Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 83 от 24.X

НАРЕДБА № 1 ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ КОНТРОЛА НАД АВТОМОБИЛИТЕ И ВОДАЧИТЕ ИМ НА КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИЯ ПУНКТ НА АВТОСТОПАНСТВАТА

 

НАРЕДБА № 1 ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ КОНТРОЛА НАД АВТОМОБИЛИТЕ И ВОДАЧИТЕ ИМ НА КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИЯ ПУНКТ НА АВТОСТОПАНСТВАТА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА

Обн. ДВ. бр.83 от 24 Октомври 1980г.

Отменено основание. Виж § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата, с който се отменя Закона за движението по пътищата от 1973 г. - ДВ, бр. 20 от 5 март 1999 г., в сила от 1 септември 1999 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда реда за излизане на автомобилите на път след получаване на транспортна задача и за приемането им след завръщане от път на контролно-пропускателния пункт (КПП) на автостопанствата.

(2) Наредбата се прилага за всички ведомства, които експлоатират моторни превозни средства, без тези на МВР и войсковите поделения.


Чл. 2. За правилното протичане на цялостната дейност по пускането и прибирането от път на автомобилите на входа на автостопанството се изгражда КПП.


Чл. 3. Контролно-пропускателният пункт следва да отговаря на следните изисквания:

1. да бъде изграден като сграда с помещения за организатори на експлоатацията, механици, водачи, както и със сервизни и помощни помещения; за автобази и гаражни площадки с брой на автомобилите от 10 до 50 КПП може да бъде с по-малко помещения;

2. да има в непосредствена близост канал, естакада или подемник за прегледи на автомобилите по искане на водача, по избор на механика или на друг контролен орган;

3. да има необходимите инструменти и прибори съгласно приложението.


Чл. 4. (1) Основни длъжностни лица и изпълнители, които носят отговорност за техническата изправност на автомобилите, излизащи на път, и за редовността на документите по транспортния процес на КПП, са механикът, организаторът на експлоатацията и водачът.

(2) В автобази до 20 автомобила задълженията на механика и организатора на експлоатацията могат да бъдат възложени със заповед на ръководителя на предприятието на едно лице.


Раздел II.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА И ВОДАЧИТЕ ПРИ ИЗЛИЗАНЕ НА АВТОМОБИЛИТЕ НА ПЪТ

Чл. 5. Водачът, след като извърши предвидените операции по ежедневното обслужване, докарва автомобила на КПП.


Чл. 6. Организаторът на експлоатацията след проверка на документите за правоуправление на водача му предава предварително подготвен пътен лист с вписана транспортна задача, попълва часа и минутите на излизане и при необходимост го инструктира за особености по транспортния процес.


Чл. 7. Водачът вписва в пътния лист количеството налично гориво, показанията на километропоказателя и с подписа си удостоверява техническата изправност на поверения му автомобил.


Чл. 8. (1) Механикът проверява данните, вписани в пътния лист, и потвърждава с подпис верността им. При несъответствие в данните той нанася необходимите поправки и ги заверява с подписа си. Ако механикът констатира умишлено вписани неверни данни, налага глоба или съставя акт (когато има такова право), а в други случаи той предлага да бъде наложено съответно наказание.

(2) По своя преценка и избор механикът може да провери техническото състояние на отделни системи, агрегати, механизми и възли на автомобила. Ако установи явни неизправности по него, за чието наличие водачът не е заявил предварително, механикът налага глоба или съставя акт (когато има предоставено такова право), а в други случаи той предлага да бъде наложено съответно наказание.


Чл. 9. (1) Ако при всекидневното обслужване водачът открие неизправности, чието отстраняване не е в неговите задължения и компетентност, той уведомява механика на КПП. Механикът проверява заявените неизправности по автомобила и взема решение за отстраняването им от водача или от сервиза.

(2) Механикът има право да оспори наличието на заявени от водача неизправности и да разпореди на водача да излезе с автомобила на работа. В този случай с подписа си в пътния лист той поема отговорността за техническата изправност на автомобила.


Раздел III.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА И ВОДАЧИТЕ СЛЕД ЗАВРЪЩАНЕ НА АВТОМОБИЛИТЕ ОТ ПЪТ

Чл. 10. Водачът след завръщане от път е длъжен:

1. да докара автомобила на КПП зареден с гориво и с оформен пътен лист;

2. да заяви пред механика и да отрази в книгата за заявки на КПП неизправности, аварии, произшествия и др., възникнали по време на път, а също да изложи свои съмнения и констатации по изправността на отделните системи, агрегати, механизми и възли на автомобила.


Чл. 11. Механикът на КПП е длъжен да провери:

1. бележките на контролните органи в пътния лист;

2. бележките на водача в пътния лист за престои на автомобила по време на работа поради технически неизправности, както и за техния характер;

3. съответствието между показанията на километропоказателя и вписаните данни в пътния лист;

4. съответствието между наличното гориво в резервоара и вписаните данни в пътния лист;

5. документите за правоуправление на водача;

6. външния вид на автомобила за евентуални щети от пътно-транспортно или друго произшествие;

7. часа на прибиране на автомобила в автостопанството;

8. заявените от водача неизправности по автомобила.


Чл. 12. Механикът по своя преценка и избор може да провери техническото състояние на автомобила, чийто водач не е заявил технически неизправности по него след завръщане от работа.


Чл. 13. (1) Механикът в зависимост от заявката за неизправностите, извършената от него проверка на техническото състояние и пробега на автомобила определя технологичния маршрут за поддържане на автомобила: гресиране, миене и почистване, диагностика, техническо обслужване - 1, техническо обслужване - 2, текущ ремонт или за гаражната площадка.

(2) Механикът може да разпореди на водача да отстрани сам неизправности по автомобила, ако това е негово задължение.

(3) Механикът може да определи и комбиниран маршрут на автомобила.


Чл. 14. След като механикът приключи проверката и уточни технологичния маршрут на автомобила, водачът предава превозните документи на организатора на експлоатацията, който проверява данните в превозните документи, като при необходимост нанася поправки и ги заверява с подписа си.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата във връзка с чл. 39 от същия закон.


Приложение към чл. 3, т. 3


Списък на принадлежностите, инструментите и документацията, необходими за работата на механика



Принадлежности, инструменти Мярка
по и документация  
ред    
1 2 3
1. Комплект ключове гаечни 1 компл.
2. Комплект ключове лули 1"
3. Комплект ключове глухи 1"
4. Клещи комбинирани 1 брой
5. Отверка голяма 1"
6. Отверка малка 1"
7. Чук 0,5 кг с дълга дръжка 1"
8. Манометър за проверяване налягането  
  в гумите 1"
9. Подвижна лампа 1"
10. Шкаф за инструменти 1"
11. Дневник за повредите,  
  констатирани от водачите 1"
12. Книга за резултатите от  
  проверките на дежурния механик 1"
13. Кочан номерирани заявки за наряд 1"
14. Книга за издадените заявки на наряд 1"
15. Кочан с актове за констатирани повреди 1"
     


Промени настройката на бисквитките