НАРЕДБА № 1 ЗА ОБЩЕСТВЕНОТО ОСИГУРЯВАНЕ ПРИ ТРУДОВА ЗЛОПОЛУКА НА УЧАСТНИЦИТЕ В ТРУДОВИ БРИГАДИ, В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО И В ХРАНИТЕЛНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ
НАРЕДБА № 1 ЗА ОБЩЕСТВЕНОТО ОСИГУРЯВАНЕ ПРИ ТРУДОВА ЗЛОПОЛУКА НА УЧАСТНИЦИТЕ В ТРУДОВИ БРИГАДИ, В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО И В ХРАНИТЕЛНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ
Обн. ДВ. бр.34 от 29 Април 1980г.
Отменено основание. Виж параграф единствен на заключителната разпоредба на Постановление № 30 на Министерския съвет от 20 май 1987 г. за усъвършенствуване организацията и създаване на условия за ефективно използуване на младежкия бригадирен труд, с която се отменя Постановление № 70 на Министерския съвет от 1976 г. - ДВ, бр. 43 от 5 юни 1987 г.
Чл. 1. Тази наредба се издава за определяне реда и начина на осигуряване (пенсиониране) на бригадирите при трудова злополука, съставяне на актове за трудова злополука, изплащане на паричните обезщетения за временна нетрудоспособност при трудова злополука, както и в определяне размера на осигурителните вноски в селското стопанство и в хранителната промишленост.
Чл. 2. (1) През времетраене на бригадите участниците в тях - студенти, средношколци, преподаватели, служители, работници и др., подлежат на задължително осигуряване за трудова злополука.
(2) За студентите и средношколците се прилага разпоредбата на § 58-а от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите, т.е. за трудови злополуки се считат всички злополуки и заболявания, настъпили през време на бригадата, както и проявилите се впоследствие трайни заболявания и увреждания в резултат на участието им в бригадата.
Чл. 3. (1) Актовете за трудови злополуки, претърпени от бригадири, се съставят по реда на чл. 159 от Кодекса на труда от ръководителите на стопанските организации, където работят бригадирите, в тридневен срок от деня на злополуката.
(2) При отказ да бъде съставен акт той се съставя от председателя на профкомитета, от неговия заместник или от работническия инспектор на труда.
(3) В случай, че акт за трудова злополука не бъде съставен в шестмесечен срок при поискване от пострадалия или неговите наследници, трудовата злополука може да бъде установена чрез установителен иск в срок до три години от деня на злополуката.
(4) По отношение на студентите и средношколците за заболяванията, които са приравнени към трудови злополуки, актове за трудова злополука не се съставят, а в болничните листове в графата за вписване на групата заболяване се вписва: "По § 58-а от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите".
Чл. 4. Паричните обезщетения за временна нетрудоспособност на бригадирите - студенти, средношколци и др., които не са осигурени като работници или служители, се изчисляват в размер 90 на сто от среднодневното трудово възнаграждение, полагащо се на един бригадир за времето от постъпването му в бригадата до деня на настъпването на нетрудоспособността, но не върху повече от 120 на сто от тарифната ставка за работата, която е изпълнявал бригадирът преди настъпването на временната нетрудоспособност, и върху не по-малко от нея. Те се изплащат от стопанските, организации, където бригадирите работят, за сметка на бюджета на Държавното обществено осигуряване.
Чл. 5. Паричните обезщетения за временна нетрудоспособност на бригадирите, които са осигурени като работници, служители и др., се изчисляват в размер 90 на сто от полученото трудово възнаграждение на постоянната им работа съобразно ал. 4 на чл. 150 от Кодекса на труда при спазване разпоредбите и на чл. 153 от Кодекса на труда и се изплащат от учрежденията, предприятията и организациите, в които бригадите са на постоянна работа.
Чл. 6. По отношение на изплатените парични обезщетения за временна нетрудоспособност на бригадирите - работници и служители, се прилагат разпоредбите на чл. 150-б от Кодекса на труда. Изплатените обезщетения се възстановяват на Държавното обществено осигуряване от стопанската организация, в която е положен бригадирският труд.
Чл. 7. (1) Селскостопанските организации и предприятията на хранителната промишленост начисляват върху изработеното трудово възнаграждение от бригадирите - студенти, средношколци, служители, работници и др., осигурителна вноска в размер две на сто съгласно чл. 13, ал. 2 от Постановление № 70 на Министерския съвет от 1976 г. за по-нататъшно усъвършенствуване организацията и ръководството на младежкото бригадирско движение (обн., ДВ, бр. 70 от 1976 г.), която внасят по бюджета на Държавното обществено осигуряване.
(2) За бригадирите - служители и работници, осигурителната вноска в размер две на сто се начислява от 1 януари 1980 г.
(3) Върху изработеното трудово възнаграждение от военнослужещите, които оказват помощ при прибирането и оползотворяването на селскостопанската продукция, вноската за Държавното обществено осигуряване в размер две на сто се внася в приход на републиканския бюджет, а не по бюджета на Държавното обществено осигуряване, тъй като те не подлежат на осигуряване по Кодекса на труда.
(4) На бригадирите-военнослужещи не се изплащат парични обезщетения за временна нетрудоспособност от Държавното обществено осигуряване. За тях се прилага чл. 87 от Закона за всеобщата военна служба.
Чл. 8. Пенсионирането на бригадирите поради настъпила инвалидност вследствие на трудова злополука се извършва съобразно чл. 16, 17 и 18 от Закона за пенсиите, а за военнослужещите - съгласно чл. 25 и 26 от същия закон.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. В точка 22, ал. 1 от Инструкция № Р-27 от 9.ХI.1973 г. на бившето Министерство на труда и социалните грижи за задоволяване потребностите от допълнителна работна сила в селското стопанство и строителството (обн., ДВ, бр. 31 от 1974 г.) се заличават думите"Селскостопанските и".
§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 1, ал. 1, т. 3 от Постановление № 35 на Министерския съвет от 1975 г. за заплащане труда на военнослужещите при оказване помощ на народното стопанство и чл. 13, ал. 2 от Постановление № 70 на Министерския съвет от 1976 г. за по-нататъшно усъвършенствуване организацията и ръководството на младежкото бригадирско движение (обн., ДВ, бр. 70 от 1976 г.).