НАРЕДБА № 2 ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА МЕРОПРИЯТИЯ СЪС СРЕДСТВА ОТ ТВОРЧЕСКИЯ ФОНД ПРИ КОМИТЕТА ЗА КУЛТУРА
НАРЕДБА № 2 ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА МЕРОПРИЯТИЯ СЪС СРЕДСТВА ОТ ТВОРЧЕСКИЯ ФОНД ПРИ КОМИТЕТА ЗА КУЛТУРА
Обн. ДВ. бр.40 от 23 Май 1980г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тази наредба се установяват редът и начинът за използуване на средствата на Творческия фонд при Комитета за култура за финансиране на мероприятия, съдействуващи за развитието на творческата дейност и осъществяването на политиката в областта на културата в Народна република България.
Чл. 2. Творческият фонд при Комитета за култура е създаден въз основа на чл. 2, ал. 1 от Закона за творческите фондове (ДВ, бр. 27 от 1973 г.).
Чл. 3. Фондът извършва своята дейност съгласно Закона за творческите фондове, разпоредбите на Правилника за Творческия фонд при Комитета за култура (ДВ, бр. 49 от 1973 г.) и на тази наредба.
Чл. 4. Средствата на фонда се набират от източници и в размери, определени с Наредба за разпределяне на източниците за средствата на творческите фондове (ДВ, бр. 34 от 1973 г.) и могат да се използуват изключително като стимулиращ фактор при осъществяването на крупни творчески задачи, представляващи неделимо цяло от партийната и държавната културна политика, като: реализиране на Програмата за всенародно естетическо възпитание и Програмата за всестранно и хармонично развитие на личността (и нейните подпрограми); всестранно сближение със Съветския съюз в областта на духовната сфера; подобряване на работата с младата художествено творческа интелигенция - насочване, подпомагане и стимулиране на младите талантливи творци за тяхното скоростно и пълнокръвно налагане в културния живот на страната; създаване на нови значими идейни и високохудожествени произведения на съвременна и историческа тема, подчинени на идеята за естетическото възпитание и изграждането на всестранно и хармонично развити личности; разработване на проблемите за обвързване на изкуството с образованието и науката; разработване на нови програми и проекти за бъдещето. Освен в посочените направления фондовите средства може да се използуват и за: създаване на творчески ателиета и лаборатории, развитие на експерименталната работа в Националното експериментално училище и изучаване на древните езици и култури, доставка на специална чуждестранна литература, популяризиране на най-добрите постижения в областта на художествената култура, характеризиращи основни нови тенденции на културната политика на страната, подпомагане и насочване на творци и колективи за провеждане на мероприятия, които имат уникален характер в развитието на културните процеси в нашата страна, както и за финансиране на мероприятия в страната и в чужбина, свързани с изпълнението на други цели и задачи, поставени пред Комитета за култура.
Раздел II.
ПЛАНИРАНЕ НА МЕРОПРИЯТИЯТА
Чл. 5. Използуването на фондовите средства се осъществява въз основа на одобрени от Председателството на Комитета за култура планове за мероприятията, които ще се финансират със средства от творческия фонд през даден период. Плановете са перспективни и оперативни.
Чл. 6. (1) Перспективните планове се съставят за пет години в два раздела:
1. дългосрочни мероприятия, чието осъществяване изисква по-продължително време, или постоянни мероприятия, които се провеждат всяка години или периодично - стипендии, конкурси, прегледи, фестивали, специални награди и др.;
2. краткосрочни мероприятия, като контракции, еднократни конкурси, прегледи, творческо подпомагане, творчески командировки и др.
(2) Перспективните планове се допълват всяка година с нови мероприятия съобразно конкретните задачи, които стоят за решаване пред културния фронт през съответния период.
Чл. 7. Текущите планове се съставят също в два раздела:
1. постоянни мероприятия, извлечени от перспективния план, за реализиране през съответната година;
2. краткосрочни мероприятия.
Чл. 8. (1) Плановете се съставят въз основа на концепция, предварително приета от Председателството на Комитета за култура и изготвена от ГД "Комплексни програми и планове" съобразно петгодишните и годишните планове на комплекса, различните програми и плановете за работата на Председателството на Комитета за култура. Концепцията представлява директива за използуване на средствата на творческия фонд.
(2) В съответствие със своевременно обявената концепция творческо-производствените обединения и другите звена на Комитета за култура разработват свои предложения за мероприятия и инициативи - предмет за финансиране с фондови средства.
(3) Предложенията се представят на зам.-председателите от ръководителите на обединенията, главните дирекции, дирекциите и институтите от системата на Националния комплекс "Художествено творчество, културна дейност и средства за масова информация". Предложения могат да правят и ръководствата на творческите съюзи, обществени организации, министерства и други ведомства, окръжните съвети за култура, отделни творци, граждани и др.
Чл. 9. Предложенията се изготвят ясно, точно, конкретно и трябва да са добре мотивирани и придружени с план-сметка за необходимите суми за финансирането им, както и с данни за очаквания ефект от осъществяването на съответните мероприятия - икономически, финансов и особено социален. В предложенията се посочват и съответните дати, срокове и др., начинът за организиране и отговорниците за провеждането на предлаганите мероприятия.
Чл. 10 (1) Зам.-председателите организират и ръководят приемането, проверката и преценката за целесъобразността на постъпилите предложения от ресора им и след преценката на очакваната от тях ефективност ги изпращат в творческия фонд най-късно до 15 октомври на годината, предхождаща осъществяването на мероприятията.
(2) За осигуряване на по-голяма ефективност, оперативност и непрекъсваемост при планирането на мероприятията, както и за по-целесъобразно използуване на средствата на фонда към всеки зам.-председател на Комитета за култура може да се създаде постоянна комисия от специалисти в отделните направления за обработване на предложенията. Тези комисии ще бъдат запознавани периодично с нормативната уредба на фонда и ще получават необходимата методическа помощ от директора на творческия фонд.
Чл. 11. Получените във фонда предложения се проучват и след съгласуване с финансовите органи на Комитета за култура се систематизират, подреждат по значимост и сумират по видове мероприятия и заедно с мотивирана записка от директора на фонда се внасят за разглеждане в Председателството на Комитета за култура най-късно до 30 ноември на годината, предхождаща провеждането на мероприятията.
Чл. 12. След съответната преценка за значението на очакваните резултати в комплексен мащаб от осъществяването на внесените предложения Председателството на Комитета за култура решава кои мероприятия да се включат в плана за финансиране от фонда през следващата година.
Чл. 13. (1) Въз основа на решението на Председателството творческият фонд съставя окончателен план за мероприятията, които ще се финансират през следващата календарна година, изготвя годишната приходно-разходна сметка и я представя за одобрение на председателя на Комитета за култура и на министъра на финансите.
(2) При съставяне на годишната приходно-разходна сметка за осъществяване на срочни, непредвидени по плана мероприятия се резервират до 15 на сто от годишните постъпления на разпореждане на председателя на Комитета за култура. Окончателният процент се определя от Председателството на Комитета за култура при обсъждане и приемане на годишните планове с мероприятията за финансиране с фондови средства.
(3) След като председателят на Комитета за култура и министърът на финансите одобрят годишната приходно-разходна сметка, творческият фонд обявява утвърдените за финансиране мероприятия и уведомява определените от Председателството на Комитета за култура звена, които ще организират провеждането им.
Раздел III.
ФИНАНСИРАНЕ НА МЕРОПРИЯТИЯТА
Чл. 14. Организацията и провеждането на мероприятията се осъществяват от предприятията, учрежденията, институтите или други звена, определени от Председателството на Комитета за култура, в съответствие с решението му за утвърждаване на мероприятията по годишния план за финансиране на фонда.
Чл. 15. Необходимите средства съобразно одобрения план за финансирането се отпускат от Творческия фонд при Комитета за култура на съответните предприятия, учреждения, институти или други звена на комитета, творчески съюзи и др., които ще организират и провеждат утвърдените мероприятия. Сумите се превеждат по искане на организаторите в размери, осигуряващи покриването на разходите по осъществяване на мероприятията за период до един календарен месец. За мероприятия, чието осъществяване изисква по-малко средства, може да се отпускат суми за посрещане на разходите, необходими за три месеца или за цялостното им финансиране.
Чл. 16. Най-късно до 15 дни след приключване на мероприятието, а за мероприятията, изискващи по-дълъг период от време - до 15 декември на съответната година, звеното, което е било натоварено с провеждането му, съставя подробна сметка за извършените разходи, евентуално реализираните приходи и отпуснатите от творческия фонд суми за финансиране. Въз основа на получената във фонда сметка-отчет за приходите и разходите по мероприятието и след проверка за верността й се извършва окончателно разплащане. Неизползуваните по предназначение суми, отпуснати от творческия фонд, се възстановяват по сметката му в Българската народна банка в срок до 5 дни. В случаите, при които фондът е изплатил най-малко средства, разликата до фактическите размери на разходите, но не повече от одобрените суми по плана за финансиране на дадените мероприятия се превеждат допълнително на съответните звена.
Чл. 17. За правомерното и целесъобразно изразходване на делегираните средства отговарят ръководителят и главният счетоводител на съответното звено от системата на Комитета за култура или други организации, натоварени с провеждането на съответните мероприятия.
Чл. 18. Награди и поощрения в размер над 3000 лв., предвидени за присъждане при някои от планираните мероприятия или при осъществяването на срочни, непредвидени по плана мероприятия, се дават по решение на бюрото на Комитета за култура. Решението се взема въз основа на мотивирано предложение от ръководителя, отговарящ за провеждането на съответното мероприятие.
Чл. 19. (1) Допълнителни средства (помощи или заеми) на творчески фондове при съюзите за провеждане на специални мероприятия по искане на съответните творчески съюзи могат да се отпускат по решение на бюрото на Комитета за култура. Тези средства не могат да превишават наличните суми, определяни всяка година в размер до 25 на сто от годишните постъпления в Творческия фонд при Комитета за култура.
(2) Исканията за отпускане на допълнителни средства на творческите фондове при съюзите се правят в писмена форма. В тях се посочват точно и ясно специалните мероприятия, които ще се проведат, мотивите за искане на допълнителни средства, техният размер и форма - безвъзмездна помощ или заем с определяне на срочността му. Исканията, подписани от председателя на съответния творчески съюз, се изплащат в Творческия фонд при Комитета за култура.
(3) След съобразяване с възможностите за отпускане на сумите постъпилите във фонда искания заедно с мнение и предложение от директора на фонда се изпращат за обсъждане в Председателството на Комитета за култура, което внася своето предложение за разглеждане по спешност в бюрото на Комитета за култура.
(4) Решенията на бюрото на Комитета за култура се съобщават на съответните творчески съюзи във възможно най-краткия срок. При положително решение определената сума се превежда своевременно на разположение на съответния творчески фонд.
(5) отпуснатите заемообразни суми се възстановяват по сметката на Творческия фонд при Комитета за култура в сроковете, определени в решенията на бюрото на Комитета за култура.
Раздел IV.
ОТЧИТАНЕ НА ЕФЕКТИВНОСТТА
Чл. 20. Заедно със сметката-отчет по чл. 16 ръководителят на звеното, което е било натоварено с провеждането на съответното мероприятие, представя и подробен писмен отчет за реализирания социален и икономически резултат от осъществяването на мероприятието. В този отчет се посочват данни за реализираните резултати както и звеното, така и в комплексен мащаб.
Чл. 21. Получените във фонда отчети се анализират и обобщават, след което се съставя цялостен отчет за ефекта от изразходваните през даден период фондови средства. Данните за ефективността от използуването на творческия фонд се отчитат заедно с годишните отчети и баланси на фонда пред Председателството на Комитета за култура.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 13, ал. 2 от Правилника за Творческия фонд при Комитета за култура и отменя Наредба № 1 за финансиране на мероприятия със средства от Творческия фонд при Комитета за култура (ДВ, бр. 47 от 1974 г.).