Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 56 от 21.VII

НАРЕДБА № 5 ЗА ДЪРЖАВНО ПРИЕМАНЕ И ВЪВЕЖДАНЕ НА ОБЕКТИТЕ ПО КАПИТАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО

 

НАРЕДБА № 5 ЗА ДЪРЖАВНО ПРИЕМАНЕ И ВЪВЕЖДАНЕ НА ОБЕКТИТЕ ПО КАПИТАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ПО ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО

Обн. ДВ. бр.56 от 21 Юли 1987г., отм. ДВ. бр.5 от 17 Януари 1989г.

Отменена с § 10 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 6 за държавно приемане на обектите по капиталното строителство - ДВ, бр. 5 от 17 януари и бр. 6 от 20 януари 1989 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за държавно приемане и въвеждане на обектите по капиталното строителство. С нея се определят и задачите на приемателните комисии, пусково-приемателните комисии и комисиите за недостатъци, проявили се в гаранционния срок.


Чл. 2. (1) На държавно приемане (въвеждане в действие) подлежат всички завършени обекти, пускови комплекси и подобекти със самостоятелно предназначение.

(2) Употребените понятия в наредбата имат следното значение: "пусков комплекс" е част от обект, който може да се обособи в експлоатационна единица и да се въведе самостоятелно в действие. За това трябва да бъдат завършени или осигурени в необходимата степен общообектовите инженерно-технически съоръжения по електроснабдяване, водоснабдяване и канализация, пречиствателните съоръжения, топлоснабдяването, вертикалната планировка, пътищата, благоустрояването и др., необходими за нормалното функциониране на комплекса; "състав на пусковия комплекс" е списъкът от подобекти или части от тях, в който се посочват подлежащите на въвеждане основни фондове и мощности. Той се подписва от представители на инвеститора, главния проектант, ръководителя на експлоатационното предприятие, главния изпълнител, а при необходимост - и от доставчика на машините и съоръженията, и се утвърждава от инвеститора преди сключване на договора за строителството.

(3) При приемането и въвеждането в действие на обектите трябва да се спазват изискванията на проектите и разпоредбите в инвестиционната дейност. За обектите и пусковите комплекси, които не се приемат отделно, се прилага понятието "обекти". "Недостатъци" в наредбата са неизвършени, недовършени и лошо извършени работи или изпълнени с недопустими отклонения от техническите изисквания.


Чл. 3. (1) Завършените обекти с производствено предназначение се приемат (въвеждат в действие) от приемателна комисия, ако при 72-часовите проби при експлоатационни условия са доказани функционалната годност и параметрите на машините и съоръженията в съответствие с утвърдения технологичен проект.

(2) Не се допуска въвеждането в действие на обекти с производствено предназначение, ако имат недостатъци, пречещи на нормалната им експлоатация, влошаващи санитарно-хигиенните условия, противопожарните изисквания, безопасността на труда, опазването на околната среда или без цялостна проверка и изпитание на монтираните машини и съоръжения.

(3) Не се допуска приемането (въвеждането в действие) на обекти с производствено предназначение с отклонения, които не дават възможност да бъде достигната проектната мощност или влошават качествените и технико-икономическите показатели на продукцията.


Чл. 4. (1) Завършените обекти с жилищно или културно-битово предназначение се приемат (въвеждат в действие) след изпълнението на всички строително-монтажни работи (СМР), благоустрояването на околния терен, обзавеждането им, предвидени в утвърдените проекти и сметни документации.

(2) Помещенията за търговия, обществено хранене или битово обслужване в жилищните сгради трябва да бъдат завършени и предадени едновременно с жилищната част. Допуска се и приемане само на жилищната част при условия, определени от ръководителя на Главната инспекция за държавен технически контрол (ГИДТК).

(3) Не се допуска приемането на жилищни и културно-битови сгради с неизвършени и недовършени видове работи. Жилищата, училищата и детските заведения се приемат след отстраняване на всички некачествени видове работи, допуснати при изграждането им, с изключение приемането на жилища в незавършен вид при условията на чл. 25 и 26 от Наредбата за разпределяне и продажба на жилища (обн., ДВ, бр. 24 от 1978 г.; изм. и доп., бр. 76 от 1978 г., бр. 17, 52, 73 и 99 от 1979 г., бр. 72 от 1980 г.; попр., бр. 80 от 1980 г.; изм., бр. 91 от 1981 г., бр. 6 и 70 от 1983 г. и бр. 65 от 1984 г.).

(4) Жилищните сгради до 6 жилища се приемат с констативен акт от комисия в състав: техническият ръководител на сградата, техническото лице от общинския (районния) народен съвет, инвеститорът и представител на финансиращия клон на Държавната спестовна каса (ДСК), когато се ползува заем.

(5) Ако при приемането на жилища, училища и детски заведения се установят недостатъци или некачествено извършени работи, които са трудно отстраними или отстраняването им е икономически или технически нецелесъобразно, но не пречат на нормалната експлоатация и сигурност на обекта, приемателната комисия ги въвежда в действие с окончателно намаление на стойността на некачествено изпълненото строителство. Размерът на окончателното намаление се определя съобразно степента на влошеното качество на неотстранимите недостатъци, а за тези, за които комисията е взела решение, че отстраняването им е нецелесъобразно - на базата на всички допълнителни работи, чрез които е възможно това отстраняване.

(6) При строеж от народните съвети на жилища, гаражи и ателиета за продажба на граждани определените за тях купувачи или собствениците, окончателно обезщетени в тези строежи със заповед по чл. 100 ЗТСУ, имат право лично или чрез редовно упълномощени представители:

1. да прегледат определените им имоти и техните общи части след подписването на акт обр. 15 в присъствие на представител на организацията-инвеститор;

2. да присъствуват при огледа на приемателната комисия на техните имоти и на общите им части;

3. до приключване огледа на обекта да правят писмени бележки и искания по качеството на изпълнението на строително-монтажните работи пред приемателната комисия;

4. да се запознаят със съдържанието на приемателния протокол обр. 16 след неговото утвърждаване.

(7) Ръководителят на организацията-инвеститор осигурява на гражданите необходимите условия за спазване разпоредбите на ал. 6.

(8) Алинеи 6 и 7 се прилагат и по отношение на членовете на жилищностроителните кооперации (ЖСК). Задълженията по ал. 7 се изпълняват от управителния съвет на ЖСК, когато съответната стопанска дирекция "Изграждане на селищните системи" (СД "ИСС"), а за София - Главната дирекция за изграждане на София (ГДИС), не е инвеститор на обекта.

(9) Сграда на ЖСК в незавършен вид се приема при условията на чл. 4 след представяне на:

1. решение на общото събрание на ЖСК за приемане на сградата с неизвършени видове работи;

2. съвместно писмено искане от управителния съвет на ЖСК, инвеститора - СД "ИСС" или ГДИС, и главния изпълнител, направено пред органа, който определя председателя на приемателната комисия най-късно 60 дни преди изтичане на договорния срок за завършване на обекта с точно посочване на видовете строителни и монтажни работи, които няма да бъдат изпълнени;

3. писмено съгласие на собствениците на отчуждените имоти, обезщетени с жилища, гаражи и ателиета в сградата, с точно посочване на видовете СМР, които не желаят да бъдат изпълнени, изразено в нотариално заверени декларации. Ако в определения от управителния съвет на ЖСК срок не бъдат представени тези декларации, жилищата им се завършват съгласно утвърдените проекти и сметни документации.

(10) По отношение на отоплителните инсталации жилищните обекти се приемат:

1. при осигурен топлоизточник - с изпълнени и изпитани инсталации и наличие на един комин в кухнята или дневната на жилището;

2. при перспектива за осигуряване на топлоизточник до 10 г. - с изградена тръбна мрежа и радиаторни връзки по модел, студена проба, изолационни работи, комини в дневната и кухнята и усилени електрични инсталации с токов кръг за електричен бойлер. В този случай проектирането и изпълнението на отоплителните инсталации се изпълняват в два етапа, като проектът за втория етап се съхранява от инвеститора и включва монтаж на радиатори, повторна студена проба и топла проба. Вторият етап се приема от комисия по реда на тази наредба;

3. при липса на перспектива за осигуряване на топлоизточник през следващите 10 г. - без проектирани и изпълнени вътрешни отоплителни инсталации. В този случай освен изискванията по т. 2 се проектират и изпълняват комин в едно от спалните помещения, конструктивни отвори за изграждане на бъдещата отоплителна инсталация и помещение за абонатна станция.


Чл. 5. (1) Забранява се да се въвеждат в действие обекти, етапи и подобекти, преди да са приети по реда на тази наредба, независимо от начина на изпълнението им.

(2) Когато инвеститорът е въвел в действие обекти, етапи, подобекти или части от тях без наличие на приемателен протокол, изпълнителят установява това с констативен протокол, съставен от негов представител и от представител на държавния технически контрол. Констативният протокол се изпраща на инвеститора и на Българската народна банка (БНБ). В този случай инвеститорът е длъжен да изплати обекта, етапа, подобекта или частите от тях от договорените и осигурени от него източници за финансиране въз основа на съставения констативен протокол.

(3) Ръководителят на ГИДТК отменя неправилно и незаконосъобразно съставените констативни протоколи по ал. 2.

(4) Въведените в действие обекти, етапи, подобекти или части от тях без утвърден приемателен протокол се записват в състава на основните фондове на инвеститора и за тях се начисляват и внасят полагащите се амортизационни отчисления от датата на фактическото им ползуване, без да се освобождава инвеститорът от задълженията и отговорностите по нормативните актове.

(5) За поверителни обекти двустранният протокол се съставя с представител на авторския надзор или на органа, който упражнява държавен технически контрол на поверителни обекти.


Раздел II.
ИЗПИТАНИЯ НА МАШИНИТЕ И СЪОРЪЖЕНИЯТА

Чл. 6. (1) Монтираните машини и съоръжения се подлагат на следните изпитания:

1. единични изпитания;

2. комплексни изпитания;

3. 72-часови проби при експлоатационни условия.

(2) Единичните изпитания на машини и съоръжения се извършват от изпълнителя, който ги е монтирал, при участието на инвеститора и производителя на машините и съоръженията, ако това е предвидено в договора. За провеждането на единичните изпитания изпълнителят уведомява писмено инвеститора.


Чл. 7. (1) Единичните изпитания включват:

1. изпитване на якост, плътност (херметичност) на системите от тръбопроводи, съдове, апарати и изпълнение на операциите по почистването им;

2. лабораторна проверка на ел. съоръжения, настройки на защита и блокировки, стендови проверки и настройки на прибори и регулатори;

3. поставяне на електричните съоръжения под номинално напрежение;

4. единични изпитания на двигатели и работни машини на празен ход съобразно изискването на доставчика или общите технически условия;

5. изпитване под товар, когато е предвидено в проекта и договора.

(2) Характерът, обемът и продължителността на единичните изпитания се установяват с общите и специфичните технически условия, с изискванията на договора, сключен с производителя на машините и съоръженията, и с изискванията в проектите и сметните документации.

(3) Резултатите от единичните изпитания се оформят с актове, подписани от изпълнителя, инвеститора и производителя на машините и съоръженията. След завършването на единичните изпитания се съставя констативен акт, подписан от инвеститора, изпълнителя и производителя на машините, ако това е предвидено в договора за доставка на машини и съоръжения. С него се установяват: цялостното завършване на монтажа на машините, съоръженията, апаратурите и инсталациите и готовността им за комплексни изпитания и 72-часова проба при експлоатационни условия. Констативният акт за извършване на единичните изпитания е неразделна част от констативния акт обр. 15 по чл. 47 от Наредбата за взаимоотношенията в инвестиционния процес (НВИП - ДВ, бр. 18 от 1987 г.).

(4) Повторни единични изпитания поради продължителното престояване на монтираните машини и съоръжения в бездействие и по други причини не по вина на изпълнителя се извършват от него по отделен договор.


Чл. 8. (1) Комплексните изпитания на монтираните и изпитаните поединично машини и съоръжения се извършват, за да се установи годността на агрегатите, цеховете, подобектите и целите промишлени, енергийни и други производствени обекти в тяхната функционална връзка за 72-часовата проба при експлоатационни условия. Те се извършват съобразно условията на доставчика или общите технически условия, на празен ход и под товар, до създаване на възможност за доказване номиналните параметри на водещите агрегати от пусковите комплекси.

(2) Извършването на комплексните изпитания и 72-часовата проба при експлоатационни условия е задължение на инвеститора, който осигурява:

1. да се извършва от подготвени от инвеститора експлоатационни кадри в присъствието на изпълнителя, който е извършил монтажа на машините и съоръженията;

2. да се извършват с разрешение на контролните органи по безопасността на труда, на държавния санитарен контрол, на електроснабдяването, на противопожарната охрана и др., за което инвеститорът им съобщава своевременно писмено.

(3) Задължението на производителя при комплексните изпитания е да осигурява ръководството им, когато това е предвидено в договора.

(4) Резултатите от проведените комплексни изпитания се установяват с актове, подписани от членовете на работната група.


Чл. 9. (1) Седемдесет и два-часовата проба при експлоатационни условия на монтираните машини и съоръжения се извършва, за да се докажат техническите параметри на машините, съоръженията и инсталациите, гарантиращи достигането на проектната мощност, качеството на продукцията, спазването на държавните нормативи по хигиената и безопасността на труда, опазването на природната среда, противопожарната охрана и др. Те се провеждат в продължение на 72 работни часа (непрекъснато) съобразно приетия режим на работното време, технологичните особености на процесите, машините и съоръженията, предвидени в проекта и в сключените договори.

(2) За електроенергийните, съобщителните и други обекти режимът на натоварване или на запълване на капацитетните възможности на съоръженията се определя от приемателната комисия.

(3) Когато не се налагат комплексни изпитания, 72-часовата проба се извършва след приключване на единичните изпитания на машините и съоръженията.

(4) Изпълнителят е длъжен през време на 72-часовата проба да изпълнява със свой персонал дежурство по съответните цехове, спомагателните и технологичните инсталации и да отстранява всички появили се недостатъци, произтичащи от монтажа и настройката им.

(5) Завършването на 72-часовата проба и годността на обекта (подобекта) за въвеждане в действие се установяват с протокол, съставен и подписан от инвеститора, изпълнителя и ако е предвидено в договора за доставка - и от производителя на машини и съоръжения, по приложение № 4. Протоколът се представя на приемателната комисия.

(6) Изключение от 72-часовата продължителност на изпитанията се допуска за електронноизчислителната техника, като изпитванията се изпълняват съгласно техническите условия за всеки модел машина. За обектите с непроизводствено предназначение тези изпитания се извършват, ако са предписани в техническите условия и изисквания и са предвидени в договора.


Чл. 10. (1) Всички недостатъци по монтажа на машините и съоръженията, появили се по време на комплексните изпитания и 72-часовата проба, се отстраняват от изпълнителя за негова сметка и в срокове, установени в актовете за изпитанията.

(2) Когато недостатъците по монтираните машини и съоръжения не се дължат на лошо изпълнение на монтажните работи, инвеститорът заплаща на изпълнителя действително направените разходи за тяхното отстраняване.

(3) Когато при комплексните изпитания, 72-часовата проба или пробната експлоатация се установят недостатъци, които не се дължат на недостатъци при изпълнение на монтажните работи, а на пропуски и грешки в проектите или на недостатъци на самите машини и съоръжения, се прилага чл. 25, ал. 3.

(4) По реда на ал. 3 се постъпва и ако инвеститорът не проведе комплексните изпитания и 72-часовите проби в определения срок.


Раздел III.
УСЛОВИЯ ЗА НАЗНАЧАВАНЕ НА ПРИЕМАТЕЛНИ КОМИСИИ

Чл. 11. Приемателна комисия може да се назначи при наличие на:

1. констативен акт обр. 15 по чл. 47 НВИП, съставен при спазване на нормативните изисквания, заедно с акт за успешно провеждане на единичните изпитания на машините и съоръженията;

2. констативен протокол по чл. 5, ал. 2;

3. протокол, съставен от инвеститора и изпълнителя, установяващ изпълнението на предписанията на приемателната комисия по чл. 25, ал. 5, когато обектът не е бил въведен в действие, а е оставен за стопанисване на инвеститора. Когато обектът е изпълнен по стопански начин и инвеститорът е изпълнил предписанията на комисията, се подписва акт от негови длъжностни лица;

4. протокол за приемане и предаване на обекта, построен от чуждестранен изпълнител, съставен съгласно сключения договор, а когато това не е предвидено в договора - с декларация, подписана от ръководителя на инвеститора, установяваща завършването на обекта съобразно утвърдените проекти, сметни документации, технически изисквания и условията на сключения договор.


Чл. 12. (1) Когато страните спорят относно завършеността на обекта, представят протокол с разногласията си в държавния технически контрол. Органите по държавния технически контрол решават спора окончателно след извършване на необходимите проверки, като дават и предписание до страните, което е задължително за изпълнение.

(2) Органите по държавния технически контрол следят за законосъобразното съставяне на констативния акт обр. 15. Те го обезсилват, когато установят, че има неизвършени, недовършени или некачествено извършени работи, които пречат на експлоатацията, увреждат здравината, сигурността, дълготрайността и естетичността на обекта или пречат за правилната му и безопасна експлоатация. Обезсилването на акт обр. 15 става по реда, определен в чл. 34 и 35 от Правилника за държавния технически контрол (ДВ, бр. 62 от 1973 г.).

(3) По реда на ал. 2 се постъпва и когато е налице незаконосъобразно съставяне на констативния протокол по чл. 5, ал. 2.


Раздел IV.
НАЗНАЧАВАНЕ НА ПРИЕМАТЕЛНИ КОМИСИИ

Чл. 13. (1) Органите по държавен технически контрол председателствуват комисиите за приемане на обекти по капиталното строителство:

1. за обектите с производствено предназначение със сметна стойност над 1500 хил. лв.;

2. за обектите с непроизводствено предназначение със сметна стойност над 1000 хил. лв.;

3. за жилищни обекти с над 6 броя жилища.

(2) Органите по ал. 1 председателствуват и приемателните комисии за самостоятелни подобекти и пускови комплекси и подобекти и с по-малки стойности, ако те са части от обектите, посочени в ал. 1, точки 1 и 2.

(3) В особени случаи по преценка на органите по държавен технически контрол или по искане на инвеститора за важни за народното стопанство обекти органите по държавен технически контрол председателствуват комисии и за обекти с по-малка сметна стойност от посочената в ал. 1, точки 1 и 2.

(4) По искане на инвеститора ръководителят на държавния технически контрол може да определи за председател на приемателната комисия компетентно техническо лице от инвеститора за обектите по ал. 1.


Чл. 14. (1) Комисиите за приемане на обекти със сметна стойност под тези по чл. 13, ал. 1, точки 1 и 2 се председателствуват от компетентно техническо лице на инвеститора с изключение на случаите по чл. 13, ал. 3.

(2) В състава на комисиите се включват представители на страните по договора и на контролните органи, имащи отношение към обекта, както и на проектанта и бъдещия стопанин.

(3) Комисиите за приемане на поверителни обекти се председателствуват от компетентни технически лица на инвеститора.

(4) За големи, сложни и особено важни за народното стопанство обекти по предложение на инвеститора и изпълнителя Министерският съвет може да назначава пусково-приемателна комисия. Пусково-приемателните комисии се председателствуват от представител на органа по държавен технически контрол.


Чл. 15. (1) Инвеститорът прави искане за съгласуване на проектозаповедта за назначаване на приемателната комисия пред съответните органи по държавен технически контрол в срок до 5 дни от датата на съставяне на констативния акт обр. 15.

(2) Органите по държавния технически контрол съгласуват проектозаповедите за назначаване на приемателни комисии и когато искането е направено след сроковете по ал. 1, като последиците от това закъснение остават в тежест на инвеститора.

(3) С писмото-искане за съгласуване по ал. 1 инвеститорът представя на органите по държавен технически контрол:

1. проектозаповедта за назначаване на приемателна комисия;

2. документите по чл. 7, ал. 3 и чл. 11.

(4) В придружителното писмо-искане по ал. 3 се посочват органът, утвърдил срока на изграждане на обекта, и предлаганата дата за започване работата на комисията.


Чл. 16. (1) Органите по държавен технически контрол преценяват състава и броя на предложените членове на приемателната комисия.

(2) Когато представените документи са редовни, органът по държавен технически контрол посочва в 5-дневен срок председателя на комисията и датата и мястото на нейното свикване. Той уведомява за това писмено инвеститора и му връчва екземпляр от проектозаповедта.

(3) Проектозаповедта за назначаване на приемателна комисия не се съгласува, когато акт обр. 15 е обезсилен по реда на чл. 34 и чл. 35 от Правилника за държавния технически контрол или не са представени изискващите се документи по чл. 15, ал. 3 от тази наредба. Причините за несъгласуването се съобщават писмено на инвеститора и изпълнителя.


Раздел V.
ДЕЙНОСТ НА ПРИЕМАТЕЛНИТЕ И ПУСКОВО-ПРИЕМАТЕЛНИТЕ КОМИСИИ

Чл. 17. (1) Приемателната комисия има за задача да защити държавните интереси, като:

1. проверява изпълнението на всички строителни и монтажни работи на обекта съобразно проекта и сметните документации, техническите изисквания и условията на сключения договор;

2. установява качеството на извършените строителни и монтажни работи, постигането на проектните технически параметри на машините и съоръженията при експлоатационни условия и размера на използуваните средства;

3. установява готовността на инвеститора да поеме експлоатацията на обекта, включително попълването на кадрите и степента на професионалната им квалификация, с оглед на срочното и пълното достигане на проектните мощности и технико-икономическите показатели;

4. изисква спазването на нормативите по безопасността и хигиената на труда, противопожарната охрана, опазването на природната среда и др.;

5. установява съответствието между функционалното предназначение на обекта или подобекта по проекта с фактическото му предназначение при въвеждането му в действие.

(2) При незпазване на изискванията по ал. 1 приемателната комисия не разрешава въвеждането на обектите в действие и уведомява държавните контролни органи и прокуратурата за търсене на отговорност.

(3) Временно напускане на член от приемателната комисия е допустимо само с разрешение на председателя й.


Чл. 18. (1) На първото заседание на приемателната комисия председателят изяснява на членовете правата, задълженията и отговорността им и определя начина на работата й.

(2) Работата на приемателната комисия не може да се прекъсва до окончателното й завършване, включително съставянето и подписването на протокола. Прекъсване се допуска само с разрешение на ръководителя на държавния технически контрол.

(3) При неблагоприятни климатични условия за оглед на обекта се съставя протокол на приемателната комисия за отлагане на нейната работа, който се утвърждава от органа, назначил комисията.


Чл. 19. (1) Председателят на приемателната комисия може да привлича през време на работа и други специалисти съгласно чл. 67 от Правилника за държавния технически контрол.

(2) Участието на специалистите по ал. 1 в работата на приемателната комисия е задължително. Техните административни ръководители са длъжни да ги освобождават от работа.

(3) Привличането се извършва с писмена заповед на председателя на комисията. Един екземпляр се изпраща на ръководителя на организацията, в която работи специалистът, вторият се изпраща на специалиста, а третият се прилага към заповедта за назначаване на комисията. Специалистите имат всички права и задължения на комисията.


Чл. 20. За успешното и нормално протичане на работата на приемателната комисия инвеститорът е длъжен да осигури:

1. подходящи канцеларски помещения и условия за написването на приемателния протокол;

2. превозване на състава на комисията до обекта, ако е извън населеното място;

3. квартира и столова храна на състава на комисията срещу заплащане;

4. заплащане на разходите за командировки на състава на комисията до приключването на работата й.


Чл. 21. (1) В деня на приемане на обекта освен договора страните представят на комисията и необходимите актове и документи.

(2) Изпълнителят представя:

1. изпълнителни чертежи;

2. актове за закрити видове работи, съставени с инвеститора;

3. актове за единично изпитване на монтираните машини и съоръжения;

4. протокол за годността на монтираните противопожарни водопроводи, пожароизвестителни, пожарогасителни инсталации и др.;

5. лабораторни документи и заключения за изпълнението на бетонови, заваръчни, армировъчни, земнонасипни работи и др.;

6. сертификати за вложените материали, конструктивните елементи, детайлите и заготовките;

7. геодезични снимки на конструкциите, подкранови пътища, подови настилки и др., подписани от инвеститорския контрол и авторския надзор;

8. съгласувателно писмо от съответното СП "Териториален кадастър";

9. дневници за стоманобетоновите, земните и пилотните, заваръчните, хидроизолационните работи и др.;

10. дневници и диаграми на направените водоуплътнителни и тереноуплътнителни инжектирания;

11. протоколи за геоложки и сондажни проучвания, ако са правени от изпълнителя;

12. други актове, които установяват изпълнението на строителните и монтажните работи съгласно договора и съответните разпоредби;

13. констативен акт обр. 15 съгласно чл. 47 НВИП;

14. заповедни книги.

(3) Инвеститорът представя:

1. съвместно с изпълнителя - ведомост на сградите и съоръженията с означение на инвентарната им стойност (поотделно и общо за целия обект);

2. съвместно с изпълнителя - актове и заключения от комплексното изпитване и 72-часовата проба;

3. справка, че за въвеждането в действие на обекта, етапа или подобекта са осигурени кадри, за числеността и квалификацията им и справка за необходимите оборотни средства, суровини, горива, електроенергия, вода, пара, газ и др.;

4. справка от СО "БДЖ" и Асоциация "Съобщения", че се разрешава експлоатацията на индустриалните жп клонове, както и включването на телефонни линии, телекси, радиовръзки и други инсталации;

5. документ за техническо освидетелствуване на поднадзорните съоръжения, съдове под налягане и др., подлежащи на контрол от техническия надзор;

6. протоколи за ефективността на санитарно-техническите вентилационни и аспирационни и климатични инсталации в режим, съответствуващ на сезона, в който се приемат;

7. заводски паспорти на доставените машини и съоръжения;

8. писмено разрешение от профсъюзните органи по охрана на труда и органите на Министерството на народното здраве за въвеждане в действие на обекта съгласно чл. 280 от Кодекса на труда;

9. протоколи за годността на питейната вода съгласно БДС.

(4) Главният изпълнител (подизпълнител) и инвеститорът правят подробни описи на представените документи, които се прилагат към приемателния протокол. При липса на някои документи със съществено значение за правилната преценка за законосъобразното изграждане, сигурността на конструкцията и готовността на обекта за въвеждането му в действие приемателната комисия може да откаже приемането му.

(5) Приемателната комисия преглежда представените проекти и документи, извършва основен оглед на място на изпълнените СМР, машините и съоръженията, прави измервания и анализи съгласно БДС и другите разпоредби.

(6) В зависимост от големината и сложността на обекта председателят на комисията може да образува работни групи по отделни части на строителството, ръководени от специалисти - членове на комисията.

(7) Работните групи извършват самостоятелни проверки, измервания и изпитания, уточняват констатациите си и въз основа на тях подготвят проекторешения, които докладват в общи заседания на приемателната комисия.

(8) Председателят на приемателната комисия обобщава направените констатации, проекторешения и изказани мнения и ги оформя в проект за протокол, който поставя за обсъждане на последното заседание на комисията.

(9) Когато някой от членовете на приемателната комисия не е съгласен с констатациите или с решенията й, може на заседанието да изкаже особеното си мнение и да го представи на председателя в писмена форма в 3-дневен срок. Председателят съставя писмено мотивирано становище, което заедно с особените мнения са неразделна част от протокола на комисията.

(10) В протокола на приемателната комисия се отбелязва кой член е изказал особено мнение и по какъв въпрос. Особените мнения, изказани след заседание на комисията или непредставени в 3-дневния срок по ал. 9, не се разглеждат и не се прилагат към протокола.


Чл. 22. (1) Пусково-приемателните комисии оказват съдействие, подпомагат завършването на обекта, контролират съставянето на констативните актове и приемат завършения обект.

(2) Пусково-приемателните комисии имат следните задачи:

1. организират системен контрол по спазването на утвърдените комплексни пускови програми;

2. задължават страните да утвърдят в определен срок комплексна пускова програма, ако тя липсва;

3. дават писмени указания и предписания на организациите на инвеститора, проектанта, изпълнителя, монтажника, доставчика и др. във връзка със срочното и качественото завършване на обекта;

4. изискват съставянето и утвърждаването на подробни пускови програми, включващи единичните изпитания, предпусковата подготовка (промивки, продувки, подсушаване, проверка на херметичност, зареждане и др.), настройка на прибори, регулатори, защити, комплексни изпитания и 72-часови проби при експлоатационни условия, като организират системен контрол по спазването им.

(3) Пусково-приемателната комисия провежда заседанията си в зависимост от състоянието на обекта и предстоящите задачи. За разглежданите въпроси и взетите решения на заседанията се съставя протокол, който се утвърждава от председателя и се изпраща на заинтересуваните страни и длъжностни лица за изпълнение в определените срокове. По преценка на председателя при нужда членовете на комисията не могат да се отделят от обекта по време на работата й.

(4) След завършването на всички основни СМР пусково-приемателната комисия провежда цялостна проверка и подготвя пълен опис на всички неизвършени, недовършени и некачествено извършени работи. Тя съставя график за цялостното им завършване и съответно поправяне в рамките на пусковия срок.

(5) Председателят на пусково-приемателната комисия може да нареди на ръководствата на съответните организации да дадат отчет за изпълнението на СМР, както и да им възлага задачи за срочното и качественото завършване на обекта.

(6) Констативният акт по чл. 47 НВИП се съставя по преценка на пусково-приемателната комисия и с писмено съгласие на председателя й. При съставянето му се систематизират, подреждат и описват всички документи от главния изпълнител (подизпълнителите) и инвеститора, необходими за приемането (въвеждането в действие) на обекта. След съставянето на акт обр. 15 пусково-приемателната комисия става приемателна комисия съгласно всички разпоредби, уреждащи дейността на тази комисия.

(7) Ако обектът не бъде завършен в срок, ръководителят на ГИДТК уведомява за това органа, назначил комисията. В тези случаи комисията прекратява или продължава своята работа според указанията на органа, който я е назначил.


Чл. 23. Обектите, построени от чуждестранни изпълнители на територията на страната, се приемат по реда, предвиден в договора и тази наредба, като всички предписания на комисията се отправят до инвеститора.


Раздел VI.
РЕШЕНИЯ НА ПРИЕМАТЕЛНАТА КОМИСИЯ И ТЯХНОТО ДОКУМЕНТИРАНЕ

Чл. 24. (1) Приемателната комисия може:

1. да приеме (въведе в действие) обекта или пусковия срок;

2. да откаже приемането му;

3. да освободи изпълнителя от отговорност, без да въвежда обекта или пусковия комплекс в действие, като дава задължителни предписания на инвеститора, включително и нов срок за назначаване на приемателна комисия.

(2) Решение за приемане (въвеждане в действие) на обекта или пусковия комплекс може да се вземе само ако се установи, че те са изпълнени съгласно проектите и сметните документации, доказана е функционалната им пригодност и са спазени съответните нормативни актове.

(3) Когато приемателната комисия е установила отделни незначителни недостатъци в строителството и в машините и съоръженията по вина на изпълнителя или доставчика, които може да се отстранят и не пречат на нормалната експлоатация на обекта, тя задължава съответния изпълнител или доставчик да ги отстрани в определени от нея срокове. Комисията определя и разходите за отстраняване на недостатъците по цени за ремонтни, строителни и монтажни работи. Този ред не се прилага за жилища, училища и детски заведения, които може да бъдат приемани само след отстраняване на констатираните некачествени работи.

(4) Когато приемателната комисия е установила некачествено извършени работи, които са трудно отстраними или чието отстраняване е нецелесъобразно, но не пречат на нормалната експлоатация на обекта, тя го въвежда в действие и го приема с окончателно намаление на стойността на извършеното строителство.

(5) За отстраняване на недостатъците по ал. 3 на следващия ден от изтичането на срока за отстраняването им представители на инвеститора и изпълнителя преглеждат обекта и съставят акт обр. 17, с който установяват изпълнени ли са решенията на приемателната комисия. Съответният акт се представя в банката в 10-дневен срок от изтичане на срока за отстраняване на недостатъците, определен от приемателната комисия, съответно удължен по реда на ал. 12.

(6) Ако недостатъците не са били отстранени изцяло или частично, изпълнителят дължи на инвеститора предвидените по договора неустойки за това, че е забавено отстраняването им.

(7) Когато приемателната комисия е приела (въвела в действие) обекта, но се налагат допълнителни работи в съответствие с техническите, стопанските, санитарно-хигиенните, противопожарните и другите изисквания по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана, които изпълнителят не е бил длъжен да извърши и които не пречат на експлоатацията на обекта, тя определя срок, в който проектантът и инвеститорът осигуряват необходимите проекти и средства, а изпълнителят извършва работата за сметка на инвеститора по допълнително договаряне. В тези случаи изпълнителят може да търси обезщетение за вреди и загуби от инвеститора, а инвеститорът - от проектанта и доставчика на машини и съоръжения.

(8) След срока по ал. 7, определен от приемателната комисия, приложила ал. 7, органите по държавен технически контрол проверяват дали са изпълнени предписанията на приемателната комисия и при неизпълнение налагат санкции на виновните длъжностни лица.

(9) При установяване на грешки, непълноти, технически и технологични несъответствия, несъгласуваност между отделните части и други недостатъци на проектите приемателната комисия определя каква част от изплатеното проектантско възнаграждение трябва да се възстанови на инвеститора.

(10) Сроковете, определени от приемателната комисия по ал. 3, може да се удължат:

1. когато инвеститорът не създаде условия за отстраняване на недостатъците;

2. при наличие на обективни причини, за които изпълнителят не отговаря.

(11) Удължаването на срока по ал. 10 не може да бъде по-голямо от забавата на инвеститора, съответно от времетраенето на обективните причини.

(12) Продължаването на срока по ал. 10 става с двустранен протокол, подписан от упълномощени представители на инвеститора и изпълнителя и утвърден от органите на държавния технически контрол. Препис от протокола се изпраща на БНБ.


Чл. 25. (1) Комисията отказва да приеме (въведе в действие) обекта или пусковия комплекс, когато установи, че:

1. работите не са изпълнени съобразно техническите изисквания, условията на сключения договор, утвърдените проекти и сметни документации, поради което не може да изпълнява предназначението си и не е годен за въвеждане в действие;

2. има некачествено изпълнени работи, които увреждат здравината, сигурността, дълготрайността, естетиката, пречат на безопасната експлоатация и на опазване на околната среда;

3. не са представени всички необходими документи за работата на комисията.

(2) Когато приемателната комисия е отказала да приеме обекта или пусковия комплекс по ал. 1, в протокола й се отразяват причините за отказа, установява се недействителността на констативен акт обр. 15 и се предлага на ръководителя на ГИДТК да се наложат санкции по реда на чл. 169, т. 1 от Закона за териториално и селищно устройство (ЗТСУ) на лицата, подписали констативния акт обр. 15.

(3) Приемателната комисия приема обекта или пусковия комплекс, без да го въведе в действие, като освобождава изпълнителя от отговорност, когато строителството е извършено по договора, проектите, сметните документации, техническите правила и норми и съответните изисквания, но не може да бъдат въведени в действие поради:

1. пропуски или грешки в технологичния или предварителния проект;

2. непредставени от инвеститора допълнителни проекти и сметни документации;

3. недостатъци в машините и съоръженията;

4. неподготвеност на инвеститора за експлоатация;

5. други причини, за които изпълнителят не отговаря.

(4) В случаите по ал. 3 приемателната комисия:

1. предоставя на инвеститора обекта, етапа или подобекта за стопанисване и определя срокове за окончателното му завършване;

2. дава на инвеститора задължителни предписания по въвеждането в действие на обекта, етапа, подобекта или части от тях в определените срокове;

3. определя срока за назначаване на нова приемателна комисия.

(5) Когато приемателната комисия е приела обекта или пусковия комплекс, без да го въвежда в действие, тя предлага на съответните органи и организации да потърсят отговорност от виновните длъжностни лица.


Чл. 26. (1) В случаите по чл. 5, ал. 2 стойността на извършените строителни и монтажни работи се установява с двустранна сметка, подписана от изпълнителя и инвеститора.

(2) Приемателната комисия освобождава изпълнителя от задължението да отстрани неизвършените и недовършените работи, които не пречат на нормалната и безопасната експлоатация на обекта, когато тя е назначена въз основа на констативния протокол по чл. 5.

(3) В случаите по ал. 2 неизвършените и недовършените работи се изпълняват и довършват от инвеститора. За незначителните недостатъци се прилага чл. 24, ал. 3 и 4.

(4) Когато обектът е въведен в експлоатация в нарушение на установения ред и приемателната комисия установи, че има неизвършени или некачествено извършени работи, които увреждат здравината, сигурността, дълготрайността и естетиката на обекта и пречат за безопасната му експлоатация, тя отказва приемането му и на основание чл. 5 предписва:

1. на инвеститора - да спре експлоатацията на обекта, подобекта или на части от тях и да осигури условия за работа на изпълнителя;

2. на изпълнителя - да отстрани недостатъците за сметка на виновната страна, за което му дава задължителни предписания и определя конкретни срокове;

3. определя виновната страна - инвеститор или изпълнител, за чиято сметка трябва да се извършат, довършат или поправят недостатъците;

4. съставя акт обр. 15 след отстраняване причините за отказване приемането на обекта и назначава приемателна комисия.


Чл. 27. При обекти с много подобекти приемателната комисия взема решение и се произнася за годността на целия обект или пусков комплекс да бъде въведен в действие.


Чл. 28. Приемателната комисия поставя оценки за качеството на изпълнените строително-монтажни работи по шестобалната система. Оценките зависят от степента на допуснатите отклонения при СМР в рамките на долната и горната граница на нормативно-техническите изисквания.


Чл. 29. Приемателната комисия съставя протокол обр. 16 (приложение № 2).


Чл. 30. (1) При приемането и въвеждането на пусков комплекс наименованието на протокол обр. 16 е "Протокол на приемателната комисия за приемане и въвеждане на пусковия комплекс". В раздела "Размер на използуваните средства и възможности за достигане на проектната мощност" се отбелязват пълната мощност на обекта и въвежданата в действие, както и размерът на използуваните средства. Ако при следващото приемане се въвежда частична мощност, постъпва се по същия начин, без да се сумира от предходните приемателни протоколи.

(2) При приемането на пълната проектна мощност наименованието на протокол обр. 16 е "Протокол за приемане и въвеждане на пълната мощност на обекта". В раздела "Размер на ползуваните средства и възможности за достигане на проектната мощност" се сумират мощностите, въведени с отделни протоколи преди това.


Чл. 31. В протокола на приемателната комисия за отказване въвеждането на обекта в действие не се попълват подробно раздели I, II, III, IV, V и VI от обр. 16, а се отбелязват само най-съществените недостатъци, които правят обекта негоден за въвеждане в действие. В този случай се посочват липсващите документи във връзка с разрешаването и изпълнението на строителството, липсата на протоколи за 72-часовата проба, на вода, на пара, електрозахранване, нарушенията на санитарно-хигиенните и противопожарните изисквания, изискванията по охрана на труда и др., които мотивират отказването на обекта и въвеждането в действие. Отделните незначителни недостатъци не се описват, тъй като извършеното строителство не се приема и изпълнителят не се освобождава от по-нататъшната отговорност за окончателното завършване на обекта, комплекса или подобекта.


Чл. 32. (1) Съставеният протокол се прочита на последното заседание на приемателната комисия и се подписва от всички членове и от председателя.

(2) В 7-дневен срок от последното заседание на комисията нейният председател представя на инвеститора протокола за утвърждаване.

(3) Органът, който е назначил комисията, е длъжен в 10-дневен срок да утвърди протокола или да назначи нова комисия. Той няма право да изменя решенията на комисията.

(4) Инвеститорът е длъжен в 10-дневен срок да изпрати в държавния технически контрол екземпляр от протокола с резолюцията на одобряващия орган.

(5) Финансиращият банков клон изпълнява решенията на приемателната комисия по утвърдения протокол, както са посочени в него. Когато одобряващият орган е утвърдил протокола в нарушение на чл. 32, ал. 3, като е изменил вписаните решения, смята се, че липсва законосъобразно утвърден протокол на комисията.

(6) Банковият клон връща на утвърждаващия орган незаконосъобразно утвърдения протокол на приемателната комисия в 10-дневен срок от получаването му. Утвърждаващият орган е длъжен да спази разпоредбата на чл. 32, ал. 3. Последиците от тази забава остават за сметка на инвеститора.

(7) Предходната алинея не се прилага за утвърдените протоколи от Министерския съвет.

(8) Влезлите в сила решения на приемателните комисии, които са постановени при особено съществени нарушения на тази наредба и на други нормативни актове, се отменят от ръководителя на ГИДТК въз основа на съставен констативен протокол от контролните органи.

(9) Алинея 8 не се прилага за решенията на приемателните комисии, утвърдени от Министерския съвет.


Раздел VII.
ПРИЕМАНЕ НА ОБЕКТИ, ИЗПЪЛНЯВАНИ ПО СТОПАНСКИ НАЧИН

Чл. 33. (1) Приемането на обекти, изпълнявани по стопански начин, се извършва от приемателната комисия, назначена по реда на чл. 13, с изключение на обекти на жилищното строителство, които се приемат:

1. до 6 жилища - по реда на Наредба № 3 за изграждане на жилища по стопански начин (ДВ, бр. 20 от 1987 г.);

2. над 6 жилища - по реда на чл. 4 от наредбата.

(2) Заповедта за назначаване на приемателната комисия се съгласува по реда на чл. 15. Констативният акт за завършване на обекта, етапа или подобекта се съставя от техническия ръководител и отговорника по инвеститорския контрол на обекта. Към него се прилагат и актовете за извършване на единичните изпитания на монтираните машини и съоръжения.

(3) Приемателните комисии за обекти, изпълнявани по стопански начин, организират своята работа, вземат решения и съставят протокола си по реда на чл. 17-33.

(4) В протокола на приемателната комисия се посочва, че отстраняването на установените незначителни недостатъци се документира с констативен акт обр. 17 (приложение № 3).

(5) На основание направените констатации приемателната комисия може да приеме или да откаже обекта.


Раздел VIII.
ГАРАНЦИОННИ СРОКОВЕ

Чл. 34. (1) Определят се следните минимални гаранционни срокове за завършени сгради, съоръжения и строително-монтажни работи за:

1. всички видове конструкции на сгради и съоръжения и тяхната земна основа - 3 г.;

2. завършен монтаж на машини и съоръжения, промишлени и други тръбопроводи, за електромонтажни работи, за вътрешни сградни инсталации по водопровод, канализация, електрични и дъждовни инсталации, помпени станции, вентилационни и климатични инсталации, пречиствателни съоръжения и др. - 1 г.;

3. външни водопроводи, канализации и газопроводи - 2 г.;

4. хидротехнически, пътни, жп и минни тунели (по преценка на комисията) - от 3 до 5 г.;

5. железопътни линии и пътища - 2 г.;

6. автомагистрали, магистрални жп линии и аерописти - 3 г.;

7. хидроенергийни, хидромелиоративни, водоснабдителни съоръжения и пристанищни съоръжения:

а) язовири, изравнителни резервоари, водоеми и пристанищни съоръжения и други водохранилища (по преценка на комисията) - от 2 до 5 г.;

б) напоителни системи (по преценка на комисията) - от 1 до 3 г.;

8. довършителни работи - подови и стенни покрития, бояджийски работи и др. - 1 г.;

9. хидроизолационни работи (по преценка на комисията) - от 2 до 5 г.;

10. огнеупорни зидарии - 6 месеца;

11. системи на централно управление - един отоплителен сезон;

12. жилищни сгради - 18 месеца.

(2) Конкретните гаранционни срокове се определят в договора, но те не могат да бъдат по-къси от посочените в ал. 1. Приемателната комисия отбелязва в протокола гаранционните срокове.


Раздел IX.
ОТГОВОРНОСТ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА НЕДОСТАТЪЦИТЕ

Чл. 35. (1) В изключителни случаи и по тяхна преценка органите по държавния технически контрол могат да упражняват контрол за правилното и законосъобразното съставяне на актовете обр. 17, с които се установява, че недостатъците, посочени в протокола на приемателната комисия, са отстранени.

(2) Когато при условията на ал. 1 органите по държавния технически контрол установят при проверка на място, че акт обр. 17 е с невярно съдържание, те съставят констативен протокол за това. В проверката може да участвуват и представители на инвеститора и строителя. Ако представители на страните не се явят, протоколът се съставя само от органите по държавния технически контрол, като при нужда той се подкрепя с фотоснимки и други доказателства. Ръководителят на ГИДТК издава заповед за обезсилване на акт обр. 17 с предписание за връщане на възстановените суми.

(3) Органът по държавния технически контрол изпраща заповедта по ал. 2 на банковия клон, обслужващ организацията-изпълнител, който сторнира възстановените суми по акт обр. 17.


Чл. 36. (1) Когато в гаранционните срокове се появят скрити недостатъци или се установят явни, инвеститорът известява изпълнителят да установи вида и размера им и да определи срока и разходите за тяхното отстраняване, за което съставя двустранен акт. Инвеститорът изпраща писмо-покана веднага след откриване на недостатъците и най-късно в 3-дневен срок от изтичането на гаранционните срокове.

(2) Ако представителите на изпълнителя не се явят след получаване на писмото-покана по ал. 1, заместването на изпълнителя от отговорника по авторския надзор или представител на съответния общински народен съвет е допустимо само след представяне на писмото-покана и обратна разписка или друг документ, установяващ, че поканата е получена от изпълнителя.

(3) Ако при съставянето на акта по ал. 1 възникнат разногласия между инвеститора и изпълнителя относно вида, размера на недостатъците, сроковете и разходите за тяхното отстраняване, ръководителят на държавния технически контрол по искане на инвеститора и въз основа на протокола за разногласие в 10-дневен срок назначава комисия за разглеждане на спорните въпроси. Комисията има правата и задълженията на приемателна комисия. В нея се включват представители на инвеститора, главния изпълнител, подизпълнителя и други необходими специалисти в зависимост от вида на появилите се недостатъци и се определят датата и мястото за започване на работата на комисията.

(4) Комисията трябва да установи дали скритите недостатъци се дължат на лошо изпълнение, влагане на лошокачествени материали или неспазване на техническите изисквания при строителството. Когато установи, че дефектите се дължат на тези причини, тя задължава съответния изпълнител или подизпълнител, по чиято вина са допуснати, да ги отстрани, като определя точния вид на недостатъците, сроковете и размера на необходимите разходи по ремонтни цени, нужни за тяхното отстраняване. Протоколът на комисията се утвърждава от ръководителя на ГИДТК.

(5) Ако изпълнителят не отстрани недостатъците в гаранционните срокове, той дължи на инвеститора определените в двустранния акт или от комисията разходи за отстраняване на неотстранените скрити недостатъци.

(6) Комисията не е ограничена да се произнася както по разногласията между страните, така и по скритите недостатъци, появили се след искането за назначаването й.


Раздел X.
ОТГОВОРНОСТ НА УЧАСТНИЦИТЕ В ИНВЕСТИЦИОННИЯ ПРОЦЕС. НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 37. Проектантските организации (институти) и др. носят отговорност за качеството на своите проекти и сметни документации, за съответствието на мощностите и технико-икономическите показатели на въвежданите в експлоатация обекти с предвидените в проекта, за осъществяването на авторския надзор и за своевременното решаване на всички въпроси, свързани с проектирането, които може да възникнат в процеса на строителството, приемането на обектите в експлоатация и достигането на проектната мощност.


Чл. 38. Инвеститорът носи отговорност за провеждането на комплексните изпитания и 72-часовата проба в определените срокове, за своевременното започване на производството на продукция от въвеждания в експлоатация обект (или от дейността, определена в проекта) и за усвояването на проектните мощности в сроковете по съответните нормативи.


Чл. 39. За неизпълнение или лошо изпълнение на задълженията си членовете на приемателните комисии, включително привлечените специалисти, носят наказателна, административнонаказателна, дисциплинарна и имуществена отговорност.


Чл. 40. Членовете на приемателните комисии носят наказателна отговорност за извършени от тях престъпления във връзка с работата им в тях.


Чл. 41. (1) Членовете на приемателната комисия и другите длъжностни лица носят административнонаказателна отговорност за извършени от тях административни нарушения, определени със Закона за териториално и селищно устройство, Закона за административните нарушения и наказания и чл. 58 от Правилника за държавния технически контрол.

(2) Лицата по чл. 39 и 41 се наказват с глоба по чл. 169, т. 1 ЗТСУ, ако не подлежат на по-тежко наказание, когато:

1. допуснат да се въведат в действие обекти в нарушение на нормативните изисквания;

2. допуснат протоколът на комисията да се състави, без да са отбелязани в него съществуващите явни недостатъци или без да са предложени мерки за тяхното отстраняване;

3. не се явяват редовно на заседанията на комисията;

4. не подпишат протокола на комисията;

5. разпоредят или допуснат да се въведат в действие обекти, преди да са приети от приемателна комисия по реда на тази наредба.

(3) По реда на ал. 2 се наказват и ръководителите, които не освободят своите служители за участие в комисията, даже и когато са били привлечени в нея допълнително.

(4) Лицата по чл. 41 се наказват с глоба до 200 лв. по чл. 170 ЗТСУ, когато:

1. не изпълняват предписания на председателя на пусково-приемателната комисия;

2. не осигуряват в определения срок изпълнение на задълженията си по протокол или друг документ, утвърден от председателя на пусково-приемателната комисия;

3. не са изпълнили в срок задълженията си по назначаване, съгласуване заповедта за назначаване на приемателната комисия и утвърждаване на нейните решения;

4. не се явяват без уважителни причини на посочения час и място за започване на работата на комисията.


Чл. 42. При повторни нарушения, посочени в чл. 41, се прилага чл. 171 ЗТСУ.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Органите по държавния технически контрол упражняват методично ръководство на приемателните комисии и контролират тяхната дейност и решения.


§ 2. При прилагане на чл. 32, ал. 8 ръководителят на ГИДТК или определено от него длъжностно лице дава задължителни предписания на участниците в инвестиционния процес за отстраняване нарушенията на нормативните актове и за приемане на обектите.


§ 3. Имуществените спорове между инвеститора и изпълнителя по изпълнение на утвърдените решения на приемателните комисии се решават по реда на § 1 от Наредбата за стопанските договори (ДВ, бр. 3 от 1987 г.).


§ 4. По спорове относно технически въпроси по изпълнението на проучвателните, проектните, строителните и монтажните работи становището на ГИДТК е задължително за страните и арбитража съгласно чл. 51, ал. 3 от Наредбата за взаимоотношенията в инвестиционния процес.


§ 5. Тази наредба се издава на основание чл. 201, ал. 1 от Закона за териториално и селищно устройство във връзка с чл. 162, ал. 3 от Правилника за стопанската дейност.


§ 6. Указания по прилагането на наредбата се дават от Главната инспекция за държавен технически контрол.


§ 7. Приложенията са неразделна част от наредбата и ще се отпечатат в бюлетина "Строителство и архитектура".


Промени настройката на бисквитките