Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 27 от 2.IV

НАРЕДБА № 6 ЗА НАБИРАНЕТО И ИЗРАЗХОДВАНЕТО НА СРЕДСТВА ПО ФОНД "РАННА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ"

 

НАРЕДБА № 6 ЗА НАБИРАНЕТО И ИЗРАЗХОДВАНЕТО НА СРЕДСТВА ПО ФОНД "РАННА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ"

Обн. ДВ. бр.37 от 10 Май 1991г., отм. ДВ. бр.27 от 2 Април 1992г.

Отменено основание - виж § 1 от Постановление № 51 на Министерския съвет от 26 март 1992 г. за отменяне на Постановление № 11 на Министерския съвет от 1991 г. за създаване на фонд "Ранна специализация" - ДВ, бр. 27 от 2 април 1992 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за провеждане на специализацията и за набирането и изразходването на средствата по фонд "Ранна специализация".


Чл. 2. (1) Ранната специализация има за цел придобиването на необходимите за самостоятелна работа практически умения и знания.

(2) За ранна специализация по фонда могат да кандидатствуват лекари и стоматолози, които са завършили образованието си след 1 юни 1990 г. и към датата на създаване на фонда не са на постоянна работа по специалността си.


Чл. 3. (1) Ранната специализация на лекарите се извършва по следните профили:

1. общомедицински с насоченост към:

а) вътрешни болести;

б) хирургия;

в) детски болести;

г) акушерство и гинекология;

2. хигиенно-епидемиологичен.

(2) Ранната специализация на лекарите по общомедицински профил включва обучение шест месеца по специалността, към която има насоченост, и един и половина месеца по останалите специалности и бърза медицинска помощ.

(3) Ранната специализация на лекарите по хигиенно-епидемиологичен профил включва обучение по основните раздели на хигиената и епидемиологията.

(4) Ранната специализация на лекарите се провежда в Медицинската академия, висшите медицински институти, обединените районни болници, хигиенно-епидемиологичните инспекции и в определени от министъра на здравеопазването общински болници или техни отделения.


Чл. 4. (1) Ранната специализация на стоматолозите включва обучение по обща стоматология с насоченост към:

1. детска стоматология;

2. терапевтична стоматология;

3. хирургична стоматология;

4. ортопедична стоматология;

5. ортодонтия.

(2) Ранната специализация на стоматолозите по обща стоматология включва обучение шест месеца по специалността, към която има насоченост, и един и половина месеца по останалите специалности.

(3) Ранната специализация на стоматолозите се провежда в стоматологичните факултети и стоматологичните поликлиники.


Чл. 5. (1) Ранната специализация на лекарите и стоматолозите се провежда по програми за всеки профил, утвърдени от министъра на здравеопазването, включващи основните умения и знания, които специализантът трябва практически да придобие.

(2) Ранната специализация се извършва под ръководството на определен за всеки специализант ръководител, който утвърждава индивидуална план-програма и отговаря за цялостното протичане на специализацията.

(3) Специализацията в различните отделения (клиники) се провежда под прякото ръководство на специалист, определен съвместно от ръководителя на специализацията и ръководителя на отделението (клиниката).


Чл. 6. (1) Заемането на определените места за ранна специализация в отделните здравни заведения се извършва на конкурсна основа по бал, който се формира от сбора на средния успех от семестриалните изпити и средния успех от държавните изпити.

(2) Новозавършилите лекари и стоматолози имат право да кандидатствуват едновременно в повече от едно здравно заведение.


Чл. 7. Специализантите се назначават на длъжност "ординатор" със срочен трудов договор за една година.


Чл. 8. (1) Ранната специализация на лекарите се зачита за стаж, изискващ се за придобиване на специалност по обща медицина или една от хигиенните специалности.

(2) Ранната специализация на стоматолозите се зачита за стаж, изискващ се за придобиване на специалност по обща стоматология.


Чл. 9. (1) Ранната специализация завършва с полагане на колоквиум съобразно съответната програма за обучение, който се провежда от комисия, определена от ръководителя на здравното заведение и включваща ръководители на клиники или завеждащи отделения по специалностите, по които се провежда специализацията.

(2) След полагане на колоквиума специализантът получава писмена характеристика за придобитите професионални умения и знания от комисията по ал. 1.


Раздел II.
РЕД ЗА НАБИРАНЕ, ИЗРАЗХОДВАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА СРЕДСТВАТА ПО ФОНД "РАННА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ"

Чл. 10. (1) Финансовата дейност на фонд "Ранна специализация" се осъществява по специална извънбюджетна приходно-разходна сметка.

(2) Финансовата дейност по ал. 1 се утвърждава на основание чл. 38 от Закона за съставяне и изпълнение на държавния бюджет от министъра на финансите по предложение на министъра на здравеопазването.

(3) Извънбюджетните средства по сметката на фонда се съхраняват в Българската народна банка - ТБ - София - АД по банкова сметка № 421104293064 - 1 на името на Министерството на здравеопазването.


Чл. 11. (1) Средствата във фонд "Ранна специализация" се набират от следните източници:

1. от събраните такси по 0,50 лв. при изпълнение на безплатни рецепти на стойност над 3 лв. за една рецепта;

2. от икономии на средства за работна заплата и съответствуващите на тях осигурителни вноски от незаети щатни бройки в здравните заведения;

3. от спонсори и дарители с изключение на такива от организации на бюджетна издръжка.

(2) Средствата по фонда се изразходват за:

1. заплати на назначени специализанти;

2. начисления за осигурителни вноски.

(3) Неизразходваните средства на фонда в края на годината се внасят в приход на Републиканския бюджет по сметка № 080, § 13 - от дейности, необособени на стопанска сметка, не по-късно от 31 януари на следващата година.


Чл. 12. На лицата, които ръководят ранната специализация в отделните здравни заведения или клиники, да се заплаща допълнително възнаграждение, като средствата са за сметка на фонд "Работна заплата" на съответните заведения, по ред, определен с вътрешните правила за организация на работната заплата.


Чл. 13. (1) Министърът на здравеопазването всяка година утвърждава общия брой длъжности за ранна специализация с необходимия фонд "Работна заплата" по съответни здравни заведения или клиники.

(2) Длъжностите по ал. 1 се включват в отделно щатно разписание и се ползуват само по предназначението им.


Чл. 14. Средствата за заплати и осигурителни вноски се превеждат от Министерството на здравеопазването на здравните заведения целево по сметка.


Чл. 15. Контролът по законосъобразното събиране и разходване на средствата по фонд "Ранна специализация" се осъществява от управление "Икономика и финансиране на здравеопазването" при Министерството на здравеопазването.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание ал. 3 на член единствен от Постановление № 11 на Министерския съвет от 1991 г. за създаване на фонд "Ранна специализация" (ДВ, бр. 13 от 1991 г.)


Промени настройката на бисквитките