Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 42 от 30.V

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА МИЛИЦИЯ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА МИЛИЦИЯ

ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 11 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 28 ФЕВРУАРИ 1977 Г.

Обн. ДВ. бр.22 от 18 Март 1977г., изм. ДВ. бр.42 от 30 Май 1980г., изм. ДВ. бр.68 от 2 Септември 1988г., изм. ДВ. бр.73 от 11 Септември 1990г., изм. ДВ. бр.41 от 24 Май 1991г., изм. ДВ. бр.77 от 22 Септември 1992г.

Отменено основание - виж § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за Националната полиция - ДВ, бр. 109 от 28 декември 1993 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Народната милиция изпълнява задачите, възложени й със Закона за Народната милиция (наричан в правилника за краткост закона), с други закони и укази и с нормативни актове на Министерския съвет, при строго спазване на социалистическата законност, принципите на социалистическия хуманизъм и единоначалието. В своята дейност тя развива всестранно връзките си с трудещите се и се опира на тяхната активна помощ.


Чл. 2. Служителите от Народната милиция са длъжни да проявяват висока култура в работата си, да се отнасят тактично и вежливо с гражданите, да зачитат тяхната чест и достойнство и да бъдат бдителни и дисциплинирани.


Чл. 3. (1) Длъжностните лица от учрежденията, стопанските и другите организации са длъжни да оказват помощ и съдействие на служителите на Народната милиция, да им дават необходимите справки и да ги улесняват при изпълнение на служебните им задачи.

(2) Гражданите не трябва да създават затруднения и да пречат на органите на Народната милиция и тяхната дейност.


Глава втора.
ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЗАДАЧИТЕ, ПРАВАТА И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА НА НАРОДНАТА МИЛИЦИЯ

Чл. 4. За изпълнение на задачите по охраната на обществения ред Народната милиция:

1. провежда система от мерки за спазване на обществения ред в населените места, курортните комплекси, обществените заведения, при масови тържества, митинги, манифестации, спортни състезания, културни и други обществени прояви;

2. упражнява контрол за изпълнение от длъжностните лица и гражданите решенията на държавните органи по въпросите на обществения ред;

3. взема необходимите мерки за предотвратяване или преустановяване нарушенията на обществения ред, както и за възстановяването му, когато той е нарушен;

4. води борба съвместно с държавните и обществените органи и организации срещу хулиганството, безделието, скитничеството, просията, алкохолизма, моралната разпуснатост, наркоманията и другите противообществени прояви;

5. (изм. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.) наред с другите си задължения участвува в мероприятията на народните съвети при стихийни и обществени бедствия за привличане помощта на населението и за осигуряване на транспортни средства от учреждения, стопански и други организации, необходими за провеждане на спасителни, аварийно-възстановителни и карантинни мероприятия.


Чл. 5. За защита на правата и законните интереси на гражданите и на социалистическите организации и за опазване на социалистическата собственост Народната милиция:

1. взема мерки за предотвратяване на престъпления или други противообществени прояви, с които се засягат правата и законните интереси на гражданите и на социалистическите организации;

2. взема мерки за оказване на неотложна помощ на пострадали лица, както и на лица, които създават реална опасност за живота и здравето на населението;

3. оказва съдействие на медицинските органи при провеждане на неотложни санитарни мероприятия за отстраняване или ограничаване на причини и условия, които създават реална опасност за живота и здравето на населението;

4. организира патрулно-постова служба и използува сигнално-охранителна техника и други способи и средства за опазване на социалистическата собственост на гражданите;

5. извършва проверки за изясняване на сигнали и съобщения от длъжностни лица и граждани за престъпления от общ характер;

6. изисква от съответните длъжностни лица да извършват по установения ред и в определените срокове ревизии и инвентаризации при наличие на данни за извършено престъпление в учреждения, стопански и други организации;

7. анализира данните за престъпността в отделни отрасли на народното стопанство и информира съответните партийни и държавни органи за установените причини и условия, които способствуват за извършването на престъпления.


Чл. 6. (1) При изпълнение на задачите по чл. 6 от закона Народната милиция извършва и следното:

1. провежда обща и индивидуална превантивна работа за предпазване гражданите от извършване на престъпления или други противообществени прояви;

2. провежда мероприятия за предотвратяване на престъпленията и другите противообществени прояви, като изяснява причините и условията, които ги пораждат, и взема или предлага мерки за тяхното отстраняване;

3. провежда оперативноиздирвателни действия за разкриване на извършени престъпления и на техните извършители;

4. организира и поддържа постоянно оперативно дежурство по охрана на обществения ред, опазване на живота и здравето на гражданите, опазване на социалистическата и личната собственост и осигуряване безопасността на движението;

5. изпълнява разпорежданията на прокуратурата и на съда за принудително довеждане и за задържане на лица;

6. изпълнява решенията на съответните органи за настаняване на малолетни и непълнолетни в трудово-възпитателни училища;

7. охранява и конвоира задържани лица;

8. осигурява своевременна регистрация и отчет на извършените престъпления от общ характер, както и на други правонарушения;

9. предава данни за лицата, извършили противообществени прояви, на съответните органи, организации и трудови колективи за вземане на необходимите мерки за обществено въздействие;

10. съхранява намерените и предадените в поделенията на Министерството на вътрешните работи документи, ценности и други вещи и взема мерки за връщането им на законните притежатели, а когато е невъзможно те да се установят, ги предава на съответния народен съвет.

(2) Народната милиция изпълнява задачите, възложени й с друг закон, указ или нормативен акт на Министерския съвет по установения в тях ред.


Чл. 7. (1) Предупреждаването по чл. 12, ал. 2 от закона на лица, за които има достоверни данни, че съществува опасност да извършат престъпление или грубо нарушение на обществения ред, се извършва с протокол.

(2) В протокола по предходната алинея се вписват правонарушението, за което съществува опасност, че може да бъде извършено от лицето, последиците от него и отговорността, която ще носи предупреденият.


Чл. 8. Служителите от Народната милиция могат да изискват от граждани данни при условията на чл. 17 от закона да представят личните си паспорти или други документи, удостоверяващи самоличността им, само когато това е необходимо за изпълнение на служебните им задължения.


Чл. 9. (1) Влизането в жилищни и други помещения на граждани в случаите, предвидени в чл. 19 от закона, става, след като се обясни целта на влизането.

(2) При влизане в жилищни и други помещения на граждани не могат да се извършват действия, които не се налагат от целта на влизането и които уронват честта и достойнството на обитателите.

(3) Влизането в помещения на учреждения и обекти, в които има установен специален ред за влизане, както и в поделения на въоръжените сили, става само по установения за това ред.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 1992 г.) (1) В случаите на чл. 24, ал. 1 от закона, включително при разпръскване на масови прояви, които грубо нарушават обществения ред, здравето, правата и свободите на гражданите, обществено или лично имущество, органите на полицията могат да използват следните помощни средства:

1. белезници, усмирителни ризи;

2. гумени и електрошокови палки и прибори;

3. химически вещества, утвърдени от министъра на здравеопазването;

4. служебни животни - кучета, коне;

5. халосни патрони, патрони с гумени, пластмасови и шокови куршуми;

6. устройства за принудително спиране на транспортните средства;

7. водни и въздушни струи;

8. бронирани машини и вертолети.

(2) Помощните средства по предходната алинея се използват само когато е очевидно, че функциите на органите на полицията не могат да бъдат осъществени без тяхната употреба.

(3) Не се допуска употребата на помощни средства сещу малолетни, бременни жени или лица в безпомощно състояние.

(4) Редът за употреба на помощните средства по ал. 1 се определя с инструкция на министъра на вътрешните работи.


Чл. 10а. (Изм. - ДВ, бр. 73 от 1990 г., отм., бр. 77 от 1992 г.)


Чл. 11. (1) За всеки отделен случай на употреба на физическа сила, на помощно средство или на оръжие се съставя протокол, в който се отразяват обстоятелствата, наложили употребата им.

(2) Принудително отвеждане на граждани в поделенията на Народната милиция или в народните съвети се вписват в специален регистър. При поискване на гражданите се издава документ.


Чл. 12. (1) Важни и неотложни служебни задачи, при които служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция могат да използуват превозни и съобщителни средства по чл. 27 от закона, са: залавяне на бягащо лице, извършило престъпление, оказване на незабавна помощ при пожари, наводнения и други стихийни и обществени бедствия, както и на незабавна помощ на пострадали лица.

(2) Разходите за използуваните лични превозни и съобщителни средства се заплащат от поделения на Народната милиция въз основа на документ, издаден от служителя, който ги е ползувал. В документа се отбелязват трите имена на собственика, регистрационният номер на превозното средство, времето, през което е ползувано превозното или съобщителното средство, поводът, маршрутът, трите имена на служителя от Народната милиция и поделението, в което той работи.

(3) Документ по предходната алинея се издава и на водачите на държавни, кооперативни и обществени превозни средства за оправдаване на направените разходи.

(4) На водачите на дипломатически, военни и чуждестранни превозни средства може само да се предложи да откарат пострадали до най-близкото здравно заведение за оказване на неотложна помощ.


Глава трета.
ПО ОРГАНИЗАЦИЯТА, ЛИЧНИЯ СЪСТАВ И МАТЕРИАЛНОТО ОСИГУРЯВАНЕ НА НАРОДНАТА МИЛИЦИЯ

Чл. 13. (Доп. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.) (1) Министърът на вътрешните работи утвърждава структурата и щатовете на поделенията на Народната милиция, създава и закрива структурни звена в рамките на утвърдените от Министерския съвет числен състав, брой на управленията и фонд "Работна заплата".

(2) (Нова - ДВ, бр. 42 от 1980 г., изм., бр. 68 от 1988 г.) Организационната структура, щатът и числеността на персонала на териториалните поделения на Народната милиция, без ведомствената милиция, се утвърждават от министъра на вътрешните работи и председателите на изпълнителните комитети на народните съвети.

(3) (Нова - ДВ, бр. 42 от 1980 г., изм., бр. 68 от 1988 г.) Териториалните поделения на Народната милиция, които осъществяват дейността по охраната на обществения ред и безопасността на движението (без състава на строевите и специализираните поделения и поделенията за специална и друга самоохрана), детските педагогически стаи, домовете за временно настаняване на малолетни и непълнолетни, домове за временно настаняване на пълнолетни лица и заведенията за отрезвяване, се създават и закриват по предложение на председателя на изпълнителния комитет на съответния общински народен съвет със заповед на министъра на вътрешните работи.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.) (1) Дирекцията на Народната милиция ръководи и контролира всички териториални поделения на Народната милиция, включително и ведомствената милиция.

(2) Териториалните поделения на Народната милиция под ръководството на изпълнителните комитети на народните съвети осъществяват ръководство на силите на обществеността, които участвуват в организираната от народните съвети дейност по охрана на обществения ред.

(3) Народните съвети и техните изпълнителни комитети ръководят и контролират дейността на подчинените им органи на Народната милиция съобразно правомощията, предоставени им със Закона за Народната милиция и други нормативни актове.


Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.) (1) Началниците на териториалните поделения на Народната милиция, които ръководят личния състав, в своята дейност се подчиняват както на вишестоящите органи на Министерството на вътрешните работи, така и на съответните народни съвети и техните изпълнителни комитети.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) В изключителни случаи, като масови тържества, фестивали, стихийни или обществени бедствия и други подобни, с решение на директора на Народната милиция или на началника на областното управление на Министерството на вътрешните работи съставът на териториалните поделения на милицията може да бъде използуван и извън територията на общината или на областта, за което се уведомява председателят на изпълнителния комитет на съответния народен съвет.


Чл. 15а. (Нов - ДВ, бр. 42 от 1980 г.) (1) Народните съвети и техните изпълнителни комитети приемат отчети за дейността на териториалните поделения на Народната милиция.

(2) Районните инспектори на Народната милиция отчитат дейността си и състоянието по охраната на обществения ред на територията на своя район пред обществеността.

(3) Преписи от решенията на окръжните народни съвети и техните изпълнителни комитети, отнасящи се до борбата с престъпността, охраната на обществения ред и безопасността на движението, се изпращат в Дирекцията на Народната милиция.


Чл. 16. (1) Назначаването и уволняването на служителите от Народната милиция се извършват:

1. на офицерския състав - от министъра на вътрешните работи;

2. на сержантския и редовия състав и на административно-техническия и помощния персонал - от директора на Народната милиция, съответно от началника на поделението, към което се числят по щат.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.) Началниците на териториалните поделения на Народната милиция се избират и освобождават от длъжност от народните съвети по предложение на министъра на вътрешните работи.

(3) Районните инспектори на Народната милиция се назначават след съгласуване с изпълнителните комитети на съответните народни съвети, където е седалището им.


Чл. 17. (1) Заповедите за уволнение на служителите от сержантския и редовия състав на Народната милиция могат да бъдат обжалвани в двуседмичен срок от връчването им пред министъра на вътрешните работи, който се произнася по жалбата в едномесечен срок.

(2) В сроковете по предходната алинея се подават и разглеждат молбите за преразглеждане на заповедите за уволнение на младшите и старшите офицери от Народната милиция.


Чл. 18. (1) Даването на звание, повишаването и понижаването в звание на лицата по чл. 34, ал. 2 от закона се извършват:

1. на школниците и курсантите - от началника на съответното учебно заведение;

2. на сержантския и редовия състав - от директора на Народната милиция, съответно от началника на поделението, към което се числят по щат.

(2) По реда на този член се извършва повишаване в звание и посмъртно.


Чл. 18а. (Нов - ДВ, бр. 42 от 1980 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) (1) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети и на Столичния народен съвет и Министерството на вътрешните работи осигуряват на териториалните поделения на Народната милиция по охраната на обществения ред, безопасността на движението, паспортната система, детските педагогически стаи, домовете за временно настаняване на малолетни и непълнолетни, домовете за временно настаняване на пълнолетни лица и заведенията за отрезвяване обзаведени сгради и помещения, автотранспорт, свързочни и други технически средства по нормативи, утвърдени от министъра на вътрешните работи.

(2) Снабдяването на териториалните поделения на Народната милиция с вещево доволствие, свързочни, технически и други специални средства се осигурява от Министерството на вътрешните работи.


Чл. 18б. (Нов - ДВ, бр. 42 от 1980 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г., бр. 41 от 1991 г.) (1) Министерството на финансите, Министерството на вътрешните работи, Временния столичен изпълнителен комитет и временните общински изпълнителни комитети ежегодно чрез бюджетите на народните съвети осигуряват средства за битовите условия и материално-техническата база по предходния член, а чрез бюджета на Министерството на вътрешните работи - средства за заплати, допълнителни възнаграждения, хранително и вещево доволствие, облекло, пътни пари при отпуск и за обучение на личния състав от териториалните поделения на милицията и други разходи.

(2) Министерството на вътрешните работи осигурява чрез своя бюджет издръжката на останалата обща милиция, включително на строевите поделения и поделенията за специална и друга самоохрана.


Чл. 18в. (Нов - ДВ, бр. 42 от 1980 г.) Служителите от общата милиция в териториалните поделения на Народната милиция ползуват почивните домове и жилищния фонд както на Министерството на вътрешните работи, така и на съответните народни съвети.


Чл. 19. Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция носят униформено облекло и отличителни знаци, утвърдени от министъра на вътрешните работи, съгласувано с министъра на народната отбрана.


Чл. 20. На служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция се зачислява оръжие съобразно задачите, които изпълняват.


Чл. 21. (1) Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция получават заплата за длъжност и звание, допълнителни възнаграждения, хранително и вещево доволствие и др. в размери, определени от Министерския съвет.

(2) Административно-техническият и помощният персонал от Народната милиция получават работна заплата и допълнителни възнаграждения по размери, определени за гражданските ведомства, и допълнителни възнаграждения за работа в Народната милиция, определени от Министерския съвет.

(3) Школниците и курсантите от Народната милиция получават заплата за длъжност и звание.


Чл. 22. Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция могат да бъдат награждавани с морални, парични и предметни награди, съгласно Указа за духовното стимулиране.


Чл. 23. На служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция, извършващи вредни за здравето работи или работи от особен характер, се въвежда намален работен ден, като се спазват разпоредбите на Кодекса на труда.


Чл. 24. Бременните жени от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция, които работят при вредни или тежки условия, се трудоустрояват в седемдневен срок от установяване на бременността по условията и реда, определени от Кодекса на труда.


Чл. 25. (1) Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция при изпълнение на служебните си задължения пътуват безплатно с обществения градски транспорт (без таксиметровия).

(2) Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция, които обслужват железопътния и водния транспорт, при изпълнение на служебните си задължения пътуват безплатно с влаковете и корабите в районите, които обслужват.


Чл. 26. (1) За даване на допълнително възнаграждение за прослужено време, на допълнителен отпуск и еднократни парични обезщетения и поощрения за трудов стаж в Народната милиция се зачита и времето:

1. прослужено на офицерски и сержантски длъжности от свръхсрочнослужещия състав на въоръжените сили, Държавна сигурност, Строителни войски, войските на Министерството на транспорта и Министерството на съобщенията и дирекция (отдел) "Затвори" при Министерството на правосъдието и нейните поделения след 9. IX. 1944 г., в Съветската армия и в милицията на СССР;

2. прекарано в антифашистките партизански отряди и в други антифашистки въоръжени сили в страната и в чужбина;

3. прекарано във фашистките затвори от политическите затворници, в концентрационните лагери, времето, през което служителите са били политически емигранти, интернирани, нелегални и на платена нелегална революционна работа до 9. IX. 1944 г.;

4. прослужено на длъжности от пожарникарския и офицерския (началническия) състав в Противопожарната охрана след 9. IX. 1944 г.;

5. прослужено на граждански длъжности и професии.

(2) Прослуженото време по т. 5 на предходната алинея се трансформира в съотношение 5 години от трета категория, 4 години от втора категория и 3 години от първа категория за 4 прослужени години в Народната милиция.

(3) Прослуженото време по т. 5 на ал. 1 се зачита за получаване на еднократно парично обезщетение при уволнение и за ползуване допълнителен отпуск, ако служителят има прослужени най-малко 10 години в Народната милиция самостоятелно или заедно със зачетеното време по т. 1-4 включително на ал. 1.


Чл. 27. За проявен героизъм със заповед на министъра на вътрешните работи служителите от офицерския, сержантския и редовия състав и запасните от Народната милиция могат да бъдат зачислени за вечни времена в поделенията, където са служили, или записани в почетната книга на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 28. Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция, починали при или по повод изпълнение на служебния си дълг, се погребват със съответните почести.


Чл. 29. Редът за преминаване службата на служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на Народната милиция, както и поощренията и дисциплинарните наказания и условията за прилагането им се определят с наредби на министъра на вътрешните работи.


Глава четвърта.
ОБЩИНСКА МИЛИЦИЯ

Чл. 30-35. (Отм. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.)


Глава пета.
ВЕДОМСТВЕНА МИЛИЦИЯ

Чл. 36. (1) Ведомствената милиция охранява поверените й обекти и осигурява обществения ред в тях. При изпълнение на тези задачи ведомствената милиция има задълженията и правата на общата милиция.

(2) Ведомствената милиция в изключителни случаи, с разрешение на директора на Народната милиция, съгласувано с ръководителите на съответните учреждения, стопански или други организации, при които е създадена, може да се използува и за изпълнение на задачи вън от поверените й обекти, след като се вземат необходимите мерки за охраната им.


Чл. 37. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г., бр. 41 от 1991 г.) Обектите за охрана и щатът на ведомствената милиция се определят по договор между Министерството на вътрешните работи и съответните фирми и други организации.


Чл. 38. (1) За създаване на ведомствена милиция Дирекцията на Народната милиция и съответното учреждение, стопанска или друга организация сключват договор.

(2) В договора се определят задълженията на страните по охраната на обекта, щатните бройки, материалното, техническото и финансовото осигуряване, разходите за обучение на служителите, оборудването на обекта във връзка с охраната му и сроковете за привеждане на сумите за издръжката на ведомствената милиция. Споровете по сключването и изпълнението на договора се решават от висшестоящите органи.

(3) Препис от договора се изпраща на териториалното поделение на Народната милиция, в чийто район се намира охранявания обект, както и на ръководителя на обекта.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Промените в щата на ведомствената милиция се извършват съгласувано с Министерството на икономиката и планирането и със съответното министерство или друго ведомство, без да се сключва нов договор.


Чл. 39. Охраната на обектите с ведомствена милиция се поема след окончателното изпълнение на предвидените в договора задължения за оборудването на обектите и за материално-битовото осигуряване на служителите от ведомствената милиция.


Чл. 40. Офицерският, сержантският и редовият състав, необходим за поддържане охраната на обекта с ведомствена милиция, се определя в зависимост от характера и важността на обекта и броя на постовете и маршрутите по нормативи, установени за общата милиция.


Чл. 41. Служителите от ведомствената милиция се обучават в школи и курсове, организирани от Министерството на вътрешните работи.


Чл. 42. Ведомствената милиция се ръководи от нейните командири и от началниците на съответните териториални поделения на Народната милиция.


Чл. 43. Ръководителите на учреждения, стопански и други организации, които се охраняват с ведомствена милиция, могат да правят предложения пред териториалните поделения на Народната милиция за усъвършенствуване на охраната. При установяване на нередности те уведомяват началника на териториалното поделение на Народната милиция.


Чл. 44. (1) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Издръжката на ведомствената милиция се определя на базата на норми и нормативи, определени от министъра на вътрешните работи и министъра на икономиката и планирането. Върху общата сума за издръжката на личния състав се начисляват 2% за разходи по общото ръководство и контрол на ведомствената милиция от поделенията на Министерството на вътрешните работи.

(2) На служителите от ведомствената милиция, които работят при неблагоприятни и други специфични условия, се изплащат допълнителни възнаграждения и се отпускат противоотрови по условията, реда и размерите, предвидени за административно-управленческия персонал на охранявания обект.

(3) Средствата за издръжка на ведомствената милиция се превеждат на Министерството на вътрешните работи в срокове, посочени в договора. При просрочие дължимите суми се събират с платежно искане.

(4) Учрежденията, стопанските и другите организации, които се охраняват с ведомствена милиция, предоставят за нуждите й обзаведени служебни помещения, инвентар, автотранспорт, свързочни и технически средства по утвърдените нормативи за Народната милиция и поемат разходите по използуването и поддържането им.


Чл. 45. Служителите от ведомствената милиция ползуват почивните домове и жилищния фонд както на Министерството на вътрешните работи, така и на учрежденията, стопанските и другите организации, при които е създадена ведомствена милиция.


Глава шеста.
ВЕДОМСТВЕНА ОХРАНА ОТ ПАЗАЧИ

Чл. 46. (1) За охрана на учреждения, стопански и други организации и отделни обекти, към които няма ведомствена милиция, ръководителите им при необходимост организират ведомствена охрана от пазачи, която се контролира и подпомага от Народната милиция.

(2) Ведомствената охрана от пазачи охранява поверените й обекти и осигурява обществения ред в тях. Тя може да бъде въоръжена или невъоръжена.


Чл. 47. (1) Видът на ведомствената охрана от пазачи се определя от съответните министерства и други ведомства или организации по предложение на ръководствата на подчинените им обекти.

(2) При определяне вида на охраната, постовете и броя на служителите се взема мнението на съответното териториално поделение на Народната милиция.


Чл. 48. Ведомствената охрана от пазачи се ръководи от ръководителите на охраняваните обекти. Те организират мероприятията по обучаването на пазачите от ведомствената охрана.


Чл. 49. (1) Пазачите от ведомствената охрана се назначават и уволняват от ръководителите на охраняваните обекти след съгласуване с началниците на териториалните поделения на Народната милиция.

(2) За пазачи от ведомствената охрана могат да се назначават лица, навършили 20 години, физически годни да носят постова служба.


Чл. 50. (1) На пазачите от ведомствената охрана се зачисляват оръжие и боеприпаси от съответните териториални поделения на Народната милиция по ред и норми, определени от министъра на вътрешните работи.

(2) Пазачите от ведомствената охрана носят униформа по образец, установен от министъра на вътрешните работи.

(3) Вещевото доволствие на ведомствената охрана от пазачи се определя от Министерския съвет.

(4) При необходимост за охрана на обектите могат да се използуват и стражеви кучета, чиято издръжка е за сметка на охранявания обект.


Чл. 51. Ръководителите на учреждения, стопански и други организации, охранявани от ведомствена охрана от пазачи, след съгласуване със съответното поделение на Народната милиция могат да обединяват охраните под единно ръководство.


Чл. 52. Пазачите от ведомствената охрана не могат да бъдат използувани за работа, несвързана с изпълнението на служебните им задължения.


Глава седма.
СИГНАЛНО-ОХРАНИТЕЛНА ТЕХНИКА

Чл. 53. За охрана на отделни обекти, на учреждения, стопански и други организации Народната милиция може да използува и сигнално-охранителна техника.


Чл. 54. (1) Ползуването на сигнално-охранителна техника се урежда с договор, в който се определят задълженията по монтирането, поддържането и използуването й, както и срокът и времето през денонощието, за което се поема охраната.

(2) След необходимото проучване договорът се сключва от ръководителя на съответното учреждение, стопанска и друга организация и от началника на териториалното поделение на Народната милиция. Споровете по предмета на договора се решават от висшестоящите им органи.

(3) Въз основа на сключен договор може да бъде организирана охрана със сигнално-охранителна техника и в домове на граждани.

(4) За монтирането, поддържането и използуването на сигнално-охранителна техника се заплащат годишни вноски, които се превеждат по извънбюджетната сметка на Министерството на вътрешните работи в срока, посочен в договора.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Вноските по предходната алинея се определят съгласно показатели, утвърдени от министъра на вътрешните работи и министъра на икономиката и планирането в зависимост от вида на обекта и времето, през което той се охранява. При просрочие те се събират с платежно искане.


Чл. 55. (1) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Асоциация "Съобщения" предоставя срещу заплащане на териториалните поделения на Народната милиция абонатни и съединителни телефонни чифтове за охраняваните обекти, както и места в помещенията на автоматичните телефонни централи за превключващите съоръжения на сигнално-охранителната техника.

(2) Необходимите помещения за пултове и централни съоръжения за сигнално-охранителната техника, която се монтира в населените места, се осигуряват от съответните народни съвети.


Чл. 56. В рамките на набираните средства по извънбюджетната сметка министърът на вътрешните работи може да създава извън лимита на министерството допълнителен щат от офицерски и сержантски длъжности и от административно-технически и помощен персонал за организацията, поддържането и използуването на сигнално-охранителната техника, и се доставят технически средства.


Чл. 57. (1) Причинените щети от кражби в охраняваните със сигнално-охранителна техника обекти, ако не са взети необходимите мерки от Народната милиция и ако кражбата не бъде разкрита в шестмесечен срок, се заплащат от Министерството на вътрешните работи от средствата по извънбюджетната сметка.

(2) Щетите по предходната алинея, причинени на банки, спестовни каси, музеи и картинни галерии с ценни експонати и на обекти, в които се съхраняват големи ценности, се заплаща в размер не по-голям от петорната годишна вноска за охраната на обекта.


Чл. 58. При строителство и реконструкция на обекти, в които се съхраняват големи ценности, в проектно-сметните документации се включват и сигнално-охранителни съоръжения.


Глава осма.
ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО НА НАРОДНАТА МИЛИЦИЯ С ДРУГИ ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ И С ОБЩЕСТВЕНОСТТА

Чл. 59. Народната милиция изпълнява възложените й задачи в тясно сътрудничество и взаимодействие с органите на прокуратурата и съда и провежда съвместни мероприятия в борбата с престъпността и особено с посегателствата срещу социалистическата собственост.


Чл. 60. (1) Народната милиция съдействува на държавните и обществените органи и организации и провежда съвместни мероприятия с тях за разясняване на социалистическата законност, за предотвратяване на престъпленията и другите противодържавни прояви, както и за мобилизиране силите на трудовите колективи и гражданите за опазване на социалистическата собственост и за охрана на обществения ред.

(2) Органите на Народната милиция при необходимост предлагат на ръководителите на учрежденията, стопанските и другите организации да вземат мерки за въздействие спрямо лица, които допускат нарушения на обществения ред или с действията и поведението си стават причина или създават условия за извършването на престъпления или други противообществени прояви.


Чл. 61. (1) Народната милиция планира и провежда мероприятия, осигуряващи изпълнението на плановете за обществено-икономическото развитие на народните съвети в частта им по охраната на обществения ред и по спазването на социалистическата законност.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.) Народната милиция активно участвува в мероприятия на народните съвети, на техните изпълнителни комитети и на другите държавни и обществени органи и организации в дейността им за издигане правосъзнанието на гражданите, за възпитанието им в дух на взаимно уважение и съзнателно изпълнение на законите, за създаване атмосфера на обществена нетърпимост към правонарушенията.


Чл. 62. (Изм. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.) Органите на Народната милиция съдействуват за изграждане на центровете за възпитателна работа по местоживеене и на съветите за профилактика по месторабота и оказват активна помощ в дейността им.


Чл. 63. В границите на своята компетентност органите на Народната милиция оказват съдействие на съветниците от народните съвети при изпълнение на техните обществени задължения.


Чл. 64. (Отм. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.)


Чл. 65. Народната милиция информира при необходимост партийните, държавните и обществените органи по въпроси, засягащи обществения ред, състоянието и динамиката на престъпленията, противообществените прояви и другите правонарушения, спазването на социалистическата законност, защитата на правата и законните интереси на гражданите.


Чл. 66. (Отм. - ДВ, бр. 42 от 1980 г.)


Чл. 67. Министерството на транспорта осигурява подходящи помещения, обзавеждане, транспортни, свързочни и други технически средства за нуждите на поделенията на Народната милиция, които обслужват транспорта, и поема разходите по използуването и поддържането им.


ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на § 3 от заключителните разпоредби на закона в надзорно-строевия персонал се включват офицерският, сержантският и редовият състав на дирекция "Затвори" към Министерството на правосъдието и на поделенията му.


§ 2. Този правилник се издава въз основа § 4 от заключителните разпоредби на Закона за Народната милиция (ДВ, бр. 89 от 1976 г.).


§ 3. Правилникът влиза в сила от 1 март 1977 г. и отменя:

1. Правилника за общинската милиция (ДВ, бр. 37 от 1970 г.);

2. Правилника за ведомствената милиция (ДВ, бр. 55 от 1966 г.);

3. Правилника за сигнално-охранителната техника, одобрен с Разпореждане № 359 на Министерския съвет от 1. VIII. 1970 г.;

4. Правилника за ведомствената охрана от пазачи (ДВ, бр. 2 от 1971 г.);

5. Разпореждане № 67 на Министерския съвет от 17. IV. 1966 г. в частта му за Народната милиция.


§ 4. Изпълнението на правилника се възлага на министъра на вътрешните работи.


Промени настройката на бисквитките