НАРЕДБА № 2 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА БОРБАТА СРЕЩУ ВАРОАТОЗАТА ПО ПЧЕЛИТЕ
НАРЕДБА № 2 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА БОРБАТА СРЕЩУ ВАРОАТОЗАТА ПО ПЧЕЛИТЕ
Обн. ДВ. бр.82 от 21 Октомври 1980г., отм. ДВ. бр.42 от 5 Май 1999г.
Отменено основание. Виж § 2 от заключителните разпоредби на Закона за ветеринарномедицинската дейност, с който се отменя Закона за ветеринарното дело - ДВ, бр. 42 от 5 май 1999 г., в сила от 7 юни 1999 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба определя:
1. основните ветеринарно-санитарни, лечебно-профилактични зоохигиенни и организационно-стопански мерки срещу вароатозата по пчелите.
2. задълженията на отделни ведомства, обществени организации и собствениците на пчелни семейства в борбата срещу това заболяване.
Чл. 2. С мероприятията в тази наредба се цели:
1. да се преодолее бедственото положение на пчеларството по отношение вароатозата;
2. да се ограничи и намали разпространението на вароатозата по пчелите до стопански незначима, недаваща отражение върху производството на пчелни продукти и развитието на пчеларството, със задача нейното ликвидиране.
Чл. 3. Научно-производственото обединение "Ветеринарно дело" при Националния аграрно-промишлен съюз определя научнообосновани ефективни методи за профилактика и борба срещу вароатозата, както и средствата, начините и времето за прилагането им.
Чл. 4. Вароатозата на задължително обявяване. Обявяването и съобщаването за прекратяването й се извършват със заповед на председателя на народния съвет (окръжен, общински) въз основа на протокол, съставен от окръжната епизоотична комисия по болести на пчелите, която определя селищата, стопанствата и пчелините, в които трябва да се налагат и проведат предвидените в тази наредба мерки.
Чл. 5. Според характера и размерите на разпространението на вароатозата мерките могат да бъдат задължителни за цялата страна или за част от територията й - отделни окръзи, селищни системи, селища и пчелини.
Чл. 6. Профилактичните и оздравителните мероприятия за ограничаване и ликвидиране на вароатозата се провеждат системно по годишни и перспективни планове.
Чл. 7. Лечебно-профилактичните, карантинните, зоохигиенните и организационно-стопанските мероприятия са задължителни за всички централни ведомства, учреждения, обществени организации, народни съвети и за всички собственици на пчелни семейства.
Чл. 8. Научнопроизводственото обединение "Ветеринарно дело" при Националния аграрно-промишлен съюз разпространява и внедрява ветеринарната просвета и култура, издава задължителни указания и упътвания за профилактика и борба срещу вароатозата.
Раздел II.
ОРГАНИЗАЦИЯ И РЪКОВОДСТВО НА БОРБАТА С ВАРОАТОЗАТА
Чл. 9. Профилактичните и оздравителните мероприятия за ограничаване и ликвидиране на вароатозата в страната се разработват, ръководят и контролират от Националния аграрно-промишлен съюз - НПО "Ветеринарно дело". Като съвещателен орган към НПО "Ветеринарно дело" се изгражда национален щаб за борба срещу вароатозата, в състава на който влизат представители на различни ведомства. При провеждането на задължителните мероприятия по профилактиката и лечението на вароатозата участвуват и Централният съвет по пчеларство, Обединеното пчеларско предприятие "Нектаркооп" към Централния кооперативен съюз, опитната станция по пчеларство - София, и други заинтересувани ведомства и организации.
Чл. 10. На територията на окръзите борбата срещу вароатозата се ръководи и контролира от окръжните народни съвети със съвещателен орган окръжния щаб срещу вароатозата. Задължителните профилактични и оздравителни мероприятия се организират и отчитат от окръжния ветеринарномедицински център и окръжния съвет по пчеларство.
Чл. 11. Задължителните мерки по профилактиката и борбата срещу вароатозата в селищните системи и селищата се ръководят и контролират от определен със заповед на председателя на окръжния народен съвет ветеринарен специалист (ветеринарен лекар или техник) от съответната ветеринарна служба.
Чл. 12. В пчелините на Обединеното пчеларско предприятие "Нектаркооп" към ЦКС, на аграрно-промишлените комплекси и други организации мероприятията по профилактиката и борбата срещу вароатозата се организират, ръководят, контролират и отчитат от съответните ведомствени ветеринарни специалисти. Задължителните профилактични и лечебни обработки на пчелните семейства от личния сектор се осъществяват от изградените към всяко пчеларско дружество оперативни групи от пчелари-активисти и собствениците под ръководството и контрола на отговарящия за селищната система или селището ветеринарен специалист.
Чл. 13. Външнотърговското предприятие "Булгаркооп" при Централния кооперативен съюз ежегодно предоставя от фонд"Валутен" необходимите на НПО "Ветеринарно дело" средства за внос на лекарствени препарати за профилактика и лечение на вароатозата и другите заболявания на пчелите и пчелното пило.
Чл. 14. Координацията на научните звена за профилактика и лечение на вароатозата към НПО "Ветеринарно дело", Българската академия на науките и Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина - Стара Загора, се извършва от Централния научноизследователски ветеринарно-медицински институт - София. Те проучват биологията на акара, закономерностите при протичането на вароатозата, разработват и предлагат на НПО "Ветеринарно дело" научно обосновани методи, начини, схеми и средства за профилактика и лечение на опаразитените пчелни семейства. Националният аграрно-промишлен съюз осигурява необходимите средства и база за съвременна научно-изследователска дейност на НПО "Ветеринарно дело" - Централния научноизследователски ветеринарно-медицински институт, и на другите научни колективи и звена срещу договаряне.
Чл. 15. Нови средства и схеми за лечение на вароатозата се регистрират и разрешават само от НПО "Ветеринарно дело", а се изпитват от научните звена към него или други научни институти и организации след възлагане.
Раздел III.
МЕРКИ ЗА ПРОФИЛАКТИКА И БОРБА СРЕЩУ ВАРОАТОЗАТА
Чл. 16. Окръжните ветеринарно-медицински центрове със съдействието на окръжните съвети по пчеларство и окръжните народни съвети организират пълната паспортизация на пчелините в окръга.
Чл. 17. Притежателите на пчелни семейства са длъжни да спазват следните зоохигиенни, зоотехнически и ветеринарно-санитарни норми при отглеждането на пчелните семейства:
1. да не допускат преексплоатация на пчелните семейства чрез даване за преработка на големи количества захарен сироп, особено преди зазимяването;
2. да не допускат прекомерно изкуствено рояване и поддържане на слаби пчелни семейства;
3. да предотвратяват естественото рояване и унищожават всички роеве с неизвестен произход в крайграничните райони;
4. да полагат системни грижи за пчелните семейства съобразно годишните сезони.
5. да поддържат добро хигиенно и ветеринарно-санитарно състояние на пчелините и на спомагателните постройки към тях.
Чл. 18. Пчелни майки, пакети пчели и пчелни семейства се внасят само с писмено разрешение от Националния аграрно-промишлен съюз - НПО "Ветеринарно дело" съгласно Наредбата за гранична ветеринарна дейност.
Чл. 19. Огнищата на вароатозата задължително се обявяват по реда за обявяване на заразни и паразитни болести при селскостопанските животни.
Чл. 20. Не се допуска придвижване на пчелни семейства, на които не са извършени задължителните сезонни обработки срещу вароатоза.
Чл. 21. За преместване на пчелни семейства при закупуване, вътрешно-стопанско разместване и придвижване на подвижно пчеларство е необходимо разрешение от съответния ветеринарно-медицински орган.
Чл. 22. Подвижно пчеларствуване се извършва на базата на предварително разработени от окръжния съвет по пчеларство, съгласувани с окръжния ветеринарно-медицински център и утвърдени от окръжния аграрно-промишлен съюз маршрутни планове съобразно епизоотичната обстановка, разпределението на пчелната паша и нуждите от пчелоопрашване на селскостопанските култури в окръга.
Чл. 23. Задължително повсеместно и едновременно лечение на пчелните семейства се провежда организирано съобразно климатичните особености на района по утвърдени от НПО"Ветеринарно дело" схеми и средства.
Чл. 24. За нови начини и средства за лекуване на пчелните семейства от вароатоза НПО "Ветеринарно дело" издава допълнителни заповеди и указания.
Раздел IV.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ МЕРОПРИЯТИЯ
Чл. 25. Научно-производственото обединение "Ветеринарно дело" ежегодно обявява препаратите за водене на борбата срещу вароатозата и начините за прилагането им.
Чл. 26. Научно-производственото обединение"Ветеринарно дело" съвместно с Централния съвет по пчеларство при Централния кооперативен съюз ежегодно уточнява нуждите на пчеларството от препарати за борба срещу вароатозата и своевременно ги планира в Държавното стопанско обединение"Фармахим" при Министерството на химическата промишленост.
Чл. 27. Държавното стопанско обединение "Фармахим" организира навременното производство и доставка на заявените от НПО "Ветеринарно дело" препарати за лечение на вароатозата.
Чл. 28. Националният аграрно-промишлен съюз - НПО"Ветеринарно дело", Централният съвет по пчеларство при ЦКС и Обединеното пчеларско предприятие "Нектаркооп" към ЦКС разпространяват, пропагандират и внедряват ветеринарно-здравна просвета и постиженията на научно-техническия прогрес в борбата срещу вароатозата.
Чл. 29. Централният кооперативен съюз - ОПП"Нектаркооп" организира бързото внедряване и производство на приетите от комисията по инвентара към Централния съвет по пчеларство при ЦКС нов инвентар и средства, улесняващи и увеличаващи ефективността на борбата срещу вароатозата.
Чл. 30. Централният съвет по пчеларство при ЦКС активизира и осигурява участието на пчеларите в провеждането на задължителните лечебни и профилактични мероприятия в борбата срещу вароатозата.
Чл. 31. Окръжните народни съвети чрез окръжните ветеринарно-медицински центрове и окръжните съвети по пчеларство разработват и контролират изпълнението на мероприятията срещу вароатозата. На базата на указанията на Националния аграрно-промишлен съюз - НПО "Ветеринарно дело", те разработват план-програми за провеждане лечението на пчелните семейства срещу вароатоза; оказват методично ръководство и помощ на ветеринарните специалисти в селищните системи и селищата, отговарящи за здравеопазването на пчелните семейства и провеждането на мерките срещу вароатозата; ежегодно уточняват нуждите на окръга от препарати срещу вароатозата и другите заболявания по пчелите и пчелното пило и своевременно ги заявяват пред висшестоящите организации по снабдяването с лекарствени средства; отчитат загубите от вароатозата и икономическия ефект от проведените мероприятия.
Чл. 32. Ветеринарните специалисти от селищните системи и селищата, отговарящи за здравеопазването на пчелните семейства, съвместно с ръководствата на пчеларските дружества определят и ръководят оперативните групи за повсеместно и едновременно лечение на пчелните семейства срещу вароатозата на територията, обслужвана от тях.
Чл. 33. Ръководителите на пчеларските предприятия и собствениците на пчелни семейства задължително спазват и провеждат в определените срокове профилактичните и лечебните мероприятия срещу вароатозата съгласно указанията на НПО"Ветеринарно дело".
Чл. 34. Ръководствата на майкопроизводствените пчелни стопанства организират и провеждат задължителни ежемесечни обработки на изходните (майчини и бащини) пчелни семейства срещу вароатоза. Изпращаните от тях пчелни майки и пчели-придружвачки трябва да нямат акари.
Чл. 35. Пчелни продукти (мед, восък, прополис, прашец и др.) се предават на изкупвателните организации със заверен ветеринарно-санитарен паспорт с отразено здравословно състояние на пчелина, от който произхождат, и проведени лечебни обработки срещу вароатоза.
Раздел V.
АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 36. Контролът по изпълнението на наредбата и издаваните въз основа на нея заповед, указания и др. се упражнява от НПО "Ветеринарно дело" при Националния аграрно-промишлен съюз.
Чл. 37. За неспазване на наредбата виновните лица се наказват съгласно чл. 32 от Закона за ветеринарното дело с глоба до 200 лв. Ако нарушението е извършено повторно или от ветеринарен орган, наказанието е глоба до 400 лв.
Чл. 38. Нарушенията се установяват с актове, съставени от ветеринарните органи. Въз основа на тях председателят на Националния аграрно-промишлен съюз или упълномощени от него длъжностни лица издават наказателни постановления съгласно Закона за административните нарушения и наказания.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Наредбата се издава на основание чл. 35 от Закона за ветеринарното дело.