Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 39 от 23.V

ИНСТРУКЦИЯ № 3 ЗА ПЛАНИРАНЕ, ОТЧИТАНЕ И ЗАПЛАЩАНЕ ТРУДА НА РАБОТНИЦИТЕ - НАДОМНИЦИ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 3 ЗА ПЛАНИРАНЕ, ОТЧИТАНЕ И ЗАПЛАЩАНЕ ТРУДА НА РАБОТНИЦИТЕ - НАДОМНИЦИ

Издадена от министъра на труда и социалните грижи

Обн. ДВ. бр.39 от 23 Май 1975г., изм. ДВ. бр.100 от 26 Декември 1980г.

Чл. 1. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1980 г.) Надомно производство могат да организират всички предприятия и организации и техните поделения, които произвеждат стоки, подходящи за изработка при домашна обстановка в рамките на утвърдените им нормативи, лимити и показатели.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1980 г.) Нодомно може да бъде производството и на стоки за широко потребление от отпадъци, с изключение на това, че това производство съгласно Разпореждане № 233 на Бюрото на Министерския съвет от 12.ХI.1973 г. се организира от предприятията, организациите и техните поделения извън утвърдените им нормативи, лимити и показатели и се планира и отчита отделно от основното производство.

(3) За работниците-надомници към специалните предприятия за трудоустроени лица и ТПК на инвалидите се прилага Правилник за работата на специалните предприятия за трудоустроени лица при народните съвети и ТПК на инвалидите (ДВ, бр. 53 от 1971 г.) и Окръжно № 0-31 от 17.ХI.1971 г. на Министерството на труда и социалните грижи и Министерството на вътрешната търговия и услугите.

Чл. 2 (1) Работници-надомници могат да бъдат предимно домакини, пенсионери, учащи се, инвалиди, жени-майки, граждани, гледащи стари и тежко болни членове на семействата, сезонни рработници и други подобни, които не се намират в друго трудово правоотношение и живеят в населеното място, където са разположени седалището и районът на съответното предприятие или организация и поделенията им.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1980 г.) Жените-майки, които се намират в неплатен отпуск за отглеждане на малко дете (чл. 61 от Кодекса на труда), могат да сключват и втори трудов договор съгласно чл. 74 от Кодекса на труда, включително и за надомна работа.

(3) (Нова - ДВ, бр. 100 от 1980 г.) Жените-майки с деца от 3- до 6- годишна възраст могат да работят надомна работа при условията и реда на чл. 2 от Постановление № 38 на Министерския съвет от 1980 г. за трудоустрояване на лицата с намалена работоспособност и разширяване надомната работа на майките с деца до 6-годишна възраст (ДВ, бр. 57 от 1980 г.).

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 100 от 1980 г.) При сключването на трудовия договор съгласно глава II от Кодекса на труда работникът-надомник посочва в молбата си до ръководството на предприятието, организацията и поделението, че ще работи в дома си, което изрично се вписва и в заповедта за неговото назначение.

Чл. 3. Работниците-надомници изпълняват лично трудово-договорните си задължения, т. е. не могат да ползуват допълнителна чужда работна ръка.

Чл. 4. Средносписъчният брой на работниците-надомници се планира по общия ред, както за редовните работници, съгласно нормативните и други актове за съставяне на Единния план за обществено-икономическото развитие на страната.

Чл. 5. Отчитането на работниците-надомници се извършва с установената статистическа отчетност по форма 5-П-персонал, като в справка I след шифър 19 се открие допълнителен шифър 20 - работници-надомници.

Чл. 6. Предприятията, организациите и поделенията им осигуряват на работниците-надомници:

1. превозване на материалите, суровините и полуфабрикатите от складовете на предприятието, организацията и техните поделения до дома им, когато те са обемисти и тежки;

2. превозване на готовите изделия от дома им до складовете на предприятието, организацията и поделенията им или направо до складовете на търговската организация, когато тези изделия са обемисти и тежки;

3. наем за ползуване на собствени машини и инструменти - по договореност, но не повече от полагаемите се амортизационни отчисления;

4. разхода за електроенергията, ползувана в производството и за осветление в случаите, когато има отделно поставен електромер, но не повече от полагаемия се разход по разходна норма.

Чл. 7. (1) Работниците-надомници се водят като подотчетни лица(материално отговорни лица) за материалите, суровините и полуфабрикатите, които им се предоставят за надомна работа от предприятията, организациите и поделенията им.

(2) Отчитането на получените и вложените в производството материали, суровини и полуфабрикати се извършва на базата на действуващите разходни норми. При преразход или отклонение за други цели работниците носят съответна отговорност.

(3) Пласментът на готовите изделия се извършва от съответните предприятия, организации и поделенията им.

(4) Не се разрешава посредничество за организиране на надомно производство от частни лица под каквато и да е форма.

Чл. 8. Трудовоправното положение на работниците-надомници се урежда от Кодекса на труда и издадените въз основа на него нормативни актове, а на членовете на ТПК - от Указа за взаимно осигуряване членовете на ТПК(обн., Изв., бр. 63 от 1953 г.; изм., бр. 62 от 1958 г., бр. 68 от 1960 г., бр. 38 от 1962 г.), Устава на ТПК и разпоредбите на КТ, отнасящи се за тях, като:

1. имат право на всички видове отпуск, както останалите работници, заети в съответните производства и работи;

2. работят при свободен режим на работа, като сами определят началото и края на работната си смяна в рамките на законоустановената продължителност на работното време, не полагат нощен и извънреден труд и съответно нямат право на допълнително възнаграждение за нощен и извънреден труд;

3. се ползуват от всички права по дял трети от Кодекса на труда и от помощи и семейни добавки по Указа за насърчаване на раждаемостта;

4. не се прилага раздел 1 от Наредбата за трудовото възнаграждение при престои, заместване, съвместителство и др. (Изв., бр. 58 от 1958 г.).

Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1980 г.) (1) Трудовото възнаграждение на работниците-надомници се определя въз основа на Единната тарифна мрежа и действуващата организация на работната заплата, както е възприето във вътрешните правила за организация на работната заплата за останалите работници в съответните видове производства и работи.

(2) На работниците-надомници се определят разреди по реда на Наредба№ Р-8 от 11 март 1977 г. за реда, условията и изискванията за определяне на разреди, класове и др. на работниците, утвърдени от Комитета по труда и работната заплата и ЦС на БПС (необнародвана).

(3) Работниците-надомници имат право и на допълнително възнаграждение при условията и по реда на Наредба № 13 за допълнително трудово възнаграждение за редовна и продължителна непрекъсната работа (обн., ДВ, бр. 52 от 1977 г.; попр., бр. 75 от 1977 г.; доп., бр. 29 от 1979 г.; изм. и доп., бр. 23 от 1980 г.)

(4) Работниците-надомници са осигурени на общо основание по Кодекса на труда. Когато такива лица са пенсионери, по отношение на тях намират приложение разпоредбите на чл. 50 от Закона за пенсиите, чл. 120, ал. 3 от Правилника за приложението му (изм. и доп., Изв., бр. 87 от 1961 г., бр. 4 от 1962 г., ДВ, бр. 65 от 1975 г.; изм., бр. 47 от 1976 г.) и Инструкция № 5600 от 1975 г. на Министерството на труда и социалните грижи за пенсионирането на земеделските стопани-кооператори и за работещите пенсионери (ДВ, бр. 78 от 1975 г.)

Чл. 10. (1) На работниците-надомници за една година трудов стаж се зачита времето, през което са реализирали годишен доход в размер, не по-малък от минималната годишна заплата, ако за всеки месец поотделно са заработили не по-малко от половината на минималната месечна заплата. За годината, през която са реализирали по-малко от посоченото трудово възнаграждение, трудовия стаж се определя помесечно, като сумата, получена за годината, се дели на минималната месечна заплата.

(2) В случаите, когато за отделен месец е реализирано по-малко от половината на минималната месечна заплата, за трудов стаж се зачитат толково дни от месеца, колкото се получават, като се раздели получената сума на минималното дневно възнаграждение. Към така получените дни се прибавят и дните на ползуван отпуск по Кодекса на труда, които се зачитат за трудов стаж, като отпуск поради временна нетрудоспособност, редовен платен и неплатен отпуск и др.

(3) (Нова - ДВ, бр. 100 от 1980 г.) Месеците, през които не е отчетена продукция, не се зачитат за трудов стаж.

Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази инструкция е съгласувана с Държавния Комитет за планиране, Министерството на финансите, Министерството на вътрешната търговия и услугите, Министерството на информацията и съобщенията и Централния съвет на Българските професионални съюзи. Издава се в изпълнение на чл. 2, ал. 3 от Постановление № 113 на Министерския съвет от 26.ХI.1974 г. (ДВ, бр. 97 от 1974 г.) и отменя указанията, дадени в Окръжно № О-23 от 5.VIII.1966 г. и други указания, които й противоречат.

Промени настройката на бисквитките