Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 31 от 18.IV

НАРЕДБА № 6 ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПЕРИЛНИТЕ И МИЕЩИТЕ СРЕДСТВА

 

НАРЕДБА № 6 ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПЕРИЛНИТЕ И МИЕЩИТЕ СРЕДСТВА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ

Обн. ДВ. бр.31 от 18 Април 1980г., отм. ДВ. бр.83 от 15 Септември 1995г.

Отменена с § 2 на заключителната разпоредба на Наредба № 35 за хигиенните изисквания към битовите химични препарати - ДВ, бр. 83 от 15 септември 1995 г.


Раздел I.
КЛАСИФИКАЦИЯ

Чл. 1. (1) В зависимост от състава перилните и миещите средства биват на сапунена, синтетична и смесена (сапун и синтетични повърхностно активни вещества) база.

(2) Сапунът и сапунените препарати са предназначени за измиване и за изпиране на всички видове текстилни материали с изключение на тези от животински произход.

(3) Синтетичните перилни и миещи препарати според вида на съдържащите се в тях повърхностно активни вещества (IIАВ) биват:

1. на база анионни ПАВ - предназначени за изпиране на материи предимно от целулозен и синтетичен произход, както и за миещи средства(шампоани за коса и тяло);

2. на база катионни ПАВ - за препарати със специално предназначение(антистатици, дезинфектанти, импрегнатори и др.);

3. на база нейоногенни ПАВ - за изпиране на всички видове материи и за миещи средства;

4. на база амфотерни ПАВ - за шампоани;

5. смесени синтетични препарати - за изпиране на всички видове материи, за измиване на съдове за храна.

(4) Смесените препарати (сапуни и синтетични повърхностно активни вещества) се използуват предимно като перилни средства.


Раздел II.
ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ

Чл. 2. Перилните и миещите средства се произвеждат по разходни норми и стандартизационни документи, съгласувани с Министерството на народното здраве, и трябва да отговарят на следните условия:

1. да нямат дразнещо и вредно действие върху кожата при условията на тяхната употреба;

2. да не съдържат нетрайни съставки, които при съхранение на продукта подлежат на бърза развала или променят свойствата си и стават вредни за здравето;

3. да нямат неприятен мирис;

4. да отговарят на искванията на съответните български държавни стандарти.


Чл. 3. Перилните и миещите средства трябва да имат определена алкалност на 1% разтвор в зависимост от предназначението им, както следва:

1. за пране на материи от целулозен произход (памук, лен и др.) и от синтетични влакна (полиамидни, полиестерни, полиакрилни и др.) - до рН = 11;

2. за пране на материи от животински произход (вълна, коприна) и от изкуствени влакна (вискозни, медно-амонячни, ацетатни, полинозни) - до рН = 9;

3. за миещи средства - шампоани - до рН = 8, сапуни и сапунени препарати - до рН = 10.


Чл. 4. Перилните и миещите средства не трябва да съдържат над определените количества свободни алкалии, изчислени като натриева основа, както следва:

1. сапуни за пране (в зависимост от съдържанието на мастни киселини)- не повече от 0,06 до 0,2%;

2. перилни препарати - до 0,2%;

3. тоалетни сапуни (в зависимост от съдържанието на мастни киселини)- не повече от 0,04 до 0,06%;

4. шампоани - не се допускат свободни алкалии.


Чл. 5. Сапуните, сапунените и смесените препарати трябва да отговарят на следните изисквания:

1. съдържанието на мастни киселини в тоалетните сапуни трябва да бъде не по-малко от 75,5%, в сапуните за пране - не по-малко от 62%, в сапунените препарати - не по-малко от 20%, а в смесените препарати - не по-малко от 12%;

2. съдържанието на неосапунени мазнини и на неосапуняеми вещества трябва да бъде не по-малко от 2% спрямо мастните киселни с изключение на сапуни за пране с 62% мастни киселини, при които се допуска до 4%;

3. мазнините, използувани при производството на сапуни и сапунени препарати, не трябва да бъдат гранясали.


Чл. 6. (1) Допуска се да се използуват за активно действуващи компоненти следните основни групи ПАВ:

1. анионни - алкилсулфати, алкилсулфонати и алкилфосфати, арилсулфонати, алкиларилсулфонати, алкиларилсулфати и алкиларилфосфати и др.);

2. нейоногенни - окисиетилирани съединения (мастни киселини, алкохоли, феноли, амиди, амини), естери на алкилфеноли и на други циклични съединения;

3. амфотерни повърхностно акативни вещества.

(2) В състава на препарати със специално предназначение (антистатици, бактерицидни, импрегниращи и др.) се допуска използуването и на катионни ПАВ - кватернерни амониеви съединения, сулфониеви и фосфониеви съединения, соли на пиридиново-амониневи кватернерни съединения и др.

(3) Използуването на катионните ПАВ се допуска само след извършване на тяхната безвредност и с разрешение от Министерството на народното здраве за всеки един от тези препарати.

(4) Съдържанието на ПАВ трябва да бъде в перилни средства най-малко 14%, в хигиенни шампоани - най-малко 10%, в други шампоани - най-малко 6%.


Чл. 7. Перилните препарати могат да съдържат вещества със спомагателно действие за подсилване на перилния ефект: карбоксметилцелулоза, алкални соли (натриев карбонат, натриев бикарбонат, натриев и магнезиев силикат), кондензирани полимерни или безводни фосфати, неутрални минерални соли (натриев хлорид, натриев сулфат, магнезиев сулфат и др.), кислородоотделящи соли, оптични избелители, ензими и други безвредни съставки.


Чл. 8. За подобряване на миещия и козметичен ефект миещите средства могат да съдържат споматагелни вещества, като глицерин, етилов алкохол, билки, витамини, яйчен екстрат и други безвредни биологични екстракти, лимонена киселина, парфюмни композиции, разрешени за тази цел консерванти и багрила, както и други безвредни съставки.


Чл. 9. Не се допуска съдържание на тежки метали (живак, арсен, бисмут, олово) в миещите средства.


Чл. 10. (1) Всички перилни и миещи средства трябва да се продават в удобна за използуване опаковка, която да не променя състава им и да ги предпазва от овлажняване, загуба на летливи съставки и външно замърсяване.

(2) Върху всяка опаковка трябва да бъдат отпечатани упътване за начина на съхраняване и употреба, датата на производството, срокът на годност и номерът на стандартизационния документ. В упътванията за употреба на перилните препарати да се регламентират работната концентрация, температурата на перилната баня и начинът за изплакване.


Заключителни разпоредби

§ 1. Хигиенните изисквания са задължителни при изработването на проекти за стандартрзационни документи за перилни и миещи средства и при производствата им.


§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 20 от Закона за народното здраве и влиза в сила един месец след обнародването й в Държавен вестник.


Промени настройката на бисквитките