба на възможност за относително самостоятелен живот;

3. при поставяне под запрещение, когато няма близки в домакинството, които да се грижат за тях;

4. при неплащане на таксата по чл. 3, ал. 2;

5. при системно неспазване на правилника за вътрешния ред на съответния център за домашен социален патронаж или доказано грубо поведение към обслужващия персонал.

(2) Решението на ръководството на центъра за домашен социален патронаж за преустановяване на обслужването може да бъде обжалвано от старите хора и инвалидите пред Управление "Народно здраве" при окръжния народен съвет. Решението на управлението може да се обжалва относно неговата законосъобразност и пред съда съгласно чл. 33, ал. 1 от Закона за административното производство.


Чл. 7. (1) Храната на обслужваните стари хора и инвалиди се приготвя по седмично меню и дневен хранителен оклад, утвърден от Министерството на финансите. По предписание от лекар се осигурява диетична храна. Хранителните продукти се изписват по требвателен лист.

(2) Храната за обслужваните стари хора и инвалиди (обед и вечеря) се приготвя всеки ден, а в събота и предпразнични дни - за 2 дни.

(3) Закуските се доставят в продукти (пакетирани) за 10-дневен период.

(4) Обслужваните стари хора и инвалиди получават храната от базата на центъра за домашен социален патронаж или от специален пункт за раздаване на храна. По желание на обслужваните лица обедът може да се консумира в столове, отговарящи на съответните санитарно-хигиенни изисквания.

(5) Когато старите хора и инвалидите не могат да се движат и нямат близки в домакинството да доставят храната в дома им, тя се доставя със служебно или таксиметрово транспортно средство от доброволни сътрудници.


Чл. 8. (1) Медицинското обслужване на старите хора и инвалидите от висши медицински кадри се осъществява от лечебно-профилактичното заведение по местоживеене, а обслужването им от среден и младши медицински персонал - от медицински работници на щат в центъра за домашен социален патронаж.

(2) Медицинските работници от центровете за домашен социален патронаж следят непрекъснато за промените в здравословното състояние на обслужваните лица и при нужда търсят спешно помощта на участъковия лекар или на съответния лекар-специалист.

(3) Контролът за медицинското обслужване на старите хора и инвалидите се осъществява от главния лекар на съответното районно лечебно-профилактично заведение.


Чл. 9. (1) Ръководителят на центъра за домашен социален патронаж се назначава от председателя на ИК на ОБНС.

(2) Ръководителят на центъра за домашен социален патронаж назначава останалия персонал по утвърден щат.


Чл. 10. Задълженията на работещите в центъра за домашен социален патронаж се определят с длъжностните им характеристики, утвърдени от дирекция "Социални грижи" при Министерството на народното здраве.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание т. 18, ал. 2 от Указа за общественото подпомагане (обн., Изв., бр. 77 от 1951 г.; изм. и доп., бр. 69 от 1956 г. и бр. 65 от 1957 г.; ДВ, бр. 51 от 1984 г.).


§ 2. Наредбата отменя Наредба № 19 за обслужване на стари хора и инвалиди (ДВ, бр. 6 от 1976 г.).


Промени настройката на бисквитките