СПОГОДБА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО, ИНДУСТРИАЛНО И ТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И АВСТРИЙСКОТО ФЕДЕРАЛНО ПРАВИТЕЛСТВО (ОДОБРЕНА С РАЗПОРЕЖДАНЕ N 284 НА МС ОТ 13 ЮЛИ 1968 Г.)
СПОГОДБА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО, ИНДУСТРИАЛНО И ТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И АВСТРИЙСКОТО ФЕДЕРАЛНО ПРАВИТЕЛСТВО (ОДОБРЕНА С РАЗПОРЕЖДАНЕ N 284 НА МС ОТ 13 ЮЛИ 1968 Г.)
Обн. ДВ. бр.19 от 7 Март 1969г.
Член 1
Двете Договорящи се страни са на мнение, че съществуват предпоставки за по-широко развитие на икономическото, индустриалното и техническото сътрудничество и заявяват готовността си да насърчават това сътрудничество във всички възможни области. Поради това, в рамките на възможностите си и в съответствие със съществуващите в двете страни правни предписания ще подпомагат преди всичко сътрудничеството между предприятия:
а) за по-добро използуване на съществуващите производствени капацитети и за създаване на нови производства;
б) за съвместно планиране и изпълнение на стопански проекти и евентуалната им съвместна експлоатация, както в двете страни, така и по отношение на трети пазари;
в) за разширяване на производствените програми;
г) за съвместно производство на стоки по пътя на преработката на ишлеме или друга форма на коопериране, за покриване на собствени нужди, както и за доставки на трети пазари;
д) за добиване и преработване на суровини;
е) за подобряване и усъвършенствуване на съществуващите, както и усвояване на нови производства чрез взаимна размяна на документации, лицензии, специалисти и предоставяне на техническа помощ.
По-нататък се има предвид също едно сътрудничество между институтите на двете страни за стопанско-технически проучвания за развитието на по-добри и по-нови технически способи.
Тук особено се има предвид обмяната на опит и възлагането на изпитателски и изследователски задачи.
Член 2
Условията, при които в отделните случаи следва да се осъществява икономическото, индустриалното и техническото сътрудничество, ще се установяват чрез договори от съответно участвуващите предприятия и институти, съобразно с валидните в двете страни правни предписания.
Член 3
Двете страни се задължават да предприемат необходимите мероприятия, за да осигурят приложението на поетите с международните споразумения задължения за защита на индустриалните права (проприете ендюстриел).
Член 4
Доставките по такива договори за коопериране ще се извършат по принцип в рамките на съществуващата между двете страни Спогодба за взаимен стокообмен.
Постигнато бе съгласие за това, че за доставки на стоки, свързани с такива договори за коопериране и които не се съдържат във валидните стокови листи, респективно чиито контингенти са вече изчерпани, ще могат да се издават необходимите вносни разрешения.
Член 5
Плащанията, които произтичат от едно такова сътрудничество, ще се извършват съгласно валидните в двете страни законни предписания и в съответствие с разпоредбите на валидната между двете страни Спогодба за плащания.
Член 6
За изпълнение на настоящата Спогодба Правителството на Народна република България и Австрийското федерално правителство ще учредят Смесена Българо-Австрийска комисия, която ще заседава последователно в София и Виена поне веднъж в годината. Тя ще прави предложения и препоръки на своите правителства. За разглеждането на конкретни въпроси на сътрудничеството, Комисията може да привлича представители на заинтересуваните.
Член 7
Тази Спогодба влиза в сила от деня на нейното подписване.
Тя може да бъде денонсирана от всяка от Договорящите се страни писмено по дипломатически път с предизвестие от шест месеца.
Съставена във Виена на 6 май 1968 година в два екземпляра на български и немски език и двата еднакво валидни.