Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 36 от 13.V

ИНСТРУКЦИЯ № 350 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИЗНАВАНЕ ЗА ТРУДОВ СТАЖ ВРЕМЕТО, ПРЕЗ КОЕТО ЛИЦАТА ОТГЛЕЖДАТ ЖИВОТНИ В ЛИЧНИТЕ СИ СТОПАНСТВА И ПРЕДАВАТ ПРОДУКЦИЯТА ОТ ТЯХ НА ДЪРЖАВАТА

 

ИНСТРУКЦИЯ № 350 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИЗНАВАНЕ ЗА ТРУДОВ СТАЖ ВРЕМЕТО, ПРЕЗ КОЕТО ЛИЦАТА ОТГЛЕЖДАТ ЖИВОТНИ В ЛИЧНИТЕ СИ СТОПАНСТВА И ПРЕДАВАТ ПРОДУКЦИЯТА ОТ ТЯХ НА ДЪРЖАВАТА

Издадена от министъра на земеделието и хранителната промишленост, министъра на труда и социалните грижи и Централния съвет на Българските професионални съюзи

Обн. ДВ. бр.12 от 11 Февруари 1975г., изм. ДВ. бр.36 от 13 Май 1975г., изм. ДВ. бр.48 от 15 Юни 1976г.

Чл. 1. (1) Съгласно § 94б от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите (ППЗП) (ДВ, бр. 77 от 1974 г.), съответно § 39а от Правилника за прилагане на Закона за пенсиониране на земеделските стопани-кооператори(ППЗПЗСК) (ДВ, бр. 81 от 1974 г.), признава се за една година трудов стаж за пенсиониране за изслужено време и старост, съответно за пенсиониране за старост, календарната година, през която лицето:

1. въз основа на договор, сключен със стопанска организация (ЦКС, ОКС и техни поделения, ТКЗС, ДЗС, АПК, ПАК и други организации със селскостопанска дейност), е отгледало животни в личното си стопанство и е предало продукцията от тях на държавата;

2. е изработило през календарната година най-малко 100 работни дни в общественото стопанство. Това изискване не се отнася за трудоустроените, инвалидите, пенсионерите (независимо то вида на получаваната пенсия) и частните земеделски стопани;

3. е направило 5,5% осигурителна вноска върху половината от стойността на предадената на изкупвателните организации животинска продукция, т. е. върху 750 лв, ако стойността на предадената продукция е 1500 лв. или повече. Когато стойността е над 1500 лв., върху частта над тази сума не се правят осигурителни вноски, а когато е под 1500 лв., осигурителната вноска от 5,5% се начислява върху половината от стойността на действително предадената продукция.

(2) Лицата, които получават пенсия за старост по Закона за пенсиониране на земеделските стопани-кооператори и тези, които желаят да се пенсионират по същия закон, правят допълнително и лична осигурителна вноска от 2% върху стойността на предадената продукция, върху която правят осигурителна вноска по т.3 на предходната алинея.

(3) За една година трудов стаж се признава годината, през която е предадена животинска продукция на стойност не по-малко от 1500 лв. Календарната година, през която е предадена продукция за по-малко от 1500 лв., се признава за трудов стаж пропорционално на предадената продукция. В такива случаи трудовият стаж за пенсиониране за изслужено време и старост се зачита в месеци и дни (например за предадена през годината продукция) на стойност 125 лв. се признава един месец трудов стаж, за 250 лв. - два месеца, за 425 лв. - три месеца и десет дни и т. н.), а за пенсиониране за старост, както и за увеличаване на земеделска пенсия за старост - в месеци(например за предадена през годината продукция на стойност 125 лв. се признава един месец трудов стаж, за 250 лв. - два месеца, за 425 лв. - три месеца, за 874 лв. - шест месеца и т. н.).

Чл. 2. Разпоредбите на § 94б ППЗП и § 39а ППЗПЗСК се прилагат и по отношение на лицата, които са отгледали в личните си стопанства животни и по договор за покупко-продажба са предали на изкупвателните организации животинската продукция, без да са сключили предварителен договор със стопанска организация за отглеждане на животни и предаване продукцията от тях на държавата, доколкото тези лица отговарят на останалите изисквания по посочените параграфи. В тези случаи изкупвателните организации откриват партида на тези лица само ако те желаят да им бъде признат трудов стаж.

Чл. 3. Под "лично стопанство" по смисъла на чл. 1, т. 1 от инструкцията се разбира земята, предоставена за лично ползуване на членовете на ТКЗС и техните домакинства или на работници и служители в ДЗС, АПК, ПАК и други организации със селскостопанска дейност, личният им двор и предоставените им от селскостопанските организации ниви, ливади и пасища въз основа на нормативни актове.

Чл. 4. (1) По смисъла на § 94б ППЗП и § 39а ППЗПЗСК договор за отглеждане на животни и предаване животинската продукция на държавата могат да сключват едно или повече лица от едно домакинство с една или повече организации, посочени в чл. 1, ал. 1, т. 1 от този инструкция. Трудовият стаж в такива случаи се признава на лицето (лицата), което е сключило договора и на което е издаден документ от изкупвателните организации за предадена на държавата животинска продукция. Когато договорът е сключен от две или повече лица от едно домакинство, трудов стаж на тези лица се признава съобразно разпоредбите на т. 5, ал. 2 от Временната наредба за уреждане на правата по общественото осигуряване на работниците в държавните предприятия за селскостопанска дейност, заплащани на акорд (ДВ, бр. 74 от 1964 г.).

(2) По отношение на лицата от едно домакинство, отгледали в личното си стопанство животни и предали по договор за покупко-продажба животинската продукция на изкупвателните организации, посочени в чл. 5 от тази инструкция, без да са сключвали предварителен договор със стопански организации, се прилагат правилата на предходната алинея.

Чл. 5. Под "предадена животинска продукция на държавата" по смисъла на чл. 1, ал. 1, т. 1 от тази инструкция се разбира животинската продукция, предадена след 9 март 1974 г. от лицето (лицата) по договора на организациите, на които е възложено изкупуването на месо, мляко, яйца, вълна, кожи и животински мазнини - ДСО "Родопа", ДСО "Сердика" и поделенията им и потребителните кооперации.

Чл. 6. (1) Изчисляването на изработените 100 работни дни в общественото стопанство се извършва по установения за съответното стопанство ред - § 96 ППЗП, съответно чл. 18, ал. 2 ЗПЗСК.

(2) Когато през календарната година са изработени по-малко от 100 работни дни, за тази година не се признава трудов стаж.

Чл. 7. (1) Осигурителните вноски по § 94б ППЗП, съответно по § 39а ППЗПЗСК, се внасят с платежно нареждане по сметката на отдел "Държавно обществено осигуряване" към окръжния съвет на Българските професионални съюзи, съответно на фонд "Пенсиониране на земеделските стопани-кооператори" при съответния клон на Българската народна банка, от изкупвателната организация при изплащане стойността на предадената животинска продукция и са за сметка на лицето (лицата), предали продукцията. В тези случаи лицето(лицата) дава писмена декларация пред изкупвателната организация, че желае да му бъде признат трудов стаж и удържани следващите се осигурителни вноски.

(2) Когато лицето (лицата) не желае да му бъде признат трудов стаж, осигурителни вноски не се удържат.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1975 г., и бр. 48 от 1976 г.) Когато осигурителните вноски по § 94б от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите не са направени при изплащане стойността на предадената животинска продукция, заинтересуваните лица могат да внесат следващите се осигурителни вноски в едногодишен срок, считано от края на годината, за която се отнасят.

(4) Осигурителни вноски не се удържат и в случаите, когото лицето(лицата) преди изтичане на календарната година е предало продукция за 1500 лв. или повече и е направило 5,5% осигурителни вноски върху 750 лв. чрез една или няколко изкупвателни организации.

(5) За отчитане на предадената животинска продукция изкупвателните организации откриват партида (приложението към инструкцията) за всяко лице, предало след 9 март 1974 г. такава продукция. Към партидата се прилага препис от платежните нареждания за внесените осигурителни вноски и декларацията, предвидена в ал. 1.

(6) Партидите с приложените към тях документи се съхраняват в срок от 50 години заедно с изплащателните ведомости на работниците и служителите.

Чл. 8. (1) Трудов стаж по § 94б ППЗП и § 39а ППЗПЗСК се установява с удостоверение обр. УП-30, издадено от :

1. ТКЗС, ДЗС, АПК, ПАК и други организации със селскостопанска дейност - за лицата, от които се изисква да са изработили през календарната година най-малко 100 работни дни в съответното обществено стопанство;

2. съответния общински народен съвет по местожителство - за трудоустроените, инвалидите, пенсионерите и частните земеделски стопани.

(2) Удостоверението обр. УП-30 се съставя въз основа на документите за предадена през календарната година животинска продукция на изкупвателните организации, посочени в чл. 5, и при наличие на изискванията по чл. 1 от тази инструкция.

(3) В удостоверението обр. УП-30 се вписва в забележка, че се издава въз основа на § 94б ППЗП, съответно на § 39а ППЗПЗСК, и се посочват размерът на направените за календарната година осигурителни вноски и фондът(ДОО или ПЗСК), на който те са преведени.

(4) Вноските от 2% по § 39а ППЗПЗСК се посочват отделно от вноските от 5,5% по този параграф.

(5) Когато по условията на § 94б ППЗП или § 39а ППЗПЗСК през 1974 г., но не по-рано от 9 март същата година е бела предадена на изкупвателните организации животинска продукция за 1500 лв. или повече, тази година (1974) се признава за една година трудов стаж за пенсиониране.

Чл. 9. В случаите, при които размерът на пенсията за изслужено време и старост се изчислява от трудово възнаграждение през базисен период, в който е включен трудов стаж по § 94б ППЗП, за периода на този трудов стаж се приема базисно трудово възнаграждение в размер на 62,50 лв. месечно съгласно§ 112, ал. 1 ППЗП.

Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази инструкция се издава на основание § 2 от Постановление № 88 на Министерския съвет от 7 септември 1974 г. и е съгласувана с Комисията за изпълнителните комитети на народните съвети при Министерския съвет.

Приложение към чл. 7, ал. 5 от инструкцията


Партида за отчитане на предадената на държавата животинска продукция и направените осигурителни вноски по чл. 7, ал. 5 от инструкцията



Име, бащино Продукция     Внесена Внесена лич-
име и (месо, мляко, Мярка Получена осигури- на осигури-
фамилно яйца, вълна, (кг, л, сума от телна внос- телна внос-
име кожи, живот. бр.) лицето ка от 5,5% ка от 2% по
  мазнини)     по чл. 1, т. 3 чл. 1, ал. 2

Промени настройката на бисквитките