Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 20 от 11.III

НАРЕДБА ЗА РЕГИСТРИРАНЕ НА ОСИГУРИТЕЛИТЕ, ПЛАНИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА СРЕДСТВАТА ПО ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ, КРАТКОСРОЧНИТЕ ОСИГУРОВКИ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ СТОПАНИ-КООПЕРАТОРИ И ОТЧИТАНЕ НА ВРЕМЕННАТА НЕТРУДОСПОСОБНОСТ

 

НАРЕДБА ЗА РЕГИСТРИРАНЕ НА ОСИГУРИТЕЛИТЕ, ПЛАНИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА СРЕДСТВАТА ПО ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ, КРАТКОСРОЧНИТЕ ОСИГУРОВКИ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ СТОПАНИ-КООПЕРАТОРИ И ОТЧИТАНЕ НА ВРЕМЕННАТА НЕТРУДОСПОСОБНОСТ

УТВЪРДЕНА С РЕШЕНИЕ № 4, ПРОТОКОЛ № 1 ОТ 13 ЯНУАРИ 1969 Г. НА ИЗПЪЛНИТЕЛНОТО БЮРО НА ЦС НА ПРОФСЪЮЗИТЕ,

Обн. ДВ. бр.20 от 11 Март 1969г., изм. ДВ. бр.57 от 25 Юли 1975г.

I. РЕГИСТРИРАНЕ НА ОСИГУРИТЕЛИТЕ

1. Всички осигурители са длъжни да се регистрират пред отделите Държавно обществено осигуряване в съответните ОС на БПС.

Осигурител е всяко държавно, кооперативно или обществено предприятие, учреждение или организация, което представлява самостоятелна юридическа личност, както и клоновете на държавните предприятия на отделен баланс и с отделна разплащателна сметка в БНБ и ДСК. Осигурители са и частните лица, които имат наети работници.

Всички осигурители, които подлежат на регистриране, с изключение на частните предприятия, стопанства и домакинства, са длъжни да се регистрират в 15-дневен срок от датата на утвърждаването им като отделна юридическа личност. Клоновете на предприятията, учрежденията, организациите и филиалите на ТКЗС, които не са финансово-счетоводно обособени, са длъжни в посочения срок, със съгласието на централата, към която се числят, и ОС на БПС - отдел Държавно обществено осигуряване, да се регистрират като отделни осигурители при условие, че счетоводната документация не се изпраща в централата.

Частните лица, предприятия, стопанства и домакинства, които имат наети на работа лица, подлежащи на задължително осигуряване, са длъжни да се регистрират като осигурители в 15-дневен срок. В същия срок се регистрират като отделни осигурители народните съвети, ТКЗС, предприятията и организаторите и тогава, когато са поели задължението да изплащат трудово възнаграждение на лица, наети на работа (пастири, детски учителки) от техни работници, ако наетите лица не подлежат на осигуряване при някои от частните работодатели.

Осигурители за упражняващите свободна професия (писатели, творчески работници от кинематографията, журналисти, художници, скулптори, композитори, музиколози, музиканти, педагози и др.) са съответни творчески съюзи, а за концертиращите артисти - културните институти, с които тези лица имат сключен договор (заповед № 1 - 6229 на Комитета за култура от 9 декември 1966 г., обн., ДВ, бр. 1 от 1967 г.).

Осигурители са адвокатите, които са организирани в юридически консултации, са съответните юридически консултации, а за неорганизираните в юридически консултации - народният съд, в района на който работят.

Осигурители за лицата, които работят със собствени моторни коли като членове на Съюза за обществен автомобилен транспорт (СОАТ) или при Транспред, е Съюзът за обществен автомобилен транспорт или съответният клон на Транспред. За работещите с коли, взети под наем от ДАП, осигурител е съответният клон на държавен автомобилен транспорт, откъдето е наета колата. Осигурител за работници - шофьори, обслужващи моторни коли, собственост на член на СОАТ или кола на собственик, работещ при преносно-превозна задруга, е собственикът на колата - работодател.

Народните съвети, които изплащат заплати на служители от различни дейности (служители, учители, здравни работници и др. към отделите, службите и мероприятията), се регистрират като един осигурител. Когато няколко детски градини, училища и др. имат общо счетоводство, същите се регистрират като един осигурител. Трудово-кооперативните земеделски стопанства се регистрират с един номер, като за осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори след номера се постави буква "а".

Читалищата се регистрират като отделни осигурители по общия ред само за наетите от тях лица при провеждане мероприятия на читалищата.

Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи, Главното управление на строителните войски и техните поделения, поверителните предприятия към Министерството на химията и металургията и Министерството на машиностроенето не се регистрират като осигурители, но дават сведения на отделите ДОО за броя на волнонаемните лица.


2. Регистрацията на осигурителите се извършва с формуляра за регистрация обр. Р - 1, който, попълнен и подписан от административния ръководител и главния счетоводител на предприятието, учреждението или организацията, се изпраща в отдел Държавно обществено осигуряване, който го вписва в регистъра на осигурителите - Р - 1 "а".

След регистрацията на осигурителя отдел Държавно обществено осигуряване изпраща известие обр. Р - 1 "б", в което се посочва осигурителния му номер, който осигурителят вписва във всички документи (платежно нареждане, отчети, писма и др.) във връзка с работата по държавното обществено осигуряване.

Частните лица-осигурители при регистрация попълват също формуляр, обр. Р - 1. За всеки нает работник работодателят представя на отдел Държавно обществено осигуряване образец "искане за осигурителна книжка", медицинско удостоверение за работника и разрешение за наемане на работници. Сведението за осигурителната книжка се прилага към картотеката на осигурените в отдел Държавно обществено осигуряване при ОС на БПС.

За частните лица се води отделен регистър (дневник) Р - 1 "а" и се дава отделна поредна номерация.

Алинеи 3 и 4 се прилагат и за случаите, когато ТКЗС, народните съвети, предприятията и организациите са се регистрирали като отделни осигурители поради това, че действуват като осигурителни вместо частни лица.


3. При прекратяване, сливане или разделяне дейността на предприятията, учрежденията и организациите администрацията на същите в 7-дневен срок е длъжна да уведоми за това отдел Държавно обществено осигуряване при ОС на БПС, пред който са регистрирани като осигурители вместо частни лица, също са длъжни да уведомяват отдел Държавно обществено осигуряване при напускане на работниците. Отделите Държавно обществено осигуряване при ОС на БПС в едномесечен срок от уведомяването им за прекратяване дейността на предприятията и организациите са задължени да извършват ревизии за приходите и разходите по държавното обществено осигуряване и да предявяват вземането пред ликвидаторите. Едномесечният срок не се отнася за случаите на сливане, вливане, разделяне и отделяне на осигурители. Новият осигурител е правоприемник на ликвидирания и поема задълженията му към държавното обществено осигуряване, установени с ревизионен акт за начет.


II. ПЛАНИРАНЕ НА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ ПО ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ

4. Централният съвет на Българските професионални съюзи - управление Държавно обществено осигуряване, разработва годишни и дългосрочни перспективни планове за приходите и разходите под държавното обществено осигуряване, както и прогнози за тенденциите в развитието на осигурителното дело у нас.

Годишните планове за приходите и разходите по държавното обществено осигуряване се съставят:

а) от ОС на БПС - отделите Държавно обществено осигуряване за приходите и разходите по държавното обществено осигуряване общо за окръга - отделно за осигурените по Кодекса на труда и отделно за краткосрочните осигуровки на осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори;

б) от ЦС на БПС - управление Държавно обществено осигуряване, за приходите и разходите по държавното обществено осигуряване в национален мащаб - отделно за осигурените по Кодекса на труда и отделно за краткосрочните осигуровки на осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори.


5. Разработването и утвърждаването на плановете за приходите и разходите по държавното обществено осигуряване се извършва по следния ред:

а) всички осигурители, с изключение на частните осигурители и тези, които действуват като осигурител вместо частни лица, в срока за представяне на проектоплановете и проектобюджетите за дейността си на висшестоящата им организация, представят на ОС на БПС - отдел ДОО, справка с данни за: _____________________________________________________________________

Показатели Очаквано изпълнение Проект за

за текущата година следващата

година _____________________________________________________________________ 1. Средносписъчен брой на

работниците и служителите

в т. ч. средносписъчен

брой на жените 2. Фонд "Работна заплата" - общо

в т. ч.: а/ списъчен състав

б/ несписъчен състав 3. Разходи за лечебно хранене

в т. ч.: а/ профилакториуми

/нощни санаториуми) Б/ СТОЛОВЕ ЗА ДИЕТИЧНО хранене


В/ СТОЛОВЕ ЗА УСИЛЕНО хранене



ТКЗС представят справка за осигурените с Наредбата за уреждане правата на административния и инженерно-техническия персонал и механизаторите при ТКЗС с горните показатели. За осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори се дава отделна справка по данни за текущата година, съдържаща следните показатели:

брой на осигурените за всички осигурителни случаи кооператори общо........

в това число жени...............

изработени човекодни от всички кооператори......................

в това число от осигурените за всички осигурителни случаи кооператори..................

б) ОС на БПС - отделите Държавно обществено осигуряване, въз основа на получените данни за броя на осигурените и фонда на работната заплата от осигурителите и на базата на собствени разработки изготвят цялостен проектоплан за приходите и разходите по държавното обществено осигуряване за окръга - отделно за осигурените по Кодекса на труда и отделно за краткосрочните осигуровки на осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори. Така разработеният план по държавното обществено осигуряване се съгласува по отношение средносписъчния брой на осигурените и фонда на работната заплата със съставения от изпълнителния комитет на ОНС цялостен план на окръга, който обхваща дейността на всички стопански единици на територията на окръга, независимо от подчинението им. Проектопланът по държавното обществено осигуряване се изпраща в ЦС на БПС - управление Държавно обществено осигуряване, в срок, определен от същото съобразно сроковете за разработване на народностопанския план и държавния бюджет.

В същия срок управление Пенсии при Министерството на труда и социалните грижи, управление Почивни домове и санаториуми и управление Охрана на труда при ЦС на БПС разработват и представят на управление Държавно обществено осигуряване разчети и обосновки за необходимите средства по бюджета на държавното обществено осигуряване;

в) Централният съвет на Българските професионални съюзи - управление Държавно обществено осигуряване, въз основа на проектите на отделите Държавно обществено осигуряване, на управление Охрана на труда, на управление Пенсии и управление Почивни домове и санаториуми въз основа на свои собствени разработки, наблюдения, разчети и данни от други ведомства разработва проектобюджет на държавното обществено осигуряване в национален мащаб за осигурените по Кодекса на труда и отделно план за краткосрочните осигуровки на осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори.

Така съставеният проектобюджет на държавното обществено осигуряване за осигурените по Кодекса на труда се разглежда и утвърждава с единния бюджет на държавата като неразделна част от него. Разчетите по краткосрочните осигуровки за земеделските стопани-кооператори се представят на управление Пенсии за предвиждане необходимите суми по фонд "Пенсиониране на земеделските стопани-кооператори";

г) след одобряването на държавния бюджет от Народното събрание изпълнителното бюро на ЦС на БПС по разработки на управление Държавно обществено осигуряване одобрява разпределението на бюджета на държавното обществено осигуряване на осигурените по Кодекса на труда и плана за краткосрочните осигуровки на земеделските стопани-кооператори по окръзи, след което утвърдените бюджети в годишен разрез се изпращат на окръжните съвети на профсъюзите - отделите Държавно обществено осигуряване за изпълнение.

ОС на БПС - отделите Държавно обществено осигуряване разпределят по тримесечия утвърдените им годишни планове за осигурените по Кодекса на труда и за осигурените с Правилника за социалното осигуряване на земеделските стопани-кооператори;

д) ОС на БПС одобряват само план за платените дни по болест на 1 работник на осигурителите от отраслите на промишлеността, строителството, селското стопанство, горското стопанство, транспорта и търговията, които са под обсега на 488-мо разпореждане на Министерския съвет от 3 юли 1963 г. За ТКЗС се утвърждава показателят за дните по болест само по отношение на осигурените работници с Наредбата за уреждане правата на административния и инженерно-техническия персонал и механизаторите.

Дните по болест на 1 работник предварително се съгласуват с осигурителите и се одобряват по определен образец.

При определяне на платените дни по болест на 1 работник се изхожда от тенденцията за изменението на дните по болест през предходните 3 години. Трябва да се има предвид, че с определянето на платените дни по болест се цели снижение на заболеваемостта. Ако обаче през плановата година се предвижда осигурителят да има изменение в състава на работниците, в условията на труда и на други фактори, които влияят върху увеличение или намаление на заболеваемостта, това се взема под внимание при утвърждаване на плана за дните по болест на 1 работник.

На новообразуваните предприятия или на тези, които се отделят от други осигурители, план за дните по болест на 1 работник се утвърждава 6 месеца след образуването им, т. е. когато вече има отчетна база, която да се ползува при определянето на дните по болест.

За намаляване на заболеваемостта осигурителите изготвят мероприятия, за изпълнението на които във финансовия план се предвиждат необходимите средства. Тези мероприятия се включват в единния оздравителен план на осигурителя и се представят на ОС на БПС - отдел Държавно обществено осигуряване, за упражняване контрол по изпълнението им.


III. ОТЧИТАНЕ НА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ ПО ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ

6. Всички осигурители ежемесечно внасят по реда на § 13 от Правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда начислените вноски и отчитат направените от тях разходи за сметка на държавното обществено осигуряване. Осигурителите със 100 и повече осигурени лица отчитат приходите и разходите за сметка на държавното обществено осигуряване и след изтичането на всяко тримесечие с натрупване. ТКЗС отчитат отделно начислените вноски и разходите за осигурените по Кодекса на труда и отделно разходите за осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори.


7. Месечното отчитане на осигурителите става с платежно нареждане или отчет-сметка, чрез справката на гърба на платежното нареждане, с което осигурителите внасят или получават суми за сметка на държавното обществено осигуряване, при получаване на сумите за изплащане на заплатите за втората половина на отчетния месец от обслужващия клон на БНБ или ДСК. Начислените осигурителни вноски през отчетния месец върху ФРЗ на несписъчния състав, възнаграждения за случайни услуги и др. се отчитат заедно с отчитането на редовните вноски със същото платежно нареждане (отчет-сметка). Осигурителите представят в БНБ или ДСК само едно платежно нареждане или отчет-сметка през месеца, с изключение, когато правят вноски по ревизионни актове, възстановяват суми по 488-мо разпореждане на Министерския съвет от 1963 г. или внасят осигурителни вноски по различни банкови сметки.

Осигурители, в които начислените вноски за държавното обществено осигуряване превишават направените от тях разходи пред месеца, отчитат приходите и разходите с платежно нареждане (специален образец) в клона на БНБ или на ДСК в зависимост от това, къде е открита разчетната им сметка, с които образци осигурителите внасят по сметката на отделите Държавно обществено осигуряване остатъка от приходите след приспадане на разходите. Обслужващият клон на БНБ и ДСК, след проверка на депозирането от осигурителя платежно нареждане, задължава разчетната сметка на последния и заверява сметката на държавното обществено осигуряване при БНБ, съответно при ДСК.

Осигурители, в които приходите за държавното обществено осигуряване са по-малко от изплатените през месеца обезщетения, помощи и месечни добавки (дефицитните осигурители), отчитат приходите и разходите със специален образец отчет-сметка пред клона на БНБ или ДСК, в зависимост къде е открита разчетната им сметка, с която получават от държавното обществено осигуряване недостига за покриване на направените от тях разходи. Със същите отчет-сметки отчитат приходите и разходите и бюджетните осигурители, които, съгласно 84-то ПМС от 8 юли 1963 г., не начисляват осигурителни вноски върху трудовите възнаграждения, изплащани от кредитите по § 1 - Заплати. Дефицитните и бюджетни осигурители вписват на лицевата страна на отчет-сметката номера на своята разчетна сметка, по която да се направи превод на недостига, а обслужващият клон - на БНБ или ДСК, след проверка на отчет-сметката, задължава сметката на държавното обществено осигуряване в БНБ, съответно при ДСК и със същата сума заверява сметката на осигурителя.


8. ТКЗС за осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори отчитат разходите със специална отчет-сметка, с която изтеглят необходимите им средства от сметката на ДОО - "Парични обезщетения и помощи на земеделските стопани-кооператори" при БНБ Българската народна банка задължава тази сметка на държавното обществено осигуряване и със същата сума заверява сметката на ТКЗС.

Когато някои от бюджетните учреждения и ТКЗС - за осигуровката на земеделските стопани-кооператори, през месеца нямат изплатени разходи за сметка на държавното обществено осигуряване и не депозират отчет-сметка в Българската народна банка или Държавната спестовна каса, следва да изпратят в отдела ДОО отчет-сметка за съответния месец, на гърба на която са вписани данни за броя на осигурените лица - общо и в т. ч. жени, за отработените човекодни и за ФРЗ (за бюджетните учреждения).


9. Осигурителите - частни лица, внасят начисленията на държавното обществено осигуряване за наетите от тях работници и служители чрез клоновете на Държавната спестовна каса най-късно 10 дни след изтичане на отчетния месец с вносна бележка, а обезщетения и помощи по държавното обществено осигуряване на наетите работници се изплащат от ОС на БПС - отделите Държавно обществено осигуряване.

Окръжните съвети на Българските професионални съюзи - отделите Държавно обществено осигуряване, водят картотека на осигурените при частни лица и редовно нанасят внесените осигурителни вноски.


10. Отчитането на приходите и разходите по държавното обществено осигуряване от осигурителите със 100 и повече осигурени лица след изтичане на всяко тримесечие - с натрупване, става с отчетна форма ДОО-2, утвърдена от ЦС на БПС, Министерството на финансите и Държавното управление за информация. Същата се представя на ОС на БПС - отдел Държавно обществено осигуряване, в срок, определен от ОС на БПС. В отчета се отразяват всички начисления и изплатени суми за държавното обществено осигуряване през тримесечието, 6-месечието, 9-месечието и годината. Със същия отчет осигурителите отчитат и изпълнението на плана за дните по болест на 1 работник, ако имат утвърден такъв.

ТКЗС представят отделни отчети - форми ДОО-2, за осигурените по Наредбата за уреждане правата на административния и инженерно-техническия персонал и механизаторите и отделно за осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори.


11. Данни за попълването на платежното нареждане (отчет-сметката) и отчетите се вземат от ведомостите за заплатите и от други документи, отнасящи се за изплатени суми, върху които се начисляват осигурителни вноски или са изплатени суми за сметка на държавното обществено осигуряване. Наред с приходите и разходите по видове се посочват и другите данни, които служат за обосновка на осигурителните вноски и на разходите (среднопосочен брой на осигурените, фонд Работна заплата, платени дни при временна нетрудоспособност и др.).

Средносписъчният брой на работниците и служителите за един месец се намира, като се събере броят на работниците и служителите за всеки календарен ден, включително и за почивните и празничните дни (броят на работниците и служителите за тези дни се взима от предходния работен ден) и полученото число се разделя на броя на календарните дни през месеца, а за тримесечие, шестмесечие, деветмесечие и година средносписъчният брой на осигурените за всички месеци се сумира и полученият сбор се разделя на броя на месеците.

Средносписъчният брой на жените се намира по същия начин, като се изхожда само от броя на жените.

В средносписъчния брой на работниците и служителите се включват всички лица, които влизат в списъчния състав на персонала, включително и тези, намиращи се в неплатен домашен отпуск, командированите, отсъствуващите по болест, злополука, бременност и раждане, заместниците на болните и на отсъствуващите по бременност и раждане, отсъствуващите, на които се плаща изцяло или част от трудовото възнаграждение от предприятието, учреждението или организацията. В средносписъчния брой на осигурените не се включват и лицата от несписъчния състав на персонала. За тях се отчита само фонд Работна заплата за несписъчен състав.

За осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори се дава фактическият брой на работилите през месеца осигурени за всички осигурителни случаи кооператори.

В броя на изработените човекодни се включват действително отработените дни от целия персонал на предприятието (работници, ИТР, служещи и други лица от производствената група, както и непроизводствения персонал) за отчетния период, а така също и дните за платен домашен отпуск, дните, прекарани на военно-учебен сбор, и дните при платен принудителен престой на предприятията и други подобни, т. е. всички дни, за които е изплатено трудово възнаграждение. В броя на изработените човекодни не се включват дните, прекарани във временна нетрудоспособност поради болест, злополука, гледане болен член от семейството, карантина, бременност и раждане, т. е. дните, за които се изплащат парични обезщетения за сметка на държавното обществено осигуряване, както и дните за неплатен домашен отпуск и самоотлъчките.

Осигурители, които работят при петдневна работна седмица, в изработените човекодни не включват почивните дни, които не се заплащат. Осигурители (в строителството, в някои сезонни и други дейности), които са запазили шестдневна работна седмица, а полагащите им се часове за намалена работна седмица ползуват общо за месец, тримесечие, сезон или година, в изработените човекодни следва да включват тези дни, тъй като те се считат за работни и се заплащат.

Фондът на работната заплата, върху който се начисляват осигурителни вноски, се посочва отделно за списъчния и несписъчния състав. ТКЗС за осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори не отчитат ФРЗ.

Фондът на работната заплата за списъчния състав включва всички изплатени бруто суми по трудови правоотношения за месеца, тримесечието, шестмесечието, деветмесечието или годината. Не се включват само възнагражденията, упоменати в т. 3 на раздел III от Наредбата за елементите на трудовото възнаграждение, обезщетението за временна нетрудоспособност, вноските за държавното обществено осигуряване, както и размерът на пенсията по Закона за пенсиите.

Бюджетните учреждения също посочват фонда на работната заплата независимо от това, че върху него не начисляват осигурителни вноски.

Фонд "Работна заплата" на несписъчния състав обхваща възнаграждения за извършени случайни услуги от лица, неорганизирани в колективи, задруги и др., но подлежащи на задължително осигуряване по Кодекса на труда.

За възстановени суми за трудови злополуки се посочват възстановените суми съгласно чл. 150-б от Кодекса на труда, които трябва да се равняват със сумите по разхода - изплатени обезщетения за временна нетрудоспособност при трудови злополуки, освен когато се възстановяват суми за минало време. Тези суми се възстановяват всеки месец при отчитането на осигурителните вноски и разходите по държавното обществено осигуряване.

В дните, които се отчитат към изплатените обезщетения по болест, гледане болен член от семейството и пр., поради трудови злополуки и по бременност и раждане, се посочват само дните, за които са изплатени съответните обезщетения, а не всички разрешени с болничния лист дни.

Към обезщетенията по болест се включват и изплатените помощи по § 49 от Правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда и § 28 от Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори.

В броя на дните, за които се изплаща разлика между трудово възнаграждение след трудоустрояването и размера на полагащото се обезщетение по болест, се посочват дните, за които е изплатена тази разлика съгласно Наредбата за трудоустрояването. В броя на дните, за които се изплаща разлика в заплатата на трудоустроени болни от ТБЦ се посочват дните, за които е изплатена разлика в заплатата на трудоустроените лица съгласно § 43 от Правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда.

Към изплатената сума за помощи при раждане се посочва броят на децата, за които са изплатени тези помощи.

Броят на децата, за които са изплатени месечни добавки за деца през отчетното тримесечие, шестмесечие и пр., представлява сумираният брой на децата за всички месеци на отчетния период. Когато месечните добавки на някой работник или служител се изплащат за няколко месеца наведнъж, броят на децата му се посочва сумирано за месеците, за които се отнасят добавките, т. е. броят на децата се умножава на броя на месеците, за които са изплатени месечните добавки.

Към изплатените помощи при смърт и за погребение се посочва броят на случаите, за които са изплатени такива помощи.


12. Клоновете на БНБ и ДСК отчитат постъпилите или изтеглени през месеца суми по сметките на държавното обществено осигуряване при ОС на БПС по реда и сроковете, уредени от Министерството на финансите, БНБ, ЦС на БПС и Централния кооперативен съюз.


13. ОС на БПС - отделите Държавно обществено осигуряване, обобщават данните в справката на платежните нареждания (отчет-сметките), получени от БНБ и ДСК, и до 10-то число на месеца, следващ отчетния месец, изпращат на управление Държавно обществено осигуряване справки за приходите и разходите по видове (§ 18, т. 1 - 8), заедно със статистическите показатели. За осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори се изпраща отделна справка.

След изтичане на тримесечието ОС на БПС - отделите Държавно обществено осигуряване, въз основа на данните от платежните нареждания (отчет-сметките), с които осигурителите отчитат начислените вноска и разходите по държавното обществено осигуряване, и съгласно счетоводните записвания изготвят отчет за изпълнението на бюджета по всички показатели (статистически и счетоводни) за отчетното тримесечие и с натрупване, който до 10-то число на месеца, следващ тримесечието, изпращат на управление Държавно обществено осигуряване. За осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори се изготвя отделен отчет.

Въз основа на отчета ОС на БПС - отделите Държавно обществено осигуряване изготвят анализ за изпълнението на бюджета за първото шестмесечие и за годината, който изпращат на управление Държавно обществено осигуряване, съответно до 30 юли и 31 януари.


14. Отчетите за приходите и разходите на държавното обществено осигуряване форма ДОО - 2, представяни от осигурителите със 100 и повече осигурени след изтичането на всяко тримесечие с натрупване се обобщават от отделите Държавно обществено осигуряване при ОС на БПС по профсъюзи и по показателите, отнасящи се до средносписъчния брой на осигурените за временна нетрудоспособност по болест, злополука, трудоустроени по Наредбата за трудоустрояването и за трудоустроени ТБЦ болни.

Отделите Държавно обществено осигуряване едновременно с годишния анализ изпращат в управлението данни за годишната разработка по профсъюзи.

Въз основа на годишните отчети на осигурителите с над 100 осигурени форма ДОО - 2, отделите Държавно обществено осигуряване при ОС на БПС, при поискване от управлението, извършват статистическа групировка на приходите и разходите на държавното обществено осигуряване по народностопански отрасли.


15. За цялостно наблюдение на приходите и разходите на държавното обществено осигуряване управление Пенсии при Министерството на труда и социалните грижи, управление Охрана на труда и управление Почивни домове и санаториуми при ЦС на БПС представят всяко тримесечие в управление Държавно обществено осигуряване отчет, а след изтичане на първото тримесечие и годината и анализ за извършените разходи от средствата на държавното обществено осигуряване.


16. Управление Държавно обществено осигуряване всяко тримесечие изготвя отчет за изпълнението на бюджета от началото на годината, включително отчетното тримесечие и го представя на Министерството на финансите.


17. Управление Държавно обществено осигуряване изготвя анализ за резултатите от изпълнението на бюджета на държавното обществено осигуряване за първото шестмесечие и годината, който представя в ЦС на БПС за разглеждане от изпълнителното бюро.


IV. ОТЧИТАНЕ НА ВРЕМЕННАТА НЕТРУДОСПОСОБНОСТ НА РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ

18. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) Всички осигурители, които се обхващат от разпоредбите на Разпореждане № 421 на Министерския съвет от 26. II. 1972 г., отчитат пред отделите "Държавно обществено осигуряване" при ОС на БПС на тримесечие, шестмесечие, деветмесечие и годишно приходите и разходите по държавното обществено осигуряване с отчетна форма ДОО - 2.

Всички осигурители с над 200 осигурени лица след изтичане на първото шестмесечие и на годината отчитат с форма ДОО - 1 пред ОС на БПС - отдел "Държавно обществено осигуряване" временната нетрудоспособност на работниците, служителите и земеделските стопани-кооператори поради болест, злополука, гледане болен член от семейството, бременност и раждане.

Управление "Държавно обществено осигуряване" по своя преценка има право да изисква периодично и от осигурители с по-малък брой осигурени, с изключение на частните лица, да отчитат временната нетрудоспособност с отчетна форма ДОО - 1.


19. Народните съвети, които изплащат заплатите на служители от различни дейности (както по раздел 1, т. 1, ал. VIII), съставят отделни отчети за всяка категория служители, като към осигурителния номер във всеки отчет се добавя първата буква за съответната категория (за служителите в съвета "а", за учителите "у", за здравните работници "з" и пр.). ТКЗС попълват отделни отчети за осигурените по Кодекса на труда и осигурените по Правилника за социално осигуряване на земеделските стопани-кооператори.


20. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) Отчетите ДОО - 1 се изготвят въз основа на данните от представените болнични листове за отчетния период. Особено внимание се обръща на определянето на болничните листове като "първичен" и "продължение" и на номерата, с които са обозначени групите на съответните болести.

Осигурителите задължително връщат неправилно попълнените и оформени болнични листове на здравното заведение, което ги е издало. При системни пропуски и нарушения от здравните органи, допуснати при издаването на болничните листове, ръководителите на предприятията, учреждението и организациите сигнализират писмено на отдел "ДОО" при ОС на БПС и отдел "Народно здраве" при ОНС за вземане на съответни мерки.


21. Попълването на отчета за временната нетрудоспособност - форма ДОО - 1, на работниците и служителите или на земеделските стопани-кооператори се извършва от запознато с въпросите на държавното обществено осигуряване лице от счетоводния персонал на осигурителя по следния начин:

а) (изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) в колона "А" се посочват всички първични случаи, а в колона "Б" - първичните случаи само при жените.

Под "първични случаи" се разбира броят на болничните листове, издадени като "първичен" за съответната група заболявания, независимо дали по тях е изплатено парично обезщетение.

В колона "В" се посочва общият коефициент "честота", изчислен за съответната група заболявания.

Коефициентът "честота" се изчислява от броя на първичните случаи на базата на 100 осигурени.

Пример: първични случаи - 180, осигурени - 200; честота = (180 : 200). 100 = 90,0.

В колона "Г" се посочва общият брой на разрешените дни за отделните групи заболявания от всички болнични листове (издадени като първични и продължение), а в колона "Д" - разрешените дни само за жените.

Броят на разрешените дни за съответните групи заболявания е броят на календарните дни разрешен отпуск от всички болнични листове (първични и продължение) независимо дали подлежат, или не подлежат на заплащане, т. е. включват се както платените дни, така и почивните и празнични дни, за които не се изплащат обезщетения, а също и разрешените дни, които не подлежат на заплащане поради липса на необходимия трудов стаж и други причини.

В колона "Е" се посочва общият коефициент "тежест".

Коефициентът "тежест" се изчислява от броя на разрешените дни на базата на 100 осигурени.

Пример: разрешени дни - 1500, осигурени - 200; тежест = (1500:200).100 = 750,0.

В колона "Ж" се посочва коефициентът "средна продължителност", който е равен на частното от разрешените дни и първичните случаи за съответните групи заболявания.

Пример: първични случаи - 180, разрешени дни - 1500; средна продължителност = 1500:180 = 8,33.

Попълването на коефициентите "честота", "тежест" и "средна продължителност" се извършва само в екземпляра на отчетна форма ДОО - 1, която остава у осигурителя. В отчетния екземпляр, изпращан в отдел "ДОО" при ОС на БПС, не се попълват коефициентите за отделните групи заболявания, а само сборните (вкл. пореден № 65);

б) (изм. - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) в реда, озаглавен "От всички отчетени дотук случаи и днес не подлежат на заплащане", в колона "А" се посочват неподлежащите на заплащане общ брой първични случаи от всички групи заболявания, а в колона "Б" - неподлежащите на заплащане случаи само при жените. В колона "Г" се посочват неподлежащите на заплащане общ брой разрешени дни отпуск по болест за всички групи заболявания, а в колона "Д" - неподлежащите на заплащане разрешени дни отпуск само при жените. Броят "неподлежащи на заплащане случаи" се определя от броя на първичните болнични листове, по които разрешените дни отпуск изцяло не подлежат на заплащане поради липса на трудов стаж на осигурения, лишаване от обезщетения и други.

Неподлежащите на заплащане дни се определят от броя на дните от всички болнични листове (първични и продължение), за което не следва по законни разпоредби да се заплаща парично обезщетение. Неподлежащите на заплащане дни се вземат от втората страница на болничния лист. Такива са: почивни и празнични дни, които са неработни за работника или служителя, дните за гледане болен член от семейството, които не подлежат на заплащане, дните на разрешения отпуск за временна нетрудоспособност на работници, които нямат необходимия трудов стаж за получаване на обезщетения, дните, за които работникът или служителят, макар и да има необходимия стаж, е лишен от получаване на обезщетения;

в) (изм. - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) в редовете "Временно трудоустроени - туберкулозно болни" и "Временно трудоустроени - други" се посочват в колона "А" общият брой на първичните болнични листове, с които работници или служители са трудоустроени за пръв път, а в колона "Б" - броят на първичните болнични листове, издадени за трудоустрояване само на жени. В колона "Г" се посочва общият брой на календарните дни от всички болнични листове (първични и продължение), дадени на временно трудоустроените работници и служители, а в колона "Д" - броят на календарните дни от болничните листове, дадени само на временно трудоустроените жени.

В отчета не се посочват данни за трудоустроени на постоянна работа работници и служители с актове на ТЕЛК, за които е определена група инвалидност;

г) случаите и дните по бременност и раждане се попълват както за заболяванията, като за "първични" се взема броят на болничните листове, с които започва отпускът, включително и когато работничката или служителката се освобождава от бременност преждевременно, при което направо й се издава болничен лист поради раждане;

д) средносписъчният брой на персонала, на жените и на изработените човекодни се намира по начина, посочен в т. 11 на тази наредба;

е) броят на уволнените работници и служители поради инвалидизиране, както и на починалите се взема от заповедите за освобождаване от длъжност.

(изм. - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) Участъковият (цеховият) лекар, обслужващ осигурителя, съдействува за правилното попълване на отчета и след извършване логическа проверка на нанесените данни се подписва на първата страница на отчета.


22. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) Предприятията, учрежденията и стопанските организации с над 200 осигурени лица заедно с отчетите ДОО - 1 за първото шестмесечие и за годината задължително представят на отдел "ДОО" при ОС на БПС анализ на заболяемостта и травматизма с временна нетрудоспособност. Тези анализи се разработват въз основа на отчетна форма ДОО - 1 от лекарите (участъкови или цехови), които ги обслужват, като се вземат пред вид групите болести и злополуки до пор. № 65 включително.

Ръководствата на предприятия с над 200 осигурени лица, за които медицинското обслужване е организирано по местоживеене, са длъжни също да представят анализи на заболяемостта, които се разработват от лекари на обществени начала, осигурени от отделите "Народно здраве" при ОНС, респ. РНС за София и Пловдив.

Анализите на заболяемостта в предприятията за първото шестмесечие се разглеждат на съвместни заседания от административно-стопанското и профсъюзното ръководство, а за годината - на общо събрание от колектива. Въз основа на тях се приемат съответни комплексно-оздравителни мероприятия за снижение на заболяемостта, които се включват в плановете за социално развитие на колективите и колективните трудови договори.

Отчетите ДОО - 1 заедно с анализите се представят в отдел "ДОО" при ОС на БПС не по-късно от 31 юли за първото полугодие, а за година - до 31 януари на следващата година.


22а. (Нов - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) Отделите "ДОО" при ОС на БПС задължително водят здравни досиета за всички осигурители с над 200 осигурени, в които съхраняват техните отчетни форми ДОО - 1 и ДОО - 2 и анализите на заболяемостта.

При неспазване установените срокове за представяне отчетите и анализите на заболяемостта, вписване на неверни данни и допускане пропуски и грешки в тях отделите "ДОО" при ОС на БПС налагат санкции на виновните лица.


22б. (Нов - ДВ, бр. 57 1975 г.) Въз основа на обобщените цифрови данни (отчетна форма ДОО - 1) от отдел "ДОО" при ОС на БПС и анализите на заболяемостта и травматизма с временна нетрудоспособност от предприятията за всеки отрасъл довереният лекар към съответния ОК на ПС изготвя анализ на заболяемостта за отрасловия профсъюз. Този анализ се разглежда от ОК на ПС и се приемат съответни мероприятия за нейното снижение.

Анализите за отрасловите профсъюзи в окръзите се изготвят и представят в отдел "ДОО" при ОС на БПС и на доверените лекари към ЦК на ПС в срок до 1 септември за първото полугодие, а за годината - до 1 март на следващата година.

За отрасловите профсъюзи на национално ниво анализите на заболяемостта се разработват от доверените лекари към ЦК на ПС въз основа на предоставените от Управление "ДОО" при ЦС на БПС обобщени цифрови данни за съответния отраслов профсъюз (отчетни форми ДОО - 1) и на текстуалните анализи на отрасловите профсъюзи, изпратени от окръзите.

Анализите за отрасловите профсъюзи на национално ниво се изготвят и представят за първото полугодие в срок до 30 септември, а за годината - до 31 март на следващата година в Управление "ДОО" при ЦС на БПС и Лечебно-профилактичното управление при МНЗ и се разглеждат задължително от изпълнителното бюро на ЦК на ПС.


22в. (Нов - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) Анализ на заболяемостта и травматизма с временна нетрудоспособност за окръга се разработва за първото шестмесечие и за годината съвместно от отдел "Народно здраве" при ОНС, окръжната хигиенно-епидемиологична инспекция и отдел "ДОО" при ОС на БПС при предварително обобщени цифрови данни (отчети ДОО - 1) и събрани текстуални анализи от отдел "ДОО" за всички предприятия с над 200 осигурени и за отрасловите профсъюзи в окръга. Този анализ се разглежда на съвместно заседание на ИК на ОНС и изпълнителното бюро на ОС на БПС и се изпраща в Управление "ДОО" при ЦС на БПС и Лечебно-профилактичното управление при МНЗ в срок до 30 септември за първото полугодие, а за годината - до 31 март на следващата година.


22г. (Нов - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) Въз основа на обобщените цифрови данни от Управление "ДОО" при ЦС на БПС (отчети ДОО - 1) и представените текстуални анализи от окръзите и ЦК на ПС Лечебно-профилактичното управление при МНЗ и Управление "ДОО" при ЦС на ПС Лечебно-профилактичното управление при МНЗ и Управление "ДОО" при ЦС на БПС разработват ежегодно обобщен анализ за страната, който се обсъжда на съвместно заседание на Секретариата на ЦС на БПС и ръководството на МНЗ в срок, определен от тях.


22д. (Нов - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) Разработването на анализите на всички нива (предприятие, окръг, профсъюз и за страната) се извършва задължително на базата на утвърдената от ЦС на БПС и МНЗ методика за анализиране на заболяемостта и травматизма с временна нетрудоспособност. Разработените анализи, които не са съобразени с приетата методика, се връщат за преработка.

Управление "ДОО" при ЦС на БПС и Лечебно-профилактичното управление при МНЗ ръководят и контролират цялостната дейност по правилното отчитане и анализиране на заболяемостта и травматизма с временна нетрудоспособност и системно въвеждат мерки за нейното усъвършенствуване.


23. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 1975 г.) Отдел "Държавно обществено осигуряване" при ОС на БПС изпраща обобщени отчети ДОО - 1 по отрасли, профсъюзи и общо за окръга по всички групи заболявания в Управление "ДОО" при ЦС на БПС за първото полугодие и за годината в срок, определен от същото.


24. Поделенията на Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи, Главното управление на строителните войски, поверителните предприятия към Министерството на химията и металургията и Министерството на машиностроенето не представят отчети ДОО - 1 на ОС на БПС на отделите Държавно обществено осигуряване. Те представят годишни отчети на съответните министерства, които ги обобщават в общ отчет. По съставения общ отчет министерствата разработват отчети с показателите, определени за отчитане на заболяемостта по групи болести, един екземпляр от които представят на управление Държавно обществено осигуряване до 25 февруари на следващата година.

Тази наредба се издава на основание § 92 от Правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда и т. 5 от 194-то постановление на Министерския съвет от 13 септември 1958 г., влиза в сила от 1 януари 1969 г. и отменя Наредбата за въвеждане на планове за приходите и разходите по държавното обществено осигуряване (обн., Изв., бр. 47 от 1959 г.) и Инструкцията за регистриране на осигурителите, отчитане на приходите и разходите и временната нетрудоспособност по държавното обществено осигуряване (обн., Изв., бр. 24 от 1962 г.).

За неспазване на наредбата ще се налагат наказания по чл. 171 от Кодекса на труда и Указа за наказанията във връзка с нарушенията на статистическата отчетност.


Заключителни разпоредби
(ДВ, бр. 57 от 1975 г.)

§ 11. Изменението и допълнението влизат в сила от 1.I.1975 г.


Промени настройката на бисквитките