Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 55 от 15.VII

НАРЕДБА ЗА КРЕДИТНАТА ДЕЙНОСТ НА ДЪРЖАВНАТА СПЕСТОВНА КАСА

 

НАРЕДБА ЗА КРЕДИТНАТА ДЕЙНОСТ НА ДЪРЖАВНАТА СПЕСТОВНА КАСА

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 48 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 29 СЕПТЕМВРИ 1978 Г.,

Обн. ДВ. бр.79 от 6 Октомври 1978г., изм. ДВ. бр.94 от 27 Ноември 1979г., изм. ДВ. бр.55 от 15 Юли 1980г., изм. ДВ. бр.72 от 16 Септември 1980г., изм. ДВ. бр.86 от 4 Ноември 1980г., изм. ДВ. бр.100 от 26 Декември 1980г., изм. ДВ. бр.91 от 20 Ноември 1981г., изм. ДВ. бр.70 от 6 Септември 1983г., изм. ДВ. бр.36 от 8 Април 1984г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 1985г., изм. ДВ. бр.56 от 18 Юли 1986г., изм. ДВ. бр.92 от 28 Ноември 1986г., изм. ДВ. бр.37 от 15 Май 1987г., изм. ДВ. бр.1 от 2 Януари 1990г., изм. ДВ. бр.33 от 24 Април 1990г., изм. ДВ. бр.6 от 22 Януари 1991г.

Отменено основание - виж § 1, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за преобразуване на Държавната спестовна каса, с който е отменен Законът за Държавната спестовна каса - ДВ, бр. 48 от 28 април 1998 г.


Раздел I.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. Държавна спестовна каса (ДСК) кредитира:

1. (изм. - ДВ, бр. 86 от 1980 г.) граждани за строеж или покупка на жилища, за подобрения на жилища и за текущи нужди;

2. жилищностроителни кооперации за строеж на жилища;

3. народните съвети и ведомствата за подготовка на жилищно строителство и строеж на нови жилища за продажба на гражданите, както и за подобрения на жилищни сгради;

4. (изм. ДВ, бр. 70 от 1983 г.) социалистическите организации за допълване на фонд "Жилищно строителство", за строеж на жилища, предназначени за продажба на работниците и служителите.

5. (нова - ДВ, бр. 1 от 1990 г.) строителни фирми, изграждащи жилища като готов строителен продукт;

6. (нова - ДВ, бр. 1 от 1990 г.) народните съвети и ведомствата за допълване на собствените им средства по фонд "Жилищно строителство" при временен недостиг на средства по този фонд.


Чл. 2. ДСК отпуска на гражданите за жилищно строителство следните видове заеми:

1. (изм. - ДВ, бр. 86 от 1980 г.) за строеж и покупка на жилища по реда на жилищната спестовност;

2. на собственици на отчуждени имоти;

3. на пострадали при обществени бедствия или изселвания по правителствени разпоредби;

4. срещу чуждестранна валута;

5. за довършване на жилищни сгради;

6. за реставрация и адаптация на жилищни сгради, обявени за паметници на културата;

7. за подобрения на жилища - основен ремонт, топлофикация, преустройство и външно оформяване, както и за водоснабдяване и направа на огради;

8. (нова - ДВ, бр. 70 от 1983 г., изм., бр. 3 от 1985 г.) за строеж или покупка на жилища без наличие на жилищноспестовен влог, на граждани, определени с нормативни актове на Министерския съвет, както и многодетни семейства с три и повече деца.


Чл. 3. (Изм., ДВ, бр. 3 от 1985 г.) ДСК отпуска за текущи нужди заеми:

1. за покупки на стоки;

2. за развитие на личните стопанства на трудещите се за производство на плодове, зеленчуци, месо, мляко, яйца и риба;

3. за лечение в чужбина и покупка на леки коли и други превозни средства за инвалиди;

4. за допълване собствени средства при задоволяване на жилищни нужди и подобряване на битовите условия в жилищата;

5. за неотложни нужди.


Чл. 4. Заемите, отпускани от ДСК, се олихвяват съгласно Тарифата за лихвите, таксите, комисионните и разноските, които банките и Държавният застрахователен институт събират и плащат по операциите си (обн., ДВ, бр. 100 от 1975 г.).


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г. и бр. 1 от 1990 г.). Заеми за строеж или покупка на жилища и за довършване на жилищни сгради се отпускат на жители на населените места, освен ако с нормативни актове на Министерския съвет е установено друго.


Чл. 6. (1) Заемите се отпускат на пълнолетни граждани, които имат постоянни трудови доходи, въз основа на писмен договор и документи, определени от ДСК.

(2) Заеми за жилищно строителство могат да се отпускат и на малолетни и непълнолетни, кръгли сираци, на малолетни и непълнолетни, обезщетени с жилище по реда на Закона за териториално и селищно устройство, както и на пълнолетни граждани, които временно не получават трудово възнаграждение.

(3) Договорите за заем се сключват:

1. при индивидуално ползувани заеми - с всеки заемоискател. Когато заемоискателят не е навършил пълнолетие, договорът за заем се сключва със законния му представител;

2. при заеми, ползувани от жилищностроителни организации - с управителния съвет на кооперацията при поръчителство на кооператорите-заемоискатели;

3. при заеми, ползувани за групови строежи - с всички заемоискатели, участващи в строежа;

4. при заеми на народните съвети и на ведомства - с представителите на изпълнителните комитети на народните съвети, съответно с ръководителите на ведомствата или с упълномощени от тях лица.

(4) Общ заем за строеж на общо жилище може да се разреши на съпрузи, на роднини по права линия, на братя и сестри и на съсобственици на отчужден имот, обезщетени с общо жилище. В този случай задължението е солидарно по отношение на всички длъжници.


Чл. 7. (1) Заемите, които ДСК отпуска на гражданите, се обезпечават със законна ипотека или съответно с поръчителство съгласно Закона за Държавната спестовна каса.

(2) (Нова - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) Заемите на народните съвети и ведомствата се обезпечават със средствата на фонд "Жилищно строителство", а тези на социалистическите организации - със средствата на фонд "Жилищно строителство" на същите или на висшестоящите им организации и ведомства.


Чл. 8. (1) Сроковете за използуването на заемите за жилищно строителство се определят в договора за заем.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 1990 г.) При строителство, изпълнявано чрез възлагане и по стопански начин от социалистически организации, срокът за ползуване на заемите е договорения срок за времетраене на строителството.

(3) За строителство по стопански начин срокът за използуване на заемите е до 2 години от датата на разрешаване на заема. Директорите на клоновете на ДСК могат при основателни причини да продължават срока, но не повече от 2 години.


Чл. 9. (1) Сроковете за издължаване на заемите се определят в договорите за заем съобразно размерите на заемите и доходите на длъжниците в границите на определените в тази наредба максимални срокове за отделните видове заеми.

(2) В шестмесечен срок от построяване на жилищата изпълнителните комитети на народните съвети и ведомства представят на ДСК протоколите за избраните от купувачите жилища. Жилищностроителните кооперации представят препис от решенията на общото събрание по чл. 28, т. 5 и 6 от Закона за жилищностроителните кооперации, а за груповите строежи се представя документ за извършена делба на построените жилища по чл. 39 от Закона на собствеността. ДСК в едномесечен срок от представяне на документите индивидуализира ползуваните заеми.

(3) При строителство, изпълнявано по стопански начин, срокът по предходната алинея започва да тече от датата на броене на сумата за последния етап.

(4) Когато не се представят документите съгласно предходната алинея, ДСК може и служебно да индивидуализира задълженията въз основа на документите, представени при отпускането на заема.


Чл. 10. (1) Заемите за жилищно строителство се издължават с годишни анюитети, разпределени на равни месечни вноски, и се удържат от трудовите възнаграждения и обезщетения или от пенсиите на длъжниците от касиерите на социалистическите организации или от окръжните дирекции за пенсионно осигуряване, които в тридневен срок от удържането на вноските са длъжни да ги внасят в ДСК.

(2) Заемите за текущи нужди се издължават с месечни погасителни вноски, удържани от трудовите възнаграждения или пенсиите на длъжниците, и се превеждат от касиерите или от дирекциите "Пенсионно осигуряване".

(3) (Нова - ДВ, бр. 1 от 1990 г.) Когато трудовите доходи на заемоискателя не осигуряват изплащането на месечните погасителни вноски, заемът може да бъде намален или отказан.

(4) (Предишната ал. 3 - ДВ, бр. 1 от 1990 г.) При промяната на месторабота социалистическата организация е длъжна да уведоми ДСК за новата месторабота на длъжника.


Раздел II.
ЖИЛИЩНО КРЕДИТИРАНЕ

Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 1979 г., бр. 72 и 86 от 1980 г. и бр. 33 от 1990 г.) Заеми за строеж или покупка на жилища се отпускат на граждани, които могат да придобиват собствено жилище с кредит от държавата, при условие, че имат внесени на жилищноспестовен влог собствени средства в размер 30 на сто от искания заем и са престояли 6 месеца в ДСК, освен ако с отделни разпоредби не е установено друго.

(2) Заеми по предходната алинея се отпускат:

1. на граждани, определени да закупят жилища от народните съвети или ведомствата - инвеститори на жилищно строителство;

2. на граждани, участвуващи в жилищностроителни кооперации и групови строежи или извършващи индивидуално жилищно строителство;

3. (нова - ДВ, бр. 86 от 1980 г., изм., бр. 33 от 1990 г.) на граждани - за закупуване на масивни жилища, собственост на частни лица;

4. (нова - ДВ, бр. 86 от 1990 г, изм., бр. 33 от 1990 г.) на граждани при замяна на жилища;

5. на граждани - за покупка на жилища от държавния, включително ведомствения жилищен фонд;

6. на граждани - за изплащане на дялове от неподеляеми жилища при условие, че стават изключителни собственици на имота.

(3) Заемите се отпускат от клоновете на ДСК по местонахождение на обекта.

(4) (Нова ДВ, бр. 91 от 1981 г., отм., бр. 33 от 1990 г.)


Чл. 12. (1) Заеми за покупка на нови жилища се отпускат и на граждани с тиражирани заеми.

(2) ДСК извършва ежегодно заемоопределяне, като определя спестовно число, над което заемоискателите придобиват право на участие за покупка на жилища от народните съвети с тиражирани заеми.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 1979 г. и бр. 72 от 1980 г.) В заемоопределянето участвуват онези заемоискатели, които до 30 юни са внесли по жилищноспестовния си влог собствени средства 30% от размера на записания заем и до 31 декември влогът им не е намаляван под този размер. Записаният заем не може да бъде по-малък от 3000 лева.

(4) Заемоискателите, участвуващи в заемоопределянето, се разпределят групи в зависимост от броя на годините, през които те са участвували в заемоопределянето, както следва:

1. първа група - над 10 години;

2. втора група - от 6 до 10 години включително;

3. трета група - до 5 години включително.

(5) Промяна в размера на първоначално записания заем се допуска еднократно до 20 декември. Извършените промени след тази дата важат за следващото заемоопределяне.

(6) Спестовните числа се получават, като начислената лихва по влога се умножи по 360 и полученото произведение се раздели на хилядната част от размера на записания заем.


Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 1980 г.) На заетите в селското стопанство за строеж и покупка на стари и нови жилища във всички населени места без окръжните градове се отпускат заеми без първоначална вноска при условие, че:

1. са предложени за ползуване на заем от съответния аграрно-промишлен комплекс или друга селскостопанска организация;

2. заемоискателите са работили най-малко една година в съответната селскостопанска организация и поемат задължение да работят още 5 години.

(2) Предложенията за отпускане на заеми по предходната алинея се правят от ръководителите на аграрно-промишлените комплекси и другите селскостопански организации веднъж годишно общо за заемоискателите от системата на комплекса до съответния клон на ДСК съгласувано с председателя на изпълнителния комитет на съответния окръжен народен съвет.


Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 1979 г. и бр. 72 от 1980 г.) На собственици на отчуждени недвижими имоти или на притежатели на вещно право на строеж заеми се отпускат за доплащане на разликата от оценката на отчуждения имот до цената на определеното им жилище или до стойността на жилището, строено от тях, но не повече от 20 000 лв.

(2) Стойността на отчуждения имот, включително и разликите по чл. 89 и чл. 90 от Закона за териториално и селищно устройство, се внасят задължително на блокиран жилищноспестовен влог и служи за дялово участие.

(3) (Изм. ДВ, бр. 94 от 1979 г.) Когато сумата по предходната алинея е под размерите съгласно чл. 11, ал. 1, заемоискателите внасят собствени средства до изискващия се минимум.

(4) Заем се отпуска за всяко жилище, даден като обезщетение за отчуждения имот.


Чл. 15. (Отм. - ДВ, бр. 36 от 1984 г.)


Чл. 16. (1) Заеми на собственици на жилищни сгради, пострадали от обществени бедствия или изселени по решение на Министерския съвет, се отпускат без първоначална вноска, на:

1. жители на населени места, обявени със заповед на министъра на народното здраве за пострадали от обществено бедствие, чиито жилища са разрушени или са застрашени от разрушаване и подлежат на опразване;

2. жители на населени места, които по решение на Министерския съвет се изселват поради застрашаване на населеното място от обществено бедствие или по други причини.

(2) Подборът на лицата за кредитиране се извършва по реда на Закона за подпомагане при обществени бедствия.


Чл. 17. (1) Държавната спестовна каса отпуска заем на лица, които са внесли по сметка в Българската външнотърговска банка рубли или конвертируема валута за строеж или покупка на жилища. Равностойността на валутата в левове задължително се превежда на жилищноспестовен влог в ДСК.

(2) Заемите се отпускат при условие, че заемоискателите имат преведени на жилищния спестовен влог 60 на сто от искания заем в левов еквивалент, без да се изисква срок за престояване.

(3) Минималният размер на заема по ал. 1 е 10 000 лв. със срок за издължаване до 20 години.


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 94 от 1979 г., бр. 72 от 1980 г. и бр. 33 от 1990 г.) (1) Максималният размер на заемите за строеж или покупка на жилища е 20 000 лв. със срок за издължаване до 30 години, когато гражданите притежават жилищноспестовен влог при условията на чл. 11. Заем до този размер могат да ползуват и многодетните семейства без наличие на жилищноспестовен влог.

(2) Максималният размер на заемите за строеж или покупка на жилища без наличие на жилищноспестовен влог по тази наредба е 12 000 лв. освен ако с нормативен акт на Министерския съвет не е предвиден по-голям размер .

(3) Допуска се ползуването на втори заем за строеж или покупка на жилища при условие, че общото задължение, което поема, заедно с остатъка от първоначалния дълг не надвишава съответните максимални размери по предходните алинеи.


Чл. 19. (1) Титуляри на жилищноспестовни влогове и заеми могат да прехвърлят изцяло или частично правата си на:

1. съпрузи;

2. роднини по права линия;

3. роднини по съребрена линия и по сватовство до втора степен.

(2) Приемателите на права по влог и заем могат да ги прехвърлят на съпруг (а) и децата си, както и на лица, на които праводателят е имал право да прехвърли тези права. Следващо прехвърляне не се допуска.

(3) При прехвърляне на права с деление на влога се прехвърлят припадащата се лихва и години на участие в заемоопределянето. При сливане на два влога годините на заемоопределянето не се сумират, а се признава по-дългият срок.

(4) Прехвърляне на права по влог и заем, образуван от обезщетение срещу отчужден имот, се допуска, ако приемателите са вписани в заповедта за отчуждаване на имота и за обезщетяване на собствениците по искане на последните при условията на чл. 80 и чл. 102 от Закона за териториално и селищно устройство.

(5) Прехвърляне на права по жилищноспестовен влог и заем се допуска до снабдяване с документ за собственост за придобитото жилище, но не по-късно от 1 година след предаване на жилищната сграда в експлоатация.

(6) (Нова - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) Прехвърлянията на права по влог и заем не се облагат с данъци и такси по Закона за местните данъци и такси и Закона за държавните такси.

(7) (Нова - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) При разделяне на жилищноспестовния влог с придобито право на заем по реда на чл. 11 правото на заем се ползува от всички заемоискатели, ако имат поотделно необходимото дялово участие.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 72 от 1980 г.) Заеми за довършване на жилищни сгради се отпускат без първоначална вноска на заемоискатели, изградили със собствени средства жилищните си сгради със завършен покрив или етаж, включително плоча над жилището. Максималният размер на заема е 10 000 лв. за отделно жилище със срок за издължаване до 20 години.


Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 72 от 1980 г.) Заеми за реставрация и адаптация на жилищни сгради, обявени за паметници на културата, се отпускат без първоначална вноска в размер до 10 000 лв. със срок за издължаване до 20 години.


Чл. 22. (1) (Изм. - Дв, бр. 72 от 1980 г.) Заеми за подобрения - основен ремонт, топлофикация, преустройство и външно оформяване на жилища и жилищни сгради се отпускат без първоначална вноска в размер до 2000 лв. за всяко отделно подобрение със срок за издължаване до 5 години.

(2) Заемите по предходната алинея и по чл. 21 могат да се разрешават и на нежители на населеното място, в което се намира сградата.


Чл. 23. Заемите по чл. 1, т. 3 могат да се ползуват от народните съвети и съответните ведомства до 3 години от датата на отпускането им, ако в договора за заем не е предвидено друго, и се погасяват в следните срокове:

1. за подготовка на строителството - до 6 месеца от използуването им;

2. за строеж на жилища - до 6 месеца след завършване и приемане на сградата;

3. (изм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) срокът за ползуване на заеми от социалистическите организации за допълване на фонд "Жилищно строителство" е до 2 години от сключването на договаря за заем, а сумите се издължават в 6-месечен срок след срока за ползуването им.


Чл. 24. (1) Едновременно с издаването или вписването на документите за собственост на жилищни имоти, закупени или построени със заеми от ДСК, се вписва и законната ипотека върху имота.

(2) Нотариалните актове и договорите по чл. 117 от Закона за териториалното и селищно устройство, издадени в нарушение на предходната алинея, са недействителни по отношение на ДСК.


Чл. 25. При прехвърляне на недвижим имот, ипотекиран в полза на ДСК, с нейно съгласие може да бъде прехвърлен и ипотекиран дълг или част от него при условие, че:

1. доходите на купувача осигуряват изплащането на дълга;

2. купувачът на жилището изплати най.малко 30 на сто от остатъка по дълга при поемането му освен, ако сделката е между роднини по права линия, братя или сестри или техни деца, получили имота по дарение, както и по договор за издръжка и гледане или при замяна но жилища.


Чл. 26. (1) ДСК финансира и контролира жилищното строителство, изпълнявано по стопански начин и кредитирано от нея.

(2) ДСК финансира и контролира групови строежи и жилищностроителни кооперации и когато строителството се осъществява по смесен начин на изпълнение (чрез възлагане и по стопански начин). В тези случаи частта чрез възлагане се финансира и контролира от Българската народна банка.

(3) Финасирането на строителство на жилищни сгради се открива, ако собствените и заемните средства на участвуващите в строежа осигуряват стойността на отделните жилища и други обекти и общата стойност на сградата.

(4) Строителството на групови строежи и сгради на жилищностроителни кооперации се финансира от ДСК и в случаите, когато само един от участниците ползува заем от нея при условие, че останалите участници са осигурили необходимите средства по сметката на обекта.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 72 от 1980 г.) Финансирането на строителството на жилищни сгради, изпълнявани по стопански начин, в които се изграждат държавни, кооперативни и други обществени помещения - магазини, клубове и други, се открива, ако инвеститорът на тези помещения осигури по сметката на обекта при ДСК съответните средства по цени, определени по Наредбата за цените на недвижимите имоти (ДВ, бр. 99 от 1979 г.).


Раздел III.
КРЕДИТИРАНЕ НА ТЕКУЩИ НУЖДИ

Чл. 27. (1) Държавната спестовна каса отпуска заеми за покупки на стоки по списък, одобрен от министъра на вътрешната търговия, министъра на финасите и председателя на Българската народна банка, в размер до 2000 лв. със срок за издължаване до 5 години.

(2) В случаите, когато цената на отделни стоки надвишава 2000 лв., размерът на заемите за покупка и срокът за издължаването им се определя по реда на предходната алинея.


Чл. 28. (1) Заемите по предходния член се ползуват по безкасов начин, като за целта се издават акредитиви, с които могат да се закупят определени стоки от всички магазини в страната в двумесечен срок от издаването им. Този срок може да бъде продължен от ръководителя на поделението на ДСК.

(2) След изтичане на сроковете им акредитивите стават невалидни.

(3) На гърба на акредитива се означават количеството, видът и цената на закупената стока, номерът и датата на фактурата и данните от личния паспорт на купувача. Тези данни се потвърждават с подписите на продавача и купувача.

(4) Търговските организации представят акредитивите пред обслужващия ги банков клон за инкасиране с опис, въз основа на който Българската народна банка задължава поделението на ДСК и му препраща акредитивите.


Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1980 г., отм., бр. 3 от 1985 г.)


Чл. 30. (1) Заеми за лечение в чужбина и за покупка на леки коли и други превозни средства за инвалиди се отпускат в размер до 2000 лв. със срок за издължаване до 5 години.

(2) Заемите за лечение в чужбина се отпускат въз основа на документ за разрешено лечение в чужбина, издаден от Министерството на народното здраве, и се ползуват в налични пари.

(3) Заемите за покупка на леки коли и други превозни средства за инвалиди се отпускат въз основа на документ, удостоверяващ, че на заемоискателя е предоставено право да закупи лека кола или друго превозно средство, и се ползуват по безкасов начин.


Чл. 31. (Изм. - ДВ, бр. 3 от 1985 г.) (1) Заеми за допълване на собствени средства при строеж, довършване или покупка на жилища се отпускат в размер до 5000 лв. със срок на издължаване до 5 г., за гаражи и ателиета - до 4000 лв. със срок на издължаване до 10 г., а за изплащане на дялове от неподеляеми жилища по реда на чл. 288 от Гражданския процесуален кодекс и при доброволна делба - до 6000 лв. със срок за издължаване до 10 г.

(2) Заеми за допълване на средствата за реставрация и адаптация на жилищни сгради, обявени за паметници на културата, за ремонт и преустройство на жилищни сгради в селата за задоволяване на здравни и курортни нужди и за битово подобрение в жилищата чрез държавни и кооперативни организации се отпускат в размер до 2000 лв. със срок за издължаване до 5 г.

(3) Заемите по предходните алинеи се отпускат по безкасов начин. Заемите за ремонт и преустройство на жилищни сгради в селата за задоволяване на здравни и курортни нужди могат да бъдат отпуснати в налични пари.


Чл. 32. За неотложни нужди се отпускат заеми до 3000 лева в брой със срок за издължаване до 5 години.


Чл. 33. (1) Заеми за развитие на личните стопанства на трудещите се се отпускат за следните нужди:

1. покупка на животни за разплод и угояване;

2. покупка на селскостопански инвентар и пчелни кошери;

3. ново строителство, разширяване, ремонт и преустройство на селскостопански сгради;

4. покупка на разсад, торове и фураж.

(2) Размерът на заемите по т. 1, 2 и 3 на предходната алинея е до 3000 лв. със срок за издължаване до 5 години, а заемите по т. 4 - до 500 лв. със срок за издължаване до 3 години.

(3) Заемите по т. 1 и 4 на ал. 1 се ползуват по безкасов начин или в налични пари, по т. 2 - по безкасов начин, и по т. 3 в налични пари.

(4) (отм. - ДВ., бр. 33 от 1990 г.)


Чл. 34. (Изм. - ДВ, бр. 3 от 1985 г., и бр. 33 от 1990 г.) Минималният размер на отделен заем за текущи нужди е 200 лв. Общият размер на заемите по този раздел, които се отпускат на едно лице, не може да надвишава 10 000 лв.


Чл. 35. (1) Заемите се отпускат от ДСК, в чийто район е постоянната работа на заемоискателя, а за пенсионерите - от клоновете на ДСК, в чийто район е местожителството им.

(2) В селищата, където ДСК няма клонове, заеми за покупка на стоки се отпускат при посредничеството на потребителските кооперации.


Раздел III.
"А" КРЕДИТИРАНЕ НА МЛАДИ НОВОБРАЧНИ СЕМЕЙСТВА И МЛАДЕЖИ И СТИМУЛИРАНЕ НА ЖИЛИЩНОТО СТРОИТЕЛСТВО ПО СТОПАНСКИ НАЧИН (ОТМ. ДВ, БР. 6 ОТ 1991 Г.)

Чл. 35а - 35л. (Отм. - ДВ, бр. 6 от 1991 г.).


Раздел IV.
КОНТРОЛ И САНКЦИИ

Чл. 36. ДСК упражнява контрол за ефективно и целево използуване на разрешените заеми и срочното им възвръщане.


Чл. 37. (1) ДСК спира кредитирането, определя по-къси срокове за издължаване и превръща заемите в изискуеми, когато длъжниците не изпълняват условията, при които са разрешени заемите, и поетите договорни задължения.

(2) Заемът е изискуем от момента на отнасяне заемните средства в просрочие. Просрочените заеми се погасяват с удвоени вноски.

(3) Удвоените вноски по предходната алинея не могат да бъдат по-големи от размерите, посочени в чл. 341 от Гражданския процесуален кодекс.


Чл. 38. Неиздължените заеми в сроковете по чл. 23 се отнасят в просрочие. Ако просроченият заем не бъде изплатен до 6 месеца от датата на отнасянето му в просрочие, той служебно се погасява от фонд "Жилищно строителство". При недостиг на средства по фонда заемът остава просрочен до набиране на средства по фондовата сметка, която се блокира.


Чл. 39. (1) (Изм. -ДВ, бр. 72 от 1980 г.) ДСК спира финансирането на жилищните сгради, кредитирани от нея, при констатирани изменения не по установения ред на застроената квадратура на сградите по време на строежа. Финансирането се спира и при писмено уведомление от органите на народните съвети.

(2) Когато заемът за строителство по стопански начин не е използуван в договорения срок и сградата не е завършена в груб строеж, включително направа на покрив, използуваният заем става изискуем.


Чл. 40. (1) Месечните вноски на членовете на управителните съвети на жилищностроителни кооперации и на участниците в групови строежи се удвояват, когато не са изпълнили разпоредбата на чл. 9, ал. 2.

(2) Когато член на жилищностроителна кооперация в шестмесечен срок от влизане в сила на решението на общото събрание на кооперацията по чл. 28, ал. 1, т. 6, съответно от постановяване решението на съда по чл. 36, ал. 2 от Закона за жилищностроителните кооперации, не се снабди с нотариален акт за собственост, индивидуализираният му заем става изискуем.


Чл. 41. ДСК може да преустанови кредитирането за текущи нужди на работниците и служителите от социалистическите организации, които системно не удържат и не отчитат месечните погасителни вноски.


Чл. 42. По преценка на директора на клона на ДСК заемите за текущи нужди се превръщат в изискуеми преди срока, когато длъжниците, които се пенсионират, не внасят дължимите вноски и не се явяват в съответния клон на ДСК, за да подпишат разписки за удържане вноските от пенсиите им.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава въз основа на чл. 4 от Закона за Държавната спестовна каса. Тя влиза в сила от 1 октомври 1978 г. и отменя следните актове на Министерския съвет:

1. Правилника за кредитиране на жилищното строителство (обн., ДВ, бр. 77 от 1973 г., изм. и доп., бр. 71 от 1975 г. и бр. 87 от 1976 г.);

2. Правилника за кредитиране на населението за потребителски и други нужди (обн., ДВ, бр. 46 от 1973 г.).


§ 2. Заемоискатели, притежаващи жилищноспестовни влогове, образувани от внесена чуждестранна валута, запазват правата си да ползуват заем при условията съгласно действуващите разпоредби при откриването на влога.

(2) (Нова - ДВ, бр. 33 от 1990 г.) Гражданите, придобили право на заем срещу валута до влизане в сила на тези изменения, могат да ползуват заем до новия максимален размер, ако внесат по влога си собствени средства в левове до необходимото дялово участие.


§ 3. Заемите за жилищно строителство, които се разрешават въз основа на отделни актове на Министерския съвет, позоваващи се на разпоредбите на отменения Правилник за кредитиране на жилищното строителство се отпускат при условията на тези разпоредби, ако са по-благоприятни за заемоискателите.


§ 4. (Нов ДВ, бр. 72 от 1980 г.) Заем до 12 000 лв. могат да ползуват до 31 декември 1980 г. и граждани, които са придобили право на заем до влизане в сила на тези изменения на наредбата или на които са разрешени заеми за жилищно строителство, но жилищата не са завършени, ако при разрешаването на заема осигурят разликата до необходимото дялово участие от собствени средства. В тези случаи не се изисква разликата да е престояла 6 месеца на влог в Държавна спестовна каса.


§ 5. (Нов - ДВ, бр. 70 от 1983 г., изм., бр. 3 от 1985 г.) (1) На опрощаване по реда на чл. 35е подлежат заемите на млади новобрачни семейства, разрешение след 1 юли 1985 г., и при условие, че второто или третото дете са родени (осиновени) след тази дата.

(2) (Нова ДВ, бр. 56 от 1986 г.) Разпоредбите на чл. 35а, ал. 1 и 2 се прилагат за случаите до влизането им в сила само ако съпрузите към 1 август 1984 г. не са навършили съответно 30 и 35 години.


§ 6. (Нов - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) Тези изменения и допълнения на Наредбата за кредитната дейност на Държавната спестовна каса влизат в сила от 1 януари 1984 г.


§ 7. (Нов - ДВ, бр. 33 от 1990 г.) За ползувалите заеми преди 1 декември 1989 г., на които не е направено опрощаване в 3-годишния давностен срок, при опрощаването се прилагат условията и редът, предвидени с измененията в сила от 1 декември 1989 г.


§ 8. (Нов ДВ, бр. 33 от 1990 г.) Навсякъде в Наредбата за кредитната дейност на Държавната спестовна каса думите "окръжен народен съвет" се заменят с "общински народен съвет".


§ 9. (Нов ДВ, бр. 33 от 1990 г.) Измененията и допълненията на Наредбата за кредитната дейност на Държавната спестовна каса влизат в сила от 1 декември 1989 г.


§ 10. (Нов - ДВ, бр. 33 от 1990 г.) (1) До 31 декември 1990 г. заем до новия максимален размер могат да ползуват:

1. граждани, придобили право на заем по реда на жилищата спестовност до влизане в сила на изменението на наредбата, ако при разрешаването на заема осигурят собствени средства за разликата до необходимото дялово участие;

2. граждани, закупуващи жилища от държавния (ведомствения) жилищен фонд, ако при разрешаването на заема внесат собствени средства за необходимото дялово участие.

(2) В случаите на предходната алинея не се изисква внесените собствени средства да са престояли 6 месеца на влог в Държавната спестовна каса.


§ 11. (Нов ДВ, бр. 33 от 1990 г.) Младите новобрачни семейства, които имат право на опрощаване на част от разрешените им заеми за жилищни и текущи нужди по силата на § 7 (ДВ, бр. 1 от 1990 г.), но тригодишният срок за подаване на молби за опрощаване е изтекъл в периода между 1 декември 1989 г. и 5 януари 1990 г., могат да се възползуват от това право, ако подадат молба в съответния клон на Държавната спестовна каса в срок до 14 дни от обнародването на това постановление в Държавен вестник.


Промени настройката на бисквитките