Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 2 от 8.I

НАРЕДБА № 10 ЗА ОБРАБОТКАТА НА КОРАБИТЕ В ЧЕРНОМОРСКИТЕ ПРИСТАНИЩА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА № 10 ЗА ОБРАБОТКАТА НА КОРАБИТЕ В ЧЕРНОМОРСКИТЕ ПРИСТАНИЩА НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА,

Обн. ДВ. бр.94 от 26 Ноември 1976г., изм. ДВ. бр.2 от 8 Януари 1980г., изм. ДВ. бр.37 от 13 Май 1986г., изм. ДВ. бр.86 от 8 Ноември 1988г., отм. ДВ. бр.48 от 28 Април 1998г.

Отменена с параграф единствен на Наредбата за отменяне на Наредба № 10 от 1976 г. за обработката на корабите в черноморските пристанища на Народна република България - ДВ, бр. 48 от 28 април 1998 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда условията, реда и нормите за обработка на корабите в черноморските пристанища на Народна република България, както и взаимоотношенията между пристанищата и товародателите във връзка с обработката им.

(2) Наредбата не се прилага при обработката на линейни кораби, която е регламентирана с отделни съглашения за превоз и обработка между пристанищата и български или чуждестранен превозвач.


Чл. 2. Товародател по смисъла на наредбата е всеки, който възлага на пристанището товаренето и разтоварването на товари на и от кораб.


Раздел II.
ПОРЕДНОСТ И НОРМИ ЗА БРОЯ НА КОРАБИТЕ ПОД ЕДНОВРЕМЕННА ОБРАБОТКА

Чл. 3. (1) Министърът на транспорта съгласувано с Министерството на външната търговия въз основа на предложение на генералния директор на ДСО"Воден транспорт" до края на януари всяка година определя нормите (общи и специални) за броя на корабите под едновременна обработка за всяко пристанище на базата на наличните кейови (корабни) места, изискванията на съществуващите специални съглашения и документи и съобразно външнотърговските товаропотоци и видове товари.

(2) Ако обстоятелствата налагат, нормите могат да се изменят по реда на алинея първа и през течение на годината.


Чл. 4. Корабите се поставят под обработка по реда на тяхното пристигане, съответно за всяка норма за едновременна обработка и независимо от знамето им.


Чл. 5. (1) Счита се, че корабът е пристигнал в пристанището и заел място по реда си за съответната норма за обработка от часа по известието (нотиса) за готовност за обработка (приложение № 1), който не може да бъде по-ранен от часа на връчване на известието (нотиса).

(2) Известието се подава до пристанището от капитана на кораба чрез корабния агент след приемането му от товародателя или от неговия представител, когато корабът е напълно готов за претоварни операции, а администрацията на пристанището е длъжна да го приеме, ако е подадено през работното време независимо от това, дали корабът е на кей или на рейд и независимо от времето на започване обработката му по норма.


Чл. 6. Когато съгласно пристанищните корабоденонощни норми корабът влезе в контрасталийно време по вина на пристанището, той се изключва от нормата за едновременна обработка и пристанището е длъжно да го обработва свръхнормата.


Чл. 7. (1) Линеен кораб, обработката на който не е регламентирана в специален документ, при запълнена обща норма за едновременна обработка се поставя на мястото на първия кораб, освободил съответната норма, за която е предназначен, като прережда чакащите за обработка на тази норма други кораби.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 86 от 1988 г.) Предимството по предходната алинея има и линеен кораб, който за конкретен превоз не е регламентиран като такъв, както и кораб със и за лесноразваляеми товари от растителен и животински произход и животни, включително и с южни плодове (цитруси, банани и др.).


Чл. 8. В случай че някоя от нормите за едновременна обработка е незаета, пристанището по договореност с товародателя може да вземе един от чакащите на друга норма кораби, обработката на които би била най-целесъобразна на този кей до пристигане на кораб за тази норма. Този кораб запазва реда си за съответната норма до фактическото му обработване на новото място.


Чл. 9. Кораб, на който предстои товарене непосредствено след разтоварването му, се приема за товарене:

1. ако е за същата норма за едновременна обработка след завършване на разтоварването му;

2. ако е за друга норма:

а) при заета норма - на този кей след първия от обработваните кораби, освободил мястото от същата норма за едновременна обработка;

б) при незаета норма - на този кей след завършване на разтоварването му.


Чл. 10. (1) Пристанището извършва обработка на кораб на рейд или друго място на котва при условия по договаряне с товародателя.

(2) При използуване на баржи същите следва да бъдат разтоварени в срок от 10 дни след приключване на разтоварване на кораба, от който е взет товарът. След този срок товародателят не заплаща наем за баржите.


Чл. 11. Пристанището извършва обработка на кораб за наливни товари с растителни масла, спирт, вино и др. в наливно състояние на неспециализиран кей по договореност с товародателя.


Раздел III.
КОРАБНИ ТОВАРНО-РАЗТОВАРНИ НОРМИ

Чл. 12. (1) Товарно-разтоварните норми за обработката на корабите се определят по реда на чл. 3.

(2) Обработката на корабите се разчита по претоварни(товарно-разтоварни) норми, които се подразделят на:

1. общи - отнасящи се за един люк, посочени в приложение № 4, които зависят от трудоемкостта при обработката на товарите и са подразделени на 7 класа (приложения № 2 и 3);

2. специални - отнасящи се за кораб и за един люк, посочени в приложение № 5, които се определят за всяко пристанище за определени видове масови товари.

(3) При обработката на кораб на рейд корабните товарно-разтоварни норми се намаляват с 50%.


Чл. 13. Всеки товар, неупоменат в приложения № 2 и 3, се счита за товар от III клас.


Чл. 14. Пътнически кораб, който пътува по обявено разписание и превозва товари, се обработва през време на престоя му, предвиден в разписанието, на базата на товарно-разтоварните норми.


Раздел IV.
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРИСТИГАЩИ КОРАБИ И ПОДГОТОВКА ЗА ПРИЕМАНЕ И ИЗВЪРШВАНЕ НА ОБРАБОТКАТА

Чл. 15. (1) Не по-късно от три дни преди настъпването на всеки месец товародателят чрез ДСП "Деспред" представя на ДСО "Воден транспорт" писмено сведение за позициите за пристигането на корабите за товарене или разтоварване през месеца, фрахтовани на база "ФОБ" по износа и "СИФ" по вноса, а ДСП "Булфрахт" в същия срок дава за корабите, фрахтовани чрез него, писмено сведение, в което се посочват:

1. името на кораба;

2. видът и количеството на товара;

3. времето на пристигането (лейдейс канцелинг);

4. пристанището за разтоварване или товарене.

(2) За кораби, фрахтовани допълнително през текущия месец на база"ФОВ" по износа и "СИФ" по вноса, товародателят чрез ДСП "Деспред" уведомява писмено ДСО "Воден транспорт" най-късно 7 дни преди пристигането в пристанището, а ДСП "Булфрахт" уведомява в същия срок ДСО "Воден транспорт" чрез букинг-нотите за наетите чрез него кораби.


Чл. 16. (1) Товародателят чрез ДСП "Деспред" представя на пристанището разнорядъка на товарите (приложение № 6) най-късно 24 часа преди пристигането на кораба.

(2) Пристанището чрез ДСП "Деспред" уведомява товародателя не по-късно от 24 часа преди поставянето на кораба на кей за обработка.


Чл. 17. Капитанът на всеки пристигащ кораб чрез корабния агент или товародателя, респективно негов представител, е длъжен да даде на пристанището 7-дневно предварително и 3-дневно окончателно известие за датата на пристигане на кораба и не по -късно от 24 часа преди пристигането му да съобщи и часа на пристигане, а за кораб, пристигащ от пристанище, намиращо се на преход, по-малък от 24 часа, е длъжен да съобщи на пристанището 3 дни предварително датата на пристигане на кораба и не по-късно от 1 час след излизането му от отправното пристанище окончателно да уточни и часа на пристигане.


Чл. 18. Капитанът чрез корабния агент е длъжен да съобщи за пристигащ кораб с първото известие:

1. при разтоварване - наименованието и количеството на товара, а така също и неговото разположение по хамбари;

2. при товарене - вида на товара (ген-карго, масов насипен товар и др.) и количеството.


Чл. 19. (1) За всички задръжки по пътя, които могат да предизвикат закъснение на кораба от предполагаемите срокове на пристигане, капитанът на кораба е длъжен да извести пристанището.

(2) При неизвестяване, както и в случаите на липса на известие, закъсняло или неточно известие (3-дневното и 24-часовото), пристигането на кораба се отчита с 24 часа по-късно от действителното, ако за кораба има свободен кей по съответната норма.

(3) В случай че кораб закъснее с пристигането си от съобщения срок, всички свързани с това закъснение разходи и щети за товарите му, както и престоите на транспортните средства, механизация и работна сила, са за сметка на товародателя.


Чл. 20. Известието за готовност на кораба се счита за прието само при условие на фактическа готовност на кораба за товарене или разтоварване на товара на всички или отделни негови хамбари.


Чл. 21. (1) С връчването на известието за готовност на пристанището капитанът представя и подробен каргоплан за товарене или разтоварване.

(2) В каргоплана трябва да бъдат посочени разпределението на товарите по хамбари, месторазположението им в тях с означение номерата на коносаментите, вида и количеството на всеки товар.


Чл. 22. От часа на готовност за обработка, посочен във връченото известие, корабът трябва да има пълна готовност на хамбарите, на всички корабни претоварни средства, ако ще се работи с тях, включително и отварянето на люковете за извършване на обработка, осветление на работните места в хамбарите, на палубата и на борда на кораба.


Чл. 23. (1) Едно преместване на кораба при товаренето и едно преместване при разтоварването, с изключение на танкерите, обработвани на неспециализиран кей, е за сметка на кораба. С времето за това преместване се удължава сталийното време.

(2) Всяко друго преместване на кораба се извършва за сметка на страната, която го е поискала.

(3) Притегляне на кораб по кея при товарене и разтоварване не се смята за преместване.


Раздел V.
СТАЛИЙНО ВРЕМЕ

Чл. 24. (1) Сталийното време на кораб се изчислява въз основа на:

1. вида и количеството на товара;

2. люковата (корабната) норма за съответния клас (вид) на товара;

3. броя на предоставените за обработка люкове.

(2) Сталийното време на кораб, на който количеството на товара в един от хамбарите му е три и повече пъти по-голямо от количеството на товара в някои от другите му хамбари, се изчислява въз основа на количеството на товара в този хамбар на базата на един люк.


Чл. 25. Сталийното време за всеки кораб започва да тече съобразно специализацията на нормите за едновременна обработка, както следва:

1. за кораб, пристигнал при свободна съответна норма за едновременна обработка:

а) от 13.00 часа, ако посоченият час на готовност по известието е до 12.00 и самото известие е връчено на пристанището най-късно до 12.00 часа на същия ден;

б) от 8.00 часа на следващия ден, ако посоченият час на готовност по известието е след 12.00 часа или самото известие е връчено след 12.00 часа;

в) от момента на действителното начало на обработката, ако тя е започнала по-рано;

2. за кораб, пристигнал при положение на заета съответна норма за едновременна обработка:

а) четири часа след изтичане сталийното време на последния пристигнал преди него и заел ред за тази норма кораб, независимо че действителната му обработка не е приключена;

б) четири часа след действителното завършване обработката на последния пристигнал преди него за тази норма кораб, ако това е станало преди изтичане на сталийното му време.


Чл. 26. За кораб, който след разтоварване започва товарене в същото пристанище, сталийното време се изчислява и отчита поотделно за двете операции (разтоварване и товарене) съгласно чл. 9.


Чл. 27. В случай на изменение на каргоплана в процеса на обработката на кораба сталийното време се преизчислява по окончателния каргоплан.


Чл. 28. Началото на сталийното време на кораб, за който каргопланът за товарене или разтоварване е представен на пристанището по-късно от срока, посочен в чл. 21, се отсрочва с времето на закъснението.


Чл. 29. Времето от 14.00 часа в събота и предпразничен ден до 6.00 часа в понеделник и следпразничен ден не се смята за сталийно време, ако през това време не е работено.


Чл. 30. (1) Сталийното време на кораба се удължава:

1. когато товаренето-разтоварването не започва или прекъсва поради непреодолима сила или атмосферни условия, застрашаващи товара или правилността или безопасността на товаренето-разтоварването - с времето на прекъсване на обработката по тези причини;

2. при прекъсване на електрическия ток на кораба повече от 15 минути, ако прекъсването не е по вина на пристанището - с времето на прекъсване;

3. при престой поради неизправност на корабните претоварни съоръжения, когато претоварните операции се извършват с тях, ако неизправността не е причинена от пристанището - с времето на прекъсване;

4. при преместване на кораба, когато това не е станало по искане на пристанището - с времето на прекъсване;

5. при прекъсване обработката на кораба поради липса на товар в пристанището или липса на транспортни средства при директна обработка на вносен товар - с времето на прекъсване, а при недостатъчен приток на товари или транспортни средства, вследствие на което корабочасовите норми на кораба не могат да се изпълняват - с неуплътненото време. Неуплътненото време се пресмята, като произведението от времето на неуплътняването и корабочасовата норма се намали с количеството действително обработен товар през време на неуплътняването и се раздели на корабочасовата норма. Времето на прекъсване поради липса на товар или транспортни средства и неуплътненото време се установяват с акт за всеки отделен случай, подписан от товародателя и представител на пристанището;

6. при спиране обработката на кораба по нареждане на съответните контролни органи или органи на властта и управлението, но не по причина на пристанището - с времето на прекъсване;

7. при спиране обработката на кораба, оборудван с механизирано(автоматизирано) закриване, поради несвоевременното отваряне и затваряне на люковете - с времето на прекъсване;

8. при преместване на кораба или прекъсване на обработката му за бункеровка или друго снабдяване - с действително употребеното време;

9. при съставяне на нов каргоплан в процеса на товаренето по вина на товародателя или капитана на кораба, ако това е предизвикало задръжка при обработката на кораба, поради преустройството на работата и за подготовка на товарите - с времето на задръжките.

(2) Счита се като сталийно време на кораба времето на прекъсване обработката му по причини, посочени в точки 1, 2 и 3 от този член, когато тези причини са се проявили след влизането на кораба в контрасталии по вина на пристанището.

(3) Всеки непроизводителен престой на кораба по посочените и други причини се отбелязва в сметката за времето.


Чл. 31. Сталийното време се покрива по действително употребеното време в следните случаи:

1. при обработка на товар в корабни помещения, които в плана на кораба не са посочени като товарни (въглищни бункери, странични коридори, танкове и др.) - за обработеното количество товар;

2. при преместване на товар от един хамбар в друг на един и същ кораб или в един и същ хамбар, ако това е наложено не по вина на пристанището - за количеството преместен товар;

3. при обработка на кораб, пристигнал с неподредена стока или неотделена по коносаменти, което е предизвикало забавяне на обработката му съгласно т. 12 от Правилника за складово-експедиционната дейност на пристанищата - за количеството товар в това състояние;

4. при обработката на огнеопасни товари, взривни вещества, отровни или дразнещи организма товари, животни, товари от животински и растителен произход, подлежащи на специални карантинни процедури, мерки и забрани - за обработеното количество товар;

5. при обработката на товари, пристигнали в променено състояние(слегнати, втвърдени, замръзнали или разтопени), и на товари с температура, по-висока от 40 градуса - за обработеното количество товар съгласно протокол, съставен въз основа на точка 9-та от Правилника за съгласуване работата в пристанищата (Изв., бр. 1 от 1955 г.; изм., бр. 60 от 1959 г. и бр. 97 от 1960 г.);

6. при температура на въздуха, по-ниска от минус 10 градуса, както и при работа в хамбарите на хладилни кораби - за обработването на количество товар при тези условия;

7. при обработката на товари на палубата - за количеството палубен товар;

8. при натоварен и след това разтоварен товар от кораба или обратно, наложено не по вина на пристанището - за обработеното количество разтоварен товар.


Раздел VI.
ОТЧЕТ И РАЗЧЕТ ПО ОБРАБОТКАТА

Чл. 32. (1) за хода на обработката на всеки кораб пристанището води писмена регистрация.

(2) Въз основа на данните от регистрацията и не по-късно от 72 часа след приключване на обработката пристанището и ДСП "Деспред" съставят окончателна сметка за времето (приложение № 7), в която се отбелязват всички обстоятелства и събития във връзка с обработката, както и резултатите от нея в съответствие с установените с тази наредба ред, норми и условия за това.

(3) Сметката за времето (таимшитът) се съставя в 4 екземпляра и се подписва от двете страни. При подписването страните имат право на особено мнение, изразено към подписите им. Два екземпляра от оформената сметка остават в ДСП "Деспред". При повечето от един товародател сметка за времето се представя на всеки един от тях.


Чл. 33. (1) Когато обработката на кораб е забавена, пристанището дължи обезщетение на товародателя в размер на 0,20 лв. на един бруто-регистър тон от обработвания кораб на денонощие или пропорционално на част от денонощието.

(2) Когато обработката е извършена предсрочно, товародателят дължи премия на пристанището в размер 0,10 лв. на един бруто-регистър тон от обработвания кораб на денонощие или пропорционално на част от денонощието.


Чл. 34. (1) При повече от един товародател обезщетението за забава се заплаща пропорционално съобразно количеството товар на всеки товародател.

(2) При повече от един товародател премията за предсрочна обработка се заплаща от товародателите пропорционално съобразно количеството на товарите им.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание т. 16 от Правилника за съгласуване работата в пристанищата (Изв., бр. 1 от 1955 г.; изм., бр. 60 от 1959 г. и бр. 97 от 1960 г.).


§ 2. Наредбата влиза в сила десет дни след обнародването й в Държавен вестник и отменя Правилата за обработка на корабите в черноморските пристанища на НРБ, одобрени от министъра на транспорта на 20.I.1971 г.


Приложение № 1 към чл. 5, ал. 1



ТУК
Известие за готовност № .......................................................................................................................................................
(нотис)
Уведомяваме Ви, че кораб .........................................."
пристигна в пристанището на ..............197.....г. в...................................................................................................................................................
часа и е готов за:

товарене

1.------------------ на ............197...........г. в........................................................................................................................................................

разтоварване

часа през люкове № .................., при товаро-
подемност на корабните претоварни средства:
№ 1 ................тона
№ 2 ....................тона;
№ 3 ....................тона;
2. получаване на гориво - на .......19......г. в ........ч.
3. получаване на вода - на .........19.....г. в .........ч.
4. ............. - на ........19.......г. в .........ч.
Гр. .........19 .....г.
Капитан: ........................................................................................................................................................................................................

(подпис и печат)

Нотисът е приет от пристанището на ...........19 .......г. в .....ч.
Диспечер: .......................................................................................................................................................................................................

(подпис и печат)


Приложение № 2 към чл. 12, ал. 2, т. 1


Групиране на товарите по класове


I клас

Амбалаж - каси, бъчви, щайги; домашни вещи; старо желязо; сено на бали; слама на бали; фаянсови изделия - насипно; яйца и каси.

II клас

Асфалт (битум) - насипно; букови дъски (парен бук); въглища - дървени; дърва за огрев; дреб; етернитови изделия - плочи, тръби и др.; зеленчуци - пресни; земеделски машини; карбид; керемиди; коноп на бали; корк на бали; кожи сурови; кюспе - насипно; лен на бали; маслодайни семена (анасоново, конопено, памучно, слънчогледово, тиквено и др.); машини - разни; мотоциклети - мотопеди; парцали; петролни деривати във варели; прежда; плодове - пресни; порцеланови изделия в каси; плодове сушени; риба прясна и солена; сирене в бъчви и тенекии; стъкла за прозорци; стъклария (куха) в каси; фаянс и фаянсови изделия в каси; хартия на листове и пачки; шрот - насипно.

III клас

Автомобилни гуми; автобуси; азбест; валонея; въжета растителни; гвоздеи в каси; глауберова сол; дървен материал (дъски, греди); зърнени храни - леки(овес, ечемик) - насипно; камиони; каучук; леки коли; консерви разни; конфитюри; ленти транспортни; лук в торби; маслини в бъчви или тенекии; масла минерални във варели; неупоменати товари; оборудване разно в единично тегло от 5 до 10 т; памук на бали; пипер - червен или черен в торби; пулп, пюре в бъчви; платове; рибено брашно; спиртни напитки в каси; син камък в бъчви; тухли; тютюн на бали; фурнир; хартия на рула; шпертплат.

IV клас

Амониева селитра в торби; боб в торби; варива (боб, грах, леща) в торби;захар в торби; карбамид в торби; изкуствени торове в торби и насипно; каолин; кафе в торби; кокс; кюспе в торби; метали - всички видове; ориз в торби; оборудване - разно, с единично тегло до 5 т; паркет на връзки; селитра амониева; сода калцинирана в торби; сода бикарбонат в торби; суперфосфат - насипно; трупи дървени; тръби метални; цимент в торби; целулоза; чугун - разтоварване; шрот в торби.

V клас

Асфалт (битум) във варели; бяло тенеке на пачки; захар - насипно; зърнени храни тежки (пшеница, царевица, ръж) - насипно; кабели на барабани; ламарина - на листове и на пачки.

VI клас

Концентрати рудни - разтоварване; руди; чакъл; чугун - товарене.

VII клас

Концентрати рудни - товарене; пясък.


Приложение № 3 към чл. 12, ал. 2, т. 1


Групиране на товарите по азбучен ред



№ по Наименование на товара Клас
ред    
1 2 3
  А  
1. Автомобилни гуми III
2. Автобуси III
3. Азбест III
4. Амбалаж - каси, бъчви, щайги I
5. Амониева селитра в торби IV
6. Асфалт (битум) - насипно II
7. Асфалт (битум) - във варели V
  Б  
1. Боб в торби IV
2. Брашно в торби IV
3. Букови дъски (парен бук) II
4. Бяло тенеке на пачки V
  В  
1. Валонея III
2. Варива (боб, грах, леща) в торби IV
3. Въглища - дървени II
4. Въжета растителни III
  Г  
1. Гвоздеи в каси III
2. Глауберова сол III
  Д  
1. Домашни вещи I
2. Дреб II
3. Дърва за огрев II
4. Дървен материал (дъски, греди) III
  Е  
1. Етернитови изделия (плочи, тръби и др.) II
  З  
1. Захар в торби IV
2. Захар насипно V
3. Зеленчуци - пресни II
4. Земеделски машини II
5. Зърнени храни - леки (овес, ечемик) насипно III
6. Зърнени храни - тежки (пшеница, царевица, ръж)  
  насипно V
  И  



1. Изкуствени торове в торби насипно IV
  К  
1. Кабели на барабани V
2. Камиони III
3. Каолин IV
4. Карбамид в торби IV
5. Карбид II
6. Каучук III
7. Кафе в торби IV
8. Керемиди II
9. Леки коли III
10. Кожи сурови II
11. Кокс IV
12. Коноп на бали II
13. Консерви разни III
14. Конфитюри III
15. Концентрати рудни - разтоварване VI
16. Концентрати рудни - товарене I
17. Корк на бали I
18. Кюспе насипно II
19. Кюспе в торби IV
  Л  
1. Ламарини на листове и пачки V
2. Лен на бали II
3. Ленти транспортни III
4. Лук в торби III
  М  
1. Маслодайни семена (анасоново, конопено, памучно,  
  слънчогледово и тиквено II
2. Маслини в бъчви и тенекии III
3. Масло минерално във варели III
4. Машини разни II
5. Метали всички видове IV
6. Мотоциклети - мотопеди II
  Н  
1. Неупоменати товари III
  О  
1. Оборудване разно, с единично тегло от 5 до 10 т III
2. Оборудване разно, с единично тегло до 5 т IV
3. Ориз в торби IV
  П  
1. Памук на бали III
2. Паркет на връзки IV
3. Парцали II
4. Петролни деривати във варели II
5. Пипер - черен и червен в торби III
6. Плодове пресни II
7. Плодове сушени II
8. Платове III
9. Порцеланови изделия в каси II
10. Прежда II
11. Пулп, пюре в бъчви III
12. Пясък VII
  Р  
1. Риба прясна и солена II
2. Рибено брашно III
3. Руди VI
  С  
1. Сено на бали I
2. Селитра амониева IV
3. Син камък в бъчви III
4. Сирене в бъчви и тенекии II
5. Слама на бали I
6. Сода бикарбонат в торби IV
7. Сода калцинирана в торби IV
8. Спиртни напитки в каси III
9. Суперфосфат - насипно IV
10. Стъкла за прозорци II
11. Стъклария - куха в каси II
12. Старо желязо I
  Т  
1. Трупи - дървени IV
2. Тръби метални IV
3. Тухли III
4. Тютюн на бали III
  Ф  
1. Фаянсови изделия насипно I
2. Фаянс и фаянсови изделия в каси II
3. Фурнир III
  Х  
1. Хартия на листове в пачки II
2. Хартия на рула III
  Ц  
1. Целулоза IV
2. Цимент в торби IV
  Ч  
1. Чакъл VI
2. Чугун - разтоварване IV
3. Чугун - товарене VI
  Ш  
1. Шперплат III
2. Шрот - насипно II
3. Шрот в торби IV
  Я  
1. Яйца в каси I


Приложение № 4 към чл. 12, ал. 2, т. 1


(Изм. - ДВ, бр. 37 от 1986 г.)


Таблица за общите корабни претоварни норми в пристанищата Варна и Бургас



  Тон на люк за
Клас на товара денонощие
1 2
I 120
II 160
III 190
IV 220
V 290
VI 320
VII 380


Приложение № 5 към чл. 12, ал. 2, т. 2


(Изм. - ДВ, бр. 37 от 1986 г.)


Таблица за специалните корабни претоварни норми в пристанищата Варна и Бургас



      Корабен тов ар (в тонове)  
         
по Наименование до 5000 от 5000 от 10000 над
ред на товара   до 10000 до 15000 15000
1 2 3 4 5 6
1. Апатит и фосфорит   2000 2200 3000
2. Пиритен концентрат   2000 2200 3300
3. Суперфосфат   1600 2000 2200
4. Въглища една марка   4500 5000 5500
5. Въглища две марки   3000 3500 4000
6. Въглища ТЕЦ - Варна   5000 5300 5500
7. Стоманени блокове   3200 3500 4500
8. Желязна руда и железно-        
  руден концентрат 1500 2000 2500 -
9. Пшеница и царевица        
  от внос   1300 1600 2100
10. Ечемик от внос   1000 1200 1600


Забележка. Нормите се отнасят за специализиран кораб на специализиран кей- апатит, фосфорит, паритен концентрат, въглища, стоманени блокове, желязна руда. Нормите се отнасят за специализиран кораб - пшеница, царевица, ечемик и суперфосфат.


Приложение № 6 към чл. 16, ал. 1



гр. .................................................................................................................
ТУК ..........19. г.
...............197.....г. Директора на пристанището
Изх. №..................................................................................................................
Директора на агенция "Инфлот"
Вх. № ...................................................................................................................
Началника на митницата
 
Копие:.........................................................................................................
Уведомяваме Ви, че на кораба .................................................................................................................................................................................................
съгласно букинг-нота (чартър) № .....................от..........................................................................................................................................................................
ще се товарят долуозначените партиди износни (транзитни,
реекспортни) стоки.
 
№ по Наименование на товара Бук. Вид на опа- Бруто Бруто
ред   нота № ковката тона кубометри


Приложение № 7 към чл. 32, ал. 2



Товародател: .....................................................................................................................
Пристанище:.......................................................................................................................
  ................19 ....г.
Сметка за времето
(таймшит)
П/х, м/к ....................БРТ ..............., НРТ
..........................товароподемност ............корабособственик.............................................................................................................................................................................................................................
...............Чартър датира ................Товар.............. Люко
 
денонощна норма ............... Корабо
Пристигнал ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................
Ошвартовал се ........................................................................................................................................................................................................................................................................................
Нотисът приет ........................................................................................................................................................................................................................................................................................
Товаренето/ разтоварването започнало ........... Начало на сталийното време ........................................................................................................................................................................................................................
...................................................Разтоварването / Товаренето
завършило ...............................................................................................................................................................................................................................................................................................
Сталийно време по норми .............дни, ...........час, ...........................................................................................................................................................................................................................................
минути ................. Използувано време ....................................................................................................................................................................................................................................................
Ден и дата Час на Час на Забележка по проти-
от месеца започването завършването чане на работата и
      виновн. страна
Сметка
Диспач / Демюрейдж за ...............ч., ..........мин............................................................................................................................................................................................................................................
върху 50%/100%
от....................................Размер на диспача/ демюрейджа ...........................................................................................................................................................................................................................
Възражения на страните по сметката ......................................................................................................................................................................................................................................................
Товародател: ................................Директор на пристанището: .........................................................................................................................................................................................................................

(подпис и печат)

(подпис и печат)


Промени настройката на бисквитките