Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 62 от 8.VIII

НАРЕДБА № 9 ЗА РЕДА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ УПОТРЕБАТА НА АЛКОХОЛ ИЛИ ДРУГО СИЛНО УПОЙВАЩО ВЕЩЕСТВО ОТ ВОДАЧИ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

 

НАРЕДБА № 9 ЗА РЕДА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ УПОТРЕБАТА НА АЛКОХОЛ ИЛИ ДРУГО СИЛНО УПОЙВАЩО ВЕЩЕСТВО ОТ ВОДАЧИ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА И МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО

Обн. ДВ. бр.62 от 8 Август 1980г., изм. ДВ. бр.22 от 19 Март 1982г., изм. ДВ. бр.69 от 2 Септември 1983г., отм. ДВ. бр.63 от 17 Юли 2001г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 30 от 27 юни 2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства - ДВ, бр. 63 от 17 юли 2001 г.


Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1982 г.) (1) Употребата на алкохол или друго силно упойващо вещество от водачи на моторни превозни средства се установява с технически средства или свидетелски показания.

(2) Техническите средства, с които се извършва проверката на водачите на моторни превозни средства за употреба на алкохол, се одобряват със заповед на министъра на вътрешните работи, министъра на народното здраве, министъра на транспорта и министъра на правосъдието и се използуват съгласно указанията на производителя.

(3) Въз основа на свидетелски показания актовете за употреба на алкохол или друго силно упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства се съставят, когато нарушенията са извършени в отсъствие на контролни органи и срокът по чл. 2, ал. 3 е изтекъл.


Чл. 1а. (Нов - ДВ, бр. 22 от 1982г., изм., бр. 69 от 1983 г.) Когато водачът не е съгласен с показанията на техническото средство, по негово искане употребата на алкохол или друго силно упойващо вещество и степента на отражението му върху годността на водача да управлява моторно превозно средство се установяват с медицинско изследване.


Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1982 г.) (1) В съставения акт за констатиране употребата на алкохол или друго силно упойващо вещество актосъставителят вписва и часа на извършване на проверката, начина на проверката, показанията на техническото средство или на свидетелите, състоянието на водача, обясненията му за вида и количеството на употребения алкохол или друго силно упойващо вещество и за времето на употребата му. Препис от акта се връчва на водача срещу подпис.

(2) В случаите по чл. 1а заедно със съставянето на акта за нарушението контролният орган попълва и талон за медицинско изследване(приложение № 1) в 3 екземпляра - първият екземпляр за водача, вторият се прилага към акта, третият остава към кочана.

(3) В случаите по чл. 1а контролният орган връчва на водача срещу подпис талон за медицинско изследване, като вписва здравното заведение, в което следва да се яви, и крайния сок за явяването му - до 45 минути, когато нарушението е извършено на територията на населеното място, в което се намира здравното заведение, и до 120 минути - в останалите случаи. Крайният срок за явяване на водача на медицинско изследване се определя от контролния орган в зависимост от отдалечеността на здравното заведение и възможността за използуване на обществен или друг превоз за отиване до него. Ако намери за необходимо, контролният орган може да придружи водача в здравното заведение.

(4) (Нова - ДВ, бр. 69 от 1983 г.) Когато с техническо средство е констатирана концентрация на алкохол над 1 на хиляда, контролният орган на основание чл. 44а, ал. 3 от Закона за движението по пътищата отвежда водача в здравно заведение на медицинско освидетелствуване и вземане на проба кръв.


Чл. 3. При неявяване на медицинско изследване употребата на алкохол се установява въз основа на показанията на техническото средство и другите доказателства, а употребата на силно упойващо вещество - въз основа на първичните данни и другите доказателства.


Чл. 4. Медицинското свидетелствуване и вземането на проби от кръв за изследване се извършват по всяко време на денонощието от дежурните лекари в окръжните, районните, градските, транспортните, работническите болници и РНПИСМП "Н.И.Пирогов".


Чл. 5. Лекарят е длъжен да се увери в самоличността на изследвания чрез неговия личен паспорт или друг документ за самоличност.


Чл. 6. (1) При освидетелствуването лекарят описва поведението, състоянието на съзнанието, ориентацията, паметта, речта и общото психично, неврологично и телесно състояние на лицето, данни за наличните му за заболявания (диабет, епилепсия) и др. и за приетите от него лекарства през последните 24 часа.

(2) Резултатът от освидетелствуването се вписва в протокол за медицинска експертиза (приложение № 2).


Чл. 7. (1) След медицинското освидетелствуване се взема кръв за химическо изследване освен когато здравословното състояние на водача не позволява това. В тези случай медицинската експертиза се извършва въз основа на освидетелствуването.

(2) При изследване за употреба на алкохол се взема по 10 мл. кръв, а за друго силно упойващо вещество - 40 мл кръв.


Чл. 8. (1) Пробата от кръв се взема след дезинфекция на мястото на убождането с 1 на хиляда воден разтвор от сублимат.

(2) Дезинфекция не се извършва с разтвори, съдържащи летливи редуцирани вещества, като: спирт, йод, йод-бензин, ацетон, етер, хлороформ и др.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1982 г.) (1) Пробите от кръв се поставят в химически чисти шишенца. Шишенцата предварително се измиват с вода и сапун и се изплакват неколкократно с вода, след което в тях се поставя по 1 куб.см 1% воден разтвор от натриев флуорид за всеки 10 куб.см от обема им и се изушават. Изсушените шишенца се запушват с каучукови запушалки, които се облепват с лейкопласт и се съхраняват в това състояние до използуването им.

(2) Шишенцата за кръв се напълват догоре, без да остава слой въздух, и се затварят с гумени с гумени запушалки, които се облепват с лейкопласт се парафират.

(3) На етикета на шишенцето за кръв четливо се надписват собственото, бащиното и фамилното име на изследваното лице и датата и часът на вземането на пробата.


Чл. 10. Пробите от кръв се съхраняват от момента на завземането изпращането им при температура, не по-висока от 4 градуси С.


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1982 г.) (1) Пробите от кръв заедно с талона и формуляра на протокола за медицинска експертиза се изпращат като експресна препоръчана пратка в специализираните химически лаборатории към дирекциите "Народно здраве и социални грижи" при окръжните народни съвети, София, Пловдив, Варна и Плевен не по-късно от едно денонощие от вземането им.

(2) Специализираните химически лаборатории към дирекциите "Народно здраве и социални грижи" при окръжните народни съвети обслужват следните окръзи:

1. София - София-град, Софийски, Пернишки, Кюстендилски, Благоевградски;

2. Пловдив - Пловдивски, Пазарджишки, Смолянски, Хасковски, Кърджалийски, Старозагорски, Сливенски, Ямболски и Бургаски;

3. Варна - Варненски, Толбухински, Силистренски, Разградски, Търговишки, Шуменски, Великотърновски и Русенски;

4. Плевен - Плевенски, Видински, Михайловградски, Врачански, Ловешки и Габровски.

(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 1983 г.) В случаите по чл. 2, ал. 4 взетите проби кръв се предават на контролния орган, съпровождащ водача. Химическият анализ на пробите кръв се извършва в химическите лаборатории към поделенията на Министерството на вътрешните работи, както и в специализираните лаборатории по чл. 11, ал 1 в рамките на работното им време.


Чл. 12. При явяването на водача на медицинско изследване в амбулаторния журнал се вписват и датата и часът на явяване, номерът и датата на талона, часът на вземане на пробите кръв, а след изпращането на пробите в химическата лаборатория - и датата на изпращането.


Чл. 13. (1) Химическото изследване на пробите от кръв се извършва в самостоятелни лабораторни помещения, където не се провеждат други изследвания, които могат да компрометират резултата.

(2) След химическото изследване на пробите от кръв се съхраняват в химическите лаборатории 3 месеца при температура + 4 градуса С.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, БР. 22 от 1982 г.) (1) Изследването на пробите се извършва по газхроматографския метод. По изключение то може да бъде извършено по метода на Видмарк.

(2) Анализите се извършват най-малко двукратно, като резултатите в отчетната крайна концентрация не трябва да се различават с повече от 0,2 на хиляда. Когато крайният резултат, отчетен по метода на Видмарк, е под 0,30 на хиляда, окончателното заключение се съставя, след като изследването бъде повторено по газхраматографския метод. При необходимост изследването може да бъде извършено и от друга специализирана химическа лаборатория.


Чл. 15. (Изм. - ДВ, БР. 22 от 1982 г.) (1) Химическото изследване на пробите от кръв и изчисленията на резултатите се извършват под ръководството на химик. Резултатите от изследването се отразяват задължително в протокола за химическа експертиза (приложение № 3) независимо от големината на тяхната стойност.


Чл. 16. Резултатите от химическото изследване на пробите от кръв се вписват в лабораторната книга (учетна форма № 48 на Министерството на народното здраве), като се отбелязват:

1. датата и часът на получаване на пробите;

2. броят и видът на пробите;

3. начинът на затваряне и опаковане;

4. количеството и видът на съдържанието;

5. надписът на етикета;

6. кой и откъде изпраща пробите;

7. датата и часът на химическото изследване;

8. резултатът от химическото изследване и методиката, по която е проведено.


Чл. 17. (1) Окончателното заключение, дали дадено лице е употребило алкохол или друго силно упойващо вещество, както и концентрацията му в кръвта и отражението му върху годността да се управлява моторно превозно средство, се изготвя от съдебен лекар-медик в тридневен срок от получаването на резултатите от химическото изследване и придружаващите го документи. То се основава на данните, съдържащи се в медицинското освидетелствуване и химическата експертиза.

(2) Заключението по предходната алинея с протоколите от медицинското освидетелствуване и химическата експертиза се изпраща в тридневен срок на поделението на МВР, посочено в талона за медицинско изследване. В съпроводителното писмо се посочва и размерът на разноските за медицинското изследване, ако е установена употреба на алкохол или друго силно упойващо вещество.

(3) (Нова - ДВ, бр. 22 от 1982 г.) В тридневен срок от получаване на медицинското заключение административно наказателният орган или изследваното лице могат да поискат повторно извършване на химически анализ и съставяне на заключение.

(4) (Нова - ДВ, бр. 69 от 1983 г.) Когато резултатът от химическия анализ покаже концентрация на алкохол в изследваната проба кръв над 1,2 на хиляда, не се съставя заключение от съдебен лекар-медик. Резултатът от химическия анализ и съпроводителното писмо се предават на контролния орган, донесъл пробите, или се изпращат незабавно на посоченото в талона поделение на МВР.


Чл. 18. (1) Не може да участвува в освидетелствуването, във вземането на проби от кръв, в химическото изследване за алкохол или друго силно упойващо вещество и в изготвянето на медицинското заключение, който:

1. е съпруг или близък роднина на изследвания;

2. се намира в служебна или друга зависимост от изследвания;

2. е вписан като свидетел в акта за констатиране на нарушението;

4. поради други обстоятелства може да се счита предубеден.

(2) При наличие на основание по предходната алинея длъжностното лице е длъжно да си направи отвод. Искане за отвод може да се направи и от изследвания или от друго лице.

(3) При отвод на единствения дежурен лекар освидетелствуването и вземането на проби от кръв се извършват от друг лекар, намиращ се на разположение, което се отразява в протокола за медицинската експертиза.


Чл. 19. За невярно освидетелствуване и за невярно заключение виновният носи отговорност съгласно Наказателния кодекс.


ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Установяването на концентрация на алкохол в кръвта до 0,20 на хиляда не е доказателство за обусловено от употреба на алкохол наличие на етилов алкохол в кръвта. Посочената концентрация се отнася за времето на вземане на кръвната проба и при условие, че са спазени утвърдените изисквания за съхранение и транспортиране на материалите за изследване.


§ 2. Одобряват се техническите средства за предварителна проверка за употреба на алкохол "РА-73", "РА-79", "Алконал", "Китагава алколизер ДПА-2", "Алкотест 7010 Дрегер" и "Алкотест 7010 Дрегер" (приложение № 4).


§ 3. Министерството на вътрешните работи осигурява отпечатването и снабдяването на контролните органи с образци на "Талон за изпращане на медицинско изследване" (приложение № 2).


§ 4. Министерството на народното здраве осигурява отпечатването и снабдяването на окръжните, районните, градските, работническите, транспортните болници, РНПИСМП "Н.И.Пирогов" и химическите лаборатории при котедрите по съдебна медицина с образци на "Протокол за медицинска експертиза за употреба на алкохол или друго силно упойващо вещество" и "Протокол за химическа експертиза за определяне концентрацията на алкохол или друго силно упойващо вещество в кръв " (приложение № 2 и 3).


§ 5. (1) При доказана употреба на алкохол или друго силно упойващо вещество изследваното лице заплаща стойността на извършената експертиза(приложение № 5).

(2) Размерът на разноските по предходната алинея се посочва в издаваното наказателно постановление.


§ 6. За "други силно упойващи вещества" по смисъла на тази наредба се считат видовете вещества, изброени в списъка на видове силно упойващи вещества (приложение № 6).


§ 7. Тази наредба се издава на основание чл. 44, ал. 8 от Закона за движението по пътищата и отмяна Указания № 2527 от 28.VII.1959 г.на МНЗСГ за начина за освидетелствуване на лица, за които има съмнение, че са консумирали алкохол.


Приложение № 1 към чл. 2 , ал. 2 и § 3


Талон за изпращане на медицинско изследване Подписаният ...................... на длъжност ..............., при окръжно (районно) управление на МВР в гр. ...................., извърших проверка за употреба на алкохол, друго силно упойващо вещество (ненужното се зачертава) на лицето .............................................. от гр.(с.) ...................... живущо в гр.(с.) ......................... ул. ................ № ....... , личен паспорт серия ....... № ......... , издаден ..............., ЕГН .................. , водач на ............. , рег. № ................. Извършената предварителна качествена проба с ............... показва положителен резултат. Протоколът за медицинската експертиза и протоколът за химическата експертиза да се изпратят на окръжното (районно) управление на МВР в гр.......................................................................

(дата) часа ................... мин. ...........................................

(място на извършване на проверката)

Подпис: ........................... Подписаният ............................ , от гр. (с) .............. удостоверявам, че препис от този талон ми бе връчен в .............. часа......... мин. на .......... 19 .... г. Уведомен съм, че мога да се явя в болничното заведение до ............... от връчването на този талон.

Водач на МПС: ...............


Приложение № 2 към чл. 6, ал. 2 и § 4


Протокол от медицинска експертиза за употреба на алкохол

или друго силно упойващо вещество

А. Медицинско освидетелствуване Подписаният д-р ............................ лекар към ............ , днес................ в ....... часа взех кръв от .......................

. (име, презиме .................., живущ в гр. (с.).................., адрес .......... фамилно име) личен паспорт серия ..... , № ...... , ЕГН ............ Предварителната констатация за употреба на алкохол или друго силно упойващо вещество е извършена на ............. в ..... часа в ...........

(дата) (място) I. А л к о х о л 1. Предварителна проба за алкохола 1. "РА-73" 2. "Алкоанал" 3. "РА-79" 4. "Китагава алколизер ДПА-2". 5. "Алкотест 7010 Дрегер" 6. "Алкотест 7310 Дрегер" 2. Обяснения на лицето за употреба на алкохол 1. Отрича 2. Употребил 3. Вид на алкохолната напитка 1. ................................................................. 4. Количество 1................................................................... 2. Час ............................................................. 5. Време на консумацията 1. Дата ............................................................ 6. Субективни оплаквания 1. Не съобщава 2. Какви ........................................................... 7. Хабитус 1. Нормостеничен 2. Астеничен 3. Пикничен 8. Мирис на алкохол 1. Да 2. Не 9. Тегло, кг (прибл.) 1. ................................................................. 10. Походка 1. Сигурна 2. Несигурна 11. Обръщане кръгом 1. Сигурно 2. Несигурно 12 Ромберг 1. Отрицателен 2. Положителен 13. Нистагъм 1. Има 2. Няма 3. Времетраене 14. Сух, рефлекси 1. Нормални 2. Усилени 3. Намалени 4. Липсват 15. Волева чувствителност 1. Запазена 2. Липсва 3. Усилена 16. Поведение 1.Адекватен 2. Възбуден 3. Агресивен 4. Бъбрив 5. Мълчалив 6. Сънлив 7. Безкритичен 17. Говор 1. Ясен, разбираем 2. Неясен 3. Неразбираем 4. Фъфлещ 18. Чувствува ли се повлиян от алкохол 1. Не 2. Слабо повлиян 3. Средно 4. Силно 19. Употребени лекарства в последните 24 часа 1. Не 2. Да: а) какво............................................................ б) количество....................................................... в) повод............................................................ г) с лек. предписание............................................... д) без лекарско предписание......................................... 20. Заболявания 1. Не 2. Диабет 3. Болести на обмяната 4. Чернодробни заболявания 5. Епилепсия 6. Прекарани черепно-мозъчни травми или заболявания 7. Други............................................................ 21. Предварително лекарско мнение за степента на алкохолното опиване 1. Липсва 2. Субклинична фаза 3. Лека степен 4. Средна степен 5. Тежка степен II. С и л н о у п о й в а щ и в е щ е с т в а 1. Обяснения на лицето за употребата 1. Отрича 2. Употребил 3. Вид на разтворителя: а) ................................................................. б) колко часа е работил............................................. в) субект. оплаквания............................................... 2. Силно упойващо вещество 1. Вид.............................................................. 2. Количество....................................................... 3. Дата и час....................................................... 4. Повод............................................................ 5. Заболяване....................................................... 6. С лек. предписание............................................... 7. Без лек. предписание............................................. 8. Предупреден ли е да не управлява МПС: а) да б) не Освидетелствуван: Лекар:

Резултати от химическото изследване За алкохол - СХЕ № ............./...........г. 1. Кръв............................................................. 2. За силно упойващо вещество - СХЕ № ........./.....г. а) вид.............................................................. б) количество: кръв:................................................

Б. Медицинско заключение Подписаният д-р ..................................................... съдебен лекар при .................................................., днес............................., като взех пред вид данните от медицинското освидетелствуване и резултатите от химическата експертиза, давам следното заключение: ........................................................................ . ........................................................................ .

Подпис:.......................... .


Приложение № 3 към чл. 15 и § 4


Протокол за химическа експертиза за определяне концентрацията

на алкохол или друго силно упойващо вещество в кръв № .................... 19... г. Днес, ....... 19...г. ...... ч.,подписаният ..................................., химик в специализираната химическа лаборатория при ..............................................., гр. ............, извърших химическо изследване за алкохол (друго силно упойващо вещество) на проби кръв, взети от лицето................................................................. от гр. ..................................., ул. ...........................№ ................................ Пробите за химическо изследване се изпращат от ................... с писмо№ ........./.........(талон......). Получено в съдебно-химическата лаборатория: колетна пратка (донесено на ръка), на ......... 19...г. Опаковка на пробите: отговаря (не отговаря) на изискванията на Наредба № 9 за реда за установяване употребата на алкохол или друго силно упойващо вещество от водачи на моторни превозни средства (ДВ, бр. 62 от 1980 г.). Мирис на пробите: специфичен за кръв (с мирис на разложена органична материя). Материалът е изследван: 1. За етилов алкохол по: метода на Видмарк, газхроматографски метод. 2. За силно упойващо вещество: ........................................................................ .

Заключение В изпратените за проби кръв, взети от лицето .........................................., се доказва (не се доказва) етилов алкохол (присъствие на летливи редуциращи вещества, изразени като етилов алкохол) в количество:............... % в кръвта. В изследваните проби кръв, взети от същото лице, се доказва (не се доказва) наличие на силно упойващо вещество: ......................................................................... ..............................

Извършил изследването:


Приложение № 4 към § 2


ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА ЗА ПРОВЕРКА ЗА УПОТРЕБА

НА АЛКОХОЛ Прибор "Регистратор на алкохол" тип "РА-73" Приборът "РА-73" е предназначен да определя съдържанието на алкохол в кръвта, по-високо от 0,3%, посредством измерване на количеството на алкохол в издишвания въздух. Той се състои от две основни части: корпус с измерителна система и сонда. Всяка проверка се извършва по определена последователност, която е задължителна за правилното измерване. Въздухът се вдухва в сондата, при което трябва за кратко време да светне червена сигнална лампа, установена на лицевата част на корпуса. Това е указание, че в сондата е влязло необходимото количество въздух. Показанията се отчитат със стрелка по скала, която има зелен и червен сектор. Отклоняването на стрелката в червения сектор означава наличие на алкохолни пари в издишвания въздух. Приборът е производство на Завод за ядрени прибори - гр. Плевен. Индикаторна тръбичка "Алконал" Индикаторните тръбички "Алконал" са предназначени за откриване и определяне на алкохолни пари в издишван въздух. Представляват стъклени тръбички с диаметър около 10 мм и дължина около 80 мм с два изтеглени и запоени края. Пълнежът им се състои от: един реактивен слой за алкохолни пари, оцветен в жълто; един слой за индикиране на водни пари, оцветен зелено; два ограничаващи индиферентни слоя. След отрязване на двата края на тръбичката изпробваното лице продухва издишван въздух по посока на стрелката от първия (алкохолен) слой към втория (за алкохолни пари) слой докато вторият слой (за водни пари) със зеленият цвят се оцвети в червено. Тази промяна на цвета е указание, че през тръбичката е преминал определен обмен (около 1 л) издишван въздух. Ако в този 1 л издишан въздух се съдържат алкохолни пари, те предизвикват промяна на цвета на първия (алкохолен) слой от жълт в синьозелен и доказват, че лицето, което се проверява, е употребило алкохол. Индикаторните тръбички се произвеждат от фабрика "Красная звезда" - с.Владая, София. Прибор за регистриране на алкохол тип "РА-79" Регистраторът на алкохол тип "РА-79" е предназначен за откриване на алкохолни пари над 0,2 на хиляда в издишван от човека въздух. Той е оформен в пластмасова кутия, в която са поместени плочка с електронни елементи и батерия. Върху кутията отвън е монтирана газова камера. Всяка проверка се извършва по задължителен ред, определен в инструкция на завода-производител"ЗЯП-Плевен. Въздухът се вдухва в газовата камера чрез индивидуален мундщук. Показанията на прибора се отчитат от червена светлина, която светва при наличие на алкохолни пари в издишвания въздух. Прибор за регистриране на алкохол тип "Китагава алколизер ДПА-2" Приборът "Китагава алколизер ДПА-2" е преносим анализатор на издишван въздух (производство на фирмата "Комио Рикагару Когио К.К." - Япония). Работи на принципа на инфрачервеното поглъщане. След издишване на определено количество въздух, което се установява с индикаторна лампа, измереното алкохолно съдържание се появява със светещи цифри на екран. То може и да се отпечатва на хартия, заедно с датата, като е предвидено място за номера на пробата и името на проверяваното лице. Приборът притежава обхват на измерване 0,02-4,00 на хиляда алкохол в кръвта. Грешката на измерването не надминава + - 5 на сто от измерената стойност. Прибор за регистриране на алкохол тип "Алкотест 7010 Дрегер" Приборът "Алкотест 7010 Дрегер" (производство на ФРГ) позволява директно определяне на концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерване концентрацията му в издишан въздух. Построен е на принципа на измерване поглъщането на етиловия алкохол в инфрачервената област (3,4 микрометри). Притежава цифрова индексация на алкохол в кръвта в промили (на хиляда) и устройство за отпечатване на получения резултат. Грешката на измерването не надминава + - 5 на сто от измерената стойност. Прибор за регистриране на алкохол тип "Алкотест 7310 Дрегер" Приборът "Алкотест 7310 Дрегер" (производство на ФРГ) е предназначен за директно определяне на алкохол в кръвта чрез измерване концентрацията му в издишан въздух. Построен е на принципа на променяне електропроводимостта на чувствителен полупроводников елемент в зависимост от съдържанието на алкохол в издишания въздух. Притежава цифрова индексация. Грешката на измерването не надминава + - 10 на сто от измерената стойност.


Приложение № 5 към § 5, ал. 1


Стойности на анализите за определяне на алкохол в кръв

за една проба 1. Метод на Видмарк - 8 лв. 2. Газхроматографски метод - 10 лв.


Приложение № 6 към § 6


Списък на видове силно упойващи вещества Силно упойващи вещества по смисъла на тази наредба са следните групи вещества: 1. Общи наркотици - етер, хлороформ, хлоретил, тиопентал-натрий и др. 2. Сънотворни - производни на барбитуровата киселина, хлоралхидрат, бромиди и др. 3. Противогърчови средства - барбитурови производни и др. 4. Лекарствени средства за лечение на Паркинсоновата болест. 5. Наркотични аналгетици - опиеви алкалоиди, полусинтетични производни на морфина и др. 6. Психотропни лекарствени средства: а) невролептици - фенотиазини, бутирофенони и др.; б) транквилизатори - мепробамат, диазепан и др.; в) антидепресанти - инхибитори на МАО, производни на аминодабензинила; г) психостимуланти и др. - амфетамин и др.; д) халюциногенни - мескалин, псилоцибин, ЛСД-25, хероин и др. 7. Органични разтворители - ацетон, етър, бензин, халогенсъдържащи въглеводороди (хлороформ, тетрахлорметан, дихлоретан и др.).


Промени настройката на бисквитките