Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 60 от 24.VII

ЗАКОН ЗА СТАТИСТИКАТА

 

ЗАКОН ЗА СТАТИСТИКАТА ОТ 1991 Г.

Обн. ДВ. бр.25 от 29 Март 1991г., доп. ДВ. бр.64 от 6 Август 1991г., изм. ДВ. бр.60 от 24 Юли 1992г., изм. ДВ. бр.97 от 24 Октомври 1997г., отм. ДВ. бр.57 от 25 Юни 1999г.

Отменен с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за статистиката - ДВ, бр. 57 от 25 юни 1999 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Този закон урежда статута и дейността на органите на статистиката и взаимоотношенията им с юридическите и физическите лица при извършването на статистическа дейност.

(2) Статистическата дейност обхваща събирането, обработването, анализирането, съхраняването, предоставянето и публикуването на статистическа информация.

(3) Статистическа дейност се осъществява от Националния статистически институт, от териториалните статистически бюра и от юридически и физически лица.


Глава втора.
НАЦИОНАЛЕН СТАТИСТИЧЕСКИ ИНСТИТУТ

Чл. 2. Националният статистически институт е държавно учреждение, което осъществява статистическа дейност в страната и осигурява обществото със статистическа информация.


Чл. 3. Националният статистически институт е юридическо лице на бюджетна издръжка.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) (1) Националният статистически институт се ръководи от председател и двама заместник-председатели, избирани и освобождавани от Народното събрание.

(2) Председателят на Националния статистически институт:

1. определя структурата и щата на Националния статистически институт и на териториалните статистически бюра;

2. създава териториалните статистически бюра;

3. назначава служителите в Националния статистически институт и ръководителите на териториалните статистически бюра.


Чл. 5. (1) Председателят на Националния статистически институт ежегодно внася в Народното събрание за утвърждаване план и отчет за статистически изследвания. Народното събрание утвърждава и списък на статистическата информация, който се публикува.

(2) Въз основа на приетия план председателят на Националния статистически институт утвърждава програми за извършване на статистическите изследвания.


Чл. 6. Националният статистически институт:

1. събира необходимите статистически сведения и произвежда статистическа информация;

2. разработва, поддържа и прилага единни национални номенклатури и класификации, съобразени с изискванията на международните стандарти;

3. разработва анализи, прогнози и оценки за социално-икономическите, демографските и другите процеси;

4. публикува статистическа информация чрез общи и специализирани издания и чрез средствата за масово осведомяване;

5. извършва научноизследователска дейност;

6. участвува в определяне на съдържанието и формата на годишния счетоводен отчет и на други документи, използувани като източници на статистически сведения;

7. изгражда и поддържа национални и местни регистри и автоматизирани системи за обработка на статистическа информация, като използува съвременна изчислителна и комуникационна техника и осигурява съвместимост с международни информационни системи;

8. съдействува на държавните органи, на стопанските и на други организации при изграждане на собствени статистически информационни системи с цел да се осигурява информационна съвместимост;

9. упражнява контрол за достоверността на статистическите сведения, спазването на сроковете, методологията и други изисквания към статистическата информация;

10. организира работата по повишаване квалификацията на заетите със статистическа дейност специалисти.


Чл. 7. Националният статистически институт извършва статистически изследвания при спазване на изискванията и решенията на статистически и други международни организации.


Чл. 8. Националният статистически институт провежда всеки 10 години или през по-кратки периоди изчерпателни преброявания - демографски и в селското стопанство, и ежегодно или на по-големи интервали други изчерпателни преброявания и репрезентативни изучавания.


Чл. 9. Националният статистически институт осъществява международно сътрудничество в областта на статистиката чрез участие в работата на международни организации и институти, както и по двустранни и многостранни споразумения и договори със сродни организации от други страни.


Чл. 10. При Националния статистически институт се създава Национален статистически архив с автоматизирано информационно-справочно бюро за обслужване на потребители от страната и чужбина. Редът за обслужване на потребителите се определя от Министерския съвет.


Чл. 11. (1) При Националния статистически институт се създава Висш статистически съвет, в който се включват учени и специалисти в областта на статистиката и информатиката и представители на основните потребители на статистическа информация.

(2) Висшият статистически съвет е съвещателен орган на Националния статистически институт и дава мнения, оценки и препоръки по плана, програмите и отчета за статистическите изследвания, структурата на Националния статистически институт, насоките за развитието на статистиката и учебните програми за подготовка и преподготовка на статистическите кадри.

(3) Председателят на Националния статистически институт определя състава на Висшия статистически съвет и издава правилник за неговата дейност.


Глава трета.
ТЕРИТОРИАЛНИ СТАТИСТИЧЕСКИ БЮРА

Чл. 12. (1) Териториалните статистически бюра са поделения на Националния статистически институт. Те се изграждат съобразно административно-териториалното деление на страната.

(2) Териториалните статистически бюра осъществяват функциите и задачите на Националния статистически институт в съответните териториални единици и осигуряват изграждането и функционирането на местни статистически информационни системи.

(3) Териториалните статистически бюра извършват анализи, прогнози и публикуват статистическа информация.


Чл. 13. Служителите в териториалното статистическо бюро се назначават от неговия ръководител.


Глава четвърта.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ ПО СТАТИСТИЧЕСКАТА ДЕЙНОСТ

Чл. 14. Всички юридически и физически лица са задължени да предоставят статистическа информация на Националния статистически институт и на териториалните статистически бюра по утвърдения план и програми за статистически изследвания.


Чл. 15. Националният статистически институт и териториалните статистически бюра събират статистически сведения, като привличат:

1. държавни органи и държавни служители за задължително участие;

2. юридически и физически лица за доброволно участие или за участие въз основа на договор.


Чл. 16. Националният статистически институт и териториалните статистически бюра провеждат статистически изследвания и извън утвърдения план въз основа на договор, като реализираните приходи се набират по извънбюджетна сметка и се използуват за техническо развитие, усъвършенствуване на изследванията, социално-битови нужди, подготовка и допълнително стимулиране на персонала.


Чл. 17. Националният статистически институт и териториалните статистически бюра предоставят на съответните потребители статистическа информация от изследванията по утвърдения план. Когато се налага да се правят допълнителни изследвания, взаимоотношенията между страните се уреждат въз основа на договор.


Чл. 18. Статистическите сведения, отнасящи се за отделни юридически и физически лица, се използуват единствено за статистически цели.


Чл. 19. Длъжностните лица, участвуващи при провеждането на статистическа дейност, подписват клетвена декларация за опазване тайната на статистическите сведения.


Чл. 20. Юридическите и физическите лица, извършващи статистическа дейност и изграждащи информационни системи, използуват понятия, номенклатури и класификации, съвместими с утвърдените от Националния статистически институт.


Глава пета.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ МЕРКИ

Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1997 г.) Който, като е длъжен по закона, откаже да даде сведения или не спази установените срокове по статистическите изследвания, провеждани от Националния статистически институт, се наказва с глоба от 80 000 до 600 000 лева.


Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1997 г.) Който, като е длъжен по закона, предостави неверни сведения, ако това не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 600 000 до 2 000 000 лева.


Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1997 г.) Който неправомерно предостави или разпространи индивидуални статистически сведения, отнасящи се до юридически или физически лица, когато това не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 1 000 000 до 2 000 000 лева.


Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 1997 г.) Длъжностно лице, което има достъп до индивидуални статистически сведения и ги използува с користна цел, ако това не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 1 000 000 до 3 000 000 лева.


Чл. 25. (1) Наказателните постановления за глобите по тази глава се издават от председателя на Националния статистически институт или от упълномощено от него лице въз основа на акт, съставен от длъжностни лица на Националния статистически институт и териториалните статистически бюра.

(2) Съставянето на актове, издаването и обжалването на наказателните постановления се извършват съгласно разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания.


ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. (Предишен параграф единствен - ДВ, бр. 64 от 1991 г.) Този закон отменя Указа за наказанията във връзка с нарушенията на статистическата отчетност (обн., Изв., бр. 21 от 1953 г.; изм., бр. 47 от 1962 г.; ДВ, бр. 89 от 1986 г.).


§ 2. (Нов - ДВ, бр. 64 от 1991 г.) Закрива Централното статистическо управление, създадено с Указ № 2604 от 22 ноември 1989 г. (ДВ, бр. 92 от 1989 г.), като активите и пасивите му се поемат от Националния статистически институт.


Промени настройката на бисквитките