Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 42 от 30.V

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ПРОТИВОПОЖАРНАТА ОХРАНА

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ПРОТИВОПОЖАРНАТА ОХРАНА

ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 24 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 21 МАЙ 1980 Г.,

Обн. ДВ. бр.42 от 30 Май 1980г., попр. ДВ. бр.45 от 10 Юни 1980г., изм. ДВ. бр.68 от 2 Септември 1988г., изм. ДВ. бр.31 от 19 Април 1991г., изм. ДВ. бр.41 от 24 Май 1991г.

Отменено основание - виж § 2, т. 5 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за Министерството на вътрешните работи, с който се отменя Закона за противопожарната охрана - ДВ, бр. 122 от 19 декември 1997 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) Министерствата, другите ведомства, народните съвети, стопанските и обществените организации, гражданите и специализираните органи за противопожарна охрана поддържат на високо равнище пожарната безопасност на страната чрез:

1. използуване на най-новите научно-технически постижения в областта на пожаропрофилактичната и гасителната дейност;

2. целенасочено изследване, разкриване и отстраняване на причините и условията за възникване на пожари;

3. осигуряване на необходимите сили и средства за гасене на пожари и поддържането им в постоянна готовност;

4. възпитаване на населението за опазване на социалистическата и личната собственост от пожари;

5. спазване изискванията на Закона за противопожарната охрана (наричан в правилника "закона") и другите нормативни актове по противопожарна охрана.


Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) За осигуряване пожарната безопасност на обектите и населените места специализираните органи за противопожарна охрана, държавните и обществените органи и организации и физическите лица могат да участвуват в различни форми на сдружаване в предвидените в закона случаи.


Чл. 3. Длъжностните лица от учрежденията, стопанските и другите организации и гражданите са длъжни да дават на служителите от общата и ведомствената противопожарна охрана необходимите сведения и документи, свързани с пожарната безопасност, и да ги улесняват при изпълнение на служебните им задачи.


Глава втора.
ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЗАДАЧИТЕ НА ВЕДОМСТВАТА, НАРОДНИТЕ СЪВЕТИ, ОРГАНИЗАЦИИТЕ И УЧРЕЖДЕНИЯТА ПО ПРОТИВОПОЖАРНАТА ОХРАНА

Чл. 4. За изпълнение на задачите по противопожарната охрана министрите, ръководителите на другите ведомства, стопанските и другите организации и учрежденията в границите на своята компетентност:

1. определят, съгласно действуващите методики и нормативи по противопожарната охрана, самостоятелно или съвместно със специализираните органи на противопожарната охрана пожарната опасност на сградите, съоръженията, инсталациите, суровините, материалите, технологиите и готовата продукция и изделия в подведомствените им обекти и вземат мерки за обезопасяването им;

2. съгласуват с органите на общата и ведомствената противопожарна охрана новоусвояваните изделия, машини и съоръжения от местно производство или внос, предназначени за работа в пожаро- и взривоопасна среда, и такива, които при експлоатация създават пожарна опасност, транспортните и потребителски опаковки, предназначени за леснозапалителни и самозапалващи се вещества и препарати, както и съответните стандартизационни документи за тях;

3. изграждат нещатни пожаротехнически комисии за подобряване пожарната безопасност на обектите;

4. провеждат агитационно-разяснителна и възпитателна дейност за предотвратяване и гасене на пожарите;

5. оказват помощ на специализираните органи на противопожарната охрана при изготвяне на планове за гасене на пожари;

6. при поискване информират съответно Министерството на вътрешните работи и изпълнителните комитети на народните съвети за състоянието на противопожарната охрана в подведомствените им обекти;

7. осигуряват обектите с противопожарна автомобилна и друга техника, с инвентар, водоизточници, пътища, средства за свръзка, сгради за противопожарните служби, кабинети за обучение и инструктаж и ги поддържат в изправност.


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) Ръководителите на министерствата и другите ведомства, временните областни и общински изпълнителни комитети, стопанските и другите организации и учреждения могат да назначават лица за подпомагане организирането и изпълнението на задачите по противопожарна охрана.


Чл. 6. Изпълнителните комитети на народните съвети и кметствата:

1. осигуряват материално-техническата база и битовите условия на териториалните поделения на противопожарната охрана;

2. осигуряват материално-техническата база и издръжката на доброволните противопожарни отряди;

3. привличат гражданите активно да участвуват в охраната на социалистическата и личната собственост от пожари.


Чл. 7. Гражданите са длъжни:

1. да спазват установените за страната противопожарни правила, както и специфичните правила за съответните населени места;

2. при опасност от възникване на пожар да уведомяват специализираните органи на противопожарната охрана, изпълнителния комитет на съответния народен съвет или кметство и да предприемат мерки за предотвратяването му;

3. при пожар да уведомяват посочените в предходната точка органи, да оказват съдействие и да вземат участие в спасяването на застрашени хора и имущество и при гасенето на пожара;

4. да възпитават децата си за спазване на правилата за пожарна безопасност.


Глава трета.
ПО ОРГАНИЗАЦИЯТА И ЗАДАЧИТЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ ОРГАНИ ЗА ПРОТИВОПОЖАРНА ОХРАНА

Чл. 8. (1) По смисъла на чл. 10 от закона специализираните органи и поделения на противопожарната охрана са:

1. органи и поделения на общата противопожарна охрана:

а) Централното управление на противопожарната охрана към Министерството на вътрешните работи;

б) (изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) териториални поделения на противопожарната охрана към областните и районните управления на Министерството на вътрешните работи и народните съвети;

2. органи и поделения на ведомствената противопожарна охрана отдели, отделения, обектни служби и постове на противопожарната охрана към министерствата, другите ведомства, стопанските и другите организации, учрежденията и обектите;

3. (изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) доброволни противопожарни отряди - доброволни противопожарни отряди в населените места и обектите.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Организационната структура, щатът и числеността на персонала на териториалните поделения на противопожарната охрана се утвърждават от министъра на вътрешните работи и председателите на изпълнителните комитети на народните съвети.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Териториалните поделения на противопожарната охрана се създават, закриват и численият им състав се определя и осигурява с плана и бюджета, по предложение на председателя на изпълнителния комитет на съответния общински народен съвет и началника на областното управление на Министерството на вътрешните работи, със заповед на министъра на вътрешните работи.

(4) Министерството на вътрешните работи, изпълнителните комитети на народните съвети, учрежденията, стопанските и другите организации могат да организират единни поделения на противопожарната охрана в населените места и обектите. Ръководството им се осъществява по реда, определен за териториалните поделения на противопожарната охрана.


Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Изпълнителните комитети на народните съвети и на Столичния народен съвет и Министерството на вътрешните работи осигуряват на териториалните поделения на противопожарната охрана обзаведени сгради и помещения, както и основна и специална противопожарна техника, моторни превозни средства, уреди, съоръжения и агрегати, гасителни, защитни и свързочни средства и резервни части по нормативи, утвърдени от министъра на вътрешните работи.

(2) Снабдяването на териториалните поделения на противопожарната охрана с вещево доволствие, свързочни, технически и други специални средства се осигурява от Министерството на вътрешните работи.

(3) Техническото обслужване и ремонтът на противопожарните автомобили, моторни помпи и агрегати се извършва в специализирани авторемонтни бази и работилници на Министерството на вътрешните работи.

(4) Дейността по предходната алинея за ведомствената противопожарна охрана може да се извършва в специализираните работилници на Министерството на вътрешните работи срещу заплащане.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г., бр. 41 от 1991 г.) Министерството на финансите, Министерството на вътрешните работи, Временният столичен изпълнителен комитет и временните общински изпълнителни комитети ежегодно чрез бюджетите на народните съвети осигуряват средства за битовите условия и материално-техническата база по предходния член, а чрез бюджета на Министерството на вътрешните работи - средства за заплати, допълнителни възнаграждения, хранително и вещево доволствие, облекло, пътни пари при отпуск и за обучение на личния състав от териториалните поделения на противопожарната охрана и други разходи.


Чл. 11. (1) Централното управление на противопожарната охрана ръководи и контролира всички териториални поделения за противопожарна охрана, включително и ведомствените, без поделенията на Министерството на народната отбрана и подземната минна промишленост.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Териториалните поделения на противопожарната охрана към областните и районните управления на Министерството на вътрешните работи и народните съвети организират и контролират противопожарната охрана на населените места и обектите в границите на своята компетентност.

(3) Отделите, отделенията, обектните служби и постове на ведомствената противопожарна охрана организират противопожарната охрана във ведомствата и обектите, към които са създадени, в границите на своята компетентност.

(4) Органите на специализираната противопожарна охрана осъществяват методическо ръководство на силите на обществеността, които участвуват в организираната от народните съвети дейност по противопожарната охрана.

(5) Народните съвети и техните изпълнителни комитети ръководят и контролират дейността на подчинените им органи за противопожарна охрана съобразно правомощията, предоставени със Закона за противопожарната охрана и другите нормативни актове, и могат да ги използуват само по предназначението им.


Чл. 12. (1) Началниците на териториалните поделения за противопожарна охрана в своята дейност се подчиняват както на висшестоящите органи на Министерството на вътрешните работи, така и на съответните народни съвети и техните изпълнителни комитети.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) В изключителни случаи, като големи и сложни за гасене пожари, стихийни или обществени бедствия и други подобни, с решение на началника на Централното управление на противопожарната охрана или на началника на областното управление на Министерството на вътрешните работи, териториалните поделения за противопожарна охрана могат да бъдат използувани и извън територията на общината или областта, за което се уведомява председателят на изпълнителния комитет на съответния народен съвет.


Чл. 13. Министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на народните съвети, стопанските и другите организации и учрежденията, съгласувано с Министерството на вътрешните работи, съобразно своята компетентност, организират производството и ремонта на противопожарните уреди, съоръженията, автоматичните системи за противопожарна охрана, гасителните, защитните, свързочните и други средства.


Чл. 14. За противопожарната охрана на учреждения, стопански и други организации и отделни обекти (складови бази, магазини, банки, спестовни каси, музеи, хранилища на ценни уникални произведения и др.) може да се използува и сигнално-охранителна техника.


Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Държавният противопожарен надзор по чл. 1, ал. 1, т. 5 от закона се организира и осъществява от Министерството на вътрешните работи чрез Централното управление на противопожарната охрана, териториалните поделения на противопожарната охрана към областните, районните управления на Министерството на вътрешните работи и народните съвети, включително и от ведомствените противопожарни служби.

(2) Редът за осъществяване на държавния противопожарен надзор се определя от министъра на вътрешните работи.


Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) Специализираните органи за противопожарна охрана в границите на своята компетентност провеждат държавния противопожарен надзор и целенасочена пожаропрофилактична дейност, като:

1. следят за прилагането на противопожарните строително-технически норми при проектирането, строителството, преустройството и приемането на нови обекти, при реконструкцията, разширяването, модернизацията и възстановяването на сградите, съоръженията и инсталациите;

2. дават заключения за стандартизационни документи на новоусвоявани изделия, машини и съоръжения, предназначени за работа в пожаро- и взривоопасна среда, и за такива, които при експлоатация създават пожарна и взривна опасност;

3. одобряват проектите и типовете противопожарно оборудване, инсталации, уреди и съоръжения, гасителни средства, съгласуват стандартите за тях и контролират спазването им;

4. дават за изпълнение задължителни заключения за новоусвоявани изделия, машини и съоръжения, произвеждани у нас или внасяни от други страни, предназначени за работа в пожаро- и взривоопасна среда, и за такива, които при експлоатация създават пожарна или взривна опасност;

5. осъществяват надзор по определяне пожароопасните свойства на веществата и материалите, пожароустойчивостта на строителните елементи и конструкции, произвеждани у нас или внасяни от други страни, и сферата на приложението им с оглед осигуряване на пожарната безопасност;

6. разработват или съгласуват методите за определяне пожароопасните свойства на веществата, материалите и строителните конструкции и изпитание на гасителни средства и техника;

7. съгласуват всички транспортни и потребителски опаковки, предназначени за леснозапалителни и самозапалващи се вещества и препарати, и техните стандартизационни документи;

8. провеждат система от мерки за спазване на противопожарния ред в населените места, промишлеността, селското стопанство, административните, жилищните, културните и други сгради, съоръжения и комуникации и в горите;

9. извършват пожаротехнически проверки на населените места и обектите, на производствени дейности, сгради, съоръжения и други за разкриване и отстраняване на причините за възникване на пожари и създаване на условия за успешното им гасене и издават съответни документи (сертификати, протоколи и др.);

10. изискват и съдействуват за създаване на условия за гасене на пожари в обектите и населените места;

11. анализират данните за възникналите пожари в страната и в отделни отрасли на народното стопанство и вземат мерки за отстраняване на причините и условията, които допринасят за възникване и разпространение на пожари;

12. на основата на изводите от пожаропрофилактичната дейност и научно-техническите постижения разработват обосновани мероприятия за подобряване пожарната безопасност на населените места и обектите на народното стопанство и съдействуват за тяхната реализация;

13. самостоятелно или с участието на заинтересуваните организации разработват правила за противопожарната охрана;

14. съдействуват за внедряване в обектите на народното стопанство на автоматични инсталации и съоръжения и друга електронна техника за предотвратяване, известяване и гасене на пожари в съответствие с действуващите нормативи;

15. оказват помощ на учрежденията, организациите и обектите по организиране обучението и инструктажа на специалистите, работниците, служителите и учащите се от учебните заведения и курсовете по правилата на противопожарната охрана;

16. провеждат агитационно-разяснителна дейност по въпросите на борбата с пожарите, организират по установения ред издаването на пожаро-техническа литература, плакати и филми с противопожарна тематика. За целта използуват и средствата за масова информация;

17. привличат, съгласувано с ръководителите на съответните организации, инженерно-технически и други работници от предприятия, специалисти от научноизследователски и проектантски организации за участие в разработването на мероприятия по осигуряване противопожарната безопасност на населените места и обектите, а също и по контрола за спазване на противопожарните изисквания.

(2) (Нова - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) Редът за издаване на сертификати се определя от Министерския съвет.


Чл. 17. В границите на своята компетентност специализираните органи на противопожарната охрана определят:

1. вида, количеството, техниката и средствата за гасене на пожари и методите за използуването им;

2. строителните, техническите и организационните мерки за сигнализиране, ограничаване и гасене на пожарите;

3. съгласувано със съответните ръководители реда за използуване на селскостопанската, комуналната, строителната и противопожарната техника, гасителните средства и материали на учреждения, стопански и други организации и обекти за гасене на пожари.


Чл. 18. Органите на противопожарната охрана организират и поддържат денонощно дежурство с личен състав и техника за гасене на пожари.


Чл. 19. (1) Задължителни разпореждания по чл. 17 от закона се дават в писмена форма с противопожарно разпореждане или протокол.

(2) Предупреждението по чл. 17 от закона на лицата, за които има достоверни данни, че създават условия за възникване на пожари или ще извършват груби нарушения на противопожарния ред, се извършва с протокол.

(3) В протокола по предходната алинея се вписва характерът на правонарушението, което може да бъде извършено, последиците от него и отговорността, която ще носи лицето. Препис от протокола се изпраща на съответния клон на Държавния застрахователен институт.


Чл. 20. Влизането в помещения на учреждения и обекти, за които има установен специален режим за влизане, както и в поделенията на въоръжените сили, става по установения за това ред.


Чл. 21. (1) Разходите за използуване на лични превозни средства се заплащат от поделенията на Министерството на вътрешните работи въз основа на документ, издаден от служителя, който ги е използувал. В документа се отбелязват трите имена на собственика, регистрационният номер на превозното средство, времето, през което е ползувано превозното или съобщителното средство, поводът, маршрутът, трите имена на служителя от противопожарната охрана и поделението, в което той работи.

(2) Документ по предходната алинея се издава и на водачите на държавни, кооперативни и обществени превозни средства за оправдаване на направените разходи.

(3) На водачите на дипломатически, военни и чуждестранни превозни средства може само да се предложи да откарат пострадали до най-близкото здравно заведение за оказване на неотложна медицинска помощ.


Глава четвърта.
ЛИЧЕН СЪСТАВ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ ОРГАНИ ЗА ПРОТИВОПОЖАРНА ОХРАНА

Чл. 22. Назначаването и уволняването на служителите от поделенията на противопожарната охрана се извършва:

1. на офицерския състав - от министъра на вътрешните работи;

2. началниците на териториалните поделения за противопожарна охрана се избират и освобождават от длъжност от народните съвети по предложение на министъра на вътрешните работи;

3. на сержантския и редовия състав и на административно-техническия и помощния персонал - от началника на Централното управление на противопожарната охрана, съответно от началника на поделението, към което се числят по щат.


Чл. 23. (1) Заповедите за уволнение на служителите от сержантския и редовия състав на противопожарната охрана могат да бъдат обжалвани в двуседмичен срок от връчването им пред министъра на вътрешните работи, който се произнася по жалбата в едномесечен срок.

(2) В сроковете по предходната алинея се подават и разглеждат молбите за преразглеждане на заповедите за уволнение на младшите и старшите офицери от противопожарната охрана.


Чл. 24. (1) Даването на звание, повишаването и понижаването в звание на лицата по чл. 28, ал. 2 от закона се извършват:

1. на школниците и курсантите - от началника на съответното учебно заведение;

2. на служителите от сержантския и редовия състав - от началника на Централното управление на противопожарната охрана, съответно от началника на поделението, към което се числят по щат.

(2) По реда на този член се извършва и посмъртно повишаване в звание.


Чл. 25. Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на противопожарната охрана, както и съставът от учебните заведения носят униформено облекло и отличителни знаци, утвърдени от министъра на вътрешните работи, съгласувано с министъра на народната отбрана.


Чл. 26. (1) Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на противопожарната охрана получават заплата за длъжност и звание, допълнителни възнаграждения, хранително и вещево доволствие, обезщетение и помощи по реда и в размери, определени от Министерския съвет.

(2) Административно-техническият и помощният персонал от противопожарната охрана получават работна заплата и допълнителни възнаграждения по размери, определени от гражданските ведомства, и допълнителни възнаграждения за работа в противопожарната охрана, определени от Министерския съвет.

(3) Школниците и курсантите от учебните заведения по противопожарна охрана получават заплата за длъжност и звание.


Чл. 27. Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на противопожарната охрана могат да бъдат награждавани с морални, парични и предметни награди съгласно Указа за духовно стимулиране.


Чл. 28. (1) Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на противопожарната охрана, които носят дежурство, дежурят на три смени по 24 часа.


Чл. 29. Бременните жени от офицерския, сержантския и редовия състав на противопожарната охрана, които работят при вредни или тежки условия, се трудоустрояват от деня на установяване на бремеността при условията и по реда, определени от Кодекса на труда.


Чл. 30. Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на противопожарната охрана, които обслужват железопътния, водния и автомобилния транспорт, при изпълнение на служебните си задължения пътуват безплатно с влаковете, корабите и автомобилите на територията на районите, които обслужват.


Чл. 31. (1) За даване на допълнително възнаграждение за прослужено време, на допълнителен отпуск и еднократни парични обезщетения и поощрения за трудов стаж в противопожарната охрана се зачита и времето:

1. прослужено на офицерски и сержантски длъжности от свръхсрочнослужещия състав във въоръжените сили, Държавна сигурност, Главното управление на строителните войски, войските на Министерството на транспорта и Министерството на съобщенията и отдел "Затвори" и неговите поделения при Министерството на вътрешните работи след 9.IX.1944 г., в Съветската армия, в милицията и противопожарната охрана на СССР;

2. прекарано в антифашистките партизански отряди и в други антифашистки въоръжени сили в страната и в чужбина;

3. прекарано във фашистките затвори от политическите затворници, в концентрационните лагери, времето, през което служителите са били политически емигранти, интернирани, нелегални и на платена нелегална революционна работа до 9.IX.1944 г.;

4. прослужено на длъжности от офицерския, сержантския и редовия състав в Народната милиция след 9.IX.1944 г.;

5. прослужено на граждански длъжности и професии.

(2) Прослуженото време по т. 5 на предходната алинея се трансформира в съотношение 5 години от трета категория, 4 години от втора категория и 3 години от първа категория за 4 прослужени години в противопожарната охрана.

(3) Прослуженото време по т. 5 на ал. 1 се зачита за получаване на еднократно парично обезщетение при уволнение и за ползуване на допълнителен отпуск, ако служителят има прослужени най-малко 10 години в противопожарната охрана самостоятелно или заедно със зачетеното време по т. 1-4 включително на ал. 1.


Чл. 32. За проявен героизъм със заповед на министъра на вътрешните работи служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на противопожарната охрана могат да бъдат зачислени за вечни времена в поделенията, където са служили, или записани в почетната книга на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 33. Служителите от офицерския, сержантския и редовия състав на противопожарната охрана, загинали при или по повод изпълнение на служебния си дълг, се погребват със съответни почести.


Чл. 34. Служителите от общата противопожарна охрана на териториалните поделения ползуват почивните домове и жилищния фонд както на Министерството на вътрешните работи, така и на съответните народни съвети.


Чл. 35. Редът за преминаване и носене на службата на служителите от офицерския, сержантския и редовия състав от поделенията на противопожарната охрана, както и поощренията и дисциплинарните наказания и условията за прилагането им, се определят с наредба, издадена от министъра на вътрешните работи.


Глава пета.
ВЕДОМСТВЕНА ПРОТИВОПОЖАРНА ОХРАНА

Чл. 36. (1) Органите и поделенията на ведомствената противопожарна охрана са предназначени да организират изпълнението на изискванията за пожарната безопасност и да гасят пожари в обектите, към които са създадени. При изпълнение на тези задачи ведомствената противопожарна охрана има задълженията и правата на общата противопожарна охрана.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) В изключителни случаи, с разрешение на съответния началник на областното управление на МВР, съгласувано със съответните ръководители на учреждения, стопански и други организации, служителите на ведомствената противопожарна охрана могат да се използуват за пожаропрофилактична дейност, за гасене на пожари и за оказване на помощ при стихийни и обществени бедствия и при аварии и в други обекти и населени места, след като се вземат необходимите мерки за охраната на поверените им обекти.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Редът и районът на действие на поделенията на ведомствената противопожарна охрана извън обектите за гасене на пожари и за оказване на помощ при стихийни и обществени бедствия и при аварии, се определят от началниците на областните и районните управления на Министерството на вътрешните работи, съгласувано със съответните ръководители на учреждения, стопански и други организации, в съответствие с указанията на Централното управление на противопожарната охрана.


Чл. 37. (1) Органи и поделения на ведомствената противопожарна охрана се създават във ведомства, учреждения, стопански и други организации, както и в техните клонове и обекти с повишена пожарна опасност.

(2) Органи и поделения на ведомствената противопожарна охрана могат да се създават за охрана на няколко сродни или съседни обекти, без оглед на тяхната ведомствена подчиненост, със съгласието на съответните ръководители. Ръководството на тези поделения се осъществява от съответните териториални поделения на общата противопожарна охрана, а издръжката се осигурява пропорционално от съответните ведомства или организации.

(3) Местонахождението, видът на поделенията на ведомствената противопожарна охрана и необходимата техника се определят от съответните ръководители, съгласувано с Министерството на вътрешните работи.

(4) В изключителни случаи, съгласувано със съответните ръководители, личният състав и техниката на ведомствената противопожарна охрана могат да се използуват за поддържане на дежурство в районните и участъковите противопожарни служби.


Чл. 38. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) (1) За създаване на ведомствена противопожарна охрана, включително и в новостроящите се обекти, Централното управление на противопожарната охрана и съответното учреждение, стопанска или друга организация сключват договор.

(2) (Нова - ДВ, бр. 41 от 1991 г.) За създаване на единна противопожарна охрана Централното управление на противопожарната охрана може да сключва договори с временните общински изпълнителни комитети.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 41 от 1991 г.) В договора се определят задълженията на страните по противопожарната охрана на обекта, щатната бройка, категорията, материалното и финансовото осигуряване, разходите за обучение на служителите, оборудването на обекта с технически и други средства във връзка с противопожарната му охрана и сроковете за превеждане на сумите за издръжка на ведомствената противопожарна охрана. Споровете по сключването и изпълнението на договора се решават от висшестоящите органи.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 41 от 1991 г.) Екземпляр от договора се изпраща на ръководителя на охранявания обект, а копие от договора - на териториалното поделение на противопожарна охрана, в чийто район се намира охраняваният обект. По решение на ръководствата на охраняваните обекти на служителите от ведомствената противопожарна охрана могат да се изплащат целеви награди и други парични възнаграждения.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 41 от 1991 г.) Промените в щата на ведомствената противопожарна охрана се извършват съгласувано между Министерството на вътрешните работи и съответното министерство или друго ведомство, без да се сключва нов договор.


Чл. 39. Охраната на обектите с ведомствена противопожарна охрана се поема след окончателното изпълнение на предвидените в договора задължения.


Чл. 40. Назначаването, преназначаването и уволняването на служителите от офицерския, сержантския и редовия състав от ведомствената противопожарна охрана се извършва по реда, установен за служителите от Министерството на вътрешните работи, съгласувано със съответните ръководители на учреждения, стопански и други организации.


Чл. 41. Служителите на ведомствената противопожарна охрана се обучават в школи, курсове и училища, организирани от Министерството на вътрешните работи.


Чл. 42. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Ръководството на органите и поделенията на ведомствената противопожарна охрана се осъществява от съответните ръководители на министерства, други ведомства, стопански и други организации, учреждения и обекти и от началника на Централното управление на противопожарната охрана и началниците на областните и районните управления на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 43. (1) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Издръжката на служителите на ведомствената противопожарна охрана се определя на базата на норми и нормативи, определени от министъра на вътрешните работи и министъра на икономиката и планирането. Върху общата сума за издръжка на личния състав се начисляват 2 на сто за разходи по общото ръководство и контрол на ведомствената противопожарна охрана от поделенията на Министерството на вътрешните работи.

(2) На служителите от ведомствената противопожарна охрана, които работят при неблагоприятни и други специфични условия, се изплащат допълнителни възнаграждения и се отпускат противоотрови при условията, по реда и в размерите, предвидени за административно-управленческия персонал на охранявания обект.

(3) Средствата за издръжка на ведомствената противопожарна охрана се превеждат на Министерството на вътрешните работи в срокове, посочени в договора. При просрочие дължимите суми се събират с платежно искане.

(4) Министерствата, другите ведомства, учрежденията, стопанските и другите организации осигуряват за нуждите на ведомствената противопожарна охрана необходимите подходящи сгради и обзаведени помещения за личния състав и техника, като се грижат за тяхното поддържане.

(5) (Нова - ДВ, бр. 41 от 1991 г.) Временните общински изпълнителни комитети, сключили договор за създаване на единна противопожарна охрана, могат да набират средствата за нейната издръжка от организациите и фирмите на своята територия и да ги превеждат на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 44. Снабдяването на личния състав на ведомствената противопожарна охрана със свързочно, защитно и индивидуално бойно и вещево доволствие се извършва от Министерството на вътрешните работи срещу заплащане от ведомствата, стопанските или други организации.


Чл. 45. Служителите на ведомствената противопожарна охрана ползуват почивните домове, жилищния фонд и медицинските заведения както на Министерството на вътрешните работи, така и на учрежденията, стопанските и други организации, при които е създадена ведомствена противопожарна охрана.


Чл. 46. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) Организацията на дейността на ведомствената противопожарна охрана, правата и функционалните задължения на личния състав се уреждат с наредба, издадена от министъра на вътрешните работи, съгласувано със заинтересуваните министерства, ведомства и организации.


Глава шеста.
ДОБРОВОЛНИ ПРОТИВОПОЖАРНИ ОТРЯДИ

Чл. 47. Доброволните противопожарни отряди са обществени органи и имат предназначение да осигуряват пожарната безопасност и да гасят пожари в населените места и обектите, към които са създадени.


Чл. 48. Доброволни противопожарни отряди се създават в населените места, учрежденията, стопанските и другите организации.


Чл. 49. (1) Организирането и ръководството на доброволните противопожарни отряди се осъществяват от съответните народни съвети и от ръководителите на учреждения, стопански и други организации.

(2) Министерството на вътрешните работи и неговите поделения оказват помощ по цялостната дейност на доброволните противопожарни отряди.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Министърът на вътрешните работи, съгласувано с Комитета по териториално и селищно устройство и заинтересуваните ведомства, издава Инструкция за организацията, структурата, взаимодействието и методите на дейност на доброволните противопожарни отряди.


Чл. 50. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) (1) В доброволните противопожарни отряди се приемат български граждани, навършили 18-годишна възраст, които притежават необходимите качества.

(2) Численият състав на доброволните противопожарни отряди се определя от общинските народни съвети и кметствата и от ръководителите на учреждения, стопански и други организации със съдействието на органите на общата и ведомствената противопожарна охрана, в зависимост от броя на населението в населеното място, на работниците и служителите в учреждението, стопанската или друга организация, както и от пожарната и взривната опасност на обектите.

(3) За координиране и взаимодействие при осъществяване на своята дейност доброволните противопожарни отряди могат да участвуват в различни форми на сдружаване в предвидените от закона случаи с други органи, организации и формирования.


Чл. 51. (1) Доброволните противопожарни отряди се учредяват на събрания в населените места, учрежденията, стопанските и други организации.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети и кметствата приемат решение, а ръководителите на учреждения, стопански и други организации издават заповеди за обявяване състава на доброволен противопожарен отряд.


Чл. 52. (1) Доброволните противопожарни отряди имат следните основни задачи:

1. провеждат пожаропрофилактична дейност в обектите и жилищата на гражданите;

2. провеждат пожаропросветна и агитационна-разяснителна дейност по въпросите на противопожарната охрана;

3. организират и осъществяват гасенето на възникналите пожари и оказват помощ при стихийни и обществени бедствия и аварии;

4. в границите на предоставената им компетентност осъществяват държавен противопожарен надзор.

(2) Длъжностните лица и гражданите са задължени да оказват съдействие на членовете на доброволните противопожарни отряди при изпълнение на възложените им задачи по противопожарната охрана.


Чл. 53. (1) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети, кметствата, учрежденията, стопанските и другите организации, в които има организирани доброволни противопожарни отряди, осигуряват средствата за тяхната издръжка, както и противопожарни автомобили, инвентар, облекло, технически, свързочни и гасителни средства и сгради или помещения за настаняване по действуващите нормативи и се грижат за тяхното поддържане.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети и кметствата, и ръководителите на учреждения, стопански и други организации могат да организират денонощно дежурство от членовете на доброволните противопожарни отряди.

(3) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети и ръководителите на учреждения, стопански и други организации определят длъжностни лица за подпомагане на доброволните противопожарни отряди.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) Средствата за организиране и поддържане на доброволни противопожарни отряди могат да бъдат отпускани и от застрахователни и други организации и граждани.


Чл. 54. (1) (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Териториалните поделения на противопожарната охрана под ръководството на изпълнителните комитети на областните и общинските народни съвети организират курсове за подготовка на командири и други длъжностни лица на доброволните противопожарни отряди.

(2) Подготовката на командири и други длъжностни лица на доброволните противопожарни отряди в учрежденията, стопанските и други организации се организира от ръководителите им или от териториалните поделения на противопожарната охрана. Разходите са за сметка на съответните учреждения, стопански и други организации.


Чл. 55. (1) Членовете на доброволните противопожарни отряди, за времето, през което са заети с провеждане на противопожарна дейност предотвратяване и гасене на пожари, поддържане на дежурство и обучение, получават повременното си трудово възнаграждение от учреждението, стопанската или друга организация, където работят но за не повече от три работни дни в месеца.

(2) На членовете на доброволните противопожарни отряди, които получават трудово възнаграждение според изработеното, за времето през което са заети с изпълнение на задачи по противопожарната охрана, се заплаща на базата на средно изработеното възнаграждение през предшествуващия месец.


Чл. 56. При пожари, стихийни и обществени бедствия и при аварии членовете на доброволните противопожарни отряди и гражданите имат право да използуват безплатно обществените съобщителни и превозни средства по реда и условията, указани в чл. 21 от този правилник.


Чл. 57. (1) Членовете на доброволните противопожарни отряди и гражданите, които участвуват активно в изпълнение на възложените им задачи, се поощряват от съответните изпълнителни комитети на народните съвети, държавни и обществените органи и организации в границите на тяхната компетентност чрез:

1. обявяване на благодарност;

2. връчване на грамота;

3. награждаване със значка "Отличник на противопожарната охрана";

4. награждаване със значка "За смелост";

5. награждаване с предметни и парични награди.

(2) Членовете на доброволните противопожарни отряди и гражданите могат да бъдат предложени за награждаване по установения ред от Държавния съвет или от съответното ведомство.

(3) Поощрението на отрядниците, отрядите и щабовете с парични и предметни награди се извършват при условията и по ред, установен с нормативните актове по финансовата дейност на учрежденията и организациите.


Чл. 58. (1) Спрямо член на доброволен противопожарен отряд, който без основателни причини не изпълнява възложените му задачи или нарушава дисциплината, по решение на общото събрание на отрядниците могат да се вземат следните мерки за въздействие:

1. предупреждение;

2. мъмрене;

3. строго мъмрене;

4. писмено уведомяване на обществената организация, в която членува.

(2) Член на доброволен противопожарен отряд, който не изпълнява своите задължения или извърши несъвместима с това си качество постъпка, се изключва от отряда. Решението за изключване се взема на общо събрание на отрядниците, за което се уведомява обществената организация, в която той членува.


Чл. 59. На членовете на доброволните противопожарни отряди се дава карта и значка по образец, установен от министъра на вътрешните работи.


Чл. 60. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1991 г.) (1) Когато член на доброволен противопожарен отряд или друг гражданин е загинал при или по повод изпълнение на задачи по противопожарната охрана, на семейството му се изплаща еднократна парична помощ в размер на шест месечни брутни заплати на базата на трудовото възнаграждение, което загиналият е получавал през последните 12 месеца в учреждението или организацията, където е работил.

(2) Когато пострадалият не е работил или когато трудовото му възнаграждение е по-ниско от средната месечна работна заплата за страната, за база при изчисляване на еднократната парична помощ по ал. 1 се взема средната месечна заплата в Република България.

(3) Актовете за злополуки на членовете на доброволните противопожарни отряди и на другите граждани се съставят от командирите на отрядите или от ръководствата на учрежденията, организациите и временните изпълнителни комитети в съответствие с установения ред за регистриране и отчитане на трудовите злополуки.

(4) На членовете на доброволните противопожарни отряди и другите граждани, получили трайна инвалидност при или по повод изпълнение на задачи по противопожарна охрана, се изплаща част от посочената в ал. 1 помощ, съответствуваща на признатата им група инвалидност.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Този правилник се издава въз основа на § 5 от заключителните разпоредби на Закона за противопожарната охрана (ДВ, бр. 89 от 9.ХI.1979 г.) и отменя:

1. Инструкцията за обектната противопожарна охрана (ДВ, бр. 55 от 1972 г.);

2. Правилника за задачите, организацията и дейността на доброволните противопожарни охрани в Народна република България (ДВ, бр. 101 от 1967 г.).


§ 2. Изпълнението на правилника се възлага на министъра на вътрешните работи.


Промени настройката на бисквитките