Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 39 от 20.V

НАРЕДБА № 6 ЗА РЕГИСТРАЦИЯТА И ОТЧЕТА НА ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

 

НАРЕДБА № 6 ЗА РЕГИСТРАЦИЯТА И ОТЧЕТА НА ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

Обн. ДВ. бр.44 от 10 Юни 1975г., изм. ДВ. бр.90 от 13 Ноември 1984г., изм. ДВ. бр.29 от 12 Април 1985г., изм. ДВ. бр.39 от 20 Май 1986г., изм. ДВ. бр.60 от 27 Юли 1990г., изм. ДВ. бр.65 от 9 Август 1991г., отм. ДВ. бр.31 от 14 Април 2000г.

Отменена с § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № I-45 от 24 март 2000 г. за регистрацията и отчета на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях - ДВ, бр. 31 от 14 април 2000 г., в сила от 14.04.2000 г.


Глава първа.
РЕГИСТРАЦИЯ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Пътните превозни средства се допускат за движение по пътищата след регистриране и ако в техническо отношение отговарят на изискванията на Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата (ДВ, бр. 9 от 1974 г.) и тази наредба.


Чл. 2. (1) Моторните превозни средства се представят задължително за регистриране пред органите за Контрол на автомобилния транспорт (КАТ) при съответното поделение на Министерството на вътрешните работи (МВР) в десетдневен срок, считан от деня на придобиването на собствеността. За внесените от чужбина срокът тече от датата на издаването на митническата квитанция за внос.

(2) Регистрацията и промените в регистрацията се извършват в съответното поделение на МВР по местожителство на собственика (юридическо или физическо лице). По изключение физическите лица, които работят или живеят в друг окръг за срок повече от една година, могат да извършат регистрацията там.

(3) Когато моторното превозно средство е собственост на две и повече лица, регистрацията може да се извърши от един от собствениците, ако има писмено съгласие от другия (от другите). Трите имена и адресите на останалите собственици се вписват в регистъра.


Чл. 3. Пред органите на КАТ при МВР се регистрират задължително всички автомобили, мототриколки, мотоциклети, мотопеди, ремаркета, както и колесни трактори, самоходни шасита, мотокари и електрокари, предназначени за транспортни нужди, с изключение на моторните превозни средства на войсковите поделения.


Чл. 4. (1) Документите за движение се издават от съответното поделение на МВР.

(2) Изгубените или повредените документи за движение се подменят с дубликат. За целта собственикът подава писмена молба до съответното поделение на МВР, в която посочва обстоятелствата, при които е станало изгубването или повреждането, и декларация, че не са отнети от контролен орган.


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г. и бр. 60 от 1990 г. ) Според предназначението на пътните превозни средства в документа за движение и в регистъра се поставя щемпел със съответен надпис.


Чл. 6. Всички документи на моторните превозни средства, които съдържат данни за регистрация, отчисляване и др., се подшиват и съхраняват от съответното поделение на МВР до финансова ревизия, но не повече от 5 години.


Чл. 7. Моторните превозни средства се регистрират с брой на местата и полезен товар съгласно фабрично - заводските норми.


Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г. и бр. 60 от 1990 г.) Не се допуска регистриране на моторни превозни средства, които са закупени в нарушение на чл. 5 или 6 от Закона за движението по пътищата и тази наредба, както и моторните превозни средства, внесени не по установения ред.


Раздел II.
ПЪРВОНАЧАЛНА РЕГИСТРАЦИЯ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 9. (1) Първоначалната регистрация на моторните превозни средства се извършва от органите на КАТ при съответното поделение на МВР.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.и бр. 60 от 1990 г.) Собственикът на моторното превозно средство, подлежащо на първоначална регистрация, представя пред органите на КАТ:

1. моторното превозно средство, подлежащо на първоначална регистрация;

2. писмена молба; ако моторното превозно средство подлежи на военен отчет, молбата се заверява от военното окръжие;

3. документът за собственост с данни за марката и модела, номера на двигателя и шасито на моторното превозно средство;

4. при първоначална регистрация на пътните превозни средства, изработени от физически лица - протокол за изпитание от надлежно упълномощена организация, потвърждаваща годността за безопасна експлоатация.

(3) Когато организацията-доставчик не е в състояние да издаде фактура в определения за регистрация срок за моторните превозни средства на държавата, обществените и кооперативните организации, съответното предприятие, учреждение или организация, сключило договора за доставка, дава писмено данни по т. 3 на предходната алинея, което служи за временен документ за собственост до издаване на фактура или препис от нея, но не за повече от 3 месеца.

(4) Моторните превозни средства, предназначени за изпитание, се регистрират и пускат временно в движение с регистрационен номер.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 1985 г. и бр. 60 от 1990 г.) (1) На моторно превозно средство, представено за първоначална регистрация, се извършва първоначален преглед в обема на годишния технически преглед.

(2) На моторно превозно средство, което отговаря на изискванията на Закона за движението по пътищата, правилника за неговото прилагане, тази наредба и Закона за всеобща военна служба, се поставя знак "Годишен технически преглед" и се пуска в движение.

(3) Моторно превозно средство на инвалид се пуска в движение след привеждане на управлението му в съответствие с предписаното в протокола на междуведомствената комисия, определена от Министерството на народното здраве и социалните грижи.


Чл. 11. На собственик на първоначално регистрирано моторно превозно средство се дават табели с регистрационен номер и документи за движение.


Чл. 12. Когато моторното превозно средство не отговаря на изискванията на Закона за движението по пътищата, правилника и наредбите за прилагането му, регистрира се и се спира от движение, като му се поставя знакът "Спрян от движение", а документите за движение се задържат от органите на КАТ до отстраняване на неизправностите.


Раздел III.
ПРОМЯНА В РЕГИСТРАЦИЯТА НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 13. (1) Промяна в регистрацията на моторните превозни средства се извършва:

1. при промяна на местожителството (местоживеенето), адреса и имената на собственика, а за ведомствения и обществения транспорт - и местодомуването;

2. при подменяване на основните агрегати (двигател, шаси) от същата марка и модел;

3. при промяна в конструкцията без случаите по чл. 79, т.1;

4. при промяна на цвета;

5. при изгубване на табела с регистрационен номер;

6. при промяна в собствеността.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г. и бр. 60 от 1990 г.) За промяна в регистрацията на моторните превозни средства собственикът представя:

1. моторното превозно средство, когато промяната се извършва въз основа на т. 2, 3, 4 и 6 от предходната алинея;

2. писмена молба; ако моторното превозно средство подлежи на военен отчет, молбата се заверява от военното окръжие;

3. документите за движение (свидетелство за регистрация на МПС);

4. изпитателен протокол от надлежно упълномощена организация, ако е правена промяна в конструкцията;

5. документ за собственост.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) При промяна в регистрацията на моторното превозно средство на собственика се издава нов документ за движение.


Чл. 15. (Отм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.).


Раздел IV.
ОТЧИСЛЯВАНЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 16. Отчисляване на моторните превозни средства се извършва:

1. при бракуване;

2. при унищожаване в резултат на пътно-транспортно произшествие или природно бедствие;

3. при напускане на страната завинаги;

4. при разкомплектуване;

5. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) при преминаване от един регион в друг за повече от 1 година или при промяна в собствеността.


Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) (1) За отчисляване на моторното превозно средство собственикът подава писмена молба до органите на КАТ при съответното поделение на МВР по месторегистрацията.

(2) Когато моторното превозно средство се води на военен отчет, молбата за отчисляване се заверява от военното окръжие.

(3) Към молбата за отчисляване се прилагат документите за движение и табелите с регистрационен номер, а при бракуване на държавно МПС - и копие от протокола за брак.

(4) При отчисляване по чл. 16, т. 5 писмената молба се попълва в 2 екземпляра и се подава в съответното поделение на МВР, където ще се зачислява моторното превозно средство.


Чл. 18. (1) При отчисляване моторното превозно средство се отписва от регистъра, в документите му за движение се нанася с щемпел "отчислено", изземват се табелите с регистрационния номер и се отразяват промените в централната картотека.

(2) При отчисляване по чл. 16, т. 5 окръжното управление на МВР, където се зачислява моторното превозно средство, изземва табелите с регистрационен номер и ги изпраща служебно на съответното поделение на МВР.


Раздел V.
ОПРЕДЕЛЯНЕ И ПОЛЗУВАНЕ НА ТАБЕЛИ С РЕГИСТРАЦИОНЕН НОМЕР ЗА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 19. (1) Моторните превозни средства, с изключение на трамваите и тролейбусите, могат да се движат по пътищата, ако имат поставени на определените места табели с регистрационен номер, получени от органите на КАТ при съответното поделение на МВР или от съответните ведомства за войсковите поделения. Трамваите и тролейбусите трябва да имат изписани отпред, отзад и от двете страни инвентарни номера.

(2) Ремаркетата и полуремаркетата получават самостоятелни табели с регистрационен номер и документ за движение, а тези, които се използуват за международни превози, могат да получат табели с регистрационния номер на автомобила, към който се прикачват.


Чл. 20. Формата, размерите, буквените и цифровите означения на табелите с регистрационен номер се определят с държавен стандарт. Органите на КАТ контролират правилното поставяне на табелите с регистрационния номер на моторните превозни средства.


Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) (1) Табелите с регистрационния номер се дават на собствениците на моторни превозни средства за ползуване срещу заплащане на такса.

(2) Такса за табели се заплаща при подмяна на табелите с регистрационния номер с нови и при промяна в собствеността на моторните превозни средства, включително и в случаите, когато новият собственик получава табели с регистрационен номер, използувани от предишния собственик.


Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 39 от 1986 г.) (1) Табелите с регистрационен номер по срока на използуване се подразделят на постоянни и временни.

(2) Постоянните табели с регистрационен номер по предназначение биват:

1. с черни букви и цифри на бял фон за държавни, обществени и кооперативни моторни превозни средства;

2. с черни букви и цифри на жълт фон - за лични моторни превозни средства.

(3) Временните табели с регистрационен номер по предназначение биват:

1. пробни - за изпробване на новопроизведени или основно ремонтирани моторни превозни средства с еднократен пробег съгласно съответните технически условия; те имат надпис "пробен" с червени букви на бял фон;

2. транзитни - за еднократно използуване от моторните превозни средства, с бели букви и цифри на черен фон. Дават се на всички моторни превозни средства в случаите и за срок, определен в чл. 75, ал 1.


Чл. 23. Забранено е да се получават чужди табели с регистрационен номер, както и табели, които не са издадени по установения ред.


Чл. 24. (1) Собствениците на моторни превозни средства са длъжни да пазят и поддържат табелите с регистрационния номер в добро състояние, без да променят надписите и да пробиват допълнителни отвори.

(2) При нарушения на изискванията по предходната алинея собствениците на моторни превозни средства са длъжни да поискат нови табели с регистрационен номер.


Раздел VI.
РЕД ЗА ПОЛЗУВАНЕ НА НАДПИСИТЕ, КОИТО СЕ ИЗПИСВАТ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 25. Мястото, формата, цветът и размерите на знаците по чл. 165 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата се определят в приложение № 1.


Чл. 26. На моторните превозни средства, предназначени за постоянен превоз на опасни товари, от двете страни и отзад на каросерията или цистерната се изписва с цвят, контрастен на основния, надпис, съответствуващ на вида на превозвания опасен товар, с височина 150 мм, широчина 60 мм и дебелина на линията 15 мм.


Чл. 27. На моторните превозни средства, пуснати в движение за изпитание, се изписва с цвят, контрастен на основния, надпис "за изпитание", както следва:

1. на предните врати на лек автомобил - с височина 80 мм, широчина 32 мм и дебелина на линиите 8 мм;

2. на вратите на кабината и задния капак на каросерията на товарен автомобил - с височина 150 мм, широчина 60 мм и дебелина на линиите 15 мм;

3. на табелка, поставена отзад на мотоциклета - с височина 50 мм, широчина 20 мм и дебелина на линиите 5 мм.


Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) Отпред, отзад и отстрани на специалните леки автомобили според предназначението им се изписват с цвят, контрастен на основния, надписи: "сервизни", "авариен", "лаборатория" и др., с височина 150 мм, широчина 60 мм и дебелина на линията 15 мм.


Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) (1) Поставянето на надписи и емблеми на пътните превозни средства се разрешава от службите на КАТ при съответните поделение на МВР.

(2) Наличието на надписи и емблеми се отразява в документите за движение и в регистъра на КАТ.


Чл. 30. Забранява се изписването на надписи и емблеми върху стъклата или фаровете на моторните превозни средства освен определените с тази наредба.


Глава втора.
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА

Чл. 31. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г. и бр. 39 от 1986 г.) (1) Максималните габаритни размери на моторното превозно средство не могат да превишават широчина 2,50 м, височина 4 м и дължина, както следва:

1. с две и повече оси - 12 м;

2. с едно полуремарке - 16,5 м;

3. с едно ремарке - 20 м;

4. с две ремаркета - 22 м;

5. съчленени автобуси и тролейбуси - 20 м.

(2) Туристическите ремаркета, теглени от леки автомобили, могат да имат следните размери:

1. туристическо багажно ремарке:

а) широчина - не повече от 1,8 м;

б) дължина в транспортно състояние заедно с теглича - до 3 м ;

в) височина - до 1,2 м без надстройката и до 1,5 м с настройката;

2. туристическо жилищно ремарке (къмпинг-ремарке):

а) широчина - до 2 м;

б) височина - не повече от 1,7 пъти разстоянието между колелата му;

3. колесари за превозване на спортни лодки и др.:

а) широчина - не повече от 1,8 м;

б) дължина - заедно с теглича не повече от 5 м;

4. разстоянието между колелата на туристическото ремарке не трябва да бъде по-малко от 1,1 м;

5. разстоянието между най-ниската точка на ремаркето и пътното платно с товар не трябва да бъде по-малко от 0,13 м;

6. разстоянието между задната част на теглещия автомобил и предната част на каросерията на ремаркето трябва да бъде най-малко половината от широчината на автомобила плюс 0,1 м.

(3) Багажното ремарке на мотоциклета може да има следните размери: дължина - до 1 м, широчина - до широчината на мотоциклета, и височина - непревишаваща височината на седалката на мотоциклета.


Чл. 32. Максималното допустимо общо натоварване на ос на моторното превозно средство не може да превишава 10 000 кг за единична неуправляема ос и 6000 кг за единична управляема ос.


Чл. 32а. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) (1) Натоварването, предавано от туристическото ремарке върху сферичния болт на теглително-прикачното устройство на автомобила, когато не е в движение, трябва да бъде не по-малко от 5 на сто от собствената маса на ремаркето и да не надвишава 5 на сто от пълната маса на ремаркето, но не повече от 500 нютона (50 кг/сила).

(2) Конструкцията и закрепването на теглително прикачното устройство на туристическото ремарке трябва да издържа вертикално натоварване, не по-малко от 1000 нютона (100 кг/сила), и хоризонтално теглеща сила не по-малко от 3500 нютона (350 кг/сила).

(3) Туристическото ремарке трябва да има еластично окачване (ресори, цилиндрични пружини, торсиони, гумени тампони и др.).


Чл. 33. Максималното допустимо общо натоварване на която и да е ос от две съседни оси не може да превишава:

1. при разстояние между съседните оси от 1 до 1,30 м - 6500 кг;

2. при разстояние между съседни оси от 1,31 до 1,40 м - 8000 кг;

3. при разстояние между съседни оси от 1,41 до 2 м - 9000 кг;

4. при разстояние между съседни оси над 2 м - 10 000 кг.


Чл. 34. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Моторното превозно средство може да тегли ремарке или полуремарке, както следва:

1. товарен автомобил - до две ремаркета при условие, че първото ремарке е снабдено с устройство за теглене, утвърдено по установения ред;

2. седлови влекач - едно полуремарке;

3. лек автомобил с пригодено устройство за прикачване - едно туристическо ремарке;

4. автобус - едно ремарке;

5. транспортен трактор - до две ремаркета;

6. самоходно шаси - едно ремарке;

7. мотоциклет без кош - едно багажно ремарке.


Чл. 35. Моторното превозно средство трябва да има най-малко две независими една от друга спирачки, които да изпълняват следните функции:

1. работна (основна) спирачка - да действува на всички колела (при повече от две оси на една от тях може да не действува) и да обезпечава сигурно, бързо и ефикасно спиране независимо от условията на натоварване и наклона на пътя;

2. спирачка за престояване (ръчна) - да бъде с механичен привод и при наклон на пътя 16% да задържа в неподвижно състояние натоварено превозно средство.


Чл. 36. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Ремарке, теглено от товарен автомобил или автобус, с изключение на едноосните и двуосни с общо тегло до 1500 кг, трябва да има устройство за автоматично спиране в случай на прекъсване на теглителното устройство по време на движение.


Чл. 37. Всяко ремарке с общо тегло от 750 до 3500 кг вместо работна (основна) спирачка може да има инерционна спирачка. Общото тегло на тези ремаркета не трябва да превишава 50% от общото тегло на влекача.


Чл. 38. Ремарке, теглено от трактор или специален влекач, трябва да отговаря на следните условия:

1. ако ремаркето е без спирачка, общото му тегло да не превишава 50% от собствената маса на трактора;

2. ако спирачката на ремаркето е от инерционен тип, общото му тегло да не превишава 100% от собствената маса на трактора;

3. ако спирачката на ремаркето действува върху колелата от едната ос и се задействува от работната спирачка на трактора, общото му тегло да не превишава 250% от собствената маса на трактора;

4. ако спирачката на ремаркето действува върху всички колела и се привежда в движение от работната спирачка на трактора, общото му тегло да не превишава 350% от собствената маса на трактора;


Чл. 39. Ремарке, теглено от лек автомобил, може да бъде без спирачка, ако общото му тегло не превишава 50% от собствената маса на автомобила и не повече от 750 кг.


Чл. 40. Общото тегло на ремарке, теглено от мотоциклет, не трябва да превишава 50% от собствената маса на мотоциклета.


Чл. 41. Ремарке с общо тегло до 1500 кг, което няма устройство за автоматично спиране в случай на прекъсване на теглителното устройство по време на движение, трябва да има верига или въже за осигуряване на частично управление.


Чл. 42. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Действието на работната спирачка на теглещото моторно превозно средство трябва да се разпределя и синхронизира по целия състав от скачени превозни средства.


Чл. 43. (1) Мотоциклетът трябва да има две самостоятелни спирачки, едната от които да действува на задното или задните колела, а другата - на предното или предните колела. Ако мотоциклетът е с кош, не се изисква спирачка на колелото на коша.

(2) Мотоциклетът с три колела, разположени симетрично по отношение на средното надлъжно сечение на превозно средство, трябва да бъде снабден с ръчна спирачка, отговаряща на изискванията за автомобил.


Чл. 44. Моторното превозно средство (с изключение на ремаркетата), чиято скорост по равен хоризонтален път може да превиши 40 км/ч, трябва да има отпред:

1. две или четири бели или жълти дълги светлини (мотоциклетът - една), които могат добре да осветяват пътя нощем при ясно време на разстояние най-малко 100 м пред превозното средство;

2. две бели или жълти къси светлини (мотоциклетът - една), които могат добре да осветяват пътя нощем при ясно време на разстояние най-много 40 м пред превозното средство;

3. две бели предни габаритни светлини (мотоциклетът без кош - една); жълт цвят се допуска за предни габаритни светлини, когато са монтирани във фаровете за дълги или къси светлини, излъчваща жълта светлина;

4. предните габаритни светлини трябва да се виждат нощем в ясно време най-малко от 300 м и да не заслепяват участниците в движението.


Чл. 45. За моторно превозно средство, на което конструктивно максималната скорост е до 40 км/ч, не се изисква да има дълги светлини.


Чл. 46. (1) Моторното превозно средство трябва да има отзад две габаритни червени светлини (мотоциклетите без кош - една), които нощем при ясно време трябва да се виждат от разстояние най-малко 300 м.

(2) Ремаркетата, чиято габаритна широчина не превишава 0,8 м, могат да имат само една от светлините по предходната алинея.

(3) Приспособлението за осветяване на табелата с регистрационен номер с бяла светлина трябва да бъде монтирано така, че при спряло моторно превозно средство номерът да се чете нощем при ясно време от разстояние 20 м.


Чл. 47. (1) Електрическата инсталация на моторното превозно средство или автовлак трябва да бъде монтирана така, че с включването на която и да е от предните външни светлини (дълги, къси габаритни или светлини за мъгла) да се включват едновременно задните габаритни светлини и осветлението на задната табела с регистрационен номер.

(2) Изискването по предходната алинея не се отнася при използуването на дълги и къси светлини за краткотрайни превключвания (светлинен клаксон).

(3) Предните габаритни светлини трябва да се включват винаги, когато се включват дългите, късите или светлините за мъгла.


Чл. 48. (1) Моторното превозно средство трябва да има отзад два червени светлоотразителя (мотоциклетите без кош - един), които да не са с триъгълна форма.

(2) Светлоотразителите трябва да се виждат нощем в ясно време от разстояние най-малко 150 м, когато те са осветени от дългите светлини на други превозни средства.


Чл. 49. (1) Ремаркето трябва да има отзад два червени светлоотразителя, които да отговарят на изискванията за видимост по предходния член и да имат форма на равностранен триъгълник с връх нагоре и дължина на страната от 0,15 до 0,20 м, като в триъгълника не трябва да има друга светлина.

(2) Ремарке, чиято широчина не превишава 0,8 м, може да има само един светлоотразител.


Чл. 50. Ремаркето трябва да има отпред два бели светлоотразителя, които да не са с триъгълна форма и да отговарят на изискванията за разположение и видимост, посочени в чл. 48.


Чл. 51. Ремарке с широчина над 1,60 м трябва да има отпред две бели габаритни светлини, разположени така, че външният край на осветяващата повърхност, който е най-отдалечен от средното надлъжно сечение на ремаркето, да се намира на разстояние, не по-голямо от 0,15 от външния габарит.


Чл. 52. (1) Моторно превозно средство, чиято скорост на равен хоризонтален път превишава 25 км/ч, трябва да има отзад две червени стоп-светлини, които по светлосила да превъзхождат задните габаритни светлини.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) Разстоянието между стоп-светлините да бъде не по-малко от 0,6 м, а за моторните превозни средства с широчина до 1,3 м - не по-малко от 0,4 м. Разрешава се поставянето на леките автомобили на два броя допълнителни стоп-светлини със светлосила до 60 кандела всяка, монтирани на височина 120-150 см симетрично спрямо надлъжната ос на автомобила.


Чл. 53. Кошът на мотоциклета трябва да има предна габаритна светлина, която да отговаря по цвят и видимост на изискванията на чл. 44, една задна габаритна светлина, която да отговаря по цвят и видимост на чл. 46, и един светлоотразител, който да отговаря по цвят и видимост на изискванията на чл. 48. Електрическата инсталация на тези светлини трябва да бъде такава, че предната и задната габаритна светлина на коша да се включват едновременно със задната габаритна светлина на мотоциклета. Кошът не трябва да има фар за къси или дълги светлини.


Чл. 54. Моторно превозно средство с три симетрично разположени колела по отношение на средното надлъжно сечение и със собствена маса над 400 кг трябва да има светлини и светлоотразители, както на автомобила. Ако широчината на такова превозно средство не превишава 1,30 м, достатъчни са една дълга и една къса светлина.


Чл. 55. Моторното превозно средство трябва да има от двете страни четен бой пътепоказатели с мигаща жълта светлина, които да са видими денем и нощен от участниците в движението. Честотата на мигане на тези светлини трябва да бъде 90+(-)30 в минута.


Чл. 56. Всяко моторно превозно средство, с изключение на мотоциклет, може да има:

1. отпред - два фара за движение при мъгла с бяла или жълта светлина, поставени по-ниско от късите светлини;

2. отзад - един или два фара за движение при мъгла с червен цвят, които се поставят на височина от 0,25 м до 1 м и разстояние от осветяващата повърхност на стоп-светлините, не по-малко от 0,10 м.


Чл. 57. Фаровете за дълги и къси светлини, габаритните светлини отпред и отзад, светлоотразителите и фаровете за мъгла на моторното превозно средство, с изключение на предните габаритни светлини на ремаркетата, трябва да са разположени така, че осветяващата или отразяващата повърхност, която е най-отдалечена от средното надлъжно сечение на моторното превозно средство, да се намира на разстояние не повече от 0,4 м от края на габаритната широчина. Разстоянието между вътрешните краища на осветяващата или отразяващата повърхност да не бъде по-малко от 0,6 м.


Чл. 58. Ако моторно превозно средство има светлина за заден ход, тя трябва да бъде бяла или жълта, да не заслепява и да се включва само когато е включена предавката за заден ход.


Чл. 59. Моторните превозни средства не трябва да имат друга мигаща светлина освен светлината на пътепоказателите и светлината за аварийно сигнализиране.


Чл. 60. Светлините, които имат еднакво предназначение и са насочени в една посока, трябва да имат един цвят. Светлините и светлоотразителите, чийто брой е четен, трябва да бъдат разположени симетрично по отношение на средното надлъжно сечение на превозното средство, с изключение за превозните средства, чиято външна форма не е симетрична. Всеки чифт светлини трябва да има еднаква светлосила.


Чл. 61. Различните по предназначение светлини и светлоотразители могат да бъдат групирани или съединени в общи приспособления, но така, че всяка светлина и всеки светлоотразител да отговаря на изискванията на тази наредба.


Чл. 62. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) (1) Моторното превозно средство трябва да има едно или няколко огледала, броят и разположението на които да осигуряват на водача добра видимост назад, без да изменя положението на тялото или главата си.

(2) Леките автомобили, които теглят туристически ремаркета с височина над 1,1 м, задължително трябва да бъдат комплектувани с две странични огледала за виждане назад.

(3) Автобусите, тролейбусите и трамваите трябва да имат и огледало, чрез което водачът да наблюдава качването и слизането на пътниците.


Чл. 63. (1) Моторното превозно средство трябва да има уред за звуков сигнал с достатъчна мощност и постоянен тон.

(2) Моторните превозни средства със специален режим на движение имат допълнителни звукови сигнални уреди - двутонални или виещи.


Чл. 64. (1) Автомобилите трябва да имат на предното стъкло две стъклочистачки, които да работят, без да се изисква постоянната намеса на водача.

(2) Транспортните трактори и трамваите трябва да имат на предното стъкло поне една ръчна стъклочистачка.


Чл. 65. (1) Стъклата на автомобилите и ремаркетата, с изключение стъклата на огледалата, осветителните тела и арматурното табло, трябва да бъдат от материал, който при счупване намалява до минимум опасността от нараняване.

(2) Предните стъкла на моторното превозно средство трябва да осигуряват добра видимост и да не изкривяват формата на предметите.


Чл. 66. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 1985 г. и бр. 60 от 1990 г.) Гумите на моторното превозно средство трябва да съответствуват на скоростта и теглото му.


Чл. 67. Моторно превозно средство, чиято скорост на равен и хоризонтален път превишава 40 км/ч, трябва да има изправен скоростометър. Автомобилите на ведомствата и организациите да имат изправни километропоказатели, а таксиметровите автомобили - изправен таксиметров апарат.


Чл. 68. (1) Моторното превозно средство трябва да има изправен шумозаглушител, който да не може да се изключва по време на движение.

(2) Механизмите и приспособленията на моторното превозно средство не трябва да създават опасност от пожар или взрив, да не отделят вредни газове и шум, по-голям от допустимия.


Чл. 69. Моторното превозно средство да има приспособление против радио- и телевизионни смущения.


Чл. 70. Конструкцията на моторното превозно средство да осигурява на водача видимост напред, надясно, наляво и назад.


Чл. 71. Автобусите, трамваите и тролейбусите трябва да имат изправно устройство за отопление на пътническия салон.


Чл. 72. (1) Моторните превозни средства следва да са комплектувани с инструменти, принадлежности и части съгласно приложение № 2.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) Съдържанието на аптечките на моторните превозни средства се определя от Министерството на народното здраве и социалните грижи.


Глава трета.
ОТЧЕТ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 73. (1) Всяко регистрирано моторно превозно средство се води на отчет от органите на КАТ при съответното поделение на МВР.

(2) На отчет се водят и всички спрени от движение моторни превозни средства.

(3) Отчетът на моторните превозни средства се води по регистрационни номера, а на автомобилите - и в картотека по имената на собствениците.


Чл. 74. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Управление КАТ води на централен отчет автомобилите в страната по регистрационни номера и собственици.


Глава четвърта.
ВРЕМЕННО ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 75. (1) Органите на КАТ при съответното поделение на МВР издават документ и табели с транзитен регистрационен номер със срок за движение до 10 дни, когато пускат моторно превозно средство в движение временно.

(2) Временно пускане в движение се разрешава:

1. при регистрация на новозакупено моторно превозно средство - за придвижване от местозакупуването до месторегистрацията;

2. при отчисляване на моторното превозно средство - за придвижването му до новата месторегистрация;

3. при напускане на страната завинаги - за придвижване от месторегистрацията до страната, за която заминава;

4. при придвижване на временно спрените от движение до местоизвършването на техническия преглед - за пускане отново в движение;

5. при придвижване на моторното превозно средство до автосервиз - за боядисване или отстраняване на повреди, нямащи пряко отношение към управлението и безопасността на движението;

6. при придвижване до панаири, изложби и др.

(3) В документа за временното разрешение за движение по пътищата задължително се вписват номерът на дадената табела с транзитен регистрационен номер и срокът за времето на движението.

(4) При изгубване или унищожаване на табелата с транзитен регистрационен номер собственикът на моторното превозно средство е длъжен незабавно да уведоми с писмена молба органите на КАТ при съответното поделение на МВР.

(5) Табелите с транзитните регистрационни номера се водят на отчет в отделен дневник от органите на КАТ при съответното поделение на МВР.

(6) При предоставено пълномощие на търговските организации да издават транзитни номера на моторните превозни средства дневникът по предходната алинея се води от тях. В тези случаи органите на КАТ при съответното поделение на МВР са длъжни да упражняват контрол.


Чл. 76. (1) На временно спрените от движение моторни превозни средства съгласно чл. 159 ППЗДП се изземва документът за движение и се поставя знак "Спрян от движение".

(2) Длъжностното лице вписва в отделен дневник причините, датата и срока за спиране от движение на моторното превозно средство.


Чл. 77. (1) Временно спрените моторни превозни средства се пускат в движение след отстраняване на причините, поради които са били спрени.

(2) Придвижването на временно спрените моторни превозни средства от местодомуването до органите на КАТ, които разрешават пускането им в движение, се извършва при условията на чл. 75 от тази наредба. След извършване на технически преглед в обема на периодичния, ако моторното превозно средство е технически изправно, контролния орган снема от моторното превозно средство знака "Спрян от движение" и поставя знака "Годишен технически преглед", като предава на собственика документа за движение.

(3) В дневника за спрените от движение моторни превозни средства длъжностното лице вписва датата на пускането им в движение.


Чл. 78. Моторните превозни средства, спрени от движение по искане на прокурорските, следствените и съдебните органи, се пускат в движение след писмено предписание от съответния орган за вдигане на забраната.


Глава пета.
РЕД ЗА ИЗМЕНЕНИЕ КОНСТРУКЦИЯТА НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 79. Преустройство и изменение на конструкцията на моторни превозни средства се допуска:

1. ако се приспособява към особеностите на товара;

2. ако се монтират съоръжения за механизиране на товарно-разтоварни работи;

3. ако се постигат по-добри технико-експлоатационни показатели.


Чл. 80. Преустройствата и измененията на конструкцията на.моторните превозни средства не трябва да противоречат на изискванията, установени със Закона за движението по пътищата и тази наредба.


Чл. 81. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) Преустроените пътни превозни средства се подлагат на изпитание от упълномощена за целта организация. За резултатите се съставя протокол относно годността на превозното средство за безопасна експлоатация.


Чл. 82. (1) Разрешения за преустройство и изменения на конструкцията на моторните превозни средства се издават от съответните органи на КАТ при съответното поделение на МВР.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) За разрешение по предходната алинея собственикът подава следните документи:

1. писмена молба (заверена от съответното военно окръжие, когато моторното превозно средство се води на военен отчет);

2. писмено съгласие от упълномощената за целта организация.


Чл. 83. Не се иска разрешение за преустройство или изменение на конструкцията на моторните превозни средства, когато това е извършено в специализирани за тази цел стопански организации, за което има отраслова нормала, съгласувана и утвърдена по съответния ред.


Чл. 84. Забранява се преустройството на автобуси и товарни автомобили в леки.


Чл. 85. Забранява се подмяната на кабина, рама, преден и заден мост от други марки моторни превозни средства.


Чл. 86. (1) (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г. и бр. 60 от 1990 г.) Моторни превозни средства, сглобени от нови или употребявани годни агрегати, възли и детайли, се регистират от органите на КАТ след представяне на протокол за изпитание от упълномощена за целта организация. С този протокол се доказват технико-експлоатационната годност, сигурността им за безопасността на движението и че няма да увреждат над допустимите норми околната среда.

(2) Протоколът, посочен в ал. 1, не се изисква, когато сглобяването е извършено в специализирана организация, за което има валидни стандартизационни документи.

(3) Не се разрешава сглобяването на автобуси от физически лица.


Чл. 87. (Отм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.).


Глава шеста.
РЕГИСТРАЦИЯ, ОТЧЕТ И ИЗИСКВАНИЯ, НА КОИТО ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯТ ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА С ЖИВОТИНСКА ТЯГА И МАЛОГАБАРИТНАТА САМОХОДНА СЕЛСКОСТОПАНСКА ТЕХНИКА (НОВА - ДВ, БР. 90 ОТ 1984 Г.)

Раздел I.
РЕГИСТРАЦИЯ И ОТЧЕТ НА ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА С ЖИВОТИНСКА ТЯГА И МАЛОГАБАРИТНАТА САМОХОДНА СЕЛСКОСТОПАНСКА ТЕХНИКА

Чл. 88. Пътни превозни средства с животинска тяга и малогабаритната самоходна селскостопанска техника се допускат до движение по пътищата, след като бъдат регистрирани и ако в техническо отношение отговорят на изискванията на Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата и на раздел II на тази глава.


Чл. 89. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Пътните превозни средства с животинска тяга и малогабаритната самоходна селскостопанска техника се регистират в общинския народен съвет, кметството или районния народен съвет (за градовете с районно деление) по местоживеене на собственика физическо лице или където е седалището на предприятието или производствено-стопанската единица, която непосредствено ги стопанисва.


Чл. 90. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) (1) Пътните превозни средства с животинска тяга и малогабаритната самоходна селскостопанска техника се представят за регистрация от собствениците им физически лица или от предприятието, което непосредствено ги стопанисва.

(2) Преди регистрацията на посочените в предходната алинея превозни средства се извършва преглед в обема на изискванията по раздел II на тази глава.


Чл. 91. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) (1) Регистрацията на пътните превозни средства с животинска тяга се извършва въз основа на писмена молба от собственика.

(2) Органът, извършващ регистрацията, вписва данните за собственика или стопанисващото предприятие и за пътното превозно средство в регистър по образец (приложение № 4). Такъв регистър се води във всяко населено място, в което има народен съвет или кметство и регистрационните номера започват от номер първи.

(3) На собственика или стопанина на регистрираното пътно превозно средство с животинска тяга се издава регистрационен номер (поредният от регистъра) и регистрационен талон по образец (приложение № 5).

(4) На задната страна, а при възможност - на друго подходящо място на всяко превозно средство с животинска тяга се изписват трайно, с цвят, контрастен на основния, населеното място и регистрационния номер. Височината на буквите и цифрите трябва да бъде 75 мм, широчината им - 50 мм и дебелината на линиите им - 10 мм. Изписването може да се извърши и на специално изработена за целта табела.


Чл. 92. (1) Регистрацията на малогабаритната самоходна селскостопанска техника се извършва въз основа на следните документи:

1. писмена молба от собственика;

2. документ за собственост.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) За техниката по ал. 1 изработена от частни лица се представя и документ от надлежно упълномощена организация, че отговаря на изискванията по раздел II на тази глава.

(3) Регистрацията се вписва в регистър по образец (приложение № 6). Такъв регистър се води във всяко населено място, което е седалище на народен съвет или кметство. Регистрационните номера започват с номер първи.

(4) На собственика или стопанина на регистрираното самоходно малогабаритно селскостопанско техническо средство се издават регистрационен номер и регистрационен талон по образец (приложение № 7).

(5) На задната страна, а при възможност - на друго подходящо място на всяко регистрирано самоходно малогабаритно селскостопанско техническо средство се изписват трайно, с цвят контрастен на основния, населеното място и регистрационият номер. Височината на буквите и цифрите трябва да бъде 75 мм, широчината им - 50 мм, а дебелината на линиите - 10 мм. Изписването може да се извърши и на специално изработена за целта табела.


Раздел II.
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА С ЖИВОТИНСКА ТЯГА И ЗА МАЛОГАБАРИТНАТА САМОХОДНА СЕЛСКОСТОПАНСКА ТЕХНИКА

Чл. 93. Пътните превозни средства с животинска тяга и трябва да са боядисани с жълт цвят и да имат:

1. отпред - върху амуницията на челото на всяко впрегатно животно и на ока, а при единичен впряг - на всяка от стръките или в горните ъгли на предния капак (горните крайща на предните климии) - по един бял или жълт кръгъл светлоотразител с диаметър 50 мм;

2. отзад:

а) на задния край на стърчишката - по един кръгъл червен светлоотразител с диаметър 50 мм;

б) на задния капак или на задната ос, симетрично на надлъжната ос на превозното средство - по два червени светлоотразителя с формата на равностранен триъгълник, с връх нагоре, със страна 100 мм.

3. на всяка от двете страни на капаците на превозното средство - по 3 бели квадратни или ромбовидни светлоотразителя със страна 30 мм, разположени симетрично по дължината, и с вертикален диагонал.


Чл. 94. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) (1) Към малогабаритната самоходна селскостопанска техника се отнасят трактори (едноосни или двуосни) и принадлежащи към тях навесни и прикачни устройства, предназначени за извършване на различни селскостопански работи с тягов клас 0.2 (номинално теглително усилие до 2000 нютона или 200 кг/сила).

(2) Към тракторите по предходната алинея могат да бъдат прикачвани товарно ремарке, което да носи номера на трактора-влекач, или различни устройства, предназначени за извършване на селскостопански работи.


Чл. 95. (Изм. - ДВ, бр. 39 от 1986 г.) (1) Всеки малогабаритен самоходен трактор с обща маса, по-голяма от 200 кг, трябва да има две спирачки - работна и паркираща. Двете спирачки могат да имат общи части. Работната спирачка трябва да осигурява средно закъснение на спиране, не по-малко от 2,5 м/сек(2), а паркиращата да го задържа при наклон на пътя до 30 на сто.

(2) Към едноосния самоходен трактор с обща маса до 200 кг може да се прикачват ремарке или устройства за извършване на селскостопански работи само ако самият трактор или прикачното устройство има спирачна система, осигуряваща изискванията по ал. 1.


Чл. 96. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) (1) Самоходният малогабаритен трактор трябва да има външно осветление и светлинна сигнализация:

1. отпред:

а) един фар с бяла къса светлина, ако максималната широчина на трактора не надвишава 1 м;

б) два фара с бяла къса светлина, ако максималната широчина на трактора превишава 1 м;

2. отзад:

а) една червена габаритна светлина;

б) един, а при широчина на трактора по-голям от 1 м - два кръгли светлоотразителя с червен цвят с диаметър 50 мм.

(2) Ремаркета, прикачвани към тракторите по предходната алинея, трябва да имат:

1. отпред: един, а при широчина на ремаркето, по-голяма от 1 м - два бели кръгли светлоотразителя с диаметър 50 мм.

2. отзад:

а) една червена габаритна светлина, с изключение на ремаркетата, прикачени към малогабаритни самоходни селскостопански трактори без собствен източник на електрически ток;

б) един, а при широчина на ремаркето по-голяма от 1 м - два червени светлоотразителя с форма на равностранен триъгълник с връх нагоре, със страна 100 мм.

(3) Изискванията по ал. 1 не се отнасят за малогабаритни самоходни селскостопански трактори, които по конструкция нямат собствен източник за електрически ток, прибори на външно осветление и светлинна сигнализация. Тези трактори трябва да имат:

1. отпред: един, а при широчина, по-голяма от 1 м - два бели кръгли светлоотразителя с диаметър 50 мм.

2. отзад:

а) един, а при широчина, по-голяма от 1 м - два червени кръгли светлоотразителя с диаметър 50 мм;

б) при движение през нощта - запален фенер или друг светлинен източник, поставен вляво.


Глава седма.
УСЛОВИЯ ЗА ПОДДЪРЖАНЕ И МЕСТОДОМУВАНЕ НА АВТОМОБИЛИТЕ, РАЗПРЕДЕЛЕНИ ЗА ДЪРЖАВНИТЕ, СТОПАНСКИТЕ, КООПЕРАТИВНИТЕ И ОБЩЕСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ (НОВА - ДВ, БР. 90 ОТ 1984 Г.)

Чл. 97. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г., отм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.).


Чл. 98. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г., изм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.) Предприятията, учрежденията и организациите, които нямат създадени условия за поддържане и местодомуване на автомобилите, представят при регистрация препис от договор за сервизно обслужване и техническа експлоатация, сключен с друга организация, която разполага с необходимата материална база и технически персонал.


Чл. 99. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) (1) Условията за поддържане и местодомуване на автомобилите включват:

1. охраняема гаражна площ (място за домуване) за всички моторни превозни средства. Улиците, площадите и другите обществени места не се считат за гаражни площи;

2. сервиз с един или няколко работни поста, обзаведени с необходимите универсални и специални инструменти за технически обслужвания и експлоатационни ремонти на притежаваните моторни превозни средства;

3. място за измиване и мазане на автомобилите, обзаведено с необходимите съоръжения;

4. помещение за съхраняване на резервни части и автопринадлежности;

5. контролно-пропускателен пункт за предпътен преглед на автомобилите и водачите и за оформяне на пътните документи, обзаведен с необходимите уреди съгласно Наредба № 1 за организиране контрола на автомобилите и водачите им на контролно-пропускателния пункт на автостопанствата (ДВ, бр. 83 от 1980 г.).

6. необходимия брой от монтьори и други длъжностни лица за поддържане и ремонт на притежаваните моторни превозни средства;

7. длъжностно лице, което да отговаря и организира предпътните (прегледи, техническото обслужване и ремонта на моторните превозни средства, както и за обучението и възпитанието на водачите.

(2) При определяне на условията за поддържане и местодомуване на автомобилите по ал. 1 се използуват методическите указания, дадени в Правилника за работата на техническите служби в автотранспортните предприятия (необнародван).


Чл. 100. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Когато не са налице условията за поддържане и местодомуване на автомобилите по тази наредба, органите на КАТ на основание чл. 8, ал. 5 от Закона за движението по пътищата не регистрират разпределените на държавните, кооперативните и обществени организации автомобили.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) До 31 декември 1986 г. се допуска първоначалната регистрация на малогабаритни самоходни селскостопански трактори, които не отговарят на изискванията на чл. 96, ал. 1.


§ 2. (Предишен параграф единствен - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Тази наредба се издава въз основа на чл. 8, ал. 3 от Закона за движението по пътищата.


Приложение № 1 към чл. 25 от наредбата


МЯСТО, ФОРМА, ЦВЯТ И РАЗМЕРИ НА ЗНАЦИТЕ ПО ЧЛ. 165 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА


I. Място, форма, цвят и размери на знаците по чл. 165, ал. 1

1. Знакът "У" се поставя върху покрива на моторното превозно средство на оцветена с бял матов фон светлинна табела с размери: височина 200 мм и широчина 150 мм. Буквата "У" е оцветена отпред с черно, а отзад - с червено, с височина 150 мм, широчина 100 мм и дебелина на линията 20 мм. На учебните товарни автомобили знакът "У" представлява знак № 35 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата с жълт фон и черен цвят на знака. Страна на триъгълника - 370 мм, дебелина на червената ивица - 20 мм. Размер на буквата: височина 150 мм и широчина 100 мм; поставя се от лявата страна на предната броня, а отзад - от лявата страна на задния капак на каросерията.

2. Знакът "Внимание" е подобен на пътния знак № 35 със страна 100 мм за леките автомобили и 200 мм за товарните автомобили. Той се поставя на горния десен ъгъл на предното стъкло и на долния ляв ъгъл на задното стъкло, а на товарните автомобили - от лявата стана на задния капак.

3. Знакът "Внимание деца" представлява жълт квадрат със страна 400 мм, заграден с червена ивица с широчина 25 мм и черно изображение на символа на пътния знак "Деца". За леките автомобили размерът на знака е 150х50 мм и широчина на ивицата 10 мм. На товарен автомобил знакът се поставя отпред, закрепен на предната броня, а отзад - на задния капак на каросерията му. На автобуса се поставя отпред от лявата страна, а отзад - от лявата вътрешна страна на задното стъкло. Знакът на таксиметровите леки автомобили се поставя отпред, от вътрешната дясна страна на предното стъкло, а отзад - от вътрешната лява страна на задното стъкло. Закрепването при всички автомобили да бъде направено така, че по време на движение да осигури стабилност на знака.

4. Знакът "BG" се поставя на задната дясна вертикална част на автомобила, така че да не се възприема като едно цяло с регистрационния номер. Знакът представлява елипса с големина на осите 175 и 115 мм с вписани двете главни латински букви "BG" с височина 80 мм и дебелина на линията 10 мм. Фонът на знака е бял, а буквите и кантът - черни.

5. Формата и съдържанието на знака "Годишен технически преглед" се определят от управление КАТ при Дирекция на Народната милиция, той се поставя:

а) на моторните превозни средства с кабина или със закрита каросерия - в горния десен ъгъл на предното стъкло;

б) на моторните превозни средства без кабина - в горната част на стъклото на десния фар;

в) на мотоциклетите - в горната част на стъклото на фара.

6. Формата и съдържанието на знака "Спрян от движение" се определя от управление КАТ при Дирекция на Народната милиция. Той се поставя:

а) на моторно превозно средство с кабина или закрита каросерия - в горния ляв ъгъл на предното стъкло;

б) на моторните превозни средства без кабина - в горната част на стъклото на десния фар;

в) на мотоциклетите - в горната част на стъклото на фара.

6. Формата и съдържанието на знака "Спрян от движение" се определя от управление КАТ при Дирекцията на Народната милиция. Той се поставя:

а) на моторно превозно средство с кабина или закрита каросерия - в горния ляв ъгъл на предното стъкло;

б) на моторно превозно средство без кабина - в долната част на стъклото на десния фар;

в) на мотоциклети - в долната част на стъклото на фара.

Знакът "Спрян от движение" дава право на водача да придвижи моторното превозно средство при дневна светлина до мястото, определено в знака.

7. Размерът на равностранния триъгълен знак, който се поставя на товарен автомобил или автобус, който тегли ремарке, е със страна 250 мм и се поставя с връх, обърнат нагоре. Знакът трябва да има устройство за вътрешно осветление с жълта светлина и привеждането му в хоризонтално положение, когато не тегли ремарке. Поставя се отпред над кабината на автомобила.

8. Табелата за извънгабаритен товар е с размери 400x400 мм. Фонът се състои от диагонално нанесени червени и бели линии и надпис "извънгабаритен товар". Една табела се поставя отпред на моторното превозно средство и друга - на най-задната част на товара.

Табелите могат да се заменят с четири червени флагчета с размер 400x400 мм. Те се поставят отпред и отзад на най-крайните точки на извънгабаритния товар. Нощем крайните точки на товара се означават с две светещи червени светлини.

9. Триъгълният предупредителен знак за принудителен престой на моторно превозно средство представлява равностранен триъгълник със страна, не по-малка от 400 мм, и червена светлоотразителна обиколна ивица с широчина 50 мм. Знакът може да има приспособление за вътрешно осветление. Поставя се на 50 метра зад моторното превозно средство.

10. Знакът "Такси" представлява пресечена пирамида с вътрешно осветление от бял фон с черни букви. Поставя се по средата на покрива на лекия автомобил.

Таксиметров автомобил се означава отпред, отзад и отстрани с двойни прекъснати линии от бели квадратчета.

Размерите на долната основа на пресечената пирамида са 260x65 мм, височината й е 80 мм и горната основа - 210x20.

11. Знакът "инвалид" представлява правоъгълник с височина 140 мм и широчина 110 мм. На син фон е изобразен символът на инвалидите - знак № 167 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата. Под символа има надпис с името на инвалида, а над символа стои знакът "BG" и надпис "Народна република България".


II. Място, форма, цвят и размери на знаците по чл. 165, ал. 2


1. Знакът "Лекар" се изработва по образец от Министерството на народното здраве. Представлява ваденка, която се поставя в долния десен ъгъл на предното стъкло на лекия автомобил.

2. Знакът "Участник в конкурса за безопасно движение" представлява ваденка и се залепва на десния долен ъгъл на задното стъкло.

3. Знакът "Образцов водач" представлява триъгълно флакче по образец на Централния съвет на Съюза на българските автомобилисти и се поставя в кабината зад водача.

4. Емблемата на Съюза на българските автомобилисти се изработва по образец на съюза и се поставя на лявата задна вертикална част на лекия автомобил.

5. Табелка с номера на маршрута и крайните спирки по видове моторни превозни средства се поставя, както следва:

а) на леките таксиметрови автомобили, които извършват маршрутен превоз, над знака "Такси" се поставя табелка с размер 300x120 мм. Надписът е с черни букви на бял фон. Цифрата се надписва с подходящ цвят, но различен от цвета на буквите и фона;

б) табелките с номера на маршрута и крайните спирки на трамваите, тролейбусите и автобусите за обществен превоз се поставят на местата, определени от завода-производител. Задължително е всяко моторно превозно средство да има най-малко две табелки с указания за маршрута, от които едната да бъде поставена в челната му част, а втората - от дясната страна на каросерията, пред задната врата. На автобусите за междуградски транспорт страничната маршрутна табелка се поставя пред предната врата.

Маршрутните табелки по размер и цвят са, както следва:

а) табелка само с номера на маршрута - размери 210x260 мм, черни цифри на бял фон и височина на цифрите 165 мм. За директните автобуси диагонално на табелата се поставя червена черта с широчина 25 мм;

б) маршрутна табелка за автобусите и тролейбусите - размери 170x625 мм, червен надпис на бял фон, височина на цифрите 165 мм и височина на буквите 45 мм;

б) маршрутна табелка за трамваите и ремаркетата - размери 210x620 мм, червен надпис на бял фон, височина на цифрите 165 мм и височина на буквите 45 мм.

6. Табелката "Военна колона" има размери 600x400 мм и надпис "Военна колона" с червени букви на бял фон. От лявата страна на табелата - изображение на знак № 35 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата. Страната на триъгълника на знака е 100 мм.


Приложение № 2 към чл. 72, ал. 1 от наредбата


(Доп. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.)



СПИСЪК ЗА КОМПЛЕКТУВАНЕТО НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
 
Инструменти, принадлеж- Мярка Леки ав- Товарни Мото- Колесни трак-
ности и части   томо- автомо- цик- тори, само-
    били били и лети ходни шаси
      автобуси   та, електрока-
          ри, мотокари
1 2 3 4 5 6
Ключове гаечни компл. 1 1 1 1
Ключ за гайки на колелата бр. 1 1 - 1
Ключ за запални свещи (за          
бензинов двигател) " 1 1 1 1
Клещи комбинирани " 1 1 1 1
Отверка (малка и голяма) " 2 2 1 2
Чук 0,5 кг " 1 1 1 1
Щанги за гуми " 2 2 - 2
Преносима лампа " 1 1 - 1
Помпа за гуми - за тези,          
които нямат компресор " 1 1 1 -
Манометър за гуми " 1 1 1 1
Подемен крик " 1 1 - -
Аптечка комплект (заредена) " 1 1 1 1
Пожарогасител (зареден) " 1 1 - 1
Кирка " - 1 - 1
Лопата " - 1 - 1
Платно за бензинова помпа          
(за бензинов двигател) " 1 1 - 1
Запална свещ (дюза) " 1 1 1 -
Кондензатор " 1 1 - -
Вентилаторен ремък " 1 1 - -
Иглички за вентили " 1 2 1 -
Ролка изолирбанд " 1 1 - -
Лепенки " 5 5 5 -
Крушки за фар, мигач,га-          
барит и стоп-светлина " 1 1 1 2
Вериги против буксуване          
(за зимния период) " - 2 - -
Светлоотразителен три-          
ъгълник " 1 1 - -
Чукче и наковалня за дел-          
кото компл. 1 1 - -
Палец за делко бр. 1 1 - -
Резервно колело (джанта с гума)

а) превозно средство до 6 колела - 1 резервно колело;

б) превозно средство до 10 колела - 2 резервни колела;

в) превозно средство до 16 колела - 3 резервни колела;

г) превозно средство с повече от 16 колела- 4 резервни колела;

д) когато колелата на ремаркето по вид и размер са различни от

тези на автомобила-влекач, то трябва да бъде снабдено с резервно колело.

В букви "в" и "г" се включват автовлаковете - влекач с ремарке

или влекач с полуремарке.


Приложение № 3 към чл. 72, ал. 2 от наредбата


СПИСЪК ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО НА АПТЕЧКАТА

(Отм. - ДВ, бр. 60 от 1990 г.)


Приложение № 4 към чл. 91, ал. 2


(Ново - ДВ, бр. 90 от 1998 г.)



РЕГИСТЪР ЗА ОТЧЕТА НА ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА, ПРИДВИЖВАНИ С ЖИВОТИНСКА ТЯГА
 
Реги- Дата Собственост, Адрес на Вид на превоз- Промени в регистра-
стра- на ре- собствено, ба- собственика ното средство цията (промяна
цио- гистра- щино и фамилно
(гр., с......................................................
(платформа, кару- на собственост,
нен цията име на собственика
ул.........................................................
ца - конска, смяна на адрес
  (предприятие, № ........) волска и др.) и др.)
    ведомство - ЕКПОУ)      
1 2 3 4 5 6


Приложение № 5 към чл. 91, ал. 3


(Ново - ДВ, бр. 90 от 1998 г.)



РЕГИСТРАЦИОНЕН ТАЛОН НА ПЪТНО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО С ЖИВОТИНСКА ТЯГА
 
Лицева страна   Задна страна
     
   
Вид на ППС:....................................................................... ........................................................................... .........................................
Селищна система  
........................................................... ........................................................................... ........................................................
Гр.(с.)............................................................ .................................................................................................................................
 
....................................... ........................................................................... ..............................................................................
(Кметство)......................................................... .....................................................................................................................................
  (конска, магарешка, волска или друга
    каруца)
   
Собственик:...................................................... ........................................................................... .........................................
Регистрационен талон  
............................................................. ........................................................................... ......................................................
на   собствено, бащино и фамилно име
    (предприятие, организация)
пътно превозно средство  
Адрес:гр./с./............................................. .............................................................................................................................................
с животинска тяга  
ул. ................................. № ..............................................................................................................................................................
   
Дата на рег. :............................................................................................................................................................................................
   
Извършил рег. :............................................................................................................................................................................................
    (собствено и фамилно име)
Регистр. №.................................................................................................................................................................................................
   
     
   

(подпис, печат)

     
Забележка. Размерът на талона е: широчина 74 мм и височина 105 мм.


Приложение № 6 към чл. 92, ал. 3


(Ново - ДВ, бр. 90 от 1998 г.)



РЕГИСТЪР ЗА ОТЧЕТА НА МОЛОГАБАРИТНАТА САМОХОДНА СЕЛСКОСТОПАНСКА ТЕХНИКА
 
Реги- Дата Собственост, собствено Адрес на Номер Вид на малогабаритна Марка Фаб- Мощ- Промени
стра- на бащино и фамилно собстственика и дата техника (двуколесна, и ричен ност в регистра-
цио- реги- име (предприятие, ор-   на фак- триколесна и други модел номер в цията (про-
нен стра- ганизация, ведомство- (гр., с. . . . . . . . турата машини, прикачни ре-     кило- мяна на соб-
цията ЕКПОУ) . . . . ., ул. . . . . или друг маркета и инвентар)     вати ственост,
      . . . . . № . . . . .) документ       или смяна на
        за придо-       к. с. адрес и др.)
        биване          
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Приложение № 7 към чл. 92, ал. 4


(Ново - ДВ, бр. 90 от 1998 г.)



РЕГИСТРАЦИОНЕН ТАЛОН НА МАЛОГАБАРИТНА СЕЛСКОСТОПАНСКА ТЕХНИКА
 
Лицева страна   Задна страна
     
   
Вид на машината:...........................................................................................................................................................................................
Селищна система  
..............................................................................................................................................................................................
Гр.(с.)...................................................................................................................................................................................................
 
................................................................................................................................................................................................
(Кметство)..............................................................................................................................................................................................
  (двуколесен, триколесен, четириколесен
    трактор или друга машина)
   
Марка, модел:..........................................................................................................................................................................
   
Фабр. №:......................................................................................................................................................................................
   
Собственик:................................................................................................................................................................................
Регистрационен талон  
..............................................................................................................................................................................................
на   собствено, бащино и фамилно име
    (предприятие, организация)
малогабаритна селскостопанска машина  
Адрес: гр./с./..........................................................................................................................................................................................
   
ул. ................................. № ..............................................................................................................................................................
   
Дата на рег. :............................................................................................................................................................................................
   
Извършил рег. :............................................................................................................................................................................................
    (собствено и фамилно име)
Регистр. №.................................................................................................................................................................................................
   
     
Важи и за управление  

(подпис, печат)

     
Забележка. Размерът на талона е: широчина 74 мм и височина 105 мм.


Промени настройката на бисквитките