Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 59 от 29.VII

НАРЕДБА № 2 ЗА ТЕРИТОРИАЛНОТО РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА ОБЕКТИТЕ ПО КАПИТАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО

 

НАРЕДБА № 2 ЗА ТЕРИТОРИАЛНОТО РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА ОБЕКТИТЕ ПО КАПИТАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО

ПРИЕТА ОТ ДЪРЖАВНИЯ КОМИТЕТ ПО ПЛАНИРАНЕ, КОМИТЕТА ПО АРХИТЕКТУРА И БЛАГОУСТРОЙСТВО И КОМИТЕТА ПО ТРУДА И РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

Обн. ДВ. бр.59 от 29 Юли 1980г., отм. ДВ. бр.3 от 12 Януари 1988г.

Раздел .
Общи положения

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда реда и начина за определяне териториалното разположение на обектите по капиталното строителство с производствено и непроизводствено предназначение (модернизация, реконструкция, разширение, ново строителство и преместване на нова площадка), чието местонахождение не се определя от Министерския съвет.

(2) Наредбата не се прилага за мелиоративните обекти и за обектите с производствено и непроизводствено предназначение със сметна стойност до 150 хил. лв.


Чл. 2. (1) Териториалното разположение на обектите се определя въз основа на генералната схема и програмата за териториалното разположение на производителните сили в страната, Единния териториално-устройствен план на Народна република България, нормативите и единните режими за устройство на територията и разпоредбите за определяне икономическата ефективност на капиталните вложения.

(2) Под "териториално разположение на обектите" по смисъла на тази наредба се разбира определянето на населеното място или селищната система, където те ще се изградят.


Раздел .
Ред за определяне месторазположението на обектите по капиталното строителство

Чл. 3. (1) Предложенията за определяне териториалното разположение на обектите се обосновават с много вариантни предварителни проучвания.

(2) Основен критерий за определяне териториалното разположение на обектите е икономическата, социалната и екологичната ефективност от гледна точка на народното стопанство.


Чл. 4. (1) Инвеститорът, преди да възложи извършването на предварителни проучвания, предлага на Държавния комитет за планиране - Главното управление за териториално разположение на производителните сили, да му посочи населените места или селищните системи, подходящи за изграждането на съответните обекти. В предложението той представя следните ориентировъчни данни:

1. за обектите с производствено предназначение:

а) мощност (капацитет);

б) брой на заетите лица, в това число жени;

в) срок за започване и завършване на строителството;

г) обем на необходимите за производствената дейност материали и суровини и на готовата продукция в натурално изражение;

д) вероятни пунктове за доставка на суровини, материали и за реализация на готовата продукция;

е) потребност от вода, електроенергия, пара и др.;

ж) възможни производствени връзки с изградени производствени единици;

з) възможности за изграждане и използуване на единна производствена, техническа и социална инфраструктура;

и) влияние на околната среда;

к) други съображения;

2. за обектите с непроизводствено предназначение:

а) мощност (капацитет, обем, площ);

б) брой на заетите лица, в това число жени;

в) район на обслужване;

г) срок за започване и завършване на строителството;

д) възможности за комбинирано изграждане с други обекти с непроизводствено предназначение;

е) други фактори и съображения, обуславящи месторазположението на обектите.

(2) Инвеститорът може да предложи на Държавния комитет за планиране - Главното управление за териториално разположение на производителните сили, населените места или селищните системи, които смята, че са подходящи за изграждане на съответния обект.


Чл. 5. Въз основа на представените ориентировъчни данни, мненията на окръжните народни съвети и окръжните държавни инспекции по труда Държавният комитет за планиране - Главното управление за териториално разположение на производителните сили, в двуседмичен срок посочва писмено на инвеститора няколко населени места или селищни системи за изграждането на обекта.


Чл. 6. (1) Инвеститорът възлага извършването на предварителни проучвания за строителството на обекта на площадки в населени места или селищни системи, посочени му от Държавния комитет за планиране - Главното управление за териториално разположение на производителните сили.

(2) Въз основа на резултатите от предварителните проучвания Държавният комитет за планиране - Главното управление за териториално разположение на производителните сили, определя териториалното разположение на обекта.


Чл. 7. В следващите фази за проучване и проектиране може по изключение да се измени определеното териториално разположение на обекта при спазване на реда, определен с тази наредба.


Чл. 8. Организирането на нови производствени дейности на републиканската, местната и кооперативната промишленост се съгласува с Държавния комитет за планиране - Главното управление за териториално разположение на производителните сили,, а когато това довежда до нови контингенти трудови ресурси - и с Комитета по труда и работната заплата.


Чл. 9. Банките не откриват финансирането на обектите, чието териториално разположение не е определено в съответствие изискванията на Правилника за капиталното строителство и с тази наредба.


Чл. 10. Точното разполагане на обектите в определените територии се извършва в съответствие със Закона за териториално и селищно устройство и на основата на териториално-устройствените, градоустройствените, застроителните и регулационните планове.


Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание § 1, ал. 1, т. 2 от заключителните разпоредби на Постановление N 26 на Министерския съвет от 1980 г. за усъвършенствуване на инвестиционния процес и влиза в сила от деня на обнародването й.


§ 2. Указания по прилагането на наредбата дава Държавния комитет за планиране - Главното управление за териториално разположение на производителните сили, съгласуване с Комитета по архитектура и благоустройство и Комитета по труда и работната заплата.


Промени настройката на бисквитките