НАРЕДБА № 11 ЗА РЕДА И НАЧИНА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ТРУДОВ СТАЖ, ПРИДОБИТ ОТ ЧЛЕНОВЕ-КООПЕРАТОРИ В ТКЗС ОТ 9 СЕПТЕМВРИ 1944 Г. ДО 1 ЯНУАРИ 1957 Г.
НАРЕДБА № 11 ЗА РЕДА И НАЧИНА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ТРУДОВ СТАЖ, ПРИДОБИТ ОТ ЧЛЕНОВЕ-КООПЕРАТОРИ В ТКЗС ОТ 9 СЕПТЕМВРИ 1944 Г. ДО 1 ЯНУАРИ 1957 Г.
Обн. ДВ. бр.5 от 18 Януари 1980г.
Отпаднало основание - виж § 12, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Кодекса за задължително обществено осигуряване, с който се отменя Закона за пенсиите (ДВ, бр. 91 от 12 ноември 1957 г.) - ДВ, бр. 110 от 17 декември 1999 г., в сила от 1 януари 2000 г.
Чл. 1. (1) На основание чл. 76, буква "ж" от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите за трудов стаж по смисъла на Закона за пенсиите се зачита времето от приемането на лица за членове на ТКЗС след 9 септември 1944 г. до 1 януари 1957 г., ако са работили в стопанството или са били на негово разположение не по-малко от осем месеца в една календарна година .
(2) Счита се, че са работили в стопанството или са били на негово разположение кооператорите, които редовно са участвували с личния си труд в стопанската дейност на ТКЗС в продължение на осем месеца през годината или поради неосигурена работа са работили по-малко от осем месеца или не са работили, но са били на разположение на ТКЗС общо не по-малко от осем месеца през календарната година.
(3) Не се считат за намиращи се на разположение на ТКЗС кооператорите, включени в състава на производствена бригада или в списъците на постоянно заетите на работа, когато в продължение на повече от четири месеца през календарната година са били заети на постоянна или временна работа извън ТКЗС, упражнявали са самостоятелно занаят или свободна професия или са живели извън населените места от района на стопанството.
(4) Календарната година, през която земеделският стопанин е приет за член на ТКЗС, му се зачита за една година трудов стаж, ако през годината лицето е работило в стопанството или е било на негово разположение независимо от продължителността на това време.
Чл. 2. (1) Съгласно чл. 102а, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите времето, зачитащо се за трудов стаж на основание чл. 76, буква "ж" от същия правилник, се установява с удостоверение обр. УП-30, издадено от ТКЗС или от селскостопанската организация (аграрно-промишлен комплекс (АПК), промишлено-аграрен комплекс (ПАК), научно-производствен комплекс (НПК) и др.) - правоприемник на ТКЗС. Такова удостоверение се издава само при доказаност на обстоятелствата, посочени в чл. 1.
(2) Датата на приемане лицето за член на ТКЗС (ден, месец и година), както и продължителността на членството му в стопанството се установяват по протоколните книги на ТКЗС.
(3) Обстоятелството, че кооператорът е работил в стопанството или че е бил на негово разположение не по-малко от осем месеца през календарната година, се установява по първичната документация на ТКЗС (книгите за начислените трудодни на член-кооператорите и на членовете от техните домакинства срещу вложения от тях труд, списъците на производствените бригади, списъците на постоянно заетите на работа кооператори и др.).
(4) При доказана липса на първична документация обстоятелствата по предходната алинея може да бъдат установявани чрез обстоятелствена проверка, резултатите от извършването на която се вписват в справка съгласно приложението.
Чл. 3. (1) Съгласно чл. 102а, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите обстоятелствената проверка се извършва от комисия в състав: член на ръководството на ТКЗС или на селскостопанската организация(АПК, ПАК, НПК и др.) - правоприемник на ТКЗС; член на изпълнителния комитет на общинския народен съвет или кметът на селото; бивш член на управителния или контролния съвет на ТКЗС по времето, за което се установява трудов стаж, и двама земеделски стопани-кооператори, работили в ТКЗС заедно с лицето, на което се установява трудовият стаж - бивши бригадири, завеждащи ферми, бригадни отчетници, звеноводи, а ако няма такива - други кооператори.
(2) Поименният състав на членовете на комисията се определя със заповед на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет или на кмета на селото след предварително съгласуване с ръководството на ТКЗС или на селскостопанската организация - правоприемник (АПК, ПАК, НПК и др.).
(3) Комисиите се изграждат за районите на ТКЗС отпреди 1 януари 1957 г.
(4) Комисията се председателствува от члена на ръководството на ТКЗС или на селскостопанската организация - правоприемник (АПК, ПАК, НПК и др.).
(5) Председателят на комисията организира и контролира извършването на документните проверки по чл. 2, ал. 2 и 3, обстоятелствената проверка и съставянето на справката по чл. 2, ал 4, както и законосъобразното издаване на удостоверенията за трудов стаж.
Чл. 4. (1) Удостоверение за трудов стаж по чл. 76, буква "ж" от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите се издава и на кооператорите, включени в производствената бригада или в списъците на постоянно заетите на работа за съответната календарна година, когато:
1. лицето е работило и е било на разположение на ТКЗС общо не по-малко от осем месеца през годината;
2. лицето поради неосигурена работа не е участвувало с личен труд в стопанската дейност на ТКЗС, но е било на разположение на стопанството не по-малко от осем месеца през годината.
(2) При удостоверяване на трудов стаж въз основа на изплащателни ведомости на кооператори, работили не по-малко от осем месеца през календарната година в ТКЗС, справка за обстоятелствена проверка не се съставя. В удостоверението се вписват по календарни години длъжностите по щата на ТКЗС, изпълнявани от кооператорите, напр. касиер, деловодител, домакин, закупчик, шофьор, кантарджия и др. Когато кооператорът е работил през календарната година по-малко от осем месеца, удостоверение му се издава само ако е бил на разположение на ТКЗС общо не по-малко от осем месеца.
Чл. 5. (1) В удостоверенията за трудов стаж по чл. 76, буква "ж" от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите, задължително се отбелязват номерът и датата на протокола на общото събрание на ТКЗС, с който земеделският стопанин е приет за член на стопанството, както и документите, въз основа на които се удостоверява трудовият стаж (първичните писмени данни и номерът и датата на справката за извършената обстоятелствена проверка по чл. 2, ал. 4, ако е съставена такава справка).
(2) Удостоверението за трудов стаж по чл. 76, буква "ж" от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите се подписва от ръководителя и главния счетоводител на ТКЗС или на селскостопанската организация - правоприемник(АПК, ПАК, НПК и др.).
Чл. 6. От правата по чл. 76, буква "ж" от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите могат да се ползуват и заварените пенсионери по Закона за пенсиите, получаващи пенсия въз основа на трудов стаж, отпусната с начална дата 30 ноември 1979 г. включително, съгласно предходната разпоредба към правилника.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Разпоредбите на чл. 76, буква "ж" и 102а от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите, както и преходните разпоредби към същия правилник влизат в сила от 1 декември 1979 г. (Постановление № 51 на Министерския съвет от 1979 г. за уреждане на някои въпроси във връзка с увеличаване на заплатите, усъвършенствуване системата на ценообразуването и плана за 1980 и 1981 г. - ДВ, бр. 94 от 1979 г.).
§ 2. Пенсиите, които ще бъдат отпускани по Закона за пенсиите с начална дата 30 ноември 1979 г. включително, се определят, без да се взема пред вид трудовият стаж по чл. 76, буква "ж" от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите. В тези случаи трудовият стаж по чл. 76, буква "ж" от правилника допълнително се зачита и прибавя към първоначално признатия трудов стаж и се определя нов размер на пенсията за целия трудов стаж, считано от 1 декември 1979 г., ако искането с документа за този трудов стаж са представени в едногодишния срок по чл. 20, ал. 1 от същия правилник.
§ 3. За членове на ТКЗС по смисъла на чл. 76, буква "ж" от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите се считат и членовете от домакинството на член -кооператор на ТКЗС.
§ 4. Лицата, работили в ТКЗС и приети по-късно за членове на същото стопанство, се считат за кооператори от момента на действителното започване на работа в ТКЗС, ако това е отразено в книгите на стопанството.
§ 5. Признаването на по-благоприятна категория на труда се допуска само въз основа на писмени данни от архивата на стопанството за вида и характера на изпълняваната работа.
§ 6. Тази наредба се издава на основание чл. 56, ал. 2 от Закона за пенсиите във връзка с чл. 76, буква "ж" и 102а от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите.
Приложение към чл. 2, ал. 4
................, гр. (с) ...................... окръг
(ТКЗС, АПК, ПАК или друга селскостопанска организация-
правоприемник)
СПРАВКА № ....../....... г.
Днес, .......198 ......г., комисия в състав:
председател:....................................................... ., член от ръководството на ..........................гр. (с.) ................................ окръг. (ТКЗС или селскостопанска организация - правоприемник)
и членове: 1. ............................... член на изпълнителния комитет на общинския народен съвет (кмет) на гр. (с.) ............................................ окръг;
2. ......................................., бивш член на управителния(контролния) съвет на ТКЗС ....................... в гр. (с.) ............................... окръг;
3. .........................................., бивш член-кооператор на ТКЗС ............................ в гр. (с.) .................. окръг;
4. ..........................................., бивш член-кооператор на ТКЗС ........................................ в гр. (с.)................ окръг, извърши обстоятелствена проверка по молба вх. № ................. от...........198 ......г., подадена от .................. от ............... от гр. (с.) ......................................... окръг, ул...........№ .........., с която лицето иска да му се издаде удостоверение за трудов стаж по § 76, буква "ж" от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите за времето от ................. г. до ............ г., през което е било член на ТКЗС ................... в гр. (с.) ............, ...................... окръг.
Обстоятелствената проверка установи следното:
I. ................................................ е приет за член на ТКЗС ....................... в гр. (с.) .....................,............ окръг, с протокол № ........... от ..........г. на общото събрание на кооператорите и има качество на такъв до ................. г.
II. ................................. е член от домакинството на член-кооператора ......................................., приет за член на ТКЗС .................. в гр. (с.) ................. окръг, с протокол №....... от .......... г. на общото събрание на кооператорите и е бил член на същото до ............. г.
III. Същият е включен в състава на производствена бригада, в списъците на постоянно заетите на работа кооператори или в книгата за начислените трудодни и е отработил и бил на разположение на ТКЗС общо не по-малко от осем месеца през следните календарни години:
................................................................... ..
гр. (с.) ...............
....................... окръг.
Председател: .....................
1. .....................
Членове: 2. .....................
3. .....................
4. .....................