НАРЕДБА № 2 ЗА САНИТАРНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ОТНОСНО ТЮТЮНОПУШЕНЕТО
НАРЕДБА № 2 ЗА САНИТАРНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ОТНОСНО ТЮТЮНОПУШЕНЕТО
Обн. ДВ. бр.20 от 11 Март 1980г.
Отменено основание - ДВ, бр. 70 от 10.08.2004 г, в сила от 01.01.2005 г. Виж и Наредба за условията и реда, при които се допуска по изключение тютюнопушене в обособени зони на закритите обществени места и на закритите работни помещения - ДВ, бр. 110 от 17.12.2004 г., в сила от 01.01.2005 г.
Чл. 1. Тази наредба има за цел да осигури правото на охрана на гражданите срещу вредите, които могат да им бъдат причинени от пушачите, и е съставна част на идейно-възпитателните, социално-културните и административните мероприятия за формиране на социалистически начин на живот и за опазване на най-ценното национално богатство - здравето на народа.
Чл. 2. Ръководителите на министерствата, ведомствата, другите стопански и обществени органи и организации са длъжни:
1. да провеждат мерки за недопускане тютюнопушене в работните помещения;
2. да съдействат за развитие на масово движение против тютюнопушенето и за създаване на непримиримост към тютюнопушенето на обществени места;
3. да създават образцови обекти, в които не се пуши;
4. да издават заповеди по изпълнението на санитарните правила;
5. да разпоредят поставянето на съответните места надписи за забрана на пушенето.
Чл. 3. (1) Тютюнопушенето се забранява:
1. в учебните и учебно-възпитателните заведения;
2. в здравните заведения;
3. в културните учреждения (читалища, кина, театри, концертни зали, циркове), залите за спорт, за провеждане на конференции, в бюфетите, както и във фоайетата и коридорите към тях;
4. в общежитията;
5. в младежките заведения;
6. в столовете, закусвалните, бюфетите, павилионите, сладкарниците и хижите;
7. в административните учреждения;
8. в места и помещения, където се съхраняват хранителни продукти;
9. при манипулирането с токсични вещества;
10. в производствата, при които вредните фактори на работната среда, комбинирани с тютюнопушенето, създават особено високи рискове за заболяване съгласно приложението;
11. в работните помещения, където има непушачи, освен ако последните са дали писмено съгласие за това;
12. във всички помещения, където работят бременни жени и майки-кърмачки;
13. в ресторантите по време на обяд, с изключение на категория "лукс", "екстра" и някои заведения от първа категория, определени със заповед на Министерството на вътрешната търговия и услугите, съгласувана с Министерството на народното здраве;
14. в чакалните на железопътните станции, автобусните гари, летищата;
15. в автобусите, таксиметровите леки и товарни коли;
16. в самолетите от вътрешните линии;
17. във вагон-ресторантите, вагон-бюфетите, вагоните за майки с деца, в спалните и кушет-вагоните.
(2) В обектите по точки от 1 до 5 и от 7 до 9 на предходната алинея пушенето се допуска в специално устроени помещения за тази цел, разрешени от органите на хигиенно-епидемиологични инспекции, като се осигурява вентилация (10-кратен обмен на час).
(3) Органите на търговията, съгласувано с хигиенно-епидемиологичните инспекции:
1. определят на територията на населените места ресторанти, в които не се пуши;
2. осигуряват в ресторантите, в които се разрешава пушене, обща или специално изградена вентилация;
3. в ресторанти с повече от една зала определят зали, в които не се пуши, и осигуряват ефективната им изолация от останалите;
4. осигуряват вентилация за новостроящи и реконструиращи се ресторанти съгласно санитарните изисквания, указани в Санитарните правила за заведенията за обществено хранене (ДВ, бр. 50 от 1971 г.).
(4) Забранява се пушенето в българските самолети по външните линии с продължителност на полета до 2 часа. При по-дълги полети от 2 часа се определя един от салоните за непушачи, а в самолети с един салон 1/3 от местата в предната част се определят за непушачи (с трайно отбелязани знаци върху стените на самолета).
(5) Забранява се пушенето във влаковете с продължителност на пътуването до 2 часа. При по-дълги разстояния от 2 часа се определят вагони за пушачи, а в I класа - купета на пушачи, които не могат да бъдат повече от 1/3 от всичките купета, и се осигурява ефективна изолация от останалите купета.
(6) В стаите на хотелите с повече от едно легло пушенето се разрешава със съгласието на останалите обитатели.
Чл. 4. Забранява се продажбата на тютюневи изделия във всички степени учебни и здравни заведения, както и в търговски обекти, отстоящи до 200 м от тях, определени от органите на съответните хигиенно-епидемиологични инспекции, а също и на малолетни и непълнолетни деца.
Чл. 5. Забранява се пропагандирането и рекламирането на тютюневи изделия и тютюнопушенето под каквато и да е форма (по телевизията, радиото, кината, печата, афишите, рекламни табла, проспекти, светлинни и други реклами).
Чл. 6. Върху тютюневите изделия да се поставят четливи предупредителни надписи за опасността от тютюнопушенето, одобрени от Министерството на народното здраве.
Чл. 7. Общественият санитарен актив (обществени санитарни инспектори и др.) упражнява обществен контрол по изпълнението на тази наредба.
Чл. 8. Нарушителите на Наредбата за санитарните изисквания относно тютюнопушенето се наказват съгласно глава тринадесета от Закона за народното здраве.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава в изпълнение на Постановление на МС № 25 от 30 март 1976 г. за работата на държавните и стопанските органи и организации за изпълнение на задачите, произтичащи от Основните насоки на държавната и обществената дейност по трезвеността, приети от ЦК на БКП и Държавния съвет на НРБ, на основание чл. 20 и § 2 от заключителните разпоредби на Закона за народното здраве и отменя Санитарните правила за ограничаване пушенето в работните помещения и на работните места (ДВ, бр. 6 от 1969 г.).
§ 2. Наредбата влиза в сила от обнародването й в Държавен вестник, с изключение на изискванията за осигуряване на вентилация и ефективна изолация на съществуващите заведения по чл. 3, ал. 2, които влизат в сила от 1 януари 1981 г.
Приложение към чл. 3, ал. 1, т. 10
Списък на производствата, в които е особено вредно и опасно тютюнопушенето
1. Синтез и производство на винилхлорид, поливинилхлоридна смола и преработка и получаване на поливинилхлоридна пластмаса.
2. Във всички производства, в които има концентрации от бенцпирен и други полициклични ароматни въглеводороди, като асфалтови бази, леярни, катраненодестилационни цехове и др.
3. При синтез и полимеризация на етилена и етиленовия окис.
4. При работа с радиоактивни вещества - ураниеви мини, атомни електростанции и др.
5. При синтез и полимеризация на акрилнитрила.
6. При работа с трихлоретилен и с формалдехид.
7. При работа с азбест.
8. При работа с цианови съединения и с изоцианати.
9. При работа с акролеин, ацеталдехид, амоняк.
10. При работа с някои тежки метали - манган, кадмий, алуминий, кобалтов окис, хром, никел.
11. През време на работа с фосфороорганични пестициди.