Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 70 от 5.IX

СПОГОДБА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО, ИНДУСТРИАЛНО И ТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ИТАЛИЯ (ОДОБРЕНА С РЕШЕНИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ № 518 ОТ 31 ОКТОМВРИ 1966 Г., ВЛЯЗЛА В СИЛА НА 24 ДЕК

 

СПОГОДБА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО, ИНДУСТРИАЛНО И ТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ИТАЛИЯ (ОДОБРЕНА С РЕШЕНИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ № 518 ОТ 31 ОКТОМВРИ 1966 Г., ВЛЯЗЛА В СИЛА НА 24 ДЕКЕМВРИ 1966 Г.)

Обн. ДВ. бр.70 от 5 Септември 1967г.

Член 1


Договарящите страни се задължават да подпомагат и да насърчават развитието на българо-италианското икономическо, индустриално и техническо сътрудничество във всички области на икономическия живот на своите страни и особено в индустрията, мините, строителството, земеделието, туризма и съобщенията.

Член 2


Икономическото, индустриалното и техническото сътрудничество, обект на настоящата Спогодба, ще включва:

1. Сътрудничество и коопериране за осигуряване по-добро използуване на наличните производствени мощности, взаимно допълване в производството на готови изделия, детайли и подкомплектни обекти и възможност за доставката им на вътрешните пазари на двете страни или на трети пазари.

2. Сътрудничество и коопериране при изготвяне на проекти, при строителството и за пускане в действие на индустриални инсталации и комплектни обекти, както и при разширяването и модернизирането на вече съществуващите такива, включително и подготовката на кадри.

3. Сътрудничество и коопериране при модернизирането, типизирането, стандартизирането и други с цел подобряване технологическите производствени процеси, увеличаване производителността и усъвършенствуване методите на работа.

4. Сътрудничество и коопериране в областта на експлоатацията и преработването на суровини.

За целта двете Договарящи страни ще поощряват сключването на споразумения между организациите, институтите, дружествата и икономическите, индустриалните и техническите предприятия на двете страни.

Член 3


За изпълнението на настоящата Спогодба ще бъде учредена Смесена комисия, чийто състав ще бъде определен от двете Договарящи страни.

Смесената комисия ще заседава последователно в София и в Рим.

Тя ще има за задача да проучва програмите, представени от всяка от Договарящите страни, предложенията, целещи развитието на икономическото, индустриалното и техническото сътрудничество, а също така установяването на възможностите и насоките на сътрудничеството и осъществяването му.

Смесената комисия може да изгражда работни групи за изучаване на въпросите, отнасящи се до различните области на сътрудничеството.

Представители на заинтересуваните организации, дружества и предприятия могат да бъдат поканвани да участвуват в работата на Смесената комисия при условия, които ще бъдат установени по общо съгласие.

Член 4


Договорите между заинтересуваните организации, дружества и предприятия, целещи осигуряване изпълнението на сътрудничеството, упоменато в член 2 на настоящата Спогодба, ще се сключват съгласно действуващите правила в съответните страни.

Член 5


Доставките на стоки между заинтересуваните организации, дружества и предприятия на двете страни, произтичащи от сътрудничеството по настоящата Спогодба, ще се извършват съгласно условията, определени от търговската спогодба, в сила между Договарящите страни.

За разширяването на това сътрудничество двете Договарящи страни ще се отнасят благосклонно към възможностите за предоставяне на улеснения за тези доставки.

Член 6


Плащанията, произтичащи от предвидените по настоящата Спогодба договори ще се извършват съгласно начините, определени в спогодбата за плащания, в сила между двете Договарящи страни.

Член 7


Настоящата Спогодба ще влезе в сила след взаимната нотификация за изпълнението на формалностите, които се изискват от законодателствата на двете страни.

Член 8


Настоящата Спогодба е сключена за неопределен период от време.

Тя може да бъде денонсирана с писмено съобщение от всяка от двете Договарящи страни и ще изтече шест месеца след датата на денонсирането.

Съставена в Рим на 20 септември 1966 година в 2 екземпляра на френски език.

Промени настройката на бисквитките