Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 70 от 5.IX

НАРЕДБА № 1 ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА НЯКОИ РАЗПОРЕДБИ ОТ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 120 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2 СЕПТЕМВРИ 1975 Г. ЗА ПРЕНАСОЧВАНЕ И ЕФЕКТИВНО ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ОСВОБОЖДАВАНАТА РАБОТНА СИЛА

 

НАРЕДБА № 1 ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА НЯКОИ РАЗПОРЕДБИ ОТ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 120 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2 СЕПТЕМВРИ 1975 Г. ЗА ПРЕНАСОЧВАНЕ И ЕФЕКТИВНО ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ОСВОБОЖДАВАНАТА РАБОТНА СИЛА

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ПО ТРУДА И РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

Обн. ДВ. бр.10 от 4 Февруари 1977г., изм. ДВ. бр.70 от 5 Септември 1980г., изм. ДВ. бр.8 от 27 Януари 1984г., изм. ДВ. бр.49 от 25 Юни 1985г., отм. ДВ. бр.96 от 12 Декември 1989г.

Отменено основание - виж § 2 от заключителните разпоредби на Постановление № 57 на Министерския съвет от 5 декември 1989 г. за пренасочване и ефективно използуване на освобождаваната работна сила - ДВ, бр. 96 от 12 декември 1989 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) (Доп. - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Тази наредба урежда някои въпроси относно пренасочването на работната сила, освобождавана от министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на окръжните народни съвети, стопанските организации и поделенията им в резултат на концентрация и специализация на производството, модернизация и реконструкция на производствените мощности, внедряване на по-прогресивна организация на производството, труда и управлението, пренасочване на работниците и служителите при териториално разместване на производителните сили и други подобни случаи, свързани с по-ефективното използуване на работната сила.

(2) Разпоредбите на тази наредба не се прилагат за работниците и служителите, назначени на работа със срочен трудов договор.


Чл. 2. (1) Министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на окръжните народни съвети, стопанските организации и поделенията им, които освобождават работна сила, организират нейното своевременно пренасочване и настаняване на работа. За целта те:

1. разработват планове, разчети и мероприятия за освобождаваната работна сила и нейното настаняване на работа по време, брой, пол и професионален състав;

2. уточняват формите на преквалификация по професии и специалности, сроковете на обучение, съобразени с възрастта, образованието, придобития опит и изискванията на работните места.

(2) Работниците и служителите, освободени по реда на тази наредба, при равни други условия се настаняват на работа с предимство в предприятията, учрежденията и организациите, в които са насочени.


Раздел II.
ПРЕНАСОЧВАНЕ И ПРЕКВАЛИФИКАЦИЯ НА ОСВОБОДЕНИТЕ РАБОТНИЦИ И СЛУЖИТЕЛИ

Чл. 3. (1) (Доп. - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Пренасочването на освободените работници и служители се извършва по реда на чл. 2 от ПМС № 120 от 1975 г. (ДВ, бр. 71 от 1975 г., бр. 5 и 101 от 1981 г., бр. 38 и 85 от 1983 г.), като се спазват и изискванията, предвидени в този член.

(2) Ръководителите на предприятията, учрежденията и организациите заедно с разработването на годишните планове и с оглед повишаване на сменността и степента на използуване на оборудването разработват и план за вътрешно разместване на заетите работници и служители по брой, професии, квалификация, пол и структурни звена. За работниците и служителите, които не могат да бъдат настанени на работа в същите предприятия, учреждения и организации, те представят разчети с посочените данни на съответните висшестоящи организации.

(3) Министерствата, другите ведомства и стопанските организации на основата на разчетите от подведомствените им предприятия, учреждения и организации разработват план за организирано преразпределение на подлежащите на освобождаване работници и служители в други предприятия или организации на отрасъла или системата, общо по населени места или окръзи. При невъзможност за устройването им на работа по този ред те представят съответния разчет в Комитета по труда и социалното дело.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Комитетът по труда и социалното дело чрез окръжните държавни инспекции по труда и бюрата по труда и социалните въпроси организират пренасочването на работниците и служителите, които не са настанени по реда на предходните алинеи, на работа в други отрасли и ведомства, като ползуват наличната информация за свободните длъжности и работни места.


Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Освобождаването на работниците и служителите се извършва по реда на чл. 2 и чл. 4 от ПМС № 120 от 1975 г. за пренасочване и ефективно използуване на освобождаваната работна сила, като се спазват и изискванията по тези членове.

(2) Към освобождаване на работници и служители се пристъпва след изчерпване на възможностите за вътрешни размествания и задоволяване на потребността от работна сила със или без допълнителна преквалификация съобразно изискванията на производството.

(3) Работници и служители, които се ползуват от специална закрила на Кодекса на труда и други нормативни актове (като трудоустроени, бременни и др.), могат да бъдат освобождавани само при спазване разпоредбите на тези актове.

(4) Завършилите средно специално образование могат да бъдат пренасочвани на работнически места съобразно притежаваната специалност или професионална квалификация.

(5) Завършилите висше образование, когато не могат да бъдат устроени на работа по придобитата специалност, с тяхно съгласие се включват в курсове за усъвършенствуване по реда на следдипломната квалификация за получаване на допълнителна нова специалност, от които имат нужда предприятията, учрежденията или организациите на територията на съответния окръг.


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Млади специалисти и квалифицирани работници, чийто срок за работа съгласно насочването им не е изтекъл, след изчерпване на възможностите за вътрешни размествания могат да бъдат пренасочвани на работа в други предприятия, учреждения или организации при пълна или частична ликвидация на предприятието, учреждението или организацията само по реда, установен с чл. 16, ал. 1 от Наредбата за насочване и настаняване на работа младите специалисти, завършили висши и полувисши учебни заведения (обн., ДВ, бр. 30 от 1977 г., попр., бр. 41 от 1977 г., изм. и доп., бр. 33 от 1979 г., бр. 1 от 1984 г.) и с чл. 14, ал. 1 от Наредба № 10 за насочване и настаняване на работа младите специалисти и квалифицирани работници, завършили техникуми, средни специални училища, средни професионално-технически училища, професионално-технически училища, професионално-учебни центрове, курсове и школи (ДВ, бр. 41 от 1977 г.).


Чл. 6. Ръководителите на предприятията, учрежденията и организациите преди отправяне на предизвестието на подлежащите на освобождаване представят на предприятията, учрежденията и организациите, където е уговорено да постъпват на работа, поименен списък на работниците и служителите по професии, специалности, квалификация, възраст и образование.


Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Предлагането на нова работа в същото или в друго предприятие, учреждение или организация или форми на обучение се извършва с писмото или заповедта, с които се отправя предизвестието за прекратяване на трудовия договор.

(2) Предизвестеният или освободеният работник или служител в седемдневен срок от получаване на предложението следва в писмена форма да заяви съгласен ли е да приеме предлаганата му нова работа или форми на обучение.

(3) Ако в срока по предходната алинея не постъпи писмено съгласие за приемане на предложената работа или форма на обучение, следва да се счита, че лицето не е съгласно с направеното му предложение.


Чл. 8. Когато освободените работници и служители не приемат предложената им работа или не желаят да бъдат включени в съответните курсове за преквалификация, те се назначават на работа по общия ред.


Чл. 9. (1) Министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и стопанските организации при невъзможност да настанят на работа освобождаваните работници и служители съобразно тяхната професия или специалност организират преквалификация на тези, които са дали съгласие за това, предимно в следните форми със съкратени срокове и практическа насоченост:

1. в краткотрайни курсове със специално предназначение без откъсване от производството с продължителност до 2 месеца;

2. в професионално-учебни центрове (ПУЦ), курсове и школи за изпълнителски кадри за несложни професии и специалности - от 2 до 3 месеца, а за по-сложни - от 4 до 6 месеца съгласно учебните планове и програми;

3. в школи и курсове за следдипломна квалификация на кадрите с висше, полувисше и средно специално образование - със срок до 6 месеца, ако учебните програми позволяват това.

(2) За лицата от административно-управленческия персонал, които имат определена професионална подготовка (разред, степен, клас и др.) за работата, на която се насочват, при необходимост се организират курсове с продължителност до 1 месец за опресняване и разширяване на знанията и уменията им.


Чл. 10. (1) Необходимата информация в окръзите и между тях за свободните и откриващите се нови длъжности и работни места се организира:

1. седмично - от бюрата по труда и социалните въпроси за предприятията, учрежденията и организациите на територията на района им;

2. месечно - от окръжните държавни инспекции по труда за предприятията, учрежденията и организациите по населени места на територията на окръга;

3. тримесечно - от Комитета по труда и социалното дело съвместно с министерствата и другите ведомства за структуроопределящите предприятия и национални пускови обекти в страната и от окръжните държавни инспекции по труда за нуждите на съседните окръзи.

(2) Информацията съдържа данни за свободните длъжности и работни места в предприятията и организациите по брой, пол, професии, образование, специалност и квалификация, както и данни от социално-битов характер, необходими за настаняване на освобождаваната работна сила.


Раздел III.
ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ДОПЪЛНИТЕЛНИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

Чл. 11. Обезщетението по чл. 32, ал. 2 от Кодекса на труда по смисъла на чл. 5 от ПМС № 120 от 1975 г. се изплаща на работниците и служителите в случаите, когато са уволнени по чл. 31, буква "а" от Кодекса на труда без предизвестие по чл. 30, ал. 1 КТ или преди да изтече срокът на предизвестието независимо от това, има ли възможност да бъдат включени в курсове, школи или други форми на обучение или са постъпили на работа.


Чл. 12. (1) Обезщетение по чл. 91, ал. 2 КТ се изплаща на работниците и служителите независимо от продължителността на трудовия стаж и за времето от освобождаването от работа до постъпването им на курсове за обучение в размер на повременното им трудово възнаграждение, но не повече от един месец в продължение на една година.

(2) Обезщетението на работниците и служителите по чл. 91, ал. 2 КТ се изплаща за сметка на фонд "Работна заплата" от предприятието, което ги е освободило, а месечната основа (тарифна) заплата за времето на обучение за квалификация и преквалификация се изплаща от:

1. фонд "Разширение и техническо усъвършенствуване" - при концентрация и специализация на производството;

2. генералната сметка на съответния обект - при реконструкция и модернизация на основните фондове;

3. фонд "Професионална квалификация и пренасочване" при Комитета по труда и социалното дело за всички останали случаи, когато се подготвят изпълнителски кадри.


Чл. 13. (1) Работници и служители, включени в курсове и школи за преподготовка с продължителност над три месеца, поемат задължение към съответното предприятие или организация да работят след завършване на подготовката си най-малко 3 години. Неизпълнилите това задължение възстановяват разходите по тяхното обучение по реда на т. 12 от ПМС № 31 за укрепване трудовата дисциплина и намаляване текучеството на работната сила (ДВ, бр. 51 от 1967 г.). Те възстановяват и месечната основна (тарифна) заплата, изплатена им по реда на чл. 8, ал. 1, т. 1 от ПМС № 120 от 1975 г.

(2) При постъпване в курсове и школи за преподготовка работниците и служителите представят трудова книжка с направена заверка за прекратяване на трудовия договор и вписване на трудовия стаж с предишното предприятие или организация и удостоверение за размера за получаваната месечна основна (тарифна) заплата през календарния месец, предхождащ освобождаването им от работа.


Чл. 14. Право на обезщетение по чл. 91, ал. 2 КТ има работник или служител независимо от това, дали е придобил право на някаква пенсия или не е, с изключение на работещите пенсионери за изслужено време и старост, които нямат право на това обезщетение при прекратяване на трудовия договор по чл. 31, буква "а" КТ.


Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Допълнителното обезщетение до 2 месеца по чл. 8, ал. 1, т. 2 от ПМС № 120 от 1975 г. се изплаща на освободените работници и служители за сметка на фонд "Работна заплата", както следва:

1. от предприятието, учреждението или организацията, прекратили трудовия договор, за времето, през което лицата са останали без работа, при условие, че не са отказали по реда на чл. 7 да приемат предложената им работа, отговаряща на специалността или квалификацията им;

2. от предприятието, учреждението или организацията, за нуждите на които работниците и служителите са преподготвени, ако след завършване на преподготовката им те останат без работа не по тяхна вина.


Чл. 16. (1) Работник или служител, уволнен по реда на ПМС № 120 от 1975 г., който в месечния срок, за който има право на обезщетение по чл. 91, ал. 2 КТ, или в двумесечния срок по чл. 8, ал. 1, т. 2 от ПМС № 120 от 1975 г. е постъпил временно на работа и в този срок отново бъде уволнен, също така има право на обезщетение на горните основания независимо от причината на повторното уволнение. Размерът в тези случаи се определя, като от срока се приспаднат дните, през които работникът или служителят е работил.

(2) Когато работникът или служителят в сроковете по предходната алинея изпадне във временна нетрудоспособност, получаването на обезщетенията спира, докато получава обезщетението за временна нетрудоспособност, след което, ако същият продължава да е без работа, получава остатъка от правото му по чл. 91, ал. 2 КТ и по чл. 8, ал. 1, т. 2 от ПМС № 120 от 1975 г.


Чл. 17. Работа, отговаряща на специалността или квалификацията на освободените работници и служители по смисъла на чл. 8, ал. 1, т. 2 от ПМС № 120 от 1975 г., следва да се разбира работа по безсрочен трудов договор и в същото населено място, изпълнението на която изисква специалност или квалификация, каквато лицето има присвоена с документ за завършено образование, следдипломна квалификация, школи, курсове и други форми на квалификация или по силата на нормативен акт.


Чл. 18. Право на допълнително обезщетение по чл. 8, ал. 1, т. 2 от ПМС № 120 от 1975 г. нямат лицата, придобили право на пенсия за изслужено време и старост, или работещи пенсионери, които получават пенсия за изслужено време и старост.


Чл. 19. (1) Допълнителните възнаграждения по чл. 8, ал. 1, т. 3 от ПМС № 120 от 1975 г. се изплащат на освободените работници и служители, когато са насочени чрез окръжните държавни инспекции по труда и постъпят на работа като работници в следните отрасли и дейности: миннодобивната промишленост, строителството, металургията и рудодобива, строежа и ремонта на кораби, производството на цимент, текстилната промишленост и океанския риболов.

(2) Средствата за изплащане на допълнителните възнаграждения по ал. 1 са за сметка на фонд "Работна заплата" на съответните предприятия или организации, в които освободените работници и служители постъпват на работа.


Раздел IV.
ИЗПЛАЩАНЕ НА РАЗЛИКА ДО СТАРОТО ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ

Чл. 20. (1) Когато лицето бъде назначено или преназначено като работник при сравняване на заплатите и определяне на разликата между тях по чл. 8, ал. 3 от ПМС № 120 от 1975 г., се взема под внимание последният пълно отработен календарен месец преди датата на прекратяване на трудовия договор, а когато това стане в последния ден на месеца и той е изцяло отработен - взема се под внимание същият месец.

(2) (Вместо ал. 2 и 3 се създават нови ал. 2-8 - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) При прилагане разпоредбите на Правилника за икономическия механизъм (обн., ДВ, бр. 9-12 от 1982 г., изм. и доп., бр. 30 от 1982 г., бр. 8, 51 и 86 от 1983 г.) под брутно трудово възнаграждение по смисъла на чл. 8, ал. 3 от ПМС № 120 от 1975 г. за пренасочване и ефективно използуване на освобождаваната работна сила се разбира индивидуалната работна заплата, определена съгласно чл. 196 и 197 от същия правилник, вкл. изплащаните в пари допълнителни възнаграждения от Кодекса на труда и другите нормативни актове (без допълнителните възнаграждения за положен извънреден труд). В случая не се вземат под внимание наградите и допълнителните трудови възнаграждения за годишните производствено-стопански резултати, изплащани по реда на чл. 200, 201 и 202 от същия правилник.

(3) В брутното трудово възнаграждение по смисъла на чл. 8, ал. 3 от ПМС № 120 от 1975 г. не се включват наградите, премиите и допълнителните трудови възнаграждения за извънреден труд.

(4) Размерът на повременното трудово възнаграждение се определя съгласно разпоредбите на т. 40 от Наредбата за трудовото възнаграждение при престои, заместване, съвместителство и др. (обн., Изв., бр. 58 от 1958 г., изм., бр. 11 от 1962 г., ДВ, бр. 90 от 1965 г., РМС № 66 от 1966 г., РМС № 105 от 1972 г., РБМС № 134 от 1976 г., ДВ, бр. 34 от 1978 г.). Не се счита за елемент на повременното трудово възнаграждение изплащаното допълнително трудово възнаграждение в натура, като например безплатна храна в заведенията за обществено хранене, безплатна квартира, отопление и осветление и др. Счита се, че е елемент на старото, по-високо повременно трудово възнаграждение и получаваната на законно основание преди разлика до старо, по-високо повременно трудово възнаграждение, ако то не е ограничено по време (например "до прилагането на Единната щатна таблица"). Когато лицето е работило по вътрешно съвместителство (чл. 73 КТ), взема се под внимание само повременното трудово възнаграждение за основната работа.

(5) Не се включва в старото и в новото повременно трудово възнаграждение предишното допълнително трудово възнаграждение за непрекъснат трудов стаж (процент), за продължителна непрекъсната работа в едно и също предприятие (Наредба № 40 от 1967 г. на КТРЗ за даване допълнително възнаграждение на работниците, назначени по тарифни условия, при продължителна непрекъсната работа в едно и също предприятие - необнародвана) и други подобни и изплащаното на основание чл. 23 от Постановление № 5 от 1977 г. на ЦК на БКП, МС и ЦС на БПС за усъвършенствуване организацията на работната заплата (обн., ДВ, бр. 19 от 1977 г., изм. и доп., бр. 96 от 1977 г., бр. 82 от 1978 г., бр. 94 от 1979 г., бр. 38 от 1980 г., бр. 5 и 100 от 1981 г., бр. 8 от 1982 г.) допълнително възнаграждение за редовна и продължителна непрекъсната работа в едно и също предприятие или учреждение, когато се прилага ал. 9 на цитирания чл. 23, т. е. при запазване на стария, по-висок размер в лева.

(6) Определянето на повременното трудово възнаграждение става на основата на щатната заплата, включително и увеличението по реда на чл. 20 от Правилника за организация на работната заплата - ПОРЗ (обн., ДВ, бр. 62 от 1978 г., попр., бр. 64 от 1978 г., отменен частично - бр. 8 от 1982 г.). Когато така определеният стар размер на повременното трудово възнаграждение е по-висок от полагащия се нов размер, старият размер се изплаща посредством разлика на съответното лице след въвеждането на Единната щатна таблица, но само до края на периода, за който му е била определено увеличението на щатната заплата съгласно чл. 20 ПОРЗ. След изтичането на този срок отново се изчисляват старото и новото повременно трудово възнаграждение и ако и в този случай старото е по-високо, продължава се да се изплаща съответно намалената разлика, изчислена на база на щатната заплата без увеличението по чл. 20 ПОРЗ.

(7) Когато на лицето е била определена персонално индивидуална щатна заплата въз основа на чл. 199, ал. 2, съответно чл. 304, ал. 1 от Правилника за икономическия механизъм при запазването на старото, по-високо повременно трудово възнаграждение, сравнението се извършва, като се вземе под внимание максималният размер ("до") на щатната заплата за заеманата длъжност по Щатния указател за прилагане на Единната щатна таблица, а не персонално определената индивидуална щатна заплата.

(8) Когато за периода след запазване на старото, по-високо повременно трудово възнаграждение някой от неговите елементи се е увеличил в абсолютен размер (в лева) - например, като се определи нова, по-висока индивидуална щатна заплата, изплащаната разлика съответно се намалява или ако разликата се изчерпва с това, прекратява се изплащането й.

(9) (Предишна 4 - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Положението на активните борци против фашизма и капитализма, които са получавали персонални заплати по реда на т. 5 от ПМС № 49 от 1965 г., при необходимост наново се урежда по същия ред.


Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Когато на лицето на старата работа по силата на законна разпоредба се е изплащала разлика до старото, по-високо повременно трудово възнаграждение, същата се взема пред вид при прилагане на предходния член и при спазване на следното:

1. ако не е бил предвиден срок за изплащане на разликата, спазва се едногодишният срок съгласно разпоредбата на чл. 8, ал. 3 от ПМС № 120 от 1975 г.;

2. (т. 2 зал., предишна т. 3 - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) ако за изплащане на разликата в съответния нормативен акт е бил определен някакъв друг, по-дълъг от една година срок, този срок се запазва.


Чл. 22. Когато лицето е назначено или преназначено на новата работа за част от законоустановеното работно време или като преподавател с непълна седмична норма за преподавателска работа, разликата между брутното и повременното, респективно между двете повременни трудови възнаграждения, се изчислява между пълните им размери, след което се преизчислява пропорционално на уговореното работно време, респективно намалената норма за преподавателска работа.


Чл. 23. (1) Изплащането на разликата между възнагражденията по реда на чл. 8, ал. 3 от ПМС № 120 от 1975 г. се извършва независимо дали лицето е преминало на новата длъжност (работа), като е било пренасочено, или пък по собствен почин, както и независимо дали е преминало на работа в същото предприятие, учреждение или организация или друго.

(2) Едногодишният срок по чл. 8, ал. 3 от ПМС № 120 от 1975 г. започва да тече от деня на сключване на първия трудов договор след уволнението на основание чл. 31, буква "а" КТ или след преназначението. Счита се, че лицето заема лично длъжността и когато в рамките на едногодишния срок премине на една или повече други работи, без да се прекъсне трудовият стаж съгласно разпоредбите на Кодекса на труда, като в този случай в срока не влиза времето, през което лицето не е било в трудово-договорни отношения.

(3) Нямат право на разликата между трудовите възнаграждения по ал. 3 на чл. 8 от ПМС № 120 от 1975 г. работещите пенсионери за изслужено време и старост. Пенсионерите от всички категории, когато работят, могат да получават заплата и пенсия съобразно разпоредбите на чл. 50 от Закона за пенсиите.


Чл. 24. Когато лицето бъде назначено или преназначено като работник, сравняването на заработеното от него месечно брутно трудово възнаграждение със старото (предишното) му повременно трудово възнаграждение се извършва ежемесечно в рамките на едногодишния срок.


Чл. 25. (1) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 1984 г.) Времето, през което освободените по реда на ПМС № 120 от 1975 г. работници и служители са останали без работа не по тяхна вина, но не за повече от 6 месеца, както и времето, прекарано в курсове, школи и други форми на преквалификация, се зачита за трудов стаж по специалността, за непрекъснат трудов стаж по дял II и III КТ, за редовна и продължителна непрекъсната работа в едно и също предприятие или учреждение и по Закона за пенсиите.

(2) Времето по предходната алинея, през което освободените работници и служители са останали без работа, не се зачита за трудов стаж, ако те са отказали да приемат предложената им работа, отговаряща на специалността и квалификацията им.


Чл. 26. (1) Трудовият стаж по чл. 8, ал. 4 от ПМС № 120 от 1975 г. се вписва в трудовата книжка след изтичане на времето, през което лицето е останало без работа, или след времето, прекарано в курсове и школи и други форми на преквалификация, но не за повече от 6 месеца.

(2) Вписването по предходната алинея се извършва от:

1. администрацията на предприятието, учреждението или организацията по последната месторабота въз основа на трудовата книжка или писмена декларация от лицето, че не е работило;

2. администрацията на предприятието, учреждението или организацията, организирало курсовете, школите или другите форми на преквалификация.


Раздел V.
ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ПРИ ВРЕМЕННА НЕТРУДОСПОСОБНОСТ

Чл. 27. На работниците и служителите, получили предизвестие за прекратяване на трудовия договор по реда на чл. 5 от ПМС № 120 от 1975 г., се изплаща парично обезщетение за цялото време на временната нетрудоспособност, когато тя е настъпила през периода на предизвестието. В този случай предизвестието се спира и продължава да тече след възстановяване на трудоспособността.


Чл. 28. Когато временната нетрудоспособност настъпи след прекратяване на трудовия договор, но преди да са изтекли 6 месеца от прекратяването му, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на трудоспособността, но не повече от 75 дни след изтичане на 6 месеца от прекратяването на трудовия договор.


Чл. 29. Ако временната нетрудоспособност настъпи до два месеца след изтичане на 6-месечния срок от прекратяването на трудовия договор, паричното обезщетение се изплаща при условията и по реда на чл. 152, ал. 2 КТ.


Чл. 30. Към изплатените суми за обезщетение по чл. 8 от ПМС № 120 от 1975 г. и към изплатените парични обезщетения за временна нетрудоспособност по чл. 27, 28 и 29 за времето до изтичане на 6-месечния срок следва да се начислят и изплащат месечни добавки за деца.


Чл. 31. Върху изплатените обезщетения по т. 2, ал. 1 на чл. 8 от ПМС № 120 от 1975 г. се начисляват осигурителни вноски.


Раздел VI.
ФОНД "ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ И ПРЕНАСОЧВАНЕ"

Чл. 32. (1) Фонд "Преквалификация и пренасочване" към Комитета по труда и социалното дело се преименува във фонд "Професионална квалификация и пренасочване".

(2) Стопанските организации, включително АПК и ПАК и др., правят отчисления в размер на 0,5 на сто от годишния планов фонд "Работна заплата" за фонда по предходната алинея, които превеждат на министерствата и другите ведомства, в чиято система са. Те в края на всяко тримесечие за текущата година внасят набраните средства по централната сметка на фонда при Комитета по труда и социалното дело.

(3) Отчисленията за фонд "Професионална квалификация и пренасочване" са за сметка на фонд "Разширение и техническо усъвършенствуване".

(4) Средствата по фонд "Професионална квалификация и пренасочване" се набират и разходват като извънбюджетни съгласно Закона за съставяне и изпълнение на държавния бюджет. За целта по предложение на председателя на Комитета по труда и социалното дело министърът на финансите утвърждава годишна план-сметка.

(5) За несвоевременно отчисляване и внасяне на средствата по фонда стопанските организации, АПК и ПАК плащат в полза на републиканския бюджет глоба в размер на 0,03 на сто на ден, но не по-малко от 5 лв. на ден.


Чл. 33. Средствата по фонд "Професионална квалификация и пренасочване" се изразходват за:

1. месечната основна (тарифна) заплата на освободените работници и служители, която са получавали през последния месец преди освобождаването им от работа за времето на обучение за квалификация и преквалификация в курсове и школи, но не повече от 6 месеца за случаите по чл. 11, т. 3 от ПМС № 120 от 1975 г.;

2. безплатна храна, квартира, стипендии, пътни разноски, безплатно работно облекло - обикновено и специално, и за организационно-масова, анкетна, пропагандна и разяснителна дейност при подготовката на нови работници, както и при повишаване квалификацията им с откъсване от производството с продължителност на обучение над 45 дни;

3. допълнително обзавеждане на ПУЦ, курсове и школи за професионална квалификация на изпълнителски кадри;

4. допълнително трудово възнаграждение на нещатния персонал на професионалните учебни центрове: директори, зам.-директори, преподаватели и методисти;

5. издръжка на секторите "Професионална подготовка, преподготовка и повишаване квалификацията на работниците" към окръжните държавни инспекции по труда съгласно т. 8 от Разпореждане № 235 на Бюрото на Министерския съвет от 15 ноември 1973 г.;

6. месечно възнаграждение до 50 лв. на пенсионерите, привлечени на обществени начала в помощ на бюрата по труда и социалните въпроси съгласно чл. 6 от ПМС № 112 за временно ограничаване на жителството в градовете (ДВ, бр. 94 от 1974 г.);

7. други разходи, средства за които се вземат от този фонд, съгласно актове на Министерския съвет;

8. (нова - ДВ, бр. 70 от 1980 г., изм., бр. 49 от 1985 г.) ново строителство на професионални учебни центрове - в размер до 500 хил. лв., и за реконструкция и модернизация на изградена учебна база - в размер до 150 хил. лв.


Чл. 34. (1) Изплащането на обезщетения по чл. 33, т. 1, както и начисляването на вноски за Държавното обществено осигуряване се извършва месечно от предприятието или организацията, в които са организирани курсове или школи за преподготовка, по ведомост, предварително заверена от съответната окръжна държавна инспекция по труда (ОДИТ).

(2) Средствата от сметката на фонд "Професионална квалификация и пренасочване" се прехвърлят по разплащателната сметка на предприятието или организацията-платец с платежно нареждане, предварително заверено от окръжната държавна инспекция по труда.


Чл. 35. Средствата, необходими за разходите по чл. 33, т. 2, 3, 4, 5, 6 и 7 се превеждат от КТСД направо на министерствата и другите ведомства съобразно предварително одобрените годишни план-сметки.


Чл. 36. Неизразходваните средства по фонд "Професионална квалификация и пренасочване" в края на текущата година се ползуват от КТРЗ през следващата година.


Чл. 37. Българската народна банка контролира правилното начисляване на средствата по фонд "Професионална квалификация и пренасочване", както и документите за извършените разходи.


Преходни разпоредби

§ 1. Служителите, на които по реда на отмененото ПМС № 14 от 1976 г. (ДВ, бр. 19 от 1976 г.) и издадената по прилагането му от бившето Министерство на труда и социалните грижи Инструкция № 0-8 от 1976 г. е бил запазен старият, по-висок размер на повременното трудово възнаграждение, продължават да получават разликата до изтичане на вече определения им за това срок.


§ 2. Лицата, на които съгласно отмененото ПМС № 14 от 1976 г. не е била изплащана разлика между двете повременни трудови възнаграждения, защото са преминали на работа с друг характер, добиват правото на тази разлика съгласно чл. 8, ал. 3 от ПМС № 120 от 1975 г., считано от 28.09.1976 г. т. е. след влизане в сила на ПМС № 77 от 1976 г. (ДВ, бр. 76 от 1976 г.), но в рамките на едногодишния срок по ал. 2 на чл. 23.


§ 3. Спрямо работниците и служителите, на които е отправено тримесечно предизвестие до 28.09.1976 г. (датата на влизане в сила на ПМС № 77 от 1976 г., ДВ, бр. 76 от 1976 г.), срокът за предизвестие продължава да тече до изтичането на 30, респ. 15 дни по чл. 30, ал. 1 КТ, но не повече от 3 месеца от деня, в който са били предизвестени.


ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 4. Трудовите спорове, възникнали във връзка с приложението на ПМС № 120 от 1975 г. съгласно чл. 136 КТ са подведомствени на помирителните комисии, с изключение на споровете по чл. 140 и 143 КТ.


§ 5. Тази наредба се издава на основание § 3 от допълнителните разпоредби на ПМС № 120 за пренасочване и ефективно използуване на освобождаваната работна сила (ДВ, бр. 71 от 1975 г.), съгласувано с Централния съвет на Българските професионални съюзи, Министерството на финансите и Държавния комитет за планиране, и отменя Наредба № 16 за пренасочване на освобождаваната работна сила на Министерството на труда и социалните грижи (ДВ, бр. 98 от 1975 г.)


НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 1 ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА НЯКОИ РАЗПОРЕДБИ ОТ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 120 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2 СЕПТЕМВРИ 1975 Г. ЗА ПРЕНАСОЧВАНЕ И ЕФЕКТИВНО ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ОСВОБОЖДАВАНАТА РАБОТНА СИЛА (ДВ, БР. 8 ОТ 1984 Г.)

§ 10. Навсякъде в наредбата думите "Комитета по труда и работната заплата" и "бюрата по работната сила" се заменят съответно с "Комитета по труда и социалното дело" и "бюрата по труда и социалните въпроси".


Промени настройката на бисквитките