Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 55 от 15.VII

ПРАВИЛНИК ЗА КАПИТАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО ОТ 1980 Г.

 

ПРАВИЛНИК ЗА КАПИТАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО ОТ 1980 Г.

Обн. ДВ. бр.55 от 15 Юли 1980г., изм. ДВ. бр.101 от 25 Декември 1981г., изм. ДВ. бр.47 от 15 Юни 1982г., отм. ДВ. бр.16 от 27 Февруари 1987г.

Отменен с § 2, т. 3 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 5 на Министерския съвет от 30 януари 1987 г. за създаване на условия за прилагане на Правилника за стопанската дейност - ДВ, бр. 16 от 27 февруари 1987 г., в сила от 1 януари 1987 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) Взаимоотношенията между социалистическите организации при участието им в инвестиционния процес се уреждат с този правилник, с Правилника за икономическия механизъм и с Наредбата за инженерно-внедрителските организации и с другите нормативни актове по капиталното строителство, издадени от компетентните органи.

(2) При участието им в инвестиционния процес социалистическите организации уреждат взаимоотношенията си на икономическа основа, като осъществяват дейността си съобразно поетите с договорите задължения и спазването на утвърдените контролни цифри и държавни планови задачи.


Чл. 2. (1) Капитални вложения са всички разходи за модернизация, реконструкция, разширение, възстановяване, включително и унищожени от случайно събитие или непреодолима сила, основни фондове, както и за ново строителство на такива фондове с производствено и непроизводствено предназначение, за поддържане мощностите на рудниците и за рекултивация на нарушените терени.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Структурата и отчитането на капиталните вложения се определят с Наредбата за структурата и отчитането на капиталните вложения и проучвателните, проектните и строителните и монтажните работи.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Ефективността на капиталните вложения и на внедрените чрез тях научно-технически постижения в народното стопанство се определя с Наредбата за оценка на икономическата ефективност на научно-техническите постижения и капиталните вложения.


Чл. 3. (1) Капитално строителство е дейността на участниците в инвестиционния процес за материализиране на капиталните вложения в основни и оборотни фондове.

(2) Капиталното строителство се извършва чрез възлагане или по стопански начин.


Чл. 4. (1) Обект е строежът с определено наименование и местоположение.

(2) Обекти с производствено предназначение са всички обекти с производствено-стопанска дейност в народното стопанство. С непроизводствено предназначение са останалите обекти, включително самостоятелните подобекти на жилищното и културно-битовото строителство, предвидени за изграждане към обектите с производствено предназначение извън площадката им.

(3) Етап е част от обекта (мощността), която може да бъде въведена самостоятелно в действие.

(4) Подобект е отделна сграда или отделно съоръжение на обекта (цех, сграда на заводско управление, жилищни сгради, външна водопроводна или канализационна мрежа, електропроводна линия, главен канал, шахта, галерия, тунел, мост, канал и др.), имащи самостоятелно функционално предназначение.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Натурални видове работи са количествата от даден вид строително-монтажни работи, за които има възможност за измерване на физическия им обем и определяне на сметната им стойност и с чието завършване се създават условия за започване на следващите видове работи съобразно технологическата им последователност.


Чл. 5. (1) По смисъла на този правилник:

1. инвеститори са социалистическите организации, които непосредствено финансират от собствени, кредитни или безвъзмездно предоставени им средства разходите за капитални вложения;

2. главен проектант е организацията, с която инвеститорът е сключил договор за цялостното проучване и проектиране на обекта;

3. главен изпълнител е организацията, с която инвеститорът е сключил договор за цялостното изграждане на обекта. По правило главен изпълнител са инженеринговите стопански организации или специализираните строителни и монтажни организации;

4. главен доставчик е организацията, с която инвеститорът е сключил договор за цялостно доставяне на машините и съоръженията за обекта.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и Столичния народен съвет са единен инвеститор на обектите на жилищното строителство, комплексното обслужване на населението, единната техническа и социална инфраструктура в производствените зони, на устройството на териториите и изграждането на селищните системи и населените места. Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети могат да възлагат права на инвеститор на жилищно строителство на изпълнителните комитети на общинските народни съвети.


Глава втора.
ОСНОВНИ ФУНКЦИИ, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ИНВЕСТИТОРА

Раздел I.
Планиране и финансово осигуряване на капиталното строителство

Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) Организациите-инвеститори планират своите капитални вложения на основата на:

1. националните, междуотрасловите, отрасловите и териториалните дълосрочни целеви програми и Генералната схема за отрасловата структура, Генералната схема за териториалното разположение на производителните сили и Единния териториалноустройствен план на Народна република България;

2. държавните планови задачи за реализация на основни видове продукция в натурално изражение и за въвеждане на нови, реконструирани и модернизирани производствени мощности, включително обекти, свързани с опазването на природната среда, съгласно поименния списък на най-важните обекти с национално значение, утвърден от Министерския съвет;

3. обектите, класирани в националния конкурс в рамките на определените от Министерския съвет лимити по отрасли;

4. лимитите за капитални вложения за въвеждане на обекти от социалната и техническата инфраструктура, в това число за жилищно строителство;

5. обектите и мероприятията по смисъла на чл. 164, ал. 3 от Правилника за икономическия механизъм, съответно на чл. 45, ал. 1 от Наредбата за специфичните правила на икономическия механизъм в селското стопанство.

(2) В петгодишните насрещни планове организациите-инвеститори могат да включват обекти, за които са осигурени:

1. средства за финансиране;

2. предварителни технико-икономически задания, технико-икономически доклади за резултатите от предварителните проучвания и технико-икономически задания за проектиране.

(3) В годишните насрещни планове организациите-инвеститори могат да включват обекти, за които са осигурени:

1. средства за финансиране;

2. утвърдени работни проекти със сметни документации;

3. организация - изпълнител, съответно ресурси за изграждане;

4. организация - доставчик на машини и съоръжения.

(4) Плановете за капитални вложения се изграждат на основата на поименни списъци за проучвателни и проектни работи и за строителство.


Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) В поименните списъци за проучвателни и проектни работи се включва разработването на проблеми, задачи и обекти с утвърдено технико-икономическо задание за внедряване на челните наши и чуждестранни научно-технически постижения.

(2) Поименният списък за проучвателни и проектни работи съдържа: организацията - инвеститор; наименованието на проблема; задачата на обекта; месторазположението и мощността на обектите; ориентировъчната сметна стойност и разходи за проучване и проектиране; срокове на започване и завършване на разработката или на съответната проучвателна или проектна фаза и инженерно-внедрителската организация - главен проектант.


Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Инвеститорите имат право да избират главния проектант, който осигурява най-високо технико-икономическо равнище на работния проект по показателите на утвърденото технико-икономическо задание за проектиране. За избора на главен проектант инвеститорите могат да организират и провеждат конкурси по предварително обявени условия.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) В поименните списъци на обектите за строителство се посочват наименованието и месторазположението на обектите, мощността, сроковете за започване и завършване на строителството, сметната стойност - общо и по структурни показатели, сроковете за въвеждане в действие на мощностите и на основните фондове (съобразно действуващите нормативи), главният изпълнител и основните технико-икономически показатели на обекта съгласно технико-икономическото задание или завършената фаза на проучвателните или проектните работи.

(2) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Обектите и мероприятията, посочени в чл. 164, ал. 3 от Правилника за икономическия механизъм, се включват в поименния списък за строителство на основата на сключен договор за строителство с главен изпълнител или подизпълнител.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Не се разрешава включването в поименните списъци за строителство на нови обекти, ако завършването на преходните обекти в рамките на нормите за времетраене на строителството не е осигурено със собствени, кредитни или бюджетни средства.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) Министерският съвет утвърждава поименни списъци за проучване и проектиране и за строителство на най-важните обекти с национално значение, с които се осигурява постигането на стратегическите задачи за развитие на националната икономика.

(2) Поименните списъци за проучване и проектиране и за строителство на обектите с производствено и непроизводствено предназначение, извън обектите по предходната алинея, се утвърждават от съответния инвеститор след съгласуване с отрасловото министерство и с Държавния комитет за планиране.


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Месторазположението на новите обекти се определя:

1. за особено важните обекти с национално значение, осигуряващи постигането на стратегическите задачи за развитието на страната - от Министерския съвет по съвместно предложение на инвеститора и Главното управление за териториално разположение на производителните сили при Държавния комитет за планиране;

2. за всички останали обекти - по реда на Наредбата за териториалното разположение на обектите на капиталното строителство.


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) Годишните задачи на отделните обекти се определят на основата на нормите за времетраене на строителството, на проекта за организация и изпълнение на строителството с уедрен мрежов или линеен график и на утвърдени работни чертежи и сметни документации.

(2) Сроковете за въвеждане на обектите в действие, установени с поименните списъци, са основание за договаряне продължителността на проектирането и строителството само при условие, че е осигурено спазване на Нормите за времетраене на проектирането (ДВ, бр. 71 от 1980 г.) и Нормите за времетраене на строителството (ДВ, бр. 74 от 1980 г.). Когато при годишното уточняване на поименните списъци се налага удължаване на сроковете за въвеждане на обектите в действие, Министерският съвет определя начина за уреждане на взаимоотношенията между участниците в инвестиционния процес.


Чл. 13. (1) Капиталните вложения се финансират със собствени средства на инвеститорите или с банков кредит. Участието на бюджета във финансирането на капиталните вложения се решава от компетентните държавни органи.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Кредитите за капитални вложения се получават чрез конкурс и се договарят с банките в съответствие с разпоредбите на чл. 65, 69 и 70 от Правилника за икономическия механизъм по реда, установен с Правилника за отношенията с банките в народното стопанство (ДВ, бр. 65 от 1978 г.).

(3) С плановете за капиталните вложения задължително се осигуряват оборотните средства, необходими за нормалното функциониране на обектите с производствено предназначение.

(4) Дяловото участие на банките във формирането на оборотните средства за обектите на капиталното строителство се определя чрез договаряне между тях и инвеститорите.


Чл. 14. (1) Инвеститорът е длъжен:

1. да осигури откриване на финансирането на обектите съгласно Наредбата за финансиране, кредитиране и банков контрол на капиталните вложения;

2. да представи на банката проектната документация за проверка на сметната стойност на обекта преди откриването на финансирането.

(2) Банките са длъжни да извършват проверка на сметната стойност на обекта в срок от 45 дни.

(3) Документите, необходими за откриване на финансирането, се представят от инвеститора в обслужващата го банка не по-късно от 15 дни преди началото на тримесечието, през което е предвидено да започне строителството.


Раздел II.
Подготовка и организация за изпълнение на капиталното строителство

Чл. 15. (1) Инвеститорът е длъжен да организира проучването и проектирането, доставката на машините и съоръженията и строителството на обектите на капиталното строителство. За целта той сключва договори със съответните организации - главен проектант, главен доставчик и главен изпълнител.

(2) Инвеститорът може сам да бъде главен проектант, главен изпълнител или главен доставчик, като извършва отделните дейности по стопански начин или ги възлага с договор на подизпълнители.


Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) Договорите по предходния член се сключват на основата на ежегодно уточняваните поименни списъци при съставянето на насрещния план след получаване на контролните цифри.

(2) Когато инвеститорът няма готовност да сключи договорите до момента на утвърждаване на държавните планови задачи, съответните обекти отпадат по право от поименните списъци с изключение на онези, за които Министерският съвет е определил нови срокове за договаряне.


Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Договорите се сключват по предложение на организациите, на които въвеждането в действие на съответните обекти е утвърдено като контролна цифра или държавна планова задача.


Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Договорите за проучване и проектиране се сключват на основата на утвърдено от организацията-инвеститор технико-икономическо задание, определящо постигането на основните критерии и показатели, съгласно чл. 320, ал. 1 от Правилника за икономическия механизъм.

(2) В договора за проучване и проектиране се конкретизират задълженията на проектанта и инвеститора, определят се обемът и цената на проучвателните и проектните работи, добавките, неустойките и санкциите съгласно нормативни актове, редът на заплащане, както и сроковете за започване и завършване на проучвателните и проектните работи в съответствие с нормите за времетраене на проучването и проектирането. В договора се определят етапите и подобектите, които могат да се въвеждат самостоятелно в действие.

(3) За изпълнението на проучвателните и проектните работи за всеки обект или самостоятелен етап на строителството се сключва само един договор независимо от времетраенето на проектирането. Задълженията по договора се уточняват съобразно годишната задача.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) За обекти, за които има утвърдени типове проекти или при повторение на изпълнени индивидуални проекти, проектантът може да договори с инвеститора изработването на индивидуален проект само ако е получил разрешение от Министерството на строителството и архитектурата и съгласието на изпълнителя.

(5) В договорите за проектиране маже да се предвижда проектите и сметните документации да се съставят и по отделни етапи, подобекти и натурални видове работи, които могат да се предават самостоятелно и да служат при съставяне на графика за изграждане на обекта и свързаното с това разплащане между участниците в инвестиционния процес.

(6) За проучвателни и проектни работи за група обекти с непроизводствено предназначение, по благоустрояването на населените места и други с подобен характер може да се сключи един договор.


Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Проектантът е длъжен да предложи на инвеститора проектодоговора за проектиране в 20-дневен срок от получаване на технико-икономическото задание. При неспазване на този срок проектодоговор може да предложи и инвеститорът.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Инвеститорът (проектантът) е длъжен в 10-дневен срок от получаването на проектодоговора да го разгледа, подпише и върне на проектанта (инвеститора).

(3) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Ако инвеститорът (проектантът) не е съгласен с проектодоговора, той е длъжен в същия 10-дневен срок да покани писмено проектанта, за да разгледат спорните въпроси и да се споразумеят по тях, като съставят протокол за постигнатото съгласие. Ако не се постигне съгласие, инвеститорът (проектантът) подписва договор с протокол за разногласие и го връща на проектанта (инвеститора) в нов 5-дневен срок. Проектантът (инвеститорът) може да отнесе възникналия преддоговорен спор пред държавния арбитраж в 10-дневен срок от получаването на договора с протокола за разногласие. Ако не направи това в този срок, смята се, че той е приел предложенията по протокола.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Ако инвеститорът (проектантът) не подпише или не върне договора в определения срок, проектантът (инвеститорът) може да отнесе въпроса за разглеждане пред държавния арбитраж.

(5) Установеният ред за сключване на договори за проучвателни и проектни работи се прилага и за договорите между главния проектант и неговите подизпълнители.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Когато инвеститорът извършва промени в технико-икономическото задание, между него и проектанта се сключва допълнителен договор, в който се уточняват сроковете за изпълнение на новите задачи, цената и другите условия. Извършените дотогава проучвателни и проектни работи се заплащат от инвеститора въз основа на двустранен акт.


Чл. 21. (1) Договорите за строителство по правило се сключват за всеки отделен обект с един главен изпълнител.

(2) По искане на инвеститора договорът за строителство може да обхване само част от строителните или монтажните работи - изграждане на сградите, на общите комуникации, на инсталациите и др. След завършване на работите, включени в договора, се съставя констативен акт и изпълнителят се освобождава от по-нататъшни задължения. В тези случаи инвеститорът извършва монтажа по стопански начин или чрез възлагане и отговаря за окончателното завършване и въвеждане в действие на обекта в определения срок.

(3) Инвеститорът може да сключва преки договори за строителство на отделни подобекти извън генералния план на обекта (жилища, жп. линии, пътища, язовири, деривации, кариери, рудници, въжени линии и др.) и със съответните специализирани строителни и монтажни организации съобразно предмета на дейността им. В тези случаи специализираните строителни и монтажни организации се явяват главни изпълнители на тези подобекти.


Чл. 22. (1) Договорите между инвеститора и главния изпълнител, както и договорите между главния изпълнител и подизпълнителите, се сключват в съответствие с този правилник, а доколкото в него липсват някои разпоредби - и в съответствие с Наредбата за договорите между социалистическите организации и другите действуващи нормативни актове.

(2) С договорите задължително се посочват: сроковете за времетраене на строителството, цената на строително-монтажните работи, графикът за изпълнение на отделните подобекти, етапи и натурални видове работи съобразно технологическата им последователност, годишните задачи, сроковете за предоставяне на работните чертежи и сметните документации за целия период на строителството и другите взаимни задължения на страните по предоставяне на машини, транспортни средства, жилища, столове, електроенергия, вода, пара и др., свързани със строителството на обекта, по осигуряване вносните материали за изграждането на обекта, повременното строителство и др. и отговорностите им за неизпълнение на договора.

(3) Графикът за изпълнение на отделните подобекти, етапи и натурални видове работи се изготвя от главния изпълнител заедно с работния проект за организация и изпълнение на строителството на основата на комплексния уедрен мрежов (линеен) график към проекта. Той се уточнява най-късно до края на предходната година съобразно годишната планова задача за следващата година и състоянието на изпълнените натурални видове работи при спазване сроковете за времетраене на строителството. При необходимост и при съгласие на страните уточняването на графиците може да се извършва 10 дни преди настъпването на отделното тримесечие.

(4) Сроковете за времетраене на строителството и годишните задачи на отделните обекти, подобекти, етапи и натурални видове работи се установяват въз основа на комплексен уедрен мрежов (линеен) график по утвърдения проект за организация на изпълнението на строителството и нормите за времетраене на строителството.

(5) Окончателната стойност на строителните и монтажните работи, включени в договора по предходните алинеи, се установява по работните проекти със сметни документации и двустранните протоколи, съставени в процеса на строителството от инвеститора и главния изпълнител. Възникналите спорове по сметните документации се уреждат съгласно чл. 25, ал. 1 и § 5 от заключителните разпоредби по тази правилник.

(6) Двустранните протоколи по предходната алинея се внасят в банката от изпълнителя в определен от нея срок и служат за установяване окончателната сметна стойност на изпълнените строително-монтажни работи.

(7) Изпълнителят не носи отговорност, когато в резултат на пропуски и грешки в проекта се увеличи сметната стойност на обекта.


Чл. 23. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) При наличието на утвърден работен проект със сметни документации за типове проекти или за прилагане на повтарящи се икономични индивидуални проекти главният изпълнител и инвеститорът могат да сключат договор за изпълнението на строително-монтажните работи по твърда договорна стойност за обекта, подобекта, етапа или натурални видове работи или по твърда договорна цена за единица мощност.

(2) Твърдата договорна стойност или цена е гарантираната от изпълнителя окончателна сметна стойност на строителните и монтажните работи. При сключване на договор за изпълнение на строително-монтажните работи по твърда договорна стойност или цена за единица мощност не се допуска изменение в проектите и сметните документации.


Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Главният изпълнител и подизпълнителите съобразно предмета на дейността си са задължени да сключват договори за всички обекти, включени в ежегодно уточняваните поименни списъци по инвеститори, чието въвеждане в действие е утвърдено като контролна цифра или държавна планова задача. Те са задължени да сключат договори и за обектите, класирани в националния конкурс по отрасли.

(2) За останалите обекти договор се сключва по взаимно съгласие на страните в рамките на свободния за договаряне капацитет на изпълнителя при спазване изискванията на този правилник.

(3) Главният изпълнител е длъжен до 15 септември на предходната година да представи на инвеститора проектодоговор за строителството заедно с мотивирани бележки по проектите и сметните документации. Инвеститорът е длъжен в 10-дневен срок от получаване на договора да го разгледа, подпише и върне на изпълнителя.

(4) Когато в сроковете по предходната алинея главният изпълнител не предложи проектодоговор, това може да извърши и инвеститорът. В този случай изпълнителят е длъжен в 10-дневен срок да разгледа, подпише и върне договора на инвеститора.

(5) Ако инвеститорът (главният изпълнител) не е съгласен с мотивираните бележки по проектите и сметните документации, той е длъжен в същия 10-дневен срок да покани писмено изпълнителя (инвеститора) и проектанта, за да разгледат спорните въпроси и да се споразумеят по тях. Когато те се съгласят, че е необходимо да се изменят представените проекти, сметни документации и други книжа, определят необходимия срок за тяхното изменение.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Ако вследствие на изменението на проектите, сметните документации и другите книжа по указания в предходната алинея начин са необходими допълнителни средства, инвеститорът е длъжен да ги осигури по съответния ред. Договорът за строителство се сключва по изменените проекти и сметни документации.


Чл. 25. (1) Ако между страните не се постигне съгласие, инвеститорът (главният изпълнител) подписва договора с протокол за разногласие и го връща на изпълнителя (инвеститора) в нов 3-дневен срок. Изпълнителят (инвеститорът) може да отнесе възникналия преддоговорен спор пред държавния арбитраж в 10-дневен срок от получаването на договора с протокола за разногласие. Ако не направи това в този срок, счита се, че приема предложенията по протокола.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Ако инвеститорът, съответно изпълнителят, не върне подписан договора в определения срок, смята се, че той отказва да го сключи. Когато това се отнася за обекти, включени в поименен списък, утвърден от Министерския съвет по инвеститори, и за обектите, класирани в националния конкурс, съответните организации - инвеститори и изпълнители, са длъжни да вземат мерки за осигуряване необходимите условия за сключване на договора. Заинтересуваната страна може да отнесе спора пред Държавния арбитраж.

(3) Ако инвеститорът (главният изпълнител) върне договора, подписан със закъснение, той може да се сключи със съгласие на изпълнителя (инвеститора), като с договора се уговаря и обезщетението за вредите, причинени от закъснение на строителството.

(4) Разпоредбите във връзка със сключването на договорите за строителство се прилагат и при договорите между главния изпълнител и подизпълнителите.


Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Договорите за доставка на машини и съоръжения, включително и на комплектни обекти, се сключват по реда на Наредбата за проучване и доставка на машините и съоръженията. За неуредените в нея случаи се прилага Наредбата за договорите между социалистическите организации.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Договорите по предходната алинея се сключват за обекти, включени в поименните списъци по установения ред на основата на утвърдени технико-икономически доклади, а за обектите, проектирани направо н работна фаза - на основата на утвърденото технико-икономическо задание.

(3) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) За особено сложни обекти, изискващи ускорено изграждане, могат да се сключват договори за доставка с разрешение на Министерския съвет при наличието на утвърдено предварително технико-икономическо задание на основата на офертни материали.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) С договорите за доставка се уреждат задълженията на страните за количеството, технико-икономическите параметри, техническото равнище, цените, начините на плащане, оказването на техническа помощ при монтажа и въвеждането в експлоатация от страна на производителите, съответно от доставчиците на машини и съоръжения, сроковете за доставка и получаването им, изходните данни за проектиране и др.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Договорите между главния доставчик и производителя на машините и съоръженията задължително се приподписват от инвеститора, съответно от изпълнителя, когато по договора за строителство той е поел задължението за доставка на машините и съоръженията.

(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Възраженията на приподписващата страна, по които не е постигнато съгласие, когато предмет на договора са местни машини и съоръжения, се отнасят от доставчика за решаване по реда на преддоговорния арбитраж.


Чл. 27. (1) Преди започване на проучването, проектирането или строителството инвеститорът е длъжен да осигури:

1. на главния проектант:

а) технико-икономическо задание и изходни данни съгласно Наредбата за проучвателните и проектните работи в капиталното строителство;

б) (б. "б" отм., предишна б. "в" - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) документ от банката за осигурено финансиране;

2. на главния изпълнител:

а) утвърдена генерална сметка, работни чертежи и сметни документации съгласно технологическата последователност за изграждане на обекта най-малко за годишната задача и в рамките на договора за строителството;

б) освободен терен за извършване на основното и временното строителство (включително преместването на обитателите), строителните разрешения, протокола за определяне на строителната линия и ниво, оси, коти, координати, основни репери и др.;

в) документ от банката за осигурено финансиране;

г) проект за организация и изпълнение на строителството;

д) средства за временно строителство;

е) графикът към договора за доставката на машините и съоръженията и разделителната ведомост;

ж) спецификация на машините и съоръженията по доставчици и документ за осигурено финансиране, включително във валута, и своевременната им доставка на обекта в случаите, когато инвеститорът е и главен доставчик;

з) плановете и чертежите за разположението на заварени на строителната площадка сгради и съоръжения, подземни мрежи, фундаменти и др. При липса на такива планове и чертежи работите се изпълняват по писмени указания на инвеститора;

и) разрешения за използуване на предвидената по документацията електроенергия, пара, вода, сгъстен въздух и др.. в количества, необходими за нуждите на строителството;

к) други условия и документи, предвидени в договора.

(2) Разчистването на терена, преместването на надземни и подземни телефонни, телеграфни и други линии, стационарни устройства и др., което се налага във връзка със строителството, се извършват от инвеститора. Работите от строителен характер за разчистване на терена могат да се извършват и от изпълнителя по договор с инвеститора.

(3) При извършване на строителни и монтажни работи в производствени обекти и сгради, които се експлоатират, инвеститорът и изпълнителят съвместно установяват с двустранен акт реда и начина, при който ще се извършват тези работи.


Раздел III.
Инвеститорски контрол

Чл. 28. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Инвеститорите създават експертни технико-икономически съвети за разглеждане, оценяване и приемане по реда, определен в Правилника за работата на експертните технико-икономически съвети, на технико-икономическите задания и на проучвателните и проектните работи по капиталното строителство.

(2) Съветите по архитектура и благоустройство при окръжните и общинските народни съвети изпълняват функциите и задачите на експертен технико-икономически съвет и за разглеждане и оценка на проектните решения за обектите на територията на съответните народни съвети, за които последните са инвеститори.


Чл. 29. (1) Инвеститорът е длъжен да организира постоянен контрол по изграждане обектите на капиталното строителство.

(2) Инвеститорът може да упражнява контролните си функции непосредствено чрез свои структурни поделения или чрез временно действуващи специализирани органи за инвеститорски контрол.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Специализираните органи за инвеститорски контрол могат да бъдат дирекции или групи. Дирекции, съответно групи, за инвеститорски контрол могат да се създават по преценка на организацията-инвеститор в рамките на определените в генералната сметка на обекта (или група обекти) средства за издръжка на инвеститорския контрол.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Към министерствата, изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет и към обществени и други организации-инвеститори могат да се създават звена за упражняване на инвеститорски контрол. Тези звена могат да бъдат включени в състава на дирекциите, отделите или службите по капиталното строителство или да бъдат инвеститорски групи за отделни обекти или група обекти.

(5) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Главният проектант, упражняващ авторския надзор на проекта, може да изпълнява и функциите на инвенститорския контрол, ако те са му възложени с договор от инвеститора.

(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Функциите, правата и задълженията на органите на инвеститорския контрол и тяхната издръжка се определят с Наредбата за инвеститорския контрол по капиталното строителство.


Чл. 30. (1) Органите на инвеститорския контрол са длъжни системно да проверяват качеството на извършените от изпълнителя строително-монтажни работи и на употребяваните и доставените материали, конструкции и детайли. Когато установят, че на строежа се доставят или се влагат лошокачествени или нестандартни материали, конструкции и детайли, те забраняват със заповед употребата им.

(2) Органите на инвеститорския контрол могат със заповед да спират строежа изцяло или отделни части от него, когато установят лошо изпълнение на работите или отклонение от утвърдените проекти. Продължаването на строежа се разрешава с писмена заповед на същите органи, след като се отстранят причините, които са наложили спирането.

(3) Изпълнителят можа да отнесе въпроса за спиране на строителството да органите за държавен технически контрол по строителството, чиито решения са задължителни.


Глава трета.

Раздел I.
Организация на проучването и проектирането

Чл. 31. (1) Проучването и проектирането на обектите на капиталното строителство се извършват от:

1. инженерно-внедрителски организации;

2. технологически или конструкторски звена на стопанските организации и техните поделения - по модернизация, реконструкция и разширение и по поддържането на мощностите;

3. Съюза на архитектите в България, научно-техническите съюзи, научните институти и висшите учебни заведения - при задължително упражняване на авторски надзор.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Проучвателни и проектни работи могат да се възлагат на чужди фирми и организации при спазване на изискванията, определени от Министерството на външната търговия.


Чл. 32. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) Проучвателни работи са:

1. перспективни проучвания;

2. предварителни проучвания.

(2) Проектните работи се изпълняват в една фаза - работен проект със сметни документации.

(3) За особено сложни обекти се допуска с разрешение на съответния мининстър или ръководител на друго ведомство да се изработват и технически проекти.

(4) Перспективните проучвания се изработват за развитието на отраслите, подотраслите, производствата, дейностите, населените места, селищните системи и териториалните единици и завършват с доклад за резултатите от перспективните проучвания.

(5) Предварителните проучвания се изработват за отделен обект на капиталното строителство въз основа на утвърдено от инвеститора предварително технико-икономическо задание и завършват с технико-икономически доклад за резултатите от предварителните проучвания.

(6) Технико-икономическото задание за проектиране се изработва в съответствие с чл. 320 от Правилника за икономическия механизъм на основата на приетия от организацията-инвеститор вариант на технико-икономическия доклад. С технико-икономическото задание се определят окончателните технико-икономически показатели и степени на достигане на челните наши и чуждестранни постижения, които са задължителни при изработването на работния проект.

(7) Организациите-инвеститори участвуват в националния конкурс по капиталните вложения при условията и по реда, определени с наредба, издадена от Българската народна банка.

(8) Обемът и съдържанието на проучвателните и проектните работи, както и на технико-икономическите задания за тях се определят с Наредбата за проучвателните и проектните работи по капиталното строителство.

(9) Работните проекти за обектите се изработват на основата на утвърден вариант на технико-икономически доклад за резултатите от предварителните проучвания и утвърдено технико-икономическо задание за проектиране.

(10) Изготвянето на работен проект без технико-икономически доклад за резултатите от предварителните проучвания се допуска:

1. за пригаждане на утвърдени типови проекти;

2. за пригаждане на изпълнени ефективни индивидуални проекти след съгласуване с Министерството на строителството и архитектурата;

3. за обекти с производствено предназначение със сметна стойност до 1 млн. лв. и за обекти с непроизводствено предназначение със сметна стойност до 300 хил. лв.


Чл. 33. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) Технико-икономическите задания, технико-икономическите доклади и проектите за обектите на капиталното строителство, преди да бъдат утвърдени, се приемат, както следва:

1. от експертните технико-икономически съвети към стопанските организации - за обектите, утвърждавани от ръководителите на стопанските организации;

2. от държавните експертни технико-икономически съвети към министерствата, другите ведомства, Столичния народен съвет и окръжните народни съвети - за обектите, утвърждавани от министрите, ръководителите на другите ведомства и председателите на изпълнителните комитети на Столичния народен съвет и на окръжните народни съвети;

3. от Висшия експертен технико-икономически съвет към Държавния комитет за планиране - за обектите с национално значение.

(2) Приетите от съответните експертни технико-икономически съвети, технико-икономическите задания и проучвателни и проектни работи се утвърждават, както следва:

1. перспективните проучвания - от съответния министър или ръководител на друго ведомство или от председателя на изпълнителния комитет на окръжния и на Столичния народен съвет;

2. предварителните технико-икономически задания - от ръководителя на организацията-инвеститор;

3. технико-икономическите доклади за резултатите от предварителните проучвания и технико-икономическите задания за проектиране - от:

а) Националната планова комисия при Министерския съвет по доклад на съответния министър - за обектите с национално значение, а за някои особено важни от тях по предложение на председателя на Националната планова комисия - от Министерския съвет;

б) съответния министър или ръководител на друго ведомство или от председателя на изпълнителния комитет на окръжния и на Столичния народен съвет - за останалите обекти, с изключение на обектите по чл. 164, ал. 3 от Правилника за икономическия механизъм и по чл. 45, ал. 1 от Наредбата за специфичните правила на икономическия механизъм в селското стопанство;

в) ръководителя на организацията-инвеститор - за обектите по чл. 164, ал. 3 от Правилника за икономическия механизъм и по чл. 45, ал. 1 от Наредбата за специфичните правила на икономическия механизъм селското стопанство;

4. работните (техническите) проекти - от:

а) съответния министър или ръководител на друго ведомство или от председателя на изпълнителния комитет на окръжния и на Столичния народен съвет - за обектите, чиито технико-икономически доклади са утвърдени от Националната планова комисия и Министерския съвет;

б) ръководителя на организацията-инвеститор - за всички останали обекти;

(3) Утвърждаването на работни проекти, изменящи утвърдените технико-икономически показатели по приетия технико-икономически доклад, се извършва по реда на т. 3 на предходната алинея.

(4) Ръководителите на организациите-инвеститори и членовете на държавните експертни технико-икономически съвети, допуснали приемането и утвърждаването на неефективни или неправилно изработени проекти, носят лична материална, дисциплинарна, административнонаказателна и наказателна отговорност в предвидените то закона случаи.


Чл. 34. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) За цялостното изграждане на жилищни райони и комплекси изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет възлагат изработването на технико-икономически доклад за резултатите от предварителните проучвания с единна генерална сметка по окрупнени показатели, който, преди да бъде утвърден по реда на чл. 33, се съгласува с инвеститорите на различните обекти от инфраструктурата на жилищния район или комплекс. Работните проекти за отделните етапи на изграждането на жилищния район или комплекс се изработват и утвърждават по общия ред в съответствие с утвърдения технико-икономически доклад и в рамките на единната генерална сметка.


Чл. 35. (Отм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.)


Раздел II.
Главен проектант

Чл. 36. (1) Главният проектант (проектантът) е длъжен:

1. (доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) да изработи възложените му проучвателни и проектни работи на високо техническо равнище, осигуряващо внедряването на научно-техническите постижения в съответствие с утвърденото технико-икономическо задание;

2. (изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) да спазва действуващите разпоредби по проектирането, строителството, безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана, по опазването на природната среда и др.;

3. да прилага усъвършенствувани технологични и конструктивни системи и ефективни материали, като спазва действуващите стандарти, номенклатури, типови проекти, унифицирани детайли и др.;

4. да упражнява системен авторски надзор в процеса на реализиране на проекта.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Проектантът носи отговорност за изработване на проекта в съответствие с утвърденото технико-икономическо задание, за спазване на утвърдената сметна стойност и за достигане проектната мощност и останалите проектни технико-икономически показатели в нормативно определените срокове.

(3) Проектантът носи пряка отговорност за спазване на действуващите задължителни норми, посочени в т. 2 на ал. 1, и не е длъжен да съгласува проектите си със съответните органи, с изключение на случаите, когато се налага да се отклони от тези норми.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Главният проектант може да възлага с договор отделни части от проекта на подизпълнители съобразно предмета на тяхната дейност. За обектите, предвидени за проектиране в утвърдените от Министерския съвет поименни списъци, подизпълнителите не могат да отказват сключването на договори.


Чл. 37. (1) Проектантът може да привлича консултанти и извънщатни сътрудници, включително и пенсионери, от съответната специалност за изпълнение на проучвателни и проектни работи и за важни научно-технически задачи във връзка с проектирането. Редът и начинът за привличане на извънщатни сътрудници се уреждат с Наредбата за привличане на консултанти и извънщатни сътрудници по научно-техническия прогрес (ДВ, бр. 37 от 1979 г.).

(2) При проектирането не могат да бъдат привличани като извънщатни сътрудници длъжностни лица, които упражняват контролни или инвеститорски функции или участвуват в експертните съвети по приемане на съответните проекти.


Чл. 38. Авторският надзор по изпълнение на проектите в строителството е задължителен и се изпълнява от проектанта съгласно Наредбата за проучвателните и проектните работи по капиталното строителство.


Чл. 39. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Проектантът, инвеститорът и изпълнителят още в процеса на проучването уточняват съвместно въпросите за избора на конструктивното решение, монтажните работи, организацията и технологията на строителството, механизацията, строителните материали, транспортната схема за доставката им и др. с оглед на най-пълното използуване на съвременните научно-технически постижения за изработване на пълни и точни проекти и сметни документации, отразяващи реалната сметна стойност на обектите. За постигнатото споразумение по тези въпроси те подписват протокол преди утвърждаването на технико-икономическия доклад. Възникналите спорове се решават от Министерството на строителството и архитектурата в 10-дневен срок.

(2) При проектиране на обектите, които ще се изпълняват при значително по-тежки условия (отдалеченост, климатични особености и др.), трите страни уточняват също и степента на утежнение и съответни коефициенти за строително-монтажни работи и други разходи, предвидени в нормативните актове, които се включват в проекто-сметните документации.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Когато съвместното уточняване по предходните алинеи не е извършено, проектантът и инвеститорът осигуряват възможност на изпълнителя да се запознае с проекта, за което го уведомяват писмено. Изпълнителят е длъжен в 30-дневен срок да даде становище по проектните разработки. Ако не направи това в този срок, смята се, че ги е приел. Когато изпълнителят не е определен, Министерството на строителството и архитектурата определя строително-монтажната организация, която трябва да даде становище по проекта.


Чл. 40. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) (1) Проучвателните и проектните работи се считат за завършени и се заплащат, след като са приети от съответните органи на експертизата и са утвърдени по реда, предвиден в този правилник и в Правилника за работата на експертните технико-икономически съвети.

(2) Проучвателни и проектни работи се заплащат по договорените цени, включително добавките и отбивите, предвидени в Наредбата за инженерно-внедрителските организации (ДВ, бр. 37 от 1980 г.), при спазване разпоредбите на чл. 320 и 321 от Правилника за икономическия механизъм.

(3) Когато съответните органи на експертизата не приемат проучвателните и проектните разработки поради некачествено изпълнение или неспазване на технико-икономическото задание, те не се заплащат на проектанта до съответното им коригиране и приемане от експертизата.

(4) Когато разработките са изпълнени качествено и е спазено технико-икономическото задание, но съответните органи на експертизата преценяват, че биха могли да се постигнат по-добри показатели от предвидените в заданието, изпълнените проучвателни и проектни работи се заплащат, а за допълнителните разработки се сключва нов договор.

(5) Ако проучвателните и проектните работи не са разгледани и оценени от органите на експертизата в определените срокове с правилника за тяхната дейност или не са утвърдени от съответните органи в 10-дневен срок от приемането им от органите на експертизата, с изключение на тези, които се утвърждават от Министерския съвет или от Националната планова комисия при Министерския съвет, инвеститорът е длъжен да изплати определеното по договора възнаграждение. Ако в 10-дневен срок след това инвеститорът не подпише двустранен акт и не изплати разработките, проектантът събира неустойките или вредите и пропуснатите доходи, когато надвишават неустойките, по реда на чл. 22 от Наредбата за договорите между социалистическите организации.

(6) Проучвателните и проектните работи, които не подлежат на разглеждане и приемане от експертен технико-икономически съвет по Наредбата за проучвателните и проектните работи по капиталното строителство, се считат за завършени, когато са приети от инвеститора или от главния проектант, ако той е възложил изработването им на подизпълнител. Приемането се извършва с двустранен акт, който инвеститорът следва да подпише в 10-дневен срок и да изплати предадените и приетите проучвателни и проектни работи. При отказ се постъпва по реда на предходната алинея.

(7) Изготвените проучвателни и проектни работи от подизпълнител се считат за завършени след приемането им от главния проектант. Приемането се извършва с двустранен акт, който главният проектант следва да подпише в 10-дневен срок и да изплати представените разработки. При отказ се постъпва по реда на ал. 5.

(8) Разглеждането, приемането и заплащането на фазите и етапите от типизационните разработки се уреждат с Наредбата за организация и управление на типизационната дейност.

(9) Когато се прекрати договорът за проучване и проектиране по искане на инвеститора, той изплаща в пълен размер изпълнените проучвателни и проектни работи до момента на прекратяването, както и причинените вреди и пропуснатите доходи.

(10) При извършването на проучвателни и проектни работи за чужбина проектантът може да получи срещу заплащане част от реализираната с външнотърговската сделка валута, определена с договор.

(11) Поправките и преработките на проектите поради грешки, пропуски, непълноти, скрити дефекти, лошокачествено изпълнение, несъобразяване с утвърдените предходни фази, както и поради неспазване на действуващите разпоредби се извършват от или за сметка на проектанта в срок, определен от страните или от органите на държавния технически контрол по строителството. В тези случаи проектантът дължи обезщетение за нанесените вреди и пропуснатите доходи.


Глава четвърта.
ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КАПИТАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО

Раздел I.
Главен изпълнител

Чл. 41. (1) Главният изпълнител е длъжен в съответствие със сключения договор да построи и предаде на инвеститора обекта, подобекта или етапа в завършен вид и напълно подготвен за въвеждане в действие в договорените срокове, съобразно утвърдените проектни и сметни документации, нормативните и техническите изисквания за качеството на строителните и монтажните работи.

(2) Главният изпълнител може да възлага с договор на други организации-подизпълнители, извършването на отделни видове строително-монтажни работи или строителството на отделни подобекти и етапи.


Чл. 42. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Утвърдените работни проекти със сметни документации най-малко за годишната задача се представят на главния изпълнител и на Българската народна банка до 1 юли на годината, предхождаща започването на строителството.

(2) Крайният срок за представяне на изпълнителя последните работни чертежи и сметни документации е една година преди срока за завършване на обекта. При целесъобразност страните могат да договарят и друг срок за представяне на последните работни чертежи и сметни документации, ако с това не се изменя договорният срок за завършване на обекта.

(3) Инвеститорът е длъжен да предава на изпълнителя допълнителни работни чертежи и сметни документации, нуждата от които е възникнала при изпълнение на строителството на предвидени в обекта подобекти, в 30-дневен срок от деня, в който писмено е установено, че те са необходими. Писменият документ се подписва и от проектанта.


Чл. 43. При извършване на строително-монтажните работи работи основното строителство не може да започне и помощните производствени поделения и съоръжения не могат да се въвеждат в действие, преди да са взети всички необходими мерки по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана. Изпълнителят е длъжен да спазва правилата и нарежданията по противопожарната охрана, да опазва природната среда, сигурността, движението и чистотата.


Чл. 44. (1) В процеса на работата изпълнителят отразява своевременно и точно в работните чертежи и сметните документации за всеки подобект изпълнението на строителството. Съставените изпълнителни чертежи се подписват от инвеститора и от отговорника по авторския надзор, а корекциите в работните чертежи се нанасят от проектанта и инвеститора и след приключване на строителството се предават на инвеститора за съхранение.

(2) По писмена покана на изпълнителя страните съставят двустранен акт за всички извършени строителни и монтажни работи, които подлежат на закриване или чието качество и количество по-късно не могат да бъдат установени (основи, арматури, изолации, скели, кофражи и др.).


Чл. 45. (1) Изпълнителят може да ползува безвъзмездно за нужди на строителството сградите и съоръженията на основното строителство до предаването им на инвеститора, а по договаряне с него - и след това.

(2) Разходите по приспособяване на сградите и съоръженията за използуването им от изпълнителя, както и за привеждането им във вид и състояние, предвидени по проекта, са за негова сметка. Тези разходи са за сметка на инвеститора, когато временното строителство се заплаща по проекта за организация и изпълнение на строителството и в него се предвижда вместо временни сгради да се използуват сградите и съоръженията на основното строителство.


Раздел II.
Главен доставчик

Чл. 46. Главният доставчик доставя машините и съоръженията на строителния обект, ако с договора за доставка не е предвидено друго. Той може да назначава свои постоянни представители на обектите. Предаването и приемането на доставените машини и съоръжения се извършват с акт, подписан от доставчика (инвеститора) и от инвеститора (главния изпълнител).


Чл. 47. Главният доставчик носи пълна отговорност за причинените вреди и пропуснатите доходи при несвоевременно въвеждане на обектите в експлоатация поради забавяне доставката на машините и съоръженията, включително и тяхната комплектовка, и при недостигане на проектните им (договорените) технико-икономически параметри.


Чл. 48. (1) При необходимост от стопанската организация - производител на машините и съоръженията, може да се поиска да осигури ръководство и контрол върху монтажа и въвеждането им в действие, при което тя се задължава:

1. да упражнява контрол по спазване на техническата документация, техническите изисквания и заводските инструкции относно монтажа на машините , съоръженията и тяхната комплектация, изпълнението на зидарските, изолационните и други спомагателни работи, свързани с монтажа на машините и съоръженията;

2. да дава на самия обект всички необходими допълнителни указания по монтажа;

3. да отстранява всички забелязани и проявили се дефекти в доставените от нея машини и съоръжения или да ги подменя своевременно;

4. да запознава подробно изпълнителския персонал с работните (експлоатационните) предписания с особеностите на машините и съоръженията и да осигурява ръководството при единичните и комплексните им изпитания;

5. да участвува със свои представители при приемането на завършените обекти.

(2) За упражняване ръководството и контрола по предходната алинея главният доставчик съгласувано с инвеститора сключва договор с организацията-производител. С договора се уреждат и въпросите по осигуряване представителите на стопанската организация-производител (доставчик) с необходимите битови и други условия за изпълнение на задачите им, заплащането на услуги и други разходи съгласно Наредбата за проучване и доставка на машините и съоръженията.

(3) Всички разпореждания и указания на пълномощника на стопанската организация--производител по спазване на техническата документация, техническите изисквания, заводските инструкции и допълнителни указания, дадени в хода на монтажа, са задължителни за изпълнителя. Ако това доведе до извършване на непредвидените по проектите и сметните документации работи, съставят се тристранни протоколи.

(4) Започването на изпитанията и въвеждането на машините и съоръженията в действие се извършват след писмено потвърждаване от пълномощника на стопанската организация-производител (доставчик) за готовността на машините и съоръженията.

(5) Пълномощникът по монтажа от стопанската организации-производител води монтажен дневник, в който вписва по-важните особености, възникнали при монтажа.

(6) Разпоредбите по предходните алинеи не отменят задълженията на стопанската организация - производител на машини и съоръжения по договора за доставката, относно качеството на машините и съоръженията, доказването на предвидените мощности, параметри и др.


Раздел III.
Задължения за участниците в строителството на обектите

Чл. 49. (1) Отношенията между инвеститора и главния изпълнител по временното строителство се уреждат с договора за строителство в съответствие с Наредбата за временното строителство и за строителството при зимни условия. Когато строителството се възлага с договор от инвеститора на повече изпълнители, той е длъжен да предостави припадащите се части от предвидените средства за временно строителство на съответните изпълнители съразмерно с вида и стойността на строително-монтажните работи, включени в договорите.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Съвместното участие на главния изпълнител и подизпълнителите във временното строителство и ползуването на временни сгради и съоръжения се урежда с договори между тях в съответствие с инструкциите на Министерството на строителството и архитектурата.


Чл. 50. (1) Когато строителните и монтажните работи се извършват в района или в помещенията на действуващи обекти, в райони на линии, пътища и др., инвеститорът е длъжен:

1. да установи след съгласуване с изпълнителя реда на работа и условията за изпълнение на строителните и монтажните работи;

2. да вземе всички необходими мерки за безопасността, хигиената на труда и за противопожарната и въоръжената охрана, свързани с експлоатационните условия, включително осигуряването на необходимите проекти и средства за тази цел. В зависимост от конкретните условия част от разходите за противопожарната и въоръжената охрана могат да се поемат и от изпълнителя;

3. да осигурява разрешения за извършване на необходимите огневи и взривни работи;

4. да не допуска размествания и преустройства на изградени от изпълнителя конструкции, приспособления и др., изпълнени съгласно проекта;

5. да изисква от изпълнителя да спазва режима и технологията за изграждане на обектите, подобектите и етапите по реконструкцията и модернизацията, дадени в проектите.

(2) След завършване на строителните и монтажните работи помещенията се почистват от изпълнителя в срокове, уточнени с инвеститора.


Чл. 51. (1) Проектите и сметните документации, въз основа на които е сключен договорът, не могат да се изменят едностранно при изпълнение на строителството.

(2) Предложения за изменение на проектите могат да се правят от инвеститора или главния изпълнител.

(3) Страната, която предлага измененията, е длъжна да уведоми писмено за това другата страна, която и длъжна да вземе отношение в 10-дневен срок, като го утвърди или отхвърли. Ако в този срок не се получи отговор, счита се, другата страна приема предложението.

(4) Възникналите спорове между изпълнителя и инвеститора по техническата целесъобразност или икономическата обоснованост на предложенията за изменение на проектите се решават от ръководителя на ведомството, в чиято система е инвеститорът. По искане на ведомството на изпълнителя споровете могат да се решават въз основа на заключение на експертния технико-икономически съвет на инвеститора с участие на представители на изпълнителя.

(5) Предложения за изменение на проекти могат да се правят и въз основа на изобретения и рационализаторски или ефективни предложения.

(6) Не могат да се разглеждат и утвърждават като рационализаторски и ефективни предложения измененията на проекта, когато те се основават на разгледани от технико-икономическия съвет, но неприети варианти на проектни решения или когато се предлага замяна с дефицитни или вносни материали или замяна на сглобяемо с монолитно строителство, както и замяна на технология за строителство, която е предварително съгласувана с изпълнителя.


Чл. 52. (1) В 7-дневен срок от деня, когато е прието, че ще се направят изменения в проекта, предложени от инвеститора (изпълнителя), страните съставят акт, в който установяват:

1. вредите, които изпълнителят (инвеститорът) ще претърпи в резултат на изменението;

2. сроковете за представяне на допълнителни проекти и сметни документации, в които се включват и средства за обезщетяване на изпълнителя;

3. необходимите допълнителни материали и механизация;

4. необходимите промени в доставката на машините и съоръженията за обекта и свързаните с тях разходи;

5. други условия, произтичащи от измененията.

(2) Ако инвеститорът не представи допълнително проекти и сметни документации или не осигури необходимите условия в определените срокове, смята се, че се е отказал от изменението и изпълнението на строителството се извършва по първоначалния проект.

(3) Когато в резултат на изменението сметната стойност на обекта се увеличава спрямо стойността по сключения договор, за увеличения размер се сключва допълнителен или нов договор след осигуряване на необходимите средства.


Чл. 53. (1) Инвеститорът е длъжен да осигури по съответния ред преработка или изменение в проектите и сметните документации съобразно приетите по реда на предходния член предложения, като възложи това на главния проектант или на друга организация, включително на проектантското звено на изпълнителя.

(2) Проектирането на изменения в първоначалните проекти и сметни документации по приети рационализаторски и икономически ефективни предложения може да се извършва и от предложителите, ако те имат съответната техническа правоспособност.

(3) Когато предложението има характер на изобретение, рационализаторско или икономически ефективно предложение и инвеститорът не възложи изменението на проекта, предложителят постъпва по реда, установен със Закона за изобретенията и рационализациите и правилника за неговото прилагане.

(4) Изпълнението на строителството по прието изменение на проектите може да започне само ако измененията на проектите и сметните документации са утвърдени от органа, който е утвърдил първоначалния проект.

(5) Измененията на проектите и документациите се съгласуват предварително с главния проектант, а когато засягат положения, съгласувани с други органи - и със съответния орган. Ако проектантът възрази срещу измененията, той може да откаже авторския надзор по изпълнението и не носи отговорност за последиците от тях. В изменените (допълнителните) документации се включват и обезщетенията, които инвеститорът дължи на изпълнителя или доставчика на машините и съоръженията, ако се взема предвид и ефектът, когато измененията са в резултат на рационализаторски и ефективни предложения.


Чл. 54. (1) Когато се налагат изменения в проектите, инвеститорът е длъжен да предложи временно замразяване на обекта, подобекта или етапа и да освободи изпълнителя от поетите задължения. В този случай обектът се привежда в готовност за замразяване. Разходите за замразяване и нанесените вреди на изпълнителя са за сметка на инвеститора, като за целта се съставя двустранен акт.

(2) Разрешение за замразяване на обектите, включени в задължителните задачи, се дава от органите, които са утвърдили поименните списъци за строителство.


Чл. 55. (1) Когато по вина на инвеститора или на доставчика изпълнението на строителните и монтажните работи се забавя спрямо сроковете по графика, изпълнителят може да поиска спиране на строежа и неговото замразяване по реда на предходната алинея. За целта инвеститорът (доставчикът) и изпълнителят съставят двустранен акт и сметка, които са основа за обезщетяване на изпълнителя. При забавяне по вина на доставчика предложение за замразяване на строежа може да направи и инвеститорът.

(2) При замразяване на строежа инвеститорът заплаща на изпълнителя извършените строителни и монтажни работи въз основа на акта и съставената двустранна сметка, разходите за замразяване, както и дължимото обезщетение за причинените му вреди и пропуснати доходи.

(3) При продължаване строителството на замразени обекти между инвеститора и главния изпълнител се сключва нов договор, като срокът за завършване на обекта се определя на основата на нов комплексен уедрен мрежов график.


Чл. 56. (1) Когато по предложение на изпълнителя, което не е по реда на рационализаторските и икономически ефективните предложения, се внесат изменения в проекта и се направят икономии в сравнение с договорената сметна стойност, 70 на сто от тази икономия се предоставя на изпълнителя.

(2) Измененията в проекта за организация и изпълнение на строителството, направени от изпълнителя, не са основание за изменяне на сключения договор при условие, че се осигурява изпълнение на строителните и монтажните работи в срок и по качество и не се оскъпява строителството съобразно договора.


Чл. 57. При забавяне доставката на някои машини и съоръжения инвеститорът може да се договори с изпълнителя за завършване на строителните и монтажните работи без работите, свързани с недоставените машини и съоръжения. Когато това води до забавяне въвеждането на обекта в действие и до други неблагоприятни последици, отговорността се поема от инвеститора.


Чл. 58. (1) Когато в процеса на строителството са нанесени вреди на извършените работи, на материалите, доставени в границите на нормите по запасяване, и на други работи, неподлежащи на застраховка, по причини, които не могат да бъдат вменени във вина на изпълнителя (непреодолима сила и др.), вредите и последвалото забавяне на работите се установяват от страните и от представител на Министерството на финансите с акт, съставен най-късно 3 дни след настъпване на събитието. В 10-дневен срок от съставянето му актът се представя на Българската народна банка.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.)


Раздел IV.
Строителство по стопански начин

Чл. 59. (1) Строителството по стопански начин се извършва със силите и средствата на инвеститора, когато изпълнението му чрез възлагане е нецелесъобразно.

(2) Инвеститорите на обекти, изпълнявани по стопански начин, могат да възлагат част от строителството на специализирани строителни и монтажни организации и на други организации. В този случай отношенията между страните се уреждат по правилата за изпълнение на строителството чрез възлагане.

(3) При строителство по стопански начин задължително се спазват всички правила, установени с този правилник и с други нормативни актове.


Чл. 60. (1) За строително-монтажните работи, извършени пряко от инвеститора по стопански начин, може да се начислява печалба до нормативно определения размер на рентабилността за отрасъл "Строителство".

(2) За строителството на обекти, изпълнявани по стопански начин, инвеститорът открива отделна банкова сметка и води отделен отчет в съответствие с Наредбата за структурата и отчитането на капиталните вложения и себестойността на строителните и монтажните работи.

(3) Строителство по стопански начин на обекти до 50 хил. лв. може да се заплаща и по разходооправдателни документи.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Приходите и разходите на строителството, извършено по стопански начин, се включват в схемата за образуване и разпределение на доходите на стопанската организация или поделението.


Чл. 61. Работната заплата на работниците и служителите, заети с изпълнението на обекти по стопански начин, се определя в рамките на резултативния фонд "Работна заплата" на стопанската организация-инвеститор или в рамките на числеността и лимита за фонд "Работна заплата" на инвеститорите с нестопанска дейност.


Чл. 62. (1) Приемането на обекти, етапи, подобекти или части от тях, строени по стопански начин, се извършва по ред, предвиден в този правилник за строителството чрез възлагане.

(2) Приемането на обекти на жилищностроителни кооперации, строени по стопански начин, на стойност до 300 хил. лв. се извършва по реда на чл. 305 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (ДВ, бр. 62 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 24 от 1975 г., бр. 87 от 1976 г., бр. 37 от 1978 г. и бр. 7 от 1980 г.).


Глава пета.
ПРИЕМАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ЗАВЪРШЕНИТЕ ОБЕКТИ

Чл. 63. (1) За завършването на обекта, етапа или подобекта главният изпълнител и инвеститорът съставят констативен акт, с който установяват:

1. съответствието на обекта, етапа или подобекта с проектите и сметните документации, техническите изисквания и другите условия от договора;

2. стойността на строително-монтажните работи;

3. успешното провеждане на единичните проби и изпитания;

4. приемането на обекта, етапа или подобекта от инвеститора за извършване на необходимите проби и изпитания с цел да бъде въведен в действие.

(2) Когато на обекта действува пусково-приемателна комисия, констативният акт се съставя само след писмено съгласие на председателя на комисията.

(3) За стойността на строително-монтажните работи се съставя отделна двустранна сметка. За обектите, за които са извършени междинни плащания за изпълнени натурални видове работи, сметката се съставя като сбор от сумите на междинните плащания и на подлежащите на заплащане разлики до окончателната сметна стойност на строително-монтажните работи за обекта, подобекта или етапа. В 20-дневен срок от подписването му констативният акт и двустранната сметка се представят в Българската народна банка за извършването на необходимите проверки.

(4) След подписване на констативния акт инвеститорът носи цялата отговорност за опазването и поддържането в изправност на сградите, машините и съоръженията и др., приети от него.

(5) Констативен акт не се съставя, когато има неизвършени, недовършени или лошо изпълнени работи, които увреждат здравината, сигурността, дълготрайността и естетиката на обекта, пречат за неговата правилна и безопасна експлоатация и замърсяват природната среда. Споровете между страните по тези въпроси се решават окончателно от органите на държавен технически контрол по строителството. За поверителни обекти, споровете се решават от съответните органи, които упражняват държавен технически контрол.


Чл. 64. (1) При приемането на обекти, етапи или подобекти монтираните в тях машини и съоръжения се подлагат на единични и комплексни изпитания и на 72-часова проба при експлоатационни условия по реда, определен в Наредбата за проучване и доставка на машини и съоръжения.

(2) Инвеститорът или изпълнителят осигурява необходимите за изпитанията материали, електроенергия, гориво, пара, вода и др. съобразно условията на договора.


Чл. 65. (1) Обектите, подобектите и етапите, за чието завършване е съставен констативен акт, се приемат от специално назначени приемателни комисии. Тези комисии се назначават от органа, който е утвърдил технико-икономическия доклад (проект). За обекти с нормативен срок за реализиране до 12 месеца, инвеститори на които са стопански организации, приемателната комисия се назначава от ръководителя на съответната стопанска организация.

(2) Когато в процеса на строителството на обектите, за които приемателните комисии се назначават от Министерския съвет, се налага някои подобекти с отделни проекти и сметни документации да бъдат приемани отделно от производствените мощности, приемателните комисии за тях се назначават от ръководителите на съответните министерства и други ведомства, изпълнителните комитети на окръжните народни съвети или на Столичния народен съвет.

(3) Инвеститорът е длъжен да осигури назначаването на приемателна комисия до 20 дни след съставяне на констативния акт по реда на чл. 63, ал. 1 - за обектите и подобектите с производствено предназначение, и до 10 дни - за обектите с производствено предназначение.

(4) Комисиите за приемане на обекти със сметна стойност над 1500 хил. лв. - за производствените, и 600 хил. лв. за непроизводствените обекти се председателствуват от представител на държавния технически контрол по строителството. За обекти под тази стойност, както и за поверителни обекти (независимо от сметната им стойност) приемателните комисии се председателствуват от компетентни длъжностни лица, назначени от министъра, ръководителя на ведомството или на стопанската организация, от председателя на на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет, както и от ръководителите на други организации - инвеститори на съответните обекти.

(5) Всички обекти на Министерството на народната отбрана независимо от характера и сметната им стойност се приемат от държавния технически контрол на Министерството на народната отбрана.

(6) В състава на приемателната комисия като нейни членове се включват представители на инвеститора, на стопанската организация или нейно поделение, което приема новите основни фондове, на главния проектант, главния изпълнител, доставчика на машини и съоръжения, както и компетентни технически лица от държавните органи, които по действуващите нормативни актове предявяват изисквания и упражняват контрол по спазване на санитарните и противопожарните норми, по хигиената и безопасността на труда, опазването на природната среда и др., и на Българската народна банка по нейна преценка.

(7) Председателят на приемателната комисия може да привлича за членове на комисията и други технически компетентни лица от други ведомства, чието участие е задължително.

(8) За големи, сложни и особено важни за народното стопанство обекти по предложение на инвеститора и изпълнителя Министерският съвет може да назначава пусково-приемателна комисия, която подпомага завършването на обекта, контролира съставянето на констативните актове и приема завършения обект.

(9) Назначаването на приемателната комисия, приемането на обекта, подобекта или етапа и съставянето на приемателния протокол, неговото утвърждаване по утвърдения ред, както и представянето му от инвеститора на банката се извършват за производствените обекти в срок до 60 дни и за непроизводствените - до 30 дни от датата на съставяне на констативния акт.

(10) Когато обектът, етапът или подобектът не са въведени в действие в договорения срок, по искане на инвеститора или изпълнителя се съставя констативен акт, установяващ причините и виновната страна. Констативният акт се съставя не по-късно от 5 дни след изтичане на договорния срок за въвеждане на обекта, етапа или подобекта в действие. В срок от 3 дни след съставянето му актът се представя в Българската народна банка.

(11) Във всички случаи, когато е възможна частично въвеждане в действие на мощности, подобекти или етапи, независимо дали това е предвидено в обекта и сметните документации, инвеститорът е длъжен да осигури назначаването на приемателна комисия. В тези случаи и при спазване на реда, установен с Наредбата за приемане на обектите по капиталното строителство, се съставя протокол за частично въвеждане на съответните мощности в действие, който се утвърждава по установения ред.

(12) Частичното въвеждане на мощности в действие не освобождава изпълнителя и инвеститора от задължението да бъде завършена и въведена в действие пълната проектна мощност в срока за времетраене на строителството, както и инвеститора - за достигане на утвърдените технико-икономически показатели в определения нормативен срок.

(13) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) При съгласие на инвеститора в етапа на въвеждането и усвояването на проектните мощности монтажната организация може да поеме задълженията на инвеститора по ръководството и изпълнението на механичната и технологичната настройка на машините и съоръженията до създаването на всички условия и изисквания за нормална експлоатация на производствените мощности. За целта се сключва съответен договор.


Чл. 66. (1) Приемателната комисия има за задача да защити държавните интереси, като:

1. проверява изпълнението на всички строителни и монтажни работи на обекта съобразно проекта и сметните документации, техническите изисквания и условията на сключения договор;

2. установява качеството на извършените строителни и монтажни работи, постигането на проектните технически параметри на машините и съоръженията при експлоатационни условия и размера на използуваните средства;

3. установява готовността на инвеститора да поеме експлоатацията на обекта, включително комплектовката на кадрите и качеството на професионалната им квалификация, с оглед на срочното и пълно достигане на проектните мощности;

4. изисква спазването на държавните нормативи по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана, за опазване на природната среда и др.;

5. установява съответствието между функционалното предназначение на обекта или подобекта по плана или проекта с фактическото му функционално предназначение при въвеждането му в действие.

(2) При неспазване на изискванията по предходната алинея комисията има право да не разрешава въвеждането на обектите в действие и да уведомява държавните контролни органи и прокуратурата за търсене на отговорност.

(3) Работата на приемателната комисия, задълженията на инвеститора и главния изпълнител по приемането на обектите и представянето на необходимите документи се определят с Наредбата за приемане на обектите по капиталното строителство.


Чл. 67. (1) Приемателната комисия може:

1. да въведе в действие (приеме) обекта, етапа, подобекта или отделната мощност;

2. да откаже въвеждането им в действие;

3. да освободи изпълнителя от отговорност, без да въвежда обекта, етапа или подобекта в действие, като дава задължителни предписания на инвеститора, включително и относно определянето на нов срок за назначаване на приемателна комисия.

(2) Решение за въвеждане в действие (приемане) на обекта, етапа, подобекта или отделната мощност може да се вземе само ако се установи, че те са изпълнени съобразно техническите проекти и сметни документации, доказана е функционалната им пригодност и са спазени изискванията на нормативните актове.

(3) Не се допуска въвеждане в действие (приемане) на обекти в жилищното и културно-битовото строителство при наличие на неизвършени и недовършени работи, с изключение на определените жилищни сгради по реда на чл. 25 и 26 от Наредбата за разпределяне и продажба на жилища (ДВ, бр. 24 от 1978 г.).

(4) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Когато комисията е установила отделни незначителни (некачествено извършени работи) в строителството и в машините и съоръженията по вина на изпълнителя или доставчика, които могат да се отстранят и не пречат на нормалната експлоатация на обекта, тя задължава съответния изпълнител или доставчик да ги отстрани в определени от нея срокове. Комисията определя и разходите за отстраняване на недостатъците по цени за ремонтни, строителни и монтажни работи. Този ред не се прилага за жилища, училища и детски заведения, които могат да бъдат приемани само след отстраняване на тези констатирани некачествени видове работа.

(5) Когато комисията е установила некачествено извършени работи, които са трудно отстраними или отстраняването им е нецелесъобразно, но не пречат на нормалната експлоатация на обекта, тя го въвежда в действие (приема) с окончателно намаление на стойността на извършеното строителство. По отношение на незначителните отстраними недостатъци комисията прилага разпоредбите на предходната алинея.

(6) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Сроковете, които комисията определя за отстраняване на констатираните от нея недостатъци, не могат да бъдат по-дълги от 1/5 част от нормативния срок за времетраене на строителството освен когато по технологични причини се налага определяне на по-дълги срокове. Удължаването на сроковете се допуска при условията и по реда, определени в Наредбата за приемане на обектите по капиталното строителство.

(7) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) За отстраняване на недостатъците съгласно ал. 4 на следния ден от изтичането на срока представители на инвеститора и изпълнителя преглеждат обекта и съставят акт, с който установяват изпълнени ли са решенията на комисията. Съставеният акт се представя на банката в срок до 10 дни след изтичане на срока за отстраняване на недостатъците, определен от приемателната комисия, съответно удължен по реда на Наредбата за приемане на обектите по капиталното строителство.

(8) Ако недостатъците не са били отстранени изцяло или частично, изпълнителят дължи на инвеститора освен определените разходи за отстраняването им в четворен размер и предвидените в договора неустойки за това, че е забавено отстраняването на недостатъците.

(9) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Когато комисията е въвела в действие (приела) обекта, но се налагат допълнителни работи в съответствие с техническите, стопанските, санитарно-хигиенните, противопожарните и другите изисквания по действуващите разпоредби, както и изискванията по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана, които изпълнителят не е бил длъжен да извърши и които не пречат на експлоатацията на обекта, тя определя срок, в който проектантът и инвеститорът осигуряват необходимите проекти и средства, а изпълнителят извършва работата за сметка на инвеститора по действуващите нормативни цени. В тези случаи изпълнителят може да търси обезщетение за вреди и загуби от инвеститора, а инвеститорът - от проектанта и доставчика на машини и съоръжения.

(10) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) След изтичане на срока, определен от приемателната комисия, приложила разпоредбите на предходната алинея, органите на държавния технически контрол проверяват дали са изпълнени предписанията на приемателната комисия и ако установят неизпълнение, те налагат санкции на виновните длъжностни лица.

(11) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) При установяване на грешки, непълноти, технически и технологични несъответствия, несъгласуваност между отделните части и други недостатъци на проектите приемателната комисия определя каква част от изплатеното проектантско възнаграждение следва да се възстанови на инвеститора.


Чл. 68. (1) Комисията отказва въвеждането на обекта, етапа, подобекта или отделната мощност в действие, когато установи, че:

1. обектът, подобектът или етапът не са завършени съобразно техническите изисквания, условията на сключения договор, утвърдените проекти и сметни документации, поради което не може да изпълнява предназначението си и не е годен за въвеждане в действие;

2. има неизвършени и недовършени работи;

3. има некачествено изпълнени работи, които увреждат здравината, сигурността, дълготрайността, естетиката и пречат на безопасната експлоатация;

4. не са представени всички документи, необходими за работата на комисията.

(2) Когато приемателната комисия откаже да приеме обекта, етапа или подобекта, председателят на комисията предлага на председателя на Държавния комитет за стандартизация да се наложат санкции по реда на чл. 169, т. 1 от Закона за териториално и селищно устройство на лицата, подписали констативния акт за приемане и предаване.

(3) Приемателната комисия освобождава изпълнителя от отговорност, без да въвежда обекта, етапа, подобекта или части от тях в действие, когато строителството е извършено, както е предвидено по договора, проектите, сметните документации, техническите правила и изисквания на действуващите разпоредби, но те не могат да бъдат въведени в действие поради:

1. пропуски или грешки в проектите;

2. непредставяне от инвеститора на допълнителни проекти и сметни документации;

3. недостатъци в машините и съоръженията;

4. неподготвеност на инвеститора за експлоатация;

5. други причини, за които изпълнителят не отговаря.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) В случаите по ал. 1 комисията:

1. оставя обекта, подобекта или етапа в строеж, като отразява в протокола причините за отказа за въвеждането им в действие и установява недействителността на констативния акт по чл. 63;

2. предлага на съответните органи и организации да търсят дисциплинарна, административнонаказателна, наказателна и материална отговорност от виновните длъжностни лица.

(5) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) В случаите по ал. 3 комисията:

1. предоставя на инвеститора обекта, етапа или подобекта за стопанисване в определените от нея срокове, който може да сключи допълнителен договор с изпълнителя за окончателното им завършване;

2. дава на инвеститора задължителни предписания за извършване на мероприятията за въвеждане в действие на обекта, етапа, подобекта или части от тях в определените срокове;

3. определя срока за назначаване на нова приемателна комисия;

4. предлага на съответните органи и организации да потърсят отговорност от виновните длъжностни лица на инвеститора.


Чл. 69. (1) Констатациите и решенията на приемателната комисия се оформят с протокол в 7-дневен срок от датата на последното заседание на комисията, който се представя за утвърждаване на съответния орган. Когато комисията е назначена от Министерския съвет, министърът, ръководителят на другото ведомство, председателят на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет или на Столичния народен съвет представя през следващите 7 дни в Министерския съвет доклад за утвърждаване на протокола.

(2) Органът, който е назначил комисията, е длъжен в 10-дневен срок да утвърди протокола или да назначи нова комисия.


Чл. 70. (1) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Членовете на приемателната комисия и длъжностните лица на организацията-инвеститор носят дисциплинарна, материална и наказателна отговорност съгласно действуващите разпоредби, ако поради неизпълнение или лошо изпълнение на своите задължения са допуснали протоколът да се състави, без да са отбелязани и установени съществуващите недостатъци, не са предложили мерки за отстраняване на установени от тях недостатъци или са въвели в действие обекти в нарушение на действуващите разпоредби.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Влезлите в сила решения на приемателните комисии, които са постановени при особено съществено нарушение на този правилник и другите нормативни изисквания, се отменят от министъра на строителството и архитектурата въз основа на констативен протокол, съставен от контролните органи.

(3) Предходната алинея не се прилага за решенията на приемателните комисии, утвърдени от Министерския съвет, и за решенията, за които е изтекъл двегодишен срок от датата на утвърждаването им.


Чл. 71. (1) Забранява се да се въвеждат в действие обекти, етапи или подобекти, преди да са приети по реда, предвиден в този правилник, независимо от начина на изпълнението им.

(2) Когато инвеститорът без наличието на приемателен протокол е въвел в действие обекти, етапи, подобекти или части от тях, изпълнителят установява това с констативен протокол, съставен от негов представител и от представител на държавния технически контрол. Констативният протокол се изпраща на инвеститора и на Българската народна банка. В този случай инвеститорът е длъжен да изплати обекта, етапа, подобекта или частите от тях от договорените и осигурени от него източници за финансиране въз основа на съставения констативен протокол и изпълнителят се освобождава от задължението да изпълни неизвършените и недовършените работи.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Министъра на строителството и архитектурата отменя неправилно и незаконосъобразно съставените констативни протоколи по предходната алинея.

(4) Въведените в действие обекти, етапи, подобекти или части от тях без утвърден приемателен протокол се записват в състава на основните фондове на инвеститора и за тях се начисляват и внасят полагащите се амортизационни отчисления от датата на фактическото им ползуване, без да се освобождава инвеститорът от задълженията и отговорностите по действуващите нормативни актове.

(5) Въз основа на констативния протокол, съставен по реда на ал. 2, инвеститорът изисква назначаване на приемателна комисия.

(6) Ако приемателната комисия по ал. 5 установи, че изпълнените работи имат недостатъци, които увреждат здравината, сигурността, дълготрайността и естетиката на обекта, пречат за безопасната му експлоатация или нарушават природната среда, тя отказва въвеждането му в действие и задължава инвеститора да спре експлоатацията на обекта.

(7) За поверителни обекти двустранният протокол се съставя с представител на авторския надзор или на органа, който упражнява държавен технически контрол на поверителни обекти.


Чл. 72. (1) Установяват се следните гаранционни срокове за отделните видове работи:

1. за завършен монтаж на машини и съоръжения, промишлени и други тръбопроводи и за електромонтажни работи - 6 месеца; за напоителни помпени станции, тръбопроводи, дъждовални системи и дъждовална техника - един напоителен сезон; за всички други монтажни работи по преценка на комисията - от 6 до 9 месеца;

2. за огнеупорна зидария на промишлени и рингови пещи - 2 месеца; за фабрично-заводски комини и фуксове - 6 месеца;

3. за сглобяване и монтиране на метални, стоманобетонни и други конструкции - 12 месеца;

4. за системи на централно отопление - един отоплителен сезон;

5. за системи на промишлени вентилации, климатични инсталации и пречиствателни съоръжения - 12 месеца;

6. за външни и вътрешни водопроводи, канализации и производствени тръбопроводи - 6 месеца;

7. за хидротехническо и мелиоративно строителство (язовири, напоителни системи и др.) по преценка на приемателната комисия - от 1 до 3 години за напоителните системи и от 2 до 5 години - за язовирите;

8. за хидроизолационни работи по преценка на комисията - от 1 до 5 години;

9. за подземно минно строителство (галерии, травербанни подземни камери) - от 1 до 3 години, а за вертикални шахти по преценка на приемателната комисия - от 2 до 5 години;

10. за железопътни строежи и пътища, включително и съоръженията им - 1 година;

11. (изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) за жилищни сгради - 18 месеца;

12. за всички други строителни работи - 3 месеца.

(2) Гаранционните срокове текат от датата на съставяне на протокола на приемателната комисия или съответно от датата на отстраняване дефектите по същия протокол.

(3) (Отм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.)


Чл. 73. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Изпълнителят е длъжен в гаранционните срокове да отстранява за своя сметка явните недостатъци, неотразени в утвърдения приемателен протокол, и всички скрити недостатъци, появили се като последица от лошо изпълнение, от влагане на лошокачествени и нестандартни материали, конструкции и детайли или от неспазване на техническите условия и изисквания, за които инвеститорът е уведомил писмено изпълнителя в 3-дневен срок от изтичане на гаранционните срокове.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) В случаите по предходната алинея инвеститорът поканва изпълнителя да установят вида и размера и да определят срок за отстраняване на недостатъците, за което съставят двустранен акт.

(3) Ако при съставяне на акта възникнат разногласия между инвеститора и изпълнителя относно вида и размера на недостатъците и сроковете за тяхното отстраняване, ръководителят на държавния технически контрол при Държавния комитет за стандартизация по искане на инвеститора в 10-дневен срок назначава комисия, която да разгледа спорните въпроси. За работата на тази комисия се прилагат правилата за приемателните комисии.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Когато комисията установи, че за недостатъците трябва да отговаря изпълнителят, тя определя сроковете и необходимите средства по ремонтни цени за отстраняването им. Когато се отнася за явни недостатъци, неотразени в приемателния протокол, комисията задължително уведомява ръководителя, назначил приемателната комисия, за търсене на лична отговорност от нейните членове.

(5) (Доп. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Ако изпълнителят не отстрани недостатъците в определените срокове, той дължи на инвеститора определените в двустранния акт или от комисията разходи за отстраняване на неотстранените дотогава скрити недостатъци в четворен размер, както и вреди и загуби от несвоевременното отстраняване на недостатъците. Когато се отнася за явни недостатъци, неотразени в утвърдения приемателен протокол, изпълнителят дължи на инвеститора определените разходи за отстраняването им в единичен размер и внася в бюджета разликата до четворния размер.


Чл. 74. (1) Окончателното разплащане между инвеститора и главния изпълнител се извършва в рамките на договорената сметна стойност въз основа на утвърден протокол на приемателната комисия за въвеждане на обекта, подобекта или етапа в действие и двустранна сметка на стойността на извършените строителни и монтажни работи.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Строителните и монтажните работи се заплащат на базата на завършен, предаден и въведен в действие обект, подобект или етап или на базата на завършени натурални видове работи.

(3) Когато обектите, подобектите и етапите не са въведени в действие поради причините, посочени в чл. 68, ал. 3, инвеститорът заплаща на главния изпълнител пълния обем на извършените работи въз основа на утвърдения протокол, с който комисията е освободила изпълнителя от договорните му задължения и е оставила обекта, подобекта или етапа за стопанисване от инвеститора, без да ги въведе в действие.

(4) Когато в договора за строителство се предвижда предаване и окончателно заплащане на отделни подобекти и етапи, тяхната сметна стойност се посочва отделно в генералната сметка на обекта.

(5) Когато приемателната комисия е приела обекта, етапа или подобекта с окончателно намаление на стойността, сумата на намалението се удържа от дължимите плащания.

(6) Когато е даден срок за отстраняване на констатираните с приемателния протокол недостатъци, плащането се извършва в размер, намален със сумата на разходите, определени от приемателната комисия за отстраняване на недостатъците. Намалената сума се заплаща от инвеститора на изпълнителя след отстраняване на недостатъците, което се установява с двустранен акт.

(7) Ако изпълнителят не отстрани недостатъците в посочения от приемателната комисия срок, той заплаща на инвеститора в четворен размер определените от комисията разходи за отстраняване на недостатъците.

(8) Неотстранените от изпълнителя недостатъци се отстраняват от инвеститора по стопански начин или чрез възлагане в нов срок, не по-дълъг по време от срока, определен от приемателната комисия. Разходите по отстраняване на недостатъците се покриват в рамките на удържаната сума, като разликата се внася в приход на държавния бюджет.

(9) При жилищата, изграждани от народните съвети за продажба на гражданите, и жилищата, изграждани чрез възлагане от жилищно-строителните кооперации, ако установените недостатъци не се отстранят от строителя или инвеститора, удържаната от строителя сума в четворен размер се възстановява по сметката на обекта в полза на правоимащите граждани - купувачи на жилищата.

(10) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) В 10-дневен срок, след като е изтекъл срокът за отстраняване на недостатъците, банката прилага съответно разпоредбите на ал. 8 и 9 по отношение на удържаните суми.


Глава шеста.
КОНТРОЛ ВЪРХУ СТРОИТЕЛСТВОТО

Чл. 75. (1) Банките упражняват контрол в областта на капиталното строителство за правилното прилагане на разпоредбите по цените на строително-монтажните работи, на строителните материали, на механизацията, за спазване на сметните стойности и др. Те могат да извършват контролни проверки за действително изпълнени и актувани проектни работи, натурални видове строителни и монтажни работи и за доставените машини и съоръжения.

(2) Банките проверяват сметната стойност на обектите преди откриване на финансирането. Ако при проверката се установи, че сметната стойност на обекта е по-голяма от стойността, съгласувана от инвеститора с банката, финансирането не се открива, докато инвеститорът не уреди отношенията си с банката.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Когато банките установят, че няма условия за откриване финансирането на новозапочващи обекти, те уведомяват в двудневен срок инвеститора и главния изпълнител, а за обектите по държавните планови задачи - Държавния комитет за планиране и съответното отраслово министерство.

(4) Във връзка с възложените им функции по финансирането, кредитирането и контрола на капиталните вложения банките издават необходимите инструкции и указания.


Чл. 76. (1) Когато в процеса на строителството, включително доставянето на машини и съоръжения, се установи, че сметната стойност на обекта е увеличена, банките могат да продължат финансирането на строителството до 6 месеца в рамките на договорената сметна стойност на обекта.

(2) В определен от банката срок инвеститорът е длъжен да състави допълнително сметни документации и да утвърди увеличената сметна стойност на обекта по установения ред. След изтичане на срока банката прекратява финансирането на обекта, ако инвеститорът не представи нова генерална сметка и технико-икономически показатели. Инвеститорът заплаща на изпълнителя извършените строителни и монтажни работи, както и причинените вреди и пропуснати доходи.


Чл. 77. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Инвеститорите могат да утвърждават увеличени сметни стойности на обектите по капиталното строителство независимо от породилите ги причини само в рамките на свободните им собствени средства с инвестиционно предназначение, както следва:

1. за обекти, включени в поименния списък, утвърден от Министерския съвет, при увеличение на сметната стойност до 5 млн. лв. - с разрешение на съответния министър или ръководител на друго ведомство, а когато увеличението е над 5 млн. лв. - от органа, който е утвърдил технико-икономическия доклад и технико-икономическото задание;

2. за всички останали обекти с производствено и непроизводствено предназначение - с разрешение на органа, утвърдил технико-икономическия доклад.


Чл. 78. При изпълнение на всички обекти на капиталното строителство се упражнява държавен санитарен надзор, държавен противопожарен контрол, контрол на органите на гражданската отбрана, контрол на органите по охраната на труда, контрол на органите по опазване на природната среда, охрана на курортите и курортните ресурси, държавен технически надзор на обектите с повишена опасност и държавен технически контрол по териториалното и селищното устройство съгласно действуващите нормативни актове.


Чл. 79. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Държавният технически контрол по строителството, проектирането и качеството на строителните материали и конструкции се упражнява от Министерството на строителството и архитектурата - Главна инспекция за държавен технически контрол, съгласно правилника за държавния технически контрол.

(2) За поверителните обекти държавният технически контрол се упражнява от съответните служби на министерствата и другите ведомства.


Глава седма.
ОТГОВОРНОСТИ НА УЧАСТНИЦИТЕ В ИНВЕСТИЦИОННИЯ ПРОЦЕС

Чл. 80. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Неизправната страна в инвестиционния процес дължи на изправната страна пълния размер на причинените й вреди и пропуснатите доходи в резултат на неизпълнение на договорните задължения.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Когато действително претърпените вреди и пропуснатите доходи са по-големи от неустойката, неизправната страна дължи и разликата.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) За незавършване, непредаване и невъвеждане на обектите в действие в договорения срок по вина на главния изпълнител или на инвеститора те договарят помежду си неустойки в следните минимални размери: по 0,2 на сто на ден от стойността на строителните и монтажните работи, но не повече от 3 на сто.

(4) Инвеститорът дължи на изпълнителя неустойка в размерите по предходната алинея за забавено плащане на изпълненото по договора строителство.

(5) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) При прекратяване дейността на организацията-инвеститор нейните права и задължения по договора за капитално строителство се упражняват от организацията, на която е предоставен за стопанисване и управление завършеният и въведен в действие обект, етап или подобект, доколкото не е уредено друго с акта за прекратяване дейността на организацията-инвеститор.


Чл. 81. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Страните уговарят неустойки за неизпълнение и на други задължения по договора.

(2) Ако страните не са уговорили в договора за строителство заплащането от неизправната страна на неустойки, вреди и пропуснати доходи, прилагат се разпоредбите, предвидени в този правилник.

(3) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Когато обектите се изграждат с бюджетни средства, неустойките, вредите и пропуснатите доходи, които инвеститорите дължат на другите участници в инвестиционния процес, са за сметка на инвеститора.


Чл. 82. (1) Изправната страна е длъжна да търси пълния размер на претърпените от нея вреди и пропуснати доходи от неизпълнението на договора, когато те надвишават дължимите неустойки.

(2) Неустойките, вредите и пропуснатите доходи се събират от изправната страна чрез безакцептно искане по реда на Наредбата за договорите между социалистическите организации.

(3) Страните по договора не могат да уговарят освобождаване от отговорност или намаляване на нейния размер.

(4) (Нова - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Обезщетенията за вреди и пропуснати доходи в резултат на недовършени работи, некачествено изпълнение, допуснати повреди, дефекти и други недостатъци се погасяват с изтичане на законоустановените давностни срокове за социалистическите организации. Тези срокове започват да текат от настъпването на вредите и загубите, но не по-късно от 5 години от датата на съставяне на утвърдения приемателен протокол за въвеждане на обекта в действие.


Чл. 83. (1) При забавяне изпълнението на договора за проектиране по вина на главния проектант, проектанта-подизпълнител или инвеститора виновната страна дължи неустойка най-малко в размер 0,5 на сто дневно от договорената цена. Когато претърпените вреди и пропуснати доходи са по-големи от неустойката, неизправната страна дължи и разликата.

(2) Когато по искане на инвеститора се прекрати договорът за проучване и проектиране, освен стойността на изпълнените проектни и проучвателни работи до момента на прекратяването той дължи на проектанта и неустойка, предвидена в договора, но не по-малко от 10 на сто от фактически извършените разходи, както и разликата до размера на претърпените вреди и пропуснати доходи ако те са по-големи от неустойката.


Чл. 84. За превишаване сметната стойност на обектите, за неспазване сроковете за доставка на машини и съоръжения и сроковете за въвеждане в действие на мощностите виновните длъжностни лица се наказват по чл. 130, букви "г", "д" и "е" от Кодекса на труда и по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания. Когато превишаването на сметната стойност и неспазването на сроковете са значителни, виновните длъжностни лица отговарят и по чл. 271 от Наказателния кодекс. Нарушенията се установяват с актове, съставени от длъжности лица на Българската народна банка и на съответните ведомства. Наказателните постановления се издават от председателя на Централното управление на Българската народна банка, съответно от ведомствения ръководител или от упълномощени от тях длъжностни лица.


Чл. 85. В случай че се установи проектиране или строителство без открито финансиране, както и при доставка на машини и съоръжения без осигурени финансови и валутни средства и всички необходими планови и координационни изисквания, банката налага предвидените санкции по Правилника за отношенията с банките в народното стопанство. В тези случаи от виновните длъжности лица се търси отговорност и по чл. 271 от Наказателния кодекс.


Чл. 86. (1) За неизпълнение на задълженията по съгласуване, одобряване и утвърждаване на проекти и документи в установените срокове, по представяне на документи и книжа, по съставяне на съвместни актове и констатации, по предоставяне на изискващи се книжа във връзка с предаване и приемане на завършени обекти, подобекти, етапи или натурални видове работи, за нарушаване на изискванията за компетентност при изработване на проектни и сметни документации за строителството виновните лица се наказват по чл. 170 от Закона за териториално и селищно устройство, ако не подлежат на по-тежко наказание по друг закон. По същия начин се постъпва при неизпълнение на нарежданията на председателя на пусково-приемателната комисия, свързани със срочното и качествено въвеждане в действие на обекта, етапа, подобекта.

(2) Нарушенията по този правилник, с изключение на посочените в чл. 84, се установяват с актове, съставени от длъжностните лица на съответните министерства, ведомства и организации и от органите на държавния технически контрол. Въз основа на съставените съответните министри, ръководители на ведомства или упълномощени от тях длъжностни лица издават наказателни постановления. Съставянето на актовете и издаването и обжалването на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. (1) Когато обстоятелствата по строителството трябва да се установят съвместно от изпълнителя и инвеститора, заинтересуваната страна отправя до другата страна писмена покана за съставяне на съответния акт.

(2) Ако представител на поканената страна не се яви до 24 часа след определения в поканата срок, страната се замества от отговорника по авторския надзор или от представител на общинския народен съвет. В акта се отбелязват номерът и датата на поканата до другата страна.


§ 2. (Отм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.)


§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Споровете между инвеститора и изпълнителя, както и между инвеститора и проектанта във връзка със сключването и изпълнението на договорите, включително и по сметни документации, а така също и споровете по изпълнение на утвърдените решения на приемателната комисия се решават по реда, установен с нормативните актове. Присъдените суми се отнасят в общия доход на организациите в годината на получаването им.


§ 4. По спорове относно качеството на изпълнените проучвателни, проектни, строителни и монтажни работи решението на органите на държавния технически контрол е задължително за страните и не подлежи на разглеждане от държавния арбитраж.


§ 5. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Споровете по прилагане на цените за проучване, проектиране и строителство, включително цените на машините, съоръженията, обзавеждането и др., се решават от Министерството на финансите - Главното управление по цените, в съответствие с Наредбата за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция и Наредбата за калкулиране на промишлената продукция.


§ 6. (Отм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.)


§ 7. Разпоредбите на този правилник не се прилагат при отношенията между гражданите, от една страна, и от стопанските организации за жилищно строителство - от друга, които се уреждат със сключения договор за продажба съгласно действуващите нормативни актове.


§ 8. За гаранционните срокове, които са започнали да текат по реда на действуващия до 1 юли 1980 г. Правилник за капиталното строителство, но не са изтекли до датата на отменянето му, се прилагат разпоредбите на този правилник.


§ 9. (Изм. - ДВ, бр. 47 от 1982 г.) Указания по прилагането на този правилник дава Държавния комитет за планиране съгласувано с Министерството на финансите, Държавния комитет за наука и технически прогрес, Българската народна банка, Министерството на строителството и архитектурата.


§ 10. Този правилник се издава на основание чл. 258 от Закона за задълженията и договорите.


§ 11. Този правилник влиза в сила от 1 юли 1980 г. и отменя Правилника за капиталното строителство (обн., ДВ, бр. 98 от 1973 г.).


Промени настройката на бисквитките