Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 23 от 22.III

ПРАВИЛНИК ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ В СТРАНАТА НА НАУЧНИ РАБОТНИЦИ ОТ ВИСШИТЕ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ, ИНСТИТУТИТЕ ПРИ БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ И АКАДЕМИЯТА НА СЕЛСКОСТОПАНСКИТЕ НАУКИ И ВЕДОМСТВЕНИТЕ НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ИНСТИТУТИ

 

ПРАВИЛНИК ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ В СТРАНАТА НА НАУЧНИ РАБОТНИЦИ ОТ ВИСШИТЕ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ, ИНСТИТУТИТЕ ПРИ БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ И АКАДЕМИЯТА НА СЕЛСКОСТОПАНСКИТЕ НАУКИ И ВЕДОМСТВЕНИТЕ НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ИНСТИТУТИ

ИЗДАДЕН ОТ ДЪРЖАВНИЯ КОМИТЕТ ЗА НАУКА И ТЕХНИЧЕСКИ ПРОГРЕС, МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРОСВЕТАТА И КУЛТУРАТА, МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ И СОЦИАЛНИТЕ ГРИЖИ, БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ И АКАДЕМИЯТА ЗА СЕЛСКОСТОПАНСКИ НАУКИ

Обн. ДВ. бр.23 от 22 Март 1963г.

Отменен с § 2 на Постановление № 247 на Министерския съвет от 24 декември 1993 г. за отменяне на нормативни актове на Министерския съвет и на министерства и други ведомства - ДВ, бр. 1 от 4 януари 1994 г.


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1. Специализацията в страната е постоянна форма за повишаване на научната и педагогическата квалификация на научните работници от висшите учебни заведения и научноизследователските институти.


2. С тази специализация се цели да се даде възможност на научните работници да се запознаят с последните постижения на науката и техниката; с най-новите методи на научни изследвания, с производството на най-добрите и съоръжени със съвременна техника заводи, развойни бази, лаборатории, стопанства, строителни обекти и др.; с организацията и ръководството на най-важните производствени отрасли в народното стопанство и на основните органи в държавно-административния апарат и обществените организации, като същевременно се осигури още по-тясно свързване на науката с практиката.

Специализантите могат да бъдат включвани за разрешаване на проблемни въпроси на производството, които имат подчертан теоретичен и научен характер.


3. Специализацията се провежда:

а) в най-добрите конструкторски бюра, проектантски организации, развойни бази и цехове на големите и технически най-добре съоръжени предприятия, стопанства, организации и др.;

б) в министерствата, ведомствата, комитетите, народните съвети, управленията и др;

в) в най-добрите катедри на висшите учебни заведения;

г) в най-добре обзаведените секции, лаборатории и бази на научно-изследователските институти;

д) в образцови ДЗС, ТКЗС, МТС и опитни стопанства и

е) в партийни органи (окръжни, градски, районни, заводски и други комитети на БКП).


4. Научните и учебните учреждения, предприятията, стопанствата, организациите и други, към които може да се зачислят специализанти, се определят от Държавния комитет за наука и технически прогрес по предложение на съответните заинтересувани академии, висши учебни заведения, ведомствени и научноизследователски институти, министерства и ведомства.

Партийните комитети, към които може да се специализират научни работници, се определят от ЦК на БКП.


II. Организация, ръководство и контрол на специализацията

5. Академиите, министерствата и ведомствата, ръководещи научни и учебни учреждения, изработват перспективни планове за специализацията на научните им работници, като изхождат от перспективния план за развитието на науката и техническия прогрес и конкретните задачи на научните звена.

Всяка година същите ведомства изработват годишни планове за специализацията на своите научни работници през следващата година. Тези планове се съгласуват със съответните министерства, ведомства, научни и учебни учреждения, предприятия, стопанства, организации, народни съвети и други, които изпращат или приемат специализанти, и се представят в Държавния комитет за наука и технически прогрес за утвърждаване най-късно до 1 септември всяка година.

Специализациите, които се провеждат в рамките на едно и също ведомство, се планират и утвърждават от ръководителя на централното ведомство, като препис от плана се изпраща за сведение в Държавния комитет за наука и технически прогрес.


6. Перспективните планове се изработват по проблеми и бройки.

С годишните планове се определя: кои научни работници ще специализират; по какви проблеми; в коя катедра, секция, предприятие, лаборатория, стопанство, организация, учреждение, база и пр. и за колко време.


7. Въз основа на утвърдените годишни планове висшите учебни заведения и научноизследователските институти, които командироват специализанти, сключват договори с висшите учебни заведения, научноизследователските институти, предприятията, стопанствата, организациите, народните съвети и др., които приемат специализанти. В договорите се посочват конкретните условия, при които ще се проведе специализацията на научния работник; въпросите, по които ще работи; времетраенето на специализацията; местоработата; правата и задълженията на договарящите страни и на специализантите и други специфични за дадена специализация условия.

Специализацията в страната трае не повече от една година.


8. Зачисляването на научните работници на специализация става със съвместна заповед на ректора (директора) на научното учреждение, което изпраща специализанти, и на ръководителя на научното учреждение или на предприятието, стопанствата, организацията, народния съвет и други, което приема специализанти.

В заповедта се посочва сключеният договор за специализация.


9. Приемащото специализанти научно или учебно учреждение, предприятие, стопанство и други осигурява възможно най-благоприятни условия за провеждане на специализациите и осъществява ръководството им. Контрол по осъществяването на специализациите се упражнява и от изпращащото научно или учебно заведение.


10. Академиите, министерствата и централните ведомства ръководят и контролират изпълнението на перспективните и годишните планове за специализациите.

Държавният комитет за наука и технически прогрес осъществява общото ръководство и контрола по изпълнението на перспективния и годишния план за цялата страна.

Междуведомствените спорове по осъществяването на специализациите се решават от Държавния комитет за наука и технически прогрес.


11. В случаите, когато за осъществяването на специализациите е необходимо изработване на специална апаратура, машини, прибори или по-големи количества материали, химикали и други, годишните планове за специализация на научните работници се обвързват с плановете за материално-техническо снабдяване на предприятията, стопанствата, организациите или плановете за научноизследователска работа на научните или учебните учреждения. Приемащите специализанти учреждения, предприятия и други планират необходимите апаратури, машини, прибори, материали, химикали и други, а изпращащите специализанти научни или учебни учреждения заплащат стойността им.


12. Ако специализацията се провежда в друго населено място специализантите получават заплатата си в пълен размер, пътни и квартирни пари съгласно т. 13 и 22 от Наредбата за служебните командировки на работниците и служителите, а вместо дневни пари - добавка към основното им месечно възнаграждение по реда на т. 18 от същата наредба.


13. Специализантите се ползуват с всички права на работници или служители по отношение на хигиената и безопасността на труда, общественото осигуряване и пр. и спазват задълженията, произтичащи от Кодекса на труда и правилника за вътрешния ред на съответното учреждение, предприятие и други.


III. ОТЧИТАНЕ НА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯТА

14. При завършване на специализацията ръководителят на специализанта изпраща писмени отзиви за работата му, които заедно с доклада на специализанта се обсъждат на заседанието на катедрата (секцията). Препис от протокола на катедреното (секционното) заседание се представя на ректора (директора) на научното или учебното учреждение.

Специализантът представя отчетния си доклад в едномесечен срок от приключване на специализацията.


15. Най-късно до 31 декември всяка година висшите учебни заведения и научноизследователските институти представят отчети за резултатите от специализациите на научните работници в ръководещите ги академии, министерства и ведомства.

До 1 март на следващата година академиите, министерствата и ведомствата изпращат обобщени отчети за специализациите през изтеклата година в Държавния комитет за наука и технически прогрес.


16. Специализантите, които по тяхна вина не са изпълнили работните си планове, носят служебна или обществена отговорност.


IV. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

17. Този правилник се издава в изпълнение на Постановление № 162 на ЦК на БКП и Министерския съвет от 27 септември 1962 г., раздел II, точка 7, алинея 2. Правилникът не се прилага за случаите, когато научните работници са командировани на работа в производството по силата на ал. 4 от точка 7, раздел II от същото постановление.


18. Държавният комитет за наука и технически прогрес съгласувано с Българската академия на науките, Министерството на просветата и културата, Министерството на народното здраве и социалните грижи и Академията на селскостопанските науки издава указания или тълкувания във връзка с прилагане на правилника, които са задължителни за съответните министерства, ведомства, предприятия, стопанства и други.


Промени настройката на бисквитките