Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 66 от 25.VIII

НАРЕДБА № 3 ЗА ДЪРЖАВНО ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРОМИШЛЕНАТА ПРОДУКЦИЯ

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ДЪРЖАВНО ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРОМИШЛЕНАТА ПРОДУКЦИЯ

Обн. ДВ. бр.66 от 25 Август 1987г., отм. ДВ. бр.21 от 15 Март 1991г.

Отменено основание - виж § 1, т. 24 от Постановление № 39 на Министерския съвет от 6 март 1991 г. за отменяне и изменение на нормативни актове на Министерския съвет - ДВ, бр. 21 от 15 март 1991 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат критериите, условията и редът за държавно оценяване на промишлената продукция и механизмът за стимулиране на производителите на продукцията, оценена с държавен знак за качество.


Чл. 2. Държавното оценяване на промишлената продукция има за цел на основата на икономическата и научно-техническата политика на страната с икономически средства и морални стимули да въздействува на самоуправляващите се стопански организации-стокопроизводители за производство на конкурентноспособна и висококачествена продукция за външния и вътрешния пазар.


Чл. 3. (1) На държавно оценяване подлежи продукцията, обект на държавно приемане, и друга важна за народното стопанство и за износа продукция, след като е произвеждана и реализирана в продължение най-малко на 6 месеца.

(2) На държавно оценяване по реда на тази наредба не подлежат:

1. природните суровини, които се използуват без или с незначителна обработка след добиването им;

2. произведения на изкуството, бижутерийни изделия, продукция на художествените занаяти и дребни стоки, за производството на които не се изисква стандартизационен документ;

3. резервни части за продукция, снета от производство;

4. лекарствени средства и препарати;

5. промишлена продукция, която се произвежда:

а) само за нуждите на отбраната на страната;

б) за износ по документация на клиента или с негови материали;

в) като тип "Бутик";

г) еднократно или в малки количества;

д) като нестандартизирано оборудване.


Раздел II.
КРИТЕРИИ, УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ДЪРЖАВНО ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРОМИШЛЕНАТА ПРОДУКЦИЯ

Чл. 4. (1) При държавното оценяване на промишлената продукция се дава държавен знак за качество в две степени:

1. държавен знак "Особено високо качество" - на промишлената продукция, която отговаря на следните критерии:

а) конкурентноспособна е на международния пазар и се реализира с възвръщаемост на база себестойност над 100 на сто;

б) техническото равнище и качеството й надвишават тези на произвежданата от водещите страни и фирми аналогична продукция;

2. държавен знак "Високо качество" - на промишлена продукция, която отговаря на следните критерии:

а) реализира се на международния пазар с възвръщаемост на база себестойност, не по-ниска от 100 на сто, а в отделни случаи при съгласие на Министерството на търговията - с възвръщаемост на база себестойност, не по-ниска от 80 на сто;

б) при реализация на вътрешния пазар продукцията да има постигнат ръст на рентабилност спрямо отчетния период от предходната година. Условие за оценяване на продукцията, реализирана на вътрешния пазар, е да не съществува дефицит на пазара;

в) техническото равнище и качеството й да съответствуват на продукцията на основните ни конкуренти на международния пазар.

(2) Условие за получаване на държавен знак за качество в двете степени е продукцията да се произвежда по прогресивни технологии и при съвременна организация на производството и контрола, гарантиращи стабилност на качеството.

(3) Когато продукцията се произвежда съгласно стандартизационните документи по качество в няколко степени, държавен знак се дава само на най-високата степен.

(4) Параметричен ред от изделия с еднакво предназначение, които се произвеждат по един стандартизационен документ и по един и същ технологичен процес, може да се оценяват общо.

(5) По-високите стойности на показателите за техническо равнище и качество на продукцията, въз основа на които тя е оценена с държавен знак за качество, се включват в стандартизационните документи.

(6) Държавно оценяване на продукцията се извършва ежегодно въз основа на постигнатите през предходната година икономически резултати от реализацията и техническото равнище и качеството съгласно ал. 1.


Чл. 5. Самоуправляващите се стопански организации, произвели и реализирали продукция, отговаряща на изискванията и критериите на тази наредба внасят в Комитета по качеството предложение-обяснителна записка за държавно оценяване. Предложението се придружава със:

1. справка за икономическите показатели (приложение № 2);

2. карта за техническо равнище на продукцията (по образец, утвърден от Комитета по качеството);

3. предложение за изменение на стандартизационните документи, по които се произвежда продукцията, съгласно чл. 4, ал. 5.


Чл. 6. (1) Държавното оценяване на промишлената продукция се извършва от държавен експертен съвет. Съставът на съвета се определя със заповед на председателя на Комитета по качеството.

(2) Въз основа на заключението на държавния експертен съвет председателят на Комитета по качеството взема решение по предложението за оценяване на продукцията с държавен знак за качество.


Чл. 7. (1) Комитетът по качеството уведомява писмено самоуправляващите се стопански организации-производители и съответните окръжни народни съвети за резултатите от държавното оценяване на продукцията.

(2) За продукцията, оценена с държавен знак за качество, се издава свидетелство (приложения № 1а и 1б).


Чл. 8. (1) В течение на годината, за която е даден държавен знак за качество, самоуправляващите се стопански организации-производители имат право да маркират продукцията съгласно БДС 5545-87 - Държавно оценяване на промишлената продукция. Държавен знак за качеството. Форма и размери, ред и условия за маркиране. Продукция, предназначена за износ, може да се маркира с държавен знак за качество само с разрешение на Министерството на търговията.

(2) Държавният знак за качество се отнема със заповед на председателя на Комитета по качеството, когато:

1. контролните органи на Комитета по качеството, на Министерството на търговията или други специализирани контролни органи установят, че е нарушен някой от критериите или условията, въз основа на които е даден знакът;

2. има съществени или повтарящи се основателни рекламации за качеството или продукцията е дефицитна на вътрешния пазар;

3. при държавното приемане са констатирани нарушения на установените изисквания по качеството или продукцията системно не се приема от първо представяне.

(3) При отнемане на държавния знак за качество Комитетът по качеството уведомява самоуправляващите се стопански организации-производители, Комитета по цените и съответните окръжни народни съвети.

(4) Продукция, на която е отнет държавният знак за качество, може да бъде представена отново за оценяване не по-рано от 3 месеца от датата на отнемането му.


Раздел III.
ИКОНОМИЧЕСКО СТИМУЛИРАНЕ

Чл. 9. (1) За производство на промишлена продукция, оценена с държавен знак "Особено високо качество", самоуправляващите се стопански организации се стимулират с отчисления до 10 на сто, а за продукция, оценена с държавен знак "Високо качество" - до 5 на сто върху определената цена на едро или договорената цена на едро на продукцията в рамките на нейната пределна цена.

Отчисленията се правят върху количеството оценена продукция, реализирано през периода, в който действува знакът.

(2) С решението за даване на държавен знак за качество Комитетът по качеството определя и конкретния размер на отчисленията по ал. 1 в зависимост от постигнатите икономически резултати, техническото равнище и качеството на продукцията.

(3) Отчисленията за стимулиране се извършват от дохода на самоуправляващите се стопански организации-производители преди облагането им с данъци.

(4) Отчисленията за стимулиране по ал. 3 не се включват по схемата на самоуправляващите се стопански организации-производители и се разпределят пряко, както следва:

1. 50 на сто за фонд "Развитие и техническо усъвършенствуване";

2. до 40 на сто за пряко материално стимулиране на участвуващите в производството на съответния вид продукция, получила държавен знак, както и на допринеслите за това. Тези средства се изключват при регулиране нарастването на средната работна заплата;

3. най-малко 10 на сто за фонд "Социално-битови и културни мероприятия".

(5) Разпределението на предоставените средства по ал. 4 между отделните фондове и за стимулиране на трудещите се се извършва по решение на ръководните органи на основния трудов колектив.

(6) В случаите, когато е даден държавен знак "Високо качество" на продукция с възвръщаемост, по-малка от 100 на сто, производителите не се стимулират по реда на ал. 1.

(7) За производството на продукция, категоризирана като луксозна или деликатесна, която е оценена с държавен знак за качество, производителите не се стимулират по реда на ал. 1.

(8) Получаването на държавен знак за качество не е основание за определяне на нова цена на изделието.


Чл. 10. За нарушаване на тази наредба виновните лица се наказват по чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания, ако не подлежат на по-тежко наказание по други нормативни актове.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Дадените по силата на Наредба № 1 за държавно оценяване на промишлената продукция (ДВ, бр. 6 от 1986 г.) държавни знаци за качество и определените им надбавки важат за срока, който им е даден, но не по-късно от 31 декември 1988 г.


§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 2, ал. 7 от Постановление № 24 на Централния комитет на Българската комунистическа партия и Министерския съвет от 1987 г. за създаване на условия за държавно приемане на продукцията (ДВ, бр. 34 от 1987 г.).


§ 3. Наредбата влиза в сила от 1 януари 1988 г. и отменя Наредба № 1 за държавно оценяване на промишлената продукция.


§ 4. Приложения № 1а и 1б към чл. 7, ал. 2 са обнародвани в ДВ, бр. 6 от 1986 г. като приложение към отменената Наредба № 1 за държавно оценяване на промишлената продукция.


§ 5. Указания по прилагането на наредбата се дават от Комитета по качеството, Министерството на финансите, Министерството на търговията и Комитета по цените съобразно техните компетенции.


Приложение № 1а към чл. 7, ал. 2


НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


КОМИТЕТ ПО КАЧЕСТВОТО



СВИДЕТЕЛСТВО № ...


от ......... 19.. г.



Комитетът по качеството утвърждава държавен знак за високо качество на

изделието . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,

производство на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Свидетелството е валидно от . . . . . 19.. г. до . . . . . 19.. г.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


Приложение № 1б към чл. 7, ал. 2


НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


КОМИТЕТ ПО КАЧЕСТВОТО


СВИДЕТЕЛСТВО № ...


от ......... 19.. г.



Комитетът по качеството утвърждава държавен знак за особено високо качество на изделието . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,

производство на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Свидетелството е валидно от . . . . . 19.. г. до . . . . . 19.. г.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


Приложение № 2 към чл. 5, т. 1


ССО (ск. ПТО)


Справка за икономическите показатели на

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,

(наименование на продукцията)

производство на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .



I. Основни данни за получаване на държавен знак за качество

-------------------------------------------------------------------------------

№ Отчет за Отчет от

по Показатели Мярка предходнатаначалото

ред година на година

-------------------------------------------------------------------------------

1. Ръст на рентабилността спрямо

предходната година%

2. Възвръщаемост на база себе-

стойност:

за социалистически страни %

за капиталистически страни%

3. Дефицитност на продукцията%

4. Рекламации към реализираната

продукция %


II. Справка от Министерството на търговията, която съдържа:


1. Възвръщаемост на база себестойност.

2. Дефицитност на продукцията.

3. Осигуреност с резервни части.

4. Стойност на рекламираната продукцията.


III. Справка от предприятието за цените на международния пазар, на

аналогичните конкурентни продукции, включени в картата за техническо равнище.


IV. Допълнителни данни.

------------------------------------------------------------------------------

Текуща 19.. г.

№ Отчет за -----------------------

по Показатели Мярка предходната план или резултати

редгодина норматив от началото

на годината

-------------------------------------------------------------------------------

I. Данни за единица изделие:

цена лв.

себестойност лв.

печалба лв.

Материални разходи лв.

в т. ч. заменени вносни

материали лв.


II. Данни за цялото количество

продукция:

обем на изделието в натура бр.,м

и др.

обем на изделието в

стойност хил.лв.

Относителен дял на

изделието за износ:

I направление %

II направление%

Обем на частта продукция,

предложена за държавен знак

за качество хил.лв.



Гл. специалист

по планиране:


ГЛ. СЧЕТОВОДИТЕЛ: ДИРЕКТОР:


Промени настройката на бисквитките