НАРЕДБА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОВОЩНИТЕ НАСАЖДЕНИЯ ОТ ПОВРЕДИ ОТ ДИВЕЧ
НАРЕДБА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОВОЩНИТЕ НАСАЖДЕНИЯ ОТ ПОВРЕДИ ОТ ДИВЕЧ
Обн. ДВ. бр.65 от 20 Август 1963г.
С отпаднало основание.
1. Трудовите земеделски стопанства, държавните земеделски стопанства и другите държавни и обществени стопани на овощни градини и разсадници провеждат задължително всяка есен необходимите мероприятия за опазване на овощните дръвчета от повреди от диви зайци.
2. Народният ловно-рибарски съюз да провежда ежегодно мероприятия в рамките на своята структура, целещи опазването на овощните насаждения от повреди от диви зайци, които незабавно да възлага на своите поделения за изпълнение.
Ловно-рибарските дружества да предвиждат в годишните си планове участието на своите членове в зазимяването на овощните дръвчета, в обвиването на стеблата им и пр., в гонки и колективно ловуване на територията на овощните градини и разсадници с оглед опазването им от зайци.
Общинските народни съвети с участието на ловно-рибарските дружества и горските стопанства и съвместно с ръководствата на ТКЗС и ДЗС да разглеждат ежегодно в няколко заседания на изпълнителните комитети изпълнението на мероприятията по опазване на овощните насаждения от зайци на територията на съвета.
3. Забранява се включването в ловните развъдници на промишлени овощни градини и разсадници независимо от възрастта на дърветата. Ловните развъдници на всякакъв вид дивеч да се разполагат на разстояние не по-малко от 3 км от границите на овощните градини и разсадници. Съществуващите развъдници да бъдат изместени на това разстояние в срок до 1 октомври 1963 г.
Всички спорове по месторазположението на ловните развъдници се разглеждат и решават от представители на окръжните управления по селското стопанство, окръжните управления на горите и окръжните съвети на Народния ловно-рибарски съюз.
4. ТКЗС, ДЗС и другите държавни и обществени стопани на овощни градини и разсадници могат да назначават пазачи за тях. Разрешава се на пазачите да стрелят с ловно оръжие по зайци и друг вреден дивеч в границите на овощните градини и разсадници през всяко време на годината. Препоръчва се на ТКЗС и ДЗС да назначават за пазачи организирани членове на ловно-рибарските дружества. Пазачите могат да ползуват само кучета-птичари и други с изключение на гончета. Убитият дивеч остава в полза на пазачите.
Забранява се на пазачите да бият друг полезен дивеч. Прикладите на ловните пушки на пазачите се боядисват задължително в яркожълт цвят.
Стопанствата могат да вземат и други ефикасни мерки за пропъждане и ловене на дивите зайци в границите на овощните градини и разсадници.
5. Овощните разсадници и градини, независимо от възрастта на дърветата, са специална категория ловни площи-полета за свободно ловуване, в които ловуването на зайците става през цялата година, като през забранения за лов сезон ловуването се извършва колективно.
Ловно-рибарските дружества по искане на стопаните на овощни градини и разсадници или по своя инициатива организират през всяко време на годината гонки и колективно ловуване на зайци в тези ловни площи и до 3 км от техните граници, без да е необходимо специално разрешение за това.
6. В случай на опасност от повреди от зайци през забранения за лов сезон в овощните насаждения се организират гонки, улов и колективно ловуване за унищожаване на намиращите се в тях зайци. В случай, че ловно-рибарските дружества не организират такова мероприятие в срок от 24 часа от поканата, стопаните на градината могат да вземат някои от посочените в точка 4 ефикасни мерки против зайците.
7. Академията на селскостопанските науки да разработи и предложи нови ефикасни средства за опазване на овощните дръвчета от зайците.
8. Тази наредба се издава на основание т. 1, гл. 5 от Постановление № 222 на Министерския съвет от 15 ноември 1961 г. и отменя точка 14, алинея последна от Наредбата за стопанисване и ползуване на дивеча (Изв., бр. 41 от 22 май 1962 г.) и всички други заповеди и наредби, които си противоречат.