Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 53 от 10.VII

НАРЕДБА № 1 ЗА МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ ВЪРХУ ПРЕДМЕТИТЕ, ПРЕНАСЯНИ ОТ ЛИЦА, КОИТО ПРЕМИНАВАТ ДЪРЖАВНАТА ГРАНИЦА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА № 1 ЗА МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ ВЪРХУ ПРЕДМЕТИТЕ, ПРЕНАСЯНИ ОТ ЛИЦА, КОИТО ПРЕМИНАВАТ ДЪРЖАВНАТА ГРАНИЦА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ

Обн. ДВ. бр.23 от 21 Март 1980г., изм. ДВ. бр.59 от 29 Юли 1980г., изм. ДВ. бр.12 от 10 Февруари 1981г., изм. ДВ. бр.59 от 28 Юли 1981г., изм. ДВ. бр.4 от 15 Януари 1982г., изм. ДВ. бр.44 от 7 Юни 1983г., изм. ДВ. бр.38 от 16 Май 1986г., изм. ДВ. бр.54 от 11 Юли 1986г., изм. ДВ. бр.53 от 10 Юли 1987г., отм. ДВ. бр.10 от 3 Февруари 1989г.

Отменена с § 5, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 1 за митнически контрол върху внасяните и изнасяните стоки от физически лица - ДВ, бр. 10 от 3 февруари 1989 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Наредбата урежда митническия контрол върху предмети и валутни ценности, пренасяни в ръчни и в таксувани за превоз багажи от местните и чуждестранни лица, които преминават границата на НРБ по митническите пътища, посочени в чл. 4 от Закона за митниците (ЗМ).


Чл. 2. Местните и чуждестранните физически лица, които по-долу ще бъдат наричани още и пътници, могат да пренасят през границата на НРБ предмети и валутни ценности и да се разпореждат с тях само по реда, предвиден в Закона за митниците, Правилника за прилагане на Закона за митниците (ППЗМ) (ДВ, бр. 12 от 1975 г., бр. 49 от 1978 г.), Закона за сделките с валутни ценности и за валутния контрол (ЗСВЦВК) (ДВ, бр. 51 от 1966 г.), Наредбата за граничен контрол върху валутните ценности (НГКВЦ) (ДВ, бр. 59 от 1966 г.) и тази наредба.


Чл. 3. Редът за пропускане през границата на предмети, внасяни и изнасяни от чуждестранни лица, които на територията на НРБ се ползуват с дипломатически имунитет, е определен от Наредба за митническо оформяне на багажи и пратки, внасяни и изнасяни от чуждестранните представителства и техните сътрудници (ДВ, бр. 71 от 1970 г., изм., бр. 58 от 1971 г., бр. 69 от 1978 г.).


Глава втора.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПЪТНИЦИТЕ И ДЕЙСТВИЯ НА ОРГАНИТЕ НА МИТНИЦАТА ПРИ ГРАНИЧЕН МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ

Чл. 4. (1) Преди започване на митническата проверка митническият служител е длъжен да връчи на местните лица митническа декларация (приложение № 4), а на чуждестранните - митническо упътване на един от езиците, приети в официалните международни отношения (руски, френски, английски, испански, немски) или на друг език, който лицето разбира, ако има отпечатани упътвания на този език.

(2) Пътниците са длъжни да представят на органите на митницата носения от тях багаж и до започване на митническа проверка да декларират посочените в следващите текстове предмети и валутни ценности: местните лица - писмено, а чуждестранните - устно.

(3) Митническият контрол върху предметите и валутните ценности се извършва чрез проверка на данните, дадени от местните лица в писмената декларация, а от чуждестранните - в устната. При необходимост се извършва преглед на багажа в присъствието на собственика или на упълномощено от него лице, както и личен преглед на пътника по реда на чл. 72 ППЗМ.


Чл. 5. (1) Митническа декларация е длъжно да попълни всяко местно лице, навършило 16 години.

(2) Сведенията за предметите и валутните ценности на лица, ненавършили 16 години, се дават в декларацията на единия от родителите или на съпровождащите ги лица или пък в отделна декларация, ако тя ще е необходима за обмяна на български левове в страните, с банките на които Българската народна банка (БНБ), (Българската външнотърговска банка -БВБ) е сключила споразумение за това.

(3) Ако лице, ненавършило 16 години, пътува без придружител, не попълва декларация, но багажът му подлежи на проверка по общия ред.

(4) Не попълват митническа декларация, а декларират устно подлежащите на деклариране предмети и валутни ценности лицата, посещаващи граничните събори.


Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1983 г.) Местните лица са задължени да декларират:

1. при излизане:

а) изнасяните за подаръци предмети, ако общата им стойност надвишава 50 лв. по цени на дребно у нас; транспортните работници по смисъла на чл. 91, т. 10 ППЗМ - всички предмети, независимо от стойността им;

б) по-ценни предмети (радиоапарати, магнетофони, грамофони, фотоапарати, кинокамери, музикални инструменти, пишещи и сметачни машини и др.), изнасяни за лично ползуване по време на пътуването и престоя зад граница;

в) български левове, чуждестранна валута, златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности;

г) забранени за износ предмети (съгласно приложение № 1);

2. при влизане:

а) придобитите в чужбина по-ценни предмети, като радиоапарати, магнетофони, фотоапарати, кинокамери, телевизори, музикални инструменти, пишещи и сметачни машини и др. с единична стойност над 50 лв. по цени на дребно в НРБ. Предметите с единична стойност под 50 лв. се декларират, ако са в количества, надвишаващи личните и семейните нужди на вносителя. Транспортните работници декларират всички предмети, придобити от тях в чужбина, независимо от стойността им;

б) (изм. - ДВ, бр. 59 от 1981 г.) допълнително очакван багаж;

в) български левове, чуждестранна валута, златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности;

г) предмети, пренасяни за други лица;

д) забранени за внос предмети (съгласно приложение № 1).


Чл. 7. (1) Предметите се описват в декларацията по техните най-характерни белези, даващи възможност да бъдат идентифицирани и оценени. Сумите се вписват цифром и словом.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1981 г., бр. 4 от 1982 г.) Ако пътникът очаква да получи допълнително багаж, декларацията се попълва в два екземпляра, единият от които остава у него и се представя при оформяне вноса на допълнително пристигналия багаж, а другият се задържа и се съхранява в митницата за справка. При оформяне вноса на допълнително пристигналия багаж пътникът представя пред митницата освен декларацията и опис на съдържащите се в багажа предмети.

(3) Ако пътникът не пренася предмети и валутни ценности, подлежащи на деклариране, в съответните графи той вписва: "не изнасям" - при излизане и "не внасям" - при влизане в страната.

(4) Предметите, пренасяни за други лица, се задържат от органите на митницата за обмитяване и предаване на получателя, трите имена и адресът на който се вписват в разписката за задържане.


Чл. 8. (1) Попълнените декларации се заверяват от осъществяващия контрола митнически служител с подпис, дата и личен печат и след приключване на проверката се връщат на пътниците. Това се прави и в случаите, когато пътникът е декларирал, че не изнася (не внася) предмети и валутни ценности.

(2) За декларираните при износ предмети се извършва отделна заверка с подпис и личен печат, като се заграждат с линия, така че да не могат да бъдат довписвани други предмети.

(3) Декларациите се съхраняват у лицата както по време на пътуването и престоя зад граница, така и след завръщането им в страната, докато притежават декларираните при вноса предмети.

(4) Освен за обявяване на внасяните и изнасяните предмети и валутни ценности декларациите служат и за: обмяна на разрешените за износ български левове на територията на страните, с които има споразумение за това; внасяне в БВБ (отстъпване на БНБ) декларираните чуждестранна валута и други валутни ценности, доказване правото за разпореждане с декларираните при вноса предмети.

(5) За изгубването или унищожаването на декларацията по време на пътуването и престоя в чужбина се носи отговорност по чл. 56 ЗМ.


Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1983 г.) Преди започване на митническата проверка чуждестранните лица се подписват върху връченото им митническо упътване, с което удостоверяват, че са го прочели, и устно декларират:

1. при влизане:

а) по-ценни предмети, като радиоапарати, магнетофони, телевизори, фотоапарати, кинокамери, музикални инструменти, пишещи и сметачни машини и др., внасяни за лично ползуване по време на пътуването и престоя в страната ни или за подаръци;

б) (доп. - бр. 38 от 1986 г.) български левове, златни, сребърни, платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности без чуждестранна валута и чекове;

в) образци от стоки - всякакви;

г) забранени за внос предмети (съгласно приложение № 1);

2. при излизане:

а) придобити в НРБ предмети (закупени или получени като подарък), ако общата им стойност надвишава 50 лв. по цени на дребно у нас;

б) (доп. - бр. 38 от 1986 г.) български левове, златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности без чуждестранна валута и чекове;

в) образци от стоки - всякакви;

г) забранени за износ предмети (съгласно приложение № 1).

(2) (Доп. - ДВ, бр. 59 от 1981 г.) Декларираните при влизане по-ценни предмети за лично ползуване по ал. 1, буква "а" органите на митницата вписват във визовите картони или в паспортите (пътните талони) на чуждестранните лица. Вписването се заверява с подпис, дата и личен печат на митническия служител и е основание за безпрепятствен износ на предметите. По същия начин се постъпва и с декларираните златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и другите валутни ценности (без чуждестранна валута - в банкноти, монети и чекове).

(3) За образците от стоки се извършват формалности за временен внос или транспорт само след обезпечаване на митните сборове в левове, получени от обменена по установения ред валута.


Чл. 10. (1) Лицата, недекларирали подлежащите на деклариране предмети и валутни ценности, носят предвидената по Закона за митниците и по Наказателния кодекс отговорност.

(2) Отговорност по Закона за митниците се носи и за невръщане на изнесените от местни лица предмети за лично ползуване, както и за неизнасяне от страната им на внесените от чуждестранни лица предмети за лично ползуване.


Глава трета.
РЕД ЗА ПРОПУСКАНЕ НА ПРЕДМЕТИ ПРЕЗ ГРАНИЦАТА

Раздел I.
Общи правила

Чл. 11. (1) Не се пропускат за внос и за износ предметите, посочени в приложение № 1, с изключение на предвидените в него случаи.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1982 г.) Не се пропускат за безмитен внос предметите, посочени в приложение № 2, с изключение на предвидените в него случаи.

(3) Не се разрешава и вносът на предмети, чието количество надвишава двойния размер на нормите, посочени в приложение № 3, с изключение на предвидените в списъка случаи.

(4) (Нова - ДВ, бр. 59 от 1981 г.) Износът на хранителни продукти над количествата, посочени в § 1, т. 5 от допълнителните разпоредби, се разрешава само със заплащане на мито освен ако са закупени с чуждестранна валута в специализираните магазини.


Чл. 12. (1) Предметите, надвишаващи лимитите за безмитен внос и износ, се пропускат след заплащане на полагаемите се мита, определени съгласно Митническата тарифа за облагане на стоките, изнасяни и внасяни от физически лица (ДВ, бр. 86 от 1981 г.).

(2) Ако се изнася или внася само един предмет, стойността на който надвишава лимита на пътника за безмитен внос или износ, допуска се частичното му облагане - само върху стойността, надвишаваща този лимит. Не се допуска частично облагане на предмет, внасян от транспортен работник.

(3) Местните лица - членове на едно семейство, пътуващи заедно, могат да ползуват общо правата си за безмитен внос или износ.


Чл. 13. (1) Правата за безмитен внос и износ се доказват пред митницата с официални документи, издадени у нас или в чужбина.

(2) За издадените от чуждестранни органи документи се изисква превод на български език и заверка от компетентните български органи.


Чл. 14. (1) За мита, дължими от местни лица, независимо от размера им митницата може да издава митнически задължения за заплащането им в определен от нея срок.

(2) Ако лицето не е съгласно с определените оценка и мито, митническо задължение не се издава, а предметите се задържат в митницата за обмитяване по общия ред.

(3) По искане на пътника и за негова сметка задържаните предмети могат да бъдат транспортирани чрез "Комунални услуги" за обмитяване в друга митница. Искането се отразява в разписката за задържане на предметите.

(4) Действията на митницата по обмитяване могат да бъдат обжалвани по реда на чл. 37 ЗМ и чл. 81 ППЗМ.

(5) На местни лица, командировани или изпратени на работа или специализация за срок над 6 месеца, митнически задължения могат да се издават само при окончателното им завръщане.


Чл. 15. (1) Размерът на митни сборове, дължими от местни лица, се намалява с 50 на сто, ако заплащането се извърши с чуждестранна валута, приемана от Българската народна банка, като се прилагат курсовете, обявени в бюлетина. Когато митните сборове се заплащат със социалистическа валута, прилагат се курсовете, посочени в таблица втора на бюлетина на БНБ - "За някои нетърговски плащания". Банковият документ се прилага към квитанцията за внос (разписката).

(2) Дължимите от чуждестранни лица митни сборове се заплащат в левове, придобити на законно основание в НРБ - получени от обмяна на валута, приемана в БНБ по установения ред, от хонорари, влог в ДСК и др. В митническия документ се посочва произходът на сумата, с която се заплаща митото, както и номерът на документа, доказващ този произход. При заплащане с левове от обмяна на валута върху банковия документ се отбелязва размерът на заплатеното мито.

(3) Чуждестранните лица не се ползуват от намалението на размера на митните сборове при заплащането им с чуждестранна валута, предвидено по предходната алинея за местни лица.


Раздел II.
Права на местни лица

Чл. 16. (1) Местните лица могат да изнасят без митни сборове:

1. предмети за лично ползуване, отговарящи по вид и количество на професията на пътника, продължителността и целта на пътуването му;

2. предмети за потребление;

3. (изм. - ДВ, бр. 59 от 1981 г.) предмети за подаръци на обща стойност 50 лв. по цени на дребно у нас, включително спиртни напитки и тютюневи изделия извън количествата за лично потребление.

(2) Сключващите брак с чуждестранни лица, техните родители, братя, сестри, баба и дядо могат да изнасят без митни сборове еднократно сватбени подаръци на стойност 200 лв. по цени на дребно у нас извън подаръчните предмети по предходната алинея.

(3) Пътуващите за чужбина с лични моторни превозни средства могат да изнасят без митни сборове до 40 л бензин (газьол) извън количествата в нормалните резервоари. Износът на бензин (газьол) над тези количества е забранен.

(4) (Нова - ДВ, бр. 59 от 1981 г., изм., ДВ, бр. 44 от 1983 г.) Транспортните работници нямат право да изнасят без мито предмети за подаръци. На шофьори от СО "Международен автомобилен транспорт" не се разрешава да изнасят спиртни напитки както в количества за лично потребление, така и със заплащане на мито. На шофьори и монтьори от СО "Международен автомобилен транспорт", на кондуктори на спални и кушетвагони, на техници, придружаващи хладилни жп композиции, и на екипажите на речните шлепове се разрешава да изнасят хранителни продукти в следните количества: месни продукти - 1 кг, млечни продукти - 0,800 кг, растителни и животински мазнини - 0,500 кг, мляко - 5 кг, яйца - 10 броя, захар и захарни изделия - 1 кг, хляб и хлебни изделия - 5 кг; при командировка за повече от 5 дни тези количества се удвояват, а за повече от 10 дни се утрояват.

(5) (Нова - ДВ, бр. 4 от 1982 г., изм., бр. 44 от 1983 г.) В предметите по ал. 1, т. 3 и в предметите по ал. 2 не се разрешава да бъдат включвани хранителни продукти.


Чл. 17. (1) Местните лица независимо с каква цел са пребивавали в чужбина могат да внасят без митни сборове:

1. изнесените предмети за лично ползуване;

2. предмети за потребление;

3. (изм. - ДВ, бр. 59 от 1981 г.) придобити в чужбина предмети (закупени, получени подарък и др.) от разрешените за безмитен внос, предназначени за лично и семейно ползуване, като се спазват установените лимити и норми.

(2) (Нова - ДВ, бр. 44 от 1983 г.) На лицата, изпратени на работа, специализация, командировка, учение или работили с разрешение на български компетентни органи за срок над 6 месеца, се пропускат без митни сборове освен предметите по ал. 1 придобитите и ползувани от тях и от членовете на семействата им по време на пребиваването в чужбина: облекло, обувки, тоалетни принадлежности; домакински съдове и прибори за хранене; покривки за маса, покривки за легло, завивки, спално бельо; учебни помагала, книги, детски играчки.


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1982 г., бр. 44 от 1983 г., бр. 38 от 1986 г.) (1) Лимитите за безмитен внос по чл. 17, ал. 1, т. 3 са:

1. (изм. - ДВ, бр. 53 от 1987 г.) предмети на обща стойност 500 лв. по цени на дребно у нас - за лицата, които са били в чужбина по лична инициатива (на гости, лечение, организирани или неорганизирани туристи и др.) и за учащите се в чужбина (ученици, студенти и аспиранти), когато идват в Народна република България във ваканция или по друг повод преди окончателното си завръщане. Учащите се при окончателното си завръщане в страната имат право да внесат без мито предмети на обща стойност 1000 лв. и употребяваните предмети, посочени в чл. 17, ал. 2;

2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 1986 г.) предмети на обща стойност 300 лв. по цени на дребно у нас - за командированите, изпратените на работа или специализация или работили в чужбина с разрешение или съгласие на българските компетентни органи, както и за екипажите на българските въздухоплавателни средства, влакове и шосейни моторни превозни средства, чийто срок на командировка или изпълнение на рейс е до 6 месеца, ако валутната стойност на закупените предмети е в размера на дневните им пари или полученото възнаграждение. Същите лица за внасяните предмети над 300 лв. или ако валутата им не покрива единичната цена или общата стойност на предметите, заплащат полагащото се мито;

3. (нова - ДВ, бр. 54 от 1986 г.) предмети на обща стойност 1000 лв. по цени на дребно у нас - за екипажите на водния транспорт, извън посочените в чл. 20, ал. 2, чийто срок на рейс е до 6 месеца, ако валутната стойност на закупените предмети е в размера на дневните им пари. Същите лица за внасяните предмети на стойност над 1000 лв. или ако валутата им не покрива единичната цена или общата стойност на предметите, заплащат полагащото се мито;

4. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 54 от 1986 г., изм., бр. 53 от 1987 г.) предмети на обща стойност 500 лв. по цени на дребно у нас - за командированите, изпратените на работа или специализация или работещите с разрешение или съгласие на българските компетентни органи за срок над 6 месеца в страни, които не са членки на СИВ, когато си идват в отпуск или по друг повод. При окончателното си завръщане тези лица имат право да внесат без мито предмети на обща стойност 1500 лв. по цени на дребно у нас, както и по един брой пералня, телевизор и прахосмукачка извън този лимит. Транспортните работници, посочени в т. 3, чийто рейс е продължил повече от 6 месеца, могат да внасят предмети без мито на обща стойност 1500 лв. по цени на дребно у нас.

(2) Валутната стойност на предметите, внасяни от транспортните работници и командированите, посочени в т. 2 на ал. 1, се определя по цените в страната, в която са закупени. За доказателство се използуват фактури, касови бележки, каталози и друга информация за цените в съответната страна. При непредставяне на такива документи или ако цените, обявени в тях, са явно снижени и не отговарят на нивото на тези, по които се предлагат в страните на покупката, митницата може да оспори тези цени и да определи други съобразно събраната собствена информация.


Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1981 г.) (1) Командированите, изпратените на специализация, на работа или работещи с разрешение на български компетентни органи за срок над 6 месеца в страни - членки на СИВ, имат право да внасят без митни сборове придобити предмети от разрешените за безмитен внос, като се спазват нормите по приложение № 3. Предметите могат да се внасят от изпратения в чужбина и от членовете на семейството му или да се изпращат до намиращи се в НРБ членове на семейството.

(2) (Заличена - ДВ, бр. 4 от 1982 г.)


Чл. 20. (1) (Изм. и доп. - бр. 59 от 1981 г.) Чуждестранна валута, която е получена като дарение, награда, наследство или за положен труд в чужбина без разрешение на български компетентни органи, закупена от банката, спестена от предишни командировки, специализация или работа в чужбина, не е основание за разрешаване безмитен внос на закупени с нея предмети, с изключение на случаите по следващата алинея.

(2) (Нова - ДВ, бр. 59 от 1981 г.) Екипажите на кораби, извършващи рейсове до страни - членки на СИВ, в басейните на р. Дунав и Черно море, имат право да внасят без мито и предмети (от разрешените за безмитен внос), закупени със спестена по установения ред и законно изнесена от НРБ социалистическа валута, като се спазват нормите по приложение № 3.


Раздел III.
Права на чуждестранни лица

Чл. 21. (1) Чуждестранните лица независимо с каква цел пристигат в НРБ могат да внасят безмитни сборове:

1. предмети за лично ползуване, отговарящи по вид и количество на професията на пътника, продължителността и целта на пътуването и престоя му;

2. предмети за потребление;

3. предмети за подаръци на обща стойност 50 лв. по цени на дребно у нас.

(2) Пристигащите в НРБ за сключване на брак с местно лице, както и техните родители, братя, сестри, баба и дядо могат да внасят еднократно безмитни сборове сватбени подаръци на стойност 200 лв. по цени на дребно у нас извън подаръците по предходната алинея.


Чл. 22. (1) Чуждестранните лица независимо с каква цел са пребивавали в НРБ могат да изнасят безмитни сборове:

1. внесените предмети за лично ползуване;

2. предмети за потребление;

3. подаръци и купени предмети на обща стойност 50 лв. по цени на дребно у нас.

(2) Пропускат се безмитни сборове и:

1. стоки, закупени с чуждестранна валута в специализираните магазини на територията на НРБ, което се удостоверява с издаден от магазина документ, съдържащ данни за наименованието, количеството и стойността им;

2. (Предишна 3 - ДВ, бр. 4 от 1982 г.) ловни трофеи, придружени с документ от Министерството на горите и горската промишленост;

3. (Нова - ДВ, бр. 44 от 1983 г.) предмети в количества за лично и семейно ползуване, закупени с обменена по установения ред валута, което се доказва с документа от обменното бюро.

(3) Лицата, които са били на работа, специализация или командировка или са получили хонорари за положен труд в НРБ, могат да изнасят безмитни сборове предмети за лично и семейно ползуване в размер на полученото възнаграждение (заплата, дневни, хонорар и др.).

(4) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1983 г.) На пътуващите с лични моторни превозни средства се пропуска без мито горивото в нормалните резервоари на превозното средство. Износът на гориво над тези количества се разрешава безмитно, ако лицата са се снабдили с него в пределите на НРБ срещу специални за целта бонове, които се продават на граничните пропускателни пунктове и във вътрешността на страната от поделенията на Туристическа агенция "Шипка" съгласно чл. 1 ПМС № 6 от 1982 г. за продажба на петролни продукти за моторните превозни средства на чуждестранните физически и юридически лица (ДВ, бр. 15 от 1982 г.). Покупката на бонове се доказва пред митницата с банковото бордеро, в което е отразено количеството на горивото.

(5) (Нова - ДВ, бр. 4 от 1982 г.) В предметите по ал. 1, точка 3 и в предметите по ал. 3 не се разрешава да бъдат включвани хранителни продукти.


Чл. 23. (1) На чуждестранните лица, пътуващи транзит през територията на НРБ при влизане и излизане се пропускат безмитно всичките принадлежащи им предмети, ако не са от забранените за внос и ако са декларирани по реда на чл. 9.

(2) В ръчния багаж се пропускат предмети за потребление и предмети за лично ползуване в количества, необходими за времето на пътуването през територията на НРБ.

(3) С ръчните и други багажи, които съдържат предмети, превишаващи количествата по предходната алинея, се постъпва по реда на чл. 75 ППЗМ.


Раздел IV.
Права на лицата, живеещи в пограничните райони, и на лицата, посещаващи граничните събори

Чл. 24. (1) Местните и чуждестранните лица, живеещи в пограничните райони и снабдени със специални документи за преминаване на границата през определените контролно-пропускателни пунктове, могат да внасят и да изнасят безмитни сборове:

1. предмети за лично ползуване;

2. предмети за потребление в количества, определени от специалните спогодби, сключени между НРБ и съседните страни;

3. подаръци и купени предмети на обща стойност 35 лв. по цени на дребно у нас.

(2) С правата по алинея първа се ползуват и лицата, посещаващи граничните събори.

(3) Посещаващите граничните събори нямат право да внасят и да изнасят (и с мито) подаръци и купени предмети над лимита по алинея 1, т. 3.

(4) (Нова - ДВ, бр. 4 от 1982 г., изм., бр. 44 от 1983 г.) В предметите по ал. 1, точка 3 при износ не се разрешава да бъдат включвани хранителни продукти.


Раздел V.
Права на преселници и наследници

Чл. 25. Пропуска се безмитни сборове движимото имущество за лично и семейно ползуване на лица, които се преселват на трайно местожителство от НРБ в чужбина (изселници) или от чужбина в НРБ (заселници), ако се внесе или изнесе в тримесечен срок от преселването (чл. 91, т. 9 и чл. 92, т. 1 ППЗМ).


Чл. 26. (1) Пропускат се безмитни сборове употребявани предмети, влизащи в състава на открито наследство (чл. 93, т. 2 ППЗМ), ако се внесат или изнесат до 1 година от откриване на наследството. Това право се дава както на наследниците по закон, така и на тези по завещание и се доказва с препис от смъртния акт, с удостоверение за наследници или завещание, а при нужда - и с разделителен протокол.

(2) Предметите, придобити с наследени парични средства, не се считат за наследствено имущество и се пропускат по реда, предвиден за закупени предмети.


Глава четвърта.
РАЗПОРЕЖДАНЕ С ПРЕДМЕТИТЕ, ВНЕСЕНИ ЗА ЛИЧНО И СЕМЕЙНО ПОЛЗУВАНЕ

Чл. 27. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 1986 г.) Предметите, внесени от чужбина или закупени от магазините в страната срещу валута, не могат да се продават или купуват, да се дават или да се приемат като подарък, за пазене, под наем или като залог преди изтичането на три години от датата на вноса или покупката. Това ограничение не се отнася за предметите на обща стойност 50 лв. по цени на дребно у нас, за златните изделия до 10 грама и за сребърните до 50 грама, когато се подаряват между физически лица в Народна република България.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 54 от 1986 г.) Датата на вноса се удостоверява с квитанция за внос, митническа декларация, пощенски акт или друг митнически документ, уреждащ вноса. Покупката от валутните магазини се удостоверява с документ, съдържащ трите имена и адреса на купувача, датата, цената и наименованието на предмета.


Чл. 28. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 и 54 от 1986 г.) По искане на притежателите митницата може да разреши да се наруши забраната по чл. 27, ал. 1 преди изтичането на три години, като за предметите, внесени без мито, с намалено мито или закупени от валутните магазини, се събира полагащото се мито съгласно чл. 1, ал. 6 от Постановление № 65 на Министерския съвет от 1985 г. за усъвършенствуване на валутната търговия (ДВ, бр. 96 от 1985 г.).

(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1986 г.) Лицата, които не притежават документ, удостоверяващ вноса или покупката, могат да извършват сделките по чл. 27, ал. 1 след разрешение от митницата и заплащане на полагащото се мито.


Чл. 29. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 и 54 от 1986 г.) Нарушителите на чл. 29 се наказват:

1. по чл. 52, буква "а" от Закона за митниците - за предметите, внесени без мито, с намалено мито или закупени от валутните магазини в страната;

2. по чл. 56 от Закона за митниците - за предметите, внесени с пълно мито от физически лица.

(2) По чл. 56 от Закона за митниците носят отговорност и служителите от оказионните магазини, ако приемат за продажба предмет, внесен от чужбина, за който собственикът не представя митнически документ, даващ му право за разпореждане с предмета. Без представяне на такъв документ могат да се приемат само предмети на стойност до 50 лв. по цени на дребно у нас.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба някои от употребените понятия имат следното значение:

1. "местни лица" са всички лица с постоянно местопребиваване в НРБ без оглед на гражданството им; лицата, които пребивават в чужбина по поръчение на българската държава или на български предприятия и организации, както и членовете на техните семейства; лицата, които пребивават повече от 6 месеца в НРБ с намерение да се установят в страната (чл. 4 ЗСВЦВК);

2. "чуждестранни лица" - всички лица с постоянно местопребиваване в чужбина без оглед на гражданството им; лицата, излезли от НРБ преди повече от 6 месеца или с намерение да се заселят в чужбина (чл. 5 ЗСВЦВК);

3. "валутни ценности" са:

а) чуждестранни банкноти, монети и книжни пари, които са законно платежно средство в чужбина;

б) чекове, менителници, записи на заповед, кредитни писма, платежни нареждания, преводи, акредитиви и др., издадени в чуждестранна валута;

в) чуждестранни ценни книжа (акции, облигации, купони от тях и др.);

г) злато, сребро и платина в монети, слитъци в суров и преработен вид и скъпоценни камъни, когато са предмет на сделки между местни и чуждестранни лица или на износ и внос извън обичайните размери;

д) български банкноти, монети и ценни книжа, когато са предмет на износ и внос;

е) чекове, менителници, записи на заповед, платежни нареждания и др., издадени в левове, когато са предмет на сделки между местни и чуждестранни лица или за износ и внос (чл. 3 ЗСВЦВК);

4. "предмети за лично ползуване" са облекло, обувки, тоалетни принадлежности, портативен радиоапарат, фотоапарат, фотокамера, музикални инструменти, пишеща машина, спортни и ловни принадлежности и други подобни предмети, предназначени за лично ползуване от пътника по време на пътуването и пребиваването в страната на посещението и отговарящи по вид и количество на професията на пътника, продължителността и целта на пътуването му;

5. (изм. - ДВ, бр. 59 от 1981 г.) а) "предмети за потребление" са хранителни продукти, отговарящи по вид и количество на личните нужди на пътника по време на пътуването до местопристигането, за консумирането на които не се изисква специално приготовление, а също и напитки и тютюневи изделия (само на пътници над 16 години) в количества: 1 л спиртни напитки, 2 л вино, 250 броя цигари или 250 г други тютюневи изделия; б) (заличена - ДВ, бр. 44 от 1983 г.);

6. "подаръци и купени предмети" са предметите, внасяни в страната на временното пребиваване за подаръци на лица, живеещи на територията на тази страна; предметите, придобити в страната на временното пребиваване с редовно внесена или получена валута и изнасяни за родината за лично и семейно ползуване, за домакинството или за подаръци; предмети, получени като подаръци от лица, живеещи на територията на страната на временното пребиваване;

7. "транспортни работници" са лицата, посочени в чл. 91, т. 10 ППЗМ - екипажи на български кораби, въздухоплавателни средства, влакове и шосейни моторни превозни средства;

8. "официални документи" са всички документи, издадени по установените ред и форма от длъжностни лица в кръга на службата им или от представители на обществеността в кръга на възложените им функции;

9. "преселници" са лица, които се преселват на трайно местожителство от НРБ в чужбина или от чужбина в НРБ: за преселници се считат и чуждестранните лица, които са сключили брак с местни лица и пристигат да живеят в НРБ за повече от 6 месеца; местните лица, които са сключили брак с чуждестранни лица и заминават на трайно местожителство в чужбина за повече от 6 месеца; чуждестранните лица, сключили брак с местни лица, преживели в НРБ най-малко една година и напускащи страната окончателно; местни лица, които запазват българското си гражданство, но заминават да живеят за постоянно в чужбина при децата си или при други чуждестранни лица;

10. "членове на семейството" са съпрузите, непълнолетните деца, пълнолетните деца, които са войници, редовни ученици и студенти; както и нетрудоспособните или поставените под запрещение независимо от възрастта им;

11. (нова - ДВ, бр. 59 от 1981 г., предишна 12, ДВ, бр. 4 от 1982 г.) "музикална уредба" е система, която се състои от усилвател, източник на звук (магнетофон-дек, грамофон-шаси, радио-тунер, електрически музикални инструменти) и тон-колони. Като музикална уредба се обмитяват и усилватели, внасяни самостоятелно или с някои от изброените съставни части.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 31, 32 и 75 от Закона за митниците, чл. 78 от Правилника за прилагане на Закона за митниците, влиза в сила от 1 април 1980 г. и отменя Наредбата за внос и износ на предмети от физически лица при преминаване на границата (ДВ, бр. 82 от 1975 г., изм. и доп., бр. 95 от 1976 г., бр. 96 от 1977 г.).


Приложение № 1 към чл. 6, т. 1, буква "г"


Списък на предметите, забранени за внос в НРБ и за износ от НРБ


1. Предмети, забранени за внос и износ


1. Огнестрелно и хладно оръжие, военно снаряжение, боеприпаси, взривни, запалителни и отровни вещества.

2. Наркотични вещества и приспособления за употребата им.

3. Предмети с безнравствено съдържание.

4. Вредни за социалистическите държави в политическо, икономическо и идеологическо отношение печатни произведения, клишета, негативи, фото- и киноленти, филми, снимки, картини, рисунки, чертежи, ръкописи, грамофонни и магнетофонни записи и др.

5. Стоки за търговски цели или за производство; образци от стоки.


Забележки: 1. Предметите, посочени в т. 1 до 4 вкл., са забранени и за транзитно пренасяне през територията на НРБ.

2. Забраната за внос и износ на образци от стоки не се отнася за чуждестранни физически лица, когато са ги декларирали по реда на чл. 9 от Наредба № 1 за митнически контрол върху предметите, пренасяни от лица, които преминават държавната граница на НРБ (ДВ, бр. 23 от 1980 г.).

3. Вносът и износът на оръжия и боеприпаси за произвеждане на състезания и за лични нужди става с разрешение от органите на Министерството на вътрешните работи. Чуждестранни лица, транзитно преминаващи или временно пребиваващи в страната, внасят и изнасят собственото си ловно и друго лично оръжие без разрешение, но задължително го декларират на контролно- пропускателните пунктове.


2. Предмети, забранени за износ


(Изм. - ДВ, бр. 4 от 1982 г., бр. 44 от 1983 г.)


Освен предметите, изброени в раздел 1, забранени за износ са и:


А. Хранителни стоки


1. Месо и месни продукти.

2. Фасул.

3. Брашно.

4. Захар.

5. Олио.

6. Вносни подправки.

7. Детски храни.

8. Ориз.


Забележка. Месни продукти, готови за консумация, и детски храни (ако се пътува с дете) могат да се изнасят в количества, посочени в § 1, т. 5 на допълнителните разпоредби и чл. 16, ал. 4.


Б. Нехранителни стоки


1. Паметници на културата (произведения на изкуството, монети, предмети с историческа, научна, художествена или друга културна стойност).

2. Бебешко и детско облекло и обувки.

3. Памучни тъкани: чаршафи, калъфки, пликове.

4. Тъкани от естествена коприна.

5. Одеяла - памучни и вълнени.

6. Долен трикотаж - памучен и вълнен.

7. Мъжки и дамски обувки (над 2 чифта).

8. Електрически перални машини - всички видове.

9. Електрически прахосмукачки.10. Електромери и часовници за двойнотарифни електромери.


Забележки: 1. Предметите по точка 1 могат да се изнасят по изключение с разрешение на Комитета за култура.

2. Предметите по точки 2 до 10 се пропускат за износ, ако са закупени с чуждестранна валута от специализираните магазини на територията на народна република България. Лицата, които се изселват от Народна република България, и заминаващите в чужбина на работа, учение и др. могат да изнасят същите предмети в количества, необходими за лично и семейно ползуване.


3. Предмети, забранени за внос


(Нов - ДВ, бр. 12 от 1981 г.)


Освен предметите, изброени в раздел 1, забранени за внос са и газови уредби за моторни превозни средства.


Приложение № 2 към чл. 11, ал. 2


(Изм. - ДВ, бр. 4 от 1982 г.)


Предмети, неразрешени за безмитен внос


Печки, инсталации и др., за които се използуват течни горива, производни на нефта.


Забележка: Забраната не се прилага, ако предметите са употребявани и се внасят от лица, които се заселват в Народна република България.


Приложение № 3 към чл. 11, ал. 3, чл. 19 и чл. 20, ал. 2


(Изм. - ДВ, бр. 4 от 1982 г.)



Норми за внос на предмети от чужбина
 
1. Печки - готварски 1 бр. на семейство
  отоплителни    
  (ел. радиатори) 2 бр. на семейство
2. Хладилници 1 бр. "
3. Перални машини 1 бр. "
4. Машини за миене на съдове 1 бр. "
5. Бойлери 1 бр. "
6. Вани за баня 1 бр. "
7. Прахосмукачки 1 бр. "
8. Паркетолъскачки 1 бр. "
9. Шевни машини 1 бр. "
10. Плетачни машини 1 бр. "
11. Пишещи машини - с кирилица 1 бр. "
  с друг шрифт 1 бр. "
12. Сметачни машини 1 бр. "
13. Музикални уредби 1 бр. "
14. Магнетофони или    
  радиомагнетофони    
  (стерео или моно)    
  - за дома 1 бр. "
  - за лек автомобил 1 бр. "
15. Грамофони или    
  радиограмофони    
  (стерео или моно)    
  - за дома 1 бр. "
  - за лек автомобил 1 бр. "
  16. Радиоапарати    
  - за дома 1 бр. "
  - за лек автомобил 1 бр. "
  - портативен 1 бр. на пътник
17. Видеомагнетофони 1 бр. на семейство
18. Магнетофон-дек 1 бр. "
  грамофон-шаси 1 бр. "
  радио-тунер 1 бр. "
  тон-колони 2 бр. "
  високоговорители 1 бр. "
19. Телевизори (цветен    
  или чернобял)    
  - за дома 1 бр. "
  - портативен 1 бр. "
20. Кинокамери, фотокамери,    
  фотолабораторни уреди,    
  прожекционни апарати,    
  фотоапарати 1 бр. на пътник
21. Музикални инструменти -    
  - пиано или роял 1 бр. на семейство
  - други 1 бр. на пътник от
  всеки вид    
22. Велосипеди 1 бр. на член от
      семейство
23. Килими 24 кв.м на семейство
24. Мокети или други    
  подови настилки 50 кв.м "
25. Платове - вълнени    
  или тип вълнени 20 м "
  - други 50 м  
26. Автомобилни гуми 5 бр. "
27. Дървообработващи,    
  металообработващи, 1 бр. "
  и други машини и    
  уреди, вкл.    
  малогабаритна само-    
  ходна селскостопанска    
  техника    
28. Двигатели за лодки 1 бр. "
29. Сглобяеми къщи и    
  гаражи по 1 бр. "
30. Неупоменати в списъка    
  предметипо норми,    
  определени от    
  началника на мит-    
  ницата, съобразно    
  личните и семейните    
  нужди на вносителя    


Забележки: 1. Изброените предмети се пропускат безмитно в определените норми, ако се внасят от лицата по чл. 19 (изпратени в страни-членки на СИВ, за срок над 6 месеца). Когато вносител е лице извън случаите по чл. 19, от предметите се пропускат безмитно в съответния лимит за безмитен внос (чл. 18).

2. Не се допуска и с мито вносът на предмети в количества, надвишаващи двойния размер на определените норми в това приложение.

3. Ограниченията не се прилагат за употребявани предмети, внасяни от лица, които се заселват в Народна република България.

4. По т. 25 към платовете "тип вълнени" се включват всички видове платове за горно облекло, изработени от изкуствени или синтетични влакна; в "други" се включват памучни, ленени, копринени и тип памучни, ленени и копринени платове, изработени от изкуствени или синтетични влакна.

5. Нормите по т. 18 за магнетофон-дек, грамофон-шаси, радио-тунер и тон-колони се прилагат, когато не се внася комплект музикална уредба.

6. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1983 г.) За внос на музикални уредби, пиана, рояли и видеомагнетофони митниците изпращат за картотеката на Столичната митница картони по образец. Безмитен внос на втори музикални уредби, пиана, рояли и видеомагнетофони се разрешава след 3 години от датата на вноса на първите.

7. (Нова - ДВ, бр. 44 от 1983 г.) Самоходната селскостопанска техника по т. 27 е малогабаритна, когато е с теглителни усилия до 200 кг.


Приложение № 4 към чл. 4, ал. 1



НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
 
Митническа декларация
(преди попълването прочетете указанията на гърба)
 
Собствено, бащино и фамилно име: . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . .
Точен адрес: гр. (с.) . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . ул. № (окр.) . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . .
Паспорт № . . . . . . . . . . . , издаден от . . . . . на .
. . . . . . 19 . . . . . . г.
Заминавам за . . . . . . . . . . . . . за . . . . . . . .дни
Цел на пребиваването в чужбина . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . .
(на гости, туризъм, лечение, командировка,
специализация, на работа и др.)
 
При излизане от НРБ декларирам
 
Багажът ми се състои от . . . . . . . броя куфари, чанти,
пакети и др. и изнасям:
 
А. Предмети
 
1. За лично ползуване по време на пътуването и престоя ми в
чужбина . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . .(декларират се предметите с по-
голяма стойност като радиоапарати, . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
магнетофони, фотоапарати, кинокамери, пишещи машини и др.)
2. За подаръци . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . .
(декларират се, ако стойността им надвишава 50 лв. по . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . цени на дребно у нас; екипажите на кораби, са-
молети, влакове, автомобили . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
декларират всички подаръци независимо от стойността им)
3. Забранени за износ предмети . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . .
 
Б. Валутни ценности
 
1. Български левове . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . .
(сумата се вписва цифром и словом)
2. Чуждестранна валута . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . .
(цифром и словом) получена от Българската народна банка
(Българската външнотърговска банка) с разрешително № . .
. . . . . . . . от . . . . . . . . . . . 19 . . г.
3. Златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и
други валутни ценности . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . .
(чекове, менителници, записи на заповед, кредитни писма, . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . платежни нареждания, преводи, акредитиви;
чуждестранни ценни книжа - акции, . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . обли-
гации, купони от тях и др.; български и чуждестранни пощен-
ски марки и др.)
Митнически инспектор: Пътник:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(подпис и личен печат) (подпис)
   
Дата . . . . . . . 19 . . г.
 
Пристигам от . . . . . . . . . . . . .
 
При влизане в НРБ декларирам
 
Багажът ми се състои от . . . . . . . броя куфари, чанти,
пакети и др.
Връщам изнесените от мен предмети за лично ползуване и
внасям:
 
А. Предмети
 
1. Придобити в чужбина предмети (закупени или получени като
подарък) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(декларират се, ако стойността им общо надвишава 50
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
лв. по цени на дребно у нас; екипажите на кораби,
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
самолети, влакове, шосейни моторни превозни
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
средства декларират всички придобити в чужбина
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
предмети независимо от стойността им)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. Очаквам да получа допълнително . . . . . . . . . . . . .
. . . . . .
(очакваните допълнително предмети се описват, както
тези по т. 1 - по техните най-характерни
отличителни белези)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3. Пренасям за други лица . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . .
(посочват се предметите, които пътникът
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
пренася за предаване на други лица)
 
Б. Валутни ценности
 
1. Български левове . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(цифром и словом)
2. Чуждестранна валута, от която:
а) служебна . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
б) лична . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(цифром и словом)
3. Златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(описват се по вид, грамаж, карати)
4. Други валутни ценности . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
В. Забранени за внос предмети
 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Митнически инспектор: Пътник:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(подпис и личен печат) (подпис)
   
Дата . . . . . . . 19 . . г.
 
До Българска народна банка
(Българска външнотърговска
банка)
Клон . . . . . . . . . . .
 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(собствено, бащино и фамилно име)
от гр. (с.) . . . . . . . . ., ул. № (окр.) . . . . . . . .
на работа в . . . . . . . . , личен паспорт № . . .19 . г.,
(предприятие, учреждение)
издаден от . . . . . . . . . . . , при завръщане от чужбина
внасям следните валутни ценности:
а) чуждестранна валута . . . . . . . . . . . . . .
б) златни, сребърни, платинени изделия . . . . . .
в) други валутни ценности . . . . . . . . . . . . .
 
Валутните ценности съм придобил от . . . . . . . . . . . .
(работа в чужбина, командировки,
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
дарение, закупени от БНБ и др.)
Митнически инспектор: Пътник:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(подпис и личен печат) (подпис)
   
Дата . . . . . . . 19 . . г.
 


Попълва се от пътника, ако внася лична валута и други валутни ценности, и се задържа от митническия инспектор за изпращане в съответния клон на Българската народна банка или в Българската външнотърговска банка.


Указания


Декларация се попълва от всяко местно лице, навършило 16 години, и заедно с багажа се представя на митническите контролни органи за проверка.

Предметите и валутните ценности, принадлежащи на лица под 16 години, се вписват в декларацията на единия от родителите или на придружаващото ги лице, ако пътуват без родители. За тях може да бъде попълнена отделна декларация, ако е необходима за обмяна на български левове в страните, с банките на които Българската народна (Българската външнотърговска) банка е сключила споразумение за това (ГДР, МНР, ПНР, СРР, СССР, УНР, ЧССР).

Декларациите служат за: обявяване на изнасяните и внасяните предмети и валутни ценности; обмяна на разрешените за износ български левове; внасяне в Българската външнотърговска банка (отстъпване на Българската народна банка) декларираните чуждестранна валута и други валутни ценности; доказване датата на вноса на декларираните предмети при разпореждане с тях (продажба, дарение и др.).

Декларациите се съхраняват по време на пътуването и престоя в чужбина и след завръщането в страната - докато лицето притежава декларираните при вноса предмети.

За изгубването или унищожаването на декларацията по време на пътуването и престоя в чужбина се носи отговорност по чл. 56 ЗМ.

Ако пътникът очаква допълнителен багаж, декларацията се попълва в два екземпляра, единият от които се задържа от органите на митницата.

Изнесените предмети за лично ползуване подлежат на връщане в НРБ. За невърнати предмети се носи отговорност по чл. 52, буква "б" ЗМ.

За необявяване в декларацията предмети и валутни ценности, които подлежат на деклариране, се носи предвидената от Закона за митниците и от Наказателния кодекс отговорност.

Забранен е износът и вносът на:

1. Огнестрелно и хладно оръжие, военно снаряжение, боеприпаси, взривни, запалителни и отровни вещества.

2. Наркотични вещества и приспособления за употребата им.

3. Предмети с безнравствено съдържание.

4. Вредни за социалистическите държави в политическо, икономическо и идеологическо отношение печатни произведения, клишета, негативи, фото- и киноленти, филми, снимки, картини, рисунки, чертежи, ръкописи, грамофонни и магнетофонни записи и др.

5. Стоки за търговски цели или за производство; образци от стоки.


Старинни предмети и произведения на изкуството - картини, рисунки, портрети, скулптури, графики, килими, гоблени, икони, църковни и домакински предмети, музикални инструменти, български и чуждестранни монети от благородни и неблагородни метали, които имат историческо, археологическо, антикварно или нумизматично значение или са обявени за паметници на културата, могат да се изнасят по изключение с разрешение на Комитета за култура.


Забранен е износът на: бебешко и детско облекло и обувки; хасета, американи и изделия от тях; килими и пътеки - тип персийски.


* Пътници, по всички интересуващи Ви въпроси относно митническите разпоредби се отнасяйте до органите на митницата.


Промени настройката на бисквитките